Plaatselijke Berichten. H.dcBont-v.Hulfcn Heerenkleeding naar maat Zaterdag 9 Januari 1937 DE ECHO VAN HET ZUIDEN Tweede Blad Veilig voor Griep en Keelpijn Het vorstelijk huwelijk. Ook voor Waalwijk is het een onvergetelijke feestdag geworden. Nadat Dinsdag in de synagoge der Israëlitische gemeente een plechtige herdenkingsdienst gehou den was, volgde een plechtig Lot met Te Deum op Woensdagavond in de kerk van St. Jan en een dienst in de Ned Herv. Kerk aan de Haven en in die te voormalig Besoijen, na welke laatste onder leiding van den heer v. d. Kolk door de Chr. Zangvereeniging Hallelujah het feestlied van den heer A G. van der Heijden werd uitgevoerd. Woensdagavond Vooravond van den grooten dag. Storm en regenvlagen trotseerend ziet men allerwege in de gemeente comité leden in de weer om de laatste hand te leggen aan de versiering van hun buurt. Al heefi het slechte weer der laatste dagen reeds heel veel afbreuk ge daan aan hun met zooveel zorg ontworpen eerepoorten, guirlandes en andere straatversieringen, zij gaven het niet op en al blijft de regen ook onbarmhartig op hen neerstriemen en al schijnt het hope loos te vechten tegen de ware orkaan die vernielend rondwaart, zij laten zich niet ontmoedigen het zal er morgen kost wat kost feestelijk uitzien in de straat. In schier alle boeren schuren en andere ruime werkplaatsen is het een geheimzinnige drukte van be lang. Daar worden de vreemdsoortigste geraamten in elkaar getimmerd en op wagens en vrachtauto's bevestigd. Daar worden de fantasieën van de ontwerpers tot werkelijkheid ge bracht in de hoopvolle verwachting dat hun wagens straks in den alle- gorischen optocht een goed figuur zullen slaan, zoo mogelijk bekroond zullen worden. Winkels waar feest artikelen, speciaal papier en linnen in de Oranje-, de Hollandsche en Lippesche kleuren te krijgen zijn hebben het overdruk en raken in de meest gevraagde artikelen zelfs uitverkocht. En intusschen regent en stormt het er buiten lustig op los en hoort men overal: wat een weer! wat een weer 1 Jammer, jammer! Donderdagmorgen Tromgeroffel en trompetgeschal wekken de bevolking al vroeg uit hun slaap en verkondigen dat de groote dag is aangebroken. Eerst 'n kijkje nemen door het raam om in het schemerduister te ontwaren dat de lucht onbewolkt is en de belofte van een mooie dag inhoudt. Zou het dan nog meevallen Zou een vroolijk oranje-zonnetje op dezen heugelijksten nationalen feest dag sinds tientallen jaren de feest vreugde nog komen verhoogen Inderdaad; de zon heeft haast den geheelen dag haar volle medewer king verleend en er niet weinig toe bijgedragen den dag van't huwelijk van onze beminde prinses tot een onvergetelijken jubeldag te maken. Al e straten boden een feestelijken aanb ik, van alle huizen wapperde het nationale dundoek en vele particulieren en winkeliers hadden hun gevels en etalages van een toepasselijke versiering en illumi natie voorzien. Sommige dezer versieringen waren zelfs zeer artis tiek uitgevoerd. In alle wijken prijkten statige eere-poorten,terwijl over en langs schier alle straten en stegen fleurige versieringen waren aangebracht. Ten 7'/, uur had in de parochie kerk van St. Jan eene plechtige H. Mis plaats officieel bijgewoond door B. en W. en het bestuur van het Oranje comité. Ook in de andere parochiekerken werden dergelijke plechtigheden ge houden. Allereerst kwamen daarna de schoolkinderen aan de beurt om te deelen in de algemeene feestvreugde. Onder leiding van het onderwij zend personeel trokken zij vanaf de verschillendeschoollokalen naar het R.D B.-Theater en de Luxor Bios cope waar te 9 uur en te half elf speciale kindervoorstellingen werden gegeven, en aan allen een tractatie en een souvenir werd ter hand ge steld. Dat de kleinen genoten van de grappige kinder-films zoowel als van de tractatie, laat zich begrijpen. De leerlingen van de 4e, 5e, 6e en 7e klasse kwamen te 9'/4 uur bijeen nabij het station, waar in het plantsoentje aldaar een Oranje— Liope—boom zou worden geplaatst. Hier waren tegenwoordig de bur gemeester met familie, de heeren wethouders, de besturen der ver schillende Oranje-comité's onder wijzers enz. Door den burgemeester werd de oorkonde voorgelezen, die aan den wortel in looden bus ge plaatst wordt en toen ZEdelachtb. den boom met behulp van een vier tal jongens geplant had, wees hij in een geestige rede op de beleeke- nis van deze boomplanting. Te 11 15, terwijl in Den Haag het Burgerlijk huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard werd voltrokken, waarvan men op het raadhuisplein door middel van een versterkte radio installatie van het R.D B. 't verloop kon volgen, had er een zanghulde plaats door degezamenlijke zangers en zangeressen van de diverse plaatselijke zangvereenigingen. Aller eerst werd uitgevoerd het door den heer A. C. van der Heijden gedicht en getoonzet Feestlied, onder leiding van den heer van der Kolk. Of schoon er verschillende zangers op het appèl ontbraken kwam deze massale uitvoering van deze feeste lijke melodie uitstekend tot haar recht. Daarna volgde 't «Wilhelmus» en 't «Domine Salvam Fac», die onder leiding van den heer J. Kooien een keurige vertolking vonden. Er was nog vrij veel publiek, vooral als men in aanmerking neemt dat heel veel ingezetenen thuis bij de radio zaten, om daar hoogte punten van het blijde feest in den Haag mede te beleven. Te 12 uur, tijdens de inzeging van het kerkelijk huwelijk in Den Haag vond een zanghulde plaats door de leerlingen van de 4e, 5e, 6e en 7e klasse van alle lagere scholen. Ook zij voerden een speciaal voor deze gelegenheid door den heer A C. v. d. Heijden gecomponeerd gedichtten «Feestzang» uit, benevens een Feestlied op de melodie van het Lippe—Detmold-lied (woorden van den heer A. C. v. d. Heijden) en tot slot het Wilhelmus. De leiding berustte bij den heer Tini van der Heijden. Van half een tot kwart voor één verkondigde het feestelijk klokken gelui van alle kerken de blijde mare dat het Vorstelijk huwelijk in Den Haag gesloten was. Het volgende programmapunt, wat we zeker het hoogtepunt van de plaatselijke feestviering kunnen noemen was de Allegorische optocht- De deelname hieraan, zoowel wat kwantiteit als kwaliteit betreft, over trof ieders verwachting. Vooral v m. Baardwijk, dat niet minder dan 26 wagens in den stoet bracht, kwam buitengewoon goed voor den dag. Door de feestelijk versierde straten omzoomd door een dichte haag belangstellenden en alles overgoten door stralend zonnelicht, trok de schitterende, bonte optocht met allegorische voorstellingen waar onder tal van origineele ideën en kunstzinnige uitvoeringen. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. De jury bestaande uit de heeren Th. M. van Delft (Centrum), Jac Bergmans (St. Ant. parochie), W. v. d. Mee (voorm. Baardwijk) en G. F, Couwenberg (voorm Besoijen) had dan ook geen gemakkelijke taek om te oordeelen welke wagens 't meest aan de 3 gestelde eischen van «schoonheid», «voorstelling» en «zelfwerkzaamheid' beantwoordden. Nadat de optocht door de geheele gemeente was getrokken, waarmee ongeveer 2'/2 uur gemoeid was, werd direct bij ontbinding op het Raad huisplein de uitslag bekend gemaakt, in de volgorde van den stoet. Prijzen Baardwijksche wagens. Ie prijs f 10Gymnastiekver. «Kunst en Kracht». 2e prijs f 7.50 Harmonie «St. Jan.» 3e prijs f5.00 Voetbalclub Juliana 4e prijs f2.50 Oranje-Boven. 5e prijs f2.50 Missienaaikring. 6e prijs f2.50 Huishouden van Jan Steen. Prijzen St. Antoniusparochie. Ie prijs f 10.wagen van wijk IV 2e prijs f 7.50 III 3e prijs f5 1 4e prijs f 2.50 Reisver Prijzen Besoijensche wagens. Ie prijs f 10.- wagen De Boerderij 2e prijs f 7.50 «De Heere zij onze Banier.» 3e prijs f 5.— R.K. Meisjespatro naat. 4e prijs f 2.50 Gymnastiekvereen «Kracht en Vlugheid.» Prijzen wagens uit 't Centrum. Eere prijs f 15.Buurtschap Sta tionsstraat. 2e prijs f 7.50 Vischclub «Vis scherslust.» 3e prijs 1 5.Ambtenarenvereen. 4e prijs f 2.50 Noord-Brab. Chr. Boerenbond. 5e prijs f2.50 Harm. «St. Crispijn» 6e prijs Gymnastiekver. W. G. V. Voor deze prijzen had de Kegel club «Hannibal» nog flO.— bijge dragen. Te circa 7 uur formeerde zich op de Markt en Raadhuisplein een lichtstoet gevormd door enkele vellichte wagens uit den allegori schen optocht, enkele verlicht en versierde auto's en een aantal voet gangers met fakkels en lampions, welk aantal in het begin niet zeer jroot was, doch gaandeweg gedu rende den tocht aangroeide, waar schijnlijk doordat de tijd te kort was tusschen optocht en lichtstoet. Vóór den atmarsch werd op de darkt het vreugdevuur ontstoken' jetrokken werd door het Centrum, v.m. Besoijen en St. Antoniuspa rochie. In v.m. Baardwijk werd te half acht een afzonderlijke lichtstoet gehouden waarvoor zeer groote deelname was. Het paar van den dag, Juliana en Bernhard, die met de wagen van «Kunst en Kracht» den eersten prijs in den allegori- schen optocht hadden behaald, werd aan de muzieknis nog even speciaal gecomplimenteerd. Naarmate de avond vorderde werd de stemming in alle deelen der gemeente steeds vroolijker. Van de gelegenheid tot gratis dansen, welke in zeer vele café's en zalen geboden werd, werd een druk gebruik gemaakt. Den ganschen avond tot diep in den nacht duurde de feestpret, die zooals we dat hier gewoon zijn weer door geen enkele wanklank werd verstooid. Ook Waalwijk heeft ruim zijn aandeel gehad in de feestvreugde, die door het geheele land tot uiting is gekomen op dezen heugelijken nationalen feestdag- Het Centraal Oranje-comité, de Oranje-comité's in verschillende wijken, de buurtcomiié's, de har monieën die weer bijna den ge heelen dag in touw zijn geweest, kortom allen die op welke wijze ook tot het welslagen van dezen dag hebben medegewerkt, hebben eer van hun werk gehad en kunnen met voldoening op dezen welge slaagden dag terugzien. BEGRAFENIS JOS. TIMMERMANS. Heden (Vrijdag)-ochtend had in de Parochiekerk van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen de plechtige lijk dienst plaats voor den heer Jos. Timmermans, in leven verbonden aan ons blad. Vanaf het St. Nicolaas Ziekenhuis werd de lijkkist met het stoffelijk omhulsel door deleden der K.J.M.V. kerkwaarts gedragen. Voor de baar werden kransen ge dragen o.a. van de K. J. M. V., en van onze courant. Achter de baar volgden de familie leden, onze redacteur-uitgever en een deputatie van 't technisch per soneel van zetterij en drukkerij van ons bedrijf. Voorts volgden tal van belangstellenden, o.w. verschillende collega's en een deputatie van »Oe- fening en Vermaak«. Voor onze kantoren stond het personeel, dat door de werkzaam heden verhinderd was de uitvaart mede te maken, geschaard om een laatsten groet te brengen aan den zoo jeugdigen medewerker, terwijl een hunner zich hier aansloot bij den stoet met een krans van kantoor en fabriekspersoneel. De plechtige H. Mis werd opge dragen door Pastoor Kemps, terwijl het Zangkoor de Mis van Perosi uitvoerde. Na de absoute werd 't stoffelijk overschot per lijkauto naar Roer mond overgebracht, terwijl de belangstellenden diep onder den indruk waren van dit zoo jeugdig en droevig verscheiden waarmede voor allen die aan ons bedrijf ver bonden zijn een goed vriend en krachtig medewerker is heengegaan. WINTERCONCERT LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". Door omstandigheden is het winter- concert der Liedertafel, dat aanvan kelijk vastgesteld was op 11 Januari a.s., uitgesteld tot later datum en zal thans plaats vinden op Maandag 25 Januari. Zooals reeds terloops bericht zal aan dit .concert, behalve de Lieder tafel zelve, medewerken het bekende Gemengde koor Bel Canto uit Tilburg onder leiding van den musicus Jan v Leeuwen. Dit gemengd koor, dat uitsluitend bestaat uit gerouutineerde zangeressen en zangers, waaronder zelfs solisten van naam, geniet in Tilburg en om geving een uitstekende reputatie en trad meermalen met groot succes ook buiten Tilburg op. Buiten mannenkoor en gemengd koor zullen ook genoem de solisten optreden, zoodat het pro gramma er zeer gevarieerd zal uitzien. Het bestuur van Oefening en Ver maak heeft gemeend een ieder in de gelegenheid te stellen, en op de eerste plaats Waalwijk's zangers en zange ressen, om deze pracht-uitvoering bij te wonen door het stellen van een ex tra-lagen entree-prijs. Zangvereeni gingen genieten bovendien nog reduc tie. Een gezellig bal onder de gunstig bekende „Darling Band" zal den avond besluiten. De nieuwe Geluidsfilm „Amorira". De Missionarissen van 't Goddelijk Woord van Steyl Uden, blijven de jelangstelling van hun prachtige lores-missie wekken door hun ïoogst interessante missi.-films. Vanaf 1925. loen zij de eerste rol Drent van de missie publiceerden, tot nu toe hebben de Flores.film en de Ria Rago duizenden in den ande weten te boeien. Zoowel de eenvoudigste bewoners onzer lande- ijke dorpen, als de meest verwende jioscoop-bezoekers der grootste steden hebben van deze films ge noten. Nu komen de Floremissionarissen met n nieuwe geluidsfilm »Amorira« een spel van haat en liefde bij de bamboe bosch bewoners van Borado Likowali op het eiland Flores. Deze film is een uniek stuk werk, gezien de bijna onoverkomelijke moeilijkheden, die met het vervaar digen van deze film gepaard gingen. De spelers zijn echte half - wilde heidensche bergmenschen met lange haarbossen en temperamentvol uiterlijk. Als ruwe heidenen houden ze zich niet aan afspraken, overeen komsten of beloften. Zij doen en laten wat zij willen en daarom heeft de filmregisseur Pater Sim Buis S.V.D. niet minder dan 19 maanden moeten tobben alvorens de Amorira was voltooid. De resultaten van die 19 maanden zijn gelukkig zeer bevredigend en zonder twijfel zal de »Amoriracf een succesvol tournee door ons land maken. De film wordt bovendien duidelijk verklaard en met treffende musikale begeleiding geïllustreerd. Door gelukkige omstandigheden komt deze nieuwe geluidsfilm op in onze parochie. Laten daarom alle missievrienden door een bezoek aan de Amorira, blijk geven van hun bizondere appreciatie. Het wordt voor allen een hoogst interesante avond. Wat behandelde de Amorira? 'n Brok zuivere historie. Amorira is de zwakke weergave van de in 1917 voorgevallen gebeurtenis van Keli-Kadoe, die zich verzet tegen den wil van haar vader, die haar heeft verkocht aan een jonge man, van wie zij niet kon houden, terwijl ze verder duidelijk bewijst 'n ander lief te hebben. Zij wordt aldus oor. zaak van hevige twisten tusschen twee dorpen; twisten die met pijl en zwaard worden beslecht. Amorira" is eveneens de zwakke weergave van het handelend optre den militaire weermachten tegen de inlandsche vechterbazen, 'n Ruw, wild volkje. En trch.ook zij hebben een onsterfelijke ziel, die gered moet worden. En dat is de zware taak van den missionaris. We voelen aan hoe moeilijk het moet zijn onder zulke menschen als missionnaris het pionnierswerk te moeten verrichten. Inderdaad er worden ontzettende offers van den missionarisgeeischt. Het moeilijke en gevaarlijke, maar tevens het dankbare en succesvolle pionierswerk van den eerste missi onarisvan Borad - Ltkowali krijgen we dan ook op treffende wijze te zien. Deze film is daarom vol spanning en rijk aan bizonderheden; deze film is waarheidsgetrouw en instructief; deze film verdient onze volle sympathie; deze film willen we allen zien. R.D.B.-THEATER. „De Jonge Graaf" Anny Ondra wordt zoo langzamer hand een genre-type. Zij „verrast" niet meer met een grappigen grimas of met een koddigen inval. Zij is de oude An ny Ondra en loopt rond in het cirkel tje, dat haar onmiskenbaar komisch talent indertijd rondom haar trappe lende voetjes trok en waardoor zij een markante plaats kreeg in den tempel der tiende muze. Buiten dit cirkeltje komt zij niet, ook al maakt zij de dol ste capriolen; zij houdt angstvallig aan haar genre vast. Maafhet publiek lacht gul en amuseert er zich kostelijk bij een film als „De Jonge Graaf", waarin Anny Ondra een jon- gensrol vervult. In die rol demon streert zij al haar bekende trucjes om de lachers op haar hand te krijgen en die trucjes berusten voornamelijk op een grondig bestudeerde gelaatsmi miek. Haar guitige blikken doen eigen lijk het meest. Anny Ondra heeft zich in bochten moeten wringen om de travesti aannemelijk te maken. Er zijn echter genoeg momenten, waarin zij met overtuiging is zooals zij altijd ge weest is: de grappige Anny Ondra; dat zijn de oogenblikken van haar De antiseptische tandpasta tvorol zuiven oen mond van bacteriën en vermindert besmet tingsgevaar in tijden van griep en verkoud heden. eerlijk-vrouw-zijn. Zij speelt slechts voor den jongen graaf, om haar grootpapa, den ouden graaf, niet teleur te stellen, doch als ze verliefd wordt op haar gouverneur, jadan! De regisseur Carl Lamac heeft de film smakelijk toebereid. Hij had be halve Anny Ondra de medewerking van Hans Soehnker en Hans Junker- mann, alsmede van nog een groot aan tal vaardige spelers. „De Jonge Graaf" is een kolossale komische lachfilm, die niemand mag verzuimen te komen zien. In het prima verzorgd bij program ma loopt een filmreportage van de Huwelijksplechtigheden van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Burgemeester P. J. L. Letschert f Gistermorgen is burgemeester P. J. L Letscheri van Rucphen plotse ling overleden. Burgemeester Letschert werd ge boren te Schiedam in 1883. Aan vankelijk koos hij een loopbaan bij de politie. Hij wist weldra promotie te maken en werd be noemd tot inspecteur van politie te Waalwijk, welke functie hij 18 jaar bekleedde. Op 9 Februari 1929 werd hij geïnstalleerd als burge meester van Nieuw-Vosmeer, waar hij zeer vruchtbaar werk verrichtte. Met ingang van 1 Februari 1935 werd hij benoemd als opvolger van burgemeester Crusio als hoofd van de gemeente Rucphen. Nog geen twee jaar heeft hij dus deze ge meente bestuurd. Hij heeft zich daar vele vrienden weten te ver werven zijn gemoedelijke omgang en zijn joviale goedhartigheid droe gen hiertoe bij. In hem verliest Rucphen een burgervader, die goed was voor zijn menschen, die met hen mee voelde en meeleefde en hun belangen krachtig behartigde. Als inspecteur van politie te Waalwijk was de heer Letschert zeer gezien bij autoriteiten, politie en burgerij en hij vertoefde nog gaarne in deze streken, waar vooral de keuringen van politiehonden z'n belangstelling hadden. Hij was hoofdbestuurslid van de K.N.P.V, K. J. M. V. Harden kingsvergadering Jos Timmermans. Vrijdagavond hield de K.J.M.V. een vergadering ter nagedachtenis aan Jos. Timmermans. De voorzitter opende de vergade ring met den Jeugdgroet en sprak vervolgens een korte doch treffende herdenkingsrede uit, waarin hij de nagedachtenis huldigde van een sympathiek en actief lid, van een principieel katholiek een hoogstaand mensch en een aangenaam vriend. De vergadering kreeg een bij zonder cachet doordat Moderator van Lierop een lezing voordroeg, de laatste, eigenhandig nog door den heer Timmermans samengesteld op zijn ziekbed, waarin hij op duidelijke en pakkende wijze zijn idealisme beleed onder den titel »De Katholieke Pers«. Deze lezing maakte een diepe indruk Uit de leden werd het voorstel gedaan om buiten de vereenigings- kas door persoonlijke bijdrage nog een H. Mis voor zijne zielerust te doen opdragen, als resultaat waar van nog 2 H. Missen zullen worden gelezen. De voorzitter dankte vervolgens de leden voor de betoonde deel neming tijdens de ziekte en bij het overlijden van den heer Timmer mans, waarna hij de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot met den Jeugdgroet. Coöperatie »Broederhulp« In het winkelhuis der familie Zee kendorf aan de Grootestraat alhier, waarin tot dusverre gevestigd was de coöperatie »Samenwerking«, zal thans een filiaal komen van de Coöperatie »Broederhulp« te Kaats heuvel.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5