Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. BINNENLAND Elke ochtend verstijfde vingers. DRUNEN DUSSEN. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. De feesten Drunen heeft op waardige wijze feest gevierd na dagen van voorbe reiding en hard werken. Wij bespraken reeds een en ander. De dag begon met H. Diensten in de R.K. Kerk en Ned. Herv. Gemeente. Om 11 uur brachten de kinderen der beide scholen een aubade voor het gemeentehuis onder leiding van dhr. van Rooij, waarbij Notaris Schreurs en Burgemeester van der Heijden een rede hielden. Om 2 uur kwamen de kinderen samen in de groote zaal der Jongens Congregatie, alwaar zij werden ge- tracteerd en door den heer Roozen een toepasselijke causerie werd gehouden en door kapelaan Vogel een film werd vertoond. De lichtstoet was prachtig ver zorgd en mag een succes worden genoemd. Te zeven uur werd deze aan 't gemeentehuis door den voorzitter van 't comité, notaris Schreurs, ontbonden, waarna Burgemeester van der Heijden nog een opwek kend woord sprak tot de inwoners om de Oranje feesten met 't Oranje comité te blijven vieren in de toe komst. De avond was een aaneenscha keling van vroolijkheid en jolijt. De uitslag der prijzen was: Lichtstoet. Ie prijs Ontmoeting in Zwifserland, 2e prijs de Kuijk- sche Hei, 3e prijs Watersportver D W. V., 4e prijs Salonrijtuig Wolfshoek, 5e prijs Voorhei, 6e prijs R K. Jonge Boerenstand, 7e prijs Trouw aan Oranje. Buurtversiering. Ie prijs Kerk buurt, 2e prijs Dierentuin, 3e prijs Doktersbuurt. De geluidsinstallatie van de Rapid Wielerbaan uit Boxtel be wees schitterende diensten. Inwoners van Drunen de eerste stap is gezet! Volhouden! Vleeschverzekering Het veefonds hield zijn jaarver gadering in café Elshout. Bij afwezigheid van den voor zitter werd de vergadering geleid door het bestuurslid van Wijk. Secretaris A. Klerks bracht ver slag uit over het afgeloopen jaar waaraan wij kunnen ontleenen In kas op 1 Jan. 1936 f622,54 ont vangsten f275,04, uitgaven in vier ongevallen f442,51. In kas was op 1 Januaai 1937 f 425,03 Besloten werd voortaan de boete voor het niet bijwonen der ver gadering te innen en de 2 laagste uitbetalingsklassen met 2 cent per pond te verhoogen. R.K. W. V. Op Zondag 10 Januari houdt de R.K. W. V. haar algemeene jaar vergadering in de zaal der Meisjes Congregatie. Aanvang half 12. Verkiezing van een voorzitter. ELSHOUT Statistiek 40 kinderen werden gedoopt, 22 sterfgevallen 14 volwassen en 9 kinderen, 11 paren trouwden,70000 H. Communiën werden uitgereikt. Feesten Ook Elshout vierde feest. De dag werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk. Om 10 uur brachten de kinderen een aubade aan de pastorie, waarbij tegenwoordig waren B. en W. en het Oranje-comité. De heer Willems en burge meester v. d. Heijden hielden een toespraak. Om half twee werd een schit terende optocht gehouden terwijl de dag verder in gezelligheid werd doorgebracht. Ook Elshout moet er den moed inhouden. Biljarten E. B. B. II speelde thuis tegen B. J. C. II uit Drunen. Uitslag EBC II BJC II A. MerksC. v. d. Hoven 4975 H. MuskensL. Kuijpers 7475 C. Pulles—M. Klerks 39—75 A. RomboutsA. v. Leest 7548 B. Klerksv. Broekhoven 7543 H. Pulles—W. Vissers 75—27 387 343 Hoogste serie C. v. d. Hoven 27 car. Ook Dussen heeft Donderdag j.l. bij gelegenheid van het Vorstelijk huwelijk mede feest gevierd, al was het dan ook maar op zeer beschei den voet. Des morgens te ongeveer tien uur werd door de fanfare Wilhelmina en de Chr. Zangvereeniging nabij 't gemeentehuis een aubade gebracht. Het gemeentehuis was in korte spanne tijds toch nog een feestelijk aanzien gegeven, hoewel 't zeer jammer was dat de verlichting niet meer op tijd kon worden aange bracht. Des middags werd een optocht georganiseerd door de fanfare en al de schoolkinderen, welke door 't dorp trok. Hierna verzamelden alle school kinderen van ons dorp zich in 'tver eenigingsgebouw alwaar zij werden vergast door 't optreden van een goochelaar, terwijl er ook een tractatie van alle aanwezigen plaats had. Des avonds had een nu niet alle opzichten geslaagde lakkei- optocht plaats, waarbij de fanfare wederom niet ontbrak. Zie hier de voornaamste gebeu telijkheden, waarmede onze dorps genooten hebben getoond mede t( deelen in de groote blijdschap van geheel ons volk, met 't huwelijk onzer geliefde Prinses met Prins Bernhard van Lippe Biesterveld. Een tweetal buurtvereenigingen had gezorgd voor een fraaie eerepoort. Tot bouwkundig opzichter voor al de gemeenten in 't Lanc van Altena met als standplaats Dussen is uit 151 sollicitanten be noemd de heer Loenen uit Amers foort, thans architect aldaar. De heer C. Becker, controleui der werkloozen alhier, voor de gemeenten Dussen en Almkerk gewezen majoor bij 't wapen Pon- tonniers te Dordrecht, is bij voor noemd wapen benoemd tot adjudant doch blijft als controleur werkzaam De heer P. Ribbens werd ge kozen tot bestuurslid der Hanksche Pluimvee en Konijnenfokvereeni ging «Onderlinge Strijd«. Besloten werd op 23 Januari een tentoon stelling te organiseeren. Vanwege den 2en Zondag hebben de Boys Zondag a.s. vrijaf, Gezien 't zware programma dat achter den rug is en den komende groote strijd tegen WSC te Waspik waarop wij nog terug zullen komen is dit wel noodig voor hen. Het tweede elftal heeft zich uit de tweede klasse teruggetrokken en komt thans uit in de 3de klasse district Langstraat. Aan de firma de Haan en Oerlemans, alhier is opgedragen het bouwen van een motorkustvaartuig van ongeveer 390 ton draagvermogen. De lengte be draagt 41,15 M., de breedte 7,35 M., de diepte 3.05 M. Het schip wordt voor zien van een dubbelen bodem en van een Deutz-motorinstallatie 300 p.k. Gymnastiekfeesten. De groote propaganda-uitvoering van de Gymnastiekvereenigingen K.G.V., S.O.S., Goirle, Voorwaarts, Dyonisius en V.K.C. allen uit Tilburg, belooft werkelijk iets aparts te wor den. Er wordt onder de deskundige leiding van den heer Sparidaans ge weldig geoefend om het Kaatsheuvel- sche publiek, dat zich over het geheel voor de sport der sporten bijzonder weinig interesseert, een genotvollen en boeienden avond te bezorgen. Daar deze uitvoering een bijzonder propagandistisch karakter zal dragen zijn verschillende autoriteiten uitge* noodigd en wordt aan degenen, die er belang in stellen geregeld de mooie gymnastieksport te beoefenen gedu rende de maand Januari vrijstelling van inschrijfgeld gegeven. Oranjefeesten. Zoowel in Loonopzand als Kaats heuvel zijn de oranje-feesten met veel enthousiasme gevierd. In Kaatsheu vel werden ze reeds Woensdagavond geopend met de opening van den etalagewedstrijd. Op de verdere feeste lijkheden komen wij nader terug. Eeuwige professie. Op 6 Februari a.s. hoopt onze dorpsgenoote, de Eerw. Zuster In- violata, in de wereld mej. Dina Pols, in het verre missieland Curacao in Pietermaai, haar eeuwige gelofte af te leggen bij Z.H.Exc. Bisschop Ver riet, in de orde van de Eerw. Zusters van Schijndel. Het getuigt zeker wel van opofferende liefde van dit jeug dige Bruidje, dat zij als jongste zuster dezer orde het vorig jaar werd uitge kozen om in dit verre missiegebied werkzaam te worden gesteld, en thans aldaar haar eeuwige gelofte te mogen afleggen. Het zal H.Eerw. dien dag aan be langstelling vanuit haar vaderland ze ker niet ontbreken en zeker zal me nig vurig gebed tot hare intentie won- den gestort. RAAMSDONKSVEER. Gedurende December passeerde 1397 vaartuigen met een totaalin- houd van 185848 ton de Rolbrug over de Donge alhier. De collecte voor het Fonds voor Weduwe, Weezen en Emeriti- predikanten bracht op ongeveer 21 gulden. J Hulpbehoevend door rhcumatische pijn „Mijn rheuinatische pijn was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen en 's ochtends bij het opslaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Voordal ik echter de tweede flacon Kruschen Salts op had, was mijn rhcumatische pijn volkomen ver,, dwenen. Dit schrijft de heer R. G. S. Rhcumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoe veelheid urinezuur in het lichaam. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zorgen er echter voor dat alle gevaar lijke afvalstoffen zacht en volkomen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rhcumati sche pijnen wordt opgeheven. Kru schen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flcsch en op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. SPRANG. Predikbeurten Zondag 10 Jan.'37. Ned. Herv. Kerk, v.m 9 30 uur en nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2.30 Dr. P. K. Keizer van Vrijh.-Capelle. Bevestiging ambtsdragers. Vergadering van de Sociale Studeerclub van den Chr. Besturen bond Sprang-Capelle, op Maandag avond half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier. Aan de orde Onderwerp, in te leidendoorden heer C. van Caem Dzn.over: »Het economischejleven^onder leiding van den staat.» De aannemer W. v Willigen- burg had j.l. Woensdagmiddag bij werkzaamheden aan de versiering van een opgerichte eerepoort bij de Molensteeg alhier, het oi.geluk van de eerepoort te vallen. Dr. Winkelman was spoedig ter plaatse, die de eerste hulp verleende, waarbij bleek dat v. W. ongelukkig was terecht gekomen. Dr. Winkel man constateerde een schedelbles suur en verschillende kneuzingen, terwijl ook een pols was gebroken. In zorgwekkenden toestand werd hij naar zijn woning vervoerd. Hoewel het geval zich zeer ernstig liet aan zien, is de toestand van den patiënt thans naar omstandigheden redelijk wel. Begunstigd door het Oranje- zonnetje werd alhier op spontane wijze het feest gevierd ter gelegen heid van het vorstelijk huwelijk Naast de door een vijftal buurt commissies geplaatste eere-poorten, die des avonds schitterend verlicht waren, waren langs den weg overal mooie versieringen aangebracht en wapperde van schier alle woningen de vaderlandsche driekleur. Door elke buurt werd ook door één of meer mooie wagt ns of groepen deelgenomen aan den allegorischen optocht, die door het hoofdcomité werd georganiseerd, welke in den namiddag ook door v m. Sprang trok en waarvoor algemeen groote belangstelling bestond. Des avonds werd een fleurige lichtstoet gevormd, waaraan door zeer velen werd deelgenomen en die naar het gemeentehuis trok, alwaar vanaf het bordes van het gemeente huis door den EdelAchtb. Heer Smit de volgende toespraak tot de talrijke aldaar verzamelde menigte werd gericht. Feestgenooten, De groote dag is aangebroken. De bruidsdag is gekomen. De torens in het geheele land begon nen reeds vroeg vanmorgen alom met plechtige monden van brons te ver konden: De bruidsdag is aangebroken, de blijde dag licht aan, de dag waar op een Koninklijk Paar zal worden saamverbonden in lief en leed. een dag van glorie, een dag van vreugde, een dag van heerlijkheid. De torens hebben gezongen, de trom petten hebben geschald, de vlaggen hebben gewapperd, het volk heeft ge jubeld. Want overweldigend was het. Niet om onder woorden te brengen. Dat jonge gelukkige Paar. Onze Prinses met een stralend gelaat, waar in het jong geluk opbloeide en de Prins met zijn zonnigen lach, toegejuicht door een juichende menigte, door een jube lend volk. Het was, zooals een gedicht in een onzer -groote dagbladen zoo schoon vertolkte: Holland beeft van vreugde en geluk, Hollands torens klingelen en zingen Wij vergeten even nood en druk, Juichend willen wij den Troon omringen. Onze vlaggen wapp'ren in den dag Onder Hollands parelmoeren hemel, En de zon schiet met een gouden lach Tusschen 't grijze en blauwe wolk- gewemel, n een duist'ren en bewogen tijd Worden wij in lichtglans opgeheven En de beden ruischen, wijd en zijd: „Vader, schenk hun een gelukkig leven." En niet alleen in de bruidsstad, in de Residentie, weerklinkt de feestvreugde, overal in het land hebben millioenen in gestemd met den jubel, die ons hart verkwikte en onze vreugde grooter maakte. Neem b.v. onze eigen gemeente. Wat een moeite hebben velen zich getroost, welk een opofferingen overgehad, avond aan avond hebben meisjes rozen geknipt en de jongens sparrengroen aangedragen, ouden van dagen hebben met iets van den gloed der jeugd in hun oog toegezien hoe de poorten verrezen. Ik kan onmogelijk allen noemen of bedanken. Het Feestcomité de wijk- comité's, degenen die gecollecteerd hebben, de muziek, kortom aan allen: Dank. De dag der bruiloft is gekomen. Bruid en Bruidegom zijn één geworden, Bruid en Bruidegom kunnen nu zeg gen: Ik ben mijns liefste en mijn liefste is mijn. Dag van vreugde en van glorie. De torens hebben gezongen. De trompetten hebben geschald, de vlag gen hebben gewapperd, het volk heeft gejubeld. Toen dat geweldig enthousiasme vanmorgen oplaaide en overal waar de Koninklijke Bruidstoet voorbijreed de juichkreten weerklonken, kwam als vanzelf de gedachte opwellen in onze harten: Wij hebben Oranje en aan Oranje hebben wij genoeg. Wat ons betreft kunnen in ons land alle dicta tors of leiders of hoe men dat soort menschen ook noemt, naar China ge ëxporteerd worden. Laat ze daar dic tator spelen. Wij hebben ze niet noo dig. Geef ons maar Oranje. Hebt ge al eens nagegaan in onze geschiedenis, dat 't niet de beste tijden waren voor ons land als er geen Oran je aan 't hoofd stond. In de Stadhou- derlooze tijdperken, tijdens de Fran- sche overheersching, als Oranje er niet was. was 't niet op zijn best. Maar als Oranje kwam, dan werd 't weer goed. Dat begon al met den Va der des Vaderlands, dat was zoo in 1672, tijdens den oorlog met Frankrijk, Engeland. Munster en Keulen, dat was zoo in 1813 toen we onze onafhanke lijkheid herkregen. Laat 't daarom Oranje blijven, feest genooten. Geen plaats voor indringers van bin nen of van buiten. Gij kent, althans de meesten van U, dat metalen ruiterstandbeeld van den Vader des Vaderlands voor het Kon. Paleis aan het Noordeinde. Het heeft de plechtigheden der laat ste dagen meegemaakt en stond daar als een rots, of de regen het striemde of de stormen kwamen aanloeien, het stónd. Maar, feestgenooten, laat in Uwe harten hechter en sterker dan dat me talen beeld van den grooten Zwijger, laat in Uwe harten als een rots staan het beeld van Ons Koningshuis, van onze Koningin, van onze Prinses en Haar Gemaal. Oranje en Nederland zijn één. Zeg dat aan Uw kinderen, laten zij dat weer aan hun kinderen zeggen. Leert ze het jong. Er is maar één Oranjehuis en dat is óns Oranje huis, daarvoor strijden wij en op God en dat Oranjehuis steunen wij. Oranje boven blijft de kreet, In nood en dood, in lief en leed. En laten we thans, één van hart en één van zin als één volk zingen, dat oude lied, dat lied dat al eeuwen lang weerklonken heeft, dat lied dat klonk in dagen van vreugde en in dagen van smart, in dagen van voorspoed en ge luk en in dagen van tegenslag en ramp spoed, dat oude lied, Ons Wilhelmus, en ook dat andere couplet, waarmede ik wil eindigen en dat moge opklimmen en verhoord worden tot den Troon der Genade: Mijn schilt ende betrouwen Zijt Gij, o God mijn Heer. Op U zoo wil ik bouwen. Verlaat mij nimmermeer; Dat ik toch vroom mag blijven Uw dienaar 't aller stond De tyrannie verdrijven Die mij mijn hert doorwondt. Hierna werden met begeleiding van de muziek twee coupletten van 't Wil helmus gezongen, waarna door den EcTelachtb. Heer Burgemeester mede- deeling gedaan werd van den uitslag der wedstrijden voor eere-poorten en deelneming aan den optocht, welke als volgt luidt: Groepen: le prijs Elf Provinciën. 2e prijs Foto Bruidspaar. 3e prijs Napoleon. 4e prijs Kapitein-Adjudant. 5e prijs Ruiters Gebrs. W. en C. Kuijsten. Eere-poorten: le prijs Buurt Oosteinde, Sprang. 2e prijs Buurt Benjaminse, Heistraat. 3e prijs Buurt Molensteeg Sprang. 4e prijs Buurt Rempt Vrijh.-Capelle. Wagens: le prijs Buurt Kerkeind Sprang met „Eerste kennismaking). 2e prijs Cowboys Capelle, Kom. 3e prijs Volendammers, Nieuwevaart, Capelle. 4e prijs Gouden Koets, Heistraat. 5e prijs Roode Kruis, Heistraat. 6e prijs St. Jorisgilde Sprang. 7e prijs 't Rozenknopje, Capelle. 8e prijs Kruisjacht Sprang. 9e prijs Oranjewagen, Loon- schendijk. 10e prijs Brabantsch Dorpsleven, Winterdijk. Nadat de prijzen der bekroonde wagens poorten enz. waren bekend ge maakt, werd in de Raadzaal door het Feestcomité aan den Gemeenteraad eerewijn aangeboden. De Burgemeester bracht den Raad namens het Feestcomité dank voor de medewerking ondervonden in de sub sidie voor de tractatie der schoolkinde ren en de verlichting van het Raadhuis en bracht vervolgens een dronk uit op het Vorstelijk Bruidspaar. De heer A. Verheijden, nestor van den Raad, dronk vervolgens op de wijkcomité's en zeide, dat hij nog nim mer zulk een goed geslaagd feest in de gemeente had meegemaakt en consta teerde (tot groot vermaak der aanwe zigen) dat de crisis nu wel geëindigd zal zijn. Daarna bracht de heer Kerst een dronk uit op den Burgemeester, waarop tenslotte de Burgemeester den heer A. L. van Wijlen dank zeide voor de be- langelooze medewerking steeds onder vonden bij feesten, daar het ondoenlijk is om zonder microfoon alles ordelijk te doen verloopen. De heer v. Wijlen is een onmisbaar persoon met zijn di verse installaties voor feestelijkheden. Algemeen werd eveneens waardee ring uitgesproken over het werk van den heer A. van Wijlen voor de schitterende verlichting van het Raad huis. CAPELLE. ^7 ,?P„dnn dag van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana werd v.m 11 uur in het gezin van C. J. Schapen donk-van Tilborgh, wonende C 220, een tweeling, jongen en meisje, qebo- ren. Vrijdagmorgen werd op het Raad huis dezer gemeente van deze geboor te aangifte gedaan en werden aan die kinderen de namen Juliana en Bern hard gegeven. u -7 Verantwo°rding van ontvangen bijdragen voor de in de laatste week van Februari 1937 te organiseeren ba zar ten bate van de gemengde zang vereeniging 't Rozenknopje en het mu ziekgezelschap Kunst na Arbeid te Ca pelle, 2e lijst. Ref, E.v.h.Z., Waalwijk, 2 leesboe ken; M. M., Capelle, kinderonderjurk- je; P. d. G.. Capelle, koffiebus, theebus, suikerbus, 6 dozijn potlooden. 5 kope ren aschbakjes, 7 doozen chroomleer- was, 6 potjes en 4 doozen wrijfwas, 5 busjes koperpoets, 3 busjes ijzerpoli- toer, 2 potjes en 3 tuben haardenwas, 2 potjes boenwas, doos schuurpoeder, 3 tuben schoenwas, 6 poetsdoeken, 24 busjes rijwiellak, 6 busjes houtvernis; N. d. B.,-Z„ Bleskensgraaf, 6 onder zetters, 3 servetringen, 3 vingerdoek- jesringen, 2 kleedjes; A. t. B.-d. B Bleskensgraaf, theekleed, 2 kleedjes; A. V., Capelle, pop, 2 kurketrekkers, 5 notitieboekjes, 4 sierkurken; M. M.v. d. H., Capelle, babymanteltje, baby broekje, kindertruitje, kruikezak, bal- lennet, 2 knikkerzakjes; E. v. d. H., Ca pelle, avondsjaal; A. R.-de B„ Capelle, divankussen, pop, paar bedsokjes, pop- penvestje, 3 slabbetjes, 6 knikkerzakjes, legkaart, baby-tweeling, kleinigheden voor de grabbelton; G. d. B., Capelle, bonbonschaaltje, 6 kindervoetballen; V., Waalwijk, etui met stempel en briefopener, schooletui, 3 vulpotlooden; J. M., Capelle, heerenvulpen, dames vulpen, colliertje, armbandje, double horlogeketting; E. v. d. S., Capelle. pijpenrek; W. M. d. B., Capelle, divan kussen; G. B.-V., Nootdorp, kleedje, koperen wandbord; J. d. J., Capelle, speelgoed olifant, stofdoekenhanger, sierdoosje, 3 servetringen; X., Capelle, 2 kachelzeiltjes, flesch abdijsiroop; A. H. D. A.-0., Capelle, 2 kleedjes; G. S.-H., Capelle, kleedje. Mr. Jos. van Besouw candidaat voor de Tweede Kamer Op herhaald aandringen van vele boeren uit den Rijkskieskring's-Her- togenbosch heelt zich de heer Mr. Jos. van Besouw te's Hertogenbosch, rechtskundig adviseur van den Noord Brabantschen Christelijken Boerenbond, bereid verklaard een candidatuur voor de Kamerverkie zingen te aanvaarden. L. J. J. M. Poell f i Gisterochtend is te Gemert over leden, de Z.Eerw. heer L. J. J. M. Poell, pastoor aldaar. Pastoor Poell is in 1872 te 's Hertogenbosch ge boren en vierde verleden jaar zijn 40 jarig priesterfeest en 20 jarig pastoraat te Gemert. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en was oud kapelaan van Baardwijk. Tandem-puzzle voor het misdeelde kind. Oplossing. Door de oplossing dezer Tandem- puzzle in te zenden, steunt men het Misdeelde Kind. Gevormde woorden waren, misdeelde kind; iedereen; staat; op lossingen; porto; niet; steunt; dui- zenden;met; zegels; duizenden; allen; zorgen; houdt; mooie.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6