THANS Nieuws uit de Lansstraat en Omgeving. i GEERTRUIDENBERG. HERPT. NIEUWKUIJK. Engeland en naar Schotland. De „Köln. Zeitung" meldde het vertrek uit Insbruck, naar Igls en een officieel te legram van de Un. Press, deed mede- deeling van de aankomst van het Prin selijk Paar te Innsbruck, op Vrijdag middag, waar het door een groote me nigte hartelijk toegejuicht werd. Noch het een, noch het ander bleek op waarheid te berusten, want Zater dagavond zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard inPolen aangekomen om zich naar Krynica te begeven. Wij kunnen thans mededeelen, dat H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Vrijdag j.l„ eerst laat in den middag, den Haag hebben verlaten en zich per auto via Rotterdam. Moerdijk. Breda, Westwezel naar Brussel heb ben begeven. Daar zijn zij in den trein gestapt en doorgereisd naar Polen. Zaterdag avond laat is het jonge paar in Krynica aangekomen en heeft zijn intrek geno men in ..Patria", het bekende hotel van den beroemden Poolschen zanger en filmspeler Jan Kiepura. Krynica is het Poolsche Vichy, is ge heel beschut tégen koude bergwinden en heeft een zonnig mild klimaat met rijke onderlucht. Alles gaat er per slede en er zijn eenigé goede hotels en pensions. Het hotel ..Patria" is van alle luxe voorzien en schitterend gelegen. Volgens de berichten zijn de Prinses en Prins er al goed thuis en maken het gewone hotelleven mee. Het stadje is al vol gasten geloopen sedert dit heu gelijk bezoek, maar men neemt het in cognito van ..Graaf en Gravin van Sterrenberg" streng in acht. De Koningin heeft een beroep op de Ned. pers gedaan om geen correspon denten en fotografen te zenden en het jonge paar ongestoord van hun wel verdiende en zeker door ieder van har te gegunde rust te laten genieten. Overal in de wereld waar Neder landers wonen is het prinselijk hu welijk op enthousiaste wijze met groote belangstelling der autoriteiten- gevierd. In Duitschland zijn sedert de films, foto's, artikelen enz. op dit huwelijk betrekking hebbende overal toegelaten. DR. COLIJN EN DE OSLO-STATEN. In een interview dat Dr. Colijn toe stond aan een Zweedsch Dagblad heeft hij samenwerking bepleit op econo misch gebied tusschen de z.g. Oslo-sta- ten (Zweden, Noorwegen, Denemar ken, IJsland. Nederland. België en Luxemburg), speciaal omdat de groote staten hun autarkie handhaven. Dit idee heeft groote instemming ge wekt bij de minister-presidenten van Denemarken en Zweden, maar ook de pers der genoemde rijken en die in En geland en Duitschland leggen groote belangstelling aan den dag en meenen dat de tijd thans rijp is voor een nau- were economische samenwerking. Zij zouden graag een initiatief van Neder- landsche zijde tegemoet zien. LUCHTLIJN NEDERL.-INDIE—AUSTRALIË. De Nederlandsche regeering heeft aan de Australische toestemming ge vraagd aan Nederlandsche vliegtuigen toe te staan den dienst naar Australië door te trekken. De route Amsterdam Darwin zou dan 5 dagen duren. ROTTERDAM LEEFT WEER OP. Behalve de toenemende drukte in de havens, krijgen ook de scheepswerven druk werk en verschillende worden uitgebreid. VAN ONZE MARINE. Maandag-ochtend vertrokken van den Helder H. M. pantserschip „Her tog Hendrik voor een 3-maandsche reis naar de Middellandsche Zee; de nieuwste onderzeeboot O 16 naar den Atlantischen Oceaan en Amerika. Aan boord hiervan bevindt zich prof. Ve- niq Meinesz voor het verrichten van zwaarteproeven. Dinsdag-ochtend vertrok de nieuwe kruiser ,.de Ruijter" naar Oost-Indië. Gcwichtsgrenzen Kalveren. De Nederlandsche Veehoudcrijcen- trale maakt hekend, dat de laagste ge- wichtsgrens ten aanzien van de kal veren, waarvan het aanhouden door een identiteitsbewijs gedekt dient te zijn, welke grens thans voor. al of niet gecastreerde stierkalveren 120 k.g. en voor vaarskalveren 140 k.g. bedraagt, met ingang van 1 Februari 1937 is vastgesteld op 100 k.g., voor vaars kalveren zoowel als voor al of niet ge castreerde 5}t ierkalveren. Mitsdien wordt den veehouders in hun eigen belang aangeraden, kalve ren. welke op den genoemden datum de aangegeven gewichtsgrens zullen hebben bereikt, ten spoedigste ter schetsing aan te bieden (uitgezonderd de dieren welk als reservekalf mogen worden aangehouden). IN KWALITEITi ONVERANDERD klasse en voor andere erwten, in dat zelfde tijdvak gedenatureerd bedraagt de steunvergoeding ƒ0,80 per 100 k.g. De steunvergoeding voor veldboo- nen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovengenoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op 1.75 per 100 k.g. Levering van varkens. De Nederlandsche Veehouderijcen trale maakt bekend, dat de uitbetaling van de varkens, welke boven het zou- tersgewicht worden afgenomen lot na dere aankondiging zal geschieden op basis van het bij 'de ontvangst der varkens vastgestelde levend gewicht. Dit gewicht zal worden vastgesteld volgens het plaatselijk gebruik, dus met inachtneming van de ter plaatse gebruikelijke korting. Z.g. fondsgel den zullen bij de uitbetaling niet wor den afgetrokken. Er wordt naar levend gewicht uitbetaald, omdat de varkens bestemd zijn om levend uitgevoerd te worden. Daarom moeten de varkens bij levering in zoodanige conditie ver- keeren, dat zij daartoe geschikt zijn. Ze moeten gezond en goed ter been zijn en gedurende ten minste 12 uur voor de levering gevast hebben. De Nederlandsche Veehouderijcentrale zal alle varkens, welke naar haar mee ning op de leveringsplaats niet in goede conditie verkeeren of niet het vereischte gewicht hebben, weigeren. De te betalen prijs bedraagt voor de varkens, welke geleverd worden in de week van 11 lot 16 Januari 1937, 44 cent per k.g. levend gewicht. DUSSENi uur volgde een voetbalwet! 'Lorkenning biggenmerken 1937. De secretaris der Landbouw-Crisis- örganisatie voor Noord-Brabant deelt belanghebbenden mede, dat de gelegen heid, om inzage te nemen van de aan hun district gedane toekenning big genmerken 1937 voor georganiseerden der L.C.O.N. is opengesteld vanaf Woensdag 13 Januari tot en met Za terdag 23 Januari ten huize van den districts-secretaris. Hierbij dient voor wat betreft de districten 52 en 55 met het volgende rekening te worden gehouden. District 52: inzage ten huize van den districts-secretaris op Maandag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag des voormiddags van 912 uur. District 55: ten kantore van den district-secretaris (Landbouw-winter- school) te Roosendaal van 912 uur en van 24 uur. Steunvergoeding erwten en veldboonen. De Nederlandsche Akkerbouwcen- trale maakt bekend, dat de steunver goeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 28 December 1936 tot en met 2 Januari 1937 1.30 per 160 k.g. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste HANK. In het café Heijmans alhier wordt op Zaterdag 16 Januari a.s. een uitvoe ring gegeven. Het duo Lips-Stoop zal aldaar optreden. Daar dit duo een goeden naam heeft, lijdt het geen twij fel of bedoelde uitvoering zal wel veel bezoekers trekken. Daar de Middenstands-revue: ..Dieën Middenstand is toch niks" hier te Hank zoo n overweldigend succes heeft gehad, zijn de spelers van plan om bedoelde revue a.s. Zondag 17 Ja nuari op te voeren in het café van J. A. Leemans te Dussen. Zonder twijfel zal de opvoering aldaar ook veel pu bliek trekken. Door de rijks- en gemeente-politie alhier, is tegen een zekeren van D. pro cesverbaal opgemaakt wegens mishan deling vermoedelijk gepleegd tegen v. O. alhier. Drank schijnt hieraan niet vreemd te zijn. Geerlruidenberg zette haar oranje feest in op Woensdagavond j.l. toen om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van Ds. W. J. ten Bruggenkate een kerkdienst werd gehouden waar hij het geheele Oranje-comité en het gemeentebestuur vertegenwoordigd waren. Ook van de zijde van het pu bliek bestond een groote belangstel ling. De huwelijksdag werd ingezet met een reveille door de harmonie Apollo met Garde d'Honneur. Om acht uur luidden de klokken van de R.K. Kerk en de Gemeente toren het feest in waarna om 8.30 uur in de R.K. Kerk een plechtige H. Mis werd opgedragen. Ook hier was 't ge heele oranje-comité, hel gemeentebe stuur en een talrijk publiek vertegen woordigd. Om 10 uur volgde een voetbalwed strijd tusschen S.N.P. en Veersche Boys welke wedstrijd werd gewonnen door de Veersche Boys met 41. Aan deze laatste club werd een herinne- i ingsmedaille uitgereikt. Om 11 uur volgde een ruiterfeest waaraan een 25-tal ruiters deelnam. Om half 2 voglde een kinder aubade op het Marktplein. Deze zang- hulde vclke onder leiding stond van den heer P. Krols mag schitterend ge slaagd heeten. Achtereenvolgens zon gen de 600 kinderen hel Bruidslied van L. Schwiertz en Wij willen Hol land houen. In welgekozen woeden spraje daar na de Voorzitter van het Oranje-co mité, de heer Sandbergen, de talrijke menigte toe, daarbij dank brengend aan het Eere-comité, burgemeester Rianchi en de ledc£ van den raad voor hunne tegenwoordigheid. De hoofden mui scholen alsmede de onderwijzers werd dank gebracht voor hun volle medewerking. ervolgens sprak burgemeester Rianchi die ook dank bracht aan het Oranje-comité, He kinderen en verder alle ingezetenen voor hun medeleven met ons Vorstenhuis. Nadat burgemeester Bianchi den wensch had geuit dat het huwelijk van onze Prinses een gelukkig huwelijk zou worden, zongen de kinderen spon taan het Wilhelmus waarna een drie werf hoera voor het bruidspaar en Koningin Wilhelmina. Hierna werden de kinderen op de scholen getracteerd welke tractatie was aangeboden door de firma Spijer- Brothers. Deze tractatie bestond uit een fraaie gevulde herinneringsbeker cn tevens een lampion voor de lam pionoptocht voor 's avonds. Dm 2 uur volgde een gecostumeerde voetbalwedstrijd door 2 elftallen van Good-Luck waarbij het talrijke pu bhek heeft staan schaterlachen. Ook aan deze vereeniging werd een herin neringsmedaille uitgereikt. Om drie uur had een optocht plaats waaraan een tiental versierde wagens on groepen deelnamen. Deze optocht was in een woord schitterend. Op de Mui kt had ontbinding plaats waarna prijsuitreiking plaats vond. De uit slag hiervan was als volgt: lste prijs ƒ15.— TBC-wagen in combinatie met Wit-Gele Kruis en Herwonnen Levenskracht; 2de prijs 10. door de Toren van de Lucht- wacht; 3de prijs ƒ7.50 door de IJs club: 4de prijs ƒ5.— door de Molen van het R.K. Meisjesjeugdwerk en •>de prijs ƒ2.50 door het Jacht van het R.K. Jongensjeugdwerk. Om half zes volgde een grootsche optocht met lampions en fakkels be geleid door de harmonie Apollo. Nog nooit hebben we hier in Geertruiden- berg zulks een massale deelname ge zien als hierbij. Inmiddels was de verlichting ont stoken. Het gemeentehuis was naast haar mooie versiering, door flood-light schitterend verlicht. Ook het plant soen en het burgemeester Bianchi-mo- nument baadden in een zee#an licht. Om half 8 volgde hij een feeërieke verlichting van de Veenestraat, de volksspelen voor kinderen. In verband met het vergevorderd uur konden al leen de meisjes nog maar een beurt krijgen. De jongens kwamen Vrijdag avond aan de beurt. De uitslag hier van is: Hotel „Patria" te Krynica in Polen, loge waar Prinses Juliana en Prins Bernhard eren. Hardloopenlste prijs F. Banning; rurfrapen: lste prijs T. Stallen; Stoe lendans; lste groep lste prijs Zus Ploeg; 2de groep lste prijs R. v. Wiet- marschen; 3de groep lste prijs M. Kerremans. Na afloop hiervan volgde een open luchtbal in d'e Veenestraat welke ge opend werd met een polonaise onder leiding van den heer Waalwijk. Een kroot aantal personen nam hieraan deel waarbij velen zich in een fleurig pakje hadden gestoken. De feest vreugde was groot en toen om half elf dit openluchtbal besloten werd, werd het feest door velen nog voortgezet in de diverse café's waar ook den ge- heelcn dag eén vroolijke feeststem ming heerschtc. Vernielden we nog dat vele winke liers hun etalages door versiering en verlichting bijzonder aantrekkelijk hadden gemaakt en dat het geheele publiek ten zeerste tevreden is over de schitterende organisatie die het nieuw opgerichte Oranje-comité op touw heeft gezet en die lenvolle ge slaagd is. Adr. J. J. van Bokhoven f Alhier is overleden in den ouderdom van ruim 80 jaren de heer Adr. J. J. v. Bokhoven Thzn. In hem is ons ontvallen een persoon die het geheele organisatiele ven in onze plaats heeft opgekweekt. Als zoon van oud-burgemeester van Bokhoven kon het niet anders of de liefde voor de plaats moest van jongs af in hem geweest zijn; het onderwijs dat hij in zijn jeugdjaren genoten had. maakte hem tot den persoon die ook de bekwaamheid bezat een vooraanstaan de plaats in te nemen. Zijne stuwkracht is mede gebleken bij de oprichting der parochie Herpt. Ruim 43 jaren heeft de parochie be staan. evenveel jaren heeft hij deel uit gemaakt van het R.K. parochiaal kerk bestuur. Aan het burgerlijk armbestuur is hij ruim 50 jaren, waaraan verschillen de jaren als voorzitter, verbonden ge weest. Van het begin af heeft hij er aan meegewerkt om in Herpt eene afdee- ling te stichten van den N.-Brab. Chr. Boerenbond; steeds is hij lid en secre taris van het bestuur geweest. De boerenleenbank moest opgericht worden, hij behoorde tot de oprichters, is steeds lid van den Raad van Toe zicht geweest en 25 jaren voorzitter. Er moest een Zuivelfabriek gesticht worden, weer stond hij in de voorste gelederen, maakte deel uit van het be stuur, verschillende jaren als onder voorzitter. Ruim 25 jaren is hij gemeente-ont vanger geweest der gemeente Herpt en Bern c.a., evéneens ruim 25 jaren broe- dermeester van de processie Heusden- Kevelaar. De R.K. Kiesvereeniging heeft hem jaren gehad als secretaris. Alle zaken in Herpt op charitatief, cultureel en sociaal gebied heeft hij steeds gesteund, is daarbij voor ve len een voorbeeld geweest, zelfs zijn af sterven heeft doen blijken van zijn diep godsdienstig leven en was nog een voorbeeld van overgave aan Gods H. Wil. Zijn nagedachtenis zal niet alleen nog lang in eere blijven, ook lang zal men zijn verdiensten in gebed blijven herdenken, opdat God hem geve moge wat voor Zijn dienaren is weggelegd en waarvoor hij zeker de belooning zal hebben ontvangen na een zoo verdien stelijk leven. 7, De Oranjefeesten zijn ingezet met k okkengelui van 8 uur tot half negen. Negen uur plechtige Hoogmis met Te Deum; voor de H. Consecratie stelden zich op in het priesterkoor de Vrijwil lige landstorm in tenue, voor de Com muniebank de vaandels der vereenigin- gen alsmede de harmonie ,.de Een dracht" van Herpt en Bern. Onder de H. Consecratie speelde de harmonie 2 strophen van het Wilhelmus, onder 't spelen van het Wilhelmus presenteer de de Landstorm het geweer, terwijl de vaandels den vaandelgroet brachten. Om half 12 trok een stoet van 18 nummers door de gemeente. l'' I Op grootsche en spontane wijze is door de bevolking van Nieuwkuik het huwelijksfeest van Prinses Juliana en Prins Bernhard gevierd. Door elk der wijken werd een prachtige eereboog daargesteldaan weerszijden van den weg was dennegroen geplaatst met guirlandes versierd. Het Patronaatsge bouw en KJ V-huis waren in een pas sende versiering gestoken waarvan de electrische verlichting des avonds hel effect verhoogde. Donderdag werd vroeg begonnen door het blazen van de reveille vanaf den kerktoren. Om 9 uur werd door den Z.E. Heer Pastoor der parochie een H. Mis op gedragen. Direct na de Hoogmis had voor hel Kerkplein de opstelling plaats van den te houden optocht die een enorme belangstelling trok. De burgemeester der gemeente, a's- mede de geestelijkheid der parochie was ook aanwezig. Door den burgemeester werd hier Prinses Juliana en Prins Bernhard, resp. gekleed als bruid en ritmeester, toegesproken waarna de Prins en Prinses dankten. Als eerste passeerde de jury de revue groep Onsenoort voorstellende - -^.i fHl

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2