Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ORDENINGSPOGINGEN IN DE BAKSTEENINDUSTRIE. DE GOUDEN BRUG „ROORD BRABARD" Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. FEUILLETON ■«■SIB NUMMER 6. ZATERDAG 16 JANUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. MINISTER WIJST VERBINDENDVERKLARING AF. De Baksteenraad besluit geen verdere pogingen te doen. Mr. Steenberghe treedt af als Voorzitter. In het ochtendblad van de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 6 Januari 1937 werd met zooveel woorden, voor dat de brief van den Minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart van 5 Januari 1937 den Baksteenbond had be reikt, medegedeeld, dat de ordenings pogingen in de Nederlandsche bak steenindustrie waren afgewezen door den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Dit is inderdaad het geval gebleken. In de vergadering van den Baksteen- raad van 12 Januari 1937 werd de mis sive van den Minister besproken, waar bij moest worden geconstateerd, dat de algemeene verbindendverklaring van de ondernemersovereenkomst in de baksteenindustrie onmogelijk is ge maakt. De door den Minister nader gestelde voorwaarde bleek onvervulbaar. De gronden, waarop deze meening zich in den Baksteenraad vormde, mogen blij ken uit de hierbij in extenso opgenomen nadere correspondentie tusschen den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en den Baksteenraad. ,,'s-Gravenhage, 5 Januari 1937. Aan den Nederlandschen Baksteenbond te TILBURG. Bij schrijven van 29 Juli 1936, No. 33436 N. deelde ik U mede, welke mijn bezwaren waren om algemeene verbin dendverklaring van het bindend besluit van den Baksteenbond te bevorderen. Uwerzijds mocht ik daarop 11 Novem ber 1936 een uitvoerig schrijven ont vangen, waarin de meeste van de door mij genoemde bezwaren op een bevre digende wijze werden opgelost. Op het ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 60. Direct of dadelijk? schertst Del- mer. In alle ernst, doctor. onmid dellijkhier op tafel Ja, maar waarvoor dan, kind? Ach. Renate is zichtbaar ver legen. Ikik wil een paar dingen koopen en. nu ja. Neemt u mij niet kwalijk, me vrouwtje, die vraag viel me nu werke lijk spontaan uit den mond bij uw verrassende mededeeling. Natuurlijk gaat het mij niets aan, wat u met uw geld wilt doenIk hoop, dat u mij niet voor indiscreet zult houden.... Maar m'n beste doctor Delmer, hoe kunt u nu zooiets zeggen. U weet toch, dat u m'n beste en trouwste vriend bent Dan is het goed. Een oogen blikje alstublieft.... Delmer drukt op den knop van een electrische schel en draagt den binnentredenden be- belangrijkste punt evenwel bevredigde Uw schrijven mij niet en wel ten aan zien van de voorwaarde, dat met vrij groote zekerheid moet kunnen worden verwacht, dat de belanghebbenden in de baksteenindustrie in de toekomst in derdaad een blijvende saneerende re geling zullen sluiten en ter algemeene verbindendverklaring voordragen. In overeenstemming met het gevoelen van den Ministerraad, waar ik deze zaak opnieuw ter sprake bracht, deel ik U thans het volgende als mijn beslissing mede. In Uw schrijven van 11 November 1936 onderschrijft U volkomen mijn meening, dat een blijvende saneerings- overeenkomst noodzakelijk is en dat al leen een snelle uitschakeling en vernie tiging der overcapaciteit het aangewe zen middel is. Evenwel voegt U er aan toe. dat bij talrijke besprekingen, die de Baksteenbond hierover zoowel in zijn vergaderingen als met verschillende in- dividueele fabrikanten voerde, de op lossing van dit vraagstuk zeer moeilijk te verwezenlijken bleek. Tenslotte be sloot Uw Raad, mijn wensch billijken de, dat de belanghebbenden inderdaad in de toekomst een werkelijk saneeren de overeenkomst zullen sluiten; dat hij alle pogingen in het werk wil stellen een blijvende saneering vóór 1 Mei 1938 tot stand te doen komen. Naar aanleiding hiervan stel ik op den voorgrond, dat ik een besluit van Uw Raad om zijnerzijds het mogelijke te doen, uiteraard van waarde acht. Intusschen is de groote vraag, in hoe verre de individueele ondernemingen straks bereid zijn het beleid van Uw Raad ten deze te volgen. Voor het stel len van deze vraag is te meer aanlei ding, omdat over uitgewerkte plannen diende op het verlangde bedrag on middellijk van de bank te halen. Terwijl de man zich van deze taak kwijt, praten Renate en haar zaak waarnemer slechts over verschillende algemeenheden. Vriendschappelijk als steeds, maar nochtans gaapt er een kloof tusschen hen, een zekere span ning, die niet wijken wil, tenminste nu niet. Wel bij hun volgdene ont moeting, hoopt Renate. Bij een vol gend hezoek zal ze haar hart voor den vaderlijken vriend uitstorten Want zoodra Sylvester zijn zaken ge regeld heeft, zijn composities zal heb- ingezonden en daarmee tevens zijn nieuw burgerlijk bestaan als musicus zal zijn begonnen, is het tijd, dat naar verhouding tegenover hem haar offi- cieelen naam wordt gegeven. Zoo denkt Renate Ziezoo, daar hebben we het .geld, zegt dr. Delmer, die van den binnen tredenden bediende de bankbiljetten in ontvangst neemt om ze daarna voor Renate uit te tellen. Met een knikje betuigt ze haar ac- coordbevinding en als zij het geld in haar taschje heeft geborgen, staat ze ook onmiddellijk op. Hartelijk dank, zegt ze, den ad vocaat de hand toestekend, ik zal u nu niet langer ophouden. Een spoedig in het bedrijf thans reeds zoo verschil lend wordt geoordeeld en omdat blij kens Uw schrijven van 1 December 1936 de financiering der saneering zou moeten geschieden door de bedrijfsge- nooten zelf. Er zullen dus door de on dernemingen o.a. financiëele offers moeten worden gebracht. Zou nu in de toekomst blijken, dat, ondanks de door U in het werk gestelde pogingen, de ondernemingen niet in voldoende mate bereid zijn het beleid van Uw Raad te volgen, dan zou U geen blaam treffen, maar wel den Minister, die zich op dit punt niet voldoende zeker heid had verschaft. Het is om die re den, dat ik tot mijn leedwezen de ver bindendverklaring niet zal kunnen be vorderen, tenzij Ijl er alsnog in zoudt slagen andere voorstellen te ontwer pen, die aan het hier bedoelde bezwaar, door mij reeds in mijn schrijven van 29 Juli 1936 sterk naar voren gebracht, in voldoende mate tegemoetkomen. Gaarne verneem ik of U ten deze nog voorstellen meent te kunnen doen. De Minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, w.g. H. GELISSEN." NGDPDBPABAND ^WMLWUfte* VERZEKER U BIJ DE algeheel herstel.... en tot ziens.... Wel thuis, mevrouw Lien en tot ziens Peinzend en min of meer bezorgd is de blik, waarmee de. oude man z'n cliënte door het raam nastaart. En als de vrouw aan zijn gezichtskring onttrokken is, neemt hij met een zucht weer achter zijn schrijftafel plaats Instinctief vermoedt hij, dat zijn beste vriendin een of ander gevaar dreigt en ernstig betreurt hij daarom haar wel zeer duidelijk gebrek aan vertrouwen. Want als zij hem niet volledig van haar doen en laten op de hoogte stelt, kan hij haar ook niet be schermen en 't was hem toch werkelijk een lief ding waard haar het leed te besparen, dat haar hij voelt dat zeer duidelijk te wachten staat. Ook Renate betreurt haar weinig openhartige houding tegenover den ouden, vertrouwden vriend. Dit, zoo wel als het groote, beslissende element in haar leven met Sylvester is oor zaak, dat zij haar schreden naar de oude Hofkerk richt De comtcsse Royter is in haai ouderlijk huis een godsdienstige op voeding ten deel gevallen, welk? als mengsel van traditie cn piëteit - karakterisl'" k is voor d<«n ouden, Oos- Tilburg, 12 Januari 1937. Aan Zijne Excellentie den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, 's-GRAVENHAGE. Excellentie, Wij berichten U hierbij de goede ontvangst Uwer missive van 5 Januari 1937 Nr. 57610 N. Directie van Han del en Nijverheid. De inhoud daarvan is in hooge mate teleurstellend en geenszins overeen komstig datgene, wat wij als represen tatieve organisatie van industriëelen meenden te mogen verwachten. De toestand in de Nederlandsche steenindustrie is sinds jaren hoogst on bevredigend, in die mate zelfs, dat van Regeeringswege de noodzakelijkheid werd ingezien voor de steenindustrie een Contact-Commissaris aan te wij zen, eerst in den persoon van den heer C. J. P. Zaalberg, later in dien van Mr. B. J. M. van Spaendonck, om een nauw contact tusschen de Regeering en dezen zoo zwaar getroffen tak van nij verheid te verzekeren. In nauwe samenwerking met het De partement en den door het Departe ment aangewezen Contact-Commissa ris werd in October 1934 een organi satie voor de geheele Nederlandsche steenindustrie in het leven geroepen, die zich op de eerste plaats ten doel stelde een ondernemersovereenkomst tot stand te brengen ter bevordering van meer rationeele productie- en dis tributieverhoudingen in deze industrie. Groote belangentegenstellingen ble ken te bestaan, groote moeilijkheden moesten mitsdien worden overwonnen. Dank zij het feit, dat er een groot aan tal steenfabrikanten was, die eenstem mig de overtuiging waren toegedaan, dat alleen door het prijsgeven van een deel hunner persoonlijke vrijheid de mogelijkheid zou bestaan de steenindus trie opnieuw tot een gezond leven te brengen, slaagde onze organisatie er tenslotte in een ondernemersovereen komst ter algemeene verbindendverkla ring aan de Regeering aan te bieden. Dit geschiedde op 10 Februari 1936. Met door ons zeer gewaardeerden spoed werd deze ondernemersovereen komst aan de Commissie, bedoeld in art. 8 der Wet, de zgn. Commissie- Lieftinck, toegezonden; een groot aan- tenryscbp-i, streng katholieken adel Tot geloov.fjbeidt in bfwust menscbe* lijken zin is zij opgegroeid als de vrouw van Wolfgang Lien en tijdens haar weduwestaat, welke zich ken merkte als dë tijd van haar vrij schep pend kunstenaarsleven, ontstond door een zeldzame verbinding van deze beide vormen een derde: haar eigen religie, haar zuiver persoonlijke ver houding tot God, waarin de natuur en haar werk als schrijfster de plaats innamen van kerk en gebed. Maar daarnaast openbaren zich ook thans nog in haar leven bijzondere stem mingsmomenten, waarop zij zich tot deze beide onweerstaanbaar voelt aan getrokken En zoo staat zij dan nu voor het beeld van de ..zilveren" Ma donna in het schemer-duister schip van de kerk. Geheimzinnig welft zich over en rondom haar de majestueuze omvang van den Dom. Hoogten en diepten liggen verborgen in donkere schaduwen, waaruit de bronzen beel den der monarchen uit lang vervlogen tijden spookachtig opdoemen. Het grijze waas, waarin de vage omtrek ken van koor, kansel en altaars ge huld zijn, is doortrokken van het be dwelmende wierook der eeuwen. Het daglicht, dat door de bontgekleurde tal vergaderingen dier Commissie vond plaats, op eenige waarvan vele groepen van belanghebbenden hunne inzichten over deze ondernemersovereenkomst ter kennis van de Commissie brachten. De Commissie-Lieftinck bracht haar advies aan U uit; hoewel de inhoud van dit advies ons niet bekend is, heb ben wij toch, gezien Uwe missive van 29 Juli 1936, reden om te veronderstel len, dat dit advies strekte tot algemeene verbindendverklaring over te gaan. mits aan een aantal voorwaarden zou worden voldaan. In Uw missive van 29 Juli 1936 deel de U ons mede, dat de ondernemers- overeenkomst alleen dan voor alge meene verbindendverklaring in aan merking zou kunnen komen, wanneer aan een aantal in Uwe missive ver melde voorwaarden zou worden vol daan. Niettegenstaande het vervullen dezer voorwaarden van de betrokken fabri kanten nieuwe offers vorderde, besloten zij Uwe voorwaarden te aanvaarden en werd een gewijzigde ondernemersover eenkomst ter algemeene verbindend verklaring op 11 November 1936 aan U toegezonden. In Uwe missive van 5 Januari 1937 erkent U, dat de Baksteenraad de meeste Uwer bezwaren op bevredigen de wijze heeft opgelost. Daarnaast deelt U ons mede, dat desniettegen staande deze gewijzigde ondernemers- overeenkomst evenmin voor algemee ne verbindendverklaring in aanmer king komt, waar naar Uw oordeel on voldoende is rekening gehouden met de voorwaarde der Regeering, dat de steenfabrikanten zullen komen met voorstellen, die meer rekening houden met de noodzakelijkheid om het blij vend overtollige gedeelte van het pro ductie-apparaat definitief uit te scha kelen. De vraag kan worden gesteld, of de door U hier gestelde voorwaarde in overeenstemming is met de Wet op het Algemeen Verbindend en Onverbin dend Verklaren van Ondernemersover eenkomsten, aangezien deze voorwaar de in het geheel geen betrekking heeft op de aan U voorgelegde ondernemers overeenkomst. Afgezien echter hiervan is de Bak steenraad van oordeel, dat een derge lijke voorwaarde, waarbij de individu- ramen naar binnen valt, verspreidt slechts een mat schijnsel, evenals de spaarzaamgele vlam der tallooze kaar sen Voetstappen schuifelen en glijden om haar heenFluisterende stemmenGeruisch van kleeren De zucht van een geloovige, die in deemoed neerknielt.... Daar- tusschendoor klinkt zeldzaam helder het klokje van een misdienaar op een der zij-altaars Menschcn komentoeven zwijgend of me zacht murmelende lip pen in gehedberoeren met een devoot gebaar de zilveren lijst en het glas, dat het Heiligenbeeld beschermt slaan een kruis op voorhoofd, mond en borst en gaan weer Een geur van was ligt zoetig in de, der wereld ontrukte ruimte In stil gepeins verzonken staat Re nate wel een half uur lang voor het, door een kostbare lijst omgeven, pri mitieve beeld van Maria met het Kind, aan wie dë belasten en beladenen van tallooze generaties hun kommer, hun stil gedragen leed en hun innige smeekbeden in geloovige ootmoed heb ben toevertrouwd en tot wie zij nu ge komen is in haar overstelpend gevoel van geluk als liefhebbende vrouw. Dan slaat ook zij een kruis en ver trekt. Wordt vervolgd. n het Zuiden, Waaluijksclic en Langstraatsehe Courant» •ui *xn»&y vaj» vfflrtKia'Ws cc riTitvm üf. M.IAA I ÏTTÏ NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1