Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Nieuws uitde Langstraaten Omgeving. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. den te besluiten moet ik nog eenige kleine aanteekeningen maken betref fende kerkelijke en andere zaken. In hel jaar 1779 waren de kerkbijbels, in gebruik bij de godsdienstoefenin gen, geheel versleten. Daarom werden zes nieuwe bijbels aangeschaft, één voor den predikant, vier voor den kerkeraad en één voor den voorlezrr- voorzanger, die door de Bossche boelc- verkoopers en A. Pal jé op kosten van het dorp werden geleverd voor een bedrag van 41 gulden 13 stuivers. Die bijbels zijn meer dan 100 jaren meegegaan. Wijl Besoijen in de tweede he'ft der achttiende eeuw geen eigen genees heer bezat, had men reeds sedert eenige jaren een vroedvrouw aange schaft, die van dorpswege een jaar- lijksch traclement van 25 gulden ge noot. De rest van haar inkomsten moest zij van haar patiënten zien te verkrijgen. Van 1777 tot 1787 had men alhier de volgende vroedvrou wen: Teuntje van der Veen, Trijntje ten Cate, Jacoba Nanninga, echtge- noote van Jan Iken, Johanna de Wai, weduwe Metelerkamp, en Anna Ten Uroeke. De recht kamer, waar schout en schepenen en ook de secretaris zitting hielden, was destijds gevestigd hij d; weduvteMassignondie daarvoor ten jaarlijksche huur van 30 gulden trok. Voor een paar laarzen, die de nacht waker noodig had, werd in 1785 zeven gulden betaald. Tevens werd in 178G door het dorp een houten gekhuisje aangeschaft, dat de Drongelsche bur- gemeesterPe/er Colijn voor 16 gulden had geleverd en dat moest dienen om er de innocente Adriaantje van der Heijden in op te sluiten. Ten slotte moet ik nog vermelden, dat tijdens Ds. Leemans de volgende personen in de kerk werden begra ven: 1. 18 Januari 1771: Mejuffrouw Maria Melon, weduwe van Thomas Moraquijn. 2. 9 December 1771: Juffrouw Jacoba van Vcssem. 3. 6 October 1772: Het kind van monsieur Christaan Glavimans. 4. 12 Januari 1775: De heer van der Putt. 5. 2 December 1775: Frederika Morapuijn. 6. 27 December 1775: Juffrouw van Vcssem. 7. 20 April 1779: Anna Cumpsius, weduwe Jan Cotstcrs. 8. 7 Mei 1779: Het kind van den heer Hendrik van der Putt. 9. 11 Augustus 1787: De sergeant F.ngelbcrt. 10. 19 November 1787: De heer Cord y. DE PKlJNCi EN i'KiNöES IN POLEN. De overdreven belangstelling van jouriiaiisien, luiogiaiexi, e.a. te ivry- nica was zou gruwt, uai nee rrinsenjiv paar Zijn Kaineis in net notei Dieven liouuen. L»e roolsche regeering heeft daaraan een einue gemaakt uuur uie neeieu weg ie zenueu en net eentpaar een viua aer roui&ciie re&eering, waar ue pie- siucnt ïiiteiniaifcii woont en cue aige- sioten ngt en eigen ski-terreinen enz. heeti, aan ie Dienen. Lui aaiinod is aanvaard en weldra zal net jonge paar vemuizen, zooara Prinses uunana, uie wegens verKOua- hem naar Kamer moet nonaen, neier is en aai zai, zoo hoopt men, vanuaag zijn. MINISTERS DECKERS EN GELiöbEN HEDEN TE OsLO. De beide Nèderlandsche ministers, mrgidr. E. ;N. DecKcr.s en proi. ar. ir. H. C. J. H. Genssen zijn in Oslo aan gekomen en zunen als gasten der Noor- sclie regeering in 't Grand Hotel aldaar hun ïnnek nemen. Kort na nun aan komst zullen de beide heeren zich naar hel ministerie van Duuenianxiscne Za ken begeven, om daar niet alleen een bezoek te brengen aan den chef van dat departement, doch ook kennis te maken met de leiders der verscnillen- de andere staatsdiensten. BELANGRIJKE OPDRACHT AAN FOKKER-FABRiEK. Naar wij vernemen, heeft het depar tement van Defensie besloten aan de N.V. Nederlandsclie Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam een opdracht te verstrekken tot den bouw van 16 luchtkruisers van het type T 5. Bedoeld type werd na een zeer gron dige studie door de Fokkerfabriek in nauw overleg met de daartoe ingestel de commissie van deskundigen van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, ontwikkeld. Hoewel uiteraard uit overwegingen van landsbelang omtrent de te bou wen vliegtuigen geen details kunnen worden medegedeeld, staat vast, dat bedoeld vliegtuigtype zich kenmerkt door een zeer hooge snelheid, bijzon dere zware bewapening en zeer groo- le actie-radius. GROOTE VLUCHT VAN SPORT VLIEGERS. Twee Nederlandsclie sportvliegers hebben het plan opgevat een groote vlucht te maken, De heer ir. J. E. F. de Kok, direc teur van de Koninklijke Petroleum- maatschappij, zal, vergezeld van den instructeur der Nederlandsclie Lucht- vaartschool, den heer Schmidt Crans, een reis naar Indië ondernemen, en naar alle waarschijnlijkheid daarna per vliegtuig een bezoek aan China brengen. De tocht zal worden onder nomen in de nieuwe Engelsche ma chine de Dragon Fly. De reis zal ge deeltelijk als zaken-, gedeeltelijk als pleziervlucht worden gemaakt. DE SANEERING IN HET BAKKERS BEDRIJF. De bakkers, ongeveer 500, hebben gisteren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een protestvergadering gehou den tegen de jongste beslissingen van minister Gelissen en de regeering, ter zake het niet-verbindend-verklaren der overeenkomsten, waardoor het noodlijdende bakkersbedrijf zijn lij densweg moet blijven voortzetten. Mr. M. P. L. STEENBERGHE OVER DE GEVOLGEN VAN DE DEVALUATIE. In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Tilburg, heeft de voor zitter, mr. M. P. L. Stecnberghe, een Nieuwjaarsrede uitgesproken. Het monetaire probleem beheersch- te in het afgeloopen jaar den econo- mischen toestand van ons land, aldus spr. Alle verwijzingen naar de verbete ring in de wereldconjunctuur kunnen het feit niet wegredeneeren, aldus spr., dat deze opleving reeds meer dan een jaar haar gunstige uitwerking in andere landen uitoefent en dat ons land vóór September niet, en na Sep tember wel aan de algeheele opleving deel neemt. Een niet te ontkennen feit is, dat tot October 1936 het aantal of ficieel ingeschreven werkloozen maan delijks met 25 tot 40.000 toenam; in October met 13.000, in November met 6000, terwijl de allerlaatste cijfers voor het eerst een vermindering van het aantal wrkloozen aangeven. Niet tc loochenen valt ook, dat een groot ge deelte van de industrie, in liet bijzon der de metaal- en katoenindustrie, voor liet eerst sinds vele jaren voor maanden bezetting van haar bedrijven heeft gekregen. Niet te weerspreken is verder liet feit, door den voorzitter van de Kamer van Koophandel van Amsterdam naar voren gebracht da' de diamantindustrie door de devalua tie sterk in concurrentievermogen toe nam. Vast staat, dat de scheepswer ven na September 1936 zonder de mil- lioenen verslindende subsidies behoor lijk van werk voorzien zijn. Eveneens, dat de kapitaal- en ere- dietmarkt door kapitaalrepatrieering na de devaluatie de voor het bedrijfs leven zoo noodzakelijke goedkoope credietgelegenheid heeft verschaft. Van de voorspellingen omtrent de vernietiging van het staatscrediet door de devaluatie is niets uitgekomen. Het tegendeel is gebleken. Het crediet acht spr. na en door de devaluatie hersteld. Niettegenstaande de officieele op merking, dat „er uit de devaluatie na deden zullen voortvloeien en voor deden kunnen voortvloeien" geven dc rijksmiddelen, die onmiddellijk met de bedrijvigheid in het economische leven samenhangen, een verblijdende verbetering aan. Spr. wees in verband hiermede o.m. op de stijging van de opbrengsten van de invoerrechten, de omzelbejasting, het zegel- en het. re gistratierecht. Zelfs de uitvoermogelijkheden zijn nu reeds grooter geworden, he'geen spr. met cijfers toelichtte. Wat de scheepvaart betreft leert de rede van den voorzitter van de Kamer van Koophandel van Rotterdam, dat Rotterdam in 1936 zelfs sterker voor uitging dan Antwerpen, Embdcn en Bremen. De koersen der scheepvaart- aandeelen na de devaluatie spreken ten deze boekdeelen. Geheel volgens de voorspellingen heeft de devaluatie ons zwaar getrof fen Nederlandsch-Indië de noodzake lijke verbetering gebracht; de prijzen hebben met één sprong de meeste be drijven rendabel gemaakt. De verbeterde positie van de mijn industrie is voldoende bekend, even als die van de gloeilampen- en rad'o industrie. De situatie in de schoenindustrie is in verschillende plaatsen sterk ver schillend. Vele fabrieken hebben na de devaluatie hun productie sterk kun nen verhoogen. In dezen industrietak is samenwerking en beperking van de vestigingsmogelijkheden dringend noo dig, zoowel in de industrie als in het distributiebedrijf. De lederindustrie is zwaar getroffen door de afsnijding van de exportmo gelijkheid naar Engeland. Spr. eindigde met te constateeren dat er ten aanzien van het jaar 1937 voor een gematigd optimisme alle reden is. De jubilarissen der H. Familie van St. Jan te Waalwijk. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN Z.H. DEN PAUS. De toestand bevredigend. Woensdagochtend was de gezond heidstoestand van Z.H. den Paus be vredigend. Aangezien de pijnen in de beencn slechts van tijd tot tijd opko men is de Paus in staat enkele uren per dag te wijden aan de zaken dei- kerk. Z.H. de Paus heeft Woensdagmid dag het bed eenige uren kunnen ver laten. Hij begaf zich eerst naar zijn particuliere kapel en vervolgens naai de groote zaal van zijn vertrekken, waar in het vervolg de audiënties zul len worden gehouden. De Paus ont ving hier een aantal familie-leden, die zeer verheugd waren hem te zien. Zij vreesden reeds, dat zij hem nooit meer zouden zien. GOERING TE ROME AANGEKOMEN. De Duitsche minister-president Goe- ring is Woensdagavond te Rome aan gekomen. Ter begroeting waren aanwezig, Mussolini, de minister van buitenland- sche zaken, Ciano, en tal van hooge autoriteiten. De heer Goering heeft in deze dagen een heel programma af te werken. Het voornaamste zal echter wel zijn het particulier onderhoud van 2y2 uur dat hij gisteren met Mussolini heeft gevoerd en dat zeer zeker zal zijn ge gaan over Rusland en de houding te genover Spanje. MALAGA ZELF OPNIEUW GE BOMBARDEERD. Het nieuwe offensief van de witte troepen op het Malaga-front heeft vol gens uit La Linea binnengekomen be richten, reeds tot aanzienlijke succes sen geleid. Nadat de witten gisteren erin ge slaagd waren, Estepona, San Pedro en Marbella, drie belangrijke steunpun ten van de rooden, te omsingelen, is het hun vanmorgen vroeg gelukt, Es tepona in te nemen door een krach- tigen aanval, waaraan ook het lucht- wapen met tien bombardementsvlieg tuigen en 15 jagers deelnam. Van de op de rooden veroverde stel lingen uit worden de operaties thans onder persoonlijk commando van ge neraal Queipo de Llano met succes in de richting van Malaga voortgezet. Van de fronten bij Madrid is geen nieuws, daar liggen de tegenstanders blijkbaar weer vast. Een laatste bericht zegt, dat de aan val op Madrid is hervat en de rooden zware verliezen kregen. DE RUSSISCHE DEFENSIE- BEGROOTING. Uit officieele mededeelingen blijkt, dat de Russische begrooting voor landsverdediging met 1/3 is verhoogd. Het Russisch leger is van 900.000 man gebracht op 1.300.000. DE MOORD OP CHARLES MATTSON. Veertig rechercheurs van de politie van den staat Washington en honder den vrijwilligers zijn sinds gister be zig met de opsporing van den moor denaar. Sinds de ontvoering van het kindje van Lindbergh heeft geen mis daad in de Ver. Staten meer de alge- meene verontwaardiging van het pu bliek opgewekt dan de laffe moord op een kind van 10 jaar. Er is een groote premie uitgeloofd, maar de eerste arrestaties hebben niets opgeleverd. Gisteren is het stoffelijk overschot van CJiarles Mattson ter aarde besteld. Uit alle deelen van de Ver. Staten had men bloemen gezonden. DE STAKING BIJ DE GENERAL MOTORS. De huidige toestand is als volgt: Vier en dertig van de in totaal 69 fabrieken der General Motors zijn reeds gesloten. Van de kant van de General Motors werd medegedeeld, dat waarschijnlijk nog voor het einde van de volgende week al haar fabrieken zouden zijn stilgelegd. Tot dusver zijn geen staatsmidde len tot ondersteuning van de door de staking werkloos geworden arbeiders beschikbaar gesteld, daar de vakver- eenigingen zelf over voldoende geld middelen beschikken. Stakers met gekruiste armen hou den in totaal zes fabrieken in Flint, Detroit, Anderson (Indiana) en Tole do bezet. Lewis heeft de stakers volledigen steun toegezegd. l)e niet-stakende employé's van de General Motors in Detroit en Saginaw (Michigan) hebben betoogingen tegen de staking gehouden. Op een vergade ring werd door hen een resolutie aan genomen, waarin besloten wordt, een beroep te doen op president Roosevelt. Opbrengst Nationaal Huldeblijk. De bloempjesverkoop ten bate van het Nationaal Huldeblijk in onze ge meente gehouden bracht het bruto be drag op van 332.48. Telegrammen. Op Woensdag 6 Januari werden door het Hoofdcomité ter viering der Natio nale Feesten te Kaatsheuvel onder staande telegrammen verzonden, op de bekende gelukstelegram-formulieren voor deze gelegenheid door het P.T.T.- bedrijf ontworpen: Aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, 's-Gravenhage. Het Hoofdcomité ter viering van de Oranje-Feesten te Kaatsheuvel wenscht mede namens de feestvierende burgerij U Beiden hartelijk geluk met Uw hu welijk, hierbij de hoop uitsprekend, dat dit moge strekken tot uw beider heil en tot welzijn van het geheele land. Aan Hare Majesteit de Koningin, 's-Gravenhage. Het Hoofdcomité ter viering der Oranje-Feesten te Kaatsheuvel wenscht Uwe Majesteit geluk bij gelegenheid van het huwelijk van Uwe dochter H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard, de hoop uitsprekend, dat het Uwe Majesteit moge gegeven zijn nog lange jaren van hun beider ge luk getuige te mogen zijn. De Secretaris van het Hoofdcomité ontving bereids uit den Haag afschrift eveneens op de ontworpen formulieren, van de gezonden telegrammen. J T.B.C.-collecte. Tijdens het Oranje-bal, dat Zondag avond in de diverse dansgelegenheden gehouden werd, hield de Voorzitter der t.b.c.-vereeniging persoonlijk een collecte ten bate der plaatselijke t.b.c.- bestrijding. Het resultaat dezer collecte was, dat in totaal 46.87 voor dit goe de doel werd bijeengebracht. Gymnastiek. Zondag a.s. 17 Januari wordt in het K.J.C.-huis alhier een groote gymnas- tiek-demonstratie gegeven, waaraan 5 vereenigingen alle staande onder lei ding van den heer Sparridaans uit Til- burq, zullen medewerken. K.G.V. Kaatsheuvel, S.O.S. uit Goir- le. Voorwaarts, V.K.C. en Dionysius uit Tilburg, zullen aan verschillende toestellen vrije oefeningen en acroba tiek vertoonen. De heeren Brands en de Vries, de populaire humoristen alhier, zullen het programma met een komische afwisse ling aanvullen. Ongetwijfeld zal het een avond worden die groote belang stelling geniet. Liefdadigheidsconcert. J Ten bate van de St. Elisabeths-Ver- eeniging alhier geeft het Kon. Muziek gezelschap ..Euohonia" Zondag a.s. 17 Januari het liefdadigheids-concert, dat in verband met de nationale feesten 'n paar weken verlaat is. De harmonie geeft een programma van een 5-tal nummers, waarna het duo Hentom uit Waalwijk met een schitte rend repertoire zal optreden. Met de voorverkoop der kaarten is bereids een aanvang genomen. LOON-OP-ZAND. In de gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging, constateerde de voorzitter de groote leden-aanwinst. Hij bracht de propaganda-commissie hartelijk dank. Mej. Sweens uit Udenhout bepleitte het goed recht harer eventueele can- didatuur. Nog voerde het woord de heer J. B. van den Heuvel. Voorloopig werden candidaat ge steld Mej. Sweens, Udenhout, P. van Haren te Tilburg, J. v. d. Heuvel, L.- op-Zand en Dr. Moller te Tilburg. SPRANG. Predikbeurten Zondag 17 Janu ari 1937: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v. d. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. J. Visser van Domburg. Bediening H. Avondmaal. Vanwege de Eerste 's-Hertogen- bossche Filmcentrale zal a.s. Donder dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een Oranjefilm wor den vertoond, waarin een beeld wordt gegeven van het leven van H. K. H. Prinses Juliana en waarin ook de hu welijksplechtigheden zijn opgenomen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Tot slot der feestelijkheden maakte het fanfare-corps ..Sirena" al hier een muzikale wandeling door de Heistraat, Korte Nieuwstraat en Loon- schendijk. Bij Burgemeester A. Smit werd een aubade gebracht. Daartoe uitgenoodigd door de jNed. Herv. Jongelingsvereeniging ,,Gi- Ideon" aan den Loonschendijk. trad j.l. J Dinsdagavond in de Herv. Kerk al- I daar op de heer Vroegindewei van Middelharnis, zulks in de plaats van Ds. Leemans van Ede, die wegens ziek te verhinderd was. Met aandacht volg den de aanwezigen den geachten spre ker. Het kerkgebouw was goed bezet. Het aantal werkloozen bij de afdeeling Capelle van den Chr. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond be draagt momenteel 95, waarvan 72 ge heel en 23 gedeeltelijk werkloos zijn; hieronder zijn 75 fabrieks- en 20 trans portarbeiders. In de plaatselijke steun regeling zijn 18 leden opgenomen. De arbeider W. v. V., werk zaam op de stoomschoenenfabriek Kerst Oerlemans, had het ongeluk een slijpsteen van de kantenschrooi- machine, welke tijdens het slijpen in tweeën brak, met kracht tegen zijn aan gezicht te krijgen, zoodat hij bloedend verwond werd. Een dochtertje van A. S. in de Nieuwstraat had het ongeluk een pot lood in te slikken, zoodat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart a.s. Zondag leesdienst. CAPELLE. De paardenhoudersvereeniging Ons Belang hield j.l. Woensdagavond half 7 in de zaal van den heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje onder leiding van haar voorzitter, den heer P. de Rooy, haar jaarvergadering.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6