Gemeenteraad Waspik. BURGERLIJKE STAND De Voorzitter opende de vergade ring met een woord van welkom en wijdde eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, den heer A. Verhagen Gz., waarna de commissie, belast met het nazien der rekening en verantwoor ding over 1936, verslag uitbracht om trent haar bevindingen, waaruit bleek dat alles keurig in orde was. Onder dankzegging aan den administrateur, werd deze rekening en verantwoording goedgekeurd. Van de gelegenheid tot afschrijving van paarden werd door enkelen ge bruik gemaakt, terwijl besloten werd den te heffen omslag aan het oordeel van hel bestuur over te laten. Wegens periodieke aftreding van de bestuursleden W. J. van Campen, A. voor de Poorte en G. van der Hoeven had een verkiezing plaats. Met bijna algemeene stemmen wer den de aftredenden herkozen, die on der dankzegging voor het in hen ge stelde vertrouwen hun benoeming aannamen. Ter vervulling der vacature, ont- staan door het overlijden van den heer A. Verhagen Gzn. werd met meer derheid der uitgebrachte stemmen ge kozen de lieer H. van der Schans, die zich deze benoeming liet welgevallen. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. De Voorzitter sloot de vergadering met den wensch, dat 1937 voor de le ien en hun gezinnen, alsmede voor de vereeniging, een gelukkig jaar mag zijn en bracht de aanwezigen dank voor hun belangstelling. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des namiddags half 3 op te treden Ds. Cu perus, 's Morgens half 10 leesdienst. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loon- schendijk hoopt a.s. Zondagmorgen half 10 voor te gaan Ds. Cuperus. A.s. Maandag zal bet nieuw be noemde hoofd der Chr. School aan den Loonschendijk, de heer M. de Kruis te Biielle in functie treden. NA 25 JAAR RHEUMATISCHE PIJNEN. Verbaasd over snelle beterschap. „Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor het eerst lichte rheumatische pijn in arm en schouder. Langzamerhand werd alles erger, totdat ik stekende pijnen kreeg in armen en lendenen. Ongeveer 12 maanden geleden kocht ik voor het eerst een flacon Kruschen Salts en tegen den tijd, dat deze op was, werd ik aangenaam verrast door een lichte verbetering. Na de tweede flacon was alle pijn verdwenen en deze is sindsdien nimmer meer terug gekeerd". T. R. Kruschen Salts is een combinatie van 6 minerale zouten, die, door Uw af- voerorganen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelijke afval stoffen, als het gevaarlijke urinezuur, dat maar al te vaak de oorzaak is van rheumatische pijnen, geregeld uit Uw lichaam verwijderen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 5 0.4'), 0.7a en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenvernakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Een Commissie voor werk- objecten benoemd. De raad der gemeente Waspik kwam Donderdagavond 7 uur in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den edelachtb. heer Burge meester Dekkers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter spreekt allereerst de beste wenschen uit voor de leden bij de intrede van het nieuwe jaar en wijst er op dat er in den toestand der ge meente wel eenige verbetering valt te constateeren. Op de scheepswerven en in de an dere bedrijven, alsmede in den land bouw zijn teekenen van opleving merk baar en openen gunstiger vooruitzich ten. Ook de gemeentefinantiën staan er iets beter voor, want men zal het af- geloopen jaar zonder nadeelig saldo kunnen afsluiten. De heer v. d. Rijken zegt, als oudste raadslid hartelijk dank voor zijn goede wenschen en wenscht hem wederkee- rig voor zich en zijn familie het beste toe. De Voorzitter doet voorlezing van een dankbetuiging, welke is ontvan gen van H. K. H. Prinses Juliana en iuidt als volgt: In opdracht van H. K. H. Prinses Juliana heb ik de eer de Ingezetenen der Gemeente Waspik, mede namens Z. K. H. Prins Bernhard, Haren dank over te brengen voor de vriendelijke aanbieding, ter gelegenheid van het huwelijk, van hunne handteekeninqen in fraaien omslag, welk geschenk door Hunne Koninklijke Hoogheden met er kentelijkheid is aanvaard. De Kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeelinqen. De Voorzitter doet mededeelinq van een rapport inzake kasopname bij den penningmeester der Woninqbouwver- eeniging „Volksbelang Het aanwe zige kassaldo van 107.57 kwam over een met de bescheiden. De Voorzitter voegt hieraan nog toe, dat voor het eerst sinds jaren een bedrag van 533 door de bouwvereeniging in de ge meentekas kon worden gestort ter af lossing van haar schuld. Spr. wil dit toeschrijven aan de goede zorgen van haar secretaris en hoopt dat men in deze goede richting zal kunnen voort- gaan. Uit de rapporten van kasopname bij den penningmeester van het Burqerl. Armbestuur en den gemeente-ontvan ger blijkt dat alles in orde is bevonden. Van Ged. Staten is bericht ontvan gen dat zij de beslissing over de be- grooting 1937 verdagen. Zooals ge bruikelijk kan het gemeentebestuur over Ygedeelte der bedragen van 1936 be schikken. Van het R.K. Huisvestings-comité, alsmede van het bestuur der plaatselij ke afdeeling van dit comité is 'n dank betuiging ontvangen voor de verleende gemeente-subsidie van f 25.'ten ba te van uitzending van Waspiksche kin deren. Alle ingekomen stukken worden voor kennisneving aangenomen. 2. Wijziging verordening veldwach ters. Op verzoek van Ged. Staten wordt met algemeene stemmen besloten enke le wijziginqen aan te brengen. Zoo zul len o.a. de jaarlijksche verhoogingen van 100 moeten worden terugge bracht tot 50 of tot 100 per twee jaar. 3. Wijziging verordening besmet telijke ziektengelden. Op voorstel van B. en W. wordt deze verordening gewijzigd zooals door Ged. Staten wordt verzocht. 4. Wijziging verordening op eene belasting op gebouwde en ongebouw de eigendommen. De Voorzitter zegt dat deze veror dening reeds in Sept. 1936 door den gemeenteraad was vastgesteld, doch tweemaal met bemerkingen met Ged. Staten is terugontvangen. De gemeenteraad had voor de ge bouwde eigendommen een heffing van 12 vastgesteld en voor de onge bouwde 6 Dit vonden Ged. Staten te hoog. Zij stellen voor de percentages te steilen resp. op 10 en 4 De raad had zich voorgesteld het geheele benoodigde bedrag van 8500 uit de ze belasting te halen, maar volgens Ged. Staten mag slechts 75 c/o hierme de gedekt worden. De voorzitter meent dat er niets an ders op zal zitten, dan aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. Tegenover deze mindere opbrengst staan weer en kele meevallers, waardoor de rekening 1936 vermoedelijk wel in evenwicht zal blijven. De heer Zijlmans vraagt of het reeds vaststaat welke perceelen onder deze belasting zullen vallen, vooral voor de ongebouwde eigendommen lijkt hem dit moeilijk uit te maken. De Voorzitter antwoordt dat deze belasting geldt voor alle perceelen die gelegen zijn aan een weg waarvan de kosten van aanleg, onderhoud, verlich ting enz. voor rekening der gemeente zijn. Ook de perceelen die hierop uit wegen of zelfs in de onmiddellijke na- büheid gelegen zijn vallen hieronder. De opbrengst van deze belasting valt slechts te gissen. Eerst wanneer de be lasting een jaar in werking is, heeft men hieromtrent een beter inzicht. Ieder jaar moet de heffing opnieuw worden vastgesteld. Met op één na algemeene stemmen worden de voorgestelde wijziqiunen hierna vastgesteld. Alleen de heer Ver schuren stemde tenen. 5. Benoeminq Commissie tof wering van schoolverzuim. Aftredend ziin de heeren A. P. Maas, D. C. v. d. R'iken, T. Dubbelman. H. v. Ier^el. B. v. Schijndel. De heer Brokx merkt op dat de Was piksche bevolking hoofdzakelijk bestaat uit arbeiders en landbouwers. Ook in de commissie tot wering van school verzuim behooren z.i. een afgevaardig de uit deze catagoriën zitting te heb ben. Deze zou de motieven voor school verzuim z.i. beter kunnen beoordeelen. De Voorzitter zegt dat de raad vrij is in zijn keuze. De uitslag der stemming is: Maas 11, Dubbelman 11, v. Schiindel 11. v. Iersel 9, v. d. Rijken 6, Zlijmans 5 en Verschuren 2 stemmen, zoodat de af tredenden herkozen ziin. 6. Verordeninq Winkelsluiting. Wordt goedgekeurd, zooals door B. en W. voorgesteld. 7. Wijziging begrooting 1936 en 1937. Deze wijziging betreft slechts een ad ministratieve formaliteit en wordt z. h. st. goedgekeurd. Subsidie Oranje-Comité. De Voorzitter zegt dat B. en W. aan het Oranje-comité hadden toegezeqd indien noodig een voorstel aan den raad te zullen doen, om een subsidie uit de gemeentekas te kunnen verstrekken welke toen begroot werd op 50. Hoewel de geheele afrekening noo niet heeft plaats gehad staat het wel vast, dat het Oranje-comité met onge veer f 50 gemeente-subsidie zal kun nen toekomen en daarom stellen B. en W. voor het tekort tot een bedrag van hoogstens 60 voor rekening der ge meente te nemen. Spr. wil van deze plaats nog harte lijk dank betuigen aan het comité. Er is in Waspik een schitterend feest ge vierd, waarbij de erkentelijkheid aan t vorstenhuis duidelijk tot uiting is geko men. De heer Brokx beaamt dat het te kort slechts een .paar gulden meer be draagt dan 50.' Als de gemeente deze 50 wil beschikbaar stellen zal het co mité het ontbrekende verder wel aan vullen. De heer v. Dongen doet het voorstel om de nota van Verschuren voor de kosten van verlichting ten bedrage van f 65 voor rekening van de gemeente te nemen, waarmee de voorzitter zich wel kan vereenigen. De heer Pruijssers merkt op dat men in Waspik-Boven alles zelf heeft moe ten betalen, waarop de voorzitter ant woordt, dat men ook in het dorp alle onkosten van optocht, versiering e.d. zelf. betaald heeft. De gemeente betaalt slechts de verlichting. De heer v. Dongen wijst er op dat het geld in hoofdzaak aan de tractatie der kinderen wordt besteed. De heer Brokx zegt toe dat het co mité, na de eindafrekening aan den ge meenteraad een gedetailleerd overzicht van de financiën zal doen toekomen. Dg h.ger v. d. Rijken zegt volkomen met de voorgestelde subsidie en met de woorden van de voorzitter te kun nen meegaan, doch de opmerking moet hem van het hart dat de gemeenteraad bij de feestelijkheden weinig gekend is. De raad mag wel geld geven, meent spr., maar z.i. had men hem ook moe ten uitnoodiqen. De heer Brokx merkt op dat de raad bij de aubade wel vertegenwoordigd was. Bij den ontocht was het eere-co- mité uitqenoodiod, evenals alle ver- eeniqingen in de gemeente. Ook de raad kon hierbij uit zichzelf aanwezig zijn geweest. De Voorzitter acht het hier niet ge plaatst daarover verder in discussie te treden. Met op een na algemeene stemmen wordt besloten een gemeente-subsidie tot ten hooqste f 65 toe te kennen. Alleen de heer Pruijssers stemde te- gen. Rondvraag. De heer v. d. Rijken wijst er op dat de stukken die aan de pui van het ge meentehuis worden aangeplakt daar niet lang genoeg blijven hangen. Ver- moedHük komt dit omdat ze niet vol doende beschut zijn tegen het weer. Hij drinqt er op aan er een zoodanige af sluiting voor te maken, dat de aankon digingen langeren tijd gelezen kunnen worden. De heer J. Smits vestigt de aandacht op hetzelfde euvel in Waspik-Boven. De Voorzitter zegt toe deze aange legenheid nader te onderzoeken. W erkverschaf fings- objecten. De heer J. Smits informeert naar een adres van den R. K. Werkliedenb. in zake werkverschaffing. Aanvankelijk kon het niet in de vergadering van B. en W. behandeld worden, omdat wet houder Rubbens niet aanwezig was. De Voorzitter zegt dat B. en W. ge zocht hebben naar werkverschaffings objecten. waarin het rijk 100 c/c zou bij dragen. Gedacht is aan werkzaamheden «n de landerijen van het Armbestuur. Hierover is aan den Minister geschre ven doch nog geen antwoord ontvan- gen. De heer J. Smits zou niet alleen aan de landeriien van het Armbestuur ge dacht hebben, doch zeker ook aan werkzaamheden voor de gemeente, waar naar spr.'s meening nog genoeg te doen is. Er zijn tal van wegen en wa- terloopen die hard noodig nagezien moeten worden. Spr. adviseert een commissie van 3 personen uit den raad te benoemen, die naar geschikte werk verschaffingsobjecten zal zoeken en hierover aan d enraad zal rapporteeren. De heer Matthijssen is van meening dat B. en W. er niet goed aan gedaan hebben om alleen werkzaamheden aan de landerijen van het Armbestuur aan te wijzen. Als de Minister eens een on derzoek instelt naar den financieelen toestand van het rijke Armbestuur van Waspik, dan zou er z.i. niet veel ko men van 100 rijksbijdrage. De Voorzitter komt er tegen op dat van het „rijke" Armbestuur wordt ge sproken. Als de Minister den toestand nader zou onderzoeken, dan zou hem blijken dat het Armbestuur inderdaad tonnen aan landerijen bezit, doch .dat haar inkomsten hieruit zoodanig zijn teruggeloopen en er zooveel nood te lenigen is, dat het Armbestuur nog 8000 subsidie van de gemeente noo dig heeft, behalve een kasgeldleening. Spr. geeft een opsomming van het geen in Waspik voornamelijk als ge volg van de crisis moet worden uitge keerd. Het Armbestuur heeft behalve haar eigen inkomsten van 5000 nog 8000 gemeentesubsidie noodig en keert dus ongeveer 13000 uit. Aan werkloozensteun werd f 25000 uitge keerd en als men daarbij nog telt de uitkeeringen van Diaconie en Vincen- tiusvereeniging, dan komt men tot een totaal van ruim 40.000 dat in één jaar wordt uitgekeerd in een plaats van 3300 zielen. Spr. heeft alle respect voor het Armbestuur dat de zakèn goed en zuinig beheert. Dat de opbrengst der pachten zoo is teruggeloopen is niet haar schuld. Over het algemeen zijn de bezittingen goed onderhouden. Dat er bij zooveel perceelen al eens enkele minder goed in orde zijn, is verklaar baar. Spr. kan zich met het voorstel om een commissie uit den raad te benoe men die werkverschaffings-objecten zal zoeken goed vereenigen. De heer Verschure zegt den voor zitter dank voor zijn woorden, doch komt er teqen op dat het wordt voorge steld of het de schuld van het Armbe stuur is dat f 8000 subsidie aan de ge meente moest worden gevraagd. Dat is noodgedwongen moeten geschieden, vooral door de mindere opbrengst der pachten. Het Armbestuur liet voor 1500 werkzaamheden verrichten, waarbij werd voorgehouden dat deze kosten gedeeltelijk terug zouden ko men, doch daarvan is niets teruggeko men. Steeds wordt er aldus spr. maar critiek uitgeoefend op het Armbestuur. De Voorzitter merkt op dat de heer Verschure spr.'s woorden verkeerd heeft opgenomen. Geen der overige raadsleden zal uit zijn woorden critiek op het beleid van het Armbestuur heb ben opgemaakt, i De heer Brokx. eveneens lid van 't Armbestuur, beaamt dat hij inderdaad in de woorden van den voorzitter geen enkele critiek heeft kunnen beluisteren. De heer Smits wijst er nog op dat het Armbestuur 3000 heeft moeten teruggeven vanwege de pachtwet. Dat het geheele bezit uit landerijen bestaat is weliswaar oorzaak dat thans de in komsten zoo geweldig zijn teruggeloo pen, doch zou het kapitaal op banken of in ondernemingen zijn belegd, dan zou alles wel eens verloren hebben kunnen gaan. Spr. acht werkverschaf fing in het belang zoowel van de ge heele gemeente als van de werkloozen die daardoor de gelegenheid hebben iets meer te verdienen. De Voorzitter zegt er van overtuigd te zijn dat de Waspiksche werkloozen veel liever in de werkverschaffing wer ken dan steun ontvangen. Al verdie nen ze er haast niets meer mee, dan nog werken ze liever. De heer v. d. Rijken wijst nog eens op de hinderlijke bocht in de haven, waarop hij vroeger al eens de aandacht gevestigd heeft en waarvan de scheep vaart veel last ondervindt. Hij zou trachten gedaan te krijgen dat 't weg werken van deze bocht in werkver schaffing kan geschieden. Besloten wordt een commissie uit den raad te benoemen die dit en an dere werkverschaffingsobjecten nader zal onderzoeken. De Voorzitter stelt voor de heeren Smits, v. d. Rijken en v. Dongen hier voor te benoemen, die bij acclamatie worden gekozen en bereid zijn hun be noeming aan te nemen. Niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. WASPIK. Over December 1936. Geboren: Cornelia J Th dv Petrus J Emmers en Adriana P J van der Vleu'en. Josephus A M zv Adrianus D An^nmat en Maria J van den Diepstraten. Fran- cijna M dv Leendert Verduijn en Anna de Rooij. Franci-cus ?v Jo'-annes van den Hoof en Pe'ronella Driivcs. Johannes C M zv Laurens C Verschuren en An,on"a M Nelis. Lanrentius C zv Lambcrtus J Pols en Maria Fr van Hooren. Adriana J A dv Adrianus M van der Rijken en Eli-abeth J van Alem. Gehuwd: Jacobus M Verhoeven 27 jaar en Catharina J M H Langerwerf 24 jaar. Overleden: Francisca van Don"en. echtg. van Hendrikus IJpelaar 33 jaar. RAAMSDONK. Van 26 Dec. 1936 tot en met 1 Jan. 1937. GeboortenPe'ronel'a J A dv Ad-ianus P Joore en Jacoba J P van Prooijen Anna M. C. dv. Adrianus L. van Boxel en Adriana M. SchcRekens Johannes P. zv. Joachim E. Kuiislers en An»onia P. van Strien Adrianus zv. Johannes Fens en Ida J. de R'uijn Antonius H. ■T. 7v. Johannes J. Vissers en Theresa J. Snijders Adriaan M. Bou.wens en Geertruida J. W. Fens. Huwp'iiken: Geene. Overlijden: Fendricus A. Kerst 4 maanden Antonia A. Voor den Dag 44 jaar Adriana Wouters, wed van Peter Langerwerf 80 iaar Adriana Waas wed. van Govert Beenakkers 67 jaar. Het prinselijk Echtpaar op de ski's nabij Krynica.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7