Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „HOORD BRABAHD" Heefb Li dz DE GOUDEN BRUG STER TABAK PUZZLE of opgétoji; r" Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. Het koningschap on de democratie. FE UILLETO N Dek je op tijd. Altijd critiek. Op 8 ons brood 3 CBnt belasting. NUMMER 10. ZATERDAG 30 JANUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Het valt niet te ontkennen, dat de S. D. A. P. ten onzent een op merkelijke geestelijke kentering ondergaat welke haar dichter bij de andere democraten brengt, welke ze door eigen schuld weleer van zich vervreemdde en afstootte. Men kan deze kentering met voorzichtig wan trouwen gadeslaan, men moet toch evenzeer genoeg realiteitsbesef be- toonen om te erkennen, dal niet alles „zoo maar voor den vorm" is, omdat de tijdsomstandigheden een zwenking vereiscnen. De tijdsomstandigheden oefenen grooten invloed, maar ze wekken bij vele sociaal.democraten een werke lijke wijziging van inzicht, omdat nu eindelijk de blik wordt gericht op waarden, welke voorheen zonder overweging werden genegeerd, De suprematie van de party van „vrijdenkers en Marxisten", die zich vroeger bij uitsluiting van de anderen alléén „fooi proof" sociaal—demo craten achten, is uit. Zóó consta teert de heer G. van Veen in het discussie-orgaan der partij, x>De Sociaal-Democraat. Deze socialistische schrijver, lid van de S.D.A P, noemt zich „geen marxist". Hij is dat ook nooit ge weest, zegt hij. Hij heeft daarvan al getuigd in 1916, maar toen werd hem zoo'n verklaring nog héél erg kwalijk genomen. Hij geeft het volgende, voor een sociaal-democraat nóg merkwaar dige oordeel over het koningschap aan zijn partijgenooten ten beste Ook wat het koningschap be treft, voel ik Engelsch. Ik herin ner me 't onderhoud, dat ik had met Lynch, secretaris van de Labour Partij in Londen, die me op voortreffelijke wijze uit eenzette, wat voor funeste ge ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 64. Sylvester zei me, dat het een aan val van malaria was, die hij in den oorlog heeft opgeloopen. En hij heeft me hem laten beloven, dat ik niet oe hulp van een dokter zou inroepen. Hij scheen daar een haast kinderlijke angst voor te hebben, maar nu is zijn temperatuur zoo snel opgeloopen, dat hy ylt. Ik kon dat werkelijk niet lan ger alleen verdragenEn niet alleen de plotselinge ziekte op zichzelf boezemt me angst iner is nog iets anders, dat me.dat ik.ach, Stefan, ik ben zoo blij, dat je er bent. Daarmee grijpt ze de hand van den man en deze geste is wel een zeer dui delijk bewijs van haar behoefte aan steun en hulp. Bij het hooren van den, zoo weinig alledaagschen naam Sylvester, heeft Szartossy even versteld gestaan, maar hy heeft zich van elke interruptie onthouden om Renate rustig te laten uitspreken. Nu zegt hjj geruststel lend: volgen de afschaffing van het koningschap in Engeland zou hebbenvoor ha wereld- socialisme. Konden onze Mar xisten van dezen voortreffelijken schoolman en menschenkenner eens een cursus meemaken in politieke psychologie. Daar zouden ze van opknappen. Ik aarzel geen oogenblik uit te spreken, dat een nationaal ko ningschap in de volkshistorie geworteld, op dit oogenblik onze Nederlandsche democratie veel beter dienen kan dan een republiek, die automatisch een verscheurd volk zou beteekenen. Op de volgende onparlementaire wijze besluit de socialistische schrijver Om een klassieke term te ge bruiken, meen ik, dat het oude „Marxistische" gedonderjaag, dat met feiten, omstandigheden en gevoelens in de groote massa niet rekent, uit moet zijn, hoe veel pijn dat ook een handje vol hoogmoedige intellectueelen zal kosten." Het Handelsblad schreef dezer dagen over de weigering van de regeering om een verbindendver klaring van een ondernemersover eenkomst in de baksteeuindustrie, dat het „geen kunst (is), een meer derheid van eenzijdig belanghebben den te verkrijgen voor een plan, dat den consument weerloos aan zijn leveranciers in handen zal spelen." Deze redeneering kan een dood doener wezen voor elke bedrijfs overeenkomst en middels zulken dooddoener kan elke uitwerking worden verhinderd van de door de volksvertegenwoordiging aangeno. men wet tot het bindend of on- Wij zullen wel alles in orde bren gen. Renate. Als oud frontsoldaat weet ik met malaria wel raaden alle andere zorgen, die je kwellen, zul len we gezamenlijk wel uit den weg ruimen. Moed en vertrouwen, dat is alles! Dat je mij dat schenkt, ver heugt me oprecht. Ik hoop het te rechtvaardigen. Je aanwezigheid alleen reeds is me een groote geruststelling, verzekert Renate, maar voor we naar den pa tiënt toegaan, moet ik aan hetgeen ik je gisteren meedeelde nog toevoegen, dat je in hem een oude kennis zult terugzien. Door alles wat hij heelt meegemaakt en dat hem op de rand van den dood heeft gebracht, is hy echter zoo menschenschuw geworden, dat hij voorloopig niemand wilde zien. Enfin, daar is nu ook verandering in gekomen zelfs wanneer hij niet plot seling ziek zou zijn geworden. Zij zwygt met een ietwat verwarde uit drukking op het bleeke gelaat. Wil je me dus zijn naam noe men. dringt Szartossy bescheiden aan. Sylvester von Berg. Pardonhoe zeg je vraagt Szartossy, plotseling een en al argwaan. Freiherr von Berg.de laatste van zijn geslachtdie dat lang durige,--ongelukkige proces heeft ge voerd. Je moet hem toch kennen.... Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. bindend verklaren van dergelijke overeenkomsten. Ze kunnen noch. tans van groot belang zijn mede voor den consument en voor de in bedrijven werkzame arbeiders, die weinig zijn gebaat bij een onzinnige concurrentie. Het Handelsblad prees ook mi. nister Ge issen, die het spel der baksteenfabrikanten zou hebben ge stuit. De Maasbode); echter toont aan, dat de genoemde minister dit niet persoonlijk deed, hoe- wel het wél zijn plicht ware geweest om persoonlijk verantwoording ten deze te aanvaarden. Zoo is het. Het is genoegzaam bekend, dat minister Gelissen niet tegen de bedrijfsovereenkomst van den Bak steenbond was, maar hij heeft zich tot uitvoerder gemaakt van een af wijkende beslissing van den kabinets. raad,in een zaak, welke onder zijn departement ressorteert. Minister Gelissen had de conse quenties daarvan moeten aanvaar den. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING dat vertelde hij me tenminste.... maar, m'n hemel, Szartossy, waarom siaar je me zoo verbaasd aan Neem me niet kwalijk, Renate.... Het spijt me, dat ik je, ais vriend, zoo'n bittere teleurstelling moet be reidenAls je eens wist, hoe moei lijk me dat valtboe ontzettend moeilijk Maak het kort, brengt Renate, wie eensklaps een wurgende angst naar de keel stijgt, er met moeite uit. Freiherr von Berg met de, in deze familie, erlelijken voornaam Rudolf, mijn oude vriend en strijdmakker, heeft zich, na zijn mislukte proces, aangesloten bij de expeditie van pro fessor Blank naar de binnenlanden van Australië. Om vóór dien nog eens bij elkaar te zyn, bracht ik de eerste week van Januari in Munchen door, waarvan ik je reeds een en ander ver telde. Hier, deze brief van hem uit Southempton, ontving ik nog geen uur geleden, toen ik 't hotel verliet. Ik heb nog niet eens gelegenheid gehad hem te lezen, maar als je wilt, kan je als eerste van den inhoud kennis ne menDe man, die op Oudejaars avond hier in huis kwam kan niemand anders zijn dan Sylvester Vonberg, een zeer begaafde jonge musicus, die tot 31 December in Iglerhof heeft gelo geerd, vanwaar hij mij dan ook kent Onbeweeglijk, zonder een spier van haar gelaat te vertrekken, hoort Re- Zooals Mr. Steenberghe, zijn voo r ganger, het heeft gedaan, toenhijop een belangrijk punt van opvatting bleek te verschillen met de overige ministers. En zooals Mr. Steenberghe het ook thans weer deed na de afwijzing van de bedrijfsovereen komst door het kabinet, door als voorzitter van den Baksteenbond zijn ontslag te nemen. Dr. Deterding heeft een grootsch plan opgezet en doorgezet. Hij kocht op de Nederlandsche markt voor ongeveer 12 miilioen groeuten, kaas, eieren en vee, om die in Duitschland te distribueeren. Een prachtige daadde Duitschers geholpen niet onzen overtolligen voorraad, Nederland z'n overvloed kwijt aan fatsoenlijken prijs. Daar komt van verschillende zijden de critiek los van socialisten, vakverbonden, communisten e.a. Men schrijft het werk van Deter ding toe aan ultra-Duitschgezind. heid, men spreekt van prijs-opdrij- ving voor den werkman, kortom men breekt het werk van Deterdmg af op een manier, die den man wrevel maakt, zoodat hij er een oogenblik overdacht z'n bedrag elders in Denemarken b.v. te be. steden. Door die onheusche critiek op een grootsche daad. dreigde een groot goed verloren te gaan. Maar gelukkig heeft Dr. Deter ding zich ook hier groot getoond en die critiek ten slotte naast zich neergelegd en gaat hij met den aankoop door en is er kans op meer arbeid in 't landbouw-pro- ductenbedrijf in 't voorjaar. Groote woorden, critiek zijn ge makkelijk, maar daden 1 Deterding doet iets en iets van groote betee- kenis. In een rede, waarin hij ver. laging van de graanrechten bepleitte nate deze zakelijke, correcte mededee- ling aan. Maar een wolk zwart en ondoordringbaar legt zich daarbij drukkend op en 0111 haar en over het jubbelend geluk van drie korte, on vergetelijke weken. Als uit de verte dringt Szaitossy's stem tot haar door: Ik zal eens naar den pa tiënt gaan zien. Misschien wil jij in- tusschen Rudolf von Berg's brief le zen. Hij legt het epistel voor haar op ta fel en laat haar alleen. Daarvoor, zoo wel als voor zijn zorg, welke hij den zieke wil wyden, is zij hem dank baar. Niet het onderdeel van een seconde twijfelt ze aan de juistheid van Stefan Szartossy's mededeelingen. Alles, wat haar lot dusver nog af en toe onbe grijpelijk scheen aan Sylvester, wordt daardoor opgehelderd. Alles Neen. maar veel. Er is toch nog een resteen pijnlijk bezinksel van niet kunnen hegrijpen, dat zich bezig houdt met het geld voor Margot Sel- lert en met hetgeen zijn koortsfanta sieën als werkelijkheid ten grondslag kan liggen. En dat is nu ook haar grootste zorg, waarop zij tegenover Szartossy heef gezinspeeld en die haar angst om zijn ziekte nog over treft. Of Szartossy ook daarvoor een uit weg weet, die haar tenlaatste zeker heid vermag te geven? Innerlijk voelt ze zich nu volkomen rustig. Op het- dedere goeote optojtej* or&rouygi een pryS Wcuxronoten f.5000 ouxn g&ioLf>ryx&ri heeft prof. mr. C. W. de Vries te Rotterdam gezegd De bevolking van Nederland moet weten, dat, blijkens deskun dige rapporten, het bakkersbedrijf in Nederland is vastgeloopen. Ér moet spoedig hulp worden gebo den. Nederland kan toch den crisistijd niet beëindigen met op elk broodje van 8 ons een brood belasting van bijna 3 cent. Wanneer de bakker zulk een be. lasting niet dragen kan, het Neder landsche volk in zijn algemeenheid kan dat zeker evenmin. Toen de omzetbelasting werd in gevoerd, verklaarde de Minister, dal het brood daarvan werd vrijgelaten in het belang van het gezin. zelfde moment is zij het er met zich zelf over eens, dat zij nu Szartossy alles duidelijk moet maken, vooral ook hoe Sylvester Vonberg er toe ge komen is zich van een vreemden naam te bedienen. Want volkomen doorziet ze nu ook de samenhang, waardoor ze hem onbewust en ongewild heeft gedreven in datgene, wat zonder deze verklaring tegenover den derde, de schijn van opzettelijk bedrog moet wekken. Renate Lien heeft niet veel tijd noo- dig gehad om met zichzelf in het reine te komen. En zij wacht nu ook niet tot Szartossy weer beneden komt. On middellijk een besluit nemend, be geeft ze zich naar de ziekenkamer. Daar vindt ze den Hongaar, een en al zorg voor den bewusteloozen pa tiënt. Hij heeft een compres voor hem klaar gemaakt en bestudeert juist nauwkeurig den koortsthermometer. Veertig-zevenhm, Renate, dat is niet alleen malaria, maar ook een ernstige verkoudheidgriep influenza Ik hen zelfs bang voor een longontsteking en zou je in ieder ge val dringend aanraden onmiddellijk een dokter en een verpleegster te waarschuwen. Als je het goed vindt, stuur ik den chauffeur van den auto, dien ik heb laten wachten, naar Innsbruck Doe alsjeblieft alles, wat je denkt, dat noodig is. Ik blijf zoolang hier. (Wordt vervolgd.) De Echo van hei Zuiden, WaalwUksclie en Langstraatscbe Cornet* GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1