Gemeenteraad Drunen. ADVERTEERT IN DIT BUD. op vertrok hij, de overige kerkeraads- leden in ontsteltenis en ontroering achterlatende. In de kerkeraadsvergadering van Dinsdag 27 Mei 1783, waar, behalve natuurlijk Antonie Kuijsten, alle leden tegenwoordig waren, n.l. Ds. Leemans, Bastiaan de Rooij, Johan van He ijst en Arie Stam, werden de berispelijke handelwijze en onbegrijpelijke hou ding van Kuijsten tegenover den predi kant, benevens zijne beleedigende uit drukkingen aan een nader en ernstig onderzoek onderworpen en ook be sproken, hoe men verder met den af- gedwaalden broeder diaken zou han delen. Er werd besloten een nieuwe vergadering te heieggen en die zoo spoedig mogelijk, n.l. den volgenden dag, 28 Mei, te houden, Antonie Kuijs ten daarvoor te citeeren, hem de pun ten van bezwaar te zijnen laste voor te leggen, hem daarover te hooren en dan verder naar bevind van zaken te handelen. Verder werd geresolveerd, al het voorgevallene met Antonie Kuijsten breedvoerig, nauwkeurig en naar waarheid in het kerkelijk acte- boek (notulenboek) te registreeren. In een volgend opstel hopen wij het verdere verhaal dier onverkwikkelijke zaak voort te zetten. Aanteekening. 1. Jan Kuijsten Willemszoon, die in 1428 schepen van Heusden was, zegelde met een wiel, vergezeld in den rechter bovenhoek van een ster, in den linker bovenhoek van een blokje, en onder van 3 blokjes, alles zoomsgewijze geplaatst. Dit deelde mij indertijd mede Jhr. Mr. F. Beelaerts v. Blokland, Minister van Staat. DRUNEN. Cijfers over 1935. Jubileum Secretaris. Begrooting goed gekeurd. Het nadeelig saldo van Elshout. Maandagavond kwam de Raad de zer gemeente in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester Mr. v. d. Heijden. Afwezig de heer de Wijs. Nieuwjaarsrede. De Voorzitter wil deze eerste ver gadering in 1937 benutten om een overzicht te geven over hetgeen 1936 ons bracht. Dit jaar was verre van rooskleurig. De werkeloosheid bereikte haar hoog tepunt en eischte zware finantieele offers. Aan steun werd uitgegeven 11.658.66, aan werkverschaffing 17.993.85, terwijl door het Armbe stuur nog 10.540.38 werd uitgekeerd. De bevolking nam toe met 46 zielen en bedroeg thans 4666 zielen. Het aan tal geboorten bedroeg 113, het aantal sterfgevallen 60, vestigingen 179, ver trokken 186. Door gebrek aan middelen konden in het afgeloopen jaar geen openbare werken worden uitgevoerd, hoezeer de behoefte hieraan ook werd gevoeld. Al zijn de beschikbare gegevens uit deze gemeente nog niet gunstig, toch verwacht men, gezien de optimistische klanken die van elders worden opge vangen, dat 1937 gunstiger zal zijn dan zijn voorganger. Spr. hoopt dat de inwoners door ruimere werkgele genheid eenige vergoeding zullen krij gen voor de ondervonden tegenslagen. B .en W. hopen dat, misschien buiten de begrooting om, middelen gevonden zullen kunnen worden om vooral aan de \<-egen dit jaar het allernoodzake lijkste te kunnen doen. Door aller sa menwerking en met Go^Js zegen hoopt spr., dat er, ondanks de geringe mid delen, veel voor de gemeente moge worden bereikt. Spr. uitte daarbij nog de beste wenschen voor het nieuwe jaar voor de leden van den Raad. Voorts memoreerde spr. nog 't Vor stelijk huwelijk op 7 Januari j.l. In de algemeene, spontane feestvreugde heeft ook Drunen ten volle zijn deel gehad. Dank zij de samenwerking van allen werd het feest op waardige en treffende wijze gevierd, zonder dat 'n wanklank werd vernomen. Jubileum Secretaris. Ten slotte wilde spr. nog het feit memoreeren, dat op 1 Jan. j.l. de ge- meente-secretarisf de heer Veltman, 40 jaar in dienst der gemeente was en wel sinds 1899 als gemeente-secreta ris. Met het oog op zijn nabije 40-jarig jubileum als gem.-secretaris en op zijn uitdrukkelijk verlangen, is dit feit slechts in intiemen kring herdacht. Spr. biedt den jubilaris nogmaals zijn gelukwenschen aan en dankt hem voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd, nadat op ver zoek van den heer v. Oers er hij is vermeld, dat hij gezegd heeft, dat uit de notulen der vorige commissie voor de vakschool is gebleken, dat het leer door deze commissie zelf is gekocht. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken w.o.: a. besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 30 Oct. 1936 tot wijziging der ge- meentebegrooting 1936; b. besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 8 Dec. 1936, tot wijziging der ge- meentebegrooting 1936; c. mededeeling van het Kon. Be sluit tot goedkeuring van de verorde ning tot heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. d. mededeeling van het Kon. Be sluit tot goedkeuring van de verorde ning tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. e. mededeeling van het Kon Be sluit d.d. 19 Dec. 1936 waarbij deze gemeente ontheffing wordt verleend van de verplichting tot vaststelling van een capitulanten-verordening; f. proces-verbaal van kas-opnaine bij den gem.-ontvanger; Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. g. Aanbieding gem.-verslag over de jaren 1931 t.m. 1935; Zal voor de leden ter inzage worden gelegd. h. Dankbetuiging van het Oranje- Comité voor de toegekende subsidie en voor de beschikbaarstelling van 'n bedrag van 0.25 per schoolgaand kind. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 2. Mededeeling van den Min. van Sociale Zaken dat het basis uurloon voor de werkverschaffing van 0.22 op ƒ0.23 is gebracht. In dit schrijven wordt verder mee gedeeld, dat de vergoeding voor regen verlet blijft bepaald op 18 cent per uur en dat er voor verdere verhooging geen termen aanwezig zijn. De Voorzitter constateert hieruit met voldoening, dat het verzoek van den Raad gedeeltelijke inwilliging be komen heeft. Nadeelig saldo Elshout. 3. Besluit van Ged. Staten tot ver deeling van de nadeelige saldi der ge meenterekening 1935 van de v.m. ge meente Oudheusden. Het nadeelig saldo van den gewo nen dienst 1935 bedraagt ƒ6490.64 en van den kapitaaldienst 594.88. Deze bedragen worden ten laste van de gemeenten Drunen en Heusden gebracht in verhouding tot het aantal inwoners van v.m. Oudheusden dat na de samenvoeging resp. tot Drunen en Heusden zijn komen te behooren. Van de 1105 inwoners kreeg Drunen er 939 en Heusden 166, zoodat van 't nadeelig saldo ruim 5000.ten las te van Drunen komt. Het is wel een tegenvaller voor Drunen, maar spr. meent^ dat er wel niets tegen te doen zal zijn. De heer v. Drunen meent ook, dat Drunen heel zwaar getroffen wordt, vergeleken bij de verdeeling van het grondgebied. Heusden heeft veel land gekregen en wij zitten met de stukken, zegt spr. De Voorzitter merkt op, dat de ver deeling van de gronden ongeveer over een komt met de verdeeling van het aantal inwoners. Het ligt natuurlijk veel aan de taxatie van de waarde der landerijen. Zoo meende Heusden dat Drunen wel 90 pet. der landerijen ge kregen had, terwijl naar de schatting van Drunensche zijde deze waarde is te stellen op 82]^, Als men aan neemt, dat de waarheid gewoonlijk in het midden ligt, komt de waarde vrij wel overeen met de verdeeling van 't aantal inwoners waarvan 85 bij Drunen en 15 bij Heusden is ge komen. Spr. meent, dat tegen de door Ged. Staten voorgestelde verdeeling weinig met succes zal kunnen worden inge bracht. Ook de inkomsten houden im mers verband met het aantal inwoners. Bij de verdeeling van den schulden last der voormalige gemeente Oud heusden zal er meer op gelet worden waar de objecten zijn gelegen waar voor vroeger verschillende leeningen gesloten zijn. Wethouder van Halder vindt het nog altijd vreemd en vraagt zich af, waar ze met die 15000 gebleven zijn die Drunen bij de samenvoeging zou krijgen. In de plaats daarvan komt men met zoo'n groot nadeelig saldo over. De Voorzitter meent, dat zulks ge zegd zal zijn in de verwachting van een rooskleuriger toekomst. Besloten wordt met de door Ged. Staten voorgestelde verdeeling accoord te gaan. De gemeente-begrooting. 4. a. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gein.-begrooting '37 met wijziging van de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur. b. Herstemming voorstel lid W. van de Wiel. c. Mededeeling dat Ged. Staten hun beslissing omtrent de gem.-begrooting 1937 verdagen. d. besluit van Ged. Staten^ houden de machtiging tot het doen van uit gaven op de begrooting 1937 tot een vierde van de ramingen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. genieend hebben goed te doen met de begrooting 1937 met de aanmerkingen van Ged. Staten thans opnieuw aan den Raad ter vaststelling voor te leg gen. Vooraf wil spr. echter in geheime zitting enkele mededeelingen doen. De openbare zitting wordt hierna eenigen tijd geschorst. Na heropening biedt de Voorzitter namens B. en W. de begrooting, voor zien van enkele nuttig gebleken wij zigingen en gewijzigd in verband met de aanmerkingen van Ged. Staten, nogmaals aan. Inplaats van een batig saldo van 858.75, zooals aanvanke lijk, wordt er nu een tekort van on geveer 3240.61 geraamd, waarbij nog het nadeelig slot van Elshout gevoegd moet worden van ruim ƒ5000. De kosten van werkverschaffing moesten, mede in verband met de ver hooging van het basis-uurloon van 22 op 23 cent, met 3000.worden ver hoogd. De subsidie aan het Armbe stuur is met 1000.verhoogd, daar zij er met 7000.onmogelijk kun nen komen. Aan het Rijk zal toch een extra bijdrage moeten worden ge vraagd. Voor aflossing en rente van een leening van de gemeente Oud- Heusden moest 1335.— uitgetrokken worden. Het door den Raad in de vorige ver gadering ingestelde beroep tegen de vaststelling der gem.-rekening is hier mede ingetrokken. De uitgaven voor de wegen heeft men niet kunnen verhoogen, doch de Voorzitter acht het niet uitgesloten dat op andere wijze toch daarin voor zien kan worden. De heer v. Drunen zegt, zich met de begrooting te kunnen vereenigen als op de eerste plaats gedacht wordt aan de verbetering van den weg in Els hout. De Voorzitter zegt, dat zulks in de bedoeling ligt en vermoedelijk zullen er nog wel meer wegen een beurt kun nen krijgen. Hierna brengt de Voorzitter in her stemming het voorstel van den heer v. d. Wiel, om de rijwieltoelage van de beide veldwachters, zijnde 50. geheel te schrappen. De heer v. Oers zou het treurig vin den als juist die ééne post voor ver laging in aanmerking zou komen; er zouden er dan wel meer te vinden zijn. De heer v. Herpt meent, dat de raad hierover toch geen zeggenschap heeft. De Voorzitter zegt, dat hij ditzelfde reeds eerder heeft opgemerkt. De heer v. d. Wiel zegt, dat het sa laris der veldwachters toch hoog ge noeg is. Zij kunnen van die 40 in komen die kosten wel zelf dragen. Waarom moeten zij nu alles hebben, terwijl menschen aan de steun van ƒ7 moeten zien te leven. Die moeten ze ker maar verhongeren, aldus spr. In omvraag gebracht wordt 't voor stel van den heer v. d. Wiel verwor pen met 2 tegen 8 stemmen. Alleen de heeren v. d. Wiel en Klerks stem den er voor. De begrooting wordt hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd zooals zij thans wordt aangeboden. 5. a. Mededeeling van het Huish. Regit, van de commissie van toezicht op de vakschool. Het Huish. Reglement bevat 4 arti kelen. In het le wordt bepaald dat de commissie uit 5 leden zal bestaan. In artikel 2 dat de commissie minstens 3 maal per jaar bijeen moet komen. In art. 3 dat zij aan de gemeenteraad rapport moet uitbrengen. In art. 4 wordt voorgeschreven^ dat voorz. en secr. alle stukken moeten teekenen en de secretaris de verslagen en rappor ten opmaakt. b. Mededeeling dat P. Elshout per 1 Jan. 1937 volgens rooster moet af treden als lid van de commissie van toezicht van de vakschool en benoe ming van een nieuw lid. Op de aanbeveling staan no. 1 P. Elshout en no. 2 Joh. Pullens Czn. De heer Elshout wordt herkozen met 8 stemmen tegen 2 op den heer Pullens. c. Benoeming A. Smits, tijdelijk leeraar aan de schoenmakersvakschool tot 1 November a.s. Aangezien de heer Smits nog geen volledige bevoegdheid voor rekenen heeft, is hij destijds benoemd tot tijde lijk leeraar. B. en W. stellen voor, hem met ingang van 1 Nov. weer voor 1 jaar tijdelijk te benoemen. Wordt goedgekeurd. 6. Benoeming van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur we gens priodieke aftreding van M. .1. Veltman. De heer Veltman wordt met alge meene stemmen herkozen. 7. Adres om verbetering van den weg naar het Semke. In het adres wordt gewezen op den onhoudbaren toestand van dezen weg en gememoreerd dat er reeds in 1931 door den Raad tot verharding zou zijn besloten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ten volle kunnen onderschrijven hetgeen in dit adres wordt betoogd. Alleen heeft de Raad in 1931 slechts beslo ten om geleidelijk aan verschillende wegen, w.o. ook de weg naar 't Semke, te verbeteren naargelang de middelen het toelieten. B. en W. stellen zich voor, eerst den weg zooveel mogelijk op te hoogen en dan, zoodra materiaal hiervoor voorhanden is, tot verhar ding over te gaan. Op het oogenblik kan er echter, met het oog op het win terseizoen niets mee gebeuren. De heer v. Drunen betoogt, dat in 1931 reeds was toegezegd dat de weg binnen 3 jaar reeds verhard zou zijn. De toestand is thans van dien aard, dat hij onhoudbaar is. Een Zuster van het Wit-Gele Kruis verloor er on langs haar schoen, die in de modder bleef steken. Spr. zou willen voorstellen om van de 1200.die op de begrooting voor de wegen zijn uitgetrokken, een be drag van circa ƒ400 te besteden voor den aankoop van gruis^ hetgeen te vens op verschillende fietspaden ge bruikt zou kunnen worden. Hij zou eerst den modder laten wegscheppen en dan gruis op den weg storten^ zooals vroeger op een andere plaats ook is toegepast en uitstekend heeft voldaan. De adressanten verlangen geen klinkerweg, als hij maar behoor lijk verhard is, is voldoende. De Voorzitter zet nog eens de na dere bedoelngen van B. en W. uiteen. Wanneer de weg in Elshout wordt verbeterd, willen zij het oude mate riaal dat hierdoor vrij komt, aanwen den voor verharding van den weg naar het Semke. Gaat men er gruis op aan brengen, dan duurt het nog wel een paar jaar eer hij behoorlijk verhard is en dan zou men later^ als hij af doende verbeterd zou kunnen worden, deze gruis weer moeten afhalen. Het lijkt spr. daarom beter, nog even te wachten en hem dan ineens goed te maken. De heer v. Drunen is tegen uitstel. De menschen zijn reeds zoolang met een kluitje in het riet gestuurd, maar van die mooie beloften komt steeds niets. De Voorzitter wijst er op dat de werkeloosheid de uitvoering van het geheele wegenplan, dat in 3 4 jaren moest worden uitgevoerd, onmogelijk heeft gemaakt. Hij betoogt nogmaals, dat het in het belang van adressanten is om te handelen zooals door B. en W. wordt voorgesteld. Dezen winter kan er toch op geen enkele manier iets aan den weg gebeuren, in den zo mer is hij goed begaanbaar en in het najaar hopen B. en W. reeds met de verharding met oud materiaal te kun nen aanvangen. Zou dezen zomer blijken dat van verharding met oud materiaal niets zal komen, dan kan de heer v. Drunen alsnog een voorstel doen om den weg met gruis te verharden. De heer v. Drunen kan zich met deze uiteenzetting geheel vereenigen,- mits de Raad besluit, om vóór No vember den weg te verharden^ hetzij met gruis of op een andere manier. De Voorzitter, en vervolgens ook de Raad, verklaren zich hiermede ac coord. 8. Adres van den Boerinnenbond om subsidie in de kosten van het ge ven van een huishoudcursus. Gevraagd wordt een subsidie van 30.—. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze subsidie alleszins te verdedigen achten en stellen voor deze op de be grooting te brengen. Het staat echter te bezien of het Rijk hiermede genoe gen zal nemen in verband met de ex tra Rijkssubsidie die de gemeente moet aanvragen. De Raad gaat hiermede accoord. 9. Machtiging van B. en W. voor het houden van de gewone jaarlijk- sche verpachtingen en verhuringen. De heer v. Drunen zegt er niet erg voor te vinden te zijn, om voor een ge heel jaar die machtiging aan B. en W. te verleenen. De motieven hier voor meent hij thans niet meer naar voren behoeven te brengen, daar zijn bedoeling wel bekend is. Spr. meent dat B. en W. gemakke lijk elke verpachting en verhuring in den Raad kunnen behandelen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet zoo erg op deze machtiging ge steld zijn, doch zij vinden het in het belang van de gemeente. Men zou an ders steeds moeten wachten tot de Raad bijeenkomt, of een spoedverga dering moeten bijeenroepen, wat de gemeente ook weer geld kost. De heer v. Drunen blijft op zijn standpunt staan. In omvraag gebracht wordt 't voor stel van B. en W. aangenomen met 4 stemmen voor, 3 tegen en 3 blanco. Voor machtiging aan B. en W. stem den de heeren Klijn^ van Oers, v. d. Wiel en Muskens; tegen de heeren v. Herpt, van Drunen en Vugts, ter wijl de heeren van Halder, de Baay en Klerkx buiten stemming bleven. 10. Voorstel machtiging te geven voor één jaar om een perceeltje bouw land, in huur bij L. H. Laporte, ge deeltelijk over te geven aan J. de Vries, Wordt goedgekeurd. 11. Wijziging gem.-begrooting '36. De Secretaris doet voorlezing van verschillende af- en overschrijvingen. De heer v. d. Wiel vraagt nadere inlichtingen over een post van 4.35 bij de uitgaven voor politie. De Voorzitter zegt, dat het hier be treft een belooning voor extra politie diensten gedurende de kermis van Drunen en Elshout en tijdens het fes tival. Hiervoor is ƒ44.35 uitgekeerd, terwijl er maar 40.op de begroo ting stond. De heer van Herpt informeert of er geen leeningen geconverteerd kunnen worden. De Voorzitter zegt, dat vrijwel alle leeningen Ioopen tegen een rente van 4 en tegen lagere rente zijn de lee ningen niet makkelijk te plaatsen, an ders zal het zeker gedaan worden. Een leening van 1933 waarvoor pet. rente verschuldigd is^ mocht niet voor 5 jaar worden afgelost. De voorgestelde begrootingswijzi- gingen worden hierna goedgekeurd. 12. Wijziging raadsbesluit tot het verleenen van een tegemoetkoming in de reiskosten van kinderen naar scholen voor buitengewoon lager on derwijs. De Voorzitter zegt, dat enkele jaren geleden bij verordening is bepaald dat ten hoogste de helft zou worden ver goed voor de kinderen, die de school voor B.L.O. te 's-Bosch bezochten. Nu is er ook een school voor B.L.O. te Waalwijk gekomen, waar verschil lende kinderen uit Drunen naar toe gaan, waardoor de kosten ook lager worden. B. en W. stellen voor om in de ver ordening bij te voegen, dat ook voor bet bezoeken van de Waahvijksche school dezelfde vergoeding voor de reiskosten wordt verleend. Goedgekeurd. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot opheffing van de commissie tot wering van schoolverzuim. De bedoeling was, voor Drunen en Elshout tesamen één Commissie te be- noemen, doch waar de samenstelling van de commissie in Elshout nog niet bekend is, wordt besloten dit punt tot de volgende vergadering aan te hou den. Rondvraag. De heer v. Drunen dringt er op aan om tegenover het station aan beide zijden van den dam over de spoor- sloot, een afrastering te plaatsen. Hoe gevaarlijk de situatie daar is, blijkt wel hieruit^ dat er een reiziger des avonds in het water is terecht geko men. Voorts vestigt de heer v. Dru nen nog de aandacht op een in slech ten toestand verkeerend fietspad. De Voorzitter zegt toe, aan deze aangelegenheden zijn aandacht te zul len schenken. De heer v. d. Wiel zegt, te hebben vernomen, dat er een wijziging is ge komen in de werkverschaffing en vraagt hierover nadere inlichtingen. De Voorzitter zegt, dat er te veel personen in de werkverschaffing wa ren te werk gesteld met het oog op de ruimte. Om het werk gaande te kunnen houden, moest er een dusda nige regeling worden getroffen, dat er telkens een 50-tal werkzaam waren. Bij het nieuwe rouleeringssysteem werden de arbeiders verdeeld in drie klassen: naargelang de grootte van 't gezin, gehuwd of ongehuwd, enz. Een en ander in overleg met den inspecteur. De heer Klerkx vestigt eveneens de aandacht op een fietspad en dringt er op aan het gruis erop te laten walsen. De Voorzitter merkt op, dat niet alle fietspaden breed genoeg zijn om de wals erop te gebruiken5 maar steeds wordt het gruis zooveel mogelijk vast- gestampt. De heer v. Drunen vestigt de aan dacht op de Molensteeg en de heer v. Oers op de fietspad, vanaf het ka naal naar de hei. Ook hieraan zal de Voorzitter aan dacht schenken. Hierna wordt de vergadering met den Chr. Groet gesloten.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6