Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT. ABONNEERT U OP DIT BLAD, GEMENGD NIEUWS. Ruwe handen t f i De Kerkstrijd in Duitschland Uit particuliere bron wordt mede gedeeld, dat de Duitscbe regeering in verbandmetden voor't naziregime gewichtigen herdenkingsdag van 30 Januari a.s. besloten heeft, een wet uit te vaardigen, waarbij in het geheele rijk de confessioneelescho. len worden opgeheven en een enkel type school wordt ingevoerd, dat zoowel voor Katholieke als voor Protestantsche leerlingen geldt. In Regensburg is het den kinde ren verboden het kruisteeken te maken. De strijd in Spanje. Na eenige dagen betrekkelijke rust is de activiteit aan het Spaansche front blijkbaar weer toegenomen. Na een hevige voorbereiding van artillerievuur zijn de nationalisten overgegaan tot een aanval opAran- juez. De regeeringstroepen sloegen den aanval af en gingen tot een tegenaanval over, waardoor de nationalisten zware verliezen leden. De nationalisten hebben ook Ispardo ten noordwesten van de hoofdstad aangevallen. Zij wilden hier den weg naar La Coruna be zetten. De regeeringstroepen dreven de aanvallers met mitrailleurvuur terug. De strijd duurde vijf uur, aldus melden de communiqués der roode regeering. Dok in de richting van Jaen en Malaga oefenen de witten weer druk. Zonder twijfel wil Franco zich van deze belangrijke steden meester maken. De regeeaingstroepen ver zetten zich hardnekkig tegen de aanvallen en bij Jaen niet zonder succes. Minister v. d. Velden afgetreden. De socialistische Belgische mi nister van der Velden is uit het ministerie getreden. De befaamde Karaiel Huysmans, voorzitter van de Belgische Kamer en burgemeester van Antwerpen heeft na een bezoek aan Spanje openlijk adhaesie betuigd aan de roode politiek van Valencia, terwijl de Belgische regeering nog altijd voldoening te eischen heeft van Valencia voor den moord op baron de Borchgrave. Belgisch vliegtuig verongelukt. Bij Oran, in Algerië, is een Bel gisch vliegtuig neergestort. De twaalf inzittenden kwameD om het leven. Het vliegtuig O. A. C. R. van de Belgische Gongoluchtlijn, dat om 2 40 uur Dinsdagmiddag uit Colomb.. Bechar naar Oran was vertrokken, is door tot nu toe onbekende oor zaak nabij Salenia neergestort. Aan boord van het toestel be vonden zich vier leden van de be. manning en acht passagiers. De ramp vond plaats op ongeveer 10 kilometer afstand van het vlieg veld Oran, op het oogenblik, dat reeds voorbereidingen werden ge troffen voor de landing. Alle omgekomene zijn Belgen. Pijnen van den Paus afgenomen De toestand van den paus is de laatste dagen zoo vooruitgegaan, dat prof. Milani hem Woensdag morgen slechts een kort bezoek gebracht heeft. Volgens een offi- cieele mededeeling van de autoritei ten in Vaticaanstad zijn de wonden aan de beenen bijna geheel genezen, zoodat de paus weinig pijn meer heeft en weer normaal kan slapen. Ook 's nachts heeft Pius XI een zeer gezonden slaap gehad, üepaus voelde zich Woensdagmorgen dan ook zeer opgewekt. Ook de eetlust is zeer toegenomen. Ruwe huid. Schrale lippen U R OL verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. stuurder werd overgebracht naar de ziekenzaal. Brigadier Patoir was van de lich ting 1935. Onlangs had hij het kleine militaire brevet behaald. Vroeger was hij leerling van de H. B. S. te Bandoeng. Morgenochtend om 8 uur zal het stoffelijke overschot met militaire eer ter aarde worden besteld. Gedeeltelijke werkhervatting bij General Motors. In de staten Indiana en Michigan hebben 40 000 werklieden van de Chevroletfabrieken den arbeid her vat. De werklieden der andere fa brieken van de General Motors Cor poration, ongeveer 80 000 in getal, weigeren nog steeds de fabrieken te ontruimen. De gedeeltelijke werk hervatting is zonder incidenten ge schied. De watersnood in Amerika. Ruim een millioen vluchtelingen. Het aantal vluchtelingen in het Ohio en Mississippi-dal heeft thans het milhoen overschreden. Het ge vaar, dat de overstroomingscalastro- phe nog een aanzienlijk grooteren omvang zal gaan aannemen, neemt met het uur toe. Een gigantisch evacueeringsplan zal met spoed worden uitgevoerd. Het komt hier op neer, dat alle sleden, dorpen en boerderijen ge legen in een gebied dat zich tachtig kilometer links en rechts van den benedenloop van den Mississippi uitstrekt zullen worden ontruimd. Deze maatregelen geiden derhalve voor alle plaatsen tusschen Cairo en Nieuw-Orleans, een afstand van honderden kilometers. Het aantal dooden bij de over— stroomingen in Ohio neemt snel toe. Te Louisville zijn volgens den stedeiijken commissaris voor de volksgezondheid 20U personen bij een epidemie om het leven gekomen, terwijl te Jeflersonville (New Albany) de slerlte eveneens bijzonder groot is. Geneesmiddelen worden per vliegtuig naar Louisville overge bracht. De staat van beleg is thans over het geheele stadsgebied afgekondigd. Te middernacht bedroeg het aan tal dooden reeds 345. De schade wordt thans geraamd op 350 millioen dollar. HET PROCES TE MOSKOU. Tegen alle verdachten de doodstraf geëischt. FRANKRIJKS DEFENSIE. De Fransche regeering heeft ern stige aanvallen in de Kamer te verdu ren gehad, betreffende haar defensie beleid. Men verweet haar, dat krui sers in Duitschland in 2 h 3 jaren, in Frankrijk in 5 jaren werden gebouwd. Ook over den aanbouw van vliegtui gen en over deze zelf was men niet te spreken, evenmin als over de aange schafte kanonnen. In het proces tegen het Parallelle Centrum te Moskou heeft Wysjinski, de openbare aanklager, tegen alle 17 verdachten, de maximale straf, de dood door den kogel, geëischt. De arrestatie van den zoon van Trotsky. De zoon van Trotsky, Serge Sedoft wordt, volgens een bericht van Reu ter, beschuldigd van industrieele sa botage, d.w.z. een misdaad, waarop de doodstraf staat. Hoewel zijn arrestatie niet bevestigd wordt, is zij weinig twijfelachtig. Bijeenroeping van een suiker conferentie. De Right Honourable Ramsay NacDonald, president van de mone taire en economische conferentie in 1933, en Z.E. dr. H. Colijn, president van de economische commissie dezer conferentie, zijn overeenge komen, een internationale conferen tie bijeen te roepen om de mogelijk heid te overwegen tot het bereiken eener overeenkomst in verband met de productie en den verkoop van suiker. „Grenzdeutsche". Het Tweede Kamerlid Va*. *sr Waerden heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat in het »Jungvolk Jahrbuck« 1937, uit- gegeven door de Duitsche «Reichs. jugend-Führung«, welk jaarboek als een officieele uitgave van deDuitsche regeering moet worden beschouwd of althans met zulk een uitgave moet worden gelijkgesteld, op blz. 203 o.a. het volgende voorkomt Auslandsdeutschtum. «In Deutschland selbstwohnen J 65 Millionen Deutsche. Darüber hinaus wohnen draussen noch einmal die Halfle der Reichsbe- völkerung Diese 33 Millionen sind Deutsche so gut wie wir. Die Grenzdeutschen. Diinemark 50.000 Nordschleswig (Versailles). Niederlande 7.000.000 SelbstSndiger Staat zeit 1648. Belgiën 50 000 Eupen-Malmédy (Versailles)« enz. Is de minister bereid de Duitsche regeering te verzoeken er zorg voor te dragen, dat in een volgende editie van dit jaarboek de inwoners van Nederland niel langer als «Grenz- deutscheci en «Deutsche so gut wie wir« worden aangemerkt? Vliegtuig-ongeluk in Indië. Brigadier W. Patoir om het teven gekomen. Vandaag is ten westen van den Lembangweg, ter hoogte van kilo- meterpaal 7, de milicien-kortver- band-vlieger brigadier W. Patoir met een Avro-lestoestel neergestort. Hij werd op slag gedood. Het toestel blijkt in een vrille te zijn geraakt. Het is totaal vernield. Het lijk van den 21-jarigen be- Moet de guldenkoers stijgen of dalen Het Eerste Kamerlid A.N.Fleskens heeft eenige vragen over de munt- correctie gericht tot minister Colijn, in zijn hoedanigheid van voorzitter van den ministerraad. De heer Fleskens vraagt of de mintster het niet tn strijd acht met het algemeen belang, indien, on danks het feit, dat de gevoerde monetaire politiek door het parle ment is goedgekeurd en ondanks de op velerlei gebied, onmiskenbaar gunstige gevolgen van de plaals gehad hebbende muntcorreclie, niet temin van zekere zijde geageerd wordt voor een verlaging van het depreciatiepercentage, waardoor ge poogd wordt de regeeringspolitiek te ondermijnen ennoodelooze onrust in den lande wordt verwekt? Is de minister niet van oordeel, aldus het Eerste-Kamerlid,datin den stroom van kapitaal, die zich naar Nederland heeft gericht, een ver schijnsel gezien moet worden van voorbijgaanden aard, hetwelk zich in alle landen na muntcorreclie heeft voorgedaan en dat de leiding van het egalisatiefonds zich hierdoor terecht gedrongen voelde actief in te grijpen, teneinde een koersstijging van den gulden te voorkomen? Is de minister bereid mede te deelen, of, waar het Centraal Bureau voor de Statistiek tot de conclusie komt, dat bij een depreciatiepercen tage van 20, dispariteit blijft bestaan, zoowel ten aanzien van de loon kosten per eenheid-product, als ten aanzien van de kosten van levens, onderhoud en de groothandelsprij- zen, ook naar zijn oordeel bij de huidige mate van depreciatie van den gulden het Nederlandsche peil van prijzen en kosten nog steeds niet geheel aan het wereldniveau is aangepast? De heer Fleskens spreekt ten slotte de meening uit, dat veeleer dan een daling van het depreciatiepercentage, een verdere geleidelijke stijging door den minister zou dienen te worden overwogen. De Huwelijksreis van het Prinselijk paar. Naar wij vernemen zal het Prinselijk Echtpaar Maandag a.s. de Poolsche wintersportplaats Krynica verlaten om zich naar Zeil am See te begeven, waar H. M. de Koningin inmiddels zal zijn gearriveerd. De reis naar Zeil am See zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard maken in de nieuwe 120 P.K. Maybach- auto, het huwelijksgeschenk van H. M. de Koningin. Deze wagen is thans afgeleverd en zal naar Krynica worden gezonden. De reis zal door Tsjecho Slowakije voeren. De weg wordt vooraf door den A NWB. verkend. Na het verblijf tezamen met II.M. de Koningin te Zeil am See, de duur hiervan is nog niet bekend, zal het paar een groote toer maken door Z. O. en Zuid-Europa waarbij o.a. Hongarije, Joego-Slavië, Italië en Frankrijk zullen worden bezocht. Het geheele buitenlandsche ver blijf van de Prinses en Prins zal ongeveer twee en een halve maand duren. Adolf Wohlbrück en Luise Ulrich in de schit terendespeelfilm Regine (Theater Musis Sacrum) ei band daarmede wijzigde de regee ring haar voorstel in dien zin, dat de schadeloosstelling op 4500 wordt ge bracht. Zij bedraagt thans ƒ5000 en de regeering had voorgesteld haar te verminderen tot ƒ4000. DE GEWELDIGE VORST. De vorst varieert zeer in ons land. Hier vriest het 3 a 4 graden, in Gro ningen 8 graden. De scheepvaart ont- moc) vele moeielijkheden 'en in de Gouwzee en het IJsselmeer zitten ver schillende schepen vast. Ook is een Engelsch schip omhoog gevaren. Men heeft van de veerbojot Enkhuizen Stavoren^ die vastzat, de passagiers afgehaald en per sleepboot naar Enk huizen gebracht. De post voor Ameland en Schier monnikoog wordt per vliegtuig van de K.L.M. overgebracht. UIT DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft vanmiddag zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan de verlaging van het jaarlijksche inkomen van de kroon van 1.200.000 tot 1.000.000. Ook het artikel betreffende het inko men van de Prinses en den Prins-ge maal is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het nieuwe art. 28a, dat nu in de Grondwet zal worden opgenomen, be paalt, dat de dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de kroon, een jaarlijksch inkomen ge niet van 200.000.—, te rekenen van den tijd, dat zij den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Indien zij een huwelijk aangaat, ontvangt haar gemaal eveneens een inkomen van ƒ200.000. Omtrent de schadeloosstelling aan Tweede Kamerleden heerschte in het parlement geen eenstemmigheid. In Fraudeerend steuntrekker. W. van der L. arbeider te Heus- den, stond terecht wegens valschheid in geschrift, door knoeien met het steun biljet. Hij gaf op, dat zijn dochter f 2 per week inbracht, terwijl zij onge veer f9 per week verdiende. De eisch luidde 1 maand gevan. genisstraf. Uitspraak 2 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De waterleiding tyrannie De kantonrechter behandelde 11 strafzaken uit Sprang—Capelle, wegens overtreding der waterleiding verordening. Als getuige was de burgemeester van Sprang-Capelle verschenen, die verklaaide, dat in zijn gemeente nog 90 of 100 woningen niet zijn aangesloten. Hij laat de in gebreke blijvendenalleen vervolgen, wanneer zij naar zijn oordeel de kosten kunnen dragen. Het stelletje verdachten, dat voor het hekje kwam, maakteintusschen niet den indruk van bijzond ren welstand. Er was een steuntrekker bij, die van f5,~ steungeld, zijn heele inkomen, bij aansluiting voortaan iedere week 45 cent voor het water zou moeten betalen een andere steuntrekker zou f25, moeten betalen voor de buiten aansluiting. Eén der verdachten bleek een echte dorpsredenaarhij hield een heele speech met een niet onaardig knaleffect aan 't eind «Waarom heeft de burgemeester, die zoo ijverig is voor de water leiding, dan zelf een pomp op z'n werf staan I« De ambtenaar van het O. M. deelde mede, dat er vele processen- verbaal wegens waterleidingkwesties binnenkomen. Spr. weigert echter, straf te eischen tegen steuntrekkers en armlastigen, die de naar ver houding zeer hooge kosten van de waterleiding niet kunnen betalen. Het heele stelletje werd schuldig verklaard, maar van toepassing van straf werd afgezien. Een drama op de planken. Tijdens de repetities in de Metro politan Opera ie New York Heeft zicü een uiama algespeeid, waarin de nekende zanger Lawience 1 innelt de iiooldpeisoon voiinde. linnelt üeell bij ongeluk den banton Joseph bierzini inel een dolk getiolleu. hieizini Vei liet het tooneei om zich te laten vei binden. Oogtiiscbijnlijk scbees de dolk bet licnaam siecbis even te hebben geraakt, maar niettemin is de banton vijf uur later overledeu. (ilavas.) Het Nederlandsch stoomschip „Jonge Jacoous" in oen stoim op de Portugeescne kust gestooten. Rotterdam, 28 Jan. BijdeMiddel- landscbe Zeevaart Compagnie, directie Wambersie en Zn., te Rotterdam, is radiolelegrafisch be richt ontvangen, dat bel stoomschip «Jonge Jaconus« van deze reederij m den storm voor de Portugeesche kust iu nood verkeert. Het sehip bevindt zich in zinkenden toestaud en de bemanning, beslaande uit 23 koppen, is vannacht om twaalt uur in ue reddingsboolen gegaan. De eerste noodseinen werden gistermiddag om half vijf uitge zonden. De kapitein, de heer P. J. Jager, telegraleerde, dat een der luiken was ingeslagen en hij vroeg om assistentie, hij hoopte na het afnemen van den storm Lissabon te bereiken. Het schip bevond zich op dat oogenblik twintig mijl ten Westen van de Berlinga eilanden. lii den laten avond werd bericht ontvangen dat het schip snel zonk. Te middernacht hebben de op varenden het schip in de sloepen verlaten. De eerste haven, welke zou wor den aangedaan, was Alexandrië. De bemanning beslaat voor een gedeelte uit Spanjaarden, de officieren zijn Nederlanders. Volgens een heden-ochtend uit Lissabon ontvangen telegiam is de «Jonge Jacobus« nabij de rotsen aan een der eilandjes aan den grond geloopen. Het schip is ernstig be schadigd. DE BEMANNING VAN DE JONGE JACOBUS GERED. Het A.N.P. meldde gisteravond uit Lissabon: De Jonge Jacobus, het Nederland sche stoomschip, dat voor de Portu geesche kust in nood verkeerde, is ge zonken. De bemanning is gered door het Nederlandsche stoomschip Achil les van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Bij de redding sloeg een lid van de bemanning van de Achilles door een overkomende zee overboord. De man kon niet worden gered en is ver dronken. r«ni^ Zijn vriend met een bijl gedood. Zooals gemeld behandelde de rechtbank te Utrecht gisteren de strafzaak tegen den 23 jarigen chauffeur-monteur H. S., verdacht van moord op zijn vroegeren vriend en zakenrelatie, den 21-jarigen meubelhandelaar M. H. van Hal, op 21 Augustus jl. te Utrecht gepleegd. De officier eischte 15 jaar ge vangenisstraf en beschikbaarstelling aan de regeering. i i t i i

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8