Plaatselijke Berichten. Ko komt Carnaval-Zondag 7 Febr. 8 uur 75 - 50 25 ct. Zaterdag 30 Januari 1937 No. 10 BILJART-KAMPIOENSCHAP van Waalwijk en Omstreken. De Echo van het Zuiden. Derde Blad IN CAFÉ „CITY" A.s. Zondagmiddag om 12 uur JAN DE GRAAFF, Waalwijk tegen ARIE QUIRIJNS, Capelle FRITS SCHOELITZ, Waalwijk tegen ARIE QUIRIJNS, Capelle Maandag 1 Februari 8 uur FRITS SCHOELITZ, Waalwijk tegen COR QUIRIJNS, Capelle LEO v. SCHIJNDEL, Waalwijk tegen BART v. ENGELEN, Waalwijk LEO v. SCHIJNDEL, Waalwijk tegen FRITS SCHOELITZ, Waalwijk Partij 200 caramboles. BIJ H. DE RUUTER, Markt 16 - Tel. 274 TELEGRAAFDIENST. Binnenlandsche Telegrammen DE MUURSCHILDERING VAN VAN DELFT. De prachtvolle wandschilderij in de trouwzaal van het Raadhuis van Theo van Delft, heeft terecht de aandacht der pers getrokken. Wij zagen daarvan o.m. beschrijvingen met foto in „de Maasbodede Prov. Bossche Courant e.m.a. B. V. L. Jaarlijksche Wintervergadering van den B. V. L. Woensdagavond j.l. had in 't Café van den R. K. Gildenbond alhier de jaarlijksche groote wintervergadering plaats van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm, afd. Waalwijk. De plaatselijke commandant, de heer L. Mombers, heette de vergadering hartelijk welkom en dankte de leden voor de opkomst. In het jaar 1936 is het ledental tot 70 gestegen, terwijl heeren die interes se gevoelen om lid te worden, zich steeds bij den commandant kunnen vervoegen. Over het algemeen was de opkomst bij het schieten goed te noemen. De heer P. Mombers spoort de leden aan om zoo te blijven voortgaan. Aan de heeren P. Wijkmans en L. Dekkers werden als bijzondere onder- Vader Wans scheiding medailles uitgereikt voor de hoogste jaarlijksche gemiddelden, resp. 43 en 42^. Hierna zeide de commandant dat hij voor hedenavond den heer van Acht uit Waalre had uitgenoodigd om een lezing te houden; er was echter bericht ontvangen dat de heer v. Acht verhin derd was wegens ziekte. Daarom hield de heer Mombers zelf onderstaande lezing: De B.V.L. no* steeds paraat! Militair instrument met een by uitstek vreedzaam doel. In dezen tijd, nu het bijna overal op de we reld kookt en bruist van revolutionnaire bewe gingen en in enkele deelen van Europa zelfs de burgeroorlog woedt, krijgt een demonstratie van een Instituut, dat in het leven ls geroepen om elke revolutie-poging ln de klem te smoren en „Steun aan het wettig gezag" In zijn vaandel heeft geschreven, wel een bijzondere beteekenis. Toen in de woelige dagen van November '18 tn ons land burgerwachten werden opgericht en overal onze goedgezinde dienstplichtigen zich bij den Bijz. Vrijw. Landstorm aansloten om het revolutiegevaar te keeren, kende iedereen den B.V.L. en wist, wat doel en streven waren van dit instituut. Zou dat nog zoo zijn? Bij den B.V.L. moet men onderscheiden: de eigenlijke militaire organisatie en de organisa tie voor de werving en consolidatie, oftewel het meer besturende en administratieve gedeelte. Dc militaire organisatie bestaat uit: de Inspectie van den Vrijwilligen Landstorm; 19 Landstormkorpsen met 1310 plaatselijke af- deelingen, en de Vrijwillige Landstormkorpscn Motordlenst, Vaartuigcndienst en Spoorwegdienst. Mogelijk herinnert U zich dat in November van het vorig jaar hier ten gemeentehuize een bijeenkomst werd gehouden tot propaganda voor het korps Motordlenst. Dit korps is belast met den aan- en afvoer vail troepen, levensmiddelen, munitie, enz. De totale sterkte der vrijwilligers bij den B.V.L. bedroeg volgens het jaarverslag 84.290 man waartoe behoorden 2173 reserve-officieren en 1217 plaatselijke leiders. Een legerkorps van ruim 81000 betrouwbare en geoefende mannen staat dus te allen tijde gereed om het wettig gezag te verdedigen. Is dit niet een geruststelling voor de ordc-lievende burgerij en tegelijk ook een waarschuwing voor hen, die omverwerping van het gezag, versto ring van de orde en knevelarij van de volks vrijheid in den zin mochten hebben? De organisatie voor werving en consolidatie bestaat uit: de Nat. Landstorm Commissie, 21 gewestelijke en 1115 plaatselijke Landstorm-com missies, 1 Landstormcommissie uit „Pro Rcge" en 1 Landstormcommissie uit den Bond van R.K. Militairenvereenlgingenin totaal 5176 commis sie-leden. Als vrijwilligers bij den B.V.L. kunnen zich aanmelden degenen, die nog dienstplichtig zijn en de ouderen, die wel in militairen dienst zijn geweest, maar niet meer dienstplichtig zijn. De dienstplichtigen vormen den eersten ban, de niet meer dienstplichtigen maken den twee den ban uit. Men zal begrijpen dat niet ieder, die zich aan meldt, maar zonder meer wordt aangenomen. Voor de aanneming worden zekere voorwaarden gesteld, opdat de B.V.L. een korps blijft, waar op de Regeering tot den laatsten man toe kan vertrouwen. O.a. moet ieder, die zich voor den B.V.L. aanmeldt, een verklaring teekenen, dat hij zich bij het uitbreken van revolutionnaire woelingen ter beschikking van de Regeering stelt om het wettig gezag te steunen. Militaire oefeningen worden in Landstormver- band niet gehouden. Alleen worden, om de on derlinge saamhoorlgheid te bevorderen, de B.V.L.-ers des zomers in de gelegenheid gesteld, deel te nemen aan schietoefeningen en schiet wedstrijden. Bij de schietoefeningen gaat het niet militair toe, maar heersclit zoowel tusschen gelijken ln rang als tusschen hoogeren en lage- ren een kameraadschappelijken geest, welke het typische karakter van den B.V.L. kenmerkt. Al leen bij mobilisatie treedt de militaire tucht en discipline op den voorgrond. Voor een eventueele mobilisatie van den B.V.L. is natuurlijk alles tot ln de puntjes in gereed- hled gebracht. Eea groot voordeel ls daarbij, dat dc B.V.L. plaatselijk en gewestelijk is geor ganiseerd, zoodut de vrijwillige landstormers bij „opkomst met spoed" geen groote afstanden hebben af te leggen om het commando te be reiken, waar zij zich moeten melden. Door dat alles is de volledige mobilisatie van den B.V.L. geen kwestie van dagen, docli slechts van enkele uren. Dit ls natuurlijk in geval van binnenlandsche woelingen van het grootste be lang. Voordat de onruststokers hun slag kunnen slaan zullen zij een krachtige en goed gewa pende B.V.L.-macht tegenover zich vinden, om hen te beletten de leiding in handen te nemen. Zoo is de B.V.L. een instituut, dat steeds pa raat is, waarop Koningin en regeering bij revo lutie-gevaar kunnen steunen, en dat menige bul- tenlandsche regeering ons land in dezen tijd ten zeerste benijdt. Het besef hiervan zal ongetwijfeld de waar deering voor, en ook de actieve belangstelling ln den B.V.L. in breeden kring doen toenemen. Applaus. Na deze interessante lezing werd overgegaan tot het bekend maken der resultaten van het wedstrijdschieten en uitreiking der prijzen. Scherpschutters. 1 P. Wijkmans 88 p.; 2 Dekkers 87 p.; 3 Chr. de Rooij 86 p.; 4 L. v. d. Bogaart 86 p., 5 L. Schapendonk 86 p.; 6 Gadilla 86 p.; 7 M. Schapendonk 84 p.; 8 IJpelaar 84 p.; 9 G. v. d. Hoek 84 p.; 10 M. Ale- wijn 83 p.; 11 J. Eijkenbroek 79 p.; 12 A. de Rooij 73 p.; 13 P. Mombers 72 p.; 14 H. Nouwens 71 p. Gewone schutters: 1 P. Verhelst 82 p.; 2 v. d. Wiel 81 p.; 3 J. Schapendonk 79 p.; 4 Boons 78 p.; 5 P. Brunschot 77 p.; 6 M. Adri- aanse 77 p.; 7 G. Dekkers 77 p.; 8 v. d. Hout 77 p.; 9 W. de Leeuw 77 p.; 10 v. d. Griendt 76 p.; 11 v. Leent 75 p.; 12 J. van Wees 71 p.: 13 de Graauw 70 p.; 14 A. de Graaff 68 p.; 15 A. Slaats 67 p.; 16 Klerx 59 p.; 17 J. van Heeswijk 54 p.: 18 M. van Rijswijk 52 punten. Hierna bleef men nog eenige tijd in Chang Fou Tang intiem samenzijn bijeen, waarna de ver gadering met het Wilhelmus werd ge sloten. KLEERMAKERS-PATROONS. Donderdagavond is in Waalwijk een R. K. Kleermakerspatroonsbond opgericht. Alle kleermakers-patroons waren tot een vergadering uitgenoo digd, waarbij als sprekers optraden de heeren Kuipers uit Den Bosch en van Ierland uit Tilburg. De heer Kuipers zette in duidelijke woorden uiteen wat er op den duur te bereiken is door 'n organisatie en welke voordeelen deze voor den kleermakers- patroon biedt. Ook het practisch nut van technische avonden, welke hier aan verbonden zijn en andere nuttige besprekingen aangaande het vak wer den naar voren gebracht. Als bewijs dat de kleermakers-pa troons het nut er terdege van inzien, moge dienen, dat zij zich allen zonder uitzondering opgaven als lid. Hieruit werd een bestuur gekozen met als voor zitter J. van Bladel, secretaris J. v. d. Ven, penningmeester A. Verhulst en commissarissen J. Wanten en Ver meer. Wij hopen dat de patroons die niet op deze vergadering aanwezig waren, alsnog zullen toetreden, om zoodoende een krachtige vereeniging te krijgen, want ook hier geldt: „Eendracht maakt Macht". R. K. VEREENIGING VAN NED. LEDERFABRIKANTEN. Op Maandag 1 Febr. a.s. zal de R.K. Vereeniging van Nederlandsche Le derfabrikanten een vergadering hou den te Tilburg in de Looiersbeurs. Aan de agenda ontleenen wij de vol gende belangrijke punten: Jaarverslag van secretaris en pen ningmeester; verkiezing van een be stuurslid wegens periodieke aftreding van den heer A. Verster, die tevens herkiesbaar is. Verder zal de verkiezing plaats heb ben van zes bestuursleden der Federa tie. Aftredend en herkiesbaar zijn de vol gende heeren: L. J. Uytendaal, Chr. v. d. Aa, H. v. d. Assum, J. W. Rompa, J. L. Theeuwes en A. Vos. Verder zal dezen avond ook pastoor Heezemans uit Waalwijk, de geeste lijke adviseur der Vereeniging, een le zing houden over het onderwerp „De taak van den R.K. Werkgever". FEDERATIE VAN VEREENIGINGEN VAN NED. LEDERFABRIKANTEN. De Federatie van Vereenigingen v. Nederlandsche Lederfabrikanten zal op Maandag 8 Februari een algemeene vergadering houden in de Looiersbeurs te Tilburg. De zeer belangrijke agenda bevat buiten het jaarverslag van den secre taris ook een zeer belangrijke bespre king over een te nemen besluit tot aan vraag van algemeen verbindendver klaring van Leverings- en Betalings voorwaarden van leder. Over dit onderwerp zijn reeds meer malen besprekingen gevoerd met de verschillende groepen, waarbij het niet mogelijk bleek tot overeenstemming te komen. Over de bepaling voor de uitvoering der controle worden nog met de Re geering besprekingen gevoerd. Dr. Vonno zal op deze vergadering tevens een lezing houden over zijn laat ste onderzoekingen o.a. verricht aan de Universiteit te Kiel. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding verbouwing woonhuis Th. Pullens te Waalwijk. met iiem DE DUIVEL! TARIEFSVERLAGING BIJ P.T.T. Interlocale gesprekken over kor ten afstand worden goedkooper. Binnenlandsche telegrammen te rug naar het vooroorlogsche tarief. De tinancieele vooruitzichten van tiet P T.T.-bedrijf zijn dusdanig, dat opnieuw eenige tarieven, welke daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen, konden worden verlaagd TELEFOONDIENST. Interlocale gesprekken. De verlaging b-treft de tarieven in de eerste en de tweede zóne, welke als volgt worden gewijzigd le zone afstand 1 10 k.m. 6 ct. tarief voor een gesprek van 3 min. Nieuw tarief voor idem 4 ct. 2e Zone afstand 10—15 k.m. 12 ct. tarief voor een gesprek van 3 min. Nieuw tarief voor idem 10 cent. De verlaging Ireedt in werking op 1 Februari 1937, behoudens, dat zij verschoven kan worden uiterlijk tot 1 Maart 1937, indien dit voor bepaalde netten om technische of administratieve redenen noodzake lijk wordt geacht. Interlocale doorverbindingen. Het bestaande taritf voor een interlocale doorverbinding in slui tingstijd der kantoren, dat tot dusver f25.tot f40.— per jaar bedroeg, naar gelang van den omvang der daarvoor noodige technische voor zieningen wordt, met ingang van 1 Maart 1937, teruggebracht op een uniform tarief van f24.— vooralle doorverbindingen, Tenslotte is aan den Telefoon boodschappendienst, welke door toe passing in alle netten met meer dan 2000 aansluitingen feitelijk reeds uit het stadium van een proefneming was getreden, een blijvend karakter gegeven, het instituut is met ingang van 1 Februari in het Rijkstelefoon- reglement ophenomen, met vermel ding van de voor dezen dienst gestelde voor-waarden. Radio Telegrammen. Het tarief voor radiotelegrammen in het verk.er met Nederlandsche schepen met een vasten lijndienst van of naar een Nederlandsche haven is in bepaalde gevallen met 10 ct. per woord verlaagd. Verder is de sedert 1 December 1934 bij wijze van proef ingevoerde regeling, dat de bodekosten van een telegram buiten den koste- loozen bestelkring ten hoogste 60 cent zullen bedragen, definitie! ge worden; is de gelegenheid geopend tot langere openstelling van de tele graafkantoren, op kosten van de belanghebbenden, evenals zulks voor de telefoonkantoren het geval is en zijn de diensten van de nationale telegrammen en van de radiobrieftelegrammen in het rijks- telegraafreglement vastgesteld. De wijzigingen bij den Telegraaf dienst treden allen 1 Februari '37 in werking. Tot verlaging van het binnen landsche briefport wordt thans nog niet overgegaan. Het Rinnenlandsche telegramtarief wordt als volgt gpwiizigd Aantal woorden Binnenlandsch veikeer Gewoi e Telegrammen thans nieuw Brief- Telegrammen thans nieuw 7 woorden 8 woorden 9 wooiden 10 wooiden Voor elk«- 5 woorden of gedeelte daarvan tot 50 woorden, voor elke 10 woorden of gedeelte daarvan voor de wooiden boven 50 35 ct. 40 ct. 45 ct. 50 ct. 10 ct. meer ld. 25 ct. 10 ct. meer ld. 20 ct. 20 ct. 25 ct. 25 ct. 5 ct. meer ld. 15 ct. 5 ct. meer id. Locaal verkeer Gewone Telegrammen ihans nieuw 25 ct. 30 ct. 35 ct. 40 ct. 10 ct. meer id. 15 ct. 10 ct. meer ld. Brit f- Telegrammen thans nituw 15 ct. 15 Ct. 20 ct. 20 ct. 5 ct. meer ld. 10 ct. 5 ct. meer ld. Architect A. van Huiten Jr. Hoogste inschrijver J. Kooien, Waal wijk 1530. Laagste inschrijver A. Vermeer Waalwijk 1259. FEESTAVOND. Op Woensdag 3 Febr. hoopt de afd van den Chr. Fabr. en Transportarbei dersbond een feestavond te houden in de zaal voor Chr. Belangen. Daar het vorig jaar een reciteervereeniging uit de leden werd opgericht, hopen wij dat het een gezellige avond voor de leden zal worden. Er zullen zang en voor drachten gegeven worden. De zang afdeeling staat onder leiding van den heer Jac. Nelis en de muziek onder lei ding van de dames van Heijst en Jo van Zeist. CHR. ZANGVEREENIGING „HALLELUJAH". A.s. Maandaqavond ten half 8 zal de Chr. Gem. Zangvereeniging „Hal lelujah" eene uitvoering geven in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te v.m. Besoijen, waarbij het jeugdkoor „Hosanna" zijne medewerking ver leent. Het programma bevat een 13-tal nummers, waarvan vier door het jeugd koor uit te voeren. Voorts liederen voor sopraan, bariton, voor jonge solisten. Het gevarieerd programma, dat ge heel onder leiding staat van den heer A. van der Kolk, met begeleiding van mej. J. van Heijst, belooft een genot vollen avond, waarvoor zeker groote belangstelling zal bestaan, te meer waar 't entrée zeer laag is gesteld. BANKETBAKKERIJ TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen zal ongeveer half Maart in onze gemeente een ban ketbakkerij-tentoonstelling worden ge houden in de zaal „Misis Sacrum". Deze expositie wordt georganiseerd door de deelnemers aan den banket bakkers-cursus, welke thans alhier door den heer Morshuis uit Apeldoorn wordt gegeven en een groot aantal leerlingen telt. Ook de deelnemers aan verschillende andere cursussen uit om liggende plaatsen zullen op deze ten toonstelling inzenden. NIEUW FOTO-ATELIER. Blijkens advertentie in dit nummer opent de heer J. M. Schuurman van daag een nieuw foto-atelier in onze ge meente in het pand Grootestraat 129 (voorheen Schohaus). Een kijkje in deze smaakvol gestof- feerde en practisch ingerichte zaak, geeft den indruk van een modern ge outilleerd foto-atelier. De nieuwste vindingen voor opnamen met kunst licht en speciaal de kleinbeeld-fotogra- fie met het z.g. ,,Leica"-apparaat, zul len hier worden toegepast. Ook belast de heer Schuurman zich met de opna me en projectie van smalfilm, waar mee hij speciale vertooningen wil orga- niseeren. Voor het vergrooten, voor automati sche stand-ontwikkeling, enz. beschikt het atelier over de nieuwste toestellen. De keurige etalage geeft eenig inzicht in het werk en in de groote verschei denheid van foto-artikelen, die in den winkel verkrijgbaar zijn. Wij wenschen den ondernemer, die voorheen als operateur aan het foto atelier W. ter Hoeven in Tilburg ver bonden was, goed succes. VADER WANG. Het was een goede gedachte van den Jongen Middenstand om de jaar lijksche uitvoering van de tooneelsectie te doen vallen op Carnaval-Zondag. Zooals wij reeds eerder meldden werd dit jaar het historisch spel „De Drievoudige Wijsheid van Vader Wang" in studie genomen. De Fransche schrijver Henri Chéon is wellicht de meest geliefde schrijver voor het Katholieke Dilletantentooneel en geen van zijn vele stukken is wel licht zooveel gespeeld als juist „De Drievoudige Wijsheid van Vader Wang". Op het stuk zelf, dat in den Chinee- schen Bokseropstand speelt, hopen wij later nog even terug te komen. Intusschen is er reeds maanden ge repeteerd. Helaas ontstonden er moeilijkheden door het overlijden van onzen mede werker, Jos. Timmermans, die ook hier een belangrijke rol te spelen had. Naar wij vernemen, blijkt er inmid dels een goede oplossing voor gevon den te zijn. De jongelui hopen door keurige dé cor- en costume-verzorging, door een voudig, doch goed bestudeerd spel en middels zeer lage entree-prijzen de be langstelling van het publiek te kunnen trekken. Wij wenschen hen alle succes toe. NED. HER. KERK (HAVEN). Wegens vacaturebeurt te Loon- schendijk zal de Kerkdienst op Zondag 31 Jan. in de Ned. Herv. Kerk aan de Haven te Waalwijk plaats hebben om 6 uur 's avonds. KORPS MOTORDIENST B.V.L. Maandagavond werd in „Thalia" de eerste cursus-les gegeven voor de onlangs alhier opgerichte afdeeling mo- tordienst van den B.V.L. Deze staat onder leiding van sergeant-majoor Thieiy en zal 10 weken duren en eiken Maandag-avond gegeven worden, waarvoor alle leden bereids een aan schrijving ontvingen. Majoor Thiery, vergezeld van ser geant Keizer, werden ontvangen door de heeren Jos. Eibers en W. de Graaff Sr. en door laatstgenoemde hartelijk we'kom geheeten, terwijl hij de hoop uitsprak, dat deze cursus trouw en met succes zou worden gevolgd tot heil van God, Koningin en Vaderland. Daarna nam de eerste les een aan vang, waarin door den leider op pret tige wijze het doel daarvan en van den B.V.L. in 't algemeen werd uiteenge zet en had deze avond een zeer aange naam verloop. Tot voorloopig administrateur is be noemd dhr. W. de Graaff Sr.. Groote straat 84, waar alle mogelijke inlich tingen betreffende den motordienst B. V. L. te verkrijgen zijn. RIJWIEL GEVONDEN. In de Besoijenschestraat onder de gemeente Sprang-Capelle werd op 6 dezer een heerenrijwiel gevonden, het-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9