Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. .JQORD BRABfiRD" ftUW tabak V STEUN AAN DEN KLEINEN BOER. DE GOUDEN BRUG VERBETERDE CONJUNCTUUR. ARONNEERT U OP DIT BLAD. WAANZINNIGE BEWAPENING. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 12. mms zaterdag 6 februari 1937. OOe JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wij hebben in ons blad dezer dagen weer een bericht kunnen opnemen van den a.s. steun aan den kleinen boer. Veel gelooven we daar niet van voor we het zien, want voor eenige maanden is ook zoo'n steunregeling in 't verschiet gesteld en tot dusverre is er niets van gekomen. Wat zulk een belofte beteekent voor menschen die in nood verkeeren, zegt de N. K. terecht behoeven we nauwe lijks te zeggen en vervolgt dan o.m.: Hun eerste gevoel is, dat van dankbare vreugde. Maar lang kun nen zij daar niet op teren; na zulke mededeelingen, die de beteekenis van beloften hebben, mag de ver vulling niet lang op zich laten wach ten. De kleine boer is een sober mensch. Veel heeft hij nooit noodig gehad om te leven. Zijn akker en zijn stal leverden hem het grootste deel zijner levensmiddelen. Hij is ouderwets zuinig op zijn kleeding. De moderne behoeften, waaraan een jonger geslacht heeft toegegeven, drongen meestal niet tot zijn huisge zin door. Overvloed heeft hij ook in den zoogenaamden goeden tijd nooit gekend. In een verder verleden was zijn bestaan schraal. Hij leefde dikwijls op den rand van het gebrek. Met zijn saamhoorigheidsgevoel, dat zich in een krachtig vereenigingsleven uitte, heeft hij zich daaraan ontworsteld. Zijn bedrijf heeft hij verbeterd, zijn productie verhoogd. Daardoor was hij tevens zeer verdienstelijk voor het land. Productie immers was de bron van welvaart. De crisis heeft hem teruggeduwd naar den ouden toestand. Voor de meeste kleine boeren is het leven ROMAN VAN HANNO FLESSEN. (Nadruk verboden.) (ifi. Niet slechts zichzelf helpt Renate met deze tranen, maar ook den man. Zij maken ruimte in haar voor mede lijden in de ware beteekenis van het woord, voor een volkomen doorgron den van dingen, die, zoolang zij slechts uiterlijk worden beschouwd, onbe grijpelijk blijven.Boven haar zelf en haar leed verheft zich dit meege voel, daarbij de kiem leggend voor haar innigste wensch: Leven.... en helpen leven.... Onafgebroken stroomen de tranen haar over de wangen en op het papier in haar schoot. Het strenge, rechte machineschrift wordt gedeeltelijk uit- gewischt.... Een symbool van het treffende pleidooi van haar hart.... Wanhopig klemt zij zich vast aan het onderhoud met Sylvester, waarbij zij hem het geld, dat hij noodig had bijna heeft opgedrongen, daarmee wederom onbewust en ongewild zijn eerlijk streven verijdelend om al les te bekennenEen speling van het noodlot. Noch de aankomst noch het ver schraal geworden. En dikwijls gaat het nu over den rand heen van het gebrek. We kunnen ons dus de vreugde voorstellen, toen de Minis ter een belofte deed, die brood be loofde. Maar de zoo bitter noodige hulp blijft uit. De boerenstand was steeds een rustig element. Levende in zijn dor pen en gehuchten, geïsoleerd van de roerige wereld buiten hem, bleef hij over 't algemeen gelaten en gedul dig. Het is begrijpelijk, al is het afkeu renswaardig, dat velen buiten den band sprongen ontevredenheid is een slechte raadgeefster en lichame lijke nood kan verbitteren te meer is dit begrijpelijk, omdat de regee ring bij haar steunmaatregelen min der den menschen op het oog had, dan de bedrijven, wat tot onge- wenschte gevolgen leidde. Het kabinet-Colijn moge zijn tijd verstaan. Met opzet wordt hier gesproken van het kabinet, waar 't bekend is dat mi nister Deckers rondging met plannen voor steun aan de kleine boeren, maar ook hier schijnt het kabinet de remmen de macht. 't Bovenstaande was reeds geschre ven, toen nader bericht kwam dat er werkelijk steun verleend zal worden en wie er voor in aanmerking komen en welke mededeeling men onder Bin nenland in dit blad vindt. Dit doet aan de waarde dezer drie star niet af, waar hieruit duidelijk is dat hulp juist aan den kleinen boer om tal van redenen noodzakelijk is en om te doen uitkomen, dat er iets niet in orde is in dit kabinet, waar ministers willen, maar door anderen geremd wor den en dat toch is een onzuivere toe stand. trek van den dokter uit Innsbruck dringt tot haar door. Volkomen ont trokken aan haar omgeving, geheel in haar eigen gedachten verdiept, gaat de tijd aan haar voorbij. Eerst Szartossy's binnentreden plaatst haar weer midden in de ge beurtenissen van het oogenblik. Met de hem aangeboren tact vindt hij on middellijk de juiste woorden om haar tot de werkelijkheid terug te brengen: Het is, zooals ik dachtbe halve malaria, longontsteking tengevolge van een gevatte koude. Zijn toestand is wel ernstig, maar toch zonder direct levensgevaar De verpleegster is haar taak reeds be gonnenDe dokter komt morgen terug. Dank je, zegt Renate en met een smartelijk glimlachje laat zij er op volgen: Ik wist wel, wat ik deed, toen ik juist jouw hulp inriep.... Nu is alles in goede handen.En nu nog het laatste, Stefan. De informatie van Schwarzer heb ik gelezen; ik zou haar voorloopig graag willen behou den. Wat heb je me verder te vertel len Szartossy neemt uit zijn zak het doosje met Johanna's ring, welke hij Renate overhandigt. En daarbij ver telt hij haar in eenvoudige bewoordin gen van de fijne draden, welke de liefde tusschen Sylvester Vonberg en Johanna Geitier heeft gesponnen. Terwijl hij spreekt, blijft zyn blik on- De jongste aflevering van het Eco nomisch - Statistisch Maandbericht brengt in het conjunctuuroverzicht met betrekking tot ons land, de vaststelling, dat sinds de depreciatie van den gul den de economische toestand op ver schillende gebieden a a n z i e n 1 ij k is verbeterd. Het „Huisgezin" schrijft naar aan leiding hiervan: Inderdaad kom men reeds vanaf het voorjaar 1936 op verschijnselen wijzen, die er op duiden, dat de eco nomische teruggang en die van het bedrijfsleven tot stand'bleek geko men en zelfs in een vooruitgang was omgeslagen. Deze wending in de conjunctuur was minder een gevolg van het feit, dat de politiek van prijs- en kosten verlaging ons economisch leven ein delijk in staat stelde op rendabele basis aan het goederenverkeer deel te nemen; praktisch was dat „aan- VERZEKER U BIJ DE afgebroken gevestigd op den ring, welke tusschen Renate en hem op het glimmende mahoniehouten blad van de tafel ligtAlleen als hij gewaagt van de mogelijkheid van een aan staande verloving van Johanna met Fritz Hollander, richten zijn oogen zich even op de stille vrouw tegenover hemHij ziet een gelaat, waarin de smart scherpe lijnen heeft getrok ken en grijze oogen, verduisterd door nameloos leed. Om haar tijd te geven zich te her stellen, spreekt hij dooraan zijn, in groote trekken geschetst verhaal nog een en ander toevoegend en enkele details wat uitvoeriger belichtend Als dan eindelijk zijn blik weer de hare ontmoet, ziet hij, hoe haar ge laat langzamerhand weer zijn oude, uitdrukking heeft teruggekregen Zij staat op en steekt hem de hand toe. Nogmaals dank Stefan Szartossy Ik hoop, dat je me toestaat voor loopig ook den ring te behouden nee, vraag niet waaromik zou het je op het oogenblik zelf niet kun nen zeggen, want nog is alles zoo ver wardMaar één ding kan ik je verzekerenhet komt alles in orde en het zal worden, zooals het worden moestAch, weet je, ik geloof nu eenmaal aan de verantwoordelijkheid van den mensch als van een wezen, dat gebonden is aan het verleden, het heden en de toekomst. En ik geloof, passingsproces" tot stilstand geko men. Maar in de wereld buiten Neder land bevond de economie zich in een phase van steeds toenemenden op gang en de daarmee verbonden prijs stijging der goederen kwam de af stand overbruggen, die er voor onze exportbedrijven ook na de verst doorgevoerde en pijnlijkste aanpas sing tusschen het buitenlandsche prijsniveau en hun kostenpeil was gebleven De industrieele bedrijvigheid is thans zoozeer over de geheele linie toegenomen, dat van een seizoen- matige achteruitgang op verschillen de gebieden weinig valt te bespeu ren. De conjunctureele werkgelegen heid is veel sterker gestegen, dan de werkloosheidscijfers aangeven, om dat het herstel zich allereerst uit in een verlenging van den arbeidstijd. De buitenlandsche handel is uit het stadium der weifelende ontwik keling in dat van krachtig herstel ge treden: de depreciatie van den gul den heeft aan den verliesgevenden export van industrieele producten een einde gemaakt. De toestand van de geld- en ka pitaalmarkt is aanhoudend verbe terd; er kan weer van normale ver houdingen worden gesproken. Ziedaar in het kort de conclusies van 't Economisch - Statistisch Maandbericht dat het totaalbeeld der nu plaats vindende ontwikkeling „zeer zeker gunstig" noemt. Zij die het verlaten van den gou den standaard noodzakelijk voor het herstel van ons economisch leven hebben genoemd, worden door de feiten in het gelijk gesteld; die er al lerlei rampen van verwachtten, vin den hun oordeel door de kentering der conjunctuur wel op frappante wijze gelogenstraft. dat voor elk mensch eens het uur van het ontwaken komt, waarin hij zich, al naar zijn krachten, bevrijden moet. Moet, om langzaam uit het gebonden zijn los te komen Daarmee gaan Renate Lien en Ste fan Szartossy voor dezen, zoo belang rijken dag in hun leven uiteen. In den hierop volgenden nacht is Therese de eenige in de Lantaarn, die de slaap vindt. Want wat Sylvester Vonberg om vangen houdt, is verdooving en tijde lijke bewusteloosheid. Aandachtig slaat de verpleegster aan zijn bed elk zijner bewegingen gade. Tn het aangrenzende vertrek heeft Slefan Szartossy zich weliswaar op Rcnate's verzoek te bed begeven, maar hoe zou hij kunnen slapen, terwijl zijn gedachten geheel bij de vrouw zijn, die in de stilte van haar kamer en in de beschermende duisternis van den nacht den zwaarsten strijd van haar leven uitvechtden strijd met zich. zelf Den strijd tegen die menschelijke zwakheid, van wie niemand geheel vrij is, die ook de sterkste van geest en ethisch hoogstaande, ongeacht zijn innerlijke beschaving in zich draagt en welker taal, als zij eenmaal aan woord komtwanhoop is. Den strijd tegen wenschen, die on vervulbaar, tegen toezeggingen, welke Waar het met de wereld naar toe moet, die haar „welvaart" ziet groeien door de koortsachtige bewapening, middels welke enkele groote landen de overige staten met zich méé dwingen tot de voorbereiding van den volgen den oorlog, leert een bijdrage van ka pitein von Zeska in het Duitsche tijd schrift „Wehrbeitraege", waaruit blijkt, dat met uitzondering van Duitschland, welks bewapeningscijfers natuurlijk niet mochten worden ver meld in het afgeloopen jaar 21 Eu- ropeesche landen circa 5 milliard en 925 millioen dollar voor hun geregelde legers hebben uitgegeven. Men krijgt een idee van de grootte van dit kapitaal, als men bedenkt, dat men er ongeveer 1000 gulden van kan schenken aan eiken Nederlander, man nen, vrouwen, kinderen en zuigelingen! En dat kapitaal is elk jaar weer op nieuw benoodigd. Heel een volk als het Nederlandsche zou zich permanent, zonder arbeid, in weelde kunnen ba- bedriegelijk bleken te zijn. Den strijd tegen gekrenkte trotsch en geschokt vertrouwen. Maar de vrouw, die hier met zich zelf afrekent zonder over anderen te oordeelen, is vervuld van zulk een ab solute goedheid, welke niets gemeen heeft met de weldadige neigingen van bewust barmhartigen, dat er geen plaast is voor afgunst, wrok en jalou- zie. En zoo gelukt het haar tenslotte meester te worden over zichzelf De toestand van volkomen beheer- sching, waarin Stefan Szartossy haar den volgenden dag aantreft, is dan ook niet geforceerd, maar uitsluitend het uiteindelijk resultaat van deze zelfoverwinning. In geestelijk opzicht zijn de beide menschen elkaar zoo na gekomen, dat Szartossy dit onmiddellijk voelt. En zonder dat hij daarover ook maar een woord rept, toont zijn geheele hou ding, dat hij haar volkomen doorziet. Dan komt de dokter. Hij consta'eert het normale verloop van de ziekte, daarbij de hoop uitsprekend, dat on danks haar ernstig en gecompliceerd karakter, de krachtige constitutie van den patiënt het zal winnen. (Wordt vervolgd). Waalwybscbe en Langstraatsehe Courant* NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWAARDEN 5-15ck PER HALF ONS 25-75cKPEP HALF POND

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1