t BINNENLAND. ABONNEERT U OP DIT BLAD. INGEZONDEN STUKKEN. mm GEMENGD NIEUWS. BOEKBESPREKING. EEN WETSONTWERP TOT ORDE NING VAN DEN MARKT- EN STRAATHANDEL OP KOMST. Bij een congres van den Bond van Marktkooplieden te Rotterdam, werd medegedeeld, dat binnenkort een pu blicatie van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart, over de beteekenis van den markt- en straathandel te verwachten is. Er wordt, aldus spr., gewerkt aan een ontwerp-wet, regelende den markt- en straathandel. DE NATIONALE VLAG. Binnenkort een Kon. Besluit, waarin rood, wit en blauw als de nationale kleuren worden vastgelegd. Bij de voorbereiding van een wette lijke regeling van de vaststelling van kleuren en type van de Nederlandsche vlag, zoo deelt de minister in de me morie van antwoord inzake^de begroo ting van binnenlandsche zaken aan de Eerste Kamer mee, is gebleken, dal zich daarbij verschillende juridische vragen voordoen. Het ligt in de bedoeling binnen zeer korten tijd een Kon. besluit uit te lokken, waarin het rood, wit en blauw worden vastgelegd als de nationale kleuren. OP WELK NIVEAU STABILISATIE VAN DEN GULDEN? De regeering deelt in haar Antwoord op de Algeineene Begrootingsbeschou- wingen van de Eerste Kamer mede, dat zij zich nog niet kan uitspreken over het niveau, waarop te zijner tijd tot stabilisatie van den gulden zal moeten worden overgegaan. Zij is evenwel voornemens zich daarbij te laten leiden door de eischen, welke de rentabiliteit van het bedrijfsleven en de financieele positie des lands ter zake zullen stellen. Intusschen kan echter reeds op me nig gebied aldus de regeering worden geconstateerd, dat het Neder landsche bedrijfsleven op internatio naal gebied de concurrentie met suc ces kan voeren. TOSCANINI NAAR ONS LAND. De beroemde Italiaansche dirigent Arturo Toscanini heeft aan een des betreffende uitnoodiging van het be stuur van het Residentie-orkest gevolg gegeven en zich bereid verklaard, twee concerten te geven met het Residen tie-orkest en wel op Donderdag 4 Maart te 's-Gravenhage en Zaterdag Maart te Rotterdam. Dit is de eerste maal dat Toscanini in Nederland zal dirigeeren. HET PRINSELIJK PAAR. Naar verluidt zal het Prinselijk Paar niet vóór April het paleis te Soestdijk kunnen betrekken, daar de verbouwing niet eerder gereed zal zijn. DE NED. SPOORWEGEN. In het voorjaar zullen de stoom treinen 110 KAL gaan loopen. We krij gen dan ook gestroomlijnde locomo tieven, die 10 brandstofbesparing geven bij grootere snelheid en veel meer rijtuigen kunnen trekken. STEUN-ACTIE SPAANSCHE KINDEREN. In verband met diverse aanvragen welke ons naar aanleiding van onze jongste publicaties over de steun-actie voor de Spaansche kinderen bereiken, meenen wij goed te doen diegenen uit onzen lezerskring, die zich voor dit liefdewerk interesseeren, het advies te geven, zich te wenden tot het R.K. Huisvestingscomité te 's-Hertogen- bosch, dat zich mede met het onder brengen van de kinderen in katholieke gezinnen gaat belasten. A. R. PROPAGANDACLUBS KIESKRING DEN BOSCH. A.s. Zaterdagmiddag half drie zal voor de A. R. Propagandaclubs in den Kieskring Den Bosch, te Nieuwendijk, in het Instituut, als spreker optreden den heer Chr. van den Heuvel, Lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: .Winst in 1937". OETELDONK, DE STAD DER ZOTSKAP. Drie dagen is 's-Bosch overgeleverd aan de zotternij. Zondagmorgen is 't begonnen toen uit duizenden kelen 'n daverend welkom werd toegezongen aan Z.K.H. Prins Amadeiro Ricosto di Carnavallo, ridder van het Reksam, heer en meester van Oeteldonk en deszelfs watervrije moerassen en zand woestijnen. Precies 12.11 uur stoomde de gekke trein het station binnen. Een oorverdoovend gejubel brak los, toen de prins met zijn gevolg in schitte rende buitenlandsche uniformen uit den gereserveerden en gepavoiseerden wagon stapten. De harmonie „Blaos en Pieplust", in normale dagen alom bekend als de Kon. Harmonie 's-Hertogenbosch, bracht het Oeteldonksche volkslied ten gehoore, dat door de massa enthou siast werd meegezongen. Geloof niet, dat in Den Bosch 't feest der zotternij alleen door de minder gefortuneerden wordt gevierd. Inte gendeel, ieder doet mee en talloozen omstuwen den Prins als hij zijn entree maakt. Dit jaar was het nog vroolij- ker dan andere jaren. Carnaval werd in zijn ouden luister hersteld. Op instigatie van den populairen Bosschen burgemeester, mr. F. J. van Lanschot, is onder den naam „Jheroen Bosch" een speciale optocht-commissie ge vormd die voor Maandag een groot- schen optocht had op touw gezet, die eveneens veel belangstelling trok en zeer gevarieerd was. Daarom werd de intocht van den Prins met buitengewone belangstel ling tegemoet gezien. De mooie stra ten die van het station S.S. naar de stad voeren waren zwart van de men- schen. Na een grootsche receptie in een der wachtkamers trad de Prins naar buiten en een ontzaglijk hoera welde uit duizenden en nog eens dui zenden kelen op. De fotografen deden hun werk, zooals dat heet, en dan ving een rijtoer aan, die een zege tocht werd. Motorpolitie moest voor en achter den stoet ruim baan maken. Aan het gejubel scheen geen einde te komen. Na een rondrit van ongeveer ander hall uur arriveerde de Prins met ge volg in den modernen stadsschouw burg Casino, waar een grootsche ma tinee aanving, die door Oeteldonksche krachten werd verzorgd. Plaatselijke toestanden en personen werden geiie- keld, er werden kluchtige schetsen ten tooneele gebracht en Prins Amadeiro hield onder doodsche stilte zijn troon rede. Bij die gelegenheid werd de fol klorist D. van de Ven uit Oosterbeek (G.) benoemd tot ridder in de Orde der Oer-Oeteldonksche cultuur in het lichtende Zuiden met de Vastenavond- zotte sneeuwklokjes. De heer v. d. Ven heeft n.l. het Bossche folklore-feest grooten luister bijgezet. Des avonds heeft de regen een bont gekleurde menigte van de straten ver dreven. Onmiddellijk vulden zich toen alle cafés en danszalen met een groole massa. Evenals vorige jaren waren er ook ditmaal vele vreemdelingen in de Bra- bantsche hoofdstad, die alle drie de dagen enorm veel menschen heeft ge trokken. DIEVEN AAN HET WERK TE VLIJMEN. Vrijdagavond omstreeks half 8 be gaven landbouwer J. v. L. en zijne in wonende dienstbode zich naar het jongenspatronaat om naar pater Zuure te gaan luisteren, schrijft men aan de Bossche Crt. Vóór men van huis ging had men in de linnenkast, die zich in de woon kamer bevindt, een geldkistje geplaatst dat goed afgesloten was en waarin zich 30.aan bankpapier en onge veer 8.aan zilvergeld, alsmede eenige waardevolle papieren bevonden. Om het niet zoo te doen opvallen, wer den er een paar dekens voor gelegd. Zooals gewoonlijk werd de linnenkast gesloten, terwijl men den sleutel daar van in een lade van een andrr kastje, dat onmiddellijk naast de linnenkast is geplaatst, deponeerde, in welk laadje zich eenige gouden sieraden bevonden. Toen zij echter des avonds om streeks 11 uur thuis kwamen, bemerk ten zij, dat een onverwachte, doch hoogstwaarschijnlijk geen onbekende gast een bezoek gebracht had aan de woonkamer. De deuren van de linnen kast stonden open, de dekens lagen op den grond en het geldkistje stond netjes geopend en gevuld met water op de tafel. Voorts bleek, dat het geld uit het geldkistje ontvreemd was. Van de waardevolle papieren mist men niets. Ook werden de gouden sieraden met rust gelaten. De politie, die van een en ander on middellijk op de hoogte werd gesteld, stelde een uitgebreid onderzoek in. Dit is het tweede geval, dat zich in de afgeloopen week heeft voorgedaan. Maandag j.l. heeft men n.l. getracht hetzelfde te doen bij den heer L. v. d. G., doch hier is men door een blaf- fenden hond verjaagd. Ook de heer v. d. G. was dien avond naar een le zing geweest. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. Naar ik verneem is de vergade ring van onzen gemeenteraad 1.1. Vrijdag niet doorgegaan wegens onvoltalligheid vanwege »degriep«. Ben ik echter goed ingelicht dan waren vier van de elf leden afwezig wegens ziekte, alzoo schoten er nog zeven over en zou de afwezigheid van anderen toegeschreven moeten worden aan hun afkeer van het houden van avond-vergaderingen. L ET#0 P DEN ORANJE-BAND Is dit gerucht juist dan acht ik deze demonstratie niet juist, want ieder gemeenteraadslid heeft den plicht op zich genomen, de belangen der ingezetenen te behartigen en dat doet men niet als men vrijwillig afwezig is. Acht men het vergaderen in de avonduren niet gewenschtofgeschikt welnu men make een voorstel om deze af te schaffen en weer te ver. vangen door middag-vergaderingen, maar men onderwerpe zich aan het besluit der meerderheid. Dan geeft men blijk van plichts besef en men zoeke niet zijn heil in een soort sabotage, wat een slecht voorbeeld is voor de gemeentenaren. EEN ABONNÉ. Sprang-Capelle, Februari 1937. Poging tot doodslag? De gemeentepotitie te Konings bosch heeft Zaterdag voor den olli- cier van justitie geleidden 18-jarigen M. H. O., die, zooals eerst thans bij de politie bekend werd, in den laten avond van Vrijdag 29 Januari jl. een schot heeft gelost uit een met scherp geladen pistool op tweeper sonen, den 21-jarigen knecht W.F. S. en den 26 jarigen kapper H. H. V., die met verdachte ruzie badden gehad over een meisje. Verdachte had op zeer korten afstand een schot gelost en de kogel was tusschen beide personen dporgegaan te hoogte van hun hoofd. Verdachte is Zaterdagmiddag in het huis van bewaring te Roermond opgesloten. Steekpartij te Eindhoven. De eerste Zondag van Carnaval is te Eindhoven tegen de gewoonte begonnen met een steekpartij in een café op den Aalsterweg. In café Rheingold was zekere van S. uit de Tulpstraat eenigermate onder den invloed van drank geraakt, in welken toestand hij het andere bezoekers nogal lastig maakte. Toen een zekere Seykens hem duidelijk maakte, hiervan niet gediend te zijn, werd de dronkeman zoo kwaad, dat hij een mes trok en een uitval naarS. deed. Deze laatste ontweek den steek, doch de overige cafébezoekers bemoeiden zich met het geval en met vereende krachten werd van S. naar buiten gewerkt. Hij kwam een half uur later terug, doch toen zag hij zich den toegang geweigerd door den kellnervan den Broek. Van S. trok weer zijn mes en bracht v. d. B. een steek toe in den pols, waarbij een slagader werd geraakt. Dekell- ner verloor het bewustzijn en moest naar het St. Josephziekenhuis aan de Aalsterweg worden overgebracht, waar hem de eerste hulp werd ver. leend, waarop hij ter verdere ver pleging naar zijn woning aan de Mecklenburgstraat werd vervoerd. De messentrekker, die inmiddelsde vlucht had genomen, werd door de marechaussee op den Biesterweg achterhaald en in de kazerne in arrest gesteld. De toestand van het slachtoffer is bevredigend. In een scheepsruim gevallen. Aan boord van het in aanbouw zijnde tankschip 197, liggende aan het terrein van de Rotterdamsche Droogdok Mij., is de achttien-jarige boordersmaat J. Vink uit de Netten- boeterstraat te Rotterdam op een stelling, waar hij aan het werk was, misgestapt en van ongeveer tien meter hoogte naar beneden geslagen. De jongen kwam in het tankruim terecht en is eenige oogenblikken later overleden. Per Politie II is't stoffelijk overschot naar het bureau van de rivierpolitie gebracht Outo-ongeluk bij Goor. Zondagavond is op de Hengevel- derweg nabij Goor een ernstig auto ongeluk gebeurd waarvan de 26- jarige II. W. Scholten uit Goor het slachtoffer werd. Een auto van den heer J. Asbreuk uit de gemeente Haaksbergen, die met een gezelschap in de richting Hengevelde reed, kwam door tot nu toe onbekende oorzaak in aanrij ding met S., die per rijwiel naar Goor reed. Het slachtoffer, dat zeer ernstig verwond werd, is in het r.k. ziekenhuis te Hengelo overleden. Botsing tusschen motorfiets en vrachtauto. Op den Volkenscheweg onder Uden is een verkeersongeluk ge beurd waarbij een r.k. geestelijke levensgevaarlijk werd gewond. De ongeveer 30 jarige broeder Dominicus van de paters van het Heilige Hart te Uden kwam per motorfiets de kloosterpoort uitrijden. Hij stak den weg over toen met vrij groote snelheid een vrachtauto van den groentenhandelaar G. uit Zalt- bommel naderde. De chauffeur van den euto gooide zijn stuurom om een aanrijding te vermijden, doch dit gelukte niet. De geestelijke werd gegrepen en van zijn motorrijwiel geslingerd. Hij kwam onder den motor terecht. Nadat dr. Peters ter plaatse eerste hulp had verleend is het slachtoffer naar het St. Jansziekenhuis te Uden gebracht. Hij bleek een schedel breuk eu inwendingen kneuzingen te hebben opgeloopen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Bij zijn pogingen om de botsung te voorkomen is de chauffeur met den anto in een sloot gereden. Hij kreeg geen letsel. De beschadigde auto en de vernielde motorfiets zijn in beslag genomen. Maréchaussée verdronken. Tijdens de carnavalsdagen is de politiebewaking in het stadsdeel Stratum (Eindhoven) versterkt met een detachement marechaussee, waarbij ook de 28-jarige A. van Boven, gestationneerd te Princen- hage, was ingedeeld. Zondagavond om acht uur moest van B. een collega aan de brug over het Eindhovensch kanaal aflossen doch deze zag v. B. niet verschijnen. Hij gaf hiervan kennis aan de maré chausseekazerne. Daar bleek, dat van B. op tijd naar zijn post was gefietst. Nadat de Eindhovensche mare- chaussee den geheelen nacht en ook Maandagochtend tevergeefs naspo ringen had verricht naar hun ver dwenen collega van de brigade Princenhage, die gedurende de Carnavalsdagen tijdelijk te Eind hoven was gestationneerd zijn zij Maandagmiddag in het Einhoven- sche Kanaal gaan dreggen. Omstreeks half zes heeft men eerst het rijwiel en daarna het lijk van den ongelukkige uit het Kanaal nabij de tweede brug opgehaald. Men meent hieruit te kunnen opmaken, dat van Boven den Voorterweg is afgereden en, komende van den Kanaaldijk, niet naar links is afgeslagen, doch door de duister nis misleid, rechtdoor is gereden. Aldus zou hij in volle vaart te water zijn gereden. Het lijk is aan de overzijde van het Kanaal gevonden. Niet onmo gelijk is ook, dat hij nog geprobeerd heeft zich zwemmende te redden, doch aan den hoogen walkant geen aangrijpingspunt heeft kunnen vin den. Het stoffelijke overschot is naar de kazerne van de Eindhovensche brigade gebracht. Van B. dient reeds 7 jaar bij de marechaussee. Hij staat uitstekend bekend. Vechtpartijen in Den Bosch. Zaterdagavond heeft in de Wind molenbergstraat in Den Bosch de de 23-jarige H. van L. bij een twist zijn 21 jarige vrouw J. van G. met een mes eenige steken toegebracht n het gelaat De vader van de vrouw, die op het hulpgeroep kwam toesnellen, wist erger te voorkomen. Zondagmiddag omstreeks drie uur is in de Beurdschestraat een vecht partij ontstaan tusschen twee man nen H. en K. Op een gegeven oogen- blik haalde H. een revolver voor den dag en hij richtte het wapen op zijn tegenstander, doch door een defect ging het niet af. Eenige politieagenten, die zich in de nabij heid bevonden, snelden toe en ar resteerden den revolverheld. De malversaties te Bergeijk. Over de malversaties te Bergeijk, welke aldaar door den gemeente ontvanger zijn gepleegd zijn bij onderzoek gebleken uitsluitend wij zigingen in de loonstaten der ge meente-arbeiders te betreffen. Het aldus verduisterd bedrag beloopt f 1746.48. Zooals vroeger gemeld is de ontvanger in Den Bosch opge sloten. De vervalschingen loopen over 4 jaren. Als voorbeeld, hoede ambtenaar tewerk is gegaan, noemt men een uitbetaalde loonstaat van uur 5 f0 30 is f 1.20, welke, voor dat loonschrift was opgemaakt, ge wijzigd is in 34 u. f0,30 is f 10.20. Bij de kascontrole nu werd gagegaan of de boekschriften goed gekwiteerd waren en op de juiste manier in de kasboeken waren verantwoord; dit was natuurlijk gebeurd, vandaar de oorzaak, dat de controle zoo langen lijd geen argewaan had. Deaange- brachte wijzigingen werden door den ontvanger valschelijk geparafeerd met de paraaf van degene, die den loonstaat opgemaakt en geteekend had, b.v. de boschwachter. Motorrijder door trein gedood. De motorrijder van H. is Zon dagochtend, ongeveer elf uur, bij het passeeren van den overweg aan de Zijde, te Boskoop, door een trein uit de richting Gouda gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het mo torrijtuig kwam in een sloot terecht. Van H is met ernstige verwondin gen naar het Academisch Zieken, huis te Leiden overgebracht. De overwegwachter, die door de ge meente Boskoop is aangesteld, daar de Nederlandsche Spoorwegen dezen overweg niet wilden doen bewaken en die het publiek doormiddel van een witte vlag bij de nadering van een trein moet waarschuwen, was, zoo meldt men ons, bij dit ongeluk niet op zijn plaats. Een aanrander. Woensdagavond heeft een meisje, woonachtig te Zuidhorn, aangifte gedaan bij den veldwachter aldaar, dat zij even te voren op den weg Groningen Zuidhorn was aange rand door een jongeman. De politie trok onmiddellijk op onderzoek uit en A-leef, toen toevallig een ander meisje voor hem uitreed, op eenigen alstand achter. Eensklaps sprong iemand op het meisje toe en rukte haar van de fiets. Op het zien van den veldwachter nam de man de vlucht, maar de veldwachter wist hem te arresteeien. Het bleek te zijn de 18-jarige K., kleermaker te Groningen. Denzellden avond deed te Noordwijk, een plaatsin de buurt eveneens een meisje aangifte dat zij was aangerand. Onderzocht wordt of de aangehoudene ook hiervan de dader is geweest. Vijftien dagen in een auto van de buitenwereld afgesneden In Nevada zijn een vrouw en haar tweejarig dochtertje Zaterdag verlost uit een auto, waarmee zij waren ingesneeuwd en waarin zij 15 dagen waren opgesloten geweest, afgesneden van de buitenwereld. De man van de vrouw had ook in de auto gezeten, doch was na acht dagen weggegaan om te trachten hujp te halen. Men heeft niets meer van hem gehoord of gezien, zoodat hij wel zal zijn omgekomen. De vrouw en haar dochtertje hadden dagen lang geleefd van wat havermout en water, doch waren, volgens de N. R. Ct. de laatste drie dagen zonder eenig voedsel geweest. De vrouw bracht haar tijd zoek met lezen in den bijbel en het oplossen van kruiswoordraadsels. Moeder en kind bevinden zich thans in een ziekenhuis in Caison City. BILJARTEN. Kampioenschap driebanden. Zondagmorgen zfjn de eindwedstrijden om hel biljartkampioenschap 2de klas drie banden, van Nederland geëindigd. Kampioen werd dhr. Gobits met een algemeen gemiddelde van 0,598. SCHAATSEN. Kunstrfjden Dames. De officieele uitslag van de Zaterdag te Praag gehouden Europeesche kam pioenschappen en kunstrijden voor da mes is als volgt 1 Cecilia Colledge; 2 Megan Taylor; 3 Emmy Putzinger; 4 Hedi Stenuf; 5 Hanni Nierenberger; 6 Mej. Jaegger. Kunstrijden Heeren. De Oostenrijker Felix Kaspar slaagde er in het Europeesch kampioenschap kunstrijden heeren te winnen, vóór den Engelschman Sharp. DAMMEN. W. D. V. Donderdag 11 Februari speelt de Waalwijksche damvereeniging „W.D.V." een revanche-wedstrijd te Drongelen te gen „D.OS." in het lokaal van dhr. Jan- son aan den Veerweg. Aanvang half 8. Vertrek uiterlijk 7 uur aan het club huis „De Molenvliet" alhier. 24 J. M. Elmenhorst-Westerman DE SMOKKELGANG VAN SLOT HOHENHEIM. Ingenaaid 1.gebonden 1.65. Uitg.: v. Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. Een Limburgschc Jongen, die aan de Duitschc grens woont, heeft vriendschap gesloten met een Duitschen boy, wiens vader als kommies door smokkelaars werd gedood. De vrienden ontdek ken toevallig een onderaardsche gang, die naar het slot Hohcnheim voert en door smokkelaars wordt gebruikt. Zij hebben ten slotte het geluk de moordenaars van den Duitschen kommies te ontmaskeren. Een en ander Is door de schrijf ster onopgesmukt verteld en onderhoudend be schreven. Jongens van 1216 jaar zullen van het avontuurlijk verhaal werkelijk genieten.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2