Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 „rgoro mnw Binnenlandsch Nieuws. DE GOUDEN BRUG i_J Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. BETERE VERDEELING VAN BESCHIKBAREN ARBEID. FEUILLETON NUMMER 14. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. We hebben bet reeds meermalen betoogd, dat het streven naar waar dat mogelijk en doelmatig is de vervanging van vrouwelijke arbeiders door mannelijke niet als een princi- pieele aangelegenheid mag worden ge zien, als een poging b.v. om de vrou wen in haar „rechten" weer te de- elasseeren, maar uitsluitend als een eisch van goede economie. De maat schappelijke inrichting is nu eenmaal zoodanig en we „aanvaarden" dat niet alleen, maar juichen het ook toe dat de man verantwoordelijk is voor het onderhoud van het gezin. Als maatschappelijke omstandigheden een groot aantal mannen niet in staat stel len om hun onderhoudsplichten te vervullen, dan helpt de overhied via steun aan den onderhoudsplichtige. Het is dus duidelijk, dat een goede economie vereischt om bij een tekort aan arbeidsgelegenheid het werk zoo veel mogelijk te verdeelen onder de mannen, ook onder de mannelijke jeugdigen, die de huisvaders van de toekomst zijn. Een daartoe strekkend wetsontwerp is thans ingediend. Dit ontwerp gaat geenszins te ver. Het ontziet alle werk gelegenheid, welke in de laatste de cennia óók door vrouwen en meisjes werd vervuld en bepaalt zich meer in het bijzonder tot de bezigheden, voor welke de vrouw om physieke en phy- chische redenen eigenlijk minder ge schikt is. De vrouw heeft zich de laat ste jaren gedrongen in deze arbeids- posities, eensdeels omdat de gezins omstandigheden er toe dreven om „van alles" aan te pakken, anderdeels om dat ze er toe werden geroepen, ge nood, door fabrikanten en andere werkgevers, 'die vaak óók al weer onder economischen drang hun productiekosten trachtten te verlagen door het bezigen van goedkoope ar beidskrachten. Vooral wanneer men dat laatste mo- ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 68. Je hebt je ouden kameraad de be hartiging opgedragen van een zaak, die je zeer na aan het hart ligt en je zou dat zeker niet hebben gedaan wanneer ik niet een klein bee'je je vertrouwen had geno'en. Welnu, in dat licht bezien, zul je het me niet kwalijk nemen, dat ik m'n eigen conclusies uit het geval heb getrok ken. Om kort te gaan: ik heb be merkt, dat er eenig verband bestaat tusschen de gedragingen van me vrouw Lien in Miinchen en de on langs door jou verlangde informa tie naar een zekeren Sylvester Von- berg. Bedriegen mijn voorgevoelens mij niet, dan is de rol, welke je mij in deze kwestie hebt toebedeeld, met deze mededeelingen nog geens zins beëindigd en ik zou je daarom willen adviseeren: schenk mij je volle vertrouwen! Bedenk, beste tiet' goed in het oog houdt, zal men moeten beamen, dat de thans beoogde terugdringing van de vrouw uit haar positie in zekere bedrijven, met een principieele achteruitzetting niets heeft te maken. Voor zoover er van een principe in deze aangelegenheid sprake kan zijn, is uitsluitend het bij-oogmerk van den voorgestelden maatregel te bezien om de vrouw op de arbeids markt niet te laten misbruiken als factor van loondruk. Dat oogmerk te weerstreven is niet alleen een man nen-, maar óók een vromvcnbelang. De huidige positie van vele vrouwen en meisjes in bedrijven, is een weinig eerlijke, doordat ze alleen steunt op de „goedkoopte" van haar werkkracht. Het komt voor, dat heele fabrieken geleidelijk door de mannen en jongens ten behoeve der plaatsing van vrou wen en meisjes worden ontruimd, al léén omdat één groote concurreeren- de firma een nieuwe fabriek met uit sluitend vrouwelijk personeel heeft ingericht of een bestaande fabriek op zul ken nieuwen grondslag heeft her ingericht. En dan een moordende prij zenoorlog op de productiemarkt gaat voeren Het gevolg van een en ander is ge weest, dat er in ons land zoo goed als geen werkloosheid meer is onder de arbeid-wenschende vrouwen en meis jes, terwijl het mannelijk werkbazen- leger nog steeds honderdduizenden lelt. Er stonden bij de organen dei- openbare arbeidsbemiddeling op 14 November nog 384.875 werkzoekende mannen ingeschreven en 17.880 vrou wen. Dat het vraagstuk dezer vrou wenwerkloosheid langs anderen weg is op te lossen dan door verdringing van mannen en jongens uil hun ar- beidsposities, bewijst het feit, dat er thans nog ruim 45.000 buitenlandsche vrouwen ten onzent werkzaam zijn. Dezen bezetten posities in de huishou ding, terwijl de Nederlandsche meis- Szartossy, van hoeveel meer betee- kenis in dat geval mijn bijstand zal kunnen zijnTeneinde je in staat te stellen eventueele bedenkingen gemakkelijker te overwinnen, wil ik je van mijn kant een bewijs van groot vertrouwen geven door jou als vriend te verraden wat de cliënt Szartossy van den particulier detec tive Schwarzer natuurlijk nooit te weten zou zijn gekomen. De zaak is deze: ik heb reeds op 29 December 1935 de over Sylvester Vonberg in gewonnen informaties in een rap port vereenigd, dat een zekere Ba rones Johanna von Geitler-Hattorf bij mij bestelde. Je zult zelf 't b ste kunnen beoordeelen in hoeverre de ze vertrouwelijke mededeeling voor je persoonlijke doeleinden van be lang kan zijn. Tot zoover voor heden. Met hartelijke groeten, t. k. t. GABRIEL SCHWARZER. Zeldzaam koel ondanks de bran dende zon blaast de Noordenwind van de verre Delta. Hij doet de hooge palmen langs het strand buigen en vult de zeilen van de dahabye, die jes om een paar centen en een beetje „vrijheid" méér, de fabriek of werk plaats prefereeren. Het thans ingediende wetsontwerp beoogt in twee gevallen tot een betere verdeeling van den beschikbaren ar beid te kunnen meewerken. Eerstens biedt het de mogelijkheid om, met be trekking tot bepaalde soorten van ar beid, welke vóór 1 Januari 1934 in fabrieken of werkplaatsen in hel al gemeen door mannelijke arbeiders plachten te worden verricht, tot her stel van dien toestand, hij algemeencn maatregel van bestuur vast te stellen, welk percentage van de arbeiders, die zoodanigen arbeid verrichten, ten hoogste uit vrouwen of meisjes mag bestaan. Ten tweede kan hij algemeencn maatregel van bestuur worden vast gesteld, welk percentage van arbeiders in een bepaalde fabriek of werkplaats uil mannelijke arbeiders van boven 25 jaar oud moet beslaan (welke be paling dus is gericht tegen het mis bruik van jeugdige arbeidskrachten), wanneer in zulke fabriek of werk plaats het aantal jeugdige arbeiders in verhouding groofer is dan in het algemeen in soortgelijke fabrieken of werkplaatsen. Natuurlijk worden de te nemen maatregelen in het belang eener be hoorlijke rechtszekerheid door 'n net van waarborgen omgeven. Bedrijfs- raden moeten vooraf worden gehoord, een speciale commissie, ingesteld dooi den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, moet vooraf een oordeel geven, enz. Toch verwachten we van liet hui dige ontwerp, nadat het wet zal zijn geworden, een heilzame uitwerking. We begrijpen niet goed dat het als crisisontwerp wordt beschouwd en daarvoor slechts drie jaar geldend wordt verklaard. We moeten niet alleen trachten om uit de crisis te komen, maar eveneens om er niet in terug te vallen. De cri sis heeft verscheidene oorzaken ge had, maar één dezer was toch wel de ontwrichting der arbeidsmarkt, door dat vrouwen en meisjes een nieuw be roep hebben gezocht door het ambiee- ren van bezigheden, die voorheen uil sluitend door mannelijk personeel werden verricht. scheef liggend, de groene, met schuim bedekte golven doorklieft.... Het, voor Egypte karakteristieke vaartuig, dat door Sir Herbert Haw kins voor een tocht langs de Nijl is gecharterd en waarbij de beide dames Geitier zijn gasten zijn, is voorzien van alle comfort van een modern zeiljacht. De Brit heeft deze trip georgani seerd in de stille hoop, dat Fritz Mol- lander en Johanna zich deze bij uit stek gunstige gelegenheid ten nutte zullen maken. Het jongemcisje ligt in een dekstcel en staart omhoog naar de jagende wolken.... Raadselachtig en onver klaarbaars de droomerige uitdruk king van haar gelaat Het was den jonden Fritz Mollan- der een lief ding waard den sleutel tot haar ziel te vinden. Barones Sophie von Geitier vindt dezen tocht langs de Nijl au fond een beetje eentonig. De oude dame met haar onverwoestbare blijmocd'ghe'd en levensvreugde is de eenige in het gezelschap, die de weldoende stille na de wat vermoeiende drukte van het Egyptische winterseizoen bij She- pheard niet als een welkome ontspan ning begroet. Lichtelijk verveeld bladert ze in de radiogids, waarin de programma's HET VERBLIJF VAN HET PRINSELIJKE PAAR IN BOEDAPEST. Het A.N.P. meldt uit Boedapest d.d. 10 dezer: Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben vanochtend een bezoek ge bracht aan het parlementsgebouw. In de zittingzaal van het huis van afgevaardigden onderbrak de heer Rupert, die juist een interpellatie hield, zijn rede, om het Prinselijke paar, dat plaats nam in de loge van de diplo maten, woorden van welkom toe te roepen. Hij gaf voorts uitdrukking aan zijn eerbied jegens het Prinselijke paar, waarbij hij in herinnering bracht het gastvrije onthaal, dat Hongaarsche kinderen na den oorlog in Nederland hebben gevonden. Hij noemde deze hulpverleening een bewijs van waar achtige mcnschelijke solidariteit. Alle afgevaardigden verhieven zich van hun zetels en begroetten het Prin selijke paar met geestdriftig handge klap. De Prinses en de Prins vertoefden ongeveer tien minuten in gezelschap van den quaestor van het huis in de zittingzaal en maakten vervolgens een rondgang door het gebouw. GOEDKOOPE AVOND-RETOURS. Naar wij vernemen overwegen de Nederlandsche Spoorwegen op hel oogenblik de mogelijkheid om de goedkoope avondretours tegen den en kelen ritprijs, waarvan in de week, voorafgaande aan den 7en Januari, zulk een druk gebruik is gemaakt, al gemeen in te voeren. De proef is zeer goed geslaagd. der Europeesche stations vermeld staan. Als geëlestriseerd spring! ze plotseling van haar stoel op. Gunst, kinderen, roept ze opge wond, kom toch eens kijken.... dat is werkelijk interessant Gehoorzaam treden de geroepenen, tot wie ook sir Herbert Hawkins zich rekent, naderbij. Wel, heb je ooitvervolgt de cude dame levend:g, hier. de Mun- chensche zender brengt in het litte raire half uurtje een nog ongedrukte novelle van Renate Lien, de gouden brug, voorgedragen door. nou, hoe heet ze nu zoo gauw.aha Margot Sellert van het Munchener Kleintooneel. Welsprekend en uitvoerig zet zij voor Sir Herbert en diens neef uiteen, wie die Renate Lien is en. hoe zij zich op deze uitzending verheugt. Johanna toont eveneens wr.rme be langstelling voor de vrouw en kunste nares, over wie zij destijds van de deelnemers aan den avontuurlijken sledetocht zoo veel heeft gehoord. Zij steekt daardoor Fritz Mollander aan, die het radio-ontvangtoestel onmid dellijk op Munchen instelt en als eenigen tijd later de omroeper het lit teraire half uurtje aankondigt, is het kleine auditorium op de Egyptische MEER WAGONLADINGEN BIJ DE SPOORWEGEN. In het aantal wagonladingen bij de Nederlandsche spoorwegen viel de laatste maanden van het vorige jaar een stijging te constateeren ten op zichte van het daaraan voorafgaande jaar. De stijging heeft zich dan ook in 1937 voortgezet. In de afgeloopen maand .Januari werden namelijk ver zonden 29.067 wagonladingen, tegen over 24.364 in Januari 1936. Dit betee- kent een vermeerdering met 5303 wa gonladingen of 21.76 pet. Het kolen- vervoer is hierbij buiten beschouwing gelaten. DE KAMERVERKIEZINGEN. Voorloopige candidatenlijst in den Kring Den Bosch. Als candidaten voor de Tweede Ka merverkiezingen in den Statenkies- kring Den Bosch der R.K. Staatspartij zijn voorloopig aangewezen: F. J. B. Aarts te Son; J. Andriessen te Utrecht; Mr. F. J. H. Bach te Voor burg; Generaal Max Louis Bajetto te Nijmegen; Pater Mr. Dr. I). Beaufort O. F. M. te Utrecht; Mr. Jos. van Be- souw, advocaat, Den Bosch; Mevrouw W. Brouns van Besouw, Den Bosch Dr. Ir. J. H. Deckers, landbouwconsu- lent, St. Oedenrode; Z. Exc. Mr. Dr. L. N. Deckers, Min. van Landbouw en Visscherij te 's-Gravenhage; H. E. van den Brule, lid van de Tweede Kamer der St.-Generaal, Rotterdam; J. G. v. Eeden te Noordwijk; Joh. Franssen te Vlierden, gem. Deurne; Mr. C. M. Go- dahabye een en al oor De weergave is uitstekend. Helder en duidelijk klinkt Margot Sellert's volle, klankrijke stem. De toehoorders bemerken onmiddellijk, dat niemand Renate Lien's werk beter tot zijn recht zou kunnen laten komen. Men voelt hoe de spreekster haar onderwerp 'volkomen beheerscht en zoo verkon digt zij dan ook in werke'ijkh id, wat Renate Lien haar aandeel noemde in het prediken van het evangelie der naastenliefdeZij roert daarmee iets aan, wat meer of minder ver borgen in de ziel van eiken mensch sluimert. Innerlijk diep ontroerd luistert Jo hanna. Verborgen en reeds gedeelte lijk vergeten gevoelens worden opge wekt en doorstroomen haar met pijn lijken en toch verblijdenden gloed. Het is, alsof er iets in haar smelt, dat als een zwaar stuk ijs haar hart heeft be zwaard. Zij voelt den kunstmatig op- gewekten en gesteunden tegenstand in haar binnenste wankelenEn nu breken de lang weerhouden tranen zich baan om in stroomen langs haar wangen te vloeien. Wat is dat toch voor een vrouw, wier schoonheid zelfs door tranen n et beïnvloed wordt, denkt Sir Herbert bewonderend. (Wordt vervolgd.) Waalwyfesclie en laagslraatsrkf Courant* Zich verzekeren bij aan goede maatschappij Is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De „NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1