uur- en glas en verfwaren. VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. ADVERTENTIEN. HERPT. HEUSDEN. -J RAAMSDONK. WASPIK. WASPIK. Marktberichten, Putstraat 34 Waalwijk, BEHANGSELPAPIEREN, seling, Voorz. der R.K. Staatspartij, Amsterdam; Mej. Dr. J. Hillen, Am sterdam; A. H. Kuppens te Gemert; Max van Poll, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, Den Haag; K. L. Henri van der Putt te Eindho ven, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Th. F. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der St.-Ge- neraal, Utrecht; P. J. S. Serrarens, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gen., te Bilthoven; Mr. F. Teulings, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Den Bosch; M. P. van der Weijden, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te Zevenhoven. Plaatsvervangers J. C. van Beek, burgemeester van Deurne; M. Krijgsman te Den Bosch; Mr. J. H. van Maarseveen te Utrecht; F. J. N. Smits van Oyen, Eindhoven; P. N. L. Staal, industrieel, Eindhoven; A. J. J. Willemse te Eindhoven; J. A. de Zwart te Nijmegen. DR. COLIJN OVER INDIë. In de Tweede Kamer heeft Dr. Co- lijn bij de behandeling der Indische begrooting allereerst zijn vreugde ver tolkt en de voldoening der regeering over Indië's medeleven in de vreugde over het Vorstelijk huwelijk en over de overkomst van Indische vorsten en delegaties. Hij hechtte hieraan meer waarde dan de heer Sneevliet, die ge meend heeft, hierover schamper te moeten spreken. De steun van ƒ25 millioen en het Bubberfonds hebben weinig of geen bestrijding ondervonden. Dit fonds was noodig om vlotter te kunnen wer ken bij de besteding van de opbrengst van het bijzonder recht. De exorbitante rechten moeten ze ker blijven al ware het alleen maar- om b.v. den heer Sneevliet te beletten in Indië redevoeringen te houden als hij hier in de Kamer gisteravond ge daan heeft. (Vreugde). De veroordeelden van De Zeven Pro vinciën worden niet anders behandeld dan andere voorwaardelijk in vrijheid gestelden. Wanneer het vlootplan-Deckers ge heel uitgevoerd is en de legerreorga- nisatie voltooid is, voldoet de Indi sche defensie ongetwijfeld aan de daaraan in redelijkheid te stellen eischen. Bij uitzondering was de minister 't ditmaal eens met den heer Westerman die gewaarschuwd heeft, dat men nu maar niet aan het uitgeven moet gaan omdat er een lichtstreepje zichtbaar wordt. Aan de velerlei, veel geld kos tende eischen van den heer Ter Laan kan dan ook zeker niet gedacht wor den. Het werkelijk tekort op de begroo ting is nog meer dan 70 millioen. De toekomst van de financiën is meer of minder précair en nog onzeker. Nie mand weet, hoe wij er over een half jaar in Indië voor zullen staan. Na deze losse opmerkingen vroeg en verkreeg de minister verlof het hoofd deel van zijn rede Vrijdagmiddag te houden. Voordat de minister te 5 uur aan het woord kwam, hebben nog ver schillende leden hun meening over In dische vraagstukken ten beste gegeven. IR. DE KOK IN INDIë AANGEKOMEN. De directeur-generaal van de „Ko ninklijke" ir. J. E. F. de Kok, is op zijn vliegtocht naar Ned.-Indië, na *n prachtige vlucht heden te Medan aan gekomen. Morgen wordt de tocht voort gezet naar Batavia. WERELDJAMBOREE 1937. Benoemingen in het bestuur. De propagandadienst van de We reldjamboree deelt mede, dat in het bestuur der stichting Wereldjamboree 1937 alsnog zijn opgenomen de hee- ren P. P. W. van Leeuwen, majoor intendant te 's-Gravenhage, mr. A. Fens te Eindhoven en dr. L. Berger te 's-Gravenhage, welke heeren deel uitmaken van het bestuur van de ver- eeniging De Katholieke Verkenners. DE GRONDWETSHERZIENING. Eindstemming in de Tweede Kamer. In de vergadering van de Tweede Kamer van vanmiddag was aan de orde de eindstemming over de wets ontwerpen tot het in overweging ne men van voorstellen tot verandering in de Grondwet. De heer Sneevliet (rev.-soc.) zeide, dat reactionaire krachten aan deze wijziging ten grondslag liggen. Spre ker zou tegen de wetsvoorstellen stemmen. Het eerste wetsontwerp (inkomen der Kroon) wordt aangenomen met 91 tegen 5 stemmen. Tegen de heer Sneevliet (rev.-soc.) en de vier com munisten. Het tweede wetsontwerp (schade loosstelling en pensioen Kamerleden) wordt aangenomen met 92 tegen 4 stemmen (tegen de communisten). Het wetsvoorstel betreffende de mogelijkheid om ministers zonder portefeuille te benoemen, wordt aan genomen met 84 tegen 12 stemmen, legen de comm., staatk. ger., de hee ren Duys (zonder partij), Arts (Kath. dein.), Lingbeek (herv. ger.), Snee vliet (rev. soc.) en Westerman (ex. nat. herstel). Het wetsvoorstel betreffende de evenredige vertegenwoordiging „bin nen door de wet te stellen grenzen" wordt aangenomen met 81 tegen 15 stemmen. Tegen de comm., staatk. ger. Arts, Westerman, Lingbeek, v. Hou ten chr. ger., Duys, Sneevliet, Coops en Vos, beiden lib. Het wetsvoorstel betreffende het weren van revolutionaire elementen wordt aangenomen met OU tegen 36 stemmen. Tegen de soc.-dem., comm., van Houten, Sneevliet, de vrijz.-dem., Arts, Westerman en Duys. Het wetsvoorstel betreffende het in stellen van openbare lichamen voor beroep en bedrijf wordt aangenomen met 81 tegen 15 stemmen. Tegen de lib., comm., staatk. ger., Lingbeek en Sneevliet. Het wetsvoorstel tot het aanbrengen van verschillende andere wijzigingen in de Grondwet (opheffing parlemen taire immuniteit bij schending van geheimen en opruiing, staatssecreta rissen, beperking verkiesbaarheid van leden, Curasao wordt Nederl. Antillen) wordt aangenomen met 56 tegen 40 stemmen. Tegen de vrijz. dem., soc. dem., van Houten, communisten, Snee vliet, de staatk. ger., Lingbeek, Wes terman, Arts en Duys. Tevoren motiveerde de heer Kersten (staatk. ger.) zijn stem tegen het aan stellen van staatssecretarissen; de heer Albarda (s.d.) evenzoo wegens het sa menvoegen van deze onderwerpen in één wetsontwerp; de heer Duys idem omdat hij tegen staatssecretarissen is. Het wetsvoorstel betreffende de be palingen van overgangsrecht wordt z. h. st. aangenomen (met aanteeke- ning, dat de communisten tegen zijn). Afwezig waren de Kamerleden van Voorst tot Voorst (r.k.), Vervoorn (platteland), mej. Katz (c.h.) en Boon (lib.). HET PRINSELIJKE PAAR TE WEENEN. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisterenmiddag om half 2 onder den naam van graaf en gravin Ster- berg uit Boedapest vertrokken. In een grijze reis-cabriolet, welke door den Prins werd bestuurd, zijn zij over Gran, Raab en Kittsee naar Oostenrijk gereden. De hooge gasten verschenen tegen 6 uur 's avonds onverwachts in het hotel Bristol, dat aan de Ring- strasse te Weenen is gelegen. De ho tel-directeur bood het Prinselijke paai de voor vorstelijke personen bestem de appartementen aan, welk aanbod door hen werd geweigerd. Zij namen genoegen met een gewone hotelkamer met een salon. In deze kamers heeft ook de hertog van Windsor vertoefd bij zijn laatste verblijf te Weenen, toen hij nog Koning van Engeland was. De Prins en de Prinses werden door twee Nederlandsche politic-be ambten, die in den tweeden auto volg den, vergezeld. In den derden auto werd de bagage van het paar vervoerd. De Prinses en de Prins handhaaf den een streng incognito. Toch heb ben enkele fotografen hen bij aan komst gefotografeerd. Naar verluidt zouden de hooge gas ten twee dagen te Weenen vertoeven. Gedurende hun verblijf zullen zij een voorstelling van de Staatsopera bij wonen. Daarna zullen zij per auto naar Inns bruck rijden, waar zij de Koningin zullen ontmoeten. Zij gaan dan vervolgens naar de Rivièra. DE K.L.M. EN DE ENGELSCHE KRONINGSFEESTEN. De rijke Indische Maharadja's, die voor de Kroningsfeesten naar Enge land komen, maken gebruik van de vliegtuigen der K.L.M. Er zijn er bij die een geheel vliegtuig volboekten. Wel een bewijs van den goeden naam die de K.L.M. in Britsch-Indië geniet, maar minder aangenaam voor andere passagiers, want tot einde Juni blij ken de plaatsen van Oost naar West al verkocht. Extra vliegtuigen in gewonen dienst kan men niet inleggen, daar deze zon der post en vracht veel te duur zijn. Nog is de K.L.M. in onderhandeling met 3 Maharadja's; als deze naar Europa willen vliegen, zullen zij op eigen kosten vliegtuigen van de K.L.M. kunnen charteren; dat is heel duur, maar voor deze heeren beteekent dat niets. Gedurende de Vastenavonddagen werd in onze parochiekerk het 40-uren- gebed gehouden, waarbij des avonds in het Lof de predicaties gehouden werden door den WelEerw. Pater Carlier C.s.s.R. Gedurende de uitstel lingstijden van het H. Sacrament mochten wij een zeer druk bezoek in de Kerk constateeren. Vreemd deed 't aan dat in deze dagen, mogelijk om dat wij opgenomen zijn in Groot- Heusden, in onze plaats dansmuziek gegeven werd, iets wat wij vroeger niet gewoon waren; waren er die hier mede ingenomen waren, de meeste pa rochianen waren er niet mede gediend en toonden dit door hun afwezigheid. In café De Ploeg ging namens de Oranje-vereeniging de film van den optocht bij gelegenheid van de Oranje feesten. Had deze Dinsdagmiddag een overweldigende drukte, des avonds koi^hel beter geweest zijn. In de gehouden bestuursvergade ring van de Stoomzuivelfabriek wer den de functies van de bestuursleden onderling als volgt verdeeld: voor zitter: Chr. A. J. van Herpt; onder voorzitter: Jac. Pulles; secretaris: N. J. v. d. Water. De heer A. de Graag, meester- dammer alhier, zal deelnemen aan den wedstrijd om het kampioen schap van Nederland, welke in Maart a.s. gehouden wordt. In het patronaatsgebouw alhier werd een vergadering gehouden van het Genootschap «De Stille Omgang» te Amsterdam, afd. Heusden, aan gesloten bij de afd. Waalwijk. Van de aanwezigen gaven zich 28 per sonen voor deelname op. Als het met de carnaval zoo doorgaat als dit jaar, zullen de fes tiviteiten haren natuurlijken dood sterven. In de dancings was er heel weinig, haast niets te doen. In een bijeenkomst ten stad- huize alhier heeft de overdracht plaats gehad van de landerijen tus- schen de Godshuizen en het Bur. gerlijk Armbestuur van Drunen. RAAMSDONKSVEER. Rectificatie. In het bericht omtrent het ernstig motor-ongeval op den rijksweg alhier, voorkomende in ons vorig nummer, komt een onjuistheid voor, die wij hier bij gaarne herstellen. Niet Dr. Knaap, doch Dr. Busch uit Raamsdonksveer heeft berijder en duo passagier de eerste hulp verleend. Na opname in het ziekenhuis zijn de patiënten met assistentie van Dr. Lips verder geholpen. Ernstig verkeersongeluk. Over het ernstig ongeluk, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, valt nog het volgende te zeggen Ten gevolge van gevallen natte sneeuw en hagel geraakte Dinsdag avond half 6 een personenauto, af komstig uit Breda, op den rijksweg Raamsdonksveer—Oosterhout, onder deze gemeente aan het slippen, waar door de wagen van den weg reed en onder aan den dijk in een sloot te recht kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. Omstreeks half 8 was men met een takelwagen van garage van Zwol uit Raamsdonksveer bezig de wagen weer op den weg te krijgen. De takelwagen stond schuin in de richting Ooster hout en daar hel ter plaatse zeer don ker was, was deze ruim voldoende van licht voorzien. Vanuit de richting Oos terhout naderde met een vaart van 80 a 90 K.M. een motor, bestuurd door J. Willemse uit Utrecht. Bij den ta kelwagen stond ten overvloede nog 'n politieman te zwaaien met een zak lantaarn, doch Willemse is iemand, die er een gewoonte van maakt om voor geen enkelen politieman te stop pen. Vermoedelijk heeft hij gemeend ook hier weer met een aanrijding te doen te hebben en reed hij met on verminderde snelheid door. Het ge volg was, dat de motor met een ge weldigen slag tegen den takelwagen opbotste. De duo-passagier vloog over den wagen heen en werd een 20-tal meters weggeslingerd en kwam onder aan den bermsloot terecht, waar hij met een hersenschudding en enkele verwon dingen van minder beteekenis bleef liggen. De bestuurder van den motor werd echter tegen den takelwagen ge- HAMER KET ER IN Maakt do koopers wakkerLaat ze weten, dat U er bent met Uw artikel. Uw zaak moet méér verkoopen, véél meer en dat kan. Adverteert 1 Adverteert daar, waar nog koopkracht is. Adverteert in de provincie, waar het plaatselijk blad nu meer dan ooit gelezen wordt. Dèn zult Ge verkoopen 1 Adverteert uitsluitend in slagen cn was er ernstiger aan toe. Door dokter Bosch uit Raamsdonks veer werd geconstateerd, dat laatstge noemde een beenbreuk, een zware hoofdwonde en enkele andere ver wondingen had bekomen. Per zieken auto werden beiden overgebracht naar Raamsdonksveer en aldaar ter obsei- vatie in het St. Theresia-ziekenhuis opgenomen. De motor, die totaal \ei- nield was, werd door de marechaus see in beslag genomen. R.K. Staatspartij. Zondag 14 Febr. a.s. zal Dr. H. Mol- ler, lid der Tweede Kamer voor de afdeeling Raamsdonksveer der R.K. Staatspartij, een spreekbeurt vervul len over het onderwerp: Godsdienst en vrijheid beschermd. Arbeid voor ons volk. De vergadering wordt gehouden in het St. Henricusgebouw en vangt aan om 6 uur n.m. Predikbeurten Zondag 14 Febr. 1937: Ned. Herv. Kerk, v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. G. Lans Jr. A.s. Zondag 14 Febr. des avonds 8 uur zal door de vereeniging «Volksvlijt en Volksvermaak» onder dezinspreuk «Virtus nobilitat artem» een algemeene vergadering worden gehouden in de concertzaal van den heer H. van Iersel. Aan de orde is gesteld 1. Bekening en verantwoording over 1935 1936. 2. Verkiezing van twee bestuurs. leden. Op Woensdag 24 Febr. a.s. des namiddags 3 uur zal in de zaal van den heer H. van Iersel een ver gadering worden gehouden van Hoofdingelanden van het waierschap «Het Zuiderafwateringskanaal». Aan de orde is gesteid 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Verkiezing van twee leden van het dagelijksch bestuur wegens pe riodieke aftreding van de heeien H P. J. HofTmansen B. Middelkoop. 3. Vaststelling der rekening over het dienstjaar 1935 1936. 4. Vaststelling «Ier begrooting voor het dienstjaar 1937 1938. 5. Machtiging aan het dagelijksch bestuur tot het aankoopen van vaste goederen. Waalwijk, 12 Febr. '37. Biggen: 12.— en 14.— gulden. Eieren 4—4cent. dankbetuiging. Hierbij betuigen wij onzen dank voor de vlotte en coulante regeling dei- schade aan onze auto mobiel, verzekerd via het Ass. Kant. „Zuid-Nederland" te 's Bosch, agentschap N V. »WAVEEM« te Waal wijk, en kunnen eenieder ten zeersteaanbevelen zich via genoemd Assurantie kantoor te verzekeren. Dir. N.V „ELVEKA", Schoenfabriek WAALWIJK Gevraagd bij A. DE KORT-KLERKS Grootestraat 136, WAALWIJK netjes kunnende werken. Z g. g. onnoodig zich aan te melden. 57123 VOOR EERSTE KLAS aan concurreerende prijzen naar ALLE SOORTEN Ruime keuze moderne Vraagt staalboeken ter inzage Overal te ontbieden. VRAAGT PRIJSOPGAAF cho van het Zuiden. J.C.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2