KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. „De Echo van het Zuiden" LIEFDE EN RECHTVAARDIGHEID. Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bis schop van 's-Bosch, zegt o.m. in zijn vastenmandement Naar aanleiding van s Pausen laatste dringende vermaning willen Wij in dit herderlijk schrijven al de onzen, en zeer hijzonder allen, die als organen der Katholieke Actie willen meewerken tot verdediging, bevesti ging en uitbreiding van Christus' Rijk van vrede en lielde, ten krachtigste oproepen, 0111 met alle edelmoedigueid zich in al hun doen en laten te gaan toeleggen op de toepassing van het meest afdoende der Pauselijke red middelen: op de volledige beleving van het Goddelijk gebod der broederlijke liefde. Dit redmiddel noemen Wij het meest afdoende, het meest werkdadige der drie pauselijke redmiddelen, om dat van de al of niet trouwe vervu.ling van het gebod, dat Jezus zelf gelijk stelde met het éérste, de doorvoering en uithouw van de geheele Wét des Heeren in ieders persoonlijk leven en in elke gemeenschap afhankelijk is, omdat zonder die beleving noch het geloof noch de rechtvaardigheid bij machte zijn den vrede van Christus in het Rijk van Christus te vestigen. Het geloof zonder de werken der liefde tot God en tot den evenmensch blijft immers een dood geloof en rechtvaar digheid, zoo leerde ons Z.H. reeds in zijn allereerste Encycliek, kan geen vrede brengen, tenzij ze rijkelijk ge temperd worde door de macht der liefde. Overigens bewijst ons de geschie denis der éérste eeuwen van het Christendom, dat dit aan de prediking en de beleving der broederlijke liefde zijn zegepraal over hel oude heiden dom te danken had. Die Lefde kan en zal ook het moderne heidendom moe ten winnen! Die alles verwinnende broederliefde wordt echter alleen gepredikt door het Christendom. Het zelfzuchtige libera lisme voert haar niet hooger op dan tot mildheid of liefdadigheid, het hartelooze socialisme en communisme verfoeien haar en zoeken uit hun aard hun voedingsbodem in onrust, twee dracht, haat en strijd tot het hittere einde. Geheel anders staat het met de Katholieke Kerk. Uit onze Katechis- inus is ons hare leer bekend, dat be oefening der broederliefde hierin be staat, dat wij ter liefde Gods aan alle menschen, zelfs aan onze vijanden, alle goed gunnen en hen behandelen zooals wij wenschen zelf behandeld te worden. De beoefening dier broederliefde is geen vrije deugdoefening, maar strenge plicht, den mensch, in al zijn verhoudingen tot andere menschen, reeds in de natuurwet door God opge legd. Christus noemt dien plicht, om de volmaaktheid, die Hij eraan hergaf, zijn gebod, dat volgens Joes (XVII, 22) bet kenmerk zijner leerlingen moet zijn en voor de wereld een bewijs zijner goddelijke zending. „Wij heb ben van God dit gebod", zoo schrijft de H. Joes (I. IV, 21), „dat wie God liefheeft, ook zijn broeder moet be minnen" en (v. 20). „Indien iemand zegt: Ik bemin God, en zijn broeder haat, die is een leugenaar". Hoe vaak zijn eerzucht en genot zucht en zeer bijzonder „de lage heb zucht", door Pius XI in Quadragesimo anno gebrandmerkt als „de schand vlek en de groote zonde van onzen tijd", niet de onedele drijfveeren, die ons den allereersten eisch der broeder- liefde doen voorbijzien: het vermijden van al wat onze inedemenschen kwetst, als haat en afkeer, nijd en af gunst, oneenigheid en tweespalt en die ons tot de grootste onrechtvaar digheden en liefdeloosheden doen overgaan? Onrechtvaardigheden en liefdeloosheden niet alleen tegenover vreemden of vijanden, maar tot in den boezem van ons Katholiek so ciaal-. ons economisch- of ons politiek vereenigingsleven; wat zeg ik, tegen over naaste familieleden als eigen ouders, broers of zusters, ja zelfs te genover hem of haar met wie men voor God in den echt verbonden werd. Niet zonder opzet vermelden Wij hier in dit verband het Katholiek so ciaal- of economische vereenigingsle ven. Al onze Katholieke vereenigingen belijden eenstemmig en openlijk, dat zij steunen op de Katholieke beginse len en volgens die beginselen ieders bijzondere doeleinden willen en zullen nastreven. Maar moet dan met de liefde tot God ook niet de daarvan n'et te schei den christelijke broederliefde het aller eerst in alles betracht en verzorgd worden? En toch zien wij vaak, zoo- dra het eigenbelang in het spel komt, onze Katholieke vereenigingen in eigen boezem en tegenover anderen optreden alsof zij vrij waren van iede re verplichting van lielde jegens God of hun evennaaste. We zien het Ka tholiek vereenigingsleven zelfs mis bruiken om ongestoord onrechtvaar digheid of lie.deloosheid te plegen, om vrede en ordening, die voor het al gemeen welzijn onontbeerlijk zijn, te saboteeren of onmogelijk te maken, zoodat het openbaar gezag deze met geweld moet opleggen. Willen wij, naar onze roeping in Christus het aanschijn der aarde ver nieuwen den vrede van Clinstus bren gen in het Rijk van Christus, dan zal ons vereenigingsleven ook op de naas tenliefde moeten gericht zijn en in de ordening naar Gods geboden zijn al- verwinnende kracht moeten putten. PASTOOR J. C. KAMP f Te Zijtaart overleed de zeereerw. heer J. C. Kamp, pastoor aldaar. Pas toor Kamp was geboren te Waspik, als zoon van burgemeester Kamp, en was vele jaren een zeer geziene kapelaan te Drunen. Ook in Zijtaart was pastoor Kamp zeer geacht en heeft hij zeer veel tot stand weten te brengen; dit bleek ten duidelijkste uit de hartelijke deelne ming bij z'n begrafenis op 1.1. Dinsdag; de lijkdienst werd gelezen door deken Franssen, die ook de lijkrede hield. De gewezen pastoor van St. Joa- chimsmoer, de zeereerw. heer A. H. F. Kamp volgde met zeer vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten de lijkbaar. Roeireddingsboot bij Zandvoort in de branding omeeslagen. De bemanning wist zich in veiligheid te brengen. Drfe leden geraakten buiten kennis; de schipper nog bewusteloos. - Zandvoort is Woensdagmiddag om half drie opgeschrikt door het be richt, dat tijdens een oefening de roeireddingsboot van de N. Z. H. H. M. inde oranding is omgeslagen. Gelukkig slaagde het grootste deel der opvarenden erin veilig het strand te bereiken, doch de schipper en twee andere inzittenden werden be wusteloos aan land gebracht. Het bestuur van de N Z.H R M had besloten dat de reddingsboot de den driemaandelijkschen proeftocht zou houden. De zee was echter ruw, doch men besloot toch te vertrekken. Onder leiding van schipper J. Molenaar werd de boot ter hoogte van den watertoren in de zee ge reden, maar reeds bij de tweede zandbank liep de boot vol water. Direcl hierop sloegen twee golven over het vaartuigje heen, waardoor het tot schrik van de vele toeschou wers omsloeg. Van de zestien opvarenden zag men verscheidenen op de kiel van de boot kruipen, terwijl anderen kans zagen zwemmende en wadende op het strand te komen. In allerijl werd hulp geboden, maar men kon niet verhinderen dat drie der mannen bewusteloos ^e raakten. Het waren de schipper en de redders Koper en Schuiten. De beide laatste dreven bewusteloos aan landde schipper, die met zijn zwemvest onder de boot was blijven vastzitten, werd, toen deze aan spoelde, uit zijn hachelijke positie bevrijd. De schipper Molenaar en de roeier Schuiten zijn overleden. De geheele plaats is c.iep onder den indruk van 't gebeurde,waarbij ook de secretaris derN.Z H.RJM. de heer de Booij tegenwoordig was. Auto op drie wielrijders ingereden. Eén doode en één zwaar gewonde. In den nacht van Dinsdag op Woensdag om een uur is nabij het buitengoed Hemelrijk onder St. Michielsgestel een auto op drie wiel rijders ingereden, waardoor één persoon gedood werd en een ander zware verwondingen opliep. Op genoemd tijdstip reden drie jongemannen per rijwiel van Den Bosch naar hun woning te St. Mi chielsgestel. Ter hoogte van het buitengoed Hemelrijk naderde uit tegenovergestelde richting een per sonen-auto. De chauffeur reed links van den weg, terwijl slechts één lamp brandde. Hij reed recht op het groepje in. De gevolgen waren ontzettend Een der jongemannen, van den Berselaar, werd op slag gedood, terwijl M. van der Groenendaal ernstig gewond bleef liggen. De derde wielrijder een broer van van der Groenendaal liep slechts HOUDT ZICH GOED ONDANKS ZIJN 70 JAAR. Eens hulpeloos door rheuma- tische pijnen. Een oude man vrijwaart zich voor goed van rheumatische pijnen: „Mijn vader gebruikt Kruschen Salts reeds gedurende een paar jaren en zou er voor geen geld ter wereld buiten wil len. Vroeger was hij beslist hulpeloos door de rheumatische pijnen, doch ik kan gerust beweren, dat Kruschen Salts een nieuwe man van hem gemaakt heeft. Hij is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik U Mevr. F. G.* Kruschen Salts is een mengsel van zes minerale zouten, waarvan elk een directe of indirecte werking heeft bij de bestrijding van rheumatische aandoe ningen. Een enkele flacon Kruschen Salts zal U overtuigen, dat rheumati sche pijnen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaam, dat zijn „kleine dagelijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. enkele schrammen op. Hij begaf zich onmiddellijk naar de nabij gelegen woning van den landbouwer Visschers, die op zijn beurt geeste lijke en geneeskundige hulp inriep en de politie van het gebeurde in kennis stelde. Toen een dokter op de plaats van het ongeluk arriveeide was van den Berselaar reeds ovei leden. M. van der Groenendaal bleek zwaar ge wond te zijn. Hij had o.m; een hersenschudding opgeloopen. Het stoffelijk overschot van van den Berselaar werd naar tiet lijken- li uisje te St. Michielsgestel ovirge- biacht; de zwaar gewonde werd naar de ouderlijke woning vervoerd. Zijn toestand is redelijk. De buigemeester van St. Michiels gestel heelt onmiddellijk na het ongeluk de aanhouding van oen chaulleur vaneen personenauto,die na het ongeluk was doorgereden, verzocht. De politie ven 's Hertogenbosch vond vrij spoedig in een garage aldaar een auto, die sporen van een aanrijding vertoonde. De chauffeur was echter met een anderen auto vertrokken. Toen hij terug kwam, werd hij aan een streng verhoor onderworpen. De man zekere H. uit den Bosch bekende, de aan rijding te hebben veroorzaakt. Hij werd hierna in arrest gesteld, 2 jeugdige dieven gearresteerd. Twee landbouwersknechts, de 16- jarige J. G en de 24 jarige H. B die beide in dienst waren van den landbouwer pp te Kessel, zijn aan den olficier van justitie voorgeleid, verdacht van diefstal, en na verhoor in het huis van bewaring opgesloten. Beide verdachten hadden zich reeds sedert het laatst van 1936 herhaalde malen schuldig gemaakt aan diefstal van graan, aardappelen en kippen ten nadeele van hun baas, die tot nu toe niets van den diefstal had bemerkt. Deze reeks van dief stallen kwam aan het lichl,doordat de gemeenteveldwachter van Kessel een van de verdachten, die een groot pak op de fiets vervoerde, heeft aangehouden. Beide mannen hebben de dief stallen bekend en de gestolen goe deren verkocht en weggegeven. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op den nieuwen provincialen weg in de buurtschap Willeskop nabij Montfoort, is de ongeveer 50-jarige boerenarbeider D. Boogaart bij het oversteken van den weg door een groolen vrachtauto aangereden en op slag gedood. KIND DOODGEREDEN. Bij Franeker is gisteravond een 6 jarig zoontje van den landbouwer D. Westra op den weg van school naar huis bij het plotseling over steken van den Tzummerweg door een auto aangereden. Het kind kreeg een schedelbreuk, waaraan het is overleden. VERDRONKEN. Gisteravond is de 46-jarige heer C. Mank te Ter Aar op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij had des middags per rijwiel zijn woning verlaten om een familielid te bezoeken. Toen hij laat in den avond nog niet thuis was, maakte men zich ongerust. Een onderzoek werd ingesteld en daarbij vond men zijn lichaam in een sluis bij Papen veen. Onmiddellijk ingeroepen dok tershulp mocht niet meer baten. Daar het rijwiel eveneens te water lag, vermoedt men dat de heer Mank, door de duisternis misleid, van het pad is geraakt en te water is gereden. VLIEGRAMP IN DE BAAI VAN SAN FRANCISCO. Elf personen omgekomen. Een passagiersvliegtuig, dat met acht pa,sagiers en een bemanning van drie koppen op weg was van Los Angeles naar San Francisco, is in de baai van San Francisco neer gestort en gezonken. Booten van de kustwacht hebben vergeefs getracht het verongelukte vliegtuig op te sporen, zoodat men moet aannemen, dat alle elf inzit- tenden om het leven gekomen zijn FELLE BRAND IN EEN FABRIEK TE ALMELO. Een felle brand heelt Woensdag avond in korten tijd de fabriek en opslagplaats van bakkersartikelen en bakkerij-grondstoffen derN.V. Dam- hof in de Bakenstraat aldaar,groo- tendeels in asch gelegd. Het vuur werd aangewakkerd door de aanwezige duizenden kilo's vetten en met groote moeite slaagde de brandweer er in, krachtig gesteund door de fabrieksbrandweer der Che mische Wasscherij en Ververij van de Gebrs. Palthe, het vuur meester te worden en de belendende panden voor aantasting te behoeden. De gezamenlijke brandweren werkten met twaalf stralen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. CARNAVALGANGER AAN GEREDEN. Dinsdagnacht keelde de 40-jarige landbouwer v. d. V. uit Heesch, die carnaval had geviei d, in benevelden toestand per rijwiel over den rijks straatweg 's Hei togenbosch Nijme gen huiswaaits. De man zwaaide eenigszins over den weg en bemerkte niet dat onder de gemeente Heesch met groote snelheid een personen auto, afkomstig uit Nijmegen, na derde v. d. V. werd gegrepen en meegesleurd. In hewusteloozen toe stand is hel slachtoffer opgenomen en naar het St. Ludovicus gesticht ter plaatse overgi bracht. Daar bleek dat zijn eene been geheel was ver splinterd bovendien heeft hij ern stige inwendige kneuzingen opge loopen. Zijn toestand is hoogst zorg wekkend Schipper verdronken. Gisteren is de schipper van het motorschip Cornelis, G. v. d. Berg uit Molenaarsgraaf, toen hij zich met zijn schip van Rotterdam naar Molenaarsgraaf begaf, in het Boeren- gat, even voor de spoorbrug, toen hij de uitlaatpijp aan dek bij de roef wilde wegnemen, achterovergevallen en te water geraakt. Hoewel men nog pogingen heeft aangewend om den man te redden, is men er niet in geslaagd hem nog tijdig boven te brengen. Eenige uren i iter heeft de bemanning van de politie IV het stoffelijk overschot geborgen en naar het bureau van de Rivierpolitie gebracht, vanwaar het naar Mole naarsgraaf vervoeid zal worden. Ongeluk in een windmolen. Gistermiddag heeft op den wind. molen van den heer G. te Vortem- Mullem bij Vierlingsbeekeen ongeluk plaats gehad. Een zeventienjarige molenaarsknecht, Teurlings uit Loon op Zand, raakte met zijn das tusschen de kamwielen van den molen. Zijn lichaam werd uit elkaar gerukt. Het lijk van het slachtoffer is naar de begraafplaats vervoerd. Rangeerder tusschen buffers geraakt en gedood. Gisteravond omstreeks acht uur is de 35-jarige rangeerder H. Reyners bij het rangeeren op het emplace ment der Nederlandsche Spoor wegen te Roermond, tusschen de buffers geraakt. R. werd op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouwen vier kinderen achter. Het stoffelijk overschot is naar het St. Laurenlius- ziekenhuis te Roermond gebracht. "MINISTER GELISSEN EN DE ORDENING. Minister Gelissen heeft uitvoerig ge antwoord op de vraag in de Kamer gesteld betreffende zijn houding in de laatste ordenings-aangelegenheden. De N. Rott. Crt. juicht dit antwoord zeer toe en noemt het afdoende. Andere bladen, o.a. het D. v. N. Z., denken er anders over. Dit laatste zegt o.m.: De verdediging van de ministerieele houding lijkt ons intusschen, vooral voor wat de baksteenindustrie aan gaat, zwak en ook vreemd. Want wc krijgen nu te lezen, dat de minister zelf de aandacht zou gevestigd hebben op een vestigingswet als noodzakelijk complement op de ondernemersover eenkomsten. Daarmee zou de heer Gie- len overvloed van gelijk krijgen, die in de Limburger Koerier de veronder stelling uitsprak, dat minister Gelis sen hij het voldoen aan de onvervul bare saneeringsvoorwaarde bereid zou zijn een vestigingsbeperking als nood zakelijk complement der bedrijfssa- neering te bevorderen. Intusschen ach ten wij het ondenkbaar, dat de Ned. Baksteenhond zijn ordeningspogingen gestaakt zou hebben, als de minister werkelijk een duidelijke toezegging in deze richting gedaan had. Zekerheid op dit punt had de basis kunnen vor men voor een definitief saneerings- plan. Maar de minister wekt zelf twij fel aan zijn suggestie, waar hij schrijft niet te begrijpen, dat de Ned. Bak steenhond zoo stond op een toezegging inzake een vestigingsbeperking, „nu hij zich bereid heeft verklaard genoe gen te nemen met de inwerkingtreding van een werkelijk saneerende overeen komst na afloop van den termijn, waarvoor het ingediende bindend be sluit zou gelden, namelijk 1 Mei 1938". Overigens dekt zich de minister vooral met de uitspraak, dat ordening niet afgewenteld moet worden op den consument. Maar men mag daartegen over dan toch wel vragen of de eco nomische chaos uitsluitend neer moet komen op den producent en of een rechtvaardige prijs en een rechtvaar dig loon maar te veronachtzamen zijn. DE OVERSTROOMING ROND BREDA. De toestand in het overstroomings- gebied rond Breda is nog steeds ern stig. Terwijl eenerzijds de Mark bo- venstrooms eenigen val vertoont, stijgt het water in het overstroomde gebied te Breda en benedenstrooms van de Mark langzaam maar zeker millimeter hij millimeter. Dat is een gevolg van een opstuwenden wind. waardoor de afvoer in hel Hollandsch Diep en het Volkerak wordt belem merd. Ook de Maas en Waal wassen voortdurend. CURSUS ARCHITECT. In de volgende week zal aan den cursus voor het diploma Architect der R.K. Leergangen te Tilburg, p. Drs. Gerlachus O.M. Cap. zijn cursorische voordrachten aanvangen over Icono grafie en Liturgie. Tevens zal architect Hansen Jr. uil 's-Hertogenbosch op Donderdag 25 Februari en Woensdag 17 Maart le zingen houden over Boerderijbouw. Voor belangstellenden bestaat gele genheid deze voordrachten en lezingen hij te wonen, waarvoor men zich ge lieve te wenden tot den Rector der R.K. Leergangen te Tilburg: Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens. HET A.N.W.B.-KANTOOR TE BREDA. Het hij kantoor te Breda van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. (Veemarkt 8) heeft in het eerste jaar van zijn bestaan het kantoor werd begin 1936 geopend verstrekt 3456 grensdocumenten, te weten: 2266 trip tieken, 59 carnets, 539 intern, rijbe wijzen, 568 intern, wagenbewijzen, 16 douanekairten en 8 belastingcarnets. Douanekaarten worden tegenwoor dig veel minder afgegeven dan vroe ger, aangezien deze documenten voor Frankrijk en België niet meer noodig zijn. Ter nadere informatie diene, dat dit bijkantoor niet alleen ten dienste is van de inwoners van Breda en om streken, maar van heel Noord-Bra bant en dat ook passanten en tijdelijke logeergasten die in Breda's mooie om geving vertoeven, er gebruik van kun nen maken. Voor de geheele streek is dit bij kantoor een groot gemak, daar men er dadelijk, zonder tijdverlies gehol pen kan worden, als men onverwacht grenspapieren noodig heeft, inlichtin gen wil vragen omtrent uitstapjes of verdere reizen, of bestellingen wenscht te doen uit de veelomvattende lijst der Bondsuitgaven op allerlei toeristisch gebied. Dank zij dit bijkantoor kan men in spoedgevallen veel tijd be sparen. Wilt ae op de hoogte zijn en blijven van 't aeen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8