DUSSEN. wordt gebruikt, die toch veel geriefe lijker is dan de kelder. De Voorzitter zegt dat men de kel der genomen heeft, vanwege het be zwaar van oude menschen en gebrek- kigen tegen het trappenklimmen. Besloten wordt de kelder maar te houden. Ook de overige stembureaux blijven dezelfde. 7. Benoeming leden stembureaux. Voor het hoofdstembureau, waar van de burgemeester ambtshalve voor zitter is worden gekozen de volgende leden: Middelkoop, v. Willigenburg, J. Mi chael en Verheijden. Plaatsvervangers de heeren A. Kerst, J. Kraak en G. Vos. Voor stembureau I: De Burgemeester, G. L. Vos en J. Vos. Plaatsvervangers P. A. v. d. Hoe ven en J. de Bruijn. Voor stembureau II: De heeren v. Willigenburg, Timmer mans en Versteeg en als plaatsvervan gers W. Dalmaijer en J. v. Beek. Voor stembureau III: De heeren H. Kerst, J. Kraak en P. v. d. Hoeven. Plaatsvervangers A. v. de Hoeven en A. J. Verhoeven. Voor stembureau IV: De heeren Middelkoop, Michael en Verheijden. Plaatsvervangers de hee ren Huijsman en G. de Bas. 8. Vaststelling voorschotten vergoe ding art. 101 L.O. wet 1920. Aan de school te Capelle met een gemiddeld aantal leerlingen van 18634 werd een voorschot vastgesteld van 1600. Aan de school te Sprang met een gemiddeld aantal leerlingen van 22734 werd een voorschot vastgesteld van 1900. 9. Vaststelling vergoeding art. 101 L. O. wet 1920 over 1934 uit te kee- ren aan het Bestuur der bijzondere lagere school te Sprang. Vastgesteld wordt een vergoeding te geven van 2549.14. Op voorschotten is reeds betaald 1900.—. De raad kan zich hiermede vereeni gen. 10. Vaststelling verordening heffing en invordering schoolgeld. Hier heeft men ongeveer hetzelfde geval als bij de wijziging verordening besmettelijke ziektegelden (punt 4 der agenda) In verband met de belastingadminis- stratie wordt die heffing niet meer be rekend naar het zuiver inkomen, maar naar de som die men aan belasting moet betalen. Is iemand belastingvrij, dan zal deze heffing worden berekend naar de huurwaarde van zijn woning. Tegelijk wordt voorgesteld, om wan neer er drie kinderen of meer uit een gezin de school bezoeken, voor het eerste kind de belasting te stellen op 100 voor het tweede op 80 voor het derde op 60 enz. B. en W. heb ben n.l. overwogen aan de menschen met groote gezinnen op die mannier in de heffing van schoolgeld tegemoet te komen. De raad gaat hiermede accoord. 11. Wijziging begrooting dienst 1937. B. en W. stellen voor de nog niet goedgekeurde begrooting voor 1937 te wijzigen in zooverre dat voor steun zal worden uitgetrokken 35000 inplaats van 40000 en voor werkverschaffing voor domaniale werken 10000. De rijkssubsidie zal daardoor verhoogd worden tot 81 zoodat de gemeente er niet zwaarder door belast wordt. De heer Michael zegt dat hij heeft gehoord en gelezen dat er 4 gemeenten zijn die rijks- of staatsdomeinwerken in werkverschaffing zullen uitvoeren. Naar zijn meening betreft het hier een lichaam dat geld genoeg heeft om zelf te betalen. Werkverschaffing is veel duurder dan steunverleening en daar om meent spr. dat deze zaak eens goed onder het oog moet worden gezien en is hij er niet voor om de begrooting te wijzigen. Spr. wil in overweging geven om van deze gemeente een actie te doen uitgaan om dergelijke werken pu bliek te doen aanbesteden, onder de zelfde voorwaarden als waarbij ze in werkverschaffing zouden worden uit gevoerd. De Ned. Heide Mij. acht spr. een lichaam waaraan 't aanleggen van bosschen e.d. beter kan worden toever trouwd, doch een werk als het onder havige acht spr. niet op haar terrein gelegen. Hij dringt er op aan in over leg te treden met de Min. van Soc. Za ken om publieke aanbesteding van der gelijke werken te verkrijgen, en zegde toe een vertegenwoordiger bij den bur gemeester te zullen sturen van een ver- eeniging die eveneens hard voor dit doel ijvert. De Voorzitter merkt op dat de heer Michael in de eerste plaats met zijn voorstel te laat komt en op de tweede plaats acht hij de raad niet het aange wezen lichaam om hierover in overleg te treden, dit komt op het terrein van den aannemersbond. Spr. zegt dat de raad er niet meer over te beslissen heeft. Deze werkverschaffing is buiten de gemeente om op touw gezet. B. en W. hebben den minister gevraagd, waarom 100 der kosten voor rijk en gemeente komen, inplaats van 90 Gebruikelijk is n.l. dat de domeinen 10 pet. in de kosten bijdragen. Hierop heb ben B. en W. nog geen antwoord ont vangen. Spr. zal morgen telefonisch antwoord hierop trachten te verkrijgen alsmede de zekerheid dat de begroo- tingswijziging zal worden goedge keurd. De heer Verheijden zou er liever persoonlijk heen gaan, daar hij vreest dat men met telefoneeren weinig zal opschieten. Het lid Timmermans zegt dat het werk toch doorgaat, daar alles reeds is geregeld. Als de gemeente zelf een werkverschaffingswerk gaat uitvoeren, stelt hij voor dit te doen in den geest van den heer Michael. De voorzitter zegt tegen dit laatste geen bezwaar te hebben, en is eveneens van meening dat wat het onderhavige werk betreft, er wel niets meer aan te doen zal zijn. De heer Michael meent dat niets on mogelijk is, alleen dat de hemel omhoog valt. Wie zou 30 jaar geleden voor speld hebben, dat ze over ons heen zouden vliegen. Met goeden wil is alles te bereiken. De heer Kerst is van meening dat wanneer de domeinen geen 10 wil len bijdragen, de gemeente aan het werkverschaffingsobject ook niet moet medewerken. Ook het lid Kraak zegt dezelfde meening te zijn toegedaan. Na nog eenige discussie verklaart de raad zich dus met het voorstel voor be- grootings-wijziging accoord, wanneer de domeinen 10 zullen bijdragen, plus de bijkomende kosten. Alleen de heer Michael is er tegen. 12. Mededeelingen. Deze mededeelingen worden in ge heime vergadering behandeld. De heer Michael wenscht van de rondvraag gebruik te maken om de waterleidingkwestie nog eens op het Zaterdagmiddag 13 Febr. 1937, kwam de Raad van de gemeente Dussen in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den EdAchtb. Heer Burgemeester Snijders. Aanwezig alle leden. In zijn openingswoord achtte de Voorzitter een terugblik op het afge- loopen jaar niet noodig, daar dit toch zou staan in een teeken van teruggang. Spr. hoopt echter dat in den misschien op komst zijnden vooruitgang de ge meente zal mogen deelen; hij wees er tot slot nog op dat de werkloosheid iets is verminderd. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. De Voorzitter deelt mede, dat in ver band met het Vorstelijk Huwelijk de gemeente Dussen een gelukwensch tot het vorstelijk paar heeft gericht. Van Ged. Staten is bericht ontvan gen dat ontheffing is verleend van de verplichting tot aanstelling van capi ta la n ten. Van Ged. Staten is bericht ingeko men, waarbij het gemeentebestuur ge machtigd wordt, uitgaven en ontvang sten te doen op de nog niet goedgekeur de begrooting. Verder nog enkele goedkeuringen van genomen raadsbesluiten. Verder deelt de Voorzitter mede, dat tot ambtenaar voor bouw- en woning toezicht voor Dussen en omliggende gemeenten is benoemd de heer van Loenen, die zich heeft gevestigd te Almkerk. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Er is verder een schrijven binnen gekomen van de gewestelijke Land stormcommissie te Dordrecht, waarin een subsidie gevraagd wordt voor dc te houden schietwedstrijden. In verband hiermede hebben B. en W. besloten 2.50 uit te trekken als klein blijk van waardeering. Het voorstel wordt aangenomen. Verder is nog een schrijven binnen gekomen van Ged. Staten betr. aan sluiting bij het borgstellingsfonds voor den middenstand. Hiervoor zou een storting noodig zijn van 10 cent per inwoner ineens (ƒ380.en verder een jaarlijksche bijdrage van 2 cent per inwoner 76). Eenigen tijd geleden was ook reeds een dusdanig schrijven ingekomen, maar de behandeling is toen uitgesteld om eerst eens te kijken wat andere gemeenten doen. Spr. meent, dat de gemeente Dussen wel niet achterwege zou kunnen blijven. De heer van Rijswijk is voorstander van de aansluiting. Hij vraagt echter of niet met een kleiner bedrag zou kunnen worden volstaan, hetgeen ech ter onmogelijk blijkt te zijn. Spr. is van meening, dat met dit fonds dik wijls de middenstanders zouden kun nen worden geholpen. tapijt te brengen. Belachelijk en treurig noemt spr. de uitspraak van den Kan tonrechter te 's Bosch, alsmede het krantenbericht: ,,De pomp van de bur gemeester van Sprang-Capelle". Spre ker doet voorlezing van de tarieven die thans gerekend worden bij de bepaling der aansluitingskosten en waaruit z.i. groote willekeur van de maatschappij blijkt. Vanaf deze groene tafel wil spr. tegen deze willekeur krachtig protes teeren en hij hoopt dat de menschen geen water meer van de maatschappij zullen gebruiken en niets meer zullen betalen. Ook vertrouwt hij dat de ge meente geen enkel proces-verbaal meer zal opmaken, dat moet de maatschappij dan zelf maar doen. Spr. zegt dat op het gemeentehuis een kaart berust waarop het buizennet staat aangegeven, doch de uitvoering is niet volgens dit plan geschied, terwijl er nog verschil lende andere punten zijn waarin de maatschappij geheel anders is opgetre den dan bij contract was overeengeko men. De maatschappij treedt z.i. op, op een manier die kant nog wal raakt, ieder oogenblik wordt de zaak maar willekeurig gewijzigd. Spr. tart de maatschappij om nog een proces-ver baal te maken. De heer Verheijden onderschrijft de meening van den heer Michael omtrent de willekeurige handelwijze van de maatschappij. De Voorzitter zegt dat niet de in druk mag worden gewekt, zooals door het bewuste krantenbericht, dat spr. geen waterleiding zou hebben, want dit is wel het geval. Hij geeft in overwe ging om bij bezwaren tegen de water leidingmaatschappij persoonlijk of ge zamenlijk een bespreking bij de directie aan te vragen. Dan heeft men meer kans op succes dan met een dergelijke bespreking in den raad, waarmee men slechts publiciteit in de pers bereikt. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter deze vergadering. De Voorzitter merkt op dat deze niet alleen met borgstellingen, maar bo vendien ook nog met adviezen door deze instellingen geholpen worden. Het bevreemde spr. dat van de zijde van den middenstand hierover niets vernomen is. De heer van der Louw is van mee ning, dat de middenstand op de be slissing van den gemeenteraad heeft gewacht. Met algemeene stemmen wordt be sloten de gevraagde bijdrage te ver- leencn. 2. Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Voor deze commissie werden her benoemd de heeren Boender, Seve- rijnen en Achterberg, terwijl in de vacature-van Dijk gekozen wordt de lieer P. van Mierlo met 10 stemmen legen één stem op den heer A. van Honzenwij k. 3. Subsidie stichting O. L. Vrouwe Lyceum te Breda. Van deze stichting is een schrijven binnengekomen waarin verzocht wórdt om voor elke leerling een bijdrage toe te slaan van 100.'s jaars. B. en \V. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen, zooals ook vroeger voor Waalwijk het geval was. Het lid van Rijswijk vraagt of die subsidie van Rijkswege ook goedge keurd zou worden. De Voorzitter zegt, dat deze subsi die door het Rijk zeker goedgekeurd zal worden. Er is op de begrooting reeds een post voor uitgetrokken. Met algemeene stemmen werd be sloten genoemde subsidie te verleenen. 4. Ontslag en benoeming Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Op diensverzoek werd aan den heer G. A. van der Pluijm eervol ont slag verleend als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, met dankzegging voor bewezen diensten. Voor een nieuwen ambtenaar werden voorgesteld de heeren A. Snijders en J. van Etten. De heer A. Snijders werd gekozen met 10 stemmen tegen 1 op den heer van Etten. 5. Vergoeding gebruik eigen fiets door Controleur steunverleening. De Voorzitter zegt, dat er een ver zoekschrift is ingekomen van den controleur van de steunverleening van Dussen en Almkerk, om een toelage van 15.per jaar, deze vergoeding is door den controleur ook in Alm kerk aangevraagd. B. en W. achten billijk dit verzoek in te willigen. Het lid v. d. Louw vraagt of Alm kerk die vergoeding reeds heeft toe gekend. De Voorzitter zegt van niet, maai bij is toch van meening, dat het noo dig is deze vergoeding toe te kennen, daar de controleur zijn rijwiel in ver- bami met zijn ambt noodig heeft. Het lid v. d. Louw zegt dat de steun trekkers die ver weg moeten gaan werken, hun rijwiel ook voor hun be roep noodig hebben en toch ook hier voor geen vergoeding ontvangen. De betreffende ambtenaar wist toch vooruit toen hij solliciteerde, dat hij die afstanden moest afleggen. Hij heeft nog pas een verhooging gehad en om nu weer deze rijwieltoelage te geven, daar voelt spr. niets voor. De Voorzitter zegt, dal liet toch niet opgaat een steuntrekker met een amb tenaar te vergelijken, het is te gek om van te praten. Ook de heer Leeggangers verklaart zich tegen vergoeding. Na stemming werd met 7 tegen 4 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heeren v. d. Louw, Leeggangers, Heesters en van Balkom. 6. Wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter zegt, dat het de be doeling is van het Armbestuur een ge heel nieuwe organisatie te maken. Vroeger waren er 9 leden. Door dc aanstelling van een controleur, die ook over de aanvrage om onderstand rap port uitbrengt, achten B. en W. dal nu 3 leden voldoende zullen zijn. Deze 3 leden benoemen dan den Secretaris. De vroegere vergoeding voor den Se cretaris van 75 zou nu ook verlaagd kunnen worden. Spr. stelt voor ƒ50 te geven, hetgeen wordt aangenomen. De volgende leden worden voorge steld: v. Veldhoven en W. v. d. Pluim voor den polder; K. Bakker en W. Middelkoop voor Dussen en een dei- beide wethouders. Het werk der armmeesters zal nu zoo voornaam niet meer zijn, daar al les op den controleur neerkomt. De heer van Rijswijk stelt voor er in plaats van 3, 5 leden van te maken. Dit voorstel, in stemming gebracht, werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Koekoek, van Etten en Berm. De Voorzitter zegt, dat nog enkele Vrijdagavond om acht uur kwam de raad dezer gemeente in openbare Vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Aan de orde is het onderzoek dei- geloofsbrieven en de installatie van het op 28 Januari 1937 benoemd lid van den raad de heer J. J. Staal. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met de ontslagname van den heer F. S. Voermans, de heer J. Staal voor deze raadsvacature in aan merking komt. Als commissie van onderzoek vook de geloofsbrief van den heer Staal, worden aangewezen de heeren C. Boon, L. Okkerse en J. Dirven. De commissie deelt mede dat zij geen bezwaren had tegen de toelating van den heer Staal. De heer Dirven vroeg echter of het lidmaatschap van den raad vereenig- baar is met lid van het college van regenten der stedelijke Godshuizen, waarin de heer Staal zitting in heeft. De Voorzitter deelt mede, dat de wetgever zulks niets als beletsel heeft aangemerkt. Een andere vraag is of de heer Staal door zijn beneoming als lid van den raad aan te nmen, hier door niet in strijd komt met het re glement der Sted. Godshuizen. Dit reglement toch laat slechts toe dat maar twee leden van den raad zitting kunnen hebben in het college van re genten der Sted. Godshuizen. De heer Staal zit echter reeds in dit college en hierin heeft hel regle ment niet voorzien zoodat zijn lid maatschap geen bezwaren oplevert. Bij een eventueele verkiezing zou de raad echter met het reglement reke ning moeten houden. De heer Sassen vindt dat dergelijke reglementen niet in het voordeel zijn om de rust en orde in de gemeente te bevorderen. Blijkbaar is met het sa menstellen van het reglement hier mede geen voldoende rekening ge houden. Hij meent dan ook ernstig daartegen zijn stem te moeten verzet ten om later geen verwijt te hooren dat hij zulks zonder aanmerking heeft getolereerd. De heer v. d. Loo meent dat deze kwestie geheel aan den heer Staal moet worden overgelaten. Deze toch kan bedanken of voor zijn raadslidmaat schap of voor zijn regentschap. Nadat de voorzitter heeft medege deeld dat de geloofsbrieven in orde is bevonden, zoodat de heer Staal als lid van den raad kan worden toegela ten, vindt hierop de installatie van den heer Staal plaats. De Voorzitter feliciteert! den heer Staal met zijn benoeming. Reeds eer der maakte de heer Staal deel uit van den raad zoodat hij voor de ge meente geen onbekende is. Spreker hoopte dat de heer Staal zou mede werken met zijn collega's de raadsle den en met burgemeester en wethou- drs in het belang der gemeente. Nadat de heer Staal de vereischte eeden heeft afgelegd, wordt overge- aanvragen zijn ingekomen, die beter in geheime vergadering behandeld kunnen worden. Een aanvraag van den heer Brune wordt nog in behandeling genomen. Deze vraagt de vergoeding voor school gaande kinderen voor hem tol 1.59 per week te verhoogen. De Voorzitter acht wel termen aan wezig om voor adressant van de ge wone regeling af te wijken, omdat hij zoover achteraf woont en niet met de bus meekan. De heer v. Rijswijk herinnert er aan dat vroeger ook fouten zijn gemaakt en geeft in overweging deze zaak eerst goed te onderzoeken, hetgeen de Voor zitter toezegt. De heer van Besouw vraagt of er geen verzoek is ontvangen van den Chr. Besturenbond om de menschen tot de 65 jaar in de steunverleening op te nemen. De Voorzitter bevestigt dat (lil ver zoek is ingekomen, doch waar dit al reeds 2 jaar geleden in Dussen is in gevoerd, achtte hij het onnoodig dit verzoek in den Raad te brengen. De heer van Dalen dringt er op aan om den weg naar de Hank te ver beteren. Hij vraagt of dit niet tegelijk kan geschieden met de werkzaamhe den, die thans in werkverschaffing worden verricht in den Zuid-Holland- schen polder. De Voorzitter meent, dat hel ver barden van dien weg is inbegrepen en zal deze zaak nader met den ambte naar van de Heide Mij. bespreken. De beer Koekoek meent dat het de bedoeling is in de zomermaanden de zen weg onderhanden te nemen, om dat liet regenachtige jaargetijde er zich minder voor leent. Niemand meer het woord verlan gend, sluit de Voorzitter deze open bare vergadering. gaan tol benoeming van een wethou der in verband met de vacature Voer mans. Uitgebracht worden 7 stemmen waarvan 5 op den heer A. J. C. de Kroon, 1 blanco en 1 op den heer J. Dirven, zoodat de heer de Kroon is benoemd. De Voorzitter vraagt of de heer de Kroon zijn benoeming aanneemt, waarop deze bevestigend antwoord. De Voorzitter wenschte de heer de Kroon van harte geluk met zijn be noeming en hoopte op de volle mede werking van den heer de Kroon. Reeds vele jaren was de heer de Kroon wethouder, steeds heeft hij de belangen der gemeente naar beste we ten voorgestaan en spreker is dan ook overtuigd dat de heer de Kroon zich met dezelfde energie als vroeger zal toeleggen op zijn wethouderschap. De heer de Kroon dankt voor de op hem uitgebrachte stemmen en za! steeds in het belang der gemeente naar beste welen werkzaam zijn. De heer v. d. Loo constateert met groot genoegen dat de heer de Kroon wederom in eere is hersteld en is blij dat het gekonkel bij vorige wet houdersverkiezingen, thans achter den rug is. Aan de orde komt het voorstel van burgemeester en wethouders tot wij ziging van de verordening op de hef fing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den burgelijken stand. De Voorzitter deelt mede dat in verband met de totstandkoming van hel besluit bevolkingsboekhouding deze verordening wijziging behoeft. Voortaan zal voor inlichtingen uil de bevolkingsregisters leges moeten werden betaald. Per mondelinge in lichting bedragen deze inlichtingen 0.25 per opgaaf, per schriftelijke in lichting 0.30. Voorts kan men voor meerdere gegevens een abonnement aangaan waardoor de kosten belang rijk worden verminderd. Verder is de verordening gewijzigd door een bepaling op te nemen dat voor bouwkosten wanneer deze meer dan 25.000.bedragen voor iedere ƒ5000.meer ƒ10.verschuldigd is. Zooals de verordening thans was kon niet meer dan 25.worden ge rekend. Voor gewone bouwwerken be- teekent deze wijziging geen verande ring. Alleen voor grootere bouwwer ken zal in het vervolg meer leges moeten worden betaald. Voor huisslachtingen zal in het vervolg 0.25 verschuldigd zijn. On der de oude verordening was zulks vrij. Wat de rechten van den burgelij ken stand betreft, stellen B. en W. voor in het vervolg tarieven vast te stellen. Voor Maandag en Woensdag 15.Voor Dinsdag 25.en voor Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 7.50. Het tijdstip waarop kostelooze hu-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2