Plaatselijke Berichten. Woensdag 17 Februari 1937. No. 15 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad. R.K. H.B.S. 3.-R.K. H.H.S. 5. Verschenen is hel jaarverslag over 1930 vau hoveiigciiocnjue school. iNa opgave vaa uesiuur vau U. M. U. piaalaelijK hesiuur, h*.t per soneel euz., waariu geen Wijziging kwam, worden medegedeeld de ver- andeimgen in de verdeeiing der lesuren, ui. de rexen- en meetkunde lessen werden alien in ecu liaud vereenigd en opgedragen aan den heer aJa». A. lieuae», ler wijl de heer lr. J. Cnarpeniier neiasl oleel mei hel onderwijs in de algeora. Het onderwijs in de naiuurkun. dige aardrijKsKdnde in Klassen IV en V wem opgedragen aan den neer Drs. A. licunes, terwijl de directeur zijn lessen in die Klassen DeperKle tol zuiver economiscne aarurijKs kunde, in dit veruand wijst de di- recieur er op, dat z, i. nel onderwijs in de puyaiscne aardrijKSKuuue, speciaal van de negiuselcn der Kli matologie, voor de verklaring van hel economised leven mei Kan wor den geunsl en dal hel dan ooK terecht in het programma van hel eindexamen der noogere handel school is opgenomen. i3ij hel schrif telijk eindexamen van onze scuool heelt daarom altijd één opgave he trekking op de uatuurkuiiuige aard rijkskunde. Heiaan lal leerlingen bedroeg einde 193b 12U leerlingen, verdeeld als volgtKlas 1 3a, 11a en h 41, lil 32, IV 7 en V 9, ü7 kwamen uil Waalwijk, 53 uil buitengemeenten, 1U3 waren katholiek, 17 protestant. Voor het diploma B. S. 3 slaag den 13 van de 25, voor het eind examen H. H. S. 5 slaagden 3 van de 9 leerlingen. Na een mededeeling over de po sities of verdere studies dezer jonge lui zegt de directeur aan het slot van het verslag: Ten slotte moge ondergeteekende er op wijzen, dat de scnool te Waal wijk nu reeds vrijwel geheel vol doet aan de eischeu voor de H.13.6. A, zooals die in het bij de Tweede Kamer ingediende Wetsontwerp tol wijziging van de bestaande Wet op hel iVJL.O. zijn geformuleerd. Het zou voor de positie van de school en de toekomstmogelijkheden van de afgestudeerde jougelui van groot voordeel zijn, wanneer binnen eenige maandeu dit voorstel van Z.Exc. den Minister vanUnd., K.en W. door de beide Kamers werd aangenomen, waarmede aan deze schooi eindelijk de bescherming van een wettelijk dak zou worden ver leend.» En wij meenen er nog te kunnen bijvoegen datde school te Waalwijk de eenige katholieke inrichting in Noordbrabant is, die een 3-jaiige H. 13. S. tot onderbouw heeft. Vergadering Stillen Omgang. Zondagmorgen 11.45 11. had in de boveuzaal van den U.K. Gilden bond alhier een vergadering plaats van den Stillen Omgang. De voorzitter, de ZeerEerw. Heer Pastoor Verhagen, opende de ver gadering met den christelijken groet en heette de aanwezigen, speciaal die uit Drunen, Heusden en om geving hartelijk welkom. Hierna werden door den secretaris, den Heer Klaassen, de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die onveranderd werden vastgesteld. De heer Klaassen die de algemeene vergadering in Amsterdam had bij gewoond, gaf hierover eenige inlich tingen. Hij wees er op dat deze ver gadering uit alle deelen des lands druk bezocht was en dat er door hem veel moeite is gedaan om de regeling te houden zooals die vorig jaar was. In Am.terdam wilde men n.l. dat Waalwijk den tweeden Zon dag zou komen. Na veel gedeli- bereer is spr. er echter in geslaagd gedaan te krijgen dat onze afd. den eersten Zondag kan gaan. Ook za' er voor de heenreis een extra-trein beschikbaar zijn, hetgeen vooral te danken is aan de volledige mede werking, ondervonden van den Stationschef alhier, ook de terugreis zal met een extra-trein gemaakt worden. Daar deze afd. in Amsterdam zei een H. Mis heeft, moet men zei' voor een organist en zangers zorgen. Een organist is al gevonden, terwij" de zangers zich nog op kunnen geven. De voorzitter, pastoor Verhagen, zegt dat de heer Klaassen den heer Wezie uit Tilburg heeft aangezocht om op 3 Maart een lezing met licht beelden te houden over dezen Stillen Omgang. Ook dringt de secr. er op aan dat iedereen te zijner tijd zijn bewijs van lidmaatschap bij zich heeft, daar hij anders onverbiddelijk uit trein en kerk verwijderd wordt. Daar van de rondvraag geen ge bruik werd gemaakt werd door den voorzitter, den ZeerEerw. Heer Pastoor Verhagen deze vergadering met den christelijken groet gesloten. Het programma van den Stillen Omgang luidt als volgt: 6 Maart '378.30 n.m. Lof in arochiekerk H.Antonius van Padua te Waalwijk. Vertrek extra trein Waalwijk 9.15. A'dam 6.44. Tijdens de reis zal gecollecteerd worden voor kaarsen en onkosten aan deze reis verbonden en zullen velschillende liederen gezongen worden. Tegen de wegenkaart. In ons verslag van de jaarverga dering der Cnnsteiijk-Historiscne Kicsvereeniging hebben we mede gedeeld dat besioteu is te informeel en of de R.K. Kiesvereeniging reeds stappen heeft gedaan inzake de wegenkaart in Noordbrabant en werd ook in verband hiermee ons statenlid burgemeester Moonen ge noemd. Een ander blad heeft hieruit ge distilleerd of geeft als vaststaand aan dat de Chr. Historische Kiesveree niging aan de Katholieke Kiesver eeniging verzocht heeft gezamenlijk stappen te doen om de wegenbelas ting op rijwielen afgeschaft te krijgen en dal de besturen besloten hebben gezamenlijk een audiëntie aan te vragen bij het Statenlid Burgemees ter Moonen, teneinde deze zaak aanhangig te krijgen. Zoover is het echter niet. Het bestuur der Chr. Historische Kiesvereeniging heelt een briel ge richt aan dat der Katholieke Kies vereeniging om te informeeren ol zijnerzijds ten deze al stappen gedaan zijn in verband met de vraag van den heer de Jong op de laatste al gemeene vergadering. Zoo dit niet 't geval mocht zijn, vraagt zij of de Kath. Kiesvereeniging er iets voor voelt gezamenlijk op te treden, mogelijk met uitnoodiging e\eneens der Anti-revolutionaire Kiesvereen.; zij meent ook dat een bespreking met ons Statenlid, burgemeester Moonen, dan het eerst op den weg ligt. Dit zijn de stappen die de Chr. Hist. Kiesvereeniging gedaan heeft meer niet en op 't oogenblik is op haar brief nog geen antwoord inge komen van de Kath. Kiesvereeniging. Anti-Rev. Kiesv. „Nederland en Oranje". Bovengenoemde kiesvereeniging hoopt heden Woensdag 17 Februari 's avonds te 7.30 in jaarvergadering bijeen te komen. Behalve de gewone huishoudelijke zaken als jaarver slagen enz. zal als hoofdschotel worden gegeven de «Caricaturen van Kuyper en Colijn» op het witte doek. Het belooft voor leden en ge- noodigden een mooie avond te worden. Tentoonstelling St. Theresiagesticht. Zooals in de advertentie staat aangegeven zal op Zaterdag 20 van 2-5 en Zondag 21 Februari a.s. van 11 5 uur een expositie van leei lingenwerk te zien zijn in het St. Theresiagesticht. Ouders, IJ stelt zeker belang in het werk Uwer kinderen, toont uw belangstelling, door de tentoonstelling te bezoeken. Komt ook eens zien, wat uw kinde ren op de Vak- en Kookschool, op de lessen voor nuttige en fraaie handwerken zooal leeren kunnen en waarmee uw kleuters op de Fröbelschool worden beziggehouden Meisjes die de Lagere Schooi hebben verlaten en zij die binnen afzienbaren tijd denken te trouwen, komt ook eens zien. De expositie is gratis voor ieder toegankelijk en wordt gehoudtn in de lokalen van vak-en tröbelschool. Zusters St. Theresiagesticht. Bebouwing Putstraat. Dezer dagen is men aangevangen met den bouw van een woning op het laatste open stuk aan de Oost zijde der Putstraat en hiermeeis de geheele Putstraat aan beide zijden bebouwd en vormt deze een zeer mooie, ruime straat met trottoirs, boombeplanting en over het geheel zeer aardige woningeu. Zooals bekend is de geheele West zijde bebouwd met gemeente-wonin gen, terwijl de Oostzijde geheel aan particulieren woningbouw is over gelaten, wat in zeer snel tempo is geschied. In afzienbaren tijd zal nu wel nieuwe bouwgelegenheid voor dit genre huizen worden ontworpen. Immanuel te Besoijen. Op uitnoodiging van de Chr. J.V. »Immanuel» te 13esoijen hoopt op 25 Februari voor de J. V. op te treden den Weleerw. Heer Ds. B. van Ginkel Ned. Herv. Pred. te Renswoude met als onderwerp: »Paulus in den Smeltkroes.» Aanvang 7.30 uur. die medewerkten om het van Schijn- del-fabrikaat steeds hooger op te voe ren. De tegenwoordige tijd vraagt jon ge krachten, terwijl de ouderen reeds veel te vroeg uit de fabriek gezet wor den. Dat men hier de grijze hoofden niettemin zoo respecteert, heeft niet nagelaten een staf van toegewijde be kwame werkers te vormen met liefde voor de zaak, wat aan het fabrikaat ten goede komt. Van de commissarissen, de heeren Ir. Kootstra cn Rommelaar, waren te legrafische gelukwenschen binnenge komen. De heer Mahieu bracht namens den jubilaris, die te zeer onder den indruk was door deze treffende huldiging, hartelijk dank op de eerste plaats aan H.M. de Koningin voor de verleende onderscheiding en verder aan de di rectie, het personeel en de verschil lende sprekers voor hun waardeeren- de woorden, de geschenken en bloe menhulde. De jubilaris hoopte, dat God hen nog lang de gezondheid zou geven om in de zaak, die hen zoo dier baar was geworden, werkzaam te zijn. Alle aanwezigen kwamen den sym pathieken jubilaris hierna de hand drukken. Tot slot werd nog 'n groeps foto gemaakt van den jubilaris met directie en de 12 andere werknemers die hun zilveren feest achter den rug hadden. Deze vindt men in dit num mer afgedrukt. Voor de huldiging van den heer G.Verhoeven zie men onder „Laatste Berichten". 40-JARIG JUBILEUM AAN DE N. V. STOOM SC HOEN EN FABRIEK A. H. VAN SCHIJNCEL Wij geven hierneven den 40- jarigen jubilaris temidden van directie en 12 arbeiders, die reeds meer dan 25 jaren in dit bedrijf werkzaam zijn: Zittend v.l.n.r.: C. van Heijst, P. van Schijndel (directeur), de jubilaris fclein Versteeg; C. Pul lens (procuratiehouder); Adr. v. Heijst. Staande v.l.n.r.: P. v. d. Ham men, O. Goedhart, L. v. Zutphen, J. H. Bakker, A. van Herwijnen, Jan Spitters, G. Gouda, P. van Delft, G. J. Gouda, M. J. Blom. JUBILEA. M is wel een verheugend verschijn sel in dezen veelal liarteloozen tijd, dat onze piaats zoo hernaaidelijk blij ken geelt van de waardeering voor uen werkman die vele jaren in uienst is van denzeiiden patroon en van de uitste kende verhoudingen die in tal van be drijven heerschen tusschen patroon en werknemer. Dit noemen wij èn voor de bedrijven èn voor de werknemers een gunstig teeken. Hebben we onlangs melding kunnen maken van verschillende jubilea in de Timtur-schoenfabriek, thans we derom tellen de N.V. Stoomschoen- fabriek A. H. van Schijndel en het Kassierskantoor W. Timmermans Zonen heiden een 40-jarig jubilaris onder hun personeel. Zaterdag herdacht n.l. de heer Hein Versteeg den dag dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij de fa. A. H. van Schijndel. Reeds in den loop van den morgen bereikte hem de tijding, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te ken nen, met welke officieele onderschei ding wij den jubilaris van harte ge lukwenschen. Te 12 uur had in de fabriek in het bijzijn van het geheele personeel een treffende hulde plaats van den sym pathieken jubilaris, die vergezeld was van zijn familie. Allereerst nam de directeur, de heer P. van Schijndel het woord die in een van veel waardeering getuigende toe spraak den jubilaris schilderde als een goed vakman die steeds in elk opzicht een voorbeeld was voor zijn inede-ar- beiders. Spr. hoopte dat „Hein" ook zijn gouden dienst jubileum nog eens zou mogen vieren. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. den jubilaris een geschenk onder couvert aan en bloemen aan diens echtgenoote. Voorts bood spr. ter gelegenheid van dit jubileum aan alle 13 arbeiders die reeds langer dan 25 jaar de firma ge diend hadden een feestavond aan op a.s. Zaterdag. Ten slotte wensclite spr. den jubi laris geluk met de verkregen onder scheiding. Hierna sprak de procuratiehouder, de heer C. Pullens, die de beteekenis van dit zeldzame jubileum nog eens extra belichtte. Niet alleen wat het groote aantal dienstjaren betreft is dit jubileum als een bijzonderheid aan te merken, maar meer nog om het feit, dat geen enkele wettelijke zekerheid voor het voortbestaan der dienstbe trekking voor werknemer of werkge ver aanwezig was, doch deze berustte geheel op wederzijdsche waardeering. Een dergelijke goede verhouding dwingt respect af in dezen tijd en het stemt tot voldoening dat zoo'n groote groep arbeiders in dit bedrijf dit voetspoor volgt. Een dergelijke wederzij dsche waar deering achtte spr. de kern voor een goede ordening, waarover men thans zooveel spreekt. Hij wenschte Hein nog vele jaren gezondheid en kracht toe om met dezelfde opgewektheid en liefde voor het vak zijn taak te ver vullen. De heer Adr. v. Heijst huldigde als technisch leider namens het geheele personeel den jubilaris 0111 zijn pret- tigen omgang met zijn inede-arbeiders voor wie hij steeds als een model mocht worden beschouwd, en bood namens het personeel 6 fraaie stoelen aan. De heer L. van Zutphen, zelf een der veteranen, bracht hulde na mens de 12 mede-arbeiders, die reeds meer dan 25 jaar naast Versteeg heb ben gewerkt en liem als een lichtend voorbeeld beschouwen. Het stemde hen allen tot zoo groote voldoening dat zij als oudere werk nemers in deze zaak niet alleen nog geduld, maar zelfs zeer gerespecteerd worden. Namens de groep van 13 oud jubilarissen, waarvan Hein de spil is, bracht hij een 3-werf hoera uit op den jubilaris, vrouw en kinderen. De vertegenwoordiger der firma, de heer Jud van Delft, sprak hierna een woord, waarin hij eveneens de voorbeeldige verstandhouding schet ste die hier heerschte tusschen allen 12'/j jaar trouwen dienst. Zaterdag 13 Februari 1.1. herdacht Mejuffr. R. Herman den dag dat zij vóór 12'/2 jaar bij de familie Smelt alhier in dienst trad. Omringd door familieleden werd zij gehuldigd voor hare trouwe dienstprestatie gedurende 1272jaar, wat tegenwoordig zeker tot de bij zonderheden behoort en werden haar verschillende prachtige cadeauxaan geboden; ook vele bloemen en schrif telijke gelukwenschen kwamen in, terwijl de dag in gepaste feestvrengde 'werd doorgebracht, zoodat deze voor de jubilaresse tot een onver getelijke is gemaakt. R.K. Kiesvereeniging In de Zondagmiddag gehouden bestuursvergadering van de R.K. Kiesvereeniging werd behandeld eeu schrijven van Notalis L. Christ, oie boricüle, waar de functie van het voorzitterschap veel meer tijd van hem vroeg dan waarover hij kon beschikken, tot zijn spijt ge dwongen te zijn voor deze functie te bedanken, hopende hiermede te handelen in het belang van de vereeiiiging. De Secretaris deelde mede dat de heer J. v. d. Geld hem monde ling zijn ontslagname had kenbaar gemaakt. Besloten werd dat de bestuurs leden in elk der parochies St. Jan en St. Antonius een algememe ver. gadering zouden voorbereiden om de opengevallen plaatsen aan te vullen. Daarna zal uit het volledig be stuur in een algemeene vei gadering der geheele kiesvereeniging de keuze van een nieuwen voorzitter plaats hebben. Een bespreking werd nog gewijd aan de weggeldhefiing in Noord- Brabant. Comité Bijzondere Nooden Maandagavond werd in zaal 20 van het gemeentehuis een vergade ring gehouden van het plaatselijk Comité voor Bijzondere Nooden. Nadat de Edelachtb. heerBurge meester Moonen de comitéleden met een korte toespraak olficieel had geinstalleerd, werden verschil lende ingekomen aanvragen be handeld. Het bleek hierbij dat velen een verkeerde opvatting hadden van 't doel van dit comité, want er waren aanvragen van steuntrekkenden, armlastigen e.d. voor welke cate gorie deze instelling echter niet in het leven is geroi p en. Ook werden tot verschillende comitéleden, en speciaal den voor. zitter, herhaaldelijk mondelinge verzoeken om steun gericht, doch voor een geregelden gang van zaken werd door het comiié bepaald dat alleen schriftelijke aanvragen in 't vervolg nog in behandeling kunnen komen. Door het Nationaal fonds voor Bijzondere Nooden te Den Haag was in overweging gegeven om plaatselijk een »vereeniging« of een »stichting« in het leven te roepen. Met het oog op den betrekkelijk kleinen omvang der gemeente werd besloten hier een »stichting« te vormen onder den naam »Comité van samenwerking voor bijzondere Nooden in de gemeente \Vaalwijk«. Een stichtingsacte zal worden opge maakt en voor Notaris Christ gepasseei d. Zeer binnenkort hopen we in ons blad een beknopt uittreksel uit de statuten, met de noodige toelichting te pubiiceeren om onze lezers van doel en werkwijze dezer slichting goed op de hoogte te brengen. Wit-Gele Kruis Maandagavond 11. had een be- stuursvergadeiing plaats van het Wit Gele Kruis. Besloten werd le Over te gaan tot aanstelling van een darde kraamverpleegster. 2e Op de eeistvolgende jaar- vergadeiing, in de eerste week van Maart als spreker uit te noodigen den WelEerw. Heer Henricus de Greeve. FESTIVAL LIEDERTAFEL „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Zooals wij voor eenigen tijd reeds meldden herdenkt de Lieder- tatel «Tot Bloei der Toonkunsta alhier dit vooijaar haar 50jaiig beslaan door het houden van e« n groot muziekieest op 12, 13 en 20 Juni a.s. Eeu voorloopig comité uit de Liedertafel heelt reeds ae voor- loopige kennisgevingen aan ver schillende muziek- en zangvereeni. gingen gezonden, terwijl de verdere organisatie zal woiden toevertrouwd aan een nader te voimen hoofd, comité en diverse sub-comilé's. Voor het samenstellen hiervan zijn tegen hedenavond 8'/2 uur verschillende ingezetenen in v.m. Baardwijk opgeioepen tot een be spreking in de zaal van den heer F. van Cromvoirt. Indien, zooals bij vorige gelegen heden, weer op de medewerking van deze ingezetenen mag worden gerekend, staat ons ongelwijleld een waardige, grootsche viering van het gouoen jubileum der Lie dertafel te wachten. De heer Gerrit Verhoeven, die heden zijn 40-jarig jubileum viert als wissel- looper bij de firma W. Timmermans 6 Zonen, alhier. Zóó zien de inwoners van Waalwijk en omgeving Gerrit dagelijks op route.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5