Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. DUSSEN. KAATSHEUVEL. GEERTRUIDENBERG, HERPT. HEUSDEN. VAN HAREN'S 50e SCHOEN WINKEL TE WAALWIJK. Naar wij vernemen zal de heer Ivo van Haren het hem toebehoo- rende pand, vroeger bewoond dooi den heer Cor. van de Wiel met 't daaraan grenzende »Kousenhuis», verhouwen tot een groot, in elkaar loopend winkelpand en daarin vestigen een Van Haren's Schoen winkel. Het treft wel zeer bizonder dat deze nieuwe schoenwinkel de 50e van Haren's winkel is en dat die wordt gevestigd in Waalwijk, de zetel van dit geheele, iandelijke grootbedrijf. Het is de bedoeling dat dit nieuwe bedrijf zal bestaan nit tvVee afaee lingen, een schoenwinkel en een kousenwinkel, die wel een afzonder lijke ingang krijgen, maar onder één beheer komen en inwendig saam verbonden zijn. De plannen voor dit nieuwe pand dat een mooi en grootsch geheel zal vormen en een sierraad voor dit gedeelte der Groote Straat, zijn gereed en weldra zal de aanbeste ding volgen. Het ligt ia 't voornemen de opening van dit 50e filiaal in Waalwijk feestelijk te doen geschieden o. m. in dien geest, dat het winkel perso neel van de 49 overige filialen in Nederland dien dag een excursie naar Waalwijk zal maken en een bezoek zal brengen aan dit 50e filiaal, de fabrieken, kantoren enz. van dit grootbedrijf in de schoen industrie. St. Antoniusstraat Met de vernieuwing van de St. Antoniusstraat is thans een aan vang gemaakt. Deze week zal het gedeelte tusschen H Hart-plein en de Kloosterweg worden opgebroken. Het verkeer zal daartoe worden omgelegd door de 2e St. Crispijn- straat. Landwinning Aan het einde der Ooster-haven kade nabij het kanaal bevond zich tot nu toe een flinke oppervlakke rietgors (moeras). Door gemeente werkers is ter plaatse thans een stevige beschoeiing aangebracht, waardoor het mogelijk is het zand dat op die hoogte uit de Haven gebaggerd wordt, op dat moeras terrein te deponeeren zonder dal het weer wegdrijft. Hierdoor bereikt men op de eerste plaats het voordeel dat het ter plaatse uitgebaggerde zand niel meer naar een meer Zuidwaarls gelegen gedeelte met vasten bodem aan de üosterhavenkade behoefde getransporteerd te worden en boven dien wordt dit geheele moeras thans herschapen in een flink perceel land, aanvankelijk als weiland, later bij voldoende hoogte, als bouwland te gebruiken. INKWARTIERING. Betreffende de Inkwartiering die in onze gemeente in den nacht van 23 op 24 Febr. a.s. zal plaats hebben, verne men wij dat het 300 man groote de tachement zal ingekwartierd worden te v.m. Baardwijk. ONDERZOEK LICHTINGEN 1925 en 1928. Naar het Bureau voor Militaire Za ken ons meldt. 5al behoudens onvoor ziene omstandigheden in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der land macht van de lichtingen 1925 en 1928. Plaats en tijd van het onderzoek zul len nader worden bekend gemaakt. Vergadering Kern R. K. Staatspartij. Maandagavond 15 Febr. 1.1. had in Hotel Verwiel alhier, een verga dering plaats van de kern van de R.K. Staatspartij, alhier. Besproken werd Hoofdstuk III van Rapport over wijziging van ons Staatsbestel. De volgende vergadering zal plaats hebben op 1 Maart a.s. Manoeuvres Regiment Wielrijders. Van 8 tot 13 Maart. Van 8 tot 13 Maart a.s. zullen door het regiment wielrijders uit Den Bosch meerdaagscheoefeningen buiten het garnizoen worden ge houden, onder leiding van den hoofdinstructeur van R. W. I, den majoor A. J. E. Mathon. De troepen zullen tijdens de oefe ningen worden ingekwartierd te Dongen,Zevenbergen en Roosendaal alsmede in daartoe in te richten alarmkwartieren. De oefeningen worden gehouden o.a. tegen het Vide, IlIdeenXIVde Reg. Infanterie. Aankoop van den IJzeren Man. In een spoedeischende vergadering heeft de gemeenteraad van Vught besloten tot aankoop van de IJze ren Man, met uitzondering van het paviljoen. De IJzeren Man, die 53 H.A. groot is en eigendom was van den heer E. de Jong, is aangekocht voor de som van f50.000. Een combinatie van Beuningen heeft 5 H.A bosch grenzende aan de IJzeren Man, voor de som van f 100 000 aangekocht. Het ligt in het voornemen de IJzeren Man als badplaats te blijven exploi- teeren. Gedeeltelijke afsluiting van wegen in Noord-Brabant De afdeeling Wegen en Verkeer van den B B N. deelt mede, dat Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant gesloten hebben verklaard voor 't verkeer in beide richtingen met rijwielen de voor het alge meen rij verkeer bestemde gedeelten van le. de »Klein Dongensche straat« onder de gemeente Dongen, ook genaamd de straat »Klein-Dongen«, vanaf de grens van de gemeente 's Graven moer tot de straat ge naamd de Biezen of Procureur- steeg; 2e. de »Rijensche straatweg« onder de gemeente Dongen, vanaf de grens van de gemeente Gilze tot het terrein behoorende tot de Rijks- brug over het Wilhelminakanaal 3e. den weg van 's Hertogenbosch naar Vlijmen vanaf het beginpunt (onderweg) te 's Hertogenbosch tot aan den Hoogen Maasdijk te Vlijmen (km. fi.070.) Naturalisatie. In de Tweede Kamer zijn inge komen wetsontwerpen ter natura lisatie van o m. P. F. Oppenheimer, technicus aan de lederfabriek te Oisterwijk. Indische plannen van Bata; De Loc. verneemt, dal er bespre kingen gevoerd worcen tusschen het groote schoenenconcern van Bata en de autoriteiten in Indië over oprichting van een groote schoenenfabriek met leerlooieiij op Java, waarschijnlijk te Buitenzorg. Er zal een terrein noodio zijn van 30 H.A, Buitenzorg is niet de eenige plaats waaiop Bata, die eind Februari in Indië met een eigen vliegmachine zou aankomen, zijn oog heeft laten vallen. Volgens het blad zijn met hetzelfde doel voorloopige bespre kingen gevoerd met de autoriteiten te Singapore over den aankoop van terreinen in de nabijheid van destad. Zondag is de heer Bata naar Sin gapore vertrokken. Zijn vertegen woordiger te Batavia deelde mede dat hij opdracht heeft gekregen in Indië als proef 2000 vellen runder en geitenleer in te koopen, bestemd voor Europa. Verder zal nabij Malang een be scheiden bedrijf worden gesticht voor productie uan circa 500 paar rubberschoentjes per dag, uitsluitend bestemd voor plaatselijk gebruik. Verder deelde de vertegenwoor diger nog mee, dat de heer Bata voornemens is in den loop van dit jaar op Java een fabriek op te richten. Over de vestiging is men het nog niet eens; het gaat hier tusschen Tangerang en Semarang Oost. Bij het departement van oeconomische zaken is tot dusver niets van deze plannen bekend. (Aneta.) UfiUNtN. R.K. Middenstand. Dinsdagavond kwam een aamai rt.K. Muloenstanders ten tweeden male in vergadering bijeen in (ie zaal van calé In. Elshout. De lieer van Uriel, directeur van liet U.K. Middenstandsbureau opende de vergadering met den Chr. groet en memoreerde wat op de vorige verga dering reeds was besproken en ver heugde zich er over, dat vele nieuwe gezichten aanwezig waren. Hij gaf daarna nogmaals een dui delijke uiteenzetting over de voordee- len, verbonden aan het lidmaatschap van den R.K. Middenstand, o.a. verze- ering tegen brand; de middenstands Onderlinge; de glasverzekering bij de G. B. H. te Breda; de automobielver zekering. Hij wees daarna op de charitatieve nstellingen w.o. „Santos" en besprak le statuten en liet huisli. reglement. Voor den middenstand is geen ander middel om voor haar rechten op te <omen, evenals anderen, dan door or ganisatie. De lieer v. Uriel antwoordde tot ieders voldoening, waarbij hij krasse voorbeelden aanhaalde, hoe groote firma's liet goedgeloovige publiek met hun cadeaux een doek op de oogen legden ten koste van andere takken /an den middenstand. Ten slotte besloot men tot de defi nitieve oprichting van een afdeeling, doch gezien het weinige animo der aanwezigen, die allen blijkbaar nog niet voldoende van het groote belang van de organisatie doordrongen zijn, werd de afdeeling nog niel definitief gesticht. De plannen zullen nader, worden uitgewerkt, doch Drunen zal haar Middenstandsorganisatie krijgen in de toekomst. GERRIT VERHOEVEN. Hedenmorgen had ten half 12 de huldiging plaats van den heer Gerril Verhoeven, vanwege zijn 40-jarige dienstbetrekking bij de fa. W. Tim mermans Zonen te Waalwijk, waar voor wij verwijzen naar het verslag onder „Laatse Berichten". Van 47 uur houdt de jubilaris re ceptie in zijn woning, daarna worden in de zaal van café Th. Elshout de feestelijkheden voortgezet, terwijl daar nog diverse huldigingen zullen plaats hebben. ter. Een gedeelte op de Drunensché rieide siaat momenteel blank van net grondwater. Afrastering'. De oprit naar het station is thans voorzien van een afrastering. Het is een goede verbetering. ELSHOUT. Brand bij de Eerw. Broeders. Zondagavond omstreeks 9 uur brak brand uit in een houtopslagplaats ach ter hel gebouwencomplex vna het Si Norberlusgesticht le Elshout. Door krachtig optreden van de Eer waarde Broeders, spoedig geassisteerd door de brandweer uit Elshout en Drunen bleef het vuur beperkt tol de opslagplaats. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld naar de oorzaak, daar brand door onvoorzichtigheid uitgesloten wordt geacht. H. Missie. Door een tweetal Paters van de Abdij van Heeswijk zal van 3 t.m. 7 Maart een H. Missie gegeven worden voor de parochie van den H. Joannes Evan gelist. De instructie geneeskundigen dienst. Nadat voor een half jaar de vast stelling der instructie voor geneesheer en vroedvrouw door den raad werd afgewezen, verzoeken Ged. Staten den Raad andermaal deze instructie te wil len aanvaarden. De instructie circuleert momenteel onder de raadsleden. Raadsvacature. Met hel vertrek van den heer M. Klerks uit deze gemeente komt een vacature in den gemeenteraad. De opvolger van de lijst is de heer A. Hooijmaaier. Liefdadigheid. De opbrengst van de liefdadigheids- uilvoering zal worden aangewend om de armen der gemeente te bedenken. Water. Gok Drunen heeft overlast van wa- Maandagmorgen werden een tweetal pleegkinderen van den heer W. v. d. Locht alhier vermist. Toen de beide jongetjes wegbleven, maakte een groo te ongerustheid zich van de ouders meester. Na veel en lang zoeken vond men de beide kleintjes terug in de R.K. Kerk, waar zij door een misver stand waren ingesloten en enkele uren van grooten angst hadden doorslaan. De politie was reeds met het geval in kennis gesteld, doch dit bleek later overbodig te zijn geweest. Naar we vernemen, hebben in den nacht van 8 op 9 Februari j.l. on bevoegden zich toegang tot de woning van l)s. Hooykaas verschaft. Ongeveer middernacht keerde Ds. Hooykaas in zijn woning terug, na een dag afwe zig te zijn geweest en vond een deur open, doch schonk hier verder geen aandacht aan. Den volgenden morgen bevond de dienstbode, dat nog meer dere deuren open stonden en Mat het licht aanwas in het aangebouwde schuurtje. Er bleek evenwel niets te zijn ontvreemd en evenmin waren sporen van braak te bekennen. Ver moedelijk zijn de onbekenden dooi de keukendeur, welke gemakke lijk te openen was, binnengekomen en hebben de woning door de tuindeur verlaten, na te zijn gestoord door de thuiskomst van den alleenwonenden bewoner. Aanvankelijk heeft ds. Hooy kaas het ontdekte geheim gehouden, doch is thans op zijn besluit terugge komen en heeft de politie van een en ander in kennis gesteld. In de laatst gehouden ledenver gadering van den R.K. Landarbeiders- bond St. Deodedit werd tol voorzit ter gekozen de heer C. de Ronde, en* tot secretaris-penningmeester de heer G. van Biesen. Op deze vergadering gaf de heer Pannebakker een uitvoerige uiteen zetting over de huidige ziektewet en werkeloosheidszorg. In de Gerei'. Kerk alhier hield de Jongel. Ver. op Geref. Grondslag haar jaarvergadering, welke werd geopend door den heer Boender. Uit het jaar verslag bleek, dat de vereeniging op zeer boog peil gekomen is en uat ook de linanueeie zijde zeer gunstig is. Na het goed verzorgde jaarverslag werden door de leden nog een drietal onderwerpen en vijf voordrachten be handeld, welke allen een zeer leerzaam Karakter droegen. De vergadering werd gesloten dooi l)s. Hindriks onder dankzegging' voor (ie flinke opkomst. la Februari j.l. is tot verloskun dige voor de gemeenten 1 lussen en Almkerk aangesteld Mevr. M. van Voorthuizen-Bremer, die evenals Mej. Stam ook Dussen lol standplaats heeii gekozen en wel op de scheiding dei- beide gemeenten. De Herv. Jongel. Ver. Emanuël hield in de Hervormde Kerk alhier haar jaarvergadering, welke goed be zocht was. Uil het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging in ledental en finantieel vrijwel stabiel is gebleven. Door de leden waren 4 onderwerpen en 4 voordrachten inge studeerd, welke thans werden behan deld. De vergadering stond onMer lei ding van Ds. Hooykaas. De Ringen Altena Zuid en Noord en de Langstraat van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag hielden in de Gerei'. Kerk le Almkerk een Groeps vergadering, waarbij als spreker op trad de het-r J. van Oord uit Utrecht met het onderwerp: „De noozakelijk- heid van het werk op de Jongel.-Ver.". Er was zeer veel belangstelling, ter wijl na afloop dezer causerie 'n leer zame discussie volgde. Door Ds. Hakman uit Almkerk werd deze zeer leerzame avond gesloten. Inbraak met diefstal. In de gehouden vergadering van de R.K. Fabrieksarbeidersbond werd tot le voorzitter gekozen M.de Jong; tot 2e voorzitter A. P. Ver- schure; tot le secretaris E. Verschure en tot 2e secretaris G. van Biezen Mej. A. Weterings, kweekelinge met akte aan de R.K. Meisjesschool alhier, is benoemd tot tijdelijk on derwijzeres aan die school. Donderdag j.l. ontstond door een defect aan een kabel van het electrisch licht stoornis in het bedrijf van het G. E. B. Een gedeelte dei- gemeente zat daardoor zonder licht Omstreeks zes uur was men met de werkzaamheden zoover gevorderd dat de bewoners weer van licht konden worden voorzien. Vrijdagmorgen is het gelukt de storing te vinden. Het bleek dat een kabel aan den Statio sweg was doorgeslagen. Met de reparatie F men thans in vollen gang. Naar wij vernemen heeft de heer A. C. ter Berg bedankt als voorzitter van de Symphonie Cecilia Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. W. J. ten Bruggen- kate. Moedercursus. In Herpt is opgericht een veree niging »I4et Wit Gele Kruis«, thans is bekend gemaakt dat deze veree niging n.1. het Wil-Gele Kruis te Heusden een moedercursus zal geven en wel te Heusden, zeer ten onge rieve van velen. Was Herpt het aangewezen middenpunt, alle in stanties werken er thans aan mede, om alles deze vereeniging aangaande van uit Heusden te besturen. Door den heer J. v. Gerven, architect alhier, is voor rekening van den heer J. v. d. Griendt, alhier, aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Door de navolgende aannemers werd ingeschreven Boeren te Heusden voor f2375 Brok te Heusden f2275. A. Lommers te Elshout v. f2250.— v. Horen te Herpt voor f2232.— Het werk is gegund aan v Horen te Herpt. Heden Woensdag 17 Februari herdenkt de Chr. Jongelingsvereen. »Eben Haëzer« haar30 jarigbestaan. Op dien dag heeft eeu Wijdingsdienst plaats, waarbij als sprekers optreden Ds. F. L. v. Duijkeren, alhier en de heer Beeks, algemeen secretaris van het Ned. Jongelingsverbond. De Chr. Gem. Zangvereeniging »Cres- cendo« alhier, zal bij dezen dienst hare medewerking verleenen. De uitslag van de damcompe- titie bij de V. D. alhier, was Maan dagavond als volgt C. Bax—D. v. d. Stoep 2—0 C. Schaap—J. Andriesse 2—C B. Klerks—G. Jonker 2 -0 J. Timmermans R. Kamminga 2 0 Als wijkverpleegster bij het Wit-Gele Kruis is alhier benoemd H. v. d. Kleij, komende uit Tilburg In den nacht van 12 op 13 Febr. heb ben inbrekers zich door inklimming door een tuimelraam toegang verschaft tot de drukkerij en kantoor van „Excel sior'' in de Schoolstraat te Kaatsheuvel Toen om 7 uur 's morgens het personeel naar zijn werk kwam, vond 't een open draaibaar raam op de Oostzijde uitko mend op de binnenplaats van de druk kerij openstaan. Toen zij zich hierdoor in het onbewoonde perceel begaven, vonden zij sporen van inbraak. Zonder verder iets aan te raken waarschuwden ze terstond Inspecteur van Helsland en een agent van Politie. Door deze werd geconstateerd dat de inbrekers zich door een tuimelraam toegang verschaft hadden, het bureau op het kantoor door middel van een bijtel of anderzins had den opengebroken, de inhoud daaruit hadden ontvreemd en zich waarschijn lijk door het raam op de Oostzijde een uitweg hadden verschaft naar de bin nenplaats om vervolgens over een be- tonschutting in den tuin van den boom- kweeker C. Snoeren hun weg in de richting van de Julianastraat te vervol gen. Onmiddellijk werd door den In specteur van Politie de Justitie te Breda steld. Het onderzoek, dat gedaan werd door den Politie-deskundige, van der Schatte- Olivier met zijn assistent, ter wijl het speurwerk werd verricht dooi den bekenden hond van den Brig, der Rijksveldwacht van Wens uit St. Wil- lebrord, gemeente Hoeven, wees tot de Julianastraat en de daartegenoverlig- gende weide een spoor aan. De motre gen met daarop lichte vorst en nadien dooi op de Zaterdagmorgen, maakte natuurlijk het werk voor den speur hond zeer moeilijk. De politie-deskun dige heeft de situatie in en buiten het gebouw nauwkeurig opgenomen, waar uit naar we hopen voldoende gegevens kunnen worden geput, die tot arrestatie kunnen leiden. Propaganda-vergadering R.K. Kiesvereeniging. In het Parochiehuis te Berkdijk werd Zondag na de Hoogmis een propagan da-vergadering voor de R.K. Kiesver eeniging gehouden, georganiseerd door het Rijkskieskringbestuur Tilburg. Aanwezig waren de ZeerEerw. heer J. van Enschot, met het bestuur van de Parochiale kiesvereeniging. verder de heeren L. Jansen, R. de Groot en A. v. d. Akker, van het Rijkskieskringbe stuur te Tilburg. Met een kort woord van welkom opent Pastoor v. Enschot de vergadering, die zeer druk bezocht was. De heer Jansen gaf een technische uiteenzetting van de rechten aan het lidmaatschap van de R.K. Kiesvereeni ging verbonden, speciaal legt hij den nadruk op de medewerking van de jon ge mannen en de vrouwen die in de organisatie niet mogen ontbreken. Hij spoorde krachtig aan om allen propagandist voor de R.K. Staatspartij te worden, waardoor een succes voor dit instituut verzekerd is. De heer de Groot, secr. v. h. Rijks kieskringbestuur sprak daarop de aan wezigen toe. Spr. had een zeer aan dachtig gehoor. Juist in den toon die de vergadering aanvoelde, wist hij zijn gehoor bijna een half uur lang te boei en. Hij verzocht te waken voor het flu- weele gevaar van den N.S.B., die met mooi klinkende beloften tot U komen. Hij doet eveneens een beroep op de jongeren, waarop de Staatspartij eens zal moeten steunen, hij spoort krachtig aan om lid te worden en tevens te steu nen door gebed in het belang van de R.K. Staatspartij en het Vaderland. Namens het bestuur verklaarde de heer de Bruin tot daadwerkelijke krach tige medewerking bereid te zijn. Reeds staande de vergadering traden vele nieuwe leden toe. Lezing over Spanje. Voor een goed auditorium trad Zon dagavond in de zaal van Euphonia de bekende Pater Dominicaan van Hout op met zijn lezing over Spanje. Wij hebben allen gelezen en herle zen, wat onze dagbladen bij herhaling ons mededeelen over de gruwelen, waaraan dit land en zijn katholieke be volking bloot staan, nu de terreur van het anarchisme en communisme er on beheerd de scepter zwaait, doch wat wij lazen geeft ons geen beeld van de werkelijken toestand, zooals die een- voudige Dominicanerpater in zijn ver- spaanschte moedertaal ons dezen avond schetste. Na een woord van welkom door den Weled. heer v. Nieuwstadt ving de Eerw. spreker zijn lezing aan met een inleiding, waarna hij achter eenvolgens een beeld schetste van het land, zijn bevolking en de hedendaag- sche revolutie, die er heerscht. Eerst als leeraar aan interne land bouwschool in de provincie Santander, dan als missiepater in het geven van retraites, later als pastoor aan de N.W. kust van het Iberische schiereiland, heeft spreker het land doorkruist van het N. tot het Z. en van het O. tot het W. Hij heeft het land en zijn schoon heden leeren kennen en zijn volk leeren waardeeren met al zijn deugden en on volmaaktheden. Hij is dat land gaan beminnen om het land en om het volk dat het bewoont, omdat hij er heeft ver. toeft als katholiek priester en missiona ris, die alleen voor de eer van God en Ti*.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6