Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. - DE GOUDEN BRUG „I10QRD BR&BftüD" Gok griep? AKKERTJES Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. ie» FEUILLETON NUMMER 17. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telcgr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE HELDENHERDENKING DUITSCHLAND. De dag, gewijd aan de herdenking van de gesneuvelde Duitsche soldaten uit den grooten oorlog, die heden in te genwoordigheid van den Führer en vele hoogwaardigheidsbekleeders van het Derde Rijk te Berlijn is gevierd, kenmerkte zich ditmaal niet alleen door een bijzonder waardig karakter, doch tevens door een geest van verzoening en vredelievendheid. Geen pompeuze parades, geen overdadig machtsvertoon en geen uitdagende leuzen, maar een intieme herinneringsplechtigheid, wel ke gepaard ging met een toespraak van den rijksminister van Oorlog, veldmaar schalk von Blomberg, waarvan het Leitmotiv was: „vergeet den haat, toont u de offers van onze dooden waardig, verhindert met alle krachten den terugkeer van de verschrikkingen van een oorlog". „Vergeet den haat, toont u ons offer waardig". Het zijn woorden die gene raal von Blomberg Zondag op den Hel dengedenkdag te Berlijn heeft gespro ken, woorden die zoo weinig passen in de dagen, waarin wij leven. Dagen, waarin op Spaansch grondgebied een oorlog wordt gestreden tusschen de Spaansche burgers onderling, geholpen door hun buitenlandsche vrienden, een oorlog waarin bij beide partijen de haat tot het hoogste punt is opgelaaid, een oorlog, waarin vreemdelingen deelne men in de gelederen der strijdende Spanjaarden, uitsluitend vanwege hun haat jegens de tegenpartij. Dagenf> waarin Abessijnsche wanho- pigen aan hun haat tegenover de ver overaars van hun land uiting geven door een aanslag op den onderkoning, terwijl de Italiaansche berichten de ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 71. Neenen aangezien ik op muzikaal gebied helaas zeer onont wikkeld ben, kan ik u niet eens na vertellen wat uw onbewuste gedach ten in dit opzicht zijn geweest. Zoozoo.Ja, en dan nog iets. U zegt, dat u met mevrouw Lien correspondeert. Waarom schrijft ze ook niet eens rechtstreeks aan mij Op nadrukkelijk verzoek van den dokter. U moet nu eenmaal volkomen rust hebben. Ook nu hebt u eigenlijk al te veel gepraat en nagedacht. En als u niet onmiddellijk gehoorzaam gaat slapen, krijgt u natuurlijk direct weer verhooging. U weet het Met zachte hand, maar hem noch- thans haar wil opleggend, schudt de verpleegster opnieuw de kussens op. Jaja, zuste/.dank uik voel me ook zoo moe Behalve de gebruikelijke brief kaarten van Renate met steeds den zelfden inhoud: Ik ben daar en daar. Het gaat me goed, met dank voor ont vangen berichten en een verzoek om weinigen, die nog weerstand bieden aan de algeheele bezetting van het Abes sijnsche grondgebied, als „opstandelin gen" aanduiden. Wat ten slotte te zeggen van een verdediging van zijn beleid, gelijk Léon Blum die gisteren hield. Het Fransche beleid der laatste maanden met de de valuatie en de snelle invoering van een reeks van sociale maatregelen moet nu eenmaal een sterke stijging van de kos ten van levensonderhoud tengevolge hebben. Op het oogenblik bedraagt de ze, vergeleken bij September 1936, on geveer 20 pet. en wij mogen aannemen, dat wij in dit opzicht nog slechts aan een begin staan. Een duidelijk waar neembare verarming is daarvan voor de arbeiders het gevolg en men komt in tal van kringen in opstand tegen wat men noemt „het dure leven". Von Neurath is te Weenen aangeko men voor zijn kort, maar wel zeer moei lijk bezoek aan Oostenrijk. Het doel van dit bezoek kan men het best aldus omschrijven: Oostenrijk af te brengen van den weg, dien het tot behoud van zijn zelfstandigheid thans wenscht in te slaan. Voor Duitschland was het ac- coord van 11 Juli 1936 slechts een stap. die naar nauwere aaneensluiting moest leiden. Een stap, die aanvankelijk met veel succes scheen te worden be kroond. Maar Oostenrijk heeft de ge volgen van dit accoord ingezien en het maakt nu een beweging, die den Duit- schers alle hoop op den Groot-Duit- schen staat moet ontnemen, een gebaar in de richting van het herstel van de monarchie. Naar Oostenrijksche be grippen is dit een binnenlandsche aan gelegenheid, waarin beide landen, in gevolge hun accoord. volkomen auto noom zijn. meerdere, ontvangt Szartossy op ge zette tijden punctueel de mededeelin- gen van zijn toegewijden vriend Schwarzer. Zoo heeft hij van dezen vernomen, dat Renate een ganschen dag in de villa van professor Rehbergen in Blankenese heeft vertoefd. En van Hamburg ging de reis verder naar Westfalen. In Hamm nam ze haar in trek in een hotel. Vandaar heeft Re nate zich met een auto naar Gronin gen laten brengen. Vele uren heeft zij daar doorgebracht in de boerenhof stede van den ouden Vonberg. De man, die doelloos door het, met een dikke sneeuwlaag bedekte Tirolei Wald loopt, weet het alles zoo nauw keurig, alsof hij er zelf bij is geweest: Renate, die Gabriel Schwarzer een kleine koningin noemde, Renate, die hij Stefan Szartossy lief heeft, deze buitengewone vrouw met haar subtiele fijngevoeligheid en aangebo ren tact, heeft voor elkeen het goede woord en den juisten toon gevonden. Voor den landbouwer Michael Von berg en diens vrouw Barbara, zoo goed als voor den beroemden musi cus, Ernst Rung; voor de eenvoudige naaister Emma Koch, voor de gevier de tooneelspeelster, Margot Sellert en de secretaresse Gertrud Breda, voor den hoogleeraar, prof Rehberger pre cies zooals voor den dirigent van het Munchener Radio-orkest, Konrad Stie- ler Wat hij niet weet en wat zelfs Ga- M O ORb A AN SLAG OP DEN ITAL. ONDERKONING IN ABESSINIE. Met één gebeurtenis is ten volle be wezen, dat er aan de Italiaansche pa cificatie van het veroverde Abessinië nog wel wat mankeert. Het massale verzet in open veld is er gebroken, maar de haat tegenover den overweldiger blijft uiting vinden in een nog durende guerilla en blijkbaar óók in individu- eelen terreur. Zaterdag is maarschalk Graziani, de Italiaansche onderkoning, het slachtof fer geworden van een op hem gepleeg- den handgranatenaanval. Des middags tegen 12 uur, nadat de onderkoning te Addis Abeba, Abessinië's hoofdstad, geschenken aan kerken, moskeeën en arme menschen had uitgedeeld bij ge legenheid van de geboorte van prins Victor Emanuel van Napels, bij welke plechtigheid burgerlijke en militaire hoogwaardigheidsbekleeders, zoomede autoriteiten der Koptische en Moham- medaansche kerken tegenwoordig wa ren, wierp plotseling een aantal inboor lingen, die zich onder de menigte had den begeven, eenige handgranaten naar maarschalk Graziani. De vice-koning werd slechts licht ge wond, terwijl generaal Aurelio Litta, die hem vergezelde, ernstige verwon dingen opliep. Hem moest een been worden geamputeerd en hij zal ook een zijner oogen moeten missen. Ook eenige inboorlingen, zoomede Aboena Cyril, de aalmoezenier van de gevangeniskerk in Addis Abeba, wer den gewond. Bij razzia's in de inboor- lingenwijken hebben de Italianen 2000 „verdachten" gearresteerd! DE KERKSTRIJD IN MEXICO. Behalve in den staat Vera Cruz, heb ben thans ook in den Mexicaanschen staat Chihuahua demonstraties plaats gehad tot heropening der kerken. In de stad Chihuahua eischten 4000 katholie ken volledige genoegdoening wegens den dood van den onlangs gearresteer den priester, die in het ziekenhuis ten gevolge van slechte behandeling was overleden. Bovendien eischten zij vrij heid van eeredienst. Cardenaz, de president der republiek adviseert zijn gouverneurs om een op lossing na te streven, waarbij een aan tal kerken heropend blijft en daarin de uitoefening van den eeredienst wordt toegelaten aan één priester per 100000 inwoners. Verder wil de president „oogluikend" het houden van gods dienstoefeningen in particuliere huizen zien toegestaan, zoolangdit „kwaad"niet te erg om zich heen- grijpt! Inmiddels schijnt deze „gematigd heid" de godloozenvereenigingen in Rusland, die Mexico als een filiaal van Moskou beschouwen, hevig te hebben „verontrust". Talrijke Russische god- loozenbonden hebben aan de Mexicaan- sche godloozen circulaires gezonden, waarin wordt aangedrongen tot ener giek verzet tegen de „pro-kerkelijke" politiek der regeering. VAN FABRIEKEN TOT FORTEN. IN AMERIKA. In de Ver. Staten grijpt meer en meer het kwaad der fabrieksbezettingen door briel Schwarzer's argus oogen is ont gaan, is het volgende: In Hotel „Zum goldenen Adler" te Hamm bereikt Renate na eenige om wegen de brief, dien Johanna in As- soean heeft gepost. Nadat zij hem gelezen heeft, staart Renate langen tijd in stil gepeins verzonken, voor zich uit. Als zij eindelijk met een diepe zucht tot de werkelijkheid terug keert, verheldert een bijna bovenna tuurlijke glimlach haar gelaat. Nog eenmaal leest zij het post scriptum van Johanna's brief: P.S.: Als u deze regels ontvangt, zijn wij reeds thuis, in Weenen. Van tante Sophie weet ik, dat 11 haar half en half heloofd hebt ons eens te komen opzoeken. Misschien zoudt u er nu toe kunnen besluiten deze belofte na te komenIk behoef u wel niet te zeggen welk een bui tengewoon genoegen u mij daarmee zoudt doen. Wij verwachten u spoe dig Dan begint Renate te schrijven Een, twee, drie kwarto vellen worden het. En deze doet ze in een couvert, dal ze van Johanna's adres in Wee nen voorziet. Twee dagen later ligt deze brief op het zilveren tablet, waarmee Josef, Sophie von Geitler's trouw factotum, de kamer van de jonge barones bin- stakende arbeiders om zich heen. Een poging van de politie te Waukegan in den staat Illinofs om de stakers met traangas uit de bezet gehouden fabriek der Fansheel Metallurgical Corporati on te verwijderen, is zelfs op een échec uitgeloopen. Traangas, gummistokken, stukken staal en chemicaliën, welke eigenlijk bestemd zijn om als vulling van brand- bluschapparaten te dienen, worden ge bruikt in dezen „oorlog", welke aan beide zijden met de grootste verbitte ring wordt gevoerd. De autoriteiten hebben thans ge dreigd de nationale garde te laten aan rukken, indien niet terstond het geschil wordt bijgelegd. De toestand is zoodanig toegespitst, dat hij veel lijkt op dien, welke in Flint heeft geheerscht. De fabriek ziet er uit, alsof zij met artillerievuur is bestookt. Alle ruiten zijn stuk en de dampen van de traan- gasbommen hangen nog steeds rond het gebouw. De stakers zijn nog altijd vast be sloten, hun „stellingen" te handhaven, zoo lang hun eischen niet zijn ingewil ligd. Die hoofdpijn, dat gevoel van riek zijn en die pijnen overal zullen dan snel verdwijnen met DE STRIJD IN SPANJE. De rooden dringen de stad Oviedo binnen. Volkomen onverwachts is de strijd om Oviedo, de hoofdstad van Asturië, met groote hevigheid herleefd. Volgens mededeelingen van de Baskische re geering zijn de republikeinen de stad, die geheel omsingeld moet zijn. reeds op vele punten binnengedrongen. Bij ncn treedt. En dan is hier ook nog een aan- geteekende zending. ook met de post gekomen. Ik het het re$u direct ge- teekend, deelt hij haar mede. Het is goed, Jozef, antwoordt Jo hanna. De belangstelling, waarmee zij de beide poststukken ter hand neemt, verkeert in blijde verrassing, als zij den naam van Renate Lien als af zendster ontwaart. Instinctief grijpt ze het eerst naar het pakje, ontdoet dit van het ver zegelde touw en opent het doosje. Op den bodem ligt haar ring. die zeer bijzondere ringEn alles, wat daarmee samenhangt, alles, wat ze met geweld in haar hart heeft onder drukt en teruggedrongen, breekt thans met verbijsterend geweld over haar los. Zij voelt een radelooze pijn. Het mes der herinnering heeft de nauwe lijks gesloten wond getroffen en doet alles, wat zij voorbij waande, opnieuw voor haar opleven De vraag, hoe Renate Lien er toe komt haar dezen ring te zenden, drijft haar smartelijke gedachten een oogen blik in een andere richting. Zij opent den brief en leest het volgende Lieve Johanna Het is niet onze verre familiere latie, welke mij tegenover jou tot een zoo vertrouwelijke toon dwingt. Je brief en niets anders dan deze lieve, onder den indruk van m'n „gouden brug" geschreven brief is oorzaak, dat wre elkaar zoo na zijn gekomen. Ik zou mijn korte novelle er voor kunnen zegenen, dat zij, buiten mijn weten en zon der mijn toedoen, bij jou mijn voorspraak is geweest. Want Jo hanna, laat het mij je direct mo gen zeggen: ik zoek een weg naar jou. Ook wanneer je me die goede, warme, impulsieve regels niet had gezonden, zou ik je dezer dagen hebben geschreven. Nu valt het me uiteraard gemakkelijker, omdat de „gouden brug" ons reeds verbindt. Geallieerden in de diepere beteeke- nis moeten wij zijn, terwille van een mensch, die dit noodig heeft en die het verdient! Sylvester Vonberg weet niet, dat ik je den ring zond als pleitbezorger voor hem, die slechts jou lief heeft. Wat er ook gebeurd mag zijn, het is te verklaren en te verontschuldigen en daardoor ook le vergeven. Voor barig en hardv<dchtig heb je geoor deeld, hem in het diepst van zijn ziel getroffen en.... daardoor je zelf het meest te kort gedaan. Je trots nam een verkeerde beslissing, welke jullie beiden bijna je levens geluk heeft doen verspelen en on schuldige derden in gevaar heeft gebracht. (Wordt vervolgd.) nt it. n het Zuiden, IVaalwijliselie en Langstraatsehe Courant* Zich verzekeren bl) een goede maatschappll is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DM EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN? De „NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden Volgens recept van Apotheker Dumorrt

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1