EN Binnenlandsch Nieuws. DE GEHEIMZINNIGE GETALLEN GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA de straatgevechten in het centrum zou den beide partijen duizend dooden en gewonden hebben. Thans wordt de strijd over een lengte van 16 K.M. gevoerd en wel voorna melijk in het dal van de Nalon. Om 4 uur gistermorgen werd het nieuwe of fensief ingezet met artillerievuur, waar na de roode militie aanvallen deed op de voornaamste wegen, die naar Ovie- do leiden. In het weeshuis, dat op een berg bij de stad is gelegen, boden de nationalisten nog verzet, doch ook dat zou vergeefsch zijn geweest. Volgens sommige berichten zouden de republi keinen reeds zijn doorgedrongen tot de Plaza de Toros. De nationalistische tegenaanvallen hebben tot resultaat gehad, dat een ijzerfabriek in de nabijheid van Oviedo werd heroverd, op andere punten zou den deze echter geen succes hebben gehad. Rondom Madrid. Over den strijd aan de Jarama wordt uit het nationalistische hoofdkwartier gemeld, dat de witten er gisteren in zijn geslaagd een vijandelijken aanval af te slaan en vervolgens den vijand achteruit te drijven, waarbij de plaats Morata de la Tajuna, ten Zuidoosten van de hoofdstad door de nationalisten werd bezet. DE VLAMINGEN IN BELGIE. In een tiental Vlaamsche steden en gemeenten zijn Vlaamsche groepen, waarin studenten een groote rol blijken gespeeld te hebben, op een geheim tee- ken met ladder en verfkwast er op uit getrokken. Bij de wet is eentaligheid in Vlaanderen en het Walenland erkend, terwijl voor groot-Brussel tweetalig heid wordt voorgeschreven. Alle straten, naamborden, opschrif ten op openbare wegwijzers, enz., die niet in overeenstemming waren met de wetsvoorschriften, werden wit over schilderd. In andere steden, zooals Oostende, waar de Vlamingen oordeelen, dat het Vrijdagavond v/ordi dit probleem opgelosil Luister om 9 uur naar RADIO LUXEMBURG en U hoort hetl Nederlandsch den voorrang moet heb ben, werd evenzeer de verfkwast ge hanteerd. Het parool werd opgevolgd te Gent, Audenaerde, Mechelen, Sel- zaete, Sotteghem, Geeraardsbergen, Brugge, Meenen, Yperen en verschei dene gemeenten van het Kortrijksche. In de meeste gevallen werd de tocht met ladder en verfkwast zonder tegen slag volbracht, doch op enkele plaatsen, o.a. te Gent en Oostende, werden en kele jongelieden aangehouden, om ech ter den volgenden ochtend weer te worden vrijgelaten. LEVE DE VRIJHEID! De Berlijnsche huiseigenaars hebben van de politie de uitnoodiging ont vangen de sleutels van hun huizen in te leveren op het commissariaat van politie van hun woonwijk. Deze maatregel zal de politie de ge legenheid geven de huizen op ieder uur van den dag of den nacht binnen te gaan. EERSTE KAMER. N.S.B.-kritiek op de regeering. Hedenmorgen zag de heer d'Ansem- bourg, de eerste spreker, zich voor de omvangrijke taak geplaatst, de vele en velerlei critiek, welke zijn partij gis teren te hooren heeft gekregen, te be antwoorden of althans zijn partij trachten te verdedigen. Hij betoogde allereerst, dat in den nat.-soc. staat de kroon vrij zal zijn den minister-president aan te wijzen, hetgeen zij thans niet kan (vroolijk- heid). Het huidige stelsel en deze re geering zijn oudroest. In Duitschland kan minister Colijn leeren, hoe men uit niets een leger moet vormen. Door onze buitenlandsche politiek heeft onze relatie met Italië een schok ge kregen en die met Duitschland is mi serabel. Deze regeering zou den gou den gulden redden en bewaren; dit is ook niet mogelijk gebleken en hier door is, door de devaluatie, het staats- crediet geschokt. De economische po litiek is eveneens mislukt, de werke loosheid is gebleven. Nederland is geen rechtsstaat meer, het gezag wordt niet gehandhaafd ten gevolge van volks frontinvloeden en in het leger van generaal Duymaer van Twist komen telkens schandalen voor, doch hij blijft. Waarom mogen ambtenaren geen N.S.B'er zijn en wel vrijmetselaar? Voor ons, aldus spr., is de belofte aan den leider een hinderpaal, maar hoe staat het met de vrijmetselarij? De Katholieke ministers blijven naast mi nister Oud zitten. Waarom? Opdat Moskou wint, onthulde spr. tot alge- meene vreugde. Inmiddels hoorde minister Colijn al deze beweringen aan met een gezicht als een donderwolk en achter de re- geeringstafel schudden de ministers Van Schaik en Oud het hoofd. Omstandig trachtte spr. verder aan te toonen, dat juist de nat. socialisten en zij alleen ware christenen zijn en den godsdienstigen staat nastreven. Het huidige regime gaat politiek ten gronde aan de democratie, economisch aan het kapitalisme en geestelijk aan het atheisme. Het eindpunt kan alleen het communisme zijn, verkondigde spr., wiens beweringen, naar mate hij verder sprak, meer interrupties en ge lach uitlokte. Met een beroep op Spanje, Frankrijk en China waarschuwde spr., dat ook Nederland door het communisme be dreigd wordt; er zijn menschen die zeggen, dat de eenige macht hier tegen over niet het fascisme is, doch de par lementaire democratie. Doch wat is democratie? In Nederland bestaat zooiets niet. hoogstens een liberalistisch compro mis. De soc. democraten doen zich nu hier voor als monarchistische bour geois, doch in het buitenland werken zij samen met de bolsjewisten. De roo de camouflage is alleen een gevolg van angst voor de N.S.B. Wat de andere partijen in 40 jaren niet hebben kun nen bereiken, heeft de zweep van Mus- sert tot stand gebracht. (Daverend ge lach). Doch wij, aldus spr., zullen de ar beiders de oogen openen en hen voor verder verraad redden. Dr. Colijn is niet meer anti-revolu- tionnair doch demoliberaal (vreug de), de minister is de eerste om door deze bewering merkbaar vermaakt te zijn. De heer d'nAnsembourg verkondig de vervolgens, dat de N.S.B. ook de mocratie wil, n.l. door volksinvloed in de corporatieve kamer. Ook het lei dersbeginsel is allesbehalve on-demo- cratisch. Mussolini en Hitier doen ook niets wat het volk niet wil. (Protesten). „Als christenen tot zijn mede-chris tenen", zeide spr., dat wij nu den moed moeten hebben den toestand onder de oogen te zien. Vroeger kon uien de barbaren verslaan door de kracht van het kruis, thans is de kerk echter onmachtig tegen het communisme. De natuurlijke bondgenooten tegen het materialisme zijn juist de nationaal- socialisten. Spr. keurde de houding van de Duit- sche regeering tegen de kerk niet goed doch deze oogst wat zij gezaaid heeft. Ook in Nederland hitst de kerk op tegen de N.S.B. De Strijd is nu: met of zonder God, doch dan moeten de ker ken zich losmaken van liberalistische polietiek. Eerst wanneer de chritsenen de hand van Mussert grijpen (veront waardiging) zal Moskou nog overwon nen kunnen worden. De diverse onderschriften (daverend gelach, vreugde, protesten, enz.) too nen reeds, hoe deze rede werd ontvan" gen. En is het ook niet belachelijk, wanneer men hoort vertellen, dat Mus sert nu reeds meer tot stand heeft ge bracht dan de andere partijen in 40 jaar nog niet hebben kunnen berei ken. Wij zouden wel eens willen we ten wat Mussert dan zoo al wel tot stand heeft gebracht. Eerst wanneer de christenen, aldus d'Ansembourg, de hand grijpen van Mussert, zal Moskou nog overwonnen kunnen worden. Zou dus in Nederland het nat.-soc. wel met het katholicisme kunnen sa mengaan? Is onze N.S.B. dan iets an ders dan het Duitsche Nazi-doin? Mr. Marchant zegt in zijn boek: „De Staatkundige Epidemie": „De erva ring in Duitschland opgedaan, heeft ons geleerd, dat krachtens nationaal socialistische denkbeelden de Staat verhindert, dat in de Kerk, ook maar eenige kritiek wordt uitgeoefend op wat de Staat doet; dat is op wat uit de duisternis van het nationaal-socia- lisme zal te voorschijn komen. En de Staat is de regeering en de regeering is de Fuhrer. Er is geen enkele grond om aan te nemen, dat het in Nederland anders zou gaan dan in Duitschland, want het beginsel is precies hetzelfde: de totale Staat". OOK VOOR DE INDUSTRIE EEN VESTIGINGSWET. De regeering heeft een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, dat de mogelijkheid opent de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak van in dustrie wordt uitgeoefend, alsmede de uitbreiding van de capaciteit van zulke bedrijven, te beperken. Bij de voorgestelde regeling wordt aan de Kroon de bevoegdheid ver leend, om na ontvangst van een daar toe strekkend verzoek, bij algeineenen maatregel van bestuur bepaalde lak ken van nijverheid of onderdeelen daarvan aan te wijzen, waarin voor vestiging of uitbreiding een vergun ning van de overheid voorgeschreven wordt. In het ontwerp is een bepaling op genomen, welke met „vestigen" gelijk stelt het opnieuw in werking brengen van een tevoren stilgelegd bedrijf. Het ontwerp heeft niet betrekking op land- en tuinbouw, veeteelt, vis- scherij, mijnbouw, handel, bank- en assurantiewezen, scheepvaart en ver keerswezen te land. Het onderhavige wetsontwerp zou men ook kunnen beschouwen als een sluitstuk op het samenstel van maat regelen, welke in den loop der laatste jaren in het belang van het bedrijfs leven zijn getroffen, o.a. op het gebied van het goederen- en betalingsverkeer, de credietverstrekking en subsidiec- ring en de ordening. NIEUW CREDIET VOOR WERK FONDS. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend waarin verhooging van het crediet voor werkverruiming wordt voorge steld. Bij de wet van 2 Juli 1934 werd voor werkverruiming een crediet toe gestaan van 60 millioen, welk be drag bij de wet van 1 Augustus 193(5 werd verhoogd met ƒ6.399.000 en ai- zoo werd gebracht op j 66.300.000. Op 1 Januari 1937 was dit crediet ten volle geblokkeerd. Wijl nog ver schillende plannen in onderzoek zijn, die wellicht voor financiering ten las te van het werkfons in aanmerking zullen komen en de regeering voort zetting van de werkzaamheid van hei werkfonds wenschelijk acht, wordt voorgesteld het toegestaan crediet an dermaal te verhoogen en wel met een som van 33.700.000, als gevolg waar van voor het werkfonds derhalve in totaal een som van 100 millioen gul den beschikbaar komt. DE BURGEMEESTER VAN STAND- DAARDBUITEN VRAAGT ONTSLAG. Naar wij vernemen, heeft de burge meester van Standdaardbuiten, jhr. A. J. F. X. Verheyen, Zaterdag, nadat het hem gegeven ongevraagde verlof, dat Zondag afliep, voor de tweede maal was verlengd, aan de Koningin ontslag uit zijn ambt gevraagd. DE SAMENKOMST VAN VERTEGEN WOORDIGERS DER z.g. OSLO" STATEN. De regeeringspersdienst meldt, dat de Nederlandsche regeering aan de re geeringen der z.g. Oslo-staten heeft voorgesteld de conferentie van experts op 3 Maart te 's-Gravenhage te doen aanvangen. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen vermoedelijk 26 Mei a.s. plaats hebben. HET SPOORBOEKJE VAN 7 JANUARI. Op den dag van het Prinselijk Hu welijk hebben de Nederlandsche Spoor wegen, zooals men weet, op sommige trajecten een specialen dienst uitge voerd, die openbaar was gemaakt in het bekende spoorboekje van één dag met zijn fleurigen omslag. Men had op veel belangstelling gerekend, zoo dat er een flink aantal van werd ge drukt. Evenals het reizigersvervoer op dezen dag is het ook met den verkoop van het spoorboekje minder geweest dan was verwacht. Naar de N.R.Crt. verneemt, waren er ruim 200.000 exemplaaren vervaar digd; daarvan zijn er maar 60.000 ver kocht. Ook als aandenken is het blijk baar niet voldoende op prijs gesteld. Den overgebleven voorraad trachten de spoorwegen nu aan de scholen te slijten voor 3 cent per stuk. Van en kele scholen zijn er al aanvragen bin nengekomen, doch men is te Utrecht nog lang niet door den voorraad heen. NED. SPOORWEGEN. Door de Nederlandsche Spoorwegen wordt druk gewerkt aan de uitbrei ding der electrificatie. Bij Werkspoor worden 53 twee wagen-treinen gebouwd en bij Beijnes in Haarlem met de fa. Allan in Den Haag 37 driewagentreinen. Er zullen tal van nieuwigheden in komen, o.a. zal aanslaan der ruiten worden voorkomen, de ramen en deu ren worden ruimer en in de treinen is een keukentje om koffie en thee te serveeren. DOOR AUTO IN EEN SLOOT GEWORPEN. Zaterdagavond is de echtgenoot van den heer L. de V. te Donkerbroek aan gereden door een personenauto, waar bij zij in een langs den weg loopende sloot werd geworpen. De bestuurder van de auto, die onmiddellijk stopte, heeft de vrouw met behulp van eenige toegeschoten personen uit het water gehaald en haar daarna naar huis vervoerd. Zij was bewusteloos en had ernstige verwondingen aan het hoofd. In den afgeloopen nacht is de vrouw aan haar verwondingen bezweken. ACCIJNZEN ONTDOKEN. De Belgische regeering heeft aan het einde van de vorige week aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd den Amsterdamschen koopman v. G., die in 1936 bij een inval in zijn zaak op den Nieuwe Zijds Voorburgwal de vlucht nam en sindsdien spoorloos was. Van G. werd gezocht wegens ontduiking van accijnzen ten bedrage van vele duizenden guldens. GOUD VAN DE „LUTINE" LOKT NOG STEEDS. Men zou veronderstellen, dat de „Lutine"-affaire zonder den brand in Gennep in het vergeetboek zou zijn geraakt. De toren van Beckers rust in het zeemansgraf en na zijn twee mislukte pogingen dacht men, dat het nu-wel uit zou zijn. De belangstelling voor het goud van de „Lutine" is echter nog niet ver flauwd en in Rotterdam worden juist dezer dagen nieuwe pogingen voor bereid om, zoo mogelijk nog dezen zomer, een nieuwen aanval op de schatten te wagen. Het zou den heer Stobbe n.l. gelukt zijn een werktuig samen te stellen, waarmede hij de goudstaven boven hoopt te brengen. MOORD AANSLAG TE AMSTERDAM. Zondagavond laat is in de Wage- naarstraat een moordaanslag gepleegd op een 56-jarige vrouw, die door drie revolverschoten ernstig werd gewond. De dader, een inwoner uit Bodegra ven, trachtte daarna de hand aan zich zelf te slaan. Ook hij werd zwaar ge wond. Beiden hadden reeds den ge- heelen Zondag ruzie gehad voordat het drama zich op straat afspeelde. De vrouw kreeg een schot in haar hoofd, een schot in een wang en een schot door haar hand. Het slachtoffer werd opgenomen in het O.L. Vrouwe gasthuis. Haar toestand was Dinsdag morgen bevredigend. De man, zekere J. D., was er erger aan toe. Hij had zich een kogel door den slaap gejaagd, die bleef steken achter zijn oog. Ook hij is opgenomen in het O.L. Vrouwe gasthuis. Hij maakt het naar om standigheden goed. De man handelde uit jalousie, naar de vrouw beweerde tegen de politie. DE BRAND «N DE MOUTERIJ TE GENNEP. De heer Bekkers, die in verband met den brand in zijn mouterij te Gennep was gearresteerd, werd Maan dag voor den rechter-commissaris in Den Bosch geleid. Na verhoor werd hij op vrije voeten gesteld. Ernstig auto-ongeluk bij Overschie. Auto in een vaarl geraakt. Het echtpaar V. uit Voorburg kwam Zondagnacht met een auto, waarin ook een 10 jarig zoontje was gezeten, uit de richting Hilligers- berg. Bij een der vele bochten gleed de wage.i tengevolge van de gladheid van den weg. De bestuurder trachtte den wagen weer op den weg te brengen. Over een afstand van ongeveer 35 meter reed hij over den berm, daarna gleed de auto schuin naar beneden en kwam ondersteboven in de vaart terecht. Reeds op don berm hadden de inzittenden de portieren open ge maakt Op het hulpgeroep kwamen onmiddellijk omwonenden toege sneld. Zij slaagden er vrij spoedig in de drie inzittenden op het droge te brengen. De vrouw bleek licht gewond te zijn, het zoontje was ongedeerd. Zij zijn naar familie in Overschie overgebracht. De man, de 43 jarige C.V., bleek er zeer slecht aan toe te zijn. Hij had waarschijnlijk zeer veel modder binnengekregen. Men bracht hem over naar het gemeente ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam, waar hij kort na aankomst is overleden. Uitroeiing van ongewenschte toestanden te Breda. Bij een door de Bredasche politie gehouden drankwetcontröle in ver schillende café's is komen vast te staan, dat te dezer stede in eenige inrichtingen hoogst ongewenschte toest.»nden bestonden op zedelijk gebied. De politie constateerde, dat zonder toestemming van den buigemeesier meisjes van 17 jaar en ouder werk zaam waren. Een groot aantal personen is reeds gehoord en schandelijke toe standen zijn aan 't licht gekomen. Tegen verschillende caféhouders is procesverbaal opgemaakt en verloven ingetrokken. Schietlustig minnaar te Best In Best had de 21-jarige M.T. K. vue's op de 15-jarige J. P. de Groen. Gistermiddag wilde hij met de moeder van het meisje de moge lijkheid eener z.g.n. vaste veikeeiing komen bespreken, doch weldra bleek hem dat de vrouw van dit kinderwerk niet was gediend. Toen zij hem dit rondweg te kennen gaf, werd de afgewezen schoonzoon in spe zoo kwaad, dat hij eeu revolver trok en k bout portant op de *St)u w schoot. Hij raakte haar in het gezicht, doch gelukkig bleek, dat de kogel van zoo'n klein kaliber was, dat hij op het jukbeen stuitte. Hevig bloedend liep de vrouw gillend de straat in. De dader was van de gevolgen van zijn daad dermate onthutst, dat hij vervolgens het wapen op zichzelf richtte. Het had echter slechts hetzelfde resultaat als bij het eerste schot. Ook hij liep daarop met bebloed gezicht het dorp in, waarbij hij onderweg de revolver wegwierp. Omwonenden geleidden de vrouw naar den dokter, die den kogel verwijderde en constateerden, dat zij geen zwaar letsel had gekregen. In den loop van den avond heeft de politie nadat ook aan K. ge neeskundige hulp was verleend den schietlustigen minnaar aan een verhoor onderworpen en in arrest gesteld. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937, HILVERSUM 1875 M. V. R. O. HILVERSUM 301.5 M. K. R. O. N. C. R. V. K. R. O. N. C. R. V. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937. HILVERSUM 1875 M. V. A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. A. V. R. O. 8,00 Grnmofoonmuziek. 9,00 Het Omroeporkest. 00 Morgenwijding. 15 Gewijde muziek. 30 Concert door het Omroeporkest. ,30 Gramofoonmuzlek. .30 Het AVRO-Dansorkest. .00 De vrouw binnen en buiten haar huis. .30 Orgelspel. ,00 Borduur- en Naaicursus. •15 Gramofoonmuzlek. .05 Voor zieken en thuiszittenden. 35 Gramofoonmuzlek. .50 Hoorspel: Paddeltje, de scheepsjongen van Michiel de Ruijter. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatjc. 7.05 Orgelconcert. 7.30 Engelschc les voor gevorderden. 8,00 Nieuwsberichten en Mededeelingcn. 8.15 Hte Concertgebouworkest. 10,30 Gramofooninuziek. 11.00 'Nieuwsberichten en Dansmuziek. 8,00 Gramofoonmuzlek. 8.15 Morgenconcert. 10.00 Leger des Heilskwartiertje. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Weerberichten. 12.15 Het KRO-orkest. 1,00 Gramofoonmuzlek. 1.20 Het KRO-orkest. 2,00 Cursus fraaie handwerken. 3,00 Gramofoonmuzlek. 3.15 Vrouwenlialfuurtje. 4,00 Bijbellezing. 5,00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd 5.30 Populnire Orgelbespeling. 6.30 Veel gevraagde Gramofoonmuzlek. 7.15 Wat er op de wereld gebeurt. 7.45 Een kwartiertje radio-reportage. 8,00 Weer- en Nieuwsberichten. 8.15 Zangavond van „Ons Holland's Lied". 9.00 Lezing: Geweldspolitiek of rechtsorde? 9.30 Zangavond van „Ons Hollands Lied". 10.15 Nieuwsberichten. 10.20 Gramofoonmuzlek. Schriftlezing. 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Carel Rijken draagt voor: 10.40 Gramofoonmuzlek. 11.15 Carel Rijken draagt voor. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12,00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2,00 Moderne muziek. 2,30 Fransch—Russische Muziek.. 3.15 Het AVRO-Dansorkest.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2