Plaatselijke Berichten. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Woensdag 24 Februari 1937 No. 17 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad DRUNEN. R.K. Middelbare Handelsavond cursus te Waalwijk Aan het verslag over 't kalender. ]nar 1936, ontleenen wij 't volgende Aan den heer L. Schoenmakers, .•-inds de oprichting leeraar Handels wetenschappen aan deze school, werd met ingang van 1 Sept. 1936 cm gezondheidsredenen eervol ont slag verleend. In zijn plaats werd benoemd de heer N. Zijlmans te 's Bosch. Door ontslagaanvrage, wegens drukke werkzaamheden, door den Weleerw. heer A. van Lierop, werd per 1 Sept. 1936 als godsdienst leraar aangesteld de Weleerw. heer W. Völker. Wegens het groot aantal leer lingen werden per 1 November 1936 van de eerste klas voor de vakken Nederlandsch en Handelsweten schappen 2 parallelklassen gevormd. Hiervoor moesten twee nieuwe leeraren worden benoemd, n.L de heer M. v. d. Griendt te 's Bosch voor Nederlandsch en de heerA.v. Liempt te 's Bosch voor Handels - wetenschappen. Onderwijs. Gedurende hetgeheele jaar werd onderwijs gegeven inden 3 klassigen cursus, in 2 vervolg cursussen voor Boekhouden, 1 voor Duitsch, 1 voor Engelsch, 2 voor machineschrijven en 1 voor Steno grafie. Voor Fransch en Neder landsch konden wegens te geringe deelname geen vervolgcursussen worden gevormd. Examens. Voor het eindexamen van den 3-jarigen cursus slaagden 9 candidaten; 4 werden afgewezen. Van de vervolgcursussen deden voor het practijkdiploma Machine- schrijven 10 leerlingen examen en voor Stenografie 3, dezen slaagden allen. Drie leerlingen slaagden voor het practijkdiploma v. d. Ver. van Leeraren in de Handelsweten schappen en 1 voor Duitsch voor het diploma van dezelfde vereeni- ging. Van klas I naar II werden be-, vorderd 17 leerlingenniet be vorderd 4 leerlingen. Van klas II naar III werden be vorderd 19 leerlingen niet be vorderd 0 leerlingen. Op 31 December 1936 bedroeg liet aantal leerlingen 110, verdeeld als volgt Klas I 8 meisjes, 31 jongens. Klas II 7 meisjes, 13 jongens. Kas III 5 meisjes, 17 jongens. Vervolgcursussen 6 meisjes, 23 jongens. Tentoonstelling Huishoud-, Kook- en Fröbelonderwijs Zaterdag- en Zondagmiddag 1.1. werd in de vakscholen van het St. Theresiagesticht alhier een zeer druk bezochte tentoonstelling ge houden. De diverse afdeelingen trokken veel belangstelling. Wat men b.v. in de fraaie hand werken te zien kreeg was schitterend vanaf het eenvoudigst geborduurd zakdoekje tot de mooiste bruids japon* Ook de Kookafdeeling werd druk bezocht. Men zag hier een keur van spijzen, smaakvol bereid, van de gewone tot de meest fijne keuken. Vooral de Oranjetafel was bijzonder attractief. Er ging in handwerk en kookar- tikelen heel wat om. Ook het werk der kleintjes van de fröbelschool mocht er zijn. Er zaten zelfs eenige leerlingen te demonstreeren. Des avonds werd nog een ver loting gehouden, waar zeer velen aan hebben deelgenomen. Het is een goed geslaagde tentoon stelling geweest; de talrijke bezoekers hebben zeker geen spijt van hun bezoek gehad en opnieuw werd hier zeer duidelijk gedemonstreerd van welk groot nut en bijzonder belang voor plaats en streek deze huishoud-, kook- en fröbellessen zijn. Vooral toekomstige huismoe ders mogen dit wel eens goed overwegen. Deze tentoonstelling was een volledig succes voor de cursisten, maar niet minder voor de zusters- leeraressen van het St. Theresia gesticht. Ned. Herv. Kerk Waalwijk Vijfde lezing heden Woensdag 24 Febr. 1937, des avonds te 8 uur precies. Spreker de Weleerw. heer Ds. G. van Ramshorst, predikant der Ned. Herv. Gem. te Nijmegen. Onderwerp»Mijn pastorale erva ringen®. R.K. Kleermakerspatroons- Vereeniging. Dinsdag 23 Febr. 1.1. werd in de foyer van Hotel »De Twee Kolom men» aiüier, een technische middag gegeven, georganiseerd door de on langs opgencuie R.K. Kleermakers pairoona-vereemging alhier. De Voorzitter, de neer v. Bladel, opende deze vergadering en heette alle aanwezigen welkom, waarna de adviseur de WelEerw. Heer Kap. Völker in welgekozen woorden erop wees, dat in deze tijden een goede organisatie noodig was voor het instandnoudenvan net kleermakers- bedrijt. Hij drong er sterk op aan, dat allen ook de kleermakers uit de omgeving zich bij deze Waalwijksche Kleermakerspatr.—vereen, zouden aansluiten. Dan pas zou een hechte organisatie verkregen worden. Hierna gaf de heer Landsman uit Haarlem, eenige technische de- monstralie's, die door de vele aan wezigen, aandachtig gevolgd werden Er was zeer grooie belangstelling een 90 tal kleermakers uit alle deelen der provincie en daarbuiten waren opgekomen en de demon, stratie was dan ook zeer beiangi ijk. Algemeene Vergadering der R.K. Middenstands-Vereeniging De R.K. Middenstandsvereeniging alhier houdt a.s. Vrijdagavond een algemeene vergadering in Hotel Verwiel. Als spreker zal optreden de Weleerw. heer Kapelaan A. v. d. Vaart uit Raamsdonksveer, geeste lijk adviseur van de R.K. Midden standsvereeniging aldaar, met het onderwerp »De Christelijke maat schappij en hare vijanden«. De vergadering is ook toegankelijk voor de dames der leden. Het prinselijk huwelijksfeest in Chicago Een onzer abonné's in Chicago schreef ons d.d. 8 Februari over het Oranjebal dat de Hollanders, waaronder een groot contingent Waalwijkers en Langstraters, hebben georganiseerd ter gelegenheid van 't huwelijk van prinses Juliana met Prins Bernhard. Het was een balmasqué op de 24e verdieping van een groot hotel, waar het echt gezellig en fijn toe ging. Er werden prijzen uitgeloofd voor 't mooist gemaskerd en ge- costumeerd paar en wie behaaldedaar de eerste prijs. Ons aller oude vriend Jan van der Sterren en z'n vrouw Mina, respectievelijk 79 en 70 jaar oud. Zij waren in costuum van Hollandsche boer en boerin. Jan zooals hij op de Wereldtentoon stelling te Chicago in de Hollandsche afdeeling te zien was en zooals we indertijd een foto van hem gaven. Zij waren begrijpelijk wat trotsch op hun eersten prijs en dat bracht alge meen groot enthousiasme. Er liepen heel wat boeren en boe rinnetjes rond en er werden lustig vaderlandsche liedjes gezongen en »dat gaat naar den Bosch to2« en »houdt er den moed maar in« waren niet van de lucht. Deze liedjes deden heel wat opgeld, ze zijn hier nog nieuw en veel nieuws leeren we niet bij. Maar 't was er reuzen-gezellig, zoo besluit onze abonné. Men ziet hetde oud-Waalwijkers weten zich ook daar echt Brabantsch te amuseeren en vergeten ook de nationale gebeurtenissen gelukkig niet. Het 40-jarig jubileum van Hein Versteeg is wel op bijzondere wijze herdacht, terwijl ook de zilveren ju bilarissen daarin rijk hun aandeel hebben gehad. Hier is wel duidelijk getoond de goede verstandhouding tusschen pa troon en arbeider in deze zaak en de waardeering die men heeft voor den werkman ook en juist als hij de be langen van het bedrijf zoovele jaren heeft gediend. BALDADIGHEID. Gisterenavond zijn op den weg naar Plantloon onder de gemeente Kaats heuvel drie Waalwijksche meisjes door twee ruiters, vermoedelijk uit Loon op Zand, lastig gevallen. Zoo waren zij genoodzaakt over een langs den weg liggenden greppel te sprin gen en het land in te vluchten. Eén meisje, dat kordaat bleef staan en een paard vastpakte, werd met een stok op de vingers geslagen, waarop zij eveneens de vlucht nam. De politie is de daders op 't spoor. BOOM OMGEWAAID. Alhoewel de storm der laatste da gen in onze gemeente geen schade heeft aangericht, was hij toch sterk genoeg om gisteren nacht een boom aan den Parallelweg te ontwortelen. Er werd echter door den val geen ver dere schade aangericht. Op hol Door het breken van een riem werd het paard dat gespannen was voor den wagen der R.K. Coöperatie te Kaatsheuvel schichtig; na eerst flink tegen den wagen gerameid te hebben, sloeg het op hol. De bestuurder wilde den riem nog vastmaken, maar viel van den bok, gelukkig buiten de wielen, zoodat hij er ongeblesseerd afkwam. Het dier rende vanaf de Burg. van der Klokkenlaan den Parallelweg op en kwam nabij de Putstraat met z'n wagen tegen een boom terecht en stond toen gevangen. De wagen had nogal schadevoorts liep alles gelukkig af. Bijtijds gered. O. O. G. De reeds aangekondigde uitvoe ring van «Mottige Janus« op Zondag 28 Februari a.s., welke zou worden gegeven door de Gemengde Tooneel- vereeniging »Rosier Faassen in de concertzaal Thalia moet door zeer bijzondere omstandigheden tot nadere aankondiging worden uit gesteld. FEESTAVOND. De feestavond, welke de directie der N.V. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel, den 40-jarigen jubilaris, den heer Hein Versteeg met z'n mede arbeiders die 25 jaren op deze fabriek werkzaam waren, in de Twee Kolom men heeft aangeboden, heeft een uit stekend verloop gehad. Er zijn hartelijke woorden gespro ken, er is gezongen en voorgedragen dat het een aard was, zoodat de lach salvo's niet van de lucht waren en er den geheelen avond een allerpret tigste stemming heerschte, waartoe de uitstekende verzorging der tafael na tuurlijk niet weinig bijdroeg. Zondag waren eenige jongens aan de haven aan 't spelen; ze sprongen in en uit een bootje, tot een van hen een ton aan den kant zag drij ven. Hij wilde eens probeeren of hij daarop in 't water kon blijven staan. De proef mislukte en hij lag al gauw in de haven te spartelen, terwijl z'n kameraden, inplaatsvan hulp te verleenen er tusschen uit trokken. Gelukkig kon hij een der palen grijpen en in dien benarden toestand werd hij opgemerkt door den heer Jacobs die daar aan het wandelen was, er heen snelde en den waaghals spoedig op het droge bracht. Bosschenaren kunnen weer wandelen. In den tijd, dat ook 's Hertogen bosch zich uitbreidde en nieuwe wijken ging bouwen, was er drin gend behoefte aan een stadsautobus dienst. In Ingezonden stukken werd Den Bosschen Autobushouders ver weten, dat zij te weinig initiatief hadden. Het gevolg was, dat de Autobus Maatschappij 's Hertogen- bosch—Vught zich een paar kleine bussen aanschafte, die in het ver. volg een stadsdienst zouden onder houden. Na enkele maanden bleek echter, dat de exploitatie allerminst rendabel was en met stille trom werden de stadsbussen weer be graven. Zoo waren de Bosschenaren weer een paar jaar aangewezen op wan delen of taxi's totdat enkele maan den geleden de fa. Van de Rijdt twee stadsbussen in dienst stelde. De bussen liepen per dag 440 K.M., zoodat het „isolement" der buiten wijken-bewoners weer tot het ver leden behoorde. Per 1 Maart a.s. zal deze tweede poging om tot loonend exploitatie van een stadsdienst te geraken tot het verleden behooren. De exploi. tante deelde mede, dat er gemiddeld slechts 30 tot 80 passagiers van de bussen gebruik maakten. De aller, beste dag had een »beur» opgeleverd van f 16 (160 passagiers), zoodat ook deze exploitante het bijltje er bij neerlegt en de Bosschenaren weer kunnen wandelen. De Parochiekerk te Deuteren De onderbouw van de St. Anna- kerk onder architectuur van B. J. Koldewey (Voorburg) voor de parochie te Deuteren nadert zijn voltooiing. Inmiddels is door den Z.E. Heer F. van Benthem pastoor, bij onder- handsche inschrijving opdracht ge geven voor de uitvoering van den bovenbouw der kerk met pastorie, aan den aannemer J. de Bont-van Huiten te Nieuwkuijk voor een bedrag van f37,876 CHR. BESTURENBOND. Aan den Chr. Besturenbond is toe stemming verleend tot het houden van een collecte van 31 Maart tot 6 April ten bate van de Centrale voor Werk- loozenzorg, gesticht op intitiatief van de Ned. Kerken voor Prachtisch Chris tendom, voor de uitzending van jeug dige werkloozen naar werkkampen. INKWARTIERING. In den nacht van 23 op 24 Febr. werden in v.m. Baardwijk ingekwar tierd de Specialisten Comp. en de Ti railleurs Comp. van het éde Reg. In fanterie uit Breda. Deze circa 300 manschappen hielden een 2-daagsche marsch met oefeningen. Hedenmorgen zijn zij weer via Don gen naar Breda vertrokken. DE ANDREAS ZIJLMANS-GROEP VOLTOOID MET 'N VOORTREK- KERSSTAM. Zeer tot ons genoegen kunnen we berichten, dat onze Waalwijksche An dreas Zijlmans-groep der Kath. Ver kenners thans haar derde en laatste af deeling krijgt: de Voortrekkersstam. Met de welpenhorde en de verken nerstroep is daarmee de Groep vol tooid. Als leider (oubaas) van de stam treedt op de heer H. Bergmans. Jongens van 17 jaar en ouder, die in de Stam wenschen te worden opgeno men, gelieven zich schriftelijk aan mij op te geven. Ter voorkoming van teleurstelling, maak ik er op attent, dat, evenals hor de en troep,* ook de voortrekkersstam strikt parochieel zal zijn. KAP. ANT. VAN LIEROP. BUITENGEWOON ONDERWIJSDAG. 1 Maart 1937 zal dr. A. van Voort- hu ij sen wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie van inspecteur van het Bui tengewoon Onderwijs neerleggen. De groote beteckenis van dezen al gemeen gewaardeerden functionaris voor het buitengewoon ondersvijs in zijn vollen omvang moge blijken uit het feit, dat een huldigingscomité samengesteld uit vertegenwoordigers van alle organisaties op het gebied van het buitengewoon onderwijs plannen ontwierp om te komen tot 'n grootsche huldiging. Van alle zijden mocht het comité bewijzen van medewerking ontvan gen. Onder presidium van de Minis ters van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en van Sociale Zaken is 'n Eere-Comité gevormd, waarin voor aanstaande Nederlanders hebben zit ting genomen. Het uit te geven Gedenk boek zal rijk geïllustreerde artikelen over verschillende onderwerpen be vatten. De huldigingsbijeenkomst op 6 Maart te 's-Gravenhage zal door velen worden bijgewoond. Aan deze meer gebruikelijke huldi- gingsmiddelen heeft het Comité toe gevoegd het houden van een Buiten gewoon Onderwijsdag in Nederland. Aan iedere school, inrichting of in ternaat werd gevraagd een speciale gebeurtenis te organiseeren, zooals: liet houden van een tentoonstelling, het geven van een openbare les, de openstelling van de school voor be langstellenden, de ontvangst van de pers, een filmvoorstelling, een school feest. Van alle zijden ontving het Co mité toestemmende antwoorden, zelfs Antwerpen zal een bijdrage leveren. Deze inderdaad algemeene mede werking moge demonstreeren, hoe Dr. A. van Voorthuijsen gezien wordt als onvermoeid ijveraar voor het buiten gewoon onderwijs. Een stoffelijk huldeblijk zal niet worden aangeboden, maar wel een al bum, waarin opgenomen zullen wor den alle persverslagen, die in de pers zullen verschijnen voor de Buitenge woon Onderwijsdag. In verband met deze Onderwijsdag zal op 5 Maart a.s. de plechtige in zegening en toewijding aan het H. Hart der Don Bosco-school alhier plaats hebben. De Hedelsche schipbrug In den gemeenteraad van Herpen (N.B.) is met algemeene stemmen besloten, adhaesie te betuigen aan een verzoekschrift van het ge meentebestuur van Alen, Maren en Kessel, gericht aan den Minister van Waterstaat, om bij opheffing van de schipbrug bij Hedel, deze in de plaats te stellen van het veer over de Maas, aldaar, in het belang van de verbeteringsplannen in de Maasstreek. (Zie vervolg Prov. Nieuws pag. 4). Zweefvliegen. Wij vernemen, dat er plannen bestaan om in de heide te Drunen een terrein aan te leggen voor zweefvliegen. Broodprijzen. Op hun Zondag gehouden verga dering hebben de bakkers van Dru. nen en Elshout besloten de brood prijzen van Drunen en Elshout gelijk te stellen. Daarmede zal de brood prijs in Elshout met 1 cent moeten worden verhoogd. Biljartmatch. Woensdagavond wordt in Hotel Vissers een groote biljartmatch ge speeld tusschen Prins Bernard (Hotel Vissers) en O. O. O. (café Vissers.) Opdracht. Aad de aannemersfirma L. vau Oers en Co. alhier is opgedragen het bouwen van een woonhuis voor rekening van L. v. d. Heijden te Haarsteeg voor de som van f 3224, onder architectuur van N. de Bont te Nieuwkuijk. Schoorsteenbrand. Bij J. Nelis ontstond Maandag brand in den schoorsteen. Er ont wikkelde zich een geweldige rook- massa terwijl 't vuur zich snel uit breidde. De buren en voorbijgangers kon den 't vuur beperken tol den schoor steen met behulp van enkele emmers water. De waterschade was tamelijk. Aanrijding. Bij het naar de kerk gaan werd Mevr. v. D. aangereden door een haar achterop komenden fietser. Mevr. v. D. werd tegen den grond gesmakt en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die in— wendinge kneuzingen constateerde. Biljarten. B. J. C, I E. B. C. I B. J. C. I speelde haar 14 serie wedstrijd tegen E.B.C. I uit Elshout. Uitslag. B.J.C. I E.B.C. I Th. v. d. Wiel 100 M. Klerks 94 H. Verhoeven 89 H. MuskenslOO M. Klerks 100 Klerks 84 v d. Wiel 100 Besselaar 78 Verhoeven 87 Muskens 100 474 456 Hoogste serie Th. v. d. Wiel 33 c- De Jonge boeren bijeen. Vrijdagavond hield de R.K. Jonge Boerenstand der afd. Drunen haar algemeene jaarvergadering in de zaal der meisjescongregatie. Voorzitter Adr. Peijnenburg opent de vergadering en roept allen een hartelijk welkom toe, in't bijzonder den technischen adviseur, den heer J. P. v. Rooy, H. d. S. en den afge vaardigde van den N.C.B., den heer Adr. Pelders. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Uit 't verslag van den secretaris C. Brok ontleenen wij 't Ledental steeg met 3 leden en bedraagt momenteel 43 werkende leden en 9 donateurs. Het bestuur onderging een wijzi ging, de vacature Adr. v. Rooy werd aangevuld met 't lid C. Brekelmans. 20 leden namen deel aan een retraite; onder leiding van den technischen adviseur werd een ex cursie gemaakt naar de C. H. V. te Veghel, proefboerderij te Boxtel en N.C.B. destructor te Son. Op de tentoonstelling te Vught plaatste de afdeeling zich goed met haar deelname aan de gewassen- wedstrijd en behaalde daar 4 eerste prijzen, drie tweede prijzen en 6 derde prijzen. Vanwege den kring werd een ge wassen proef genomen met Duiven en Paardenboonen, Waalsche en Bierboonen. De laatste werden te laat ontvan gen, zoodat de proef alleen genomen werd met de eerste. Uit de proefis gebleken dat op zandgrond met goed zaad en goede bemesting een goed gewas te verkrijgen is. Aan 't finantieel verslag ontleenen In kas was op 1 Jan '36 f0.99. De totale ontvangsten bedroegen f249.11'/,. De totale uitgaven waren

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5