1/ DUSSEN, GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. f232.20. In kas was op 31 Dec. 1936 f 16.91'/,. 't Totaal der bezittingen bedroeg op 31 Dec. '36 f49 57, de schulden f 6.70, zoodat 't vermogen op 31 Dec. 1936 was f42.87. 't Vermogen op 1 Jan.'37 bedroeg f 114.26. De vereeniging kreeg een nieuw vaandel. Onder dank aan den secretaris werd dit keurig uitvoerig verslag goedgekeurd. Op voorstel van een lid werden de in Vugüt behaalde prijzen aan de leden toegekend die 't bekroonde gewas teelde. Onder de traditioneele sigaar werd de contributie geind. Een viertal nieuwe leden werden aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werd 't periodiek aftredende bestuurslid dezer gemeente, EdelAchtb. Heer Mr. H. Ailard, oud ourgemeester dezer gemeente Hoogeerw. heer Mgr. L.J. Oijkmans, pastoor de Stratum, Welceiw. heer P. v. d. Velden, kapelaan te üeertruidenberg, Zeereerw.heer A. v. Mackelenberg, rector van het Sint Agnesgesticht alhier, Zeereerw. heer B. Schoenmakers, oud kapelaan van Geer- truidenberg, Weleerw. heer J. van Bakel, oud kapelaan van Geertruldenberg,Zeereerw. heer a. H.nsen, pastoor te Geldrop, Zeer eerw. pater Ph. Sweep, Franciskanerkiooster te Woerden, Weleerw. heer H. v. Laarhoven, rector te 'sriertogenbosch, Weleerw. heer F. Hansen, rector te Bergeijk, Weleerw. heer F. Allard, kapelaan te Baardwijk, Weleerw. pater B. Aliard, St. Paulus-Abdij te Ooster hout, WelEd. heeren H. v. d. Mutjsenberg, A. de Kroon, W. v. d. Loo en W. Mulders, kerkmeesters, en de heeren G. de Bar en van Kiel, armmeesters, alsmede de eerw Moeder Overste van het St. Agnesgesticht' Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer, hoopt Zondag a.s des voorm. 9,30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer G. Knippels bij acclamatie herkozen. V^oegindewei uit MiddeJharnis. De kunstmeststrooier wordt bij inschrijving onder de leden verkocht. De technische adviseur geeft daarna een uiteenzetting over de gewassen- wedstrijd van den kring. De zomerproef moet genomen worden met korrelniais om voor subidie van den kring in aanmer king te komen, waarvoor een drie tal rassen verplicht zijn, o.a. Phair- kircher, Chiemgasser en Merkelen burger. Facultatief zijn Pommermais en Zeelandia. De minimum grootte is '/3 are per proef. Grootere velden worden zeer op prijs gesteld. Het proefveld zal worden aange legd door het lid Adr, Peijnenburg of L. de Gouw. Voor de leden der afdeeling zal eveneens een gewassenwedstrijd ge houden worden door C. Brok, Sjef de Gouw, Jos. Klerks, Jos. Klerks, G. Knippels, Tien Musters, Adr. De hatste weken heerscht aan de N.V. Tankfabriek alhier een zeer groote bedrijvigheid. Met man en macht wordt gewerk aan de fabri cage van geëmailleerde tanks, welke hoofdzakelijk voor buitenlandsche rekening worden vervaardigd Na genoeg al het vroegere personeel is weer in dienst genomen. Tot heden zijn reeds zooveel orders ontvangen dat een 200 tanks moeten worden vervaardigd. Voor Geertruidenberg en om geving een verblijdend teeken Onze stadgenoot de heer H. Verweij, magazijn knecht bij de artillerie-inrichting alhier, is met ingang van 1 Maart a.s. overge plaatst naar Oldebroek. Het bouwen van een woonhuis met landbouwschuur voor rekening van H. van Dongen, in de Bergsche Polder, is opgedragen aan de firma Weterings uit Raamsdonksveer. Peijnenburg, Jan Brok, Piet v.Rooij, \J De landbouwer Th. Segeren C. Brekelmans, Joh. Knippels. De premies voor de gewassen- wedstrijd verwekten eenige discussie. Het werd tot de volgende vergade ring aangehouden. Naar we vernemen is majoor Verkoelen alhier, met ingang van 1 Maart a.s. in dezelfde functie overgeplaatst naar Boxmeer. Maandagmorgen had alhier onder geweldige belangstelling der parochianen en ook van daarbuiten de teraardebestelling plaats van den zoo noodlottig om 't leven gekomen F. v. Hees. In de p arochiekerk, welke geheel gevuld was met geloovigen, droeg Pastoor Jansen de Horizon een plechtige H. Mis van Requim op. De heer v. Hees werd door de leden der Pluimveevereeniging, waarvan hij in leven lid was, graf waarts gedragen. Het was een droeve stoet en de deelneming der groote menigte was algemeen. Vanaf Maandag 22 Febr. j.l, is't districtskantoor van den Noord- Brabantsche Crisis Organisatie, dat voorheen gevestigd was in de ge meente Almkerk, thans overgeplaatst naar deze gemeente, en gehuisvest in het Hotel Koppelpaarden. Het dochtertje van den heer Fr, v. Dortmont had 't ongeluk te vallen, waardoor de kleine haar beentje brak. Dr. v. Vuure was weldra ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. De heer Quaaitaal is van Moer dijk overgeplaatst naar hier en aan gesteld bij de veerdienst aan het Capelsche Veer. Het bouwen van een woonhuis voor rekening zan den heer M. de Ruijter te Almkerk is opgedragen aan de heeren W. v. d. Broek, metselwerk en B. Schermers, tim merwerk, beiden alhier. In de Donderdagavond in hotel Centraal gehouden vergadering van het Oranje Comité, waar van de 68 leden slechts de helft aanwezig was, werden de navolgende heeren tot bestuurslii gekozen: Jac. Waalwijk, voorzitter; F van Gelderen, secretaris; H. Allard, penningmeester, A. du Pont, D. Verhagen, C. Jansen enL.Okkerse. Besloten werd een actie op touw te zetten om tot meerdere leden te geraken. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld zal het 1 Juni a.s. 25 jaar geleden zijn dat pastoor V. C. v. d. Wee tot priester werd gewijd. Het ligt in de bedoeling dezen dag feestelijk te herdenken waartoe bereids een comité is gevormd, bestaande uit de afgevaardigden van alle katholieke vereenigingen in dez"„ gemeente. Reeds is men druk met de voorbereidende werkzaam heden ter feestviering aan den gang. Ook een eere comité zal worden gevormd, waarvoor aan de hierna genoemde personen 'n uitnoodiging zal worden gezonden zitting te nemen in dit eere comité. HoogEerw. heer W. J. v. d. Hout, Deken van het dekenaat Sint Geertruidenberg; F.delArhth. Heer I. Bianchie. Burgemeester had het oi.geluk met zijn voet onder een ploeg te geraken. Mei een zeer diepe snijwondeis hij naar huis vervoerd, waar Dokter Jaspers geneeskundige hulp verleende. Ni— De heer H. Merkx, werkzaam op de machinefabriek van Gebr. Speeljens alhier, is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de M. T. S. te 'syHertogenbosch In verband met de in 1935 plaats gehad hebbende grenswijziging zal vanwege 't gemeentebestuur binnen kort een aanvang worden genomen met de reorganisatie van de huis nummering in deze gemeente. Tevens zullen de zoolang gewenschte straatnaamborden worden aange bracht. Door den keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Heus- den waaronder behooren Heusden met 2775 inwoners en 9 slagers; Wijk ca. met 2568 inwoners en 2 slagers; Veen met 997 inwoners en 1 slager; Eelhen met 2428 inwoners en 2 slagers, zijn de na volgende keuringen verricht: Totaal normale keuringen 897 in nood gedoode slachtdieren 23; keuringen van gestorven slacht dieren 802, huisslachtingen 737; aantal keuringen niet in'n slachterij of slachthuis verricht 86. Het voetveer van Heusden op Nederhemert, hetwelk aanvankelijk zou verdwijnen, zal blij ven gehand haafd en thans worden bediend door den heer van Kooten te Nederhemeit. Zaterdag had de feestavond plaats van 't 30-jarig bestaan van de Chr. Jongelingsvereen. »Eben - Haëzer« alhier. De bijeenkomst werd door den voorzitter met een kleine toespraak geopend. Ver schillende oud.leden hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, zoodat het smaakvol ingerichte zaaltje van de voorm. M.U L.O. school flink bezet was. Een kleine tentoonstelling van fotomateriaal, bondsuitgaven enz. was georgani seerd, welke al dadelijk de belang stelling trok. Na het openingswoord van den voorzitter, hield de heer H. van Helden een goed verzorgde Bijbel inleiding over Matth. 3 16 20. Verschillende toespraken der oud leden volgden hierna. Vele ouae herinneringen werden opgehaald. Een groot aantal brieven en tele grammen van oud-leden, die niet aanwezig konden zijn, werden voorgelezen. Enkele dames der Meisjesvereen. zorgden ter afwisseling voor thee en sigaren. Het was den oud.leden aan te zien dat zij zich nog zeer goed thuis gevoelden in de sfeer van »hun« vereeniging. Het was reeds zeer laat, toen Ds. F. van Duijkeren, die mede aanwezig was, de bijeenkomst met een dankgebed sloot, De 2e wedstrijd van het nederlaag—tournooi biljarten in café »Modern« van A. Nootenvan Dijk luidde als volgt EBC II (Elshout) 414 punten K.O.T 437 punten. 3e wedstrijd E.W.C. Waalwijk 492 punten K.O.T. 421 punten. 4e wedstrijd 0.0.0 Drunen 455 punten K.O.T. 397 punten. 5e wedstrijd T.O.P. Haarsteeg 309 punten K.O.T. 476 punten. De competitie—uitslagen dam- men alhier, is aJsvolgt B. Klerks J. Timmermans 20 C. Bax - J. Andriese 2 U G. Jonker—C. Schaap 0—2 F. Spierings—Gt-rr. Jonker 0 2 J. Deurloo C. Fitters 2 0 Muziekfeesten „Euphonia" In afwijking met de oorspronke lijke plannen, is thans definitief vastgesteld, dat het groote muziek feest ter viering van het 60 jarig bestaan van het Koninklijk Muziek gezelschap »Euphonia«, tevens de heidenking van het feit, dat het gezelschap voor 30 jaren het praedicaat »Koninklijk« verwierf zal gehouden worden op Donderdag 6 Mei (O. H. Hemelvaart) en Zater dag en Zondag 8 en 9 Mei d.a.v. Waar de weersgesteldheid in begin van Mei vaak nog zeer wisselvallig is, besloot 't uitvoerend comité het eigenlijke muziekfeest onder te brengen in een groote muzieksalon, die op een terrein achter het café restaurant Euphonia zal worden opgesierd. Gaan de onderhandelingen door, zoo zal deze gelegenheid een ruimte bieden aan plm. 10 0 bezoekers De groote kosten die dit mede brengt zullen naar verwacht wordt rrimschoots vergoed worden, door een drukker bezoek, waar de deel nemers niet blootgesteld zijn aan de risico van het weer. Het ligt in de bedoeling de terreinen gratis voor iedereen toegankelijk te stellen. Been gebroken Een zekere J. van D. op den Heikant was ter reparatie van het dak van zijn woning op zolder op een stoel geklommen. Hij kwam te vallen en brak daarbij zijn been. ST. JOACHIMSMOER. Zaterdagavond had in c ifé Maas alhier de jaarlijksche vergadering plaats van de combinatie van Kruisbooggezelschappen op de 10 M baan, onder voorzitterschap van den heer E. Verhelst. De eerste be sprekingen golden de vaststel ing van het programma voor het aan staande seizoen. Twee bekerwed strijden zullen plaats hebben en wel in de maanden Juni en Aug., de eerste op de banen van Willem Teil te Berkdijk. De twee prijs- wedstiijden zullen plaats hebben in April en September waarvan de eerste weer bij Willem Teil te Berkdijk. De T.B.C.—wedstrijden wem en afgestemd, waarvoor in de plaats op iederen wedstrijd meteen busje voor dit schoone doel ge collecteerd worden.Als voorschriften voor de wedstrijden werd bepaald, dat leden, welke drie maanden voor den prijwedstrijd zijn opgegeven, hieraan mogen deelnemen, terwijl een maand voor de eerste beker wedstrijd 't zestal met 2 reserven voor dezen wedstrijd aan 't combi- natiebestuur moet worden opge geven. Met het gezelschap »In den wijngaardcc te Tilburg zal de aan gename kennismaking in 1937 op elk der banen hernieuwd worden Voor muziekliefhebbers uit ons gehucht is een voor hen van belang zijnd muziekfonds opgericht, dat ten doel heeft door periodieke, vrijwillige bijdragen van belang stellenden, gelden bijeen te zamelen teneinde het aanschaffen van muziekinstrumenten te vergemakke lijken voor belanghebbenden. De uitwerking van dit plan, waarvoor een 30 tal leden steun toezegden is opgedragen aan een bestuur van 3 leden nl. de heeren H. Dingemans, J. Klijn Hz. en S. Vrienten. RAAMSDONKSVEER. Het bouwen vaneen woningvoor rekening van Ani. J. de Geus, aan de Julianalaan, alhier is opgedragen aan H P. Spuijbroek, aannemer te Raamsdonk(dorp). Zaterdag jl. had alhier de aan. besteding plaats, onder R.K. geor ganiseerde aannemers, voor het maken van 90 klapstoelen en 68 kinderbanken, voor rekening van het R K. Kerkbestuur, alhier. Ingeschreven werd alsvolgtJ v. Laai hoven f3330,—, J. de Beer f2916,70, J. de Vries f2700,-. Math Blom f2562, Jos. W. Mertens f2030,—. De begrooting was f2500,— Op de Maandag j 1. vastgestelde kiezerslijst dezer gemeentedienst- jaar 1937 1938, komen de namen voor van 3409 kiezers. Van het erf van den land houwer v. d. M. alhier, werden Zondagnacht twee konijnen ont vreemd. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Alhier is zekere F, M. aan gehouden, die door het gerechtshof te 's Hertogenbosch was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden wegens mishandeling. De man is overgebracht naar de straf gevangenis te Breda. De marechaussee H. de Koning van de brigade Raamsdonksveer, is benoemd tot rijksveldwachter bij de rivierbrigade te Lobilh. Gevonden een bruine alpino muts, te bevragen bij de mare chaussee. Verder is nog gevonden een poitemonnaie met inhoud, een fintspomp, een rijwielplaatje en een handschoen, welke voorwerpen zijn terug te bekomen bij de gemeente politie. Door de R.K. Tooneelvereen. «Kunst na Arbeida is voor de eerstvolgende uitvoering een nieuw tooneilstuk onder handen genomen getiteld »De gril van den Hertog«, een spel in drie bedrijven door Gerard N'elen. SPRANG. De Geref. Meisjesvereeniging ..Onze Tijd en Onze Roeping" hield j.l. Donderdagavond in het Geref. Kerk gebouw alhier, haar eerste lustrum vergadering, onder leiding van den heer Wachtels van den Berg. Naast afgevaardigden van zusterverenigin gen, kerkeraad enz., waren velen be langstellenden en genoodigden aanwe zig, o.w. de Edelachtb. heer Burge meester A. Smit. Na opening met psalmgezang en Schriftlezing, sprak de heer v. d. Berg een kort openingswoord, waarna dq jaarverslagen van secretaresse en pen- ningmeesteresse volgden. Nadat door mej. M. Varossieau een voordracht was ten beste gegeven, waarin de afgeloopen vijf vereenigings- jaren de revue passeerden, werd een onderwerp ingeleid over: ,,Lydia de purperverkoopster": tevens werd nog een onderwerp behandeld door mej. C. Braspenning over „Gehoorzaamheid". Een zang- en hoorspel „Prinses Ju liana" viel bij de aanwezigen zeer in den smaak. Namens den kerkeraad sprak ouder ling A. C. Fijan eenige opwekkende woorden tot de vereeniging. De afge vaardigden van zusterverenigingen enz. brachten de beste wenschen over voor den groei der meisjesvereeniging. Burgemeester Smit sprak de feestvie rende vereeniging eveneens toe en wees daarbij op het nut van meisjesvereeni- gingen. De avond werd verder op gezellige wijze gevuld met zang, muziek en voordracht. Morgen, Donderdagavond, half acht, zal in het Ned. Herv. Kerkge bouw alhier optreden Ds. J. Fokkema van Amstelveen, vroeger predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Zijn Eerw. zal spreken in het belang der Evangelisatie. De Geref. Mannenvereeniging „Sprang" houdt morgen, Donderdag avond 8 uur, in het vergaderlokaal der Geref. Kerk eene vergadering. Door een der leden zal een onderwerp wor den ingeleid, over: „De Verlossing van den mensch". De afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond houdt a.s. Vrijdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond haar jaarlijksche feest- vergadering, waartoe afgevaardigden van zusterorganisaties en plaatselijke vereenigingen zijn uitgenoodigd. Door een der hoofdbestuurders van genoemden bond zal een opwekkend woord worden gesproken, terwijl de avond verder zal worden gevuld met zang, muziek en voordracht. Naar wij vernemen hebben de Edelachtb. heer Burgemeester Smit, voorzitter, en de heer G. J. van Willi- genburg, secretaris, van de plaatselijke commissie Sprang-Capelle van de Cen trale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van de Ned. Kerken voor practisch christendom, als zoodanig bedankt. Waar door vertrek van den penningmeester, Ds. Hagen, reeds een vacature bestond, zal door den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle een nieuwe commissie worden benoemd, met het oog op de over enkele weken te houden derde collecte voor „Jong Holland snakt naar werk". Op Donderdag 11 Maart a.s. zal voor de A. R. Kiesvereeniging alhier optreden Dr. M. H. A. van der Valk van Hillegersberg, met het onderwerp: „Het Fasisme". Ds. C. Lindeboom te Amsterdam, vroeger predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft tegen 1 Mei a.s. emiritaat aangevraagd. Ds. Lindeboom was 18 October 1936 veertig jaar in de Evan geliebediening werkzaam. Hij diende de Geref. Kerken te Sprang, Bolnes, Apeldoorn, Gorinchem en sinds 10 Mei 1914 Amsterdam. A.s. Zaterdag, 27 Febr., des na middags 5 uur, zal in het gebouw van den Chr. Volksbond alhier, een verga dering gehouden worden van de Gouw van A.R.J.A.-clubs „Noord-Brabant", onder leiding van den heer P. J. de Rooij. De heer I. Langedoen uit Zevenber gen zal een zeer belangrijk onderwerp inleiden. Alle belangstellenden zijn welkom. In de plaats van dhr. W. J. Nieu- wenhuizen, die bedankt had, is in de j.l. Zaterdagmiddag gehouden verga dering van de Woning-Stichting Sprang, tot bestuurslid benoemd dhr. J. W. B. van Schuppen. De Ring 's Grevelduin-Capelle en Omstreken van Ned. Herv'. Jongelings- vereenigingen op Geref. Grondslag hield j.l. Vrijdag in de Consistorie- kanier der Ned. Herv. Kerk eene ver gadering, die wegens ziekte van haren voorzitter, Ds. Cuperus, werd gepre sideerd door den Edelachtb. Heer Bur gemeester Smit. De vergadering werd geopend met psalmgezang en het lezen van een ge deelte uit Gods Woord. Na een welkomstwoord van den Voorzitter, verkreeg de heer van dei- Hammen, van de J.V. te Besoijen, het woord, die een onderwerp inleidde over„De Voorzienigheid Gods", waar op een goede en leerzame bespreking voigde. Na de pauze werd het eerste cou plet van bet Bondslied gezongen, waarna de beer van Beek van de J.V. te Capelle een onderwerp behandelde over Lucas 4 vers 1430. Op dit van studie getuigend onderwerp volgde 'n goede bespreking. De beer Mayers, van de J.V. aan den Loonschendijk, gaf een ernstig gedicht ten beste. Nadat den Edelachtb. Heer Burge meester dank was gebracht voor de wijze waarop hij de vergadering bad voorgezeten, werd de vergadering dooi den beer E. B. Timmermans gesloten. De afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeders hield j.l. Maandag avond in de zaal van den Chr. Volks bond haar jaarlijkschen feestavond on der leiding van haar Voorzitter dhr. J. L. de Roon, die de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze opende en daar na de aanwezigen welkom heette, in bet bijzonder den voorzitter van het hoofdbestuur, dhr. W. Strijbis Pzn. van Den Haag en de afgevaardigden. Een programma van zang, muziek en voordrachten en een tweetal tableaux werden daarna keurig afgewerkt, wat bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. De beer Strijbis richtte een propa gandistisch woord tot de vergadering, waarin hij wees op de roeping van de leden om op bet terrein van den ar beid voor de eere van Gods Naam uit te komen. Hij wekte op tot krachtigen steun aan het organisatorische werk. De afgevaardigden van de verschil lende zusterorganisaties, enz., voerden bet woord, terwijl aan bet slot de voor zitter een dankwoord sprak. VRIJHOEVE-CAPELLE. De afdeeling van den Chr. Fa brieks- en Transportarbeidersbond al hier houdt a.s. Vrijdag 26 Febr. des avonds half acht in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje haar jaarvergadering. Naast de jaarversla gen van secretaris en penningmeester komt tevens aan de orde bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding va nde heeren A. Metske, M. Haver- hals, P. Hommel en H. Vos. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het algemeen bestuur der Chr. Oranjevereeniging „Het Drie voudig Snoer" werd besloten de jaar vergadering te doen houden op Vrij dag 12 Maart a.s. in het gebouw voor Chr. Belangen alhier. Naast de jaarver slagen van secretaris en penningmees ter en verslag van de Bondsvergade ring en een openingswoord door den voorzitter dhr. K. Alblas, vermeldt de agenda bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van de heeren Nic. van Ommeren, J. de Jong en J. Tim mermans. CAPELLE. Zondag j.l. herdacht de heer A. van Beek den dag waarop by voor 45 jaar in dienst trad bij de Firma Oerlemans en Zonen, houthandelaren te Vrijh.- Capelle. y Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken door den beer J. A. (Maris in verband met zijn vertrek naar Molenaarsgraaf, zijn ter verkiezing van een diaken der Geref. Kerk aan het Bruggetje candidaat ge steld de heeren J. A. van Herpen en A. Vos. De op 22 Februari vastgestelde kiezerslijst der gemeente Sprang-Ca pelle vermeldt 2771 kiezers voor de Tweede Kamer, 2754 voor de Prov. Staten en 2715 voor den gemeenteraad. A.s. Woensdagavond 7 uur zal de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging Gi deon in het kerkgebouw aan den Loon schendijk onder leiding van haren Voorzitter, den beer P. J. Rijken, haar jaarvergadering houden. Behalve de gewone verslagen zullen diverse on derwerpen worden ingeleid. Vrijdagavond 26 Februari a.s. om 7 uur wordt in het café van den heer J. Quirijns aan de Vaartkant door den heer Amsing, landbouwkundige te Leende voor de Onderlinge Tuin- bouwvereeniging te dezer plaatse een lezing gehouden over het gebruik van A.S.F. in de land- en tuinbouw, ter-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6