Gemeenteraad Waalwijk. Plaatselijke Berichten. SPÖRL Zaterdag 27 Februari 1937 No. 18 De Echo van het Zuiden Viede Blad Wijziging Politieverordening. Regeling Concourshypp. vereen. Aankoop grond en panden aan de Kerkstraat. Vrijdagavond 26 Febr. 1.1. kwam der raad der gemeente Waalwijk in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer Burgemeester E. C. J. Moonen. Afwezig de heeren van Loon en Passier, deze laatste met kennis geving, terwijl de heer van Gent enkele minuten na den aanvang ter vergadering kwam. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vast gesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Afschrift van hun besluit, hou dende goedkeuring van het besluit van den raad der ge meente Cuyk en Sint Agatha, inzake toetreding tot het streekplan voor Oostelijk N. Brabant. 2. Kon. goedgekeurde verorde ning op de heffing van preca riorechten, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Novem ber 1936. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Jan. 1937 tot wijziging der begrooting 1936. b. Van W. J. van der Mee en P. C. Vermeer alhier. Mededeeling aanneming hunner benoeming onderscheidelijk tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs en tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. c. Van den Directeur der R. K. Hoogere Handelsschool/H.B.S., alhier. Verslag der school over 1936. d. Van de Besoijensche Woning- bouwvereeniging. Verslag en balans/verlies- en winstrekening over 1936. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot wijziging der politie verordening. (Zie piae-aüvies in ons blad van Zaterdag 1.1.) __De lieer Pullens is van meening dat in de artikelen 11 en 111 van prae-advies A. veel te strenge maat regelen zijn genomen. De voorzitter zegt dat altijd een dusdanig artikel in de oude politie verordening beeft gestaan en datin de ld jaar van zijn burgemeester schap alhier slechts een houd is afgemaakt moeten worden. Spr. zegt zeif een dierenvriend te zijn en dat men niet bang behoeft te zijn dat de politieagenten misbruik van hun macht zullen maken. De heer Pullens wijst op een geval waaruit z.i blijkt dat de toepassing van een veroriieniug door de politie niet altijd zoo soepel is. Toen onlangs in de Slationsstr. iemand zijn auto bij vergissing aan den verkeerden kant van de straat parkeerde werd hij direct door den agent opgeschreven ofschoon er geen muis op straat te zien was. Ook de heer Spijkerman betoogt dat van soepeletoepassingwaarvan ue voorzitter in de raad gewoonlijk gewaagt in de praktijk vaak niet veel terecht komt. Hij vinut het nogal een vergaande bevoegdheid als een agent het recht zal heoben, om misschien een waardevol exem plaar zoo maar dood te schieten, als hij hem niet kan vangen. De voorzitter meent dat er geen vrees behoeft te bestaan dat een agent op de hondenjacht zou gaan Wat bet door den heer Pullens aangehaalde geval betreft, d.i. spr bekend. Het betrof hier een auto mobilist die daar reeds jarenlang zijn fabriek heeft, dus wel geacht moet worden de verordening te kennen, Een vreemdeling wordt in zoo'n geval gewoonlijk gewaarschuwd. De veiligheid van het verkeer is een gewichtig vraagstuk waarop van hoogerhand voortdurend wordt aan gedrongen. Spr. vindt de handel wijze van den betrokken agent ook heel verklaarbaar. Om aan de ge opperde bezwaren tegemoet te komen stelt spr, voor in de ver ordening te bepalen dathetdooden van honden alleen mag geschieden na machtiging van het hoofd van de politie. Willekeur van de agenten is dan uitgesloten. De raad gaat hiermede accoord. De heer Pulles dringt er op aan goed na te gaan of alle honden voorzien zijn van een belasting penning. De Voorzitter zegt dat toevallig enkele weken geleden een grondige controle heeft plaats gehad. De heer van Beijnen wenscht de aan in art. 4 genoemde Christ feest dagen nog toe te voegen 15 Aug en 1 Nov. die hier ook als Zondag gevierd worden. Ook dit wordt goedgekeurd. 3. Voorstel tot deelneming in de stichting „Plaatselijke commissie van samenwerking met het Natio naal Fonds voor Bijzondere Noo- den". (Zie prae-advies B in ons blad van Zaterdag 11.) De heer v. d Waerden heeft geen bezwaar tegen dit voorstel, doch vindt het alleen jammer dat voor dit doel f 40 aan een notaris moet worden uitgekeerd voor het opma ken der acte. Hij vraagt zich af of er geea notaris genegen zou zijn dit werk te doen tegen betaling van zijn onkosten. De Voorzitter merkt op dat daar- door wel in bijzondere mate een beroep wordt gedaan op de liefda digheid van den notaris, die van dit werk toch zijn beroep maakt. Niet temin zou het een mooie geste van hem zijn. Spr. zegt toe er over te zullen spreken. De heer v. Gent informeert naar het doel van de stichting. De Voorzitter zegt dat, indien de middelen ruim vloeien, de stichting veel nut zou kunnen doen. Het is geen kwestie van armenzorg, maai de bedoeling is om vakmenscben die in moeilijkheden zitten en met een klein bedrag geholpen kunnen worden, zoodat ze nun bedrijf weer kunnen uitoefenen, te helpen. De heer Roxs informeert waar de stichting het geld vandaan haalten of er ook rente betaald moet worden over de verleende credieten. De Voorzitter antwoordt dat de regeering de helft zal bijdragen, het overige moet voornamelijk door bijdragen der ingezetenen worden verkregen. De onlangs gehouden collecte bracht alhoewel het doel bij de bevolking nog weinig bekend was, circa f 4ÜU.op. De stichting vraagt geen rente van de door haar verstrekte credieten, wel moeten deze zoo mogelijk worden terugbe taald. Het voorstel wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen 4. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van de „Elderwaard onder Ammerzoden. (Zie prae advies C in ons no. van 1.1. Zaterdag). Wordt goedgekeurd. 5. Voorstel tot wijziging der begroo tingen voor 1936 en 1937. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel tot het treffen van een regeling met de Concours-hippique vereeniging „Waalwijk inzake aflossing van het indertijd aan die vereeniging verleend renteloos voorschot. (Zie prae advies in ons blad van Zaterdag jl.) De heer v. d. Waerden zegt tegen het voorstel enkele bezwaren te hebben. Hij gaat de voorgeschiede- nis van de verstrekking van dit voorschot na en geeft een over zicht van de wijze waarop aflossing enz. zou moeten plaats hebben. De belastingopbrengst over 10 jaren zou, indien jaarlijks een concours ge geven was, zeker 3000 bedragen heb ben en met het oog daarop werden door de gemeente gelden verstrekt, doch niet met de bedoeling de com binatie vooruit te helpen. De combi natie bestaat niet uit noodlijdenden, en haar leden zijn, naar spr.'s mee ning, best in staat de verschuldigde rente en aflossing te betalen. Spr. is er niet voor hen een bedrag van 400 kwijt te schelden, behalve nog de ren te over twee jaar van bet bedrag dat ze hadden moeten aflossen. Spr. vreest dat men met aanneming van 't voor stel van B. en W. een gevaarlijk pre cedent zou scheppen. Men gaat aan particulieren die iets op touw hebben gezet, waarvan de resultaten niet aan de verwachtignen voldaan hebben, kwijtschelding van belasting geven. Spr. acht de motiveering van B. en W. niet gelukkig, tenzij men er regel van wil maken. De heer van Beijnen merkt op, dat de belastingopbrengst in de eerste 3 jaren ruim. ƒ900.— bedroeg, zoodat de combinatie minstens vier maal zoo veel aan entree heeft ontvangen. De Voorzitter zegt in antwoord op de opmerking van den heer van Beij nen, dat juist de lage opbrengst der entree's oorzaak is geweest, dat de heeren hun opzet niet hebben kunnen doorzetten. Wat de bezwaren van den heer v. d. Waerden betreft, merkt spr. op, dat de verbintenis destijds werd aange gaan door menschen die als goed ge situeerd konden worden beschouwd, doch de tijdsomstandigheden hebben hierop een dusdanigen invloed uitge oefend, dat sommigen hunner de grens van noodlijdend dicht benaderd zijn. De opzet van de heeren was zeker niet om winst te maken. Uit alles bleek, dat men er een plaatselijk belang mee wilde dienen, al mag hierbij* dan wat persoonlijke liefhebberij voor de paar densport en ijdelheid bijgekomen zijn. Deze opzet in het belang van onze plaats heeft de heeren persoonlijk al veel geld gekost en als de gemeente hen niet ter wille is, kunnen ze er nog eens 600 zelf bijpassen. Reeds 3 a 4 jaar geleden is deze kwestie door B. en W. onder het oog gezien. Docli zij keken er tegen op om voorstellen ter tegemoetkoming in den raad te bren gen. Door de thans voorgestelde op lossing krijgt de gemeente alleen het renteverlies te dragen. De heer Pullens zou hier de vraag willen stellen: is het een particuliere zaak die winst trachtte te maken of een combinatie die trachtte het plaat selijk belang te dienen en dit laatste is z.i. de opzet geweest en van dit standpunt bezien is er z.i. alle aanlei ding om op het voorstel in te gaan. Spr. betreurt het dat de jaarlijksche concoursen-hippique in deze gemeen te geen levensvatbaarheid schijnen te hebben. Dat men door inwilliging een precedent zou scheppen, acht spr. niet het geval, men dient de omstandig heden te beoordeelen. De heer Roxs acht het, gezien de tijdsomstandigheden, wel billijk het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer van der Waerden zegt er ook van overtuigd te zijn dat niet he! maken van winst op den voorgrond stond, maar dat men er een gemeente belang mee wilde dienen. Zijn groot ste grief is echter dat men vermake lijkheidsbelasting gaat kwijtschelden aan een combinatie van particulieren nu de opzet niet gelukt is. Zijns in ziens had hier sprake moeten zijn van een reductie op hun schuld. Hij vraagt zich af of het thans wel de tijd is voor de gemeente om zoo maar 400.te schenken. De Voorzitter zegt dat er geen spra ke is van het teruggeven van belas tinggelden, doch er is slechts aange geven, dat te verleenen reductie over eenkomt met het bedrag dat de ge meente aan belastingen heeft ontvan- De heer Pullen acht de prijs, reke ning houdend met de omstandigheden alleszins acceptabel. Het heeft spreker verwonderd dat de gemeente onlangs niet getracht heeft de fabriek waarin thans de Seta gevestigd is aan te koo- pen. De Voorzitter zegt, dat men die fa briek aan de gemeente te koop heeft aangeboden, maar men vroeg er een hoogen prijs voor en bovendien zijn B. en W. huiverig om fabrieken af te breken. De heer Spijkerman wil hier graag naar voren brengen dat de heer v. Loon bij het opmaken van deze over eenkomst een zeer schikkelijke hou ding heeft aangenomen en hij acht de voorgestelde regeling alleszins rede lijk. De heer v. Gent informeert of het de bedoeling is dat de bestrating nu direct wordt doorgetrokken. De Voorzitter antwoordt dat naar gelang de straat bebouwd wordt de bestrating vanaf het Zuiden wordt doorgelegd. Ook de heer v. Loon heeft zich bereid verklaart ƒ25.per M2 in de aanlcgkosten van den straatweg te vergoeden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen en de ver gadering door den Voorzitter gesloten. gen- Weth. Eibers merkt nog op, dat 't concours-hippique in 1928, dus 1 jaar voor deze overeenkomst, voor de ge meente ƒ600.— aan vermakelijkheids belasting opbracht. Als men hiermee rekening houdt heeft de gemeente er nog voordeel bij gehad. Na nog eenige toelichting werd het voorstel van B. en W. z.h.st. aange nomen. 7. Voorstel tot aankoop van een strook grond met daarop staande panden aan de Kerkstraat van J. van Loon. B. en W. stellen voor om ten be hoeve van den aanleg (verbreeding) van de Kerkstraat, van den heer J. van Loon een strook grond met de daarop staande 9 woningen nabij den ingang dier straat aan te koopen voor een bedrag van 7250. De heer van der Waerden zegt dat een bedrag van 2250.voor de 9 woningen, waarvan bij de bepaling van de totale koopsom is uitgegaan, hem zeer hoog voorkomt. In andere omstandigheden zouden ze niet meer dan ƒ500— opbrengen, want ze zijn geheel in verval, het grootste gedeelte staat leeg en vandaag of morgen val len ze uit zichzelf in elkaar. De Voorzitter geeft eenige toelichting op den voorgestelden aankoop. Hij zegt, dat deze aankoop in een accuut stadium is gekomen, omdat B. en W. bezig zijn verschillende woningen on bewoonbaar te verklaren, of door de eigenaars in bewoonbaren toestand te laten brengen. Jaren geleden, toen de gemeente aan de Zuidzijde begon met den aanleg van de Kerkstraat, is de heer v. Loon bij spr. gekomen met uitgewerkte plannen om de bewuste 9 woningen grondig te verbeteren, waarmede een bedrag van ƒ6000.— gemoeid zou zijn. Spr. heeft den heer v. Loon dit plan ontraden, met de opmerking dat die woningen later toch weer zouden af gebroken moeten worden. De heer v. Loon heeft, ofschoon hij daartoe niet verplicht was, toen van deze verbou wing afgezien, anders zou het nu dc gemeente nog heel wat meer geko>i hebben. Voorts wijst spr. er nog op dat men rekening houdende met den prijs van den grond aan de Westzijde en met het feit dat van Loon een strook van 10 M. over de geheele lengte zal moe ten missen en met het gemis aan liet- vlak aan zijn boerderij grenzend ter rein, de voorgestelde transactie als zeer schikkelijk voor de gemeente is te beschouwen. Op een vraag van den heer v. Gent deelt de Voorzitter nog mede, dat de Kerkstraat zoodanig geprojecteerd is da deze nog \]/2 M. achter die 9 wo ningen komt te liggen. De heer Strijk vindt dat er niet zoo veel behoefte is aan bouwterreinen voor woningen zooals aan de Kerk straat gebouwd worden, dat kan nog wel 10 jaar duren eer die straat vol gebouwd is, en spreker vraagt zich af of men met de voorgestelde transactie niet beter kan wachten. De Voorzitter merkt op, dat de ver wachting is dat er naar het Noorden toe meer gebouwd zal worden als die vervallen woningen aan den ingang zijn opgeruimd. Weth. Eibers meent dat als men van de Kerkpad een Kerkstraat wil maken men er ook iets voor over moet hebben. De Raad heeft eenmaal A ge zegd en moet nu ook B zeggen. BOERENLEENBANK. Vrijdagavond hield de Boerenleen bank hare jaarlijksche algemeene ver gadering, welke zeer goed bezocht was. De Voorzitter, de heer Adr. van den Broek, opende de vergadering met den Christelijken groet en sprak er zijn vol doening over uit, dat ondanks het slechte weer, zoo velen waren opgeko men. Hij besprak in het kort den hui- digen toestand in het boerenbedrijf en meende dat het voor den boer veel be ter zou zijn, wanneer ze door de crisis maatregelen niet zoo aan banden ge legd waren, maar ieder voor zich kon handelen naar eigen goeddunken. Over de resultaten der Boerenleenbank kon den we weer heel goed tevreden zijn, ofschoon ook hier de slechte toestand in het landbouwbedrijf niet ongemerkt voorbij ging. Tot secretaris van deze vergadering werd benoemd de kassier, de heer W. van der Mee, en tot stemopnemers de heeren E. van Spaandonk en C. Klerx Pzn. De notulen van de vorige vergade ring werden na voorlezing onveran derd goedgekeurd. Hierna deed de kassier uitvoerig ver slag over het afgeloopen jaar. waar aan wij de volgende cijfers ontleenen: Afdeeling spaargelden: Op 1 Jan. '36 was ingelegd 47551.71 Ingelegd in 1936 19330.33 Terugbetaald in 1936 66882.04 16998.02 Op 31 Dec. '36 was ingelegd 49884.02 Op 31 Dec. '36 werd aan rente bijgeschreven 1428.31 uitbetaald 9.28 Afdeeling voorschotten. Op 1 Jan. '36 was uitgegeven 42735.31 In 1936 is uitgegeven 6605. bank te maken. Hij heeft dat het vorig jaar ook gedaan en meent wel dat dit succes gehad heeft. Hij zegt, dat hij wegens ziekte van den kassier in een naburige gemeente, reeds enkele maan den daar in de administratie behulp zaam is en het valt hem op, dat op die plaats door leden en niet-leden zoo'n groot gebruik van de spaarbank ge maakt wordt. Hij hoopt dat dit ook voor hier een aansporing zal zijn, om de spaargelden aan de Boerenleenbank toe te vertrouwen, om zoodoende de Bank tot grooter bloei te brengen. Hij wijst nog eens op de soliditeit van de Boerenleenbank als spaarbank en zegt, altijd gaarne bereid te zijn elk bedrag, al is het nog zoo klein, in ontvangst te nemen. Ook niet-leden kunnen ten al le tijden van de spaarbank gebruik ma ken. Ook de geestelijke adviseur sprak nog een kort woord tot de vergade ring. Het heeft hem weer goed gedaan, dat de vergadering wederom zoo'n vlot verloop gehad heeft. Dat is voor hem een bewijs, dat de leden, over de werk wijze van Bestuur, Raad van Toezicht en Kassier tevreden zijn. Hij feliciteert de aftredende leden met hun herbenoe ming. Hij hoopt dat Gods zegen ook in 1937 wederom op de Boerenleenbank zal rusten en spoort de leden aan, hun vertrouwen in de Bank te blijven stel len en allen er aan mede te werken de Bank tot grooteren bloei te brengen. De Voorzitter dankt beide sprekers voor hunne bemoedigende woorden, in het belang der Bank gesproken, dankt de aanwezigen nogmaals voor hun trouwe opkomst en sluit de vergadering met den Christelijken groet. In 1936 is afgelost 49340.31 7677.77 Op 31 Dec. '36 was uitgegeven 41662.54 Aan interest werd in 1936 ontvangen 1715.45 Aan interest blijft nog te ontvangen 620.64 Aan provisie en kosten is ontvangen 12.89 Van de resteerende interest op 31 December 1936 is reeds een groot ge deelte in 1937 ontvangen. Onder de ontvangen rente in 1936 is ook beqrepen de resteerende interest van 1935. Afdeeling loopende rekening. Op 1 Jan. 1936 bedroeg het saldo van uitgaven 34088.83 saldo van ontvangsten 33540.28 In 1936 is uitgegeven 20121.35 In 1936 is ontvangen 18839.01 Op 31-12-'36 was het saldo van uitgaven 30637.39 saldo van ontvangsten 28806.50 Aan interest is in 1936 ontvangen 1442.49 uitgegeven 764.36 Aan interest blijft nog te ontvangen 514.90 Aan provisie en kosten is ontvangen 2.62 betaald 128.65 Voor steun aan kleine boeren werd uitbetaald 1045. Aan tarweleveranciers werd uitbetaald 299.67 Het reservefonds bedraagt op 31 Dec. 1936 6344.96 "De reserve dubieuze debiteuren 605.—- De winst over 1936 bedraagt 104.53 De rekening over 1936 sluit in ontvangsten en en uitgaven met 52131.38 De Voorzitter dankt den kassier voor zijn keurig verslag en deelt de vergadering mede, dat op de Bestuurs vergadering door Bestuur en Raad van Toezicht de Rekening en Balans reeds zijn gecontroleerd en goedgekeurd. Hij adviseert daarom de vergadering om een en ander ook goed te keuren. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. De aftredende leden van het bestuur, de heeren P. IJpelaar, Nic. Klerx en Am. Pullens, alsmede het aftredende lid van den Raad van Toezicht, de heer Jos. Loeff, worden met groote meer derheid van stemmen herkozen. Ge noemde heeren namen onder dankzeg ging hunne herbenoeming aan. Van de rondvraag maakte de kas sier gebruik, om de leden nog eens op te wekken meer gebruik van de spaar- R.K. Middenstandsvereeniging In de achterzaal van Hotel Ver- wiel alhier had Vrijdagavond 25 Febr. 11. een vergadering plaats van dc R K. Middenstandsvereeniging, waarbij als spreker optrad de Wel- Eerw. heer A. v. d. Vaart uit Raams- donksveer, adviseur van de R.K. Middenstandsvereen. aldaar over het onderwerp: «De christelijke maat schappij en hare vijanden». De vergadering was slecht bezocht. De Voorzitter opende de eigade- ring met den christ. groet en wees er op dat men niet altijd naar bet stoffelijke moest trachten, maar zijn zinnen ook eens moest laten gaan naar het hoogere, het geestelijke. Hij hoopte dat de aanwezigen met aandacht de lezing zouden \olgen en er ook leering uit zouden trekkm. De adviseur dezer afdeelii g, de WelEei w. heer kap. v Lierop, leidde den spreker in en zeide dat dit de eerste was van een serie lezingen, die zeker ook met het oog op de tijdsomstandigheden van veel nut voor ieder zouden zijn. Vervolgens verkreeg de WelEervv. Heer A. v. d. Vaart het woord. Spr. wees er op dat wij allen lid zijn van een groote maatschappij en dat wij daarom elkander moeten steunen. Dat wij door hechte organisatie pal moe ten staan tegen de moderne stroomin gen van dezen tijd en de liefde voor elkander steeds moeten aankweeken. Want alleen door de liefde is welvaart mogelijk. Spr. waarschuwde tegen de dwalingen van het socialisme, com munisme, fascisme, enz., die zeggen, dat wij op aarde zijn om den Staat te dienen. Neen, zegt spr., wij zijn op aarde om God te dienen, en door God te dienen, dienen wij ook den Staal. Na afloop dankte de Voorzitter, de heer Chr. v. Liempt, den W.Eerw. Heer d. Vaart voor zijne duidelijke en Verloting S.S S. De verloting georganiseerd door b.b.S. zal a.s. Maandag, des avonds ten 8 uur in »rhalia« worden uit gespeeld. BIOSCOPEN. „THEATER MUSIS SACRUM". „Robin Hood van Eldorado" (Vogelvrij). Murietta, legendarische wreker met een leer hart. Met forsche streken is 't portret van Murietta gemaakt, zondei hem nobeler te laten schijnen dan hij volgens de overlevering was. Ook in de teekening van het conflict tusschen de warmbloedige bewoners van het zonnige Mexico, die in 1848 't hoofd moesten buigen voor hun overwinnaars de Noord- Amerikanen, is geen enkele poging gedaan om het optreden van de »Americanos« te rechtvaardigen en ook de figuur van den historischen Murietta is geen geweld aangedaan. Murietta's vrouw valt als slacht offer van de bloeddorstige Ameri- kaansche goudzoekers, die den Mexicanen alle rechten ontzeggen. Diep tragisch wordt de figuur van Murietta, als hij zich opwerpt tot de wreker van zijn vrouw en alle andere gevallen en beroofde land- genooten. Murietta kan nog slechts met te meer bruut geweld optreden, als hij vogelvrij wordt verklaard, en met verbeten woede ziet hoe de prijs, die op zijn hoofd is gesteld, stijgt van 500 dollars op 1000, op 2000, op 3500, op 5000! Maar die staats vijand is niet zoo slecht, of hij brengt in zijn stervensuur nog bloemen op het graf van zijn be minde Rosita. Wellman voerde met vaardige hand de regie. Zonder dat de tragedie van overwonnen en daarna onderdrukt volk te zeer op den achtergrond wordt gedrongen, nemen de spannende achtervol gingen van Murietta door de wouden langs rivieren, over bergke'ens en op den rand van dreigende af gronden een belangrijke plaats in, in deze rolprent. Warner Baxter heeft Murietta nieuw leven ingeblazen Ann Loring en Bruce Cabet staan hem in de voornaamste rollen terzijde. »Robin Hood« is een grootsch avonturenfilm die zeer zeker tot de belangrijkste films van dit jaar kan worden gerekend. LUXOR BIOSCOOP. De Laatste Voorpost. Deze sensationeele, eerste klas avon turenfilm, verplaatst ons naar de woes tenijen van Koerdistan en den Soedan. Een zekere kapitein Andrews is door de Koerden gevangen genomen, maar wordt 's nachts door een agent der Britsche Geheime Dienst, die z'n naam niet wil noemen, gered. Beide mannen vluchten dan naar een bevrienden stam, de Balkaris. Daar de Koerden de Bal- karis willen overvallen, stelt de gehei me agent voor, met het volk weg te vluchten. Tijdens deze vlucht breekt Andrews zijn been en wordt naar het hospitaal van Cairo gebracht, waar hij verliefd wordt op een verpleegster Ro semary. Ze beantwoordt zijn liefde, maar zegt met een lid van den gehei men dienst getrouwd te zijn. Deze man is dezelfde, die Andrews gered heeft uit de handen der Koerden, deze weet dit echter niet. Wanneer hij plotseling terugkeert, moet Andrews naar den Soedan, doch Stevenson,de man van Rosemary, bemerkt dat een ander en nog wel Andrews hem zijn liefde ont stolen heeft en achtervolgt hem. Hoe dan tenslotte, na allerlei spannende avonturen, beide mannen elkaar vin den, toont U deze film op bewonde renswaardige wijze. Een film van ko lossalen opzet, zonder lange dialogen, maar met een kolossaal tempo en ener- veerende actie, doorweven met een diep ontroerende, echt menschelijke liefdes geschiedenis. Een brandend actueele film van den guerilla-oorlog van een zwart volk tegen zijn blanke meesters. Een film die iedereen moet gaan zien. Raadsvergadering Kaatsheuvel. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Loonopzand, Js houden op a.s. Woensdag 3 Maart, heldere uiteenzetting,dat de maatschap- I ^es avon(js oui 7 uur ten gemeente pij nog niet zoo is, zooals de katho- huize, waarin om. aan de orde zal lieken dat zouden wenschen. Spr. zegt gomen: Adres van den Noordbra- zich gelukkig te achten uit de rede van den heer v. d. Vaart te hebben beluisterd, dat we niet steeds moeten denken aan onze eigen belangen, maar onze wenschen op een hooger plan mogen stellen, waardoor de persoo.i- bantschdn Christelijken Boerenbond afdeeling Onderwijs te Tilburg,ver zoekende overeenkomstig art. 25, 2e lid der Nijverheidsonderwijswet, medewerking te willen verleenen tol het oprichten van een landbouw 1 ijke welvaart veel beter gediend wordt. huishoudcursus (dagcursus) en een Een der leden maakte nog van de avoncjhuishoudcursus voor fabrieks- gelegenheid om vragen te stellen ge bruik met de vraag, of te ver doorge voerde ordening geen gevaar insluit voor de algemeene belangen. De heer v. d. Vaart zei dit in de vol gende lezing te zullen bespreken, daar die lezing op het terrein der ordening komt. Besloten werd verder nog om op soortgelijke lezingen de K.J.M.V. voort aan ook uit te noodigen, zoodat die er hun voordeel mee kunnen doen. doen. Hierna werd de vergadering den Chr. groet gesloten. met meisjes. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. WAALWIJK. W. S. C. WSC krijgt morgen een bekende en lastige tegenstander tegenover zich. Men denkt ongetwijfeld aan het eind van net seizoen nog wel eens terug aan de vroe gere tweede klas wedstrijden. Hier zwier ven WSC en VOS gewoonlijk in de on-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 11