GESCHIEDENIS DER HEGV. KERK TE DESOIIEN Buitenlandsch Nieuws. De Echo van het Zuiden Tweede Blad 1610—1935. Door J. van der Hammen Nicz. Lil. De kerkcraadsvergadering van Dinsdag 17 Juni 1783, gehouden in verband met de zaak Antonie Kuijsten, bestond uit de volgende zes leden: De consulenten Ds. Theodorus Heijmans en L)s. Matheus Struik, predikanten van Capelle en Waspik de laatste i als plaatsvervanger van Ds. Pieter Merree, predikant van Sprang, die van huis was Ds. Pieter Willem Lee mans, predikant van Besoijen, de ouderlingen Bastiaan Hendrikse de Rooij en Johan van He ijst en de dia- I ken Arie Ariese Stam. Nadat de vergadering met den ge- bede was geopend, deed Ds. Leemans uil het acteboek nauwkeurige voorle zing van al hetgeen met den diaken i Kuijsten was voorgevallen. Daarop verzocht Leemans aan de consulenten ol' zij den Besoijenschen kerkeraad niet met hun ivijs praeadvics wilden voorlichten en ronduit hun meening zeggen, hoe het best met den onwilli- gen diaken zou te handelen zijn. De consulenten moesten hierop eenparig getuigen, dat het hun uit de voorle zing van Ds. Leemans gebleken was, i dat Antonie Kuijsten als zeer censu- rabel moest aangemerkt worden en dat de kerkeraad van Bcsoijen tot hiertoe vriendelijk, bescheiden en zachtmoedig met hem had gehandeld. Zij verzochten nu de leden des kerke- raads of het niet goed zou zijn Kuijs ten binnen te roepen en hem zijn schuldig gedrag voor oogen te hou- den, met aanmaningc tot verootmoe- diging voor God, betuiging van leed- l wezen en belofte van beterschap. Dat werd goedgevonden en men verzocht aan de consulenten, om die teere en kiesche zaak op zich te willen nemen. Toen Kuijsten daarop, binnenstond, werden hem door de consulenten voorgehouden de nadrukkelijkste ver maningen om zich wegens zijne be- gone zonden voor God te verootmoe digen en leedwezen te betuigen. Hij gaf daarop aan de consulenten of visitatoren te kennen, dat hij hen wel verstaan had en zeide verder, dat hij schriftelijk zou antwoorden, waar op hij een papier overgaf. Dat „pa pier" welks inhoud een zelfverde diging en een verzoek van onzen dia ken moest beteekenen en waarin ook andere personen wel de hand zullen gehad hebben, want Besoijen was toen in twee vijandelijke partijschap pen verdeeld, wat wij later heter zul len zien werd, nadat Kuijsten was buit eng est aan, door Ds. Leemans aan de vergaderden voorgelezen en kwam hierop neer: Eerwaarde heeren Visitatoren! Een dispuut ontstaan zijnde tusschen den predikant en my en een beschul diging van den ouderling van H e ij s t een middel geweest zijnde van ver scheiden malen mij voor den kerken raad te citeeren en hooien beschuldi gen, zoo met opgemaakte memorie ah mondeling, maar schoon gesolliciteerd, heb tot heden toe mijn beschuldiging EEN PLEZIERTOCHTJE. (Historisch). Vol aandacht stond de straatjeugd van de St. Antoniusparochie, zowel jongens als meisjes, naar het inte rieur van een verhuiswagen te kijken, die ze aan het leegruimen waren. De meesten stonden boven op grote stapels nieuwe stenen, die er voor de „nieuwe" straat waren aangebracht, r' Wat verderop waren enkele grond- i werkers bezig met de trottoirbanden. „Zeg, jongens, daar is die auto weer met die stenen" en als een lopend vuurtje verspreidde zich 't nieuwtje onder de jeugd en ogenblikkelijk stormden allen naar de auto toe, die intussen op de plaats van bestemming aangekomen was. In een paar secon den zaten er al wel een twintig jon- niet bij gesehrifte kunnen bekomen, en meer dan eenmaal daar om ver zocht: Soo is mijn verzoek aan de Eerwaarde heeren, soo dit in hun Eer- waardens macht mocht wezen, om dit door mij verzochte te ordonneeren aan den predikant Leemans en zijn ouderling, opdat ik in staat zou wor den om mij volledig te defendeeren en mijn satisfactie te bekomen ter plaatse daar men mocht oordeelen dat vonnis gewezen wordt op diergelijke beledi ging, want den predikant en voor noemden ouderling sustineeren, dat ik verplicht ben mij voor hen te ver nederen, en ik sustineer ten uiterste beleedigd te wezen Wijl uit bovenaangehaalde schrij ven heelemaal niet bleek, dat onze diaken tot verootmoediging voor God en tot eenig schuldbesef was gestemd, maar stijf en strak volhield, dat hij zelf de verongelijkte en de kerkeraad de schuldige was, moesten de consu lenten, tot hun leedwezen, wel erken nen, dat, wijl alle aanmaningen tot verootmoediging en schulderkentenis en in 't bijzonder nu ook staande deze vergadering gedaan, te vergeefs aan den voornoemden diaken waren be proefd geworden, men met alle recht en reden zou kunnen en behooren voort te gaan, om naar kerken ordre legens voornoemden diaken censuur uit te oefenen met opschorting van zijnen dienst als rcgeerend diaken. Dienvolgens werd door de vergadering eenparig te zijnen opzichte de volgen de resolutie genomen: Vermits Antonie Kuijsten, re- geerend diaken te Besoijen, ten tijde van de plechtige huisbezoekinge op den 16 April 1783 gedaan door den predikant, geassisteerd met den oud sten ouderling, zich niet heeft ontzien gehad zeer onverwacht met gansch onvoegzame gebaren op eene alderon- betaamlijkste wijze tegens hun Eer- waardens uit te vallen, en zich vol gens eigen erkentenis als toen ook aan vloeken heeft schuldig gemaakt en daardoor niet alleen zich zeiven mer kelijk bezondigd, maar ook door het een en ander hun Eerwaarden in hunne qualiteiten op het gevoeligst gehoond en gcsmadigd heeft gehad. En als ver der de leden des kerkenraads was ter kennis gekomen, dat voornoemde dia ken zich niet alleen by de plechtige huisbezoekinge, maar veel malen aan de verschrikkelijkste en Godonteerend- sche vloeken schuldig maakte, en ook den voornoemden diaken in tegen woordigheid van al de leden de3 ker kenraads heeft gezegd, dat de predi kant betreffende het voorgevallene in de huisbezoekinge zoo wel schuldig was als hy, en hier over daarna plech tig van de leden des kerkenraads on dervraagd zijnde geworden, als zulks toen wederom heel en al ontkend heeft, zeggende: „dat hij den predi kant niet beschuldigde en ook niet beschuldigd had". En daarbij den voornoemden diaken zich niet ontzien heeft gehad in de kerkenraadsverga- gens op, die allemaal ijverig mee werkten. Maar de eigenaar van de auto was zo verstandig om het „arbeidsleger" te decimeren, door er de meesten af te sturen, maaar weldra zag hij in, dat het vergeefse moeite was, want er kwamen er toch telkens meer op. Tot zelfs de meisjes toe wilden er al op, maar dat ging natuurlijk te ver; die waren er dan ook even gauw af. als dat ze er opgekomen waren. Na twintig minuten waren de ste nen er af, en in een ogenblik zat de auto vol met jongens en meisjes, die natuurlijk graag een eindje mee wil den rijden. Zo ging dat ha iedere vracht, de passagiers moesten er hij de kerk weer af, maar dit keer scheen het den „baas" te vervelen en hij wil de er eens een eind aan maken, door dering, gehouden den 28 Mey 1783, zich in diervoegen uit te laten, dat, dewijl de predikant en verdere leden van den kerkenraad hem hadden aan geraden gehad, hij moest over zyne zaak met predikanten te rade gaan, hij zulks nu ook gedaan had, want dat zijne huisvrouw daags te voren geweest was bij den predikant van Waalwyk, en dat zijn Eerwaarde te-, gens haar gezegd hadde: „dat de gan- sche zaak maar een bagatel was", en hierop de leden des kerkenraads zich bij missive geadresseerd hebbende aan den predikant van Waalwijk, van denzelven dit schriftelijk antwoord bekomen hadden, dat zulks geheel ver dicht en bezijden de waarheid was, nadien zijn Eerwaarde ten zijnen huize op dien dag haar niet gezien, veel minder over die zaak in of buiten zijn huis noijt gesproken hadde. En den zeiven Antonie Kuysten daar over toen nader door den kerkenraad zijnde onderhouden geworden, eerst ronduit en onbeschaamd heeft durven ontkennen het voorgemelde niet ge zegd te hebben en een weinig daarna, dat hij zijne gezegdens zoo lang niet onthouden kon; dat de kerkenraad wel van hem zeggen konde 'tgeen hij wilde, en dat voornoemden diaken zoo in dit geval als voren zich aan logen en schandelijke leugentaal heeft schul dig gemaakt. En ook den zeiven zich meermalen en bijzonderlijk in de ver gadering, gehouden den 28 Meij 1783? niettegenstaande herhaalde vriende lijke aanmaningen, om zich daarvan te onthouden, zich echter zeer onge hoorzaam en neerbiedig heeft gedra gen. En aan denzelven Antonie K u ij s t c n verscheiden malen achter den anderen, eerst meer afzonderlijk en vervolgens in de gehoudene ker kenraadsvergaderingen en nu nog op heden door de Weleerwaarde heeren consulenten alle middelen zijn be proefd geworden, om door vriende lijke, ernstige en zachtmoedige ver maningen dien afgedwaalden broeder tot verootmoediging voor God en schulderkentenis te brengen, en den zelven Antonie Kuysten onder alle deze tot heden toe hardnekkig ge bleven is: Zoo is 't, dat den Eerwaar den kerkenraad met goedvinden van de heeren consulenten kerkelijk cen suur uitoefent over den voornoemden Antonie Kuysten, daarin be staande, dat hij zich onthouden zal van de bijwoning van 's Heeren Hei lig Avondmaal, en vervolgens ook dat hij van dezen dag af aan niet meer als regeerend diaken Tungeeren zal, geene aalmoezen onder de prediking des Woords inzamelen of geene pen ningen, rakende de diaconie, ontvan gen; dat alle verdere uitgiften na de zen hem niet meer (zullen worden goedgedaan, hem verders ook ontzeg gende stem en zitting in hunne te houdene vergaderingen, en dat zoo lang totdat hij boete over de voorge melde begane zonden en betering des levens betoone en bewijze, hopende en biddende God, dat deze hun afge dwaalde broeder spoedig terecht ge bracht moge worden, opdat deze ker kelijke censuur met de gevolgen van dien zal kunnen worden opgeheven. Zal ook aan voorzegden Antonie Kuysten worden gecommuniceerd, dat hij van de bezwaren ten zijnen laste en de daarop gevolgde sententie of uitspraak des kerkenraads, indien hy zulks nu begeert, een extract ten zij nen redely ken koste krijgen kan. Nadat de gecensureerde diaken we der in de vergadering was binnenge roepen en binncngestaan, werd hem de bovenstaade resolutie des kerke- raads door één der heeren consulen ten aangezegd en voorgelezen, waar op genoemde consulenten hunne ernstige toespraak tot Kuijsten be sloten met hartelijke vermaningen tot ware en oprechte boetvaardigheid, terwijl zij hem nog te kennen gaven, dat zij betrekkelijk het bewuste door Kuijsten overgegeven en ongeteekend „papier" zich niet konden uitlaten nadcmaal de inhoud daarvan hen ge deeltelijk niet betrof en het gansche papier zoo ingericht was, dat hun Eerwaarden hem daarop geen ant woord konden geven. Aan het einde der vergadering werd den diaken nog gevraagd of hij het hem voorgchou- dene en voorgelezene wel verstaan had, waarop hij bevestigend antwoord de, maar zich dienaangaande niet De Dictatuur in Polen. In Polen was reeds eenige jaren een dictatuur, een militaire n.l., welke eerst onder leiding van maarschalk Pilsoedski, daarna van maarschalk Suiigly Hydz. L)e con. stuutioneele vormen werden echter naar het uiterlijk gehandhaafd en de politieae partijen behielden h »ar vertegenwoordiging in 't parlement. Loans schijnt de dictatuur naar Duitsch en italiaansch voorbeeld te worden «georganiseerd«. Maar schalk Sinigly Hyds zal de leider des lands worden middels een nieuwe nationale eenheidspartij, welke hij in elkaar laat schroeven door kolonel Koe. Zondagmiddag heeft kolonel Koe de met zooveel spanning verwachte radiorede gehouden over het pro gramma van het nieuwe front van nationale concentratie, welke rede aangekondigd werd als een keer punt in de geschiedenis van Polen »Het communisme is den Pool- schen geest zóó vreemd, dat hier voor in Polen geen plaats is. Een communistisch Polen zou geen Polen meer zijn. Polen heeft met het communisme op de slagvelden in 1919 en 1920 definitief afge rekend. a Ten aanzien van de minderheden zeide overste Koe, dat zij geëer biedigd zullen worden, voor zoover zij het staatsbelang niet schaden. Willekeur en terreur tegen het loo ische deel van de bevolking zullen niet worden geduld. Da schoolstrijd in den Elzas In geheel Elzas Lotharingen is een krachtdadig verzet gerezen tegen de plannen der Fransche regeering om het katholiek gods dienstonderwijs af te schallen of den leerplicht op negen jaar te brengen. De katholieken van Straatsourg verontwaardigd over den redeloos ontketenden aanval op't Christelijk onderwijs, eiscben van de regeering met het oog op de onrust die onder verder uitliet en heenging. Eindelijk werd nog besloten aan Hendrik de Graaff, die het vorige jaar 1782 als regeerend diaken gediend had, te ver zoeken het regeerend diakenschap ge durende Kuijsten's censuur te willen waarnemen, in welke bediening hij dan bij een volgende kerkcraadsver gadering definitief zou bevestigd wor den. Dal geschiedde in de kerkeraads- vergadering van Woensdag 2 Juli 1783, hij welke gelegenheid ook be sloten werd aan den gecensureerden diaken Kuijsten vriendelijk te verzoe ken, om van zijn bewind over 1783, tot den 17 Juni toe, rekening en ver antwoording te willen doen. Wijl zulks echter door genoemden diaken niet maar zoo voetstoots werd ingewilligd en er nog heel wat zeer ernstige zaken in dien tusschentijd voorvielen, zullen wij ons opstel hier maar besluiten en in een volgend artikel die bedroevende en overal ruchtbaar geworden zaak nader uiteenzetten. het Christelijk volk is gewekt, een openlijke en duidelijke verklaring, of ze ja of neen de heilige rechten van het geloovig volksdeel van den Elzas wil eerbiedigen. Lindbergh landt te Bombay Voor üe zooveelste maal blijkt de ongerustheid over Lindbergh voorbarig te zijn geweest. De be roemde vlieger en zijn vrouw zijn veilig te Bombay geland. Staat van beleg te Addis Abeba Te Addis Abeba en voor de omgeving der hoofdstad is, naar United Press van bevoegde zijde verneemt, de staat van beleg afge kondigd. Na 7 uur des avonds mogen inlanders niet meer builens- huis vertoeven- De censuur wordt onverzwakt gehandhaafd. Tot dezen maatregel is, naar verluidt, besloten, omdat in zekere inlandsche kringen een oproerige stemming aan den dag treedt. Dit is speciaal bij de Amhari's 't geval, die, zooals bekend, onder 't bewind van den negus tal van voorrechten genoten, welke zij verloren hebben, daai onder het Italiaansche bestuur alle inlanders gelijke rechten hebben gekregen. De omstandigheid, dat juist de Amhari's een bron van onrust zijn, is vermoedelijk de verklaring van het feit, dat behalve in het gebied van Addis Abeba in de rest van het land rust heerscht. De stakingsbeweging in Amerika De stakingsgolf in de Vereenigde Staten breidt zich steeds meer uit. Op het oogenblik zijn er niet minder dan negentien gevallen van staking met gekruiste armen. In totaal drie duizend »zil-stakers« houden verschillende fabrieken be zet, waardoor bijna twintigduizend aibeiders zonder werk zijn. Verder zyn er elf gevallen van gewone staking, waarbij veertien duizend arbeiders betrokken zijn. Onder de getroffen industrieën bevinden zich de vliegtuig-, auto-, staal-, gummi-, schoen- en metaal- de vorige avond, verklaarde snikkend, dat op haar kleed, dat ze onder haar schort droeg, een soort regenboog te zien was, vanwege het uitlopen van de kleuren. Allemaal gevolgen van het pleizier- tocht je! Cc HA Dé. OPLOSSINGEN VAN DE VORIGE WEEK. De tijd. Ken decimeter. Het ijs. De aardappel. In de zeestraten. Een hangklok. Onwaarheid. De regenboog. De eer. NIEUWE RAADSELS. Welke zin heeft geen beteekenis en kan derhalve niet verstaan worden? Voor wie neemt iedereen den hoed af? Welk vat wordt door geen kuiper gemaakt? Welk verschil is er tusschen een vlag en een draad?. Welke oogen wil men graag missen? 'k Ben valsch van aard, En draag een baard. Haast elk gezin, Haalt mij graag in, Omdat ik menige plaag Het huis uitjaag. ze helemaal mee naar „den Hoek" te nemen. Onder een luid geschreeuw vertrok de volgepropte wagen en de meesten keken natuurlijk al vreemd op, toen de wagen niet bij de kerk en evenmin hij de overweg stopte, en vooral dc kleintjes van 4, 5 en 6 jaar, werden al wat angstig en kregen trek om er tranenmuziek bij te geven. Maar het meerendeel vond het nu natuurlijk nog veel fijner en begon al lerlei liedjes te zingen. Ze waren al aan de markt en het was al tien minuten vóór zes, maai de auto draaide naar rechts en reed „linea recta" naar het Hoekeinde toe, waar de eigenaar hem een grote dam in stuurde. Ziezo, ze waren er. De lampen van de auto gingen uit; op de plaats ging een sterke lamp aan en de jeugd sprong er af en liep zingend de dam uit, maar de kleintjes hadden er ge noeg van en begonnen aan het lang ingehouden concert. Enkele groteren tilden de kleintjes van de wagen en „last not least", begon het nog te re genen, zó hard, dat ze dadelijk drijf nat waren. In groepjes liepen ze alle maal over de straat, zo nu en dan schuilend en met meewarigen blik op de natte kleren kijkend. „Sjonge, jonge", zei er al een be zorgd, „wat zullen die kleintjes zon der mantel of jas nat zijn; als ze maar geen kou vatten!" Voor de variatie begon het bij de markt nog wat harder te regenen en de kleintjes nóg wat harder te huilen. (Voor zover ze het nog harder kón den natuurlijk!). „Een fijn pleziertochtje", mopperde er een, die d'r schort uit kon wringen. Juist sloeg het op de St. Jans-kerk 6 uur en het kinderkoor gaf hoe lan ger hoe sterkere muziek, nu vooral, omdat ze wisten, dat vader al thuis was. „Wat zal ik op m'n kop krijgen!", zei er een, terwijl hij meewarig naar z'n schoenen keek, waar bij iedere voetstap een straal water uitspoot. „Nou, hoor, dat is beslist afgespro ken werk geweest,'dat ze ons zo ver mee hebben genomen; dat is de eerste maar ook de laatste keer, hoor! Daar kun je op rekenen!" „Ik wed, dat ik direct naar bed toe moet", klaagde er een. Het regende als het ware „pijpe- stelen", en menigeen was al tot aan zijn huid toe nat, maar steeds ging het in stevig tempo voort, intussen schel dend en mopperend op den vermete- len baas, die hen al die misère be zorgd had. Eindelijk, kwart over zes waren de meesten thuis, waar ze na tuurlijk van alles te horen kregen. De volgende morgen: „Heb jij op je kop gehad?" „Nou, dat zou ik denken, ik moest dadelijk naar bed toe" „En jij? Ik heb er ook langs gehad, hoor! Reken maar". Een ander meisje, dat nóg onder de indruk was van al de emoties van

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5