KING f Binnenlandsch Nieuws. ABONNEERT U OP DIT BLAD. GEMENGD NIEUWS. FtPERMUNT RECHTZAKEN. KANTONGERECHT. ADVERTEERT IN DIT BUD. Ruwe schrale huid PU ROL' industrieën, voorts wasscherijen, spiritusbranderijen en visschers bedrijven. Op den achtergrond dreigen verder nog reuzen stakingen bij de spoorwegen en in de staal- en kolenindustieën, daar het, gezien het verloop van de onderhande lingen met de vakvereenigingen op het oogenblik onwaarschijnlijk lijkt, dat haar eischen zullen worden ingewilligd. De openbare opinie is zeer op gewonden over de ongehoorde houding van de »zit-stakers«, die het beginsel van de veiligheid van den eigendom schenden. DE TOESTAND OM OVIEDO. Ook gisteren, den 5en dag van den slag bij Oviedo, waar thans het zwaar tepunt van de gevechten op de Spaan- sche fronten ligt, is de positie van de nationalistische verdedigers, die onder commando staan van kolonel Martin Alonso, ongeschokt. De Baskische en Asturische militie mannen, die Zaterdag j.l. met twintig duizend man en zeer omvangrijk oor logsmateriaal tegen de reeds half in puin geschoten stad oprukten, zijn tot de heltt geslonken. Tien duizend volks- fronters zijn of gedood of tengevolge van de opgeloopen verwondingen bui ten gevecht gesteld. RAS DESTA GEFUSILEERD. Volgens een officieel communiqué is Ras Desta, de laatste felle tegenstan der van het Italiaansche regime in Abessinië, gisteren gevangen genomen en onmiddellijk doodgeschoten! Een dapper krijgsman, die het nog onbezette deel van z'n eigen land tegen den indringer verdedigt met eenige duizenden manschappen, wordt als een „opstandeling tegen 't wettig gezag" doodgeschoten: en dat noemt men krijgsmanseer. De Nederlandsche Vlag. Bij Kon. Besluit van 19 Februari is bepaald dat de kleuren van de vlag van bet Koninkrijk der Neder landen zijn rood, wit en blauw. Steun aan de kleine boeren. Omtrent den te verleenen extra- steun aan kleine boeren wordt nog nader medegedeeld, dat de uilkee- ring aan degenen, die lot deze cate gorie gerekend kunnen worden, zal bedragen Voor landbouwers met een op pervlakte cultuurgrond minder dan 1 H.A. f35.—. Idem van 1 tot en met 2.99 H.A. f 45 Idem van 35 H.A. f35. Zooals uit deze regeling blijkt, heelt de minister van landbouw en visscherij in afwijking van de aan vankelijk gepubliceerde regeling, ook nog een uiikeering beschikbaar gesteld voor landbouwers met een oppervlakte cultuurgrond minder dan 1 H.A. De Regeering ziet geen heil in ordening. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, is het volgende ontleend Van het ter hand nemen van or deningspogingen voor het bedrijts- leven op eigen initiatiel en de door voering daarvan, zoo noodig met behulp van dwingende maatregelen, vermag de regeering op dit oogen blik de noodzakelijkheid niet in te zien en bovendien verwacht zij daarvan vooralsnog geen heil. De minister meent dan ook, dat de tijd nog niet aangebroken is, om regelende bevoegdheid te dezer zake aan lagere o;ganen over te dragen, aangezien dergelijke organen niet aanwezig zijn en afgewacht moet worden of deze zullen ontstaan uit de door het bediijfsleven zelfge voelde behoefte. Thans zijn de tijden daarvoor zeker niet rijp. De opvatting van de regeering, dat de overheid op dit terrein niet zelve het initiatief mag nemen, be- teekenl niet dat zij een zuiver pas sieve houding aanneemt. Waar zij kan, doet de regeering het mogelijke om de pogingen tot samenwerking tusschen bedrijfsgenooten in die be drijfstakken, waar een dergelijke samenwerking gewenscht moet wor den geacht, te bevorderen. Minister Colijn aan het woord. Dinsdag heeft de minister-presi dent, dr. H. Colijn, in de Eerste Kamer geantwoord op hetgeen bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting door de verschil lende sprekers naar voren was ge bracht. Dr. Colijn heeft het regee- ringsbeleid zonder zich in klei nigheden te verdiepen op sobere, maar krachtige wijze verdedigd. Hij wenscht handhaving van het parle mentaire systeem. Maar Zijne Ex cellentie begrijpt maar al te goed, dat er uitwassen zijn, welke ook hen in den lande, die zondereenig vooroordeel ziin, soms wrevelig maken. Waarlijk niet allen aldus ongeveer de minister die hun stem aan de N.S.B. geven,zijn voor dictatuur. Maar er zijn er die dit doen, om uiting te geven aan hun ontstemming, niet over het parle mentaire stelsel, maar over de wer king er van. En dan is daar nog de aanwezigheid van uitgesproken revolutionnaire afgevaardigden in de vertegenwoordigende lichamen, wel ke velen weldenkenden in den lande een doorn in bet oog is. Daaiom ook ware het zoo te wenscben, dal de verkiezingsuitslag dusdanig zou zijn, dat het op dit punt aanhangige grondwetsherzieningsNooisitl in ue nieuwe Kamers de vereischte twee derden-meerderheid verkrijgen zou. Het Kabinet beeft naar drieërlei aanpassing geslieeld. De voortbren ging van onze bodemproducteu en bare afzetmogelijkheden moesten zoo dicht mogelijk tot elkaar wor den gebracht. Als vergoeding voor hetgeen men in het buitenland niet meer kon produceeren, moest men verder voor onze industrie rekenen met een grootereo alzet in bet bin nenland. De derde soort aanpassing tenslotte bestond dan in 't in over eenstemming brengen van de Ne derlandsche productiekosten en loo nen met hetomringende buitenland. Slechts de laatste vorm van aanpas sing zal in de komende perioue hoogstwaarschijnlijk niet meernoo dig zijn. Up de in de Kamer gedane aan sporingen tot bet uitvoeren van groote werken, antwoordde de mi nister met trots, dat er in Nederland in de jaren 192U tot 1936 reeds 2156 millioen aan openbare werken is besteed. Thans is nog een aantal nieuwe werken in overweging, tot een gezamenlijk bedrag van bijna 4ÜÜ millioen. Bij de critiek van nationaal-socia listische zijde, als zou dit ministerie hebben beloofd, dat het nooit den gouden standaard zou verlaten, plaatste dr. Colijn de rechtvaardige toevoeging, dat dit Kabinet verklaaid heeft, dat het zulks nooit vrijwillig doen zou. Wat de gezagshandhaving betreft, deed dr. Colijn uitkomen, dat Ne derland door ieder buitenlander, die ons bezoekt, als een voorbeeld van orde en rust wordt genoemd. Maar ook overspanning dergezags idee is onjuist. Critiek in Nederland is vrij, want de grenzen tusschen gezag en vrijheid mogen niet wor den uitgewischt. Waar schuilt aldus de minister president met stemverbelfing de meeste regeerkracht? Bij hem, die de critiek aan het woord laat en niettemin weloverwogen zijn gedrags lijn bepaalt en volgt I Of bij hem, die bij de minste tegenspraak de ooren spitst en de critiek een slot op den mond legt? Als vier hoofdvragen, welke in de toekomstige periode op den voor grond zullen staan, noemde demi- nister het staatsbestel, de landsver dediging en de financieele en eco nomische politiek. Doch achter al deze praclische vragen aldus de minister-president ligt tenslotte 't diepere probleem: door welke algemeene levensovertuiging moet de samenwerking worden gedragen Eenerzijds werkt ook op het nuchter- zakelijk gebied het geestelijk beginsel door, maar aan den anderen kant moet men er zich voor hoeden, dat de grenzen, waarbinnen men de overeenstemming zoekt, niet al te nauw worien gesteld. Vruchtbare samenwerking kan alleen worden bereikt, indien men wederzijds be reid is offers te brengen. A.R.-PARTIJ. De officieele candidatenlijst van de Anti-Rev. Partij in Nederland luidt als volgt: 1 dr. H. Colijn; 2 mr. J. A. de Wilde; 3 J. Schouten: 4 J. J. C. van Dijk; 5 L. F. Duymaer van Twist; 6 C. Smeenk; 7 J. Terpstra; 8 C. van den Heuvel; 9 W. Wagenaar; 10 H. Amelink; 11 C. van der Zaal; 12 J. Tjalma; 13 A. Zijlstra; 14 T. A. van Dijken; 15 G. A. 'Diepenhorst; 16 H. J. W. A. Meye- ring; 17 A. B. Roosjen; 18 J. Algera. NEDERLANDERS DE LEIDING BIJ UITVOERING DER CONTROLE DER NON-INTERVENTIE. Het ligt, naar de Tel. verneemt, in het voornemen van de mogendheden die in de non-interventie-actie een lei dende rol spelen, om een aantal voor aanstaande Nederlanders uit te noo- digen tot het vervullen van de meest verantwoordelijke functies bij het uit voeren der internationale controle. Zoo worden in de eerste plaats ge noemd vice-admiraal b.d. J. de Graaff als hevelvoerder van de internationale vlootpatrouille die de controle langs Spanje's kusten zal uitoefenen en ge- neraal-majoor J. J. G. baron v. Voorst tot Voorst, als leider van de controle- organisatie langs de Fransch-Spaan- schc grens. Een officieele uitnoodiging aan deze Nederlanders kan eerst volgen, wan neer de non-interventie-commissie in plenaire zitting daartoe een besluit heeft genomen. Het staat intusschen nog niet vast of deze de eervolle uit noodiging zullen aanvaarden. NIEUWE LUCHTLIJN BATAVIA SINGAPORE SAIGON. Gisteren is te Parijs tusschen de K.N.I.L.M. en de Air France, na on derhandelingen van vele maanden, 'n belangrijke overeenkomst gesloten om trent een nieuwe luchtlijn Batavia SingaporeSaigon, schakel in de ver binding Ned.-IndiëChina, waarvan de opening in de zeer nabije toekomst kan worden tegemoet gezien. STAALWALSWERKEN IN NEDERLAND. Naar wij vernemen is in verhand met de groote moeilijkheden welke de invoer van gewalste ijzer- en staal- producten in ons land momenteel on dervindt, door eenige groote maat schappijen besloten in ons land eigen walswerken op te richten. De belang rijkste initiatiefnemer op dit gebied is ongetwijfeld de Nederlandsche Ka- belfabriek te Delft, welke zich spe ciaal op de vervaardiging van staaf- ijzer zal gaan toeleggen, terwijl voorts de productie van stalen platen op het program staat van Van Leer's Ver- eenigde Fabrieken te Amsterdam, die zeer binnenkort reeds met den bouw van een fabriek met dit doel een aan vang zal maken. ROTTERDAM KRIJGT GROOTEN TUNNEL. Blijkens een mededeeling van den burgemeester in den raad is dan ein delijk de onzekerheid ten aanzien van de vraag, welken tunnel Rotterdam krijgt, opgelost. Rotterdam krijgt den grooten tunnel. BEPERKING BIJZONDERE SCHOLEN. Met het doel de stichting van Bij zondere Scholen te beperken, heeft de regeering thans wijziging van de La ger Onderwijswet aan de Tweede Ka mer voorgesteld. Het ingediende wets ontwerp komt geheel overeen met '1 ontwerp, dat de staatscommissie, die het vraagstuk van de concentratie bij het hijzonder onderwijs heeft bestu deerd, hij haar rapport gevoegd had. De voornaamste bepaling hiervan is, dat de minimum aantallen leerlingen voor de stichting van bijzondere scho len met een vierde verhoogd worden. DE BEERSCHE MAAS WERKT. Omstreeks half 11 gistermorgen is de Beersche Overlaat tusschen Gas- sel en Beers gaan werken. Het water stroomt thans de traverse van de Beersche Maas binnen en heeft den provincialen weg van Grave naar Cuyk bereikt. Omstreeks 12 uur be gon het water over den weg te vloeien zoodat de verbindingen verbroken zijn. Verwacht wordt, dat de Beersche Overlaat niet over de volle breedte zal gaan werken, doch dat de werking beperkt zal worden tot ongeveer een derde van de breedte. Voor algeheele inundatie van de tra verse van de Beersche Maas, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat de verbin ding NijmegenDen Bosch wordt verbroken, behoeft, zooals de toestand zich op het oogenblik laat aanzien, niet te worden gevreesd. Waarschijn lijk zal de inundatie beperkt blijven tot het stroomgebied van de Groot- Lindensche Sluis, dat is het uiterste Oostelijke deel van de traverse van de Beersche Maas. Zoo Uw hand U ergert houw ze af. In ons blad hebben we reeds gemeld, dat te Heerle een zekere B., z'n hand had afgekapt. De vol gende bijzonderheden hieromtrent vernamen we nog B., was Maandag naar de preek geweest, die gegeven werd bij ge legenheid van de H. Missie. Ken der Paters Redemptoristen had in z'n preek gesproken over de erger nis. «Wanneer een hand of een oog U ergert, kapt uw hand af of rukt uw oog uit. B., onder den indruk van deze woorden, had ze jammer genoeg maar al te letterlijk opgevat. Thuisgekomen zij hij tegen zijn vrouw, wat de Pater gepreekt had en voegde er aan toe, dat hij ook zijn handen zou afkappen. De vrouw lachte er eens mee en dacht er al niet meer aan, totdat ze na eenigen tijd haar man hoorde kappen. Vol schrik snelde ze naar buiten. En wat zag ze! B., haar man, had in twee slagen met een bijl zijn hand totaal afgekapt. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ontboden. De hevig bloedende B., werd naar het Algem. Burger gasthuis te Bergen op Zoom ver voerd. Het is te begrijpen, dat dit ongelukkig voorval heel't kerkdorp Heerle in beroering gebracht heeft. D. v. N. Ernstige ontploffing in het legerkamp van Brasschaet. Woensdagmiddag te omstreeks drie uur heeft zich in 't legerkamp te Brasschaert Polygoon een ont zettende ontploffing voorgedaan, waarbij vijf adspirant-olficieren op slag werden gedood en veertien andere militairen zoo ernstig werden gekwetst, dat 2 tijdens 't transport naarhetziekenhuis reeds overleden zijn. Men vreest voor hel leven van verschillende zwaargetroffenen. Een groep adspirant officieren van de cavalerie volgde onder leiding van instructeurs der genie een cursus over ontploffingsmiddelen. Tijdens de instructie stonden 35 adspirant officieren rond een hoe veelheid van 20 K.G. ontplofbare stoffen. Plotseling deed zich een explosie voor, welke zoo hevig was, dat de militairen in de lucht werden ge slingerd, of tegen den grond geslagen met het bovengemelde gevolg. Een vuilnisbak is geen brandkast. Vorige week ging'n groentenboer uit Deventer op familiebezoek. Hij zat er danig over in, waar hij zoo lang zijn bezittingen aan geld zou opbergen, en bedacht een originecle methode: zijn geldkistje met een spaarbankboekje van f2UUÜ en f 500 aan contanten werd ingegraven in den vuilnisbak onder de toonbank in zijn winkel. Den anderen morgen het was laat geworden bij de visite dacht hij niet zoo gauw aan zijn geldkistje en ging eerst naar de veiling. In dien tusschentijd haalde de gemeentereiniging hel vuilnis op en zoo verdween mede het kistje met f2500 geldswaarde. Bij zijn thuis komst dacht de man pas aan zijn geld. Hij zag dat het weg was en holde toen desperaat naar de vuilnisbelt, ver bu,ten de stad, waar men zocht en zocht, zonder het kistje te vinden. Vandaag kwam de treurige ont- knooping. De politie had n.l. be merkt, dat een arbeider van de gemeentereiniging gedurende diie dagen danig aan den zwier was geweest. Zijn weekloon had hij Zaterdag zóoals gewoonlijk thuis afgedragen. De man viel al spoedig door de mand. Hij had het kistje met het spaarbankboekje in het water geworpen en was met f500 aan den zwier gegaan. Er was nog f200 in zijn bezit. Britsch Mailschip op een drijvende mijn geloopen. De 150 passagiers van 't uitgaande s.s. «Llandovery Castle«, dat het eigendom is van de Union Castle Line te Londen, hebben heden op een hoogst onaangename wijze met den Spaanschen burgeroorlog ken nis gemaakt. Het 10 609 brutoregisterton metende mailschip is namelijk op twee mijl ten Zuid Oosten van Kaap Creuse, nabij de Oostelijke Pyre neeën, op een drijvende mijn gestooteD. Inbraken te Geldrop. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn te Geldrop twee inbraken gepleegd. Kingvan een edele plant. King ...de geurige, de smakelijke, de zui vere. King houdt U fris en monter. Een natuurlijke verkwikking Bij de wollenstoffenfabriek van de firma Pessers, gelegen aan den Eindhovenschenweg, werden twee brandkasten 5 la sardine geopend, nadat er eerst enkele gaten in waren geboord Een bedrag van f150 werd ontvreemd; tevens zijn ongeveer duizend sigaren buitgemaakt. Uit het magazijn is een groot aantal goederen door de ongenoode gasten medegenomen, ter waarde van f 1000. De inbrekers, die naar alle waar schijnlijkheid een vrachtauto te hunner beschikking hadden, zijn 't gebouw aan den achterkant binnen gekomen. Een ander bezoek werd gebracht aan de wollenstoffenfabriek van de n.v. H. Eycken en Zn. in de Wiel- straat te Geldrop. Hier hadden de heeren reeds een ruit vernield, toen zij werden verrast door iemand, die nog in de fabriek werkzaam was. IJlings namen zij het hazenpad. Men heelt hen nog niet kunnen opsporen. Noodlottige brand op een Italiaanschen torpedojager. Drie leden der bemanning vonden den vuurdood tijdens een brand, die uitbrak aan boord van den torpedojager »Orsini«, die in deze haven voor anker lag. Vier anderen zijn zoo ernstig gewond, dat hun toestand bedenkelijk moet worden geacht De oorzaak van den brand is onbekend, de materieele schade is gering. (United Press) Diefstal. Voor het gerechtshof stond in hooger beroep terecht P. J. L ar beider te Raamsdonk, die veroor~ deeid was tot een maand gevange nisstraf wegens diefstal van een i ijwielbelastingmerk en een dynamo op 2 November 1936 te Raamsdonks- veer. Verdachteontkende nu alle schuld hoewel hij bij de politie alles had bekend. Hij beweerde nu, dat bij maar bekend had om zijn broer te ontlasten. Nu die echter wegens heling ver oordeeld werd, zag verdachte geen nut meer in zijn vroegere houding. Blijkens de getuigenverklaringen hadden ze met z'n drieën een fiets gestolen, er alles afgehaald wat ze gebruiken konden en de rest in een wiel gegooid. De advocaat-generaal eischte be vestiging van het vonnis. DEN BOSCH. Uitspraken. A. P., Vlijmen, mollenwet, f3 boete of 3 d. h. C. H. de V, Vlijmen, voertuig zonder licht, f10 boete of 10 d. h. H. R., Sprang Capelle, zonder vergunning in weiland ioopen, f5 boete of 5 d. h. Pa. H. v. d. V., Waalwijk, onaf. gedekte vuilnisbak, f 3 boete of 3 d. h. J. V., Eethen, vleeschkeuringswet, f3 boete of 3 d. h. l van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Poot30-60 ct. Bij Apothen Drogl»t«n [Gebruikt bij gelaatsverzorging Purol^ffifr Jjfri TONNEMA CIE. FABR. VAN KING PEPERMUNT SNEEK

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6