JAARREDE, PERSVERSLAG LANDBOUW. ■nm mm UW SLAAP Echo van het Zuiden" uitgesproken door den waar- nemenden Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat in de vergadering dezer Ka mer van 24 Februari 1937. Ir (Slot). Scheepsbouw-industrie. De bezorgd heid over den gang van zaken in deze industrie voor 1936, uitgesproken bij den aanvang van dat jaar, is niet onge grond gebleken. De toestand in den scheepsbouw, die in de jaren 1934 en 1935 reeds slecht was, heeft zich in de eerste acht maanden van 1936 zooda nig toegespitst, dat verdere teruggang welhaast onmogelijk was. De devalua tie intusschen bracht een sterke wijzi ging in den toestand. Al kan nog niet van een herstel worden gesproken, toch bieden de vooruitzichten thans meer perspectief dan in de afgeloopen jaren. Chemische Industrie. In den toe stand van de industrie is geen veran dering van beteekenis gekomen; de om zet kon gehandhaafd blijven, al was er va neen behoorlijke winstmarge geen sprake. De devaluatie heeft aanvanke lijk eenige opleving tengevolge gehad, doch eenig herstel van beteekenis kon nog niet worden geconstateerd. Papier-Industrie. De gang van za ken in de papier-industrie was in het afgeloopen jaar iets beter dan in 1935, doch er kon nog geen sprake zijn van tevredenheid. Dank zij de contingen- teering van den invoer van papier is het prijspeil op de binnenlandsche markt niet verder gezakt. Tegen het laatste kwartaal van 1936 viel, onder invloed van de stijgende prijzen op de grondstoffenmarkt, op de wereldmarkt een verhooging der papierprijzen te constateeren. Deze tendenz van stijgen de prijzen viel samen met de plaats ge had hebbende devaluatie. Hoewel de devaluatie ook hierin ongetwijfeld eeni ge rol heeft gespeeld, mag gevoegelijk worden aangenomen, dat ook zonder de devaluatie de papierprijzen eenige stijging zouden hebben ondergaan. Tankfabricage. Deze industrie had in het afgeloopen jaar met groote moei lijkheden te kampen. Eerst in 't laatst van 1936 trad er een uitgesproken ver betering in. Het is niet te zeggen, of deze opleving is te danken aan de de valuatie, aangezien de prijzen der grondstoffen, die vrijwel geheel uit het buitenland moeten worden betrokken, juist door de devaluatie aanmerkelijk opliepen. De vooruitzichten voor 1937 intusschen zijn gunstiger dan die voor 1936 waren. Haarwasscherijen. Het eerste half jaar van 1936 had deze industrie groote moeilijkheden door geringe afzetmoge lijkheden en door scherpe concurrentie- prijzen. Het tweede halfjaar was beter tengevolge van iets betere prijzen; het laatste kwartaal was zelfs goed te noe men, tengevolge van een vlotte afzet. Vleeschlijm - Industrie. Niettegen staande deze industrie met verschillen de moeilijkheden te kampen had, was het jaar 1936 niet ongunstig. Na de de valuatie ontstond een enorme stijging der grondstofprijzen, met welke ver hooging de prijs van het afgewerkte product echter geen gelijke tred kon houden; slechts met moeite slaagde men er in deze op een redelijk niveau te brengen. Looiextract-Industrie. Ondanks de felle concurrentie, vooral van België, kon in 1936 de omzet gehandhaafd worden. De prijzen liepen in het laatste kwartaal sterk op, mede een gevolg van de stijgende zeevrachten. De eind resultaten zijn niet onbevredigend, hoe wel de groote concurrentie het cal- culeeren van prijzen met een normale winstmarge onmogelijk maakte. Hooi- en Stroohandel. Gedurende het eerste halfjaar van 1936 was het in den hooihandel bijzonder stil. De om zet kon niet op hetzelfde peil van het vorige jaar gehandhaafd blijven, ter wijl de prijsnoteering een laagterecord te zien gaf. Voor export naar Duitsch- land werd zoo goed als niets gevraagd; wel ging een beperkt kwantum naar België, doch de uitvoer was niet van dien aard, dat van verbetering in den toestand gesproken kon worden. Na de devaluatie kwam er eenige verande ring ten goede, doordat België méér ging vragen. Ook liepen de prijzen een paar gulden op. Het verbruik in eigen land bleef echter zeer miniem en wordt zelfs tengevolge van uitbreiding der autotractie nog steeds minder. De al- gemeene toestand moet, wat de hooi handel betreft, slecht genoemd worden. De handel in stroo is, door een flin- ken export naar België en andere lan den, van meer beteekenis geworden. De prijzen van dit artikel zijn dan ook met ongeveer 100 opgeloopen. Dit geldt echter in hoofdzaak voor andere stre ken van ons land, aangezien in de Langstraat slechts een'beperkt kwan tum stroo wordt verhandeld. Blijft de graanverbouwing hier in hetzelfde tem po der laatste jaren toenemen, dan zal in de toekomst meer stroo voor den handel beschikbaar komen, vooral wanneer de boeren door betere prijzen grootere zorg aan dit artikel kunnen besteden. Graan-, meel- en veevoederbedrijven. Het jaar 1936 bleef wederom zeer ongunstig, hoofdzakelijk gevolg van den slechten toestand in de melkvee houderij. De stijgende prijzen van krachtvoeder e.d. lieten voor houders van melkvee geen winstmogelijkheid, wat nog erger werd, toen de Regeering meende ook na de devaluatie de hef fingen op granen niet te kunnen beëin digen. Dit moest vanzelfsprekend een zeer nadeeligen invloed uitoefenen op de graan- en veevoederbedrijven, die bij een inkrimpend afzetgebied en sterk dalende koopkracht der afnemers el kaar moordend beconcurreerden. Ook de meelhandel had ernstig te lijden on der de zware zorgen van den voor- naamsten zijner afnemers, de brood bakkerij. De noodtoestand in de bakke rijen maakte vele afnemers niet crediet- waardig, waardoor eenerzijds het af zetgebied kleiner werd anderzijds het aantal wanbetalers steeg. Scheepvaart (Binnen-). De toe stand van de binnenscheepvaart bleef in het verslagjaar nog steeds onbevre digend. Het is teleurstellend, dat nog steeds de zoo lang begeerde en hoogst noodzakelijke wijziging der ,,Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling" niet bij de Tweede Kamer is ingediend, zulks in tegenstelling met de algemeene ver wachtingen en ondanks het aandrin gen van verschillende zijden. Vanzelf sprekend wordt een wijziging der wet, overeenkomstig het rapport der com missie Heldring, met groote belangstel ling tegemoet gezien, daar het voort bestaan dezer wet, in gewijzigden vorm, voor het district onzer Kamer, voor handel, scheepvaart en industrie van zeer groot belang moet worden geacht. Door tusschenkomst van de Bevrach tingscommissie K, gevestigd te 's-Her- togenbosch, werden in 1936 afgesloten in totaal 714 bevrachtingsovereenkom sten, welke betrekking hadden op 85.407 ton goederen. De voornaamste vanuit het district dezer commissie ver scheepte goederen waren: granen, kunstmest, hout, draadproducten, stroo- pakken, steenen, zand en grind. Van uit het tot het district onzer Kamer be- hoorende gebiedsdeel der Commissie werd slechts weinig verscheept; behal ve zand, dat onder Heusden werd ge laden, vonden enkele transporten van lederafval en van oud ijzer plaats van uit Waalwijk. Door tusschenkomst van de Be vrachtingscommissie L, gevestigd te Breda, werden in het afgeloopen jaar, zulks voor wat betreft ons district, 282 bevrachtingsovereenkomsten afgeslo ten. Deze bevrachtingen hadden be trekking op 22.770 ton goederen plus 55.105 bossen riet en hout. Dit betee- kent een vooruitgang, zoowel in aantal als in vracht van rond 30 Middenstand. De handeldrijvende en industrieele middenstand ondervond in 1936 steeds sterker den terugslag van den ongunstigen economischen toe stand. Het geheele zakenleven werd gekenmerkt door een matte, soms moe- delooze stemming. Het werkloosheids cijfer was nog te groot om een ver hoogde omzet in de winkelbedrijven mogelijk te maken. Ook het café-res taurantbedrijf ondervond hetzelfde. De bouwbedrijven hebben in het afgeloo pen jaar met een opvallend groote slap te te kampen gehad. De laatste maan den van het jaar is het bedrijfsleven, ook voor den industrieelen midden stand eenigszins verbeterd; hiervan hebben de meeste handelszaken en ne ringdoenden (handeldrijvende midden stand) slechts in geringe matek unnen profiteeren. Niet alleen de algemeene in 1936 nog heerschende depressie, maar ook de trek naar de stad met haar warenhuizen en markten, heeft de plaatselijke winkelstand een flink deel van den mogelijken omzet onthouden. Hierbij komen nog de moeilijkheden, die de kleinhandel ondervindt, om de op basis van vrijblijvende offerte inge kochte goederen tegen een juisten winstgevenden verkoopprijs aan den man te brengen. Over de geheele lijn is het resultaat in 1936 niet erg bevre digend geweest, hoewel als gevolg van de stijgende koopkracht door grootere bedrijvigheid in de industrie een iets beter vooruitzicht kan worden gecon stateerd. Het is dan ook meer de ver wachting naar een werkelijke verbete ring in de toekomst dan wel de gang van zaken in het afgeloopen jaar, die den Middenstand staande houdt. van de marktprijzen der producten. In het najaar liepen de marktprijzen vrij algemeen omhoog. In den tuinbouw waren de aanvoe ren vrij aanzienlijk; ook hier moesten bij vele producten de steunregelingen toepassing vinden. Er was in 't alge meen weinig fruit, dat echter tegen goede prijzen werd verkocht zoowel ,,op het hout" als in den handel. De totale omzet van de Veilingvereeniging ,,De Langstraat" te Drunen beliep in geldswaarde 288.494.66, wat ver geleken met 1935 een vermeerde ring beteekent van 58.916.65, hoofd zakelijk tengevolge van grooteren aan voer. Het veeteeltbedrijf was iets gunsti ger dan vorig jaar tengevolge van be tere veeprijzen. Ook de zuivelprijzen waren iets beter, hiewel hierdoor de stijging der veeprijzen niet kon worden verklaard. Tegen het einde van 1936 liepen echter ook de productiekosten, o.a. van veevoeder, op, zoodat de ver betering in het veebedrijf voorloopig wel geen verderen voortgang zal heb ben. De pachtprijzen van landerijen werden iets hooger, de koopprijzen ste gen in belangrijk meerdere mate. Handelsregister. Ter inschrijving in het Handelsregister werden aangebo den 499 formulieren tegen 369 in 1935. Het aantal dossiers steeg van 2544 tot 2646. Afgegeven werden 262 afschrif ten uit het Handelsregister tegen 287 in 1935. Het aantal inzagen was 813 tegen 724 in het voorafgaande jaar. Geregistreerd werden 37 faillisse menten tegen 19 in 1935. Het aantal verstrekte certificaten van oorsprong, legalisaties, enz. steeg van 377 in 1935 tot 431 in 1936. Er werden behandeld 7 aanvragen voor vergunning tot uitverkoopen en 7 voor opruimingen in het winkelbedrijf. Eén vergunning tot het houden van een uitverkoop werd geweigerd. Het aantal verstrekte handelsinlich tingen bedroeg 3036. Afgegeven werden 3359 consenten voor het invoeren van diverse goe deren, waarvoor werd ontvangen 8.536.69 aan consentgelden. Het aantal ingekomen en uitgegane stukken klom van 5892 in 1935 tot 6144 (drukwerken, circulaires, enz. niet me- degerekend) Op het einde van 1936 werd aan de Kamer opgedragen het verstrekken van vergunningen tot kleinverkoop en col- portage-vergunningen, bedoeld in de Wet op het Afbetalingsbedrijf. Uit een en ander moge mede de toe nemende beteekenis der Kamer blijken. ken jaar onder Gods zegen voor han del en nijverheid in 't algemeen en voor het district onzer Kamer in 't bijzonder een gunstig jaar zal mogen zijn. Landbouw, tuinbouw en veeteelt. De oogstresultaten in den landbouw waren in 1936 iets beneden het gemiddelde. Voor vrijwel alle gewassen gold een of andere steunregeling, afhankelijk Al kan ook thans niet, evenmin als de laatste jaren met volkomen gerustheid 't komende jaar worden tegemoet gezien, toch mag de toekomst met meer ver trouwen worden afgewacht. Er is op leving te constateeren, al zal het nog wel eenigen tijd duren vooraleer deze opleving in de voornaamste industrieën van ons district blijvend kan worden genoemd. Intusschen zal, ook bij con stant herstel, de werkloosheid een vraagstuk blijken, dat zeer bijzondere zorg van de overheid blijft vorderen, daar niet te verwachten is, dat de thans werklooze arbeidskrachten wederom alle in het bedrijfsleven zullen kunnen worden opgenomen. Mocht ik het vorig jaar met genoe gen melding maken van de voortva rendheid, betracht bij de oprichting van de waterschappen „De Biesbosch" en „De Amerkant", het heeft thans den schijn, dat op de zoozeer verlangde verwezenlijking van de groote water staatkundige plannen binnen 't district onzer Kamer voorloopig niet behoeft te worden gerekend. Het is wel zeer jammer, dat een economisch zoo goed verantwoord werk, dat aan vele ledi ge handen gedurende geruimen tijd werk kan verschaffen, thans niet wordt uitgevoerd. Het lijkt welhaast onmoge lijk dat er ernstige bezwaren bestaan, die een spoedige uitvoering zouden ver hinderen. Ten slotte herinner ik nog gaarne aan twee belangrijke in het afgeloopen jaar tot stand gekomen verkeersverbe- teringen, waarvan ons district groote- lijks de voordeelen geniet. Dit geldt vooreerst de totstandkoming van het viaduct in den verbindingsweg van de Langstraat met 's-Hertogenbosch ter vervanging van den beruchten spoor wegovergang. Vervolgens doel ik op de opening door H. M. de Koningin van de groote verkeersbrug over het Hollandsch Diep nabij Moerdijk. Of in tusschen het verkrijgen van een nieu wen grooten verkeersweg door de Langstraat binnen afzienbaren tijd be reikbaar is, mag ernstig worden be twijfeld. Daarom dient met erkentelijk heid te worden gewezen op de belang rijke verbeteringen, die in den bestaan- den verkeersweg zijn aangebracht of in uitzicht zijn gesteld. Ik mag intusschen niet eindigen, zon der U, leden der Kamer, voor Uzelf en voor de Uwen een voorspoedig jaar te hebben toegewenscht en zonder de hoop uit te spreken, dat het aangebro- is weer rustig en Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van «ijnhardt's Zenuwtabletten Qiazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten van de Vergadering der Ka mer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat te Waalwijk op Woensdag 24 Februari 1937. Voorzitter: A. I. J. Smits, ondervoor zitter, voorzitter der afdeeling Groot bedrijf. Secretaris: Mr. R. J. Th. van der Heijden. De notulen van de vorige vergade ring werden ongewijzigd vastgesteld, waarna de Voorzitter een overzicht gaf van den toestand van handel en nijverheid in het district der Kamer over 1936. Tot algemeen voorzitter werd her kozen de heer G. N. van Loon, tot voorzitter der afdeeling Grootbedrijf werd herkozen de heer A. I. J. Smits en tot voorzitter der afdeeling Klein bedrijf de heer A. D. C. Snels. De leden der vaste commissies wer den bij acclamatie herkozen. Ingekomen was bericht van den Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat Z.E. bij eventueele vestiging van nieuwe bedrijven de noo- dige aandacht zal schenken aan de ge meente Hooge- en Lage Zwaluwe, dat door het verdwijnen van het veer bij Moerdijk schade heeft geleden. Dezelfde Minister deed mededeeling van verleende goedkeuring aan de be grooting der Kamer over 1937 en aan de daarop uitgetrokken subsidies. De Minister van Justitie deelde mede, dat Z. E. besloten had te Waalwijk wederom een deurwaarder te benoe men. De Minister van Waterstaat be richtte, dat Z. E. na ingesteld onder zoek besloten had te Geertruidenberg de z.g. rolbrug te vervangen door een hooge vaste brug en de kosten daar voor te brengen ten laste van het ver- keersfonds. Het Comité van Actie voor wegen verbetering in het Land van Heusden en Altena zond mededeeling van ver kregen steun van het Werkfonds tot verharding van den rivierdijk Werken- dam-Heusden. De Kamer besloot aan de afdeeling Waalwijk van de R.K. Middenstands- vereeniging een subsidie te verleenen van 50.— voor een in 1937 te Waal wijk te houden jaarvergadering van de Bossche diocesane Middenstandsver- eeniging. De Kamer achtte het in het belang van den plaatselijken Midden stand, dat nu en dan dergelijke alge meene vergaderingen buiten de dioce sane hoofdstad worden gehouden. Op verzoek van het Gemeentebe stuur van Geertruidenberg werd beslo ten tot steun aan het streven van deze gemeente, de openstelling van het postkantoor ter plaatse voor inkrimping te behoeden. Besloten werd een schrijven te zen den aan den Minister van Sociale Za ken met verzoek de belangen van den Middenstand, die door diverse distri butiemaatregelen ten bate van werk- loozen wordt gedupeerd, meer dan voorheen te ontzien. De Kamer ging accoord met de door het Bureau getroffen maatregelen in zake wijziging van den termijn van voorjaarsuitverkoop. Op verzoek n.l. van een afdeeling van de R.K. Midden- standsvereeniging binnen het district der Kamer en na ingewonnen advies van alle andere middenstandsorganisa ties in het district, is gebruik gemaakt van de bij art. 12 lid 1 van de Wet op de opruimingen en uitverkoopen aan de Kamer verleende bevoegdheid. Na mededeelingen dienaangaande, van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ontvangen, bleek n.l. wen- schelijk voor de gemeenten Dongen en Waalwijk en voor het tot de gemeente Loonopzand behoorende dorp Kaats heuvel den wettelijken uitverkoopter mijn, 1 Januari tot en met 31 Januari 1937, te wijzigen in 15 Januari tot en met 14 Februari 1937. Deze wijziging hield verband met het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en met de feeste lijkheden, welke ter gelegenheid van dit huwelijk zouden plaats vinden. Mededeeling was ontvangen van den stand van zaken van 't Middenstands- borgstellingsfonds voor de Langstraat. De gemeenten Heusden, Loonopzand, Waspik en Dussen zegden onvoor waardelijk de gevraagde financieele medewerking aan het Borgstellings fonds toe. De gemeenten Waalwijk en Dongen zegden die medewerking toe onder voorwaarde, dat in het kapitaal van het fonds voor tenminste de helft van het aantal inwoners van 't district wordt deelgenomen. De gemeenten Drunen, Sprang-Capelle en 's-Graven- moer wezen de gevraagde medewer king zonder meer af. De provincie N. Brabant draagt jaarlijks bij 1 cent per inwoner van die gemeenten, die bij het fonds zijn aangesloten. Gedeputeerde Staten van de Provincie hebben de ge meentebesturen opgewekt, om aan de borgstellingsfondsen de gevraagde fi- nantieele medewerking te verleenen. De Commissie wil thans afwachten wat deze opwekking van Gedeputeerde Sta ten zal uitwerken. Mocht het resultaat niet spoedig of in ongunstigen zin uit vallen, dan ligt het in de bedoeling nog maals contact met die gemeentebestu ren te zoeken die nog niet tot mede werking besloten. Wat betreft de me dewerking van de Middenstandsorga nisaties kan nog worden medededeeld, dat alleen die te Waalwijk en te Don gen finantieele medewerking hebben toegezegd. Van de overigen werd tot heden niets vernomen. De gegronde yerwachting werd uitgesproken, dat weldra het fonds in werking zal kun nen treden. Van Gedeputeerde Staten van N. Brabant was bericht ingekomen, dat de verbreeding van de brug in den weg Made'Wagenberg reeds is aanbe steed. Gedeputeerde Staten deelden verder mede de samenstelling van het Alge meen Bestuur van het Economisch Technologisch Instituut voor Noord brabant. Ten slotte besloot de Kamer niet deel te nemen in het kapitaal van de N.V. Vliegveld Nerhoven. NIET TE ZUINIG MET FOSFORZUUR. Het fosforzuur speelt een grootere rol bij de voeding van onze eulluur- ^ewassen als algemeen aangenomen. L)oor onvoldoende ervaring en on juiste waarnemingen komt de los lorzuui bemesting nog dikwijls in het gedrang en dit behoeft toch niet, want ze is zoo goedkoop, vooral bij jordeelkundig gebruik, Wat is echter het geval? Kaligebrek toont zich spoedig -loor afwijkingen aan de groeiende planten. Typisch zijn b.v. de tee kenen van kaligebrek bij aardappe len, klaver, grassen, uien, enz. blik. stofgebrek toont zich wel op op vallende wijze. Maar bij loslorzuur is dit niet het geval. De grond kan reels een zeker tekort aan loslor zuur hebben voor de gewassen zich dit voor htl oog vertoonen. Het los lorzuur is meer de stille, bescheiden werker. Dat fosforzuurgebrek zich echter op de opbrengst wreekt zal een ver gelijkende proef, waarbij gewogen of gemeten wordt, wel duidelijk uit maken. Met het oog taxeeren heelt hier niet de minste waarde. Om deze redenen is de fosforzuur- bemesting een sleurbemesting ge worden, Zeer ten onrechte meende men, en meent men nog wel, dat men hiermee wel eens een jaartje kan overslaan of verminderen Men moet echter met het volgende re kening houden. Met fosforzuurmeststoffen bemest men den grond, niet de gewassen. Wat wil dit zeggen. Dat het fos forzuur welke wij door onzefosfor- zuurmeststotfen in den bodem brengen door den grond geabsor beerd, dit wil zeggen vastgelegd worden tot deze geheel van fosfor zuur verzadigd is. Eerst dan komt bet planten ten goede. Het is dus zaak de grond van fosforzuur ver zadigd te houden. En dit kan men slechts door geregeld nieuwe hoe- veelheden aan te brengen. Eerst dan kan men volledige oogsten verwachten. In verreweg de meeste gevallen kan hij dat het beste doen door een bemesting met slakkemeel. Dit bevat bet fosforzuur in direct en gemak- kelijk opneembaren vorm en boven dien nog 50°/0 zeer werkzame kalk, lie men eigenlijk gratis bekomt. Daardoor is het slakkenmeel bijna steeds verreweg het voordeeligste. Roofbouw met fosforzuur is even gevaarlijk als met de andere plan- tunvoedingsstoffen. Niet te zuinig daarom met fosforzuur en vooral niet te zuinig met slakkenmeel. Wilt ae op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op I i

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8