Gemeenteraad Waspik. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Binnenlandsch Nieuws. I de onderteyckeninghe tot Wael- wyck, korteiyck wederleydt tot verantwoordinghe van de uyt- ghesetlede preuikanten aldaer, door D. Sapma, 1619. 12. lets over de Hervormde kerk te Waalwijk, door J. van der Ham men Nicz. (Uitknipsels uit de Echo, 1930). 13. Feestrede over Openbaring III, vers II b, ter viering van het tweehonderdjarig bestaan dei- Hervormde gemeente te Waal wijk, gehouden een 5 Nov. 1848, door W. L. F. Moltzer, 1849. 14. Reglement ter voorkoming en hlussching van brand in de ge meente Besoijen, 1849. 15. Reglement op het schutten van vee binnen de gemeente Baard wijk, 1849. 16. Reglement op het schutten van vee binnen de gemeente Be soijen, 1849. 17. Schut- en sluiswachtersregle ment voor de stede en vrijheid Waalwijk, 1807. 18. Schutreglement voor het district van Waalwijk, 1822. 19. De kerk van St. Jan Baptist te Waalwyk, door J. M. van Harte- veld, 1926. 20. Het afwateringskanaal van 's-Hertogenbosch naar Dronge- len (loopende door Waalwijk), 1892. 21. De uitvoering van het afwate ringskanaal van 's-Hertogen bosch naar Drongelen, door O. C. A. van Lith de Jeude, 1909. 22. Gedenkboek voor de schoen- en lederindustrie, door W. Donker Pzn., 1925. (Betreft vooral Waal wijk). 23. Reglement van orde voor de openbare school te Waalwijk, 1823. 24. Uiterste wilsbeschikkingen van P. F. van Cooth, betreft ook Waalwijk. 25. Wetten van het departement Waalwijk der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 1821. 26. Redevoering over het plicht matige en edele, der zorg voor het nageslacht, en de uitnemen de geschiktheid dier maatschap pij om waarlijk het geluk van het nageslacht te bevorderen, door A. Avan Schilfgaarde, 15 Jan., 1822. 27. Antonius van Gils en de kerke lijke gebeurtenissen van zijn tijd, door H. J. A llard (Betreft ook Waalwijk). 28. Lykrede op de plechtige uit vaart van Antonius van Gils, 1834. Ook omtrent andere Langstraatsche en andere omliggende gemeenten be vat de Catalogus belangrijke stukken, van welke ik er enkele zal noemen: a. Verslag d.d. 14 Aug. 1823, be treffende het te Capelle ont dekte vaartuig. b. Het 200-jarig bestaan der Her vormde gemeente te Capelle, door A.P. A. du Cloux, 19 Febr. 1860. c. Het Capelsche wonder, 1823. d. Stukken omtrent de „Afschei ding" in 1834 en 1835 te Doe veren en Genderen e.a.p. e. Een „aschrest" in de Drunen- sche duinen, door A. P. van der Vlugt, 1933. f. Inventaris van het oud-archief van Raamsdonk, door A. C. Bondam, 1905. g. Geschiedkundige bijzonderheden betreffende het dorp Sprang, door J. van der Hammen Nicz., 1897. h. Inventaris van hel oud-archief der gemeente Vlijmen, 1916. i. Geschiedkundige bijzonderheden over Vlijmen, door H. Serrarens, 1922. j. Programma van den nationaal- historischen optocht te Waspik, 1 Oct. 1913. k. Register van leenbrieven be trekkelijk de ambachtsheerlijk heid van Zuidewijn-Capelle, door A. C. Bondam, 1905. Uit het bovenstaande korte en zeer onvolledige résumé zal het, dunkt mij, voor eenieder tamelijk duidelijk geworden zijn, dat de boekerij van het Genootschap van Kunsten en Weten schappen in Noord-Brabant een rijke bron van onderzoek voor den Noord- brabantschen geschiedschrijver mag genoemd worden en dat Mejuffrouw Ingen-Housz met de uitgave van de zen Catalogus aan het weetgierige pu bliek een uitnemenden dienst heeft bewezen. Tenslotte moet ik nog vermelden, dal de boekerij van het Genootschap ook zeer belangrijke gegevens om trent de andere provinciën bevat, maar deze Catalogus bevat enkel werken over Noord-Brabant. J. van der Hammen Nicz. De raad der gemeente Waspik kwam Vrijdagavond 1.1. ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Dekkers. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastge steld. Aan de orde: 1. Mededeelingen. Door B. en W. is de rekening ont vangen van den Warenkeuringsdienst 1936. De Voorzitter stelt voor deze op het gemeentehuis ter visie te leggen voor de gemeenteraadsleden, hetgeen wordt goedgevonden. 2. Aangaan conversie leeningen. De Voorzitter zegt dat de gemeente nog de navolgende geldleeningen heeft loopen: van het pensioenfonds 14500.— 5 van het armbestuur 10400. 4}/2 van Alem 8450.— 4% van de Bank voor Ned. Gemeenten 13800.— a 414 Dit is een totaal van 47150.—, welk bedrag bijna ge lijk is aan de totale schuld die de ge meente heeft. Spr. zegt dat, daar de rentestandaard den laatsten tijd sterk verminderd is, B. en W. pogingen heb ben aangewend om met verschillende banken in relatie te treden. Zoo heb ben B. en W. zich gewend tot het Alg. Mijnwerkersfonds in Limburg, doch uit het schrijven dat hierop ontvangen werd, bleek dat zij geen belangstelling hadden. De Holl. Soc. van Levensver zekering schreef aan B. en W. dat zij op het oogenblik geen geld voor leenin gen aan publiekrechtelijke lichamen, beschikbaar had. Verder hebben B. en W. zich telefo nisch nog gewend tot de „Nationale" en het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen. Deze waren wel bereid om enkele leeningen te converteeren, doch de voorwaarden werden door B. en W. niet acceptabel geacht. Van v. Baal uit den Haag is echter een schrijven ontvangen dat het ge meentebestuur acceptabel voorkwam. Een zijner relaties was n.l. bereid een leening te sluiten van 47150.op on- derhandsche schuldbekentenis tegen een rente van 4 a pari-koers. Wan neer echter binnen 5 jaren een ver vroegde aflossing mocht plaats vinden, dan volgde een boete van 1 en een afsluitprovisie van *4 Van Baal heeft zich daarop in ver binding gesteld met de N.V. Mij. voor Gem. Cred., A'dam, die zich bereid verklaard hebben de leening over te nemen, dus groot 47150.pari 4 af te lossen op dezelfde tijdstip pen waarop ook de andere leeningen moet dan in 1960 afgelost zijn. Zooals spr. reeds gezegd heeft, von den B. en W. dit de beste oplossing. Mocht echter de rentestandaard nog verder dalen, dan zijn B. en W. nog gerechtigd de leening vóór 1960 af te lossen, desnoods met betaling van 1 boete. De N.V. Mij. voor Gem. Credieten verbindt zich dus tot 1960 toe geen hoogere rente te bedingen dan 4 hetgeen de gemeente een voordeel op brengt van 369.— per jaar. Spr. meent dat men deze gemeente niet mag vergelijken met grootere ge meenten, die reeds tegen een veel la gere rente geconverteerd hebben. Hier kan de leening worden gesloten op een eenvoudige schuldbekentenis, terwijl bovendien de aflossingsbepalingen veel gunstiger zijn. Ook het armbestuur dat zijn l^ening terug ontvangt kan hier- mede'voordeel behalen, b.v. door land aan te koopen. De heer Rijken vraagt of het armbe stuur de leening die nog loopende is met de vrijgekomen gelden niet kan af lossen. De heer Brokx zegt dat het armbe stuur voor dat geld geen landerijen zal koopen, daar het er toch geen voordeel in ziet. Het ligt in de bedoeling er an dere leeningen mee af te lossen. De Voorzitter zegt dat dit de ge meente niet aangaat, de kwestie is dat de gemeente een voordeel heeft van 369 per jaar. In rondvraag gebracht gaan alle le den er mede accoord. 3. Benoeming leden stembureaux. De Voorzitter zegt dat dit punt bij vergissing op de agenda is geplaatst, daar alle leden op 15 Maart 1935 be noemd zijn. 4. Wijziging der politie-verorde- ning. De Voorzitter zegt dat in verband met de a.s. verkiezingen van den Mi nister een verzoek is binnengekomen, om aan de politie-verordening toe te voegen dat het verboden is van 10 uur n.m. tot 6 uur v.m. op den openbaren weg te vervoeren of bij zich te hebben aanplakbiljetten, verfkwasten, kalkem- mers enz. Voorts zal in het 2de lid van de politie-verordening nog opgenomen moeten worden, dat het verboden is straten te bekalken, biljetten aan te plakken enz. Zonder h.st. werd dit voorstel aan genomen. De heer Brokx wijst er op dat de z.g.n. steunbonnen, die z.i. in Waspik goed gewerkt hebben, zijn afgeschaft, nadat er van zekere zijde tegen gea geerd is. Spr. begrijpt niet waarom ze hier moesten worden afgeschaft, ter wijl ze in Raamsdonk nog steeds be staan. Er zijn zakenmenschen die nog niet tijdig hebben ingewisseld. Naar spr. vernomen heeft, heeft het gemeen tebestuur geweigerd deze bonnen als nog in te wisselen. Zulks komt spr. vreemd en onsympathiek voor, waar toch het bedrag ervoor beschikbaar is. Waar is dit geld dan gebleven. Is dit dan naar een andere post overgebracht. Spr. wijst er op dat bij intrekking van bankbiljetten deze na 10 of 20 jaar nog ingewisseld worden. De Voorzitter merkt op dat er nog slechts één bon in omloop is, en bij de aanbieding daarvan is toen gezegd dat die bon niet direct betaald kon wor den. Ze kon echter wel ingewisseld worden. Die persoon zei toen echter dat hij ze dan maar voor curiositeit zou bewaren. De voorzitter zegt dat er vooral in den tegenwoordigen tijd orde moet zijn, daar het anders een groote warwinkel wordt. De gemeente moet, ook wat betreft die steunbonnen, met Den Haag afre kenen. Gebeurt dat niet op tijd, dan zit de qemeente voor franje. De heer Brokx zegt dat hij meende dat er meerdere bonnen nog in omloop waren. Nu echter blijkt dat er nog één bon van 1.is, wil hij er zich niet meer druk over maken. De Secretaris zegt, dat wanneer men zou moeten toegeven om die eene bon nog in te wisselen, er een speciaal raadsbesluit noodig is, goedkeuring van Ged. Staten enz.: dit kost de gemeente alleen al meer dan 1.—. De heer Brokx vestigt er dan de aandacht op dat het secretarieperso- neel momenteel overbelast is met werk zaamheden, vooral in verband met de steunverleening, zonder dat eenige ver- qoeding voor extra werk wordt uitge keerd. In andere gemeenten stelt men controleurs aan voor de steunverlee ning, maar hier laat men dhr. v. Beur den, dit werk er maar bij doen. De Voorzitter zegt dat het op den duur onmogelijk is om met het huidige personeel behoorlijk te kunnen werken: alleen omdat zij zoo flink hun best doen, marcheert het nog. Wij zullen echter wachten tot de begrooting '38 om dan zoo noodig voor te stellen of meer salaris voor de gemeenteambtena-. ren, of uitbreiding van het personeel. Er is mogelijk tegen dien tijd ook in Waspik, aldus spr., eenige opleving merkbaar. De heer Brokx vestigt voorts de aan dacht op iemand die in de steun en te vens in de werkverschaffing is, en ziek is oeworden. De Voorzitter zvegt dat deze zaak reeds in orde is en hij hierover nadere inlichtingen zal doen in de geheime verqadering. De heer Mathijsren zegt dat velen in de meeninq verkeeren dat het polder bestuur geld van de regeering ontvangt voor het onderhoud van de sluisdeuren van den weg naar 's-Gravenmoer, doch dit is niet het geval. Het polderbestuur moet zorgen voor het onderhoud, doch ook andere polderbesturen alsmede de qemeente Waspik, die er eveneens be- lanq bij heeft, moeten hieraan subsidie verleenen. De Voorzitter merkt op dat de ge meente dit jaar 25 subsidie hieraan verleent. Verder vestigt de heer Mathijssen de aandacht op de waterkeering in Bene- den-Kerk, achter de Hooge Brug. Bij hoogen waterstand zooals op 't oogen blik bestaat er gevaar dat deze het niet zal houden en als hij doorbreekt ziet het er voor Waspik slecht uit. Hij vraagt waarom de gemeente niet ver tegenwoordigd was op de vergadering die destijds is belegd door verschillen de polderbesturen en omliggende ge meenten met Ir. Krüger. De Voorzitter merkt op, dat de ge meente daarbij wel zeker vertegen- woordiod was en dat Ir. Krüger hem verschillende mededeelingen heeft ge daan, die echter niet voor besprekingen in openbare vergadering geschikt zijn. Spr. zal daarover in geheime vergade ring meer vertellen. De heer v. d. Rijken laat een krach tig protest hooren tegen de wijze waar op door de regeerinq goederen in na- tura worden beschikbaar gesteld en waardoor de middenstand z.iin de luren wordt gelegd. De zakenwereld wordt zoodoende kapot gemaakt. De middenstand ontvangt voor het ver- koopen van de beschikbaar gestelde artikelen een onmogelijk lage winst marge, of wordt geheel uitgeschakeld. Wel laat men hem hooge belastingen opbrengen. Spr. vraagt zich af of ze daar in Den Haag in 't aeheel geen verstand meer hebben. Hij wenscht hiertegen in het openbaar te protestee ren en dit in de notulen opgenomen te zien. De Voorzitter zegt dat dit onder werp hier niet thuis hoort. Volqens sor. is dit een kwestie tusschen den Mid denstand en den betrokken Minister. De middenstand moet probeeren ver andering in deze omstandigheden te krijgen. Wij kunnen daar in den ge meenteraad weinig aan doen. De heer Zijlmans verklaart het eens te zijn met de meening van den Voor zitter; dit is een organisatiekwestie. De belastinggelden worden niet be steed aan de kosten van de crisismaat regelen, maar deze worden bestreden door heffingen op tal van verbruiks- artikelen, en het zijn juist de arbeiders, waar de meeste groote gezinnen aange troffen worden, die het meest aan deze indirecte belasting opbrengen. Het ge- Daar wordt ook wel mee gesteund en geholpen, maar het is volgens spr. lo gisch, dat iemand die nog steunen kan via de belastingen zijn noodlijdende medemenschen helpt. De heer Brokx die aldus zijn zeggen zelf ook middenstander is, vindt, even min als de voorzitter, dat zooiets niet in de gemeenteraad thuis hoort, wel geeft hij den heer v. d. Rijken gelijk, wanneer die zegt dat de middenstan ders in de put geduwd worden en geen steun ontvangen zooals sommige an dere standen. De Voorzitter sluit over dit onder werp de discussie. De heer Smits zégt dat de nieuwe weg in Waspik-Boven in zulk een slechten staat verkeert. Spr. vraagt of hier niets aan te doen zou zijn, er zal vlug naar gekeken moeten worden, al dus spr., ander gaat hij naar de blik sem. De Voorzitter zegt dat hij juist een dezer dagen van een deskundige een schrijven heeft ontvangen, waarin stond dat de weg op zichzelf goed was maar geheel bevuild wordt. De heer Smits is van meening dat bedoelde des kundige de toestand niet voldoende beoordeeld heeft en vreest dat de ge meente er op den duur de dupe van zal worden. Niemand meer het woord verlan gend, sluit de voorzitter deze openbare vergadering. Hevig wit offensief ten N.O. van Madrid. Sinds Maandagochtend woedt aan het Guadalajara-trout een hevige ■•dag. De nationalisten zijn hier bij Jadraque, op 110 kilometer ten Noor-.i Oosten van de uootuslad, tot een groot opgezet otlensief overge gaan. De aanval heelt teil doelden straatweg van Madrid naarCuenca in tiet bezit van Franco's troepen te brengen, teneinde zoodoende ook de laatste verbinding tusschen de hoofdstad en de buitenwereld definitief af te snijden. De linkschen bieden verbitterden tegenstand. Aan het einde van dezen eersten dag waren hun stellingen naar de Madrileensche corres pondent van Havas weet te melden onveranderd gebleven. Van rechtschen kant ontbi eken lotdusver nauwkeurige berichten over den stand van den strijd, zoodat het moeilijk is zich een zuiver beeld van de juiste situatie te vormen. Het is over het geheel moeilijk een eenigszins juiste kijk op den toestand in Spanje te krijgen. Er komen weinig en meestal tegen strijdige berichten. Naar verluidt zou de voedselvoorziening in Madrid zeer slecht zijn en wordt zelfs aan ontruiming gedacht; dat zal bij het controle systeem dat 13 dezer in werking treedt er niet beter op worden. De regeering te Madrid geeft toe, dat zij is moeten wijken voor een sterke overmacht en dat zij een achterwaart- sche stelling heeft moeten innemen. Deze bevestiging zegt genoeg. Ondcitusschen komt het bericht dat nog maareventjes 25000 Italianen geland zouden zijn. Zeker is in elk geval dat aan geen der beide zijden groote vorderingen gemaakt worden. Een schip in brand geschoten. Gistermiddag werden, vermoede lijk door een Brilsche mailboot, die zich in de Golf van Biscaye bevond, herhaaldelijk noodseinen uitgezon den. De eerste berichten meldden dat het schip door een oorlogsschip van onbekende nationaliteit gebom bardeerd zou zijn. Later werd dit weer tegengesproken, en verluidde, dat hel uit de lucht zou zijn ge bombardeerd. Het staat in ieder geval vast, dat het schip in vlammen stond en dat de opvarenden zich in groot gevaar bevonden. Naar uit latere mededeelingen blijkt is het geheimzinnige schip de »>Mar Cantahrico«. Dit schip is door een nationalistischen kruiser Cana- rias in den grond geboord, nadat de bemanning aan boord van den kruiser was genomen De Mar »Cantabrico« bevond zich, met een lading oorlogsmate riaal voor de roode volksfront— regeering in Valencia onderweg naar Spanje. Het is kort voor de aanneming van het wapenembargo «roor Spanje door 't Anierikaansche congres nog uit de haven van New York ver trokken. De nationalistische oorlogsschepen hadden de «Mar Cantabrico« weken lang in de Spaansche wateren bespied. De buit van de Mar Cantabrico. Het laatste bericht zegt, dut de Mar Caniamico niet uoor ue witien in üen gr on 11 is geuoura, maar uai ue mand is gemusent en net munuiescnip uat vour ue roouen nestemu was, naar 'leirol is overgebraent. Het nad 0.111. aan noord 4/ vliegtuigen, 42 ïniinoeii geweer- en murauieurpatronen, looi) mitrailleurs en l/uoü geweren. Dit scinp, dat uit AmeriKa nog is vertrokken, vlak voordat net vernod van liet vervoer van ooriogsiuig kwam heeit maanaen rondgezwalkt 0111 uit net gezicnt te raken, ue nationalisten hennen eenter goed uitgekeken en (le zen mooien buit gemaakt. Eenheid onder Belgische katnoneken. Met vreugde kondigen de katho lieke bladen aan, dal de eenheid in de kaïholieke partij is hersteld. Gisteren is de stichliiigsvergadering gehouden van ue Katholieke Vlaamsche Volkspartij, op 4 April a.s. wordt de Parti Gatnohque Social opgelicht. In eerstgenoemde pallij zijn alle Vlaamsche katholieke groepen, dus ook Christen—demo craten en conservalievtn vereentgd, in laatstgenoemde alle polineke stroomingen in het Walenland, 'ie zamen voimen deze beide partijen 't blok der Belgische katholiek» n, dat een in hoofdtrekken gemeen, schappelijk progiam heelt, terwijl ook gemeenschappelijke congressen worden gehouden. VAN ZEELAND TEGEN DEGRELLE. De Belgische Kamer heeft, anders dan men hedenmiddag bij het begin der zitting verwachtte, besloten, in verband met 't altreden van den Rex- istischen afgevaardigde voor Brus sel, Olivier, een tusschentijdsche ver kiezing te houden. De premier Van Zeeland heeft hier bij aangekondigd, dat hij zich tegen over Léon Degrelle candidaat zal stel len, welke candidatuur door libera len, socialisten, katholieken en com munisten zal worden gesteund. Hoe zal 't Frankrijk gaan? De koersverandering in het financieel beleid van de Volksfront- regeering, is op zichzelf zeer gunstig ontvangen, maar omtrent de uit werking daarvan heelt men een afwachtende houding aangenomen. Ook is de regeering teruggekomen van de dwangpoliliek, die oorzaak was, dat de kapitalen vluchtten en het kapitaal opgepot bleef, het algemeen politiek beleid blijft nog zijn bedreigingen volhouden en het vertrouwen wordt dientengevolge niet hersteld. DE DEFENSIELEENING IN FRANKRIJK. Met 470 tegen 46 stemmen en om streeks 80 onthoudingen heeft de Fransche Kamer hedenavond na een lange discussie het bekende wetsont werp aangenomen betreffende de uit gifte eener leening voor de natonale verdediging. NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR DE MARINE. Ten behoeve van den marinelucht vaartdienst is bij de Fokker-fabrieken te Amsterdam een order geplaatst van 12 lesvliegtuigen, type Fokker F 9, welke dienst zullen doen op het vlieg veld De Kooy te Den Helder. Even eens heeft de marineluchtvaartdienst een tweede serie verkenners bij Fok ker besteld van het type C. XI W. R. K. STAATSPARTIJ. Wij lazen gisteravond de adviezen van den verkiezingsraad van de R. K. Staatspartij voor de helft van het te verwachten aantal zetels. Voor den Bosch waren dat mr. T. G. C. J. M. Teulings, 's-Bosch en generaal M. Bajetto te Nijmegen, als plaatsver vangers Th. Schaepman en dr. Ir. J. Deckers te St. Oedenrode. Twee dingen verwonderen ons in hooge mate, n.l. dat minister Deckers, die den rijkskieskring den Bosch steeds op uitnemende wijze vertegenwoordig de, hierop niet voorkwam, terwijl wij er wel op zagen Th. T. M. Schaep man, die in deze industrieele streken zeker niet welgevallig is. Nader komt bericht dat de kring vergadering der R. K. Staatspartij te 's-Bosch een aanvullend advies heeft uitgebracht, waarop Mr. Dr. N. L. Deckers no. 1 staat, mr. Teulings no. 2, Henri v. d. Putt no. 3, M. v. d. Poll no. 4, Th. Schaepman 5 en generaal Bajetto no. 6. Minister Deckers zal, waar de lijsten 's-Bosch en Utrecht gecombineerd worden, vermoedelijk op de 4e plaats komen. Het zal afwachten zijn hoe de leden der Kiesvereeniging deze adviezen zul len waardeeren, maar dat men minister Dr. Deckers slechts een vierde plaats zal waardig keuren, gelooven wij nie' I I I

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2