rkeumatische PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. SPORT. GEMENGD NIEUWS. OUDEN HEER VAN 60 JAAR AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Dank zij den KLOOSTERBALSEN is hij nu weer kras en monter JTot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit ieis, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mi vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos. terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijkt middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en montei gevoel als een knaap van 30 jaar, ai hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." J. Vr. te H. Geen goud zoo goed Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfruiddel bjj Rhcumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. voor de uitvoering van Dr. Deter- dings-plan zijn bijna uilgegeven. Er blijken in Nederland, speciaal uit de groote overschotten le zijn opgeruimd o m. 13 miliioen K G. aardappelmeel, 2miliioen K.G. spek, 3U.0UU varkens, 2 miliioen K.G. kaas, 28 miliioen stuks eieren, 1 miliioen K.G. boter, 6UUU stuks vet vee, l'/j miliioen K G. aardappelen, 215 wagons (van 10.000 K.G.) stapel- uien. Met belangstelling wordt afgewacht of er nog nieuwe plannen ten deze zijn. en f 1.04 FUSIE-ONDERHANDELINGEN BANK-ASSOCIATIE EN INCASSO-BANK. Reeds geruimen tijd loopt het ge rucht, dat de bedrijven van de Incas so-Bank en de Bank-Associatie gefu sioneerd zullen worden. Wij hebben reden, aan te nemen, dat deze ,,on-dits" op waarheid berusten. Het schijnt in het voornemen te lig gen den aandeelhouders der Bank-As sociatie de keus te laten óf het resultaat van de liquidatie af te wachten óf ge bruik te maken van een aanbieding, hun aandeelenbezit terstond te verkoo- pen voor een prijs die, zijn wij goed in gelicht, de 55 zal benaderen, zeker niet zal overtreffen. DE TEWATERLATING VAN DE NIEUW AMSTERDAM. Naar wordt gemeldt, heeft de Ko ningin zich bereid verklaard, in den namiddag van 10 April de doopplech tigheid te verrichten en de tewaterla ting bij te wonen van het op één der hellingen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij in aanbouw zijnde stoomschip Nieuw Amsterdam, van de Holland-Amerika Lijn. „JAVA" NAAR SPAANSCHE WATEREN GEZONDEN TER BE SCHERMING VAN NED. SCHEPEN. Minister Colijn heeft gisteren aan den commandant van Hr. Ms. kruiser Java telegrafisch opdracht gegeven de thuisreis zooveel mogelijk te be spoedigen en in afwijking van het reis plan te blijven patronilleeren in het Westelijk deel van de Middellandsche zee in de buurt van Gibraltar om, zoo noodig, aan Nedorlandsche schepen hulp en bijstand te verleenen en le convoy eeren. De minister-president deed hiervan de Tweede Kamer tijdens de behan deling van de wijziging der dienst plichtwet mededeeling en liet hieraan voorafgaan, dat in de Straat van Gi braltar een Nederlandsch koopvaar dijschip, geladen met sinaasappelen, door vaartuigen van Franco aange houden en naar Ceuta was opgebracht. Het schip, met 200 ton stukgoed en 30.000 kisten sinaasappelen aan boord is gelost en de lading in beslag ge nomen. De kruiser „Java" is 6000 ton groot en heeft 10 kanonnen en eenige mi trailleurs aan boord. Prof Dr. Albert Verweij overleden Ia den ouderdom van ruim 71 jaar is Maandagmiddag geheel on verwachts te zijnen huize te Noord- wijk aan Zee overleden de bekende schrijver, dichter en oudhoogleeraar prof. dr. Albert Verwey. In recortijd van en naar Indië. In den recordtijd van zeven en een halven dag zijn de sportvliegers ir. J. E. F. de Kok, directeur gene raal van de Koninklijke en M. Schmidt Crans, chef-instructeur van de N. L. S. er in geslaagd van Me dan naar Ypenburg te vliegen, de beste prestatie tot heden door Ne- derlandsche sportvliegers geleverd. In een hevigen sneeuwstorm kwam de tweemotorige PH-Kok Zondag uit de grijze wolkenmassa's te voor schijn en la dde om tien vóór 12 vlot en wel op het met sneeuw bedekte vliegveld. Het laatste traject van Parijs naar Holland was het slechtste. De 36e Jaarbeurs. Gisleren is de 36e Jaarbeurs ge opend. De secretaris generaal liet een optimistisch geluid hooren ten aanzien van de opleving van het zakenleven. Het herstel zet zich ononderbroken voort. Er zijn 1779 deelnemers aan de beurs. Dit is de grootste Voorjaarsbeurs er zijn 134 deelnemers meer dan vorig jaar. Voor de export-industrie vooral wordt de toestand beter en komen vele orders in. Dr. Deterdings-daad. De export stijgt. De totale uitvoer uit Nederland van garens van kunstzijde bedroeg volgens de publicaties van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over Februari j.l. 627 371 (v. ra. 584.095 en v. j. 594.761) K.G. netto, ter waarde van f 1.189.440 (v. m. f 1.092.375) en v. j. f1,015.593). De gemiddelde prijs per K.G. netto is gestegen tot f 1 90 (v. m f 1 87)." Ook in andere branches stijgt de export belangrijk. Een staattcommissie ter bestu- deering van bankwezen. Bij Kouiiiklijk Besluit is een staatscommissie ingesteld met op dracht om te dienen van advies over de vraag, of ten aanzien van helparticulieieUankwezen wettelijke voorziening noodig of weuschelijk is, zoo ja, in welken zin, zulks onder mededeeling van haar gevoelen over de daarmede samenhangende vraag stukken, ook voor wat betreft üe vraag, of en in hoeverre het statuut van de Nederlandsche Bank, onder inachtneming van de uoodige waar borgen voor naar onafüanKeiijkheid, wijziging zou behoeven. Nederland en de niet-inmenging in Spanje. Gep. vice-adniiraal J. de Graaff, ouu-chef van den marinestaf, heelt le kennen gegeven, dal hij niet in aanmerking wenscht te komen voor de benoeming lot üoofd administra teur voor de controle inzake de nicl-inmenging in uen Spaanschen burgeroorlog. Wat vice admiraal Oliver zal doen is nog niet bekend. DE „KANTOENG" OMGESLAGEN. De nieuwe tinbaggermolen Kan- toeng, die de vorige week Donderdag naar inuië was vei trokken, is gis teren in hel Kanaal in den Ousler- slorm lek geraakt en om 9 uur 'savondsopdiiiijl van den vuurtoren van Eddystone volgesiagen en ge zonken. De bemanning is gered en aan boord van de sleepnoot Schelde genomen. Zondagmiddag om één uur seinde de kapitein van de dumber, één van de beide sleephoolen welke de Kan- toeng naar banka zouden brengen, dat er tengevolge van een zwaren Uosterstorm in het achterdek van de Kantoeng lekkage was gekomen. Zondagavond 9 uur seinde de kapitein van de Huuiber aan zijn kanioor L. Smit en Co.'s Interna tionale Sleepdienst te Botterdam, dat de Kantoeng diie mijl binnen den vuurtoren van Eddystone was omgeslagen. De 4 runners konden gered wor den en Werden door de sleepboot Schelde aan boord genomen delburg en Vlissingen van Zierikzee, uit hel Brabantsche en uit Twente. Ook onze gemeente en omgeving le verden een prachtig contingent deel nemers; niet minder dan 400 leden van de afdeeling Waalwijk en Om streken, waren present toen Zaterdag avond pastoor Verhagen een H. Lof opdroeg voor de deelnemende pel grims; om daarna onder leiding van kapelaan Allard per extra-trein naar Amsterdam op te trekken. De regeling was, dank zij de goede zorgen van 't bestuur, maar speciaal van den secretaris, dhr. H. Klaassen, weer prima in orde en alles verliep dan ook vlot. Door de pelgrims werd een plechtig Lof bijgewoond in de kerk van de Pa ters Capucijnen aan de Tichelstraat waarna de afdeeling Tilburg de kerk verliet voor het houden van den Om gang en de afdeeling Waalwijk in de kerk bleef voor het hijwonen der plech tige gezongen H. Mis welke werd op gedragen door den WelEerw. heer W. Kolsteren, kapelaan te Raams- donksveer. De predikatie werd gehou den door den WelEerw. heer kape laan van Heusden. Hierna werd door de afdeeling in aansluiting hij de dui zenden de omgang gemaakt door de H. Stede. Ten ongeveer kwart over negen Zon dagochtend was men weer in onze ge meente terug. BASILIEK VAN ST. JAN. Zaterdag 12 Juni zal deken van St. Jan in den Bosch, de HoogEerw. heer J. Brekelmans geboortig uit Waalwijk zijn veertigjarig priesterfeest en te vens zijn koperen feest als herder van de parochie van St. Jan en als kanun nik \nn het Kathedraal Kapittel vie ren. De jubilaris wenscht op dien dag geen uiterlijk feestvertoon, doch uit sluitend een kerkelijk feest. Uit de parochianen heeft zich nu een eere-comité en een comité ge vormd die de viering van het feest thans voorbereiden. Men wil het geschenk laten bestaan uil een centrale verwarming van de basiliek van St. Jan. Uitvoerig weerlegde pleiter ten slotte üe aanvallen van üe gedaug üeu, waarbij hij toegaf, dat bet wel eens kan zijn voorgekomen, üal een liiiaalhouüer een niet voldoende weekloon baalde, doch ook daarin is, aldus pleiter, thans voorzien door bet nieuwe tiliaalboudersconlracl, waarin minimum loom n worden gegarandeerd, welke voor de kleine plaatsen 1 2U bedragen. Mr. Natbans constateerde dit laatste met vreugde en nam even eens gaarne hel aanbod van een commissie van onderzoek over de vraag, of de gesties van Bala oeco- nomiscb toelaatbaar zijn, aan, waai uit blijkt, dat du actie van gedaagden reeds resultaten heeft afgeworpen. Pleiter verdedigde deze actie, en betoogde dat de wijze, waarop Bata arbeid iaat verrichten en haar iiliaalhouders exploiteert, ten einde uaardoor de prijzen te kunnen drukken, een beroep op T algemeen belang rechtvaardigt. De artikelen zijn hierop gebaseerd en nimmer heelt het oogmerk om te beleedigen voorgezeten. Wat in de artikelen geschreven slaat, stemt overeen met de waarheid, hetgeen pleiter aanbood te bewijzen. Voorts betoogde mr. Nathans, dat het niet aangaat, zooals de dag vaarding doet, bepaalde uitlatingen uit haar verband te rukken, om zoo het beieedigende karakter aan te toonen. Men moet de artikelen in zijn geheel lezen en dan komt men tot een geheel tegenoverge stelde conclusie. Door het optreden van Bata zijn de toestanden in de schoenenbran- che aanmerkelijk slechter geworden en het is ons goed recht, beslooi pleiter, daartegen op le komen. De rechtbank zal op 8 April uiispraak doen. Bij de terechtzitting was zeer veel belangstelling, o.a. waren aanwezig de beide directeuren der N.V. „Bata" te Best, met den commissaris Mr. Mut- saerts uit Amsterdam; van de zijde van den Ned. Bond de heer W. Don ker Pzn. en voor De Schoen de ge daagden de heeren Frans Hessels en J. A. Melhado. op naar de begraafplaats vervoerd, waar het is opgebaard. Men vermoedt, dat de heer H. door den harden wind van zijn fiets is ge waaid, tegen den steenen glooiing is geslagen, welke een hoogte heeft van anderhalven meter en vervolgens in hel water is terecht gekomen. Aange zien het ter plaatse slechts ongeveer zestig centimeter diep is, neemt men aan, dat de heer H. door den val be wusteloos is geraakt en daarna in het water is gestikt. Het ongeluk moet tegen negen uur zijn gebeurd. Auto bij Schardam te water gereden. Drie Volendammers verdronken. De gladheid van den weg was de oorzaak van het ontzettend ongeval, dat gistermiddag drie slachtoffers heeft geëischt. Een personenauto met vier Volendamsche visschers en een chauffeur, terugkeerend van een tocht naar Bolsward, gleed in een bocht van den berm, sloeg over den kop en verdween in het drie meter diepe water van de breede Ringvaart De drie personen die achterin zaten, konden zich niet bevrijden en werden na omstreeks een uur levenloos opgehaald. De beide anderen wisten zich te redden. 500 Ford Autobussen voor Detroit. Het centrum der automobielin dustrie, Detroit, heeft een groote order geplaatst voor autobussen voor de stadsdiensten en in deze gemeente die om zoo te zeggen met automo bielen opstaat en naar bed gaat, was er extra groote belangstelling voor het besluit De order van 500 autobussen weid gegeven aan de Ford Motor Comp. voor levering van 23 per<oons bussen uitgevoerd in trammodel. De eerste nieuwelingen zijn reeds in dienst gesteld. Het schip was voor l'/a miliioen verzekerd. De verdere berichten meldden dat de tinbaggermolen gezonken was. Dit blijkt achteraf onjuist. Gisteren werd iaat in den middag geseind dat de tinbaggei molen Kantoeng, waarvan men aanvankelijk meende dat hij gezonken was,ondersteboven drijvende was gesignaleerd. De Humber en de Schelde zijn toen onmiddellijk op zoek gegaan. Vol gens een bericht zau Lloyds zijn zij des avonds zes uur bij den veron- gelukleti molen aangekomen. Deze bevond zich bij Peucarrau Head, ter hoogte van Fowey. Tevens had den twee Engelsche sleephoolen, de Pendennick en de Galland zich naar het wrak begeven. Hoewel de „Kantoeng" is gevonden, gelooft men niet dat zij behouden kan worden. Men zal moeten besluiten om liet gevaarte op te blazen en te doen zinken. Waar het gedeelte onder wa ter 27 M. is, is het niet mogelijk om het in een haven binnen te sleepen. STILLE OMGANG. De eerste nacht van den Stillen Omgang heeft weer duizenden uit den lande in zwijgende pelgrimage naar de Mirakelstad gebracht. Extra treinen en bussen voerden in den laten mid dag en in den avond van dichtbij en van ver de ommegangers aan, die zicli door de nat.koude sneeuwjacht van heel den dag niet lieten afschrikken. In den nacht gingen 25 tot 30.000 mannen den historischen weg door het hart van het oude Amsterdam. Van heinde en ver kwamen zij weer. Van Groningen zoowel als van Mid- Heling. Voor het gerechtshof heeft in hooger beroep terecht gestaan de arbeider P. J. L. uit Raamsdonk, die veroordeeld w?.s tot een maand gevangenisstraf omdat hij te Raams- donksveer op 2 November 1936een rijwielbelastingmerk en een rijwiel- dynamo, von diefstal afkomstig, uit winstbejacht heeft verborgen. Het gerechtshof heeft thans in deze zaak uitspraak gedaan en de straf verhoogd tot zes weken gevan- genisstiaf. Bat'a en de schoenindustrie. Het proces tegen den Nederl. bond van schosnmakarspatroons- en sctioenwinkaliersvereenigin- gen en tegen da redactie van De Schoen. Gisteren zijn de pleidooien ge houden in de procedure, welke de N.V. Bala fabrieken te Best heeft ingesteld tegen den Nederlandschen bond van schoenmakerspatroons- en schoenwinkeliersvereenigingen en tegen de heeren Frans Hessels. hoofdredacteur van het vakblad De Schoen en J. A. Melhado, redacteur van dat blad. In deze rrocedure heeft Bata gesteld, dat zij door verschillende artikelen in De Schoen, welke zij voor haar beleedigend achtte, schade heeft geleden, terzake waarvan een schadevergoeding van f20.000 wordt gevorderd. Beeds eerder had Bata in kort geding een verbod van dergelijke artikelen gevraagd, doch de president achtte ten deze geen termen voor een voorziening op korten termijn aanwezig, welke beslissing in hooger beroep door het gerechtshof werd bevestigd. Voor Bata werd heden gepleit door mr. J. van Dijk uit Eindhoven en voor de gedaagden door mr. W. Nathans uit Den Haag. Mr. van Dijk zette uiteen, dal in tegenstelling met de bewering van gedaagden hier wel degelijk de opzet om te beleedigen heeft voorgezeten, terwijl een beroep op het algemeen belang of noodzakelijke verdediging naar zijn meening niet opgaat, aan gezien de artikelen de grenzen van een behoorlijke bestrijding over schrijden. Daarom moet aan een dergelijke actie een einde komen en kunnen artikelen met een strekking en inhoud als de onderhavige niet worden getolereerd. Wal de aantijgingen in die ar tikelen betreft ten aanzien van de gesties van Bata, zeide pleiler, dat Bata volkomen bereid is, haar handelingen, waarbij met allerlei oorzaken moet worden rekening gehouden, aan het oordeel van een onpartijdige commissie te onder werpen. Uit bovenstaande mededeelingen van Mr. van Dijk blijkt, dat Bata reeds geneigd is tot het benoemen van een onpartijdige commissie om rapport uit te brengen over de toestanden in en om dit bedrijf en voorts dat de fi liaalhouders een gegarandeerd mini mum krijgen op kleine plaatsen van 20.—. We zouden zoo zeggen, dat er dus door de bewuste publicaties al heel wat ten goede is bereikt voor de be treffende personen, maar ook voor de concurrentie. De DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op den onbewaakten spoorwegover gang hij den Amstelveenscheweg te Amsterdam is Zaterdagmorgen te kwart over tien een vrachtauto door een trein gegrepen. De vrachtauto werd over een afstand van honderd meter meegesleurd. Van de inzitten den werd de chauffeur levengevaar lijk en diens knecht licht gewond. Op den onbewaakten overweg Beek-Princenhage, ter plaatse Lies bosch, is Zaterdagmorgen de zoon van den bierbrouwer Noren uit Prin- cenhage mei zijn auto door den snel trein, die te 10.17 uur van Breda naar Roosendaal was vertrokken, gegre pen. De auto werd over een afstand van honderd meter meegesleurd. De heer Noren werd op den berm van den weg geslingerd, waar hij zwaar ver minkt bleef liggen. Hij moet op slag dood zijn geweest. Nadat deze aanrijding was geschied, naderde de sneltrein uit Roosendaal naar Breda, terwijl de auto nog op de rails lag. De trein reed over den reeds zwaar gehavenden auto heen, waar door deze volkomen vernield werd. ARTS TE SPAKENBURG VERDRONKEN. Maandagochtend is te Spakenburg de 25-jarige arts uit Amsterdam op tragische wijze om het leven gekomen. De heer H., die sinds enkele dagen de practijk waarnam van een dei plaatselijke doktoren die kort geleden een operatie heeft ondergaan, had omstreeks half negen zijn woning ver laten om per fiets een aantal patiën ten te bezoeken. Toen hij na een:ge uren niet terugkeerde, ontstond groott ongerustheid. Ónder leiding van dokter Warmolts en de politie ging men op onderzoek uit en zocht men den omtrek af. Een inwoner van Spakenburg heeft omstreeks het middaguur op den Zeedijk ten Zuiden van de haven de vreeselijke ontdekking gedaan, dat het lichaam van den vermiste onder aan den dijk in het water lag, terwijl het rijwiel zich nog op droge bevond. Hij heeft den drenkeling onmiddellijk op den kant getrokken, doch de levens geesten bleken te zijn geweken. Het lyk van het slachtoffer is daar- WIELRENNEN. Zesdaagsche van New-York door AertsDebruyker gewonnen. De laatste avond van de Zesdaagsche van New-York kenmerkte zich door een nerveuze stemming onder de renners, daar de combine weer hoogtij vierde. Pij nenburg slaagde er in met zijn koppel- genoot den achterstand te verminderen tot op een ronde, terwijl het koppel Wals—Giogetti er in slaagden zich bij de kopgroep te voegen. De eindstand was als volgt 1 AertsDebruvcker 1091 punten. 2 Ignat—Diot 977 punten. 3 Thomas—Reboli 854 nunten. 4 Gebr. Peden 471 punten. 5 Wals—Giorgetti 265 punten. Op een ronde 6 PijnenburgAudy 847 punten. 7 Di PacoAllen 621 punten. In totaal werden afgelegd: 3814.50 K.M. Het dient vermelding dat bet koppel PijnenburgAudy dat aanvankelijk op 20 ronden lag, deze achterstand tot op een ronde wist te reduceeren betgeen wel een bijzondere prestatie mag ge noemd worden. Pijnenburg komt terug Naar wü vernemen is Pbnenburg Maan dagmorgen met de „Bremen" van New- York naar huis gereisd. De reden van deze plotselinge terugkeer is ons nog on bekend. Hij gaat dus niet naar Chicago. Guimbre'iere is al naar Europa terug. Met wie Staats nu in Chicago zal star ten is nog onbekend. Frans Sl.aats. Het is jammer dat onze Waalwiiksche favoriet, Frans Staats, de Zesdaagsche van New-York niet heeft kunnen uitrij den. De vermoedelijke oorzaak van zijn opgeven zal wel een val geweest zijn, doch iets positiefs kunnen wij hierover niet meedeelen. Wij kunnen onze legers echter wel ver tellen, dat niet tegenstaande de geruch ten, als zou Frans met Pijnenburg naar Europa terugkceren, deze op onwaar heid berusten. Wel heeft Pijnenburg de terugreis aanvaard, in gezelschap van den Franschen Zesdagenrenner Guim- bretiére. Wie Frans Staats nu in do Zesdaag sche van Chicago, die a s. Zondag begint, tot koppelgenoot zal hebben, blijft echter een raadsel. De heenreis met de Paris is naar ieders tevredenheid verloopen. Bij zijn aan komst in New-York schreef Frans dan ook dat hij zich aan boord geen oogen- blik verveeld heeft en alhoewel er op eenige traiecten nogal slecht weer was, ook geen last heeft gehad van zeeziekte, het schip kon vo'gens zijn schrijven wel on zijn kop gaan staan, zonder dat hij hier hinder van ondervond. Hii heeft dan ook ten volle kunnen profiteeren van de genoegens die het leven aan boord hem bood, zooals de avon'ibals, bio^coonvoorstellirgen etc. Het is ech'er wel te begrijpen dat zij zorgden in con ditie te blijven, en niet te laat naar bed gingen. Over New-York was Frans vol bewon dering. Parijs kan, zoo schrij't hij. hier nog niet aan tippen. Deze were'dstad van den eersten rang scbiint ech'er ''e wisselvalligheden van ons klimaat geë fd te hebben, want 's-morgens nada' zij de bagage aan wal hadden gebracht, was het weer schitterend, en leek het zrmer. En deze morgen werd dan ook besteed aan de training, doch 's middags sneeuw de en vroor het, dat he' een lust was. Laten we hopen dat Frans a.s. Zondag geheel fit aan den start van de Zes daagsche. te Chicago, mag verschijnen en in Amerika evenveel lauweren mag oogs ten als hij hier in Europa reeds vergaard heeft. Jammer is 't, da» 't koppel Slaats Pijnenburg niet in Chicago kan star ten.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3