Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen: m „RDORD BRABAIID" 6EURAAED UIQRDER DAMES I.A.Rijhers, HeisWsGrey.-Capslle J ¥17 I V I. A J v ah 7 DE GOUDEN BRUG Economische en sociale politiek. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. Onze defensie. FE UILLETO N NUMMER 22. ZATERDAG 13 MAART 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ef Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wij Nederlanders blijven den oor log in ons hart verfoeien, zullen hein nooit begeeren of beginnen. Maar we willen er ook geen slacht offer van zijn en mogen ons niet weeiioos maken. Wij, moeten ons in alle takken van krijgsbedrijf naar de mate onzer bescheiuen middelen bekwamen en ons wapenen zoo goed als we dat kunnen en inmid dels God bidden dat we er nooit gebruik van behoeven te maken. Als één volk onschuldig is aan de misdaad van den uitgebroken ooilog dan is het onze, zei Troelstra in Aug, 1914. En zoo kan ook nu worden getuigd: Als één volk den bewape ningswedloop niet wil,dan is het Ne- derlandsche Maar dat wij in de zuiging zitten, is een feit, dat men goed doet niet te verdonkeremanen, evenals het sti uisvogelpolittek is, het voor te stellen alsof de nood zakelijke bewapening, geen zware lasten op ons volk zal leggen om van nog zwaardere lasten in de toe komst nog niet te spreken. Maar als de noodzakelijkheiddringt dan zullen wij er offers voor over moeten hebben. Dat het volk dat wil, is wel duidelijk gebleken bij de behandeling van het wetsontwerp inhoudende defensie versterking dat in de Kamer zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, wat in geen vijftien jaar op defensie-gebied het geval was Aan dit gewichtige ontwerp ont- leenen wij een en ander ter oriën teering onzer lezers. Gewichtig was het inderdaad. Vooreerst wordt de eerste oefenings- tijd voor de dienstplichtigen van de zeemacht met een halfjaar verlengd en van 15 maanden op 21 maanden (die van kustwachters van 9 op 11 maanden) gebracht. De bedoeling is nl. de materieel-reserve van de Indische zeemacht daar niet onbe mand te laten, maar haar voor het ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 76. Betreed nu rustig den weg, dien ik je bereid heb. Hij is veilig en overzichtelijk. Leef bewust, dan zal je goed leven in den besten zin. Je bent een van God begenadigd kunstenaar en ook te dezen op zichte geldt dus het „Noblesse oblige"! Vergeet dat nooit! Wanneer je alles met Seeger hebt besproken, ga dan met Johan na naar Groningen. Je ouders ver langen naar hun jongen, uit wien een mensch is gegroeid en die nu op weg is beroemd te worden Voordien echter moet je in Wee- nen nog twee bezoeken afleggen en wel bij mijn oom Graaf Roy ter in de Beatrixgasse 5 en bij baron Berlingen, den intendant van de Staatsopera. Deze beide muziek liefhebbers waren het, die je werk bij het Philharmonisch orkest in troduceerden. Daarvóór heb ik me grootste deel in Nederland beschik baar te houden voor oefeningen. Eén kruiser, 3 jagers en 4 duik booten zullen dus de »thuis-vloot» vormen, terwijlde Indischezeemacht zal bestaan uit een dienstloende zeevloot van 2 kruisers, 8 lagers en 12 duikbooten, versterkt door één onbemande jager en 2 onbemande duikbooten, die bij reparaties in vallen. Tweede deel van het ontwerp is een verdeeling van de herhalings oefeningen over meer tijdvakken. Tot dusver had men twee herhalings oefeningen van ten hoogste 40 dagen. De 40 dagen worden nu over drie tijdvakken verdeeld van 13 dagen elk. De oefe.ffngen duren alleen voor de sergeanten 7 dagen langer en de grenswachters, die mannetje voor mannetje precies op de hoogte moeten zijn van hun taak, zullen na de tweede herhal ngsoefenmg eenige malen dienen op te komen voor een paar dagen in vervanging van een derde herhalingsoefening van 13 dagen. De zeemilitie, die steeds meer mecanicienswerk tedoen krijgt, zal evenals de grenswachters in verschillende tijdvakken geoefend worden. Het derde deel van het ontwerp schept de mogelijkheid om, in geval bij een nadere wet wordt besloten tot vergrooting van de lichtingsterkte men weet, dat de minister op 15 December j.l. reeds het denkbeeld opperde van 19.500 tot 32 000 man te gaan deze verhooging spoedig te kunnen invoeren. De verhooging kèn niet verkregen worden, zonder het aantal wegens broederdienst vrijgestelden van de lichting 1939 nvoorloopig» vrij te stellen,hetgeen practisch beteekent, dat de wetgever deze vrijgestelden, voor zooveel noodig. toch nog als gewoon dienst, plichtige kan aanwijzen. Van een agressieven bewapenings wedloop is in Nederland geen sprake. evenwel ook verzekerd van een zeer loffelijk critiek van Ernst Rung in Dresden. Deze, zoowel ajs kapelmeester Stieler te Leipzig voorspellen je talent het meest mogelijke succes. Vele goede wen- schen voor je toekomst moet ik je ook overbrengen van prof. Reh- berger uit Hamburg. Hetzelfde geldt voor Margot SeUert en Ger- trud Breda. Emma Koch behoeft niet meer te naaien. Zij wordt bin nenkort de vrouw van Maximiliaan Goll, wien ze een klein kapitaaltje mee ten huwelijk brengt, dat hem in staat zal stellen tot een uitbrei ding en verplaatsing naar een be tere omgeving van zijn antiqua riaat. Dat is wel heel wat nieuws in eens, beste Sylvester, maar vóór je in Weenen bent, zullen nog heel wat uren verloopen en in dien tijd zal je al wel lang tot het besef zijn gekomen, dat het alles niets bij zonders is en het eigenlijk alleen zoo en niet anders kon worden. En nu: Een voorspoedige reis! En alles goeds! RENATE. Een luid kloppen op de deur belet Sylvester Vonberg den brief voor de zooveelste maal opnieuw te le- Maar wij herbalen, dat de razernij rondom ons ook Nederland dwingt tot het nemen van maatregelen, waarvan men de beteekenis toch niet moet onderschatten. Misschien weet de lezer niet pre cies meer hoeveel dat wel is. Welnu, alleen reeds de Defensiebegrooting voor 1937 is ruim 80 millioen hooger dan die in 1935; daor komt voor de vloot per jaar nog een 25 millioen bij, alsmede voor het leger nog een 15 millioen. Ook wie de cijfers aan vaardt als noodig, zal wel toegeven, dat zij niet belachelijk zijn. Oud minister Mr. Steenberghe heeft dezer dagen op uitnoodiging van het R K. Werkliedenverbond een belangrijke radio rede voor de KRO gehouden over de taak van de overheid in dezen tijd. Het is voor ons niet doenlijk deze rede in extenso te geven, al was ze dat dubbel waard. We geven er hier en daar een brokstuk uit. Hij waarschuwde er ten sterkste tegen, dat men ten onzent in een VERZEKER U BIJ DE zen. Wat is er? vraagt hij ongeduldig en afwezig. De auto wacht, meldt zuster Llisateh. Het koffer is al ingeladen, voegt 1 herese er aan toe. Wat voor autoWat voor koffer. Nou voor de reis natuurlijk... Wij zijn met alles precies op tijd klaar. Als u nu niet voortmaakt, missen we den trein nog. Therese wordt bijna handtastelijk bij zooveel onbegrijpelijke passieve resistentie van den man, die er totaal verbluft en wat hulpeloos bijstaat. Het is goed, Therese; ga jij in- tusschen maar naar beneden. Ik zal hier wel helpen, besluit zuster Elisa beth. En als het meisje vertrokken is, zegt ze tot Sylvester: Ik heb m'n instructies van me vrouw Lien en breng u zelf nog naar den trein. Daar kan ik u gerust aan uw lot overlaten. U bent nu weer vol komen hersteld. Daarmee helpt ze Sylvester met rustige beslistheid in de bontjas, welke over haar arm hangt. Mevrouw von Lien.Duide lijk den klemtoon leggend op het, rijd van nog rustig opgaande con- juctuur te vroeg restrictie maat regelen zou nemen. We zouden dan de kans, die we hebben om ons eeniger mate van de zware depressie te herstellen, zelf ont nemen. Een van de eerste voorwaarden voor een goede economische politiek is, dat deze tengevolge moet hebben, dat de kostprijs in Nederland niet hooger is dan die van de rest van de wereld. Een dergelijke politiek toch heeft tengevolge dat 't grootst mogelijk aantal menschen aan het werk komt in ons bedrijfsleven en dat de rentabiliteit van dat bedrijfs- leven, eveneens een onmisbare voorwaarde, niet alleen voor de volkswelvaart, maar vooral ook voor de werkgelegenheid verzekerd wordt, Hiervoor is de monetaire politiek van buitengewoon groote beteekenis. De thans door de re geering gevolgde richtlijnen, dat de monetaire politiek in de eerste plaats dienstbaar gemaakt dient te worden aan de rentabiliteit van de bedrijven, waarborgt een juiste politiek in dit opzicht. De gunstige gevolgen gedurende de laatste maan den zijn mede een aanwijzing voor de juistheid van deze richting. Onze handelspolitiek zal dus eenerzijds dienstbaar gemaakt moe ten worden aan de bescherming van de binnenlandsche markt, anderzijds aan de vergrooting van onzen export. Wil men deze beide doeleinden bereiken dan zal het noodig zijn, dat men meer dan tot nu toe aandacht wijdt aan't middel van de invoerrechten. De bevordering van de indus trialisatie zal echter niet zoo zeer gezocht moeten worden in het verstrekken van kapitaal van over heidswege als wel in het scheppen van de voorwaarden waardoor de bedrijven hier te lande rendabel kunnen werken. De aanpassing van hst kostenpeil aan het wereld peil is daarvoor de eerste voorwaarde. Wat de ordening betreft is het noodig op de ee»ste plaats, dat de ondernemers zelf trachten te komen door hem zelf er aan toevoegend ade- lijke praedicaat, herhaalt de portier van Hotel Imperial te Weenen Stefan Szartossy's vraag. Tjadie had kamer 86, maar ik weet niet, of ze er nog isde koffers zijn tenminste al afgehaaldde rekening is ook al betaaldmaar ik zal eens even laten informeerenen hij wenkt zijn protégé, liftboy nr. 5. Stefan Szartossy volgt den geuni- formden jongeling den trap op naar de eerste verdieping en stuurt hem met een respectabele fooi weg, als op zijn kloppen op de deur van kamer 86 Renate's stem antwoordt. Zij staat geheel reisvaardig voor den grooten toiletspiegel en trekt juist haar handschoenen aan. Zonder zich om te keeren, zegt ze tot den binnen tredende, in wien ze niemand anders dan een lid van het hotelpersoneel vermoedt Als er nog iemand naar me mocht vragen,. wilt u wel zeggen,. dat ik juist vertrokken ben Renate. Snel draait ze zich om en een diepe blos kleurt haar wangen. Oh Ik kon eenvoudig niet langer braaf en gehoorzaam wachten Rustig en vastberaden treedt hij op haar toe. Renate glimlacht en strekt beide voor een bezoek aan onze hoeden- zaak waar in ruime keuze, alle verschillend, U gaarne de nieuwsle modellen 1937 worden getoond- Dat kosl U niets, en dat verplich1 U tot niets I Een klein bericht, en wij zijn bij U. tot onderlinge overeenkomsten. Daarnaast moet de overheid leiding geven en stimuleerend werken. De uitvoering van dit beginsel mag echter niet leiden tot een passieve houding van de overheid, die in strijd zou zijn met haar plicht. Indien uit het bedrijfsleven zelf onvoldoende aan deze ordening zou worden meegewerkt, zal het op den weg van de overheid liggen, zoo noodig zelf in te grijpen. Daar< m is het van zooveel be1 lang, dat pogit gen in dit opzich worden aangemoedigd en verge makkelijkt. De eerste plicht ligt dus bij de ondernemers en de bedrijfsgenooten in het algemeen zelf, maar de tweede een even voorname plicht, bij de overheid. In dit verband is het maken van nieuwe wetten minder belangrijk dan de wijze waai op de huidige wetten worden uitgevoerd. In dit stadium is dit laatste voor het wel slagen van de ordening beslissend. Spreker eindigde met er nogmaals op te wijzen, dat er een groote samenhang bestaat tusschen de economische en sociale politiek. Tenslotte moeten wij de goede economische politiek nastreven om sociale doeleinden te bereiken. De wetten der rechtvaardigheid en naastenliefde zullen ook de econo mische politiek moeten beheerschen. De economische politiek zal, onder Gods Zegen, moeten leiden tot meer welvaart niet van een of enkele individuën, standen of groe pen, maar van ons volk in zijn ge heel armen naar hem uit: Wat heerlijk, dat je op het juiste moment ook.... ongenoorzaam kunt zijnStefan Joy istenem, roept Stefan Szar tossy trouwe Andor, oppasser b.d., thans majordomus, uit volle borst, terwijl tranen van blijdschap hem over de dikke wangen rollen. Dat is toch waarlijk een onverwacht geluk! Zijn oude kapitein is eindelijk ge trouwd en keert met zijn jonge vrouw terug in het fraaie huis in de Andras- syhut. Triomfantelijk zwaait hij het telegram uit Londen boven zijn hoo.d, terwijl hij het geheele dienstpersoneel bijeen roept: Julczi.... EtelkaImre. kom vlug. Koop alle bloemen bij elkaar, die er in Boedapest te krijgen zijn Einde. De Echo van het Zuiden, WaalwyKsclie en Langstraatsehe Courant) NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWARDEN

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1