Buitenlandsch Nieuws. ABONNEERT U OP DIT BLAD. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. lein het jeugdhuis „De Liebaard" te Baarn; door de R.K. Dekenale Jeugd raad Rotterdam het jeugdhuis „De Bocht" te Goirle; door de K.J.V. in het Bisdom Breda voor meisjes „Bou- vigne" te Ginneken en door de Jonge Werkman in het bisdom Roermond het Jeugdhuis „In 't Groenewoud" te Venlo. In deze huizen, die voor dit werk nog steeds beschikbaar zijn, werden opgenomen in 1933 2305 deelnemers met 13850 mankampdagen; in 1934 2053 deelnemers met 23192 mankamp dagen; in 1935 2400 deelnemers met 43360 mankampdagen en in 1936 2793 deelnemers met 32900 mankamp- dagen. In 19341935 kwam een aanzien lijke wijziging in dezen opzet der werkkampen, eenerzijds door 't plan Westhoff, anderzijds, doordat de mi nister van Sociale Zaken de landelijke commissie omzette in de rijkscommis sie van advies inzake het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid en zelf de administratie en subsidieering ter hand nam. De uitvoering van dit kampwerk werd door de Regeering niet zelf ter hand genomen, doch toevertrouwd aan 4 centrales, vertegenwoordigend de richting der verecnigingen, die zich tot nu toe met dit werk bezig hielden. Deze vier centrales zijn: de Katho lieke (Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg)de Protestant's Christelijke (Centrale voor Werkloo- zenzorg); de socialistische (moderne centrale voor werkloozenzorg) en de neutrale (Federatie voor werkloozen zorg). In 1935, ook begonnen met deze z.g. lange kampen, heeft de Katholieke Centrale op het oogenblik zes groote kampen, te weten: „Ons Werkkamp" te Rumpen, voor het Bisdom Roer mond, egalisatie van terreinen der Staatsmijnen; het werkkamp „Baast" te Ooslelheers, voor het Bisdom Den Bosch, onderhoud van een landgoed; het werkkamp „Kemperherg" te Schaarsbergen bij Arnhem, voor het Aartsbisdom onderhoud van het Na tionale park de Hooge Veluwe; het werkkamp „O.L. Vrouw ter Duinen" te Ossendrecht, voor het Bisdom Breda houwen van een huis en egaliseeren van terrein voor het jeugdwerk; het dienstbodenkanrp voor werklooze meisjes te Ginneken op „Bouvigne"; het werkkamp te Eginond voor het Bisdom Haarlem, waar de terreinen der voormalige abdij worden onder zocht, terwijl oök de provincie een werkobject aanbiedt. Naast deze lange werkkampen, waar in het verblijf der jongens 6 weken duurt, heeft de Nationale R.K. Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg in stand gehouden als voorbereidings kampen de korte werkkampen van 14 dagen in de jeugdhuizen, zoodat ge lijktijdig een 1000-tal jongens en meis jes in deze kampen aanwezig zijn. In totaal werden door de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloo zenzorg in 1936 in korte of lange kam pen ontvangen: 5633 deelnemers met 128272 mankampdagen. Ieder zal begrijpen, dat dit kamp werk èn van de overheid èn van de katholieke commissie groote bedragen aan geld vraagt. Terwijl de Overheid 75 pet. der uitgaven tot bepaald ma ximum subsidieert moet de Katholieke Commissie het ontbrekende bijpassen, voor 1936 een som van ƒ70.154.22. Daarvan subsidieerde het R. K. Werkliedenverbond ongeveer 30.000 terwijl de Nationale inzameling on der katholieken voor de jeugdwerk- loozen in 1936 een bedrag van ƒ42.734.77 voor dit doel opbracht. Toch is dit heerlijke werk voor onze werklooze jongeren deze financieele offers dubbel waard. Daarom blijft de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg zich in de belangstelling van Katho liek Nederland warm aanbevelen en daarom rekent de commissie opnieuw op de financieele steun der katholie ken, wanneer in de Mei-maand voor het kampwerk 1937 opnieuw een bij drage zal gevraagd worden, om dit werk te kunnen voortzetten. BELANGRIJKE GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft aan het col lege van kerkvoogden van de Nederl. Hervormde gemeente te 's-Gravenhage een bedrag van 10.000 gulden doen toekomen als bijdrage in de kosten van de verwarmingsinstallatie, welke in de Groote Kerk in verband met 't Prinselijk Huwelijk is aangelegd. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. De heer Everard van der Marck, directeur van de bekende drukkerij H. van der Marck Zonen N.V. te Roermond is bij den terugkeer van den onlangs gehouden voetbalwedstrijd DuitschlandHolland te Dusseldorf tegen een boom gereden. Hij werd ernstig gewond en werd in het zie kenhuis te Roermond verpleegd, waar z'n toestand steeds vooruitgaande was. Zaterdag is hij op 36-jarigen leeftijd echter plotseling overleden. DE DU1TSCHE CULTUUR EN DE JODEN. De rijkscultuurleider Hinkel heeft ter gelegenheid van de opening der cultuurweek te Maagdenburg een rede gehouden, waarin hij Adolf Hitler tot „eerste kunstenaar van hel Duitschc Rijk" proclameerde en tevens voor de eerste maal bekend maakte, wat Jo den en andere niet-„ariërs" in de spe ciaal voor hen gereserveerde theaters en op de door hen georganiseerde bij eenkomsten al dan niet ten gehoore mogen brengen. Hieruit blijkt, dat een Joodsch publiek geen kunst van niet- Joodsche Duitsche kunstenaars mag aanhooren, en dat Joodsche kunste naars dergelijke kunst ook niet mo gen opvoeren. De kunstenaar inag niet vergeten, dat hij politiek dient te handelen en te denken en dat hij politiek moet scheppen. Er mogen geen onpolitieke kunstenaars meer bestaan. De kun stenaar van heden ten dage moet po liticus zijn in den nationaal-socinlis- tischen zin van het woord. NAT.-SOCIALISTEN TE DANZIG KRIJGEN VERSTERKING. Het bureau van den Volksdag deelt mede, dat de lijstopvolger van den verleden jaar afgetreden leider der ontbonden sociaal-democratische par tij te Danzig, Julius Grossmann, als hospitant is toegetreden tot de nalio- naal-socialistische fractie in den Volks dag. Ook de sociaal-democratische af gevaardigde Schwertfeger en de Cen trum-afgevaardigde Gunther zijn als hospitanten naar de nationaal-socia- listische fractie overgegaan. BUDGET DER BRITSCHE LUCHT MACHT. Bij de indiening van de ontwerp- begrooting voor de luchtmacht heeft sir Philip Sassoon er de aandacht op gevestigd, dart deze begrooting, die 82.500.000 pond bedraagt, 36 millioen pond hooger is dan de voorgaande tegenover een gemiddelde van 18 millioen pond in de jaren, die aan de uitbreiding der bewapening vooraf gingen. HET VLAAMSCH-NATIONAAL VERBOND STEUNT DEGRELLE. In een te Brussel gehouden verga dering van het algemeen bestuur van het Vlaamsch-Nationaal Verbond werd de politieke toestand langdurig be sproken. Het bestuur bekrachtigde eenstemmig het besluit van den par tij-leider, Kamerlid Staf Declercq, „in den geest van het accoord V.N.V.-Rex en ten overstaan van de tegenstelling Van ZeelandDegrelle, geen eigen candidaat voor te dragen en aan de leden van het V.N.V. opdracht te ge ven de candidatuur Degrelle te steu nen". DE „SOïR" TOT 25.000 FRS. SCHADEVERGOEDING VEROOR DEELD. De Tweede Kamer van de civiele rechtbank te Brussel heeft heden uil- spraak gedaan in het proces dat Leon Degrelle tegen het dagblad de'„Soir" aanhangig heeft gemaakt, wegens „het publiceeren van lasterlijke artikelen". De Soir had fff verstaan gegeven, dat in Duitschland een fonds bestaat om de politiek in andere landen te hein vloeden en dal er contact bestond lusschen Degrelle en Duitschland. Be wijzen hiervan werden niet gegeven. Het vonnis noemde de artikelen in kwestie „lasterlijk, beleedigend en schadelijk". De Soir werd veroordeeld tot een schadevergoeding van 25.000 francs en publicatie van het vonnis in het eigen blad en tien andere bla den. Het blad heeft echter een tegen- eisch ingesteld, die later zal worden behandeld. DE STRIJD OM MADRID. Ten N.O. van Madrid in den Gua- dalajara-sector en ten Z.O. in het Ja- rama-gebied, trekken de nationalisten langzaam naar elkaar toe. Storm en zware regenbuien hebben de loopgraven wel in slooten veran derd en de wegen onbegaanbaar ge maakt, zoodat kanonnen en tanks in de modder blijven steken, maar des ondanks vermindert de afstand tus- schcn het Noord-Oostelijk en het Z.O. leger geleidelijk. Thans zijn zij nog slechts 60 K.M. van elkaar gescheiden en het zal, naar de speciale verslag gever van de Daily Telegraph, Pem broke Stephens, meldt, wel niet lang meer duren, of de beide legers zullen zich ten Oosten van Madrid met el kaar vereenigen en daardoor de al- geheele omsingeling voltooid hebben. Intusschen komt het bericht, dat 'l ellendige weer en de voortdurend sterke tegenstand der regeeringstroe- pen den opmarsch aanzienlijk ver tragen. CHRYSLER'S ARBEIDERS MOETEN BEDRIJVEN ONTRUIMEN. Op verzoek van de directie der Chrysler Corporation heeft rechter Campbell heden een bevelschrift uit gevaardigd, krachtens hetwelk de 6000 arbeiders, die nog altijd 9 fabrieken van hel concern bezet houden, de be drijven moeten ontruimen. Hebben zij aan dit hevel vóór Woensdagoch tend 9 uur geen gevolg gegeven, dan kan de directie de arrestatie van de bezetting eischen. Er in gevlogen 1 P. N. O. huisvrouw VV. te Vlijmen, ging boodschappen doen in Den Bosch. En natuurlijk werd ook een bezoek gebracht aan de Hema. Het scheen dat zij veel inkoopen moest doen want zij had twee groote tas- schen meegenomen. Al »winkelend« graaide zij in de Hema zoo eens tlink door de ten toon gestelde cousen en daarbij viel een paar op den grond. Zij bukte en »'t was pik in, het taschje in.a Toen naar de afdeeling ledeiwaren, daar was 't een porlemonnaie en een taschje die zij weer in de tasch liet glijden en... toen liep 't in de g »ten en was t uit rnet de pret. Zij werd gecon troleerd door een der chefs en,.... aar stond zij »met d'r mond vol tanden« en de gestolen goederen die uit de tasch kwamen, Wegens diefstal moest zij terecht staan, maar was niet verschenen. Een drietal getuigen verklaarde _e toedracht der zaak en lichtte toe hoe verdachte haar slag had weten te slaan. Het O. M. eischte twee weken gevangenisstraf. Uitspraak een maand gevangenis straf voorwaardelijk. Diefstal. J C. v. P., huisvrouw v. H. te Sprang Capelle, had zich schuldig gemaakt aan diefstal, Op 19 Nov. .1. had zij, ten nadeele van Clasina Treffers eveneens te Sprang Capelle, een fiets en een armbandhorloge weggenomen. Verdachte bekende. Uit armoede zou zij tot diefstal zijn gekomen. Zij verklaarde nog geld te moeten ont vangen van Clasina. De president merkt op dat zij dan toch in geen geval rr ag gaan stelen. Clasina Treffers, als getuige ge oord, bevestigde de ten laste gelegde 'ei ten. Conform den eisch luidde de veroordeeling flü.boete subs. 5 dagen hech'enis voorwaardelijk. AANRIJDING. Door het O. M. van 't Kantongerecht te 's-Bosch werd tegen L. alhier, die erbaliseerd werd, omdat hij dronken achter 't stuur, 2 aanrijdingen met z'n auto, die zonder licht reed, veroorzaakt had, vier weken hechtenis geëischt met intrekking van 't rijbewijs voor een jaar en 10 boete of 10 dagen hechte nis. De kantonrechter veroordeelde hem tot twee weken hechtenis, intrekking van 't rijbewijs voor een jaar en wegens 't rijden zonder licht tot 10 boete. I)E VERDUISTERING BIJ P»T.T. TE WAALW1UK. De Officier van Justitie bij de Ar- rondissements-Rechtbank te 's-Herto- genhosch heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Bossche Rechtbank waarbij de Ambtenaar der Posterijen te Waalwijk C. K., die zich aan verduistering van gelden heeft schuldig gemaakt, is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar. De Officier van Justitie had 10 maanden gevangenisstraf geëischt. DE BONTDIEFSTAL TE BREDA. In verband met den bontdiefstal bij de firma Pennock in de Eindstraal te Breda en waarbij de gearresteerde da ders bekenden den buit te Antwerpen te hebben verkocht, zijn op last van de justitie aldaar tal van huiszoekingen verricht. Daarbij is een groot aantal bont werken in beslag genomen, welke bontwerken niet alleen behoorden tot de te Breda gestolen, doch ook tot den buit van eenige den laatsten tijd te Antwerpen gepleegde bontdiefstallen. Het schijnt dan ook, dat de Breda- sche arrestaties mede willen leiden tot ontmaskering van een complot van bontdieven, die reeds eenige maan den de Scheldestad onveilig maken. ECHTELIJKE TWIST. Zondagavond omstreeks kwart voor zeven werden de bewoners van den Zuid-Singel te Bergen op Zoom opge schrikt door angstgegil van een jonge vrouw. Eenigen tijd later kwam de vrouw hevig bloedend naar buiten snellen, achtervolgd door haar man, gewapend met een broodmes, waar mee hij haar in het huis te lijf was ge gaan. Op straat werd de huiselijke twist nog voortgezet, doch omstanders wisten de vechtenden te scheiden, al dus de Crt. De vrouw, die geheel overstuur was, werd bij inwonenden binnengedra gen. Daar werd haar door een doktor de eerste hulp verleend. Zij had eenige steken in haar arm en een diepe won de in haar achterhoofd; de laatste was ontstaan, doordat zij in haar angst van de trap was gesprongen en met haar hoofd op een dar treden was gevallen. De man heeft de vlucht genomen, doch later heeft hij zich op het politie bureau aangemeld. Nadat de vrouw door den dokter was verbonden is zij naar de woning van haar ouders ver voerd. DOODELIJK ONGELUK. Maandagmiddag is in den Kerken boek te Nieuw Leusen van een bak kerswagen, welke met een paard be spannen was, hel tuig losgeraakt, met het gevolg, dat de wagen in een sloot reed, terwijl de berijder, H. Holtles, er onder terecht kwam. De man bleek ernstig te zijn gewond en is naar het R.K. Ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij kort na aankomst is overle den. ONTPLOFFING IN EEN VUUR WERKFABRIEK TE MANILLA. Te Manilla, de hoofdstad der Phi- lippijnen, is Maandag in een vuur werkfabriek een hevige ontploffing geschied, waarbij ten minste 28 ar beidsters het leven hebben verloren. Meer dan 30 meisjes en eenige man nen worden vermist. Een groot aantal arbeiders heeft zich kunnen redden door in een moeras lf springen dal langs eene zijde van het gebouw liep, maar hierbij hebben verscheiden men sehen hun ledematen gebroken. De directeuren van de fabriek, twee Chi- neezen, zijn reeds gearresteerd. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Zaterdagmiddag is op ongeveer 30 K.M. van Bourges, op de lijn Bourges- Montlucon in Frankrijk de sneltrein uit Motdore ontspoord bij het plaatsje. Corquoy. De locomotief, de kolenwagen, een bagagewagen en een passagiersrijtuig liepen uit de rails. Nader wordt uit Bourges gemeld, dat de reddingsmanschappen er in geslaagd zijn reeds acht lijken en acht gewonden, van wie twee ernstig, uit liet puin van de vernielde wagens te bergen. Volgens de laatste berichten is het aantal slachtoffers van den ramp tot vijftien gestegen, namelijk vier vrou wen, twee kinderen en negen mannen. De trein, die uit zeven wagens be stond reed met een snelheid van 80 K.M. Plotseling zag de machinist een ontwortelden boom over de rails val len. Onmiddellijk stelde hij de rem men in werking. Het was echter reeds te laat. De trein op den boom in De locomotief en de tender ont spoorden en even later kwam de trein met een hevigen schok tot stilstand. De voorste bagagewagen sloeg tegen den tender op, waarna de twee op den bagagewagen volgende personenrijtui gen eveneens ontspoorden. Het voorste dezer beide personen rijtuigen was van hout, met het nood lottige gevolg, dat de coupé's geheel in elkaar werden gedrukt. Een begrijpelijke paniek ontstond onder de passagiers. Gekerm en gegil steeg uil de puinhoopen op. De om wonenden poogden onmiddellijk hulp lë verleencn, doch veel konden zij niet uitrichten, daar de ontspoorde wagens in elkaar waren geschoven. Volgens de laatste berichten is het ongeluk veroorzaakt, doordat een groote olm door den storm was ont worteld en op de rails geworpen. Men kon den boom niet spoedig genoeg verwijderen en de machinist schijnt in den storm de knalsignalen, welke door een baanwachter op de rails wa ren gelegd, niet te hebben gehoord. Met een snelheid van 80 K.M. reed de trein op den boom en sloeg om. Ze ven coupe's van den eersten wagen werden geheel vernield. In botsing met een boom. Zaterdagmiddag heeft onder de gemeente Haaren (bij Oisterwijk) vlak voor het jeugdhuis »Gerra« een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee leden van één gezin zeer ernstig werden gewond en drie andere gezinsleden licht werden gekwetst. In de betreffende auto was de familie Zijlmans, Voorschotenlaan 71 te Rotteikiam, gezeten, bestaande uit vader, moeder, een 18 iarigezoon, een 20 jarige dochter en een zoontje van zeer jeugdigen leeftijd. De 18 jarige zoon, die de auto bestuurde, was nog pas circa 'n week in het bezit van 'n rijbewijs, doch had tot nu toe blijken van behoor lijke chauffeurkunde gegeven. Boven dien was 't op den weg zeer rustig en verkeerde ook het wegdek in gunstigen toestand. Des niettemin zagen voorbijgangers de auto plotseling van den rijweg afzwenken en met groote snelheid tegen een boom rijden. De botsing was zóó hevig, dat de auto vrijwel geheel vernield werd De auto was plotseling stuurloos geworden door het springen van een voorband. Van de inzittenden bekwam de bestuurder een zware hersenschud ding en andere verwondingen aan 't lichaam. Zijn vader, die naast hem zat, kwam er verwonderlijk goed af, want hij kreeg slechts een winkelhaak in de hoofdhuid vlak boven een der oogen. De 20 jarige dochter bleek zware verwondingen aan 't hoofd te hebbtn en bloedde hevig. De moeder had lichte verwondin gen, voornamelijk aan 't hoofd, maar was hevig geschokt door het gebeurde. Het kleine kind was er het Leste van allemaal af gekomen en vertoonde slechts wat onbeduidende schrammetjes. De bewoners van huize »Gerra« verleenden onmiddellijk alle hulp die voor hen in de gegeven omstan digheden noodig en geboden was. De lichtgewonden werden voorloopig in »Gerra« ter verplegingopgenomen, terwijl de beide zwaar gekwetste personen spoedig per ziekenauto naar het St. Elisabeths ziekenhuis te Tilburg weiden vervoerd. Daar zijn de drie licht gewonden later ook heen gebracht. De familie was op weg naar Eindhoven ter bijwoning van een Communiefeestje, zoodat ook op deze gebeurtenis wel een heel don kere schaduw geworpen is. Door een vrachtauto overreden en gedood. Gistermiddag is even buiten Einig- hausen, gemeente Limbiicht, de achttienjarige J. Schrijen uit Lim- bricht bij het per fiets passeeren van een in dezelfde richting rijden den vrachtauto, bestuurd door den heer K. uit Berg Urmond, met dit voertuig in aanraking gekomen S. kwam onder het linkerachterwiel van den wagen en werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. Kindje onder auto geraakt en gedood. Te Hippolytushoef (Wieringen) is vanmiddag het vieijarig dochtertje van den heer P. ten Bi kkel in de Beltstraat onder de vrachtauto van den heer E. geraakt. Het meisje werd zoo ernstig gewond, dat het onmid dellijk is overleden. Het kindje, dat in de nabijheid van de vrachtauto speelde, viel juist op het oogenblik, dat de bestuurder, die zijn auto wilde keeren, achteruit reed. Een ongeluk was daardoor onvermijdelijk Een z.g. arm vrouwtje, dat een kapitaal bleek te bezitten. Eenige dagen geleden werd de politie te Schiebroek in kennis gesteld van geruchten die er liepen over een alleenwonend ongehuwd, 70 jarig vrouwtje, waarmede iets niet in orde zou zijn. De politie ging eens kijken, doch toen het vrouwtje zelf achter een gordijntje zich liet zien, heeft ze de bewoonster verder ongemoeid gelaten. Twee dagen later deelden buren, het vrouwtje woonde in de Vondelstraat te Schiebroek, mede, dat er uit de woning een ondragelijke stank kwam Weder verscheen de politie voor de deur, doch nu werd geen gehoor gegeven en bij pogingen om de denr te openen, bleek die ge barricadeerd. Aan de achterzijde van de woning verschafte zij zich daarop toegang. Men vond het vrouwtje te midden van een onbe- schrijfelijken rommel in de achter kamer in een kist liggen. Ze was ernstig ziek, zoodat dr. Albronda overbrenging naar een ziekenhuis gelastte. Daar is ze een half uur na aankomst reeds overleden. In de woning deed de politie merkwaar dige ontdekkingen, overal in doosjes, taschjes, kisten vond ze gouden en zilveren munten, vervolgens gouden sieraden en spaarbankhoekjes met f 10.000.— er op ingeschreven. Het vrouwtje, dat altijd zeer eenzelvig had geleefd en naar men meende in armoedige omstandigheden ver keerde, bleek slechts een paar verre verwanten te hebben, die zich haar slechts nauwelijks herinnerden. Auto te Zoelen in de Linge gereden. Vijf personen verdronken. Vier landbouwers uit de Gelder- sche gemeente Rijswijk begaven zich per auto naar de Paaschvee tentoonstelling, welke gisteren te Tiel wordt gehouden. De auto werd bestuurd door den ongeveer 20- jarigen J. van den Berg. Voor de brug over de Linge te Zoelen staat een tol. Nadat de auto weer in beweging was gegaan, zag de tol- bewaarster mej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, tot haar grooten

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2