Plaatselijke Berichten. Onze SiolzniOerdiensl VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. 15 cent per uur Fa. Anton Holtgrefe Woensdag 31 Maart 1937 No. 27 De Echo van het®Zuiden Tweede Blad DRUNEN. LEDERFABRIEK IN BEDRIJF! Naar wij met groote belangstelling vernemen heeft de heer Ivo van Ha ren de groote lederfabriek v.h. Van Iersel Witlox Co., aan de Burge meester van der Klokkenlaan alhier, (gebouwen, machines en alles wat an nex is) die geruimen tijd buiten be drijf geweest is, aangekocht. De bedoeling is deze uitgebreide le derfabriek weldra in werking te bren gen voor de fabricage van zoolleder voor eigen schoenfabrieken en na verloop van tijd ook een gedeelte te benutten voor de vervaardiging van een bepaald artikel overleder. Het is niet uitgesloten dat later bij uitbreiding van fabricage ook voor han del en export gewerkt zal worden, waar deze fabriek een bedrijfsopper- vlakte heeft van ±15.000 M2, geëigend voor een capaciteit van 1500 huiden per week, zoodat er groote mogelijk heden voor de toekomst bestaan. De kantoren die op 't oogenblik be zet zijn door den lederhandel van den heer N. Pessers, zullen in September a.s. vrijkomen, daar deze lederhandel gevestigd wordt in het pand der fa. Ro senberg in de Mr. van Coothstraat, thans als ledermagazijn in gebruik der N.V. Hollandia en welk gebouw door den heer Pessers is aangekocht. De lederfabriek wordt onderge bracht in eene nieuwe N.V., die we derom in 't geheele Van Haren-con cern wordt ingeschakeld. Dit concern omvat dan een viertal fabrieken in Waalwijk, n.l. de hoofd fabriek, de fabrieken voorheen der fa.'s Oomens en Donkers en nu deze leder fabriek, met een 50-tal winkels en een personeel dat de 1000 reeds heeft over schreden en hetwelk 't grootste schoe nenconcern van ons land is. Het is zeer zeker een zeer verheu gend feit dat onze gemeente op dit ge bied verre aan den spits blijft gaan en dat er wederom nieuwe werkgelegen heid komt door deze lederfabriek, die indertijd aan ongeveer 100 arbeiders arbeid verschafte. Den energieken ondernemer ook thans wederom 't beste succes. Tenslotte vernemen wij nog dat de heer Jan van Iersel Jr. alhier is be noemd tot looimeester der nieuwe le derfabriek. Nationaal Huwelijksgeschenk. De burgemeester dezer gemeente heeft namens het Algemeen en Provinciaal Comilé voor de aan bieding van huwelijksgeschenk aan H.K. H. Prinses Juliana dank ge bracht aan het Plaatselijk Comité voor 't aanbieden van een nationaal huwelijksgeschenk aan II K. H. Prinses Juliana voor de verleende medewerking tot het inzamelen van gelden tot het voorschreven doel. f Mevr. C, Verwiel-Jansen. f In den ouderdom van bijna 80 jaren overleed alhier (v.m. Besoijen) mevr. C Verwiel-Jansen.ecbtgenoote van wijlen den edelachtb, heer C. G. Verwiel, burgemeester van Besoijen. De overledene heeft voor de plaats harer inwoning en later voor dit deel der gemeente Waalwijk zejr veel gedaan, vooral op charitatief gebied. Zij was presidente der St. Elisa- beths-vereeniging, voorzitster van het meisjes-patronaat en Hoofd- therorierster der H. Kindsheid. Voor deze instellingen heeft zij zich steeds alle moeite gegeven, vooral voor de St. Elisabeths—ver- eeniging en het Meisjes-patronaat; de uitvoeringen van dit laatste hadden steeds haar bijzondere zorg en alles werd in het werk gesteld om de meisjes aangenaam en prettig bezig te houden om haar den weg naar het patronaat te doen vinden en behouden; ook aan de St.Elisa- beths vereeniging waren hare goede zorgen gewijd en de behoeftige moeder heeft veel aan haar te danken gehad, terwijl ook de stille armen door haar niet vergeten werden en velen znllen zeker een hartelijk gebed van dankbaarheid voor hare zielerust storten. Bijzondere liefde koesterde zij voor den luister van Gods huis en zijne plechtigheden, die zij or alle moge lijke wijzen bevorderde. Naast hulp en stutse die zij zoo velejaren voorden beminden burger vader geweest is, heeft Zij voor het godsdienstig en charitatief leven in de parochie van O, L. Vrouw On bevlekt Ontvangen zeer veel nuttigs verricht, waarvoor haar het loon hopelijk reeds zal zijn toebedeeld. Zij ruste in vrede. R.K. Kiesvereeniging. Wij herinneren eraan dat heden avond in den R.K. Gildenbond de algemeene jaarvergadering van de R.K. Kiesvereeniging zal worden gehouden. Voorts vernemen wij dat Mr. Dr. Deckers zich bereid verklaard heelt op den Landdag te Waalwijk een spreekbeurt te vervullen. Met het oog hierop zal de Land dag vermoedelijk 18 en niet 11 April gehouden worden. Volkmatinée Liedertafei „Oefening en Vermaak'*. Zondag, len Paaschdag 1.1. gaf de Liedertafel «Oefening en Vermaak» haar tradioneel Volksmatinée in «Musis Sacrum», welk voor eenieder vrij toegankelijk was. Door medewerking van het Ge mengd Koor der Liedertafel, als mede het optreden van een terzet voor sopraan, tenor en bas, was er een zeer gevarieerd programma. De verschillende nummers werden alle op schitterende wijze uit gevoerd en het is jammer, dat gezien het slechte bezoek, 't Waal- wijksche publiek zoo weinig belang stelling toont voor deze ongetwijfeld mooie uitvoeringen. De afwezigen hadden weer ongelijk. Wegens ongesteldheid van den heer Gerritsen stond dez uitvoering onder leiding van den heer Louis Sars, die zich uitstekend van zijn zware taak gekweten heeft. Velen maakten reeds gebruik van 1 uur zuigen is een plezier, 3 uur vegen en borstelen is een kwelling 1 1 uur zuigen verwijdert stof en vuil, 3 uur vegen verplaatst slechts 'tstof. 1 uur zuigen per week beteekent grondig reinigen. 1 uur vegen per dag beteekent den anderen dag opnieuw beginnen. Bespreekt even Uw stofzuiger; het is gemakkelijker 1 Of even een tele foontje aan nr. 72. „Judas". Maandag, 29 Maart 1.1. werd in de groote zaal van de R K. Gilden- ond een uitvoering gegeven, die gezien de publieke belangstelling en het schitterende spel wel uitste kend geslaagd mag heeten. De R.K. Tooneelvereeniging D. V. S. V bracht een werk voor het voetlicht in 4 bedrijven en 3 tus- schenspelen, getiteld »Judas» van den bekenden auteur Leo van Lan- deren. Hier werd de ondergang ge schilderd van een jongen man, die zich zoo zeer liet leiden door hartstochten, geld en eer, dat hij zelfs den Messias hieraan dienst baar wilde maken en aldus de schande wordt van zijne goede ouders. Stelde Jezus eens een daad van opperste liefde, Judas verlaagde zich tot de zwartste daad van ondank baarheid, hij heeft zijn meester ver raden, met een huichelachtig mid del een kus. Ontdaan van zijn sterke histori sche kleur, is het dus het dood- alledaagsche, maar tevens huivering, wekkende verhaal van een jongen, die van kleine vergrijpen langzaam tot erger komt en eindelijk de grootste misdaad beging, die ooit begaan kon worden, een Godsnioord. De persoon van Judas werd op bijzonder karakteristieke wijze ver tolkt door den heer Jac. M. Didden. De andere figuren in dit spel dienen enkel om de uitbeelding van dezen langzamen zieledood mogelijk te ma ken en we mogen zeggen dat alle medewerkenden hierin, zonder uit. zondering, uitstekend geslaagd zijn. Ook kunnen we niet anders dan lof uitspreken over de prachtige decors, costuums en grime, de schit terende verlichting en de geheel nieuwe tooneelen. De regie en de grime die resp. in handen waren van de heeren Jac. Didden en Jan Hombergen, waren uitstekend ver zorgd. Het geheel maakte een zeer artis tieke indruk, gaf blijk van veel studie, goede leiding en beleving van ieders rol en was dus een groot succes. Zooals bekend zal dit grootsche werk herhaald worden voor de leden der R. K. Werkliedenvereeni- ging op Zondag 11 April a.s. Aanbesteding. Uitslag aanbesteding magazijn en garage voor de fa. S. Maiburg te Waalwijk, onder architecteur van den heer A. van Huiten Jr. alhier: M. Kleijngeld, Waalwijk A f1569. B f 1387.— C. v. d. Zanden, A f1553. B f1351.- Z. Treffers en Zn. A f1545.— B f 1349.— A. van Hilst A f1540. B f1338 G. van Heesch A f1500.— B f1330.— M. Blom, R'donksveer A f 1560.50 B f1328.- J, Mahieu, Waalwijk A f1511.— B f1317.- J. Hoogendoorn, A f 1510. B 11316. A. den Teuling A f1288.— B f 1089. Gegund aan den laagsteninschrijver. Waalwijksche Burgerwacht. De afdeeling St. Antoniusparochie der WaalwijkscheBurgerwacht hield Maandag haar eerste schietwedstrijd van het seizoen. Er werd geschoten met scherp no. 1. De hoogste zes schutters waren: W de Rooij 43 punt., F. Mulders 39, P. de Haan 38, H.van Beurden 37, M. de Rooij 36, J. van Loon 35 pnt. Brand in het Stationskoffiehuis. In den nacht van Maandag op Dinsdag ten omstreeks 2 uur is brand uitgebroken in het Stations koffiehuis bewoond door den heer Berthus van Sandbrink, eigendom van mej. de wed. A. van Vught. Eenige late voorbijgangers zagen vlammen uit het achterhuis opslaan, vermoedelijk veroorzaakt door een gebrek aan den schoorsteen en maakten alarm. Zij waarschuwden den heer S. die alleen thuis was, waar de verdere familie op reis was. Vanuit het café kon men de po litie nog opbellen, die de brandweer alarmeerde welke spoedig ter plaatse verscheen en het vuur krachtdadig aanpakte. Het kon eehter niet baten, het vuur greep heftig om zich heen, waar het een vrij oud gebouw be treft, met riet onderschoten enz. In korten tijd was het geheel uit gebrand en schoten er niets over dan vier opgaande muren en van den inboedel kon ongeveer niets worden gered, alleen wat tafeltjes, stoelen, enz. in 't café zijn gespaard gebleven. De motorbrandspuit, behoefde geen dienst te doen en de brandweer die stond onder leiding van den heer de Hoop bepaalde zich dan ook in hoofdzaak tot het bespuiten van den inwendigen vuurgloed. Vele inwoners, die van het ge heele geval niets gehoord of ge merkt hebben, stonden 's morgens wat vreemd op te zien en niet min der de vele schoenreizigers die in dit stationskoffiehuis steeds hun kof fers des avonds in bewaring geven tot den volgenden reisdag. Voor sommigen van hen levert deze brand ook nog een schadepost op, waar hun monsters verbrand of bescha digd zijn. Verzekering dekt de schade wij vernemen voorts dat 't café weder om zoo spoedig mogelijk zal worden opgebouwd. Biljartaeance. In café City speelde de biljartprof. Soliën len Paaschdag een match tegen den heer L. van Schijndel. De partij gaf den volgenden uilslag: Soliën 48Ü p. 25 brt hs. 87; van Schijndel 2ü0 p. 25 brt. hs. 42. Mishandeling Maandagavond werd de 18 jarige F. L. uit Heusden door zekeren F. K. uit Sprang-Capelle eensklaps aangepakt en afgerost, waardoor hem eenige tanden uit den mond werden geslagen De politie maakte proces-verbaal op, Diploma's aan de Kon. School te s-Bosch. (Afd. Ambachtschool.) Met gebruikelijke plechtigheid en onder aanwezigheid der onderwijs- autoriteiten werden op 27 Maart aan de Kon. School voor Kunst, Techniek en Ambacht, afdeeling Ambachtschool, door Mr. C. Kruse, Wethouder van Onderwijs, als ver tegenwoordiger van den burge meester, aan een groot aantal leer lingen de diploma's uitgereikt. Van de gediplomeerden vermelden wij de volgende Electrotechnisch-bankwerken B. G. F. de Lange, Waalwijk. Machine-bankwerken M. van Duin, Drunen. Voortgezet Nijverheidsonderwijs. Getuigschrift timmerman J. L. v. d. Dungen, Waalwijk. Na de plechtige prijsuitreiking werd officieel afscheid genomen van den heer J. Wijnen, leeraar in het edelsmeedwerk, welke afdeelingdoor gebrek aan deelnarr e moest wordpn opgeheven. ECHTELIJK DRAMA TE VLIJMEN Landbouwer steekt zijn boer derij in brand en verbrand zelf. Maandagochtend om tien uur heeft zich in een boerderij te Vlijmen een ont zettend drama afgespeeld. Reeds eenigen tijd bestond tusschen de echtelieden D. een slechte verhou ding. Maandagochtend ontstond ver schil van meening over een kleinigheid, dat in een hevigen twist ontaardde. D. greep zijn vrouw plotseling beet en duwde haar in een vertrek, onder be dreiging, het huis in brand te zullen steken, wanneer zij dit vertrek zou verlaten. Vervolgens liep hij naar de schuur, waarna hij de staldeuren af sloot, om daarna de voordeur af te slui ten. Vervolgens heeft D. gevolg gegeven aan zijn bedreiging en het huis in brand gestoken. Het vuur nam weldra een grooten omvang aan. De vrouw vluchtte naar de achterzijde van de boerderij, waar zij de deuren gesloten vond. Door het verbreken van een raam heeft zij zich nog tijdig in veiligheid kunnen stellen en is naar haar zoon geloopen, die op korten afstand van de boerderij woont. Toen de brandweer ter plaatse kwam was de geheele boerderij een prooi der vlammen. Van den inboedel kon niets worden gered. Later vond men het verkoolde lijk van D. De Tel. schrijft hieromtrent: De aanleiding van dit alles was een echtelijke twist, 's Morgens omstreeks 9 uur kreeg de man, voor zoover dat thans uit het onderzoek valt vast te stellen, ruzie met zijn vrouw over het verstellen van een hemd. Er moe ten harde woorden gevallen zijn, doch niemand kon vermoeden dat Duzamos, die reeds zoovele malen met zijn vrouw getwist had, een zoo verschrikkelijk plan voorbereidde. Het huwelijksleven van het echtpaar, dat reeds ongeveer veertig jaar getrouwd is. was niet ge lukkig. De landbouwer greep zijn vrouw beet en duwde haar in een vertrek. Onder vreeselijke bedreigingen verbood hij haar het huis te verlaten. De man ging daarna zelf naar de schuur en haalde een klos ijzerdraad. Hij bond dit draad over de staldeuren en twee an dere uitgangen: de voordeur zelf sloot hij met een sleutel af. Eerst toen begreep de vrouw, waar het haar man om te doen was. Hij liep schreeuwende door het huis met een petroleumkan. Zij zelf durfde niet uit de kamer te komen. De vrouw, die ra deloos van angst was. schreeuwde om hulp, maar door de meeste omwonenden op weg waren naar de kerk, hoorde niemand haar. De rest van het drama laat zich slechts reconstrueeren uit een hoop puin, een in beslag genomen petroleum kan en eenige stukjes ijzerdraad. Duza mos is waarschijnlijk, na overal met pe troleum gegoten te hebben, naar den hooizolder van de boerderij gegaan, om in het daar opgeslagen licht ontvlam bare materiaal brand te stichten. Vrouw Duzamos, die den rook in de kamer zag binnendringen, gilde van angst en liep naar de achterzijde van de boerderij, waar zij de deuren met het ijzerdraad afgesloten vond. De rook dreef haar tot het uiterste: met al haar kracht trapte zij een kleine achterdeur van minder solide kwaliteit in en wist op deze wijze het huis te verlaten. Schreeuwend liep zij om de woning, waaruit reeds dikke rookwolken opste gen. Enkele mannen zagen de vrouw en waarschuwden den zoon van het echtpaar, die reeds op weg was naar de kerk. Zoo snel mogelijk keerde deze terug. Door de groote staldeuren open te werpen, wist hij het vee naar buiten te drijven. De brandweer werd gewaar schuwd, doch deze stond voor een vrij wel hopelooze taak. Overal sloegen de vlammen uit den zolder en ook het woonhuis werd weldra een prooi van het vuur. Na een half uur zakte het dak onder een hevig geraas in en sloe gen de vlammen nog eenmaal hoog op uit de ruïne tusschen de kale muren. Eerst toen de vlammen, zoo goed als dat mogelijk was, waren gebluscht, kwam men tot de ontdekking, dat de landbouwer Duzamos verdwenen was en niemand had hem gezien: ook zijn vrouw niet. Het vreeselijk vermoeden, dat de man zich nog tusschen de bran dende en smeulende resten moest be vinden, werd steeds sterker, maar de helpers zagen geen kaïiS om in deze rookende puinmassa het onderzoek te beginnen. Eerst 's middags, eenige uren nadat de brand was uitgebroken, kon men be ginnen met het opruimen van de res ten. Toen deed men de ontstellende ont dekking, dat inderdaad Duzamos in het huis, dat hij zelf had aangestoken, was omgekomen. De man lag op de plaats waar vroeger de hooizolder was ge weest. In zijn nabijheid werd de petro leumkan teruggevonden. De majoor van de rijksveldwacht Peeters uit Drunen, die het onderzoek leidde, vond de verkoolde resten van den landbouwer terug. De zoon. die het ontzettende schouwspel moest ga deslaan, herkende zijn vader slechts aan enkele kleedingstukken, die nog. niet door het vuur waren verteerd. De districtscommandant van de rijksveldwacht, Gielen, kwam uit Utrecht over, om een nader onderzoek in te stellen. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het lijkenhuis je. De vrouw van Duzamos, die totaal overstuur was, vond onderdak bij den zoon, die naast het verbrande huis woont. Het geld en eenige stukken van den inboedel zijn uit het huis gered. De boerderij was niet tegen brandschade verzekerd. De Boerenleenbank De Boerenleenbank hield haar jaarvergadering in de zaal der Meisjes-congregatie. Den voorzitter, directeur den heer J. J. Klijn wijdde een eerbiedig woord voor nagedachtenis aan het overleden bestuurslid Adr. Robben. Spr. wijdt een afscheidswoo d aan oud-burgemeester C. P. van Ilulten, die ontslag heelt genomen als lid van den raad van toezicht. Tot secretaris werd benoemd den kassier den heer M. van Halder. De notulen der jaarvergadering worden onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den kassier ontleenen wij Het ledental steeg met 5 en be droeg op 31 December 1936 340. Op 31 December 1936 waren in omloop 472 spaarboekjes, 55 depo sitoboekjes, 185 voorschotboekjes en 44 loopende rekeningboekjes. In kas was op 31 Dec. 1935 1 6781,61. Ontvangen aan spaar gelden 1 132704,84, aan aflossingen t 8955,01, aan loopende rekening t 112800,06. De totale ontvangsten waren f 279082,39. De uitgaven: Terugbetaalde spaar, gelden f 133011,73, nieuwe voor schotten f 20185,—, overboeking reserve f 1965, In kas op 31 Dec. 1936 f7244,26. Te vorderen rente totaal f4556,79 saldo der spaargelden is f388388,06 De reserve bedroeg op 31 Dec. 1936 f 63791,73. Reserve debiteuren f2800,—. Winst over 1936 f 1918,41. Het saldo der spaargelden ver. meerderde over 1936 met f 1450,30. Het saldo der deposito's vermin derde met f 1757,19. Bij de debileurenreserve werd bijgeschreven f 528,42. Aan regeeringssteun is volgens le rekening uitgekeerd 1' 2540,— waarvoor aan 6 personen 1 25, 21 personen f 40,en 31 personen f 50,—. In de vacature Adr. Robben werd voorgedragen R. Robben, die aij groote meerderheid werd ge kozen. In de vacature C. P. van Hullen werd voorgedragen Jos. v. Kessel, lie met groote meerderheid werd gekozen. A. Brok werd in zijn functie ia de raad van toezicht herkozen. Besloten wordt f 450,— van de winst beschikbaar te stellen voor het steunfonds van arme boeren en f25,voor den boerinnenbond. De rente voor schuld en le goed wordt met '/4 pCt. verlaagd en komt dus: loopende rekening op 33/4, deposito's op 3'/a pDt., spaar dersleden 3 pCt. en niet-ieden spaarders 23/4 pCt. Kassier van Halder wees er op, dat de rente over 't algemeen ge laaid, terwijl reeds jaren werd toegelegd op de deposito's. Tenslotte sprak Kap. Vogels nog jen opwekkend woord tot de aan. wezigen om trouw te blijven aan hun organisatie, waarna voorzitter Klijn de vergadering sloot onder lank aan de aanwezigen. Het Zwembassin Vrijdagmiddag zal hel gemeenle- lestuur op 't werk van 't zwem bassin de plannen nader bezien.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5