B JkL b rZwAKTE innenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws Uw Zenuwen en gesterkt en Uw i Zaterdag 3 April 1937 No. 28 De EchOiVan het Zuiden Tweede Blad. HET GROOTE ONRECHT V IN HET KLEINE RECHT. Sommige kranten houden een „vra- genbus", waarin de juridische raadse len van de lezers door een jurist tot een oplossing of daaromtrent worden ge bracht. In zoo'n rubriek las ik de vraag van een automobilist, die al of niet door zijn schuld een fietsrij der voor 7.50 schade had toege bracht. De man wilde weten, of hij tot betaling kon worden verplicht. Wat antwoordde de rechtskundige van de krant? Gelet op het bedrag der gevor derde schade, komt het ons niet waarschijnlijk voor dat U in een procedure gewikkeld zult worden. Vertaald luidt dit antwoord: ze doen Dr. Colijn over Indië De minister van koloniën, dr. Colijn, verklaarde in de Eerste Kamer ten aanzien van 't delëntie- beleid, dat de regeering niet verder had kunnen gaan, dan zij gegaan was, wilde zij het land niet aan den rand van een financieele ruïne brengen. De N.S.B. zag spreker niet als een gezonde nationale, doch als een zeer ongezonde onnationale beweging. Hoewel de finantieele positie van Indië gunstiger is geworden, moet tegen onnoodige uilgaven nog dringend gewaarschuwd worden. Di. Colijn verklaarde voorstander te zijn van ontwikkeling in de lichting der autonomie van Indië, doch dan moest men beginnen met 'l ontwikkelen van locale autonomie voor kleine bevolkingsgroepen, die tot een eenheid zouden moeten groeien. Spreker hoopte en had reden om aan te nemen dat de handelsonder handelingen met Japan in het laatste stadium verkeerden. De ver houding tot dat land laat niets te wenschen. Gouverneur der Residentie Bij Kon. besluit van 30 Maart 1937 is met ingang van 31 Maart 1937 benoemd tot gouverneur der Residentie, de adjudant in buiten gewonen dienst van de Koningin, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, tevens comman- aant der vesting Holland. slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijntiardt's Zenutvtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth.en Drogisten door Céhadé. V. Wel omdat het met politie veel te veel in de gaten loopt, ook voor die man of mensen van de „zwarte ster" en verder kun je er zeker van zijn, dat wij netjes naar huis worden gestuurd en ons nergens mee mogen bemoeien, wanneer we er de politie inmengen. Ja, dat is wel zo, gaven de ande ren toe, want ze wilden natuurlijk alle maal heel graag aan de oplossing van de geheimzinnige „zwarte ster" mee werken; welke jongen zou dat nu niet graag doen? Het verdere gedeelte van de voor middag werd doorgebracht met 't trek ken van allerlei conclusies omtrent de geheimzinnige Zwarte Ster. Och, stelde Albert hen gerust, wie weet is het de boer niet geweest, die ons een poets wilde bakken, maar en- fin, we zullen hem er maar niets van zeggen en vannacht moet de wacht maar eens extra goed een oogje in het zeil houden en nu zullen jullie wel hon ger hebben gekregen van al die redene ringen, niet? Nou en of ie. Ik zal tenminste eens gauw aard appelen gaan schillen en hij verdween al in de tent. Niet te dik schillen, hoor! riep Joop hem nog na, 't is crisis. Als jij je portie nou maar krijgt, dan is het toch goed, hé? Ja, hoor! Dan is het in orde. Een half uur later zaten de kampeer ders al rustig te dineren. Nu waren de aardappelen prima in orde, maar het vlees was nog zó taai, alsof het hele maal niet in de pan gelegen had. En fin, „bij gebrek aan beter", zoals Joop zei, aten ze het toch maar op. Ik denk dat ik de boerin eens vraag of ze hier eens een keer eten klaar wil komen maken, dan kunnen we tenminste zeggen dat we nog eens werkelijk „eten" op hebben, plaagde Gerard. Maar Albert trok zich van al die pla gerijtjes niets aan; daar was hij al lang aan gewoon, en bovendien meenden ze er toch niets van. Ze waren juist klaar met het omwas- sen, toen er plotseling een deftig en voornaam uitziend heer op het terrein verscheen, met een blauwe bril op. Direct dacht Joop aan den indringer van de eerste morgen; precies hetzelf de gezicht. Ademloos keken de jongens naar den man. die vlug op het kamp toestapte. Goeie middag, jongens, begon hij, hoe bevalt het jullie hier. O, héél goed, mijnheer, antwoord de Albert beleefd, die ook al achter docht had gekregen. Ja, ja, het is hier anders geen mooie kampeergelegenheid, vind je wel? Geen mooie kampeergelegenheid? Maar mijnheer, ik heb zo'n mooie nog nooit gezien. O, nee? Nou als ik jullie was, zou ik hier toch maar niet langer blijven, want er gaan hier rare geruchten over dit terrein. Het moet er n.l. allesbehal ve pluis zijn. Daarom wilde ik jullie maar even waarschuwen, zie je? Want jullie begrijpen natuurlijk wel, dat het mij om het even is, of je hier wilt blijven of niet, maar als je graag hebt, dat je iets overkomt, dan moet je hier maar blijven. Nogmaals, ik zeg dit alleen maar om jullie te waarschuwen. Nou, adieu! En daarop stapte de vreemde heer weer van het terrein af en de jongens konden nog juist zien, dat hij in een klaarstaande auto stapte en wegreed. Let op het auto-nummer, jongens, schreeuwde Albert. Ze noteerden het auto-nummer en daarna zei Joop: Ik ken dien man, dat is dezelfde die Maandagmorgen ook hier is ge weest, alleen had hij nu een zonnebril op en toen niet. En de auto was ook precies dezelfde. Dat had ik ook al gedacht en ik vermoed dat die man van die Zwarte Ster van deze nacht er ook wel meer van af zal weten, daar stond immers werd gekozen jkvr. J. J. baronesse Mackay en in de vacature J. ter Haar Jr., die ook niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. J. Wallien. De voorzitter dankte de afgetreden leden MILITAIR COMPLOT IN RUSLAND. Alle bladen in Waschau publiceeren een bericht van het A.T.E.-agcntschap, volgens hetwelk de bolschewistische geheime politie, de Gepoe, op 20 Maart j.l. een tegen Stalin, Kagannowitsj en Jeschof gerichte samenzwering op het spoor is gekomen, georganiseerd door officieren van de militaire dis tricten van Leningrad en Kew. Reeds zou en aantal officieren naar aanleiding van deze ontdekking, zijn gearresteerd. DUITSCHLAND EN DE OVERIGE WERELD. In Duitschland zijn in 2 dagen tijd 66 buitenlandsche couranten in beslag genomen. Men veronderstelt dat deze maatre gel een gevolg is van 't feit, dat deze bladen vanzelfsprekend hebben op genomen de encycliek van den Paus en de protesten der bisschoppen tegen geest en letter van 't concordaat, waarvan de Duitschers blijkbaar niets wisten. Hitier heeft zich verzoend met generaal von Ludendorf, de bekende generaal-kwartiermeester uit den we reldoorlog en die sedert dien een apar- ten godsdienst propageert. NIEUWE STAKINGEN BIJ GENERAL MOTORS. He conflict in de Amerikaansche automobielindustrie is opnieuw opge laaid. Terwijl de gouverneur van Mi chigan, Murphy, op het oogenblik te Lasing alles in het werk stelt om de staking in de Chryslerfabrieken al daar te doen eindigen en beide par tijen met elkaar te verzoenen, hebben Donderdag "1 April de arbeiders van vier fabrieken der General Motors op nieuw het werk neergelegd. Het zijn de fabrieken te Flint, Pontiac, Michi gan en Cleveland. Het aantal stakers is daarmede weer tot 18.400 geste gen. Daarnaast dreigt Vrijdag een sta king in de bruinkoolmijnen. John Lewis heeft verklaard, dat hij, tenzij nog vóór hedennacht 12 uur (plaatse lijken tijd) een nieuw accoord getee- kend zou worden, een onmiddellijke staking in de bruinkoolindustrie zou afkondigen. ITALIë'S KONINGSPAAR NAAR DEN H. VADER. Maandag a.s. zal, zooals bekend, de door den H. Vader aan de koningin van Italië geschonken Gouden Roos ook op, dat we hier weg moesten gaan! En daarom denk ik, dat het 't beste nog maar is, als we een detective erbij ha len, vinden jullie niet? Ja, daar zal wel niets anders meer opzitten, vrees ik. Maar wie van jullie kent er een detective in de stad? We moeten na tuurlijk niet zo'n oude brombeer ne men, maar zo'n jonge kerel, dat is veel gezelliger, wist Joop te vertellen. Nou, dan zouden we b.v. detec tive Wilsma kunnen nemen, dat is een heel gezellige kerel, vertelde Gerard. Nou goed, dan zullen we die ke rel morgenvroeg eens gaan halen; maar weet jij ook waar hij woont? Ja, dat komt wel in orde. r wTjriBw vTvvrwvpiRW IV. Detective Wilsma in het kamp. Toen ze de volgende morgen op de tent keken, was er geen zwarte ster meer te zien. Zeg, moeten we er thuis nou niets van zeggen? vroeg Albert. We zullen eerst maar eens horen hoe die speurhond, ehik bedoel die detective er over denkt. Dadelijk na het ontbijt fietsten Ge rard en Albert naar de stad toe, op zoek naar detective Wilsma, die vol gens Gerard in de Irisstraat moest wo nen. Ze vonden hem in de Irisstraat ner gens, maar Gerard wist pertinent ze ker, dat hij er twee weken geleden nog woonde, want toen had ie er nog een boodschap voor z'n vader moeten doen. Ze vroegen het aan een dame die ze tegen kwamen en deze wist hun te ver tellen, dat mijnheer Wilsma één week geleden naar het dorp M. was ver huisd. Nu, dat was zo erg niet, want boven bedoeld dorpje lag ongeveer tien kilo meter van de stad af, zodat ze daar in een goed half uur al waren. van het hoofdbestuur voor hetgeen zij in dat bestuur hebben gedaan. Jhr. Mr. de Geer hield een krachtig pleidooi voor christelijke staatkunde. up plechtige wijze in de Pauüjnsche Kapei van net KoiumayK paieis m te- genwooruigneiü van uen prins van nenioni, prinses iviaria van aavoye, prinses JYiaiaiua van Dessen en lal van nooge auioruenen aan ue Koning in woruen overnanuigd. Det is niet ungesiuien, dat de ko ning en ue Koningin zien eenige uagen later naar uen n. Vauer zunen nege- ven, oni Dein nun UaiiK te oeiuigen en hem met net herstel van Zijn gezond heid geiuK te wenschen. Det Konings paar zou uan voor ue tweeue maai een nezoeK aan den Paus brengen: de eerste ontmoeting had plaats na de verzoenijug tusscnen Italië en den H. bloei, op 1 December 1929. POLITIEKE CRISIS IN BR.-INDIë. In het machtige, rijk bevolkte Br.- indië, is een ernstige constitutioneele crisis uitgebroken. Donderdag van deze week zouden de nieuwe Grondwettelij ke bepalingen van kracht worden, wel ke aan br.-Indië, provinciesgewijze, zelfbestuur verleenen. Maar de natio nalisten, d.i. de Congrespartij, van wel ke Gandhi een der leiders is, saboteert deze Grondwet, door de weigering om een regeering te vormen in de provin cies, waar de verkiezingen aan deze partij de meerderheid hebben bezorgd. Gandhi eischt intrekking van deze Grondwet en volledige onafhankelijk heid van Indië. Wat zou neerkomen op een ontzettend bloedbad tusschen Hin- doe's en Mohammedanen. Engeland treft ten deze weinig of geen verwijt. Het is bereid om aan In dië een belangrijke mate van zelfstan digheid te verleenen, maar de Indiërs zelve gunnen elkaar noch de macht, noch het licht schier in de oogen. Hin- doe's en Mohammedanen staan er el kaar voortdurend naar het leven; dan is er nog de strijd tusschen de kasten. ZWARE GEVECHTEN IN SPANJE. Het sedert lang verwachte algemeen offensief der nationalisten langs het Baskisch front is vandaag ingezet. De aanval werd ingeleid door een hevig artillerievuur, dat door de tegen partij echter even fel werd beantwoord. Nadat dit artillerie-duel, een der ver- bitterdste van den geheelen oorlog, eenige uren had geduurd, stormden de nationalistische troepen plotseling met gevelde bajonet vooruit ten aanval op de Baskische stellingen. Er ontwikkelde zich een verwoed gevecht van man tegen man, waarbij beide partijen zware verliezen leden. Hier troffen ze inderdaad Detective Wilsma aan, die hen verzocht om bin nen te komen, terwijl hij aandachtig luisterde naar het verhaal dat Albert hem van a tot z vertelde. (Wordt vervolgd). OPLOSSINGEN VAN DE VORIGE WEEK. 1 De schaar. 2 Het raam. 3 Bel, Woud, Heer. Beeldhouwer. 4 De smeerpoes. 5 Op de landkaart. 6 Mat-roos. 7 De zandlooper. NIEUWE RAADSELS. 1 Mijnheer van Stappen, Draagt een kleed van wel duizend lappen. Gemaakt zonder naad en zonder draad. En toch staat het hem nog niet zoo kwaad. 2. Ik heb het niet en zou het ook niet graag willen hebben, maar als ik het had, dan zou ik het voor geen geld van de wereld kwijt willen zijn. 3. Spreekwoord van 5 woorden of 23 letters. 1, 2, 4, 23 een hoofdbedekking. 9, 8, 3. 14, 12 getal. 7, 11, 15 volwassen jongeling. 10, 21, 9 deel van een visch. 16, 6, 19 gevuld. 20, 17, 5 weefsel v. e. insect. 18, 13 landbouwwerktuig. 7, 2, 22, 23 lichaamsdeel. 4. Wie heeft flinke oogen en kan toch niet zien. je niks, omdat het maar om 7.50 gaat en geen verstandig mensch het in zijn hoofd krijgt om voor zulk een vor dering een procedure te beginnen, aan gezien deze hem hoe ook de uitslag zij veel méér kost. 't Is waar, wat er in dit antwoord staat, maar daarom ook zoo verbitte rend. Als het om kleine bedragen gaat, die den armen mensch of den ploete renden middenstander-winkelier toe komen, dan is er geen recht te krijgen. Omdat ons recht te duur is! Komt er dan nooit eens een practi- sche en soepele regeling voor het -in geld uitgedrukt „kleine" recht? Moet het groote onrecht ten aanzien van de invorderingsmogelijkheid van kleine posten blijven voortduren? Arbeidsloonen in Indië In de,vergadering van de Eerste Kamer heeft minister Colijn gisteren een beeld gegeven van den finan- cieelen toestand van Nederiandsch- indië. Hy besprak o.m. de kwestie der salarissen en wees er op, dat in sommige gewesten aan de laagste salarissen reeds een bijslag van 5 procent is verleend. Het is de overtuiging van den minister, dat de maatschappijen elk zedelijk recht missen, om tot winst, uitkeering over te gaan, zoolang de loondruk niet verminderd is. Dr. Colijn had echter ten deze vertrouwen in de groote Euro- peesche ondernemingen. Mocht hij hierin worden teleurgesteld, dan zal hij indien hij nog minister is niet aarzelen, om dwingend recht in het leven te roepen. „JAVA" TREEDT OP IN SPAANSCHE WATEREN. Nadat een Nederlandsch koopvaar dijschip had medegedeeld, dat het was gepraaid door gewapende treilers, heeft de commandant van den Neder- landschen kruiser „Java" aan de Spaan- sche autoriteiten medegedeeld, dat al leen hij het recht heeft het Nederland- sche schip te onderzoeken. De koop vaarder heeft daarop de reis ongestoord kunnen voortzetten. EEN RIJKSBUREAU TER VOOR BEREIDING VAN DE VOEDSEL VOORZIENING IN OORLOGSTIJD. Naar aanleiding van een door de commissie voor oeconomische verde digingsvoorbereiding bij den minister raad ingediend rapport in zake de voorziening met levensmiddelen, heeft de minister van landbouw en visscherij ingesteld het rijksbureau ter voorberei ding van de voedselvoorziening in oor logstijd. HEVIGE HOOFDPIJNEN MAAK TEN HAAR HULPELOOS. Nu sinds maanden geen pijn meer. „Ik heb vroeger aan ontzettende hoofdpijnen geleden. Het scheen dan of ik niet meer zien kon en ik moest uren achtereen gaan liggen. Toen ried een tante mij aan Kruschen Salts te probeeren. Dat deed ik en sinds maan den zijn die vreeselijke hoofdpijnen ge heel opgehoudenMevr. M. W. Meestal is de oorzaak der hoofdpij nen het ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het or ganisme verontreinigen en de algeheele gezondheid ondermijnen. Kruschen Salts verwijdert deze stoffen en voor komt dat ze zich ooit weer vormen, zoo dat de hoofdpijnen voorgoed verdwe nen zullen zijn en tevens de oorzaak van verschillende andere aandoenin gen, als rheumatische pijnen e.d., wel ke kunnen ontstaan, wanneer Uw af- voerorganen niet behoorlijk werken, wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij al le apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voorkomt. HET PRINSELIJK PAAR TE MONTE CARLO. Het schijnt, dat het verblijf van Prin ses Juliana en Prins Bernhard te Mon te Carlo eenige dagen langer zal du ren dan oorspronkelijk de bedoeling was, waaraan het buitengewoon fraaie weer, dat op het oogenblik aan de Azurenkust heerscht, waarschijnlijk niet vreemd is. Vooral gisteren was het een héérlijke zomersche dag en de Prinses en de Prins waren reeds vroeg in een kleine auto naar de haven gereden om per motorboot een tocht te maken op zee, waarna zij in het „Hotel de Paris" de lunch gebruikten. Des middags waren de Prinses en de Prins de gasten van de Prinses Mo naco, in wier loge zij het bloemencorso en de „Bataille des fleurs" bijwoonden, dat onder een stralend blauwe lucht werd gehouden. Vooral Prins Bernhard weerde zich dapper bij het bloemengevecht. De Prinses en de Prins hebben tijdens hun verblijf te Monte Carlo enkele malen tennis gespeeld. Plannen om naar Parijs te vertrek ken schijnen er voor het oogenblik nog niet te zijft. C.-H. UNIE. In de middagvergadering van de Chr. Historische Unie werd medege deeld dat de hoofdbestuursverkiezing den volgenden uitslag heeft gehad: Herkozen is de heer W. F. C. van den Broek. In de vacature van mej. mr. C. F. Katz, die niet herkiesbaar was, j K. l

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5