AKKERTJES Plaatselijke Berichten. Ome SioiiuiOerdiensl H.deBont-v. Huiten Zoo rillerig? Fa. Anton Holtgrefe Heereokleediog naar maat 15 cent per uur Ter stembus in de R» K. Kiesvereeniging Gij hebl kou geval en voell de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nachl Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staal Ge op zonder koorls en voell Ge U weer prettig en gezond. Nederlandse^ Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Grjep< rheumaiische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Bijzonder hevig was de strijd op het Guipuzcoa-front, in het Lequeitio-ge- bied. Naar van Baskische zijde wordt ge meld, zouden de rechtschen nergens terrein gewonnen hebben. In den sector van Avala bleef de ge vechtsactie tot in de late namiddaguren tot een hevig artillerie-vuur beperkt. Tegen den avond verminderde ech ter het gedreun van de kanonnen en gingen de rechtschen overal met gewe ren en handgranaten op den vijand los. Over de resultaten van dien strijd zijn nog geen betrouwbare berichten voorhanden. Op het Madrilleensche front vonden, naar uit beide kampen wordt gemeld, geen operaties van eenige beteekenis plaats. Volgens mededeelingen van recht- sche zijde hebben nationalistische bom bardementsvliegtuigen het regeerings- vliegveld in Andujar gebombardeerd en de meeste daar aanwezige vliegtui gen vernield. Nadere berichten melden, dat liet offensief van Franco's troepen met groote felheid ook heden is doorge voerd. De tegenstanders wijken voor hel geweld van de stormloopen der natio nalisten ën trekken zich terug op ach- terwaartsche stellingen, zooals Ie Ochandiano, waar de omringende her gen bedekt zijn met blokhuizen. Hel verdragend geschut der natio nalisten houdt intusschen de verbin dingswegen van den vijand met Du- rango onder vuur, terwijl de rechtsche luchtstrijdkrachten de omgeving dei- stad met bommen bestrooien. In zijn toespraak voor de microfoon beeft de bevelhebber van de nationa listische strijdkrachten in Zuid-Spanje generaal Queipo de Llano, Woensdag avond de uit verschillende bronnen afkomstige berichten over een com plot. dat in Spaansch Marokko zou zijn ontdekt, tegengesproken. De generaal gispte de „eeuwige leu gens der rooden", met name ten aan zien van de opstandige beweging, welke in Spaansch Marokko zou zijn ontdekt, en ten aanzien van een aan tal arrestaties, dat in verhand daar mede zou zijn verricht. Queipo de Llano bevestigde voorts, dat de witte troepen aan hel front in het Noorden een hevigen aanval heb ben ontketend en erin geslaagd zijn, door de linies van de volksfronttroe pen heen te breken. Tal van dorpen zijn Woensdag in den loop van den middag door de nationalisten bezet en de vijand vlucht in de richting van Achandiano. De verliezen van de volksfronters zijn zeer groot. NOG BIJZONDERHEDEN OVER DE SAMENZWERING IN TETOEAN. Uit verschillende particuliere bron nen wordt vernomen, dat het complot te Tatoean vertakkingen heeft gehad in verschillende centra der Spaansche zóne van Marokko en het schiereiland zelve. Een Inlandsch bediende, een der medeplichtigen, zou het plan aan het licht hebben gebracht, dat door vliegers ontworpen was en dat inhield van het vliegveld Tetoean op te stijgen en, na het gebouw van den Hoogen Commis saris te hebben gebombardeerd, naar Alicante te gaan. De vliegers werden gearresteerd op het oogenblik, waarop zij plaats namen in zes vliegtuigen. Alle leden van het personeel van het vliegveld werden bij de gevolgde klop jacht gegrepen, 32 werden terstond ge fusilleerd. Voorts werd een honderdtal arrestaties verricht, o.m. werden de op perrabbijn van Tetoean en eenige mili tairen gearresteerd. Twee dagen later werd de opperrabbijn in vrijheid ge steld. Ten slotte verzekert men, dat te Larache en in Elksar ook eenige arres taties verricht zijn. VergaderingR. K. Kiesvereeniging Afd. Parochie St. Jan. Woensdagavond jl. 7.30 uur, had in de Bovenzaal van den R.K. Gil denbond alhier, een vergadering plaats van de leden der R.K. Kies vereeniging, atdeeling parochie Sl. Jan. De Voorzitter, de heer v. d. Broek, opende de vergadering met den christ. groet en heette de aanwezige leden hartelijk welkom. Hierna moest de verkiezing plaats hebben van 2 leden in hel bestuur der afd. Waalwijk van de R. K. Staatspartij, wegens ontslagname van den Voorzitter, dhr. L. Christ en periodieke aftreding van den heer Th. Bakkers. Door de Propagandaclub St. Jan worden op grond van art. 34 can- didaat gesteld ^oor de vacature L. Christ, de heer H. P. L. van Well, leeraar R .K. H. H. S. alhier en voor de vacature Th. Bakkers, af tredende, die opnieuw gesteld werd welke met algemeene stemmen wei den aangewezen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de heer van den Broek de vergadering met den chr. groet. Velen maakten reeds gebruik van 1 uur zuigen is een plezier, 3 uur vegen en borstelen is een kwelling 1 uur zuigen verwijdert stof en vuil, 3 uur vegen verplaatst slechts 't stof. 1 uur zuigen per week beteekent grondig reinigen. 1 uur vegen per dag beteekent den anderen dag opnieuw beginnen. Bespreekt even Uw stofzuiger; het is gemakkelijker 1 Of even een tele foontje aan nr. 72. Algemeene Vergadering R. K. Staatspartij afd. Waalwijk. In vervolg op de bestuursvergade ring van de R K. Kiesvereeniging, had om 8 uur, 1.1. Woensdag, de algemeene vergadering plaats van de R.K. Staatspartij afd, Waalwijk, in de Bovenzaal van de R.K. Gilden bond. De waarnemend Voorz., de heer F. C. Smolders opende de vergade ring met den chr groet en "heette de aanwezige leden hartelijk welkom in het bijzonder den heer van Well, die dooF het bedanken van Notaris Christ, Voorz. en bestuurslid der afdeeling is geworden, verder den heer van den Broek, die door het vrij onverwacht bedanken van den heer Klaassen als voorz. van de propagandaclub in de parochie St. Jan, in diens plaats werd benoemd. Ook bracht spr een woord van wel kom aan den heer Baars, die door de ontslagname van den heer J. v. d. Geld, door de propagandaclub voor de St. Antonius-parochie can- didaat voor deze vacature is gesteld. Wij hebben hooge verwachtingen van deze nieuwe leden en voor zoover wij de heeren kennen, be hoeven we er niet aan te twijfelen, dat we in die verwachtingen be schaamd zullen worden, zegt spr. Tot slot bracht spr. dan nog dank uit aan de afgetreden bestuursleden; den heer v. d Geld die een lange reeks van jaren bestuurslid is ge weest, waarvan een groote periode als secretaris, ook als bestuurslid van den Statenkieskring Heusden, en afgevaardigde van den Rijks- kieskring Den Bosch en naar den Partijraad, welke functies hij steeds met groote plichtsbetrachting heeft vervuld. Een woord van dank ook aan den heer Klaassen, als voorz. van de propagandaclub St. Jan en aan Notaris Christ die na een vrij korte periode als Voorz. van de R. K. Staatspartij afd. Waalwijk, werkzaam te zijn geweest, door overdrukke werkzaamheden heeft moeten af treden. Spr. dankt deze heeren nogmaals voor alles wat zij in het belang van de politieke organisatie hebben verricht. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris, den heer Th. Bakkers voorgelezen en onder dankzegging gearresteerd. Aan het jaarverslag dat de secr. hierna voorlas ontleenen we dat 't ledental momenteel 1350 bedraagt tegen 1286 in het vorig jaar en 1800 bij de Kamerverkiezingen in 1933 en verder dat de kern van de R.K. Staatspartij momenteel uit 10leden bestaat In het afgeloopen jaar hadden er vier bestuurs en twee algemeene vergaderingen plaats, terwijl de actie van de vereeniging zich tot 't strikt noodzakelijke heeft beperkt. De af geloopen jaren kenmerkten zich verder door slechte opkomst der leden bij de vergaderingen en de weinige activiteit die er van hen uitging. Dit jaarverslag werd onder dank zegging aan den secr., goedgekeurd terwijl er door den heer F. C. Smol ders een opwekkend woord aan werd toegevoegd. Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, dat door den heei Th. Bakkers werd voorgelezen, maar nog was klaar gemaakt door den inmiddels afgetreden penning meester dhr. Klaassen ontleenen we dat er eind '35 een saldo in kas was van f 48.59'/2- De ontvangsten bedroegen f382,70 en de uitgaven f328.86, zoodat res teert een Kassaldo van fl01.82'/a- Er is nog te betalen f 127.09, zoodat er in feite een tekort is van f25.26'/a, hetgeen f76.01 minder is dan vorig jaar. De heer Chr. van Liempt vond't jammer dat er ieder jaar het bedrag van f35.— voor zaalhuur betaald moet worden, terwijl de opkomst zoo slecht was en er niet eens con sumptie bij te verkrijgen was. Hij was er voor de vergadering in Middenstandszaken te houden. De Voorzitter zegt dat dit bedrag van. f35.— loopt over twee jaar en dat er ook de bestuursvergaderingen bij inbegrepeu zijn Staande de vergadering werden de bescheiden van den penningmeester gecontroleerd, door de heeren drs. G. de Vries en J. van Heesbeen en stipt in orde bevonden. De Voorzitter dankte de heeren die de boeken hadden gecontroleerd en eveneens den scheidenden pen ningmeester, den heer Klaassen, voor zijn accuraat beheer. Een voorstel van het bestuur om de minimum contributie evenals vorige jaren op f0.25 cent te bepalen werd goedgekeurd. In de bestuursvacature L. Christ werd door hel bestuur voorge dragen de heer H. van Well. Uitgebracht werden 33 'stemmen, waarvan 31 op den heer H. van Well, een op den heer F. C. Smolders, en een op den heer Pullens zoodat de heer H.van Well met overgroote meerderheid gekozen werd. De waarn. voorz. den heer F Smolders wenschte den heer H, v. Well geluk met zijne benoeming, en wees op het gewicht ervan, maar zeide tevens ervan overtuigd te zijn dat de heer van Well alle moeilijk heden zal overwinnen en sprak de hoop uit, dat hij vele jaren in het belang van de kiesvereeniging zal werkzaam mogen zijn. De heer H. van Well wil deze gelegenheid aangrijpen om een dank woord te brengen voor het vertrou wen dat de leden in hem hebben gesteld en zegt alles te zullen doen om de kiesvereeniging naar ver mogen te leiden en roept hiervoor de medewerking in van alle leden, speciaal van het bestuur. Spr. zegt dat we moeten streven naar meer leden en dat iederafzonderlijk propa gandist in eigen kring moet zijn. Weldra staan de verkiezingen voor de deur. We behoeven geen voor stander te zijn van de «polen-theorie» Moskou of Mussert, hiertusschen ligt het beloofde land. Laat het a.s. Zondag op onze stembureaux eensfiink druk worden maakt hiervoor propaganda, en dan besluit spr., ben ik er van overtuigd, dat wij dan ten volle zullen slagen. De waarn. Voorz. dankte den heer H. van Well voor zijn opwekkende woorden en sprak de hoop uit dat de leden hieraan trouw gevolg zullen geven. Bij de vorige algemeene vergade ring was door een lid gevraagd welke stappan het bestuur gedaan had om de weggeldbelasting afge schaft te krijgen. Het bestuur kan nu mededeelen dat bij ons Statenlid burgemeester Moonen reeds stappen gedaan waren en dat deze al het mogelijke gedaan had, om ons hierin tegemoet te komen. Tegelijk had de Christelijk Historische Kiesver eeniging zich bij ons aangesloten, daar ook zij dit doel nastreefde. Bij den Minister, Eerste Kamer, Tweede Kamer, Provinciale Staten en Ged. Staten is voor deze zaak geijverd, het is echter thans absoluut on mogelijk om hierin verandering te A.s. Zondag is het voor de leden der R.K. Staatspartij een belangrijke dag en 't is wel zeer betreurens. waardig dat niet alle katholieken begrijpen van hoeveel gewicht het is mede te werken aan de samen stelling van de candidatenlijst, om dat voor 't grootste deel a.s. Zondag bepaald wordt wie het katholieke kiezerscorps naar de Tweede Kamer zal afvaardigen. Dat men dat belang nog niet be grijpt, demonstreert zich al heel duidelijk uit het feit datde afdeeling Waalwijk in 1933 niet minder dan 1800 en nu 1350 leden telt. Webe hoeven niet te zeggen waar het bij de a.s. verkiezingen om gaat. Ieder een moet voelen dat eenheid ten deze ten sterkste geboden is. Zien we niet de ellendigste gevolgen van oneenigheid in andere landen en tracht men ook hier niet een wig te drijven in onze eenheid. Thans is er gelegenheid om in vloed uit te oefenen op de samen stelling van de candidatenlijst en daardoor op onze vertegenwoordi ging in de Kamer. Laten we daar van ook allen gebruik maken, opdat men later zichzelf geen verwijt be hoeft te maken, niet te hebben mee gewerkt aan dit beteekenisvolle be gin der verkiezingsactie. Alle leden der R.K. Staatspartij dus a.s. Zondag ter stembus. Hieronder nog een ernstig woord van 't bestuur der R.K. Kiesveree niging. Morgen, Zondag 4 April, wordt in alle afdeelingen der R.K. Staatspartij de stemming voor de groslijst ge houden. De oproepingskaarten voor onze leden zijn door de parochieele propagandaclubs reeds verzonden en men vergete niet deze naar de stemlokalen mede te brengen. Bij de stemming morgen zal wor den uitgemaakt, in welke volgorde de candidaten op de oflicieele can didatenlijst zullen worden geplaatst. Feitelijk wordt dus reeds morgen beslist, wie de R.K. Staatspartij voor de nieuwe zittingsperiode 1937 1941 in de Tw ede Kamer zullen verte genwoordigen. Het belang van het lidmaatschap der Kiesvereeniging komt hierdoor weer eens naar voren, want zij, die geen lid der partij zijn, hebben nagenoeg geen invloed op de bezetting der Kamerzetels. Hóé men morgen moet stemmen, is op de oproepingskaarten aange geven. Tot goed begrip geven wij hiervan nog een kleine uiteenzetting Men moet 5 hokjes zwart (of rood) n.aken op de linksche lijst en 5 op de rechtsche lijst op het stembiljet Men moet echter in totaal 10 VER SCHILLENDE personen aanwijzen. De candidaten, die men op de link sche lijst stemt, mag men niet meer op de rechtsche lijst aanwijzen. VOORBEELD: Wanneer men geen voorkeur heeft voor bepaalde candidaten, dan doet men het best door het politiek ad vies te volgen Men make dan zoowel op de linksche als op de rechtsche lijst de hokjes zwart (of rood) vóór de onderstreepte namen. brengen. De f 475,000 kunnen momenteel niet gemist worden. De heer v. d Broek merkt nog op dat de provincie Noord-Brabant het minste opcenten heft op de Rijksinkomstenbelasting, nl. 14, ter- wijl andere provincies 20 opcenten heffen. Zou ook de provincie Noord- Brabant 20 opcenten gaan heffen, dan zou z.i. de heffing op weggeld voor wiehijders kunnen vervallen. Wat betreft den Landdag die hier op 18 April gehouden zal worden, kan het beduur mededeelen dat hierbij als sprekers zullen optreden Z E. Mr. Dr. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij en de ZeerEerw. Heer H. Heezemans, Pastoor der Parochie St. Jan Baptist alhier Door de welwillende toe stemming van het gemeentebestuur kan deze Landdag plaats vinden op het Raadhuisplein, de beide harmonieën zullen voor de muzikale opluistering zorgen en van het R D B. heeft men de beschikking gekregen over een geluidsinstallatie, De K. J.M. V zal voor eenige ver siering zorg dragen, terwijl ook de K. J V. haar medewerking zal ver- leenen. Wanneer nu allen nog wat propaganda maken voor dezen Landdag kan het niet anders ofhij moet slagen. Tijdens de rondvraag werd nog besproken de middelen om de ver verkiezingen voor a.s. Zondag zoo goed mogelijk te doen slagen. Hierna sloot de waarn. voorz. deze slecht bezochte vergadering met den chr. groet. Een Vlaamsch Volkstooneel. De tooneelrecensent Victorschreef betrelfende deze opvoering: Hetis beslist een aangename taak, zijn medemenschen te wijzen opeen gebeurtenis, waar schoon en edel genot valt te genieten Het leven zelf immers zorgt zoo overvloedig voor uren van zorg en bekommer nis, dat het ongetwijfeld een weldaad is, de aandacht te vestigen op een avond, datwij vrij vanalle drukkende lasten, ons volop kunnen overgeven aan den lach en de weelde van ge lukkige uren. En tot zoo'n daad van vriend schap zijn we thans in staal, door dat we een tooneelspel kunnen aan kondigen dat den titel voert: "ES- TAMINEÉ DE WITTE KATTE" Al degenen, die dit vroolijk spel, waaruit bij voortduring de lach opklatert, maar waarin toch zoo'n schoone diepe ernst verscholen ligt, hebben gezien, zullen nog na jaren met groote goedheid blijven terug denken aan den dag, dat zij hebben meegeleefd met dit buitengewoon spel. Wie het heeft bijgewoond moet reusachtig genoten hebben. Tusschen Baas Best, de Estami- néehouder, de ondeugende, maar niet zoo slechte grapjas, en zijn vrouwke Amilie, met haarreusach tig vertrouwen op St. Antonius, en de duivel met zijn geweldige helsche intriges, ontspint zich de strijd tusschen helsche en hemelsche macht, welke strijd ons niet geboden wordt in zwaar ernstige conflicten, maar in een verloop, dat sprankelt van komische effecten. De lach is niet van de lucht en tegelijk vindt het vroom gemoed zijn blijde vol doening bij het zien van de belache lijke onmacht van den geslepen duivel, wanneer die komt te staan voor de hemelgoed en vertrouwende eenvoud. De spelers vertolken hun rol op uitstekende wijze. Geen onvoldragen weergave van bijrollen, die soms hinderlijk kunnen zijn. Wat als een waarborg moge dienen: de vertolker van den hoofdrol, Baas Best, viert in dit spel zijn 25—jarig jubileum alstooneelspeler, een omstandigheid die ons toont, met hoeveel vasthou dende genegenheid deze tooneelman zich steeds heeft blijven wijden aan een der edelste kunsten van volks verheffing. Wie dit spel heeft bijgewoond moet uiterst voldaan zijn huiswaarts gekeerd. Wij hebben uitbundig ge notenen met veelliefdegerecenseerd" (Zie vervolg Plaatsel. Nieuws 3e Blad) Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Volgens recept van Apotheker Dumont ifets us.! i i

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6