Plaatselijke Berichten April Orova. ?8 Zie programma's Gymnastiek- uitvoering 1 üi HertïÉnwnips Dëlüë BlüU. UITNOODIGING. DINSDAG 6 APRIL A.S. „W/asch thuis-demonstratie" Fa, ANTON HOLTGRFTE Zaterdag 3 April 1937 No. 28 De met medewerking s. s s. |]J HET KOPEREN ILEUM VAN DE JC. MIDD. HANDELS- VONDCURSUS *E WAALWIJK. De Redactie van dit blad heeft mij ^zocht ter gelegenheid van het 12^- rig bestaan van bovengenoemde cur- enige bijzonderheden omtrent het Erleden en heden van deze onderwijs- ichting te willen mededelen. Zeer arne voldoe ik aan deze uitnodiging, de eerste plaats, omdat ik overtuigd n van het grote nut van deze cursus verder, omdat de Avondschool haar ötaansmogelijkheid ontleent aan de K.H.B.S. en als zeer gewenste aan •Hing daarvan is te beschouwen. Een 12^-jarig bestaan of diensttijc in het algemeen een te zwakke titel 3 feest te vieren. Een koperen jubi- um moet daarom m.i. een uitzonde- ig blijven. Er is echter wel reden om anaal van deze stelregel af te wijken wel omdat deze school nog niet de iendheid en algemene waardering diet, welke zij verdient. Dit komt ook «ruit voort, dat de oprichting met Jle trom is geschied, zodat een offi ce opening achterwege is gebleven is dan ook reden om te veronder- ellen, dat de herdenking van het l'/^-jarig bestaan mede als propagan- voor deze school is bedoeld en ik oop in elk geval dat dit het resultaat ia het jubileum mag zijn. De „Avondschool" is een nuttige, be- gezegd, een noodzakelijke onder sinstelling. Bij de jongste onderwijs taken liet het Tweede Kamerlid Dr. uit Amsterdam zich aldus uit: 'oor leerlingen met geen andere soropleiding dan lager onderwijs is den tegenwoordigen tijd geen plaats eer." Misschien is zulks wat al te kras •zegd en had hij daarbij meer in het ponder Amsterdamse toestanden op t oog. Ik zou echter de ouders van onze abantse jongens en meisjes er wel willen wijzen, wilt U de toestanden n vroeger niet terug, toen alle beter taalde postjes door vreemdelingen erden bezet, zorg dan, dat Uw kin ken even goed onderlegd zijn als bijv. msterdamse. Vroeger was hier geen minder goede gelegenheid, tot ver- je studie, nu kan Waalwijk zich ook onderwijsgebied laten gelden. En voldoende medewerking van Waal- jks ingezetenen, welke gelukkig ge- oonlijk aanwezig is, kan er nog meer reikt worden. Ook bij de oprichting van de R. K. ddenstandsavondcursus mocht men Waalwijk van de Onderwijsautori- ten alle steun ondervinden. De Rijks- specteur Thiel, wiens sympathieke ictor Hugo-kop verschillende lezers ch misschien nog zullen herinneren, eft bijzondere moeite gedaan om hier n Middelbare Avondcursus te kun- n stichten, waarbij zowel het bestuur n de R.K. Hogere Handelsschool als R.K. Middenstandsorganisatie van beginne af krachtig hebben mee werkt. Het eerstgenoemde Bestuur d daarbij de nevenbedoeling, dat de aren aan de dagschool een gewenste verdienste konden krijgen in verband :t de omstandigheid, dat het aantal en aan de dagschool te klein was, een volledig bestaan te kunnen bie- Tevens zou de dagschool kunnen rgen voor de middelbare krachten, Ike ook aan de Avondschool in de ekomst vereist zouden zijn om als ddelbare avondcursus te worden er- nd en gesubsidiëerd. Het Bestuur 1de, tegen een billijke vergoeding, de ïoollokalen 's avonds ter beschik- Wij herinneren er aan dat a.s. Dins dag 6 April in 't gebouw der R.K. Hoo- gere Handelsschool een herdenkings avond wordt gehouden, waarop tal van autoriteiten enz. zijn genoodigd. Ter wijl wij bestuur, directeur en leeraren hartelijk dank en hulde brengen voor 't geen door deze school in die \iy2 jaar gedaan is voor de ontwikkeling der meer gevorderde jeugd in Waal wijk en omgeving, spreken wij gaarne de hoop uit, dat dit belangrijke en hoogstnuttige instituut ook in de toe komst zijn roeping getrouw zal blijven en veel zal kunnen bewerken in 't be lang der ontwikkeling en vorming der jeugd, zoowel op maatschappelijk als godsdienstig terrein. Wij hebben daar in, gezien de antecedenten in het ver- loopen tijdperk, alle vertrouwen, te meer waar de Avondschool zich mag verheugen in de leiding van een direc teur als de heer H. v. Well, die in den korten tijd dat hij aan 't hoofd dezer school staat, bewezen heeft terecht te zijn „de rechte man op de rechte plaats onder wiens leiding de belan gen der school en leerlingen veilig zijn. Over de geschiedenis van de school ik niet uitweiden, daar de tegen- aordige directeur op een speciale bij- nkomst van verschillende genodigden rover uitvoerige mededelingen zal strekken, welke ook wel in dit blad Jen worden opgenomen. Het lijkt mij wel van belang, nog fren erop te wijzen, dat de jongste wijziging van het Middelbaar On- ijs voor deze Avondschool van "te betekenis is. Ook dit onderwijs :ft voortaan een wettelijke grond- 0. De naam avondcursus vervalt en wordt een school en geen inrich- ig voor het klaarmaken voor alle jtgelijke diploma's. In dat geval zou t vakonderwijs en geen middelbaar Iderwijs zijn. Terecht heeft Dr. Moller in de Ka- fr erop gewezen, dat ook het avond- derwijs een opvoedende betekenis eft, dat het moet bijdragen tot alge- ïne vorming van de jongelui. In dit verband zou ik er nog de aan- icht op willen vestigen, dat het van groot belang is voor de Katholieke ugd, dat ze na de lagere school in atholiek verband blijven en voortge- t onderwijs genieten in de gods- nstleer. Nog in de laatste weken nden wij herhaaldelijk lezen, dat de Sfihoppen van Duitsland (evenals Overheid van de Protestante Belij- niskerk) zich steeds meer bezorgd ken om het gevaar, dat de Duitse ugd zal opgroeien in een sfeer van ieuw-Heidendom, welke met een ristelijke opvoeding onverenigbaar en het goede zaad, dat op jeugdige ftijd in de harten dier kinderen is gestrooid, doet verstikken. Ook op het gebied van godsdienstige voeding heeft onze Avondschool dus taak te vervullen. Moge zij nog vele jaren de geeste- e en stoffelijke belangen dienen van jongens en meisjes, die, door welke handigheden 0°JC- n*et *n de gelegen- d zijn een dagschool voor middel- r of uitgebreid lager onderwijs te gen. G. J. DE VRIES. (Zie voor verdere „Plaatselijke Berichten" 2e pagina 2e blad). 6e LUSTRUM WAALWIJKS BELANG. A.s. Maandag 5 April zal in de ach terzaal van hotel Verwiel de alge- meene jaarvergadering gehouden van aalwijks Belang, waaraan een hij zonder cachet gegeven wordt, doordat op die vergadering het feit zal her dacht worden, dat deze vereeniging vóór 30 jaren werd opgericht en een comité uit de leden op dezen avond de vereeniging en haar bestuur zal huldigen voor al 't geen in die 30 ja ren voor Waalwijk kon worden ge daan. Wij twijfelen er niet aan of talrijke leden zullen deze bijzondere vergade ring bijwonen 0111 hare belangrijke agenda, om de herdenking van 't 6e lustrum en de huldiging door 't comité en tevens als bewijs van symphatie en waardeering voor deze vereeniging, die 30 jaren werkzaam was in 't be lang van Waalwijk, op verschillend terrein. I)e agenda dezer vergadering luidt als volgt: 1. Opening en Notulen. 2. Jaarverslag door den Secretaris. 3. Periodieke aftreding der heeren N. v. Loon, A. Meijs en J. Tie- len (herkiesbaar). 4. Mededeelingen betreffende de feestelijke herdenking van 't 30-jarig bestaan, door een twee- daagsch feest op 14 en 15 Augustus a.s. 5. Verdere mededeelingen o.m. be treffende Geschenk aan 't Raad huis. ben om de leerlingen de verkregen kennis bij te brengen. Hij hoopte dat de leerlingen dit op prijs zullen weten te stellen. Voor degenen die het er slecht af hebben gebracht, hoopt spr. dat zij het volgend jaar meer succes zullen hebben en wenschte de leerlin gen tot slot een prettigen zomer. Uitslag cursus 1936-1937. Ie klasse, 16 leerlingen, waarvan 15 tot de 2e klasse zijn bevorderd. Ie prijs Chrétien Klein, 2e niet toe gekend, 3e Joh. Goedhart, 3e Piet van Iersel. 2e klasse (Ontwerpers voor de schoennijverheid), 16 leerlingen, waar van 14 tot de 3e klasse zijn bevorderd. Ie prijs niet toegekend, 2e Leo van Zeist, 2e Piet van de Wiel, diploma Henk Kalis. 3e klasse (Ontwerpers voor de schoennijverheid), 7 leerlingen, allen bevorderd tot de 4e klasse. Ie prijs niet toegekend, 2e Jac. van den Berg, 2e Hendrik Blom, 2e Dirk v. Zeist, diploma Jan Goedhart. 4e klasse (Ontwerpers voor de schoennijverheid), 5 leerlingen, waar van 1 den cursus niet heeft kunnen af maken wegens ziekte en 1 de school heeft verlaten. De overige zijn bevor derd tot de vervolgklasse. Ie prijs Adr. Pijnenburg. 2e klasse (schilders), 6 leerlingen, waarvan 5 bevorderd tot de 3e klasse. Ie prijs Joh. Hombergen. 3e klasse (schilders), 2 leerlingen, beide bevorderd tot de 4e klasse. Prijs niet toegekend. 4e klasse (schilders), 2 leerlingen, beide bevorderd tot de 5e klasse. Prijs niet toegekend. 5e klasse en vervolgklasse (schil ders), 4 leerlingen. Ie prijs A. Lommers. 2e klasse (metaalbewerkers), 5 leer lingen, alle bevorderd tot de 3e klasse. 1 e prijs Sip de Cloe. 3e klasse (metaalbewerkers), 2 leer lingen, beide bevorderd tot de 4e klas se. Ie prijs Gerard de Jong. CHR. BEWAARSCHOQ&'!°,j Als hoofd aan de Chr. Bewaai?-nëh Handwerk-school alhier (v.m. Besoij- en) werd tijdelijk benoemd Mej. Joh. A. van Zeist, alhier. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Maart '37 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 69899.20 te terugbetaald 68972.87. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 16828. TOONEELUITVOERING K.J.V. Op Donderdag 15 April a.s. zal door de katholieke Jeugd-Vereeniging het tooneelstuk opgevoerd worden van „Jessonda" van Felix Rutten. 't Is een mooi, aangrijpend stuk, dat door ieder een graag gezien zal worden. Toont dan Uw belangstelling niet alleen voor t mooie dat U te zien gegeven zal wor den, maar ook steunt ge daardoor dit werk, dat, U weet t allen, van zoo groot belang is in den tegenwoordigen tijd. Daarom, komt op Donderdag 15 April naar de zaal van de R.K. Werk- liedenvereeniging, om zoodoende te toonen, dat ge belang stelt in dit werk. kj herinnert zich zeker nog wel de pro- paganda-avond van deze vereeniging op 21 Jan. j.l. met de mooie kinder operette Goudmuiltje"? Ook dezen avond zult ge tevreden naar huis gaan. Als dan straks de leden bij U komen om kaart ente verkoopen, stuurt ze dan niet door. Ge zult er geen spijt van hebben. i rtgiiudJ fliniii 3D nav3 gon Jisüioinam .Tqd riketgiiiti&Looiv» ïdöi' fcffcn Clguwdsu *qoe 1 «Kfcix^c avsuirVrtmotdxleoqerififcqiQièub i sylteigili^igiai^/diQegeiijs^a/tüu (tos pa groevfc>orulur> ri'NMctiiij^van «len htooe-iFrnJo] tTot testl^fcwtfd W een toepasselijk koor zon- S GOED AFGELOOPEN. Donderdagmiddag, 0111 ongeveer 5 uur had er in de Besoijensche Straat alhier, een ongeval plaats dat zeer goed is afgeloopen. Op genoemd tijdstip kwam de luxe auto van den heer Pr. uit Breda, van de richting Waalwijk en op de hoogte van het woonhuis van dhr. v. Z. liep eensklaps een meisje de straat over. De heer v. Pr. kon niet anders doen dan het troittoir oprijden, waar ech ter eveneens een kind liep te spelen, waarop de heer v. Pr. het stuur weer omgooide, en legen eenige langs den weg staande hoornen reed, waarvan er twee finaal afbraken. De auto werd zwaar beschadigd en is later door een takelwagen van de fa. de Graaff en Co weggesleept. Schilders gen. Comité voor Bijzondere Nooden. V\ oensüagavouu kwaiuüel Coinilé voor Bijzondere Nooden in Kamer 110. 2U van het Gemeentehuis bijeen, lot welke bijeenkomst een aanlal dames waren uiigenoodigd en waar bij eveneens de burgemeester blijk van belangstelling gal. Pastoor Jrleezemans, die de ver gadering presideerde, zetle nogmaals duidelijk uiteen wat dit Comité beoogi en van welk groot nut het is. Het is niet de bedoeling armlastigen le helpen, maar juist om te voor. komen, dat menschen, o.m. kleine Ztikennienschen, die door bijzon dere omstandigheden in nood ko men, armlastig worden. Z.Eerw. wees erop dat voor dit mooie doel geld noodig was en dal andermaal een beroep op de inge zetenen moest worden gedaan, waar voor hij de hulp der dames inriep. Na uitvoerige bespreking werd besloten een dames-comilé voor de geheele gemeente te vormen, dat onder presidium van Mevrouw N. van Loon de Jong a.s. Zaterdag en Zondag en 4 April speldjes aan de huizen zal verkoopen. Het is de bedoeling niet alleen dat ieder een zonder uitzondering een speldje koopt, maar daarvoor ook een zoo groot mogelijk bedrag geeft, opdat een flinke som bijeengebracht kan worden Waar in het Comilé voor Bijzon dere Nooden en in't Dames Comité alle gezindten eenurachtig samen werken, mag ook ieders krachtige steun verwacht worden voor dit mooie doel, wat wij van harte hopen. Koopt dus a.s. Zaterdag en Zondag alten een speldje ten bate van het Comilé voor llijzoidere Nooden. W. G. V. Het zal onnoodig zijn onze lezers nogmaals te wijzen op de belangrijke uitvoering, die de R. K. W G. V. Zondagavond in de groote zaal van den R.K. Werkliedenbond geeft. Het programma is zeer verzorgd en de medewerking van »Orova« zal zeer zeker een attractie te meer/ijn. Wij verwachten dan ook groole belangstelling. Lentebode 1 De eerste lentebode is weer in onze gemeente aangekomen Woens dag heeft de ooievaar z'n kwartier weer betrokken in den tuin van Mevr. Gragtmans. bedraagt •slag bleek met 194 ingesemfe Hgen. S. Versteeg en tot lid aangenomen'dhr.00 Jos. Mutsaers. Verder werd nog beslo ten om wanbetaling der laatste week- huren te voorkomen, die huurders op de lijst der wanbetalers te boeken en kennis ervan te geven aan de leden, die dan verplicht zijn om te waken dat zulks niet herhaalt, en tevens op een schrijven van de Ver. van Huiseigena ren te 's Bosch het bestuur te machti gen een vergadering aldaar door één of twee afgevaardigden te doen bijwo nen en accoord te gaan met het schrij ven. UITVOERING DER LIEDERTAFEL „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Het tweede Winterconcert der Lie dertafel „Tot Bloei der Toonkunst", dat door omstandigheden van Vasten avond tot na Paschen moest worden verschoven, zal morgenavond in de zaal van den heer P. v. Cromvoirt ge geven worden. De tooneelafdeeling der liedertafel neemt een flink gedeelte van het pro gramma voor haar rekening en komt met de oer-komische 2-acter „Zoo ge wonnen, zoo geronnen" op de planken. Dat beteekent dat het publiek zich kos telijk zal amuseeren met de zotte ver wikkelingen in dit stuk. Naast deze vroolijke noot is ook aan het vocale gedeelte van het concert veel zorg besteed. Onder leiding van den heer Ligtvoetzullen een 7-tal fraaie koren worden uitgevoerd, waar onder enkele nieuwe werken. Vermelden we nog dat een gezellig bal met muziek van de Heijmans-Jasz- Band deze uitvoering zal besluiten, dan mogen we verwachten dat de lieder tafel ons weer een zeer genoegelijken avond bezorgen zal. STEMMING EN BELGIë—HOLLAND. Morgen zullen in onze gemeente de verkiezingen gehouden worden voor de aanstelling van de grosslijst, van de R.K. Staatsparty, Gedurende de uren van 11 1/42 en van 35 zullen dan de stembureaux ge opend zijn, zoodat ieder aan zijn plicht zal kunnen voldoen en wij vertrouwen dan ook dat ieder rechtgeaard katholiek hieraan gevolg zal geven. M ij willen echter de kiezers een ding Herdenking van het 30-jarig be staan van Waal wij ks Belang". Rondvraag en sluiting. Deze herdenking zal 0.111. bestaan uit een overzicht door den Voorzitter van W. B., de huldiging door den woordvoerder van 't comité uit de le den, met aanbieding van een geschenk namens de leden aan de vereeniging enz. Het Huldigings-comité is zooals be- cend samengesteld uit de heeren W. lbers, A. van Gent, Fr. Roxs, G. Veltman, O. L. de Rouw en Kees El- 3ers Jr. Nogmaals, laat alle leden zoo veel mogelijk present zijn op dezen bij zonderen avond. PRIJSUITREIKING EN SLUITING TEEKENSCHOOL. Tot sluiting van den winteravond cursus van de Teekenschool alhier, had gisteravond de prijsuitreiking plaats aan de leerlingen door den Edelachtb. heer Burgemeester E. C. Moonen. Aanwezig waren mede van t gemeen tebestuur, de weth. W. Eibers en F. Smolders en de heer J. van Mierlo, secretaris; voorts van de commissie van toezicht de heeren J. v. Iersel, F. Wees, W. Hens en J. Kooien; ver der directeur en leeraren. De Edelachtb. heer Burgemeester heette de heeren evenals de leerlingen welkom. Hij wees op het groote nut dat de leerlingen die dezen cursus ge volgd en tot een goed einde hebben ge bracht hieruit kunnen trekken. Wij zijn verheugd wanneer wij zien dat de stu die aan deze school vruchten draagt, zegt spr„ omdat de leerlingen hiervan in hun later leven veel profijt trekken wat hen bij sollicitaties van voordeel kan zijn. Mochten er echter leerlingen zijn, die door hun slecht gedrag en ijver de school tot oneer strekken, dan verdient het aanbeveling dat men dezulken het bezoeken der school voortaan zal ver bieden. Mocht dit misschien op een van de thans aanwezigen van toepassing zijn, dan hoopt spr. dat zij het volgend jaar beter hun best zullen doen, zoodat zij dan den verloren tijd kunnen inha len. Hierna werden door den burgemees ter onder een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt, terwijl tot degenen die onvoldoende hadden, waar noodig een reprimande werd gericht. Namens de leerlingen dankte dhr. A. Pijnenburg den Edelachtb. heer bur gemeester voor 't gesprokene en de uit reiking der prijzen; voorts den direc teur en leeraren voor de vele moeiten die zij zich steeds voor de leerlingen gegeven hebben. Hij besloot met den wensch dat de Teekenschool onder deze goede leiding nog vele jaren haar vruchtbaar werk zal mogen voortzet ten. De Edelachtb. heer Burgemeester dankte ten slotte den heer directeur en de leeraren voor al wat zij gedaan heb- 4e klasse (metaalbewerkers), 2 leer lingen, beide bevorderd tot de 5e klas se. 5e klasse (metaalbewerkers), 3 leer lingen. V* le prijs Godefr. Smolders. 2e klasse (bouwvaklieden)7 leer lingen, waarvan 6 bevorderd tot de 3e klasse. le prijs H. Schapendonk, 2e Andreas Schelle, diploma Piet van Brunschot. 3e klasse (bouwvaklieden), 7 leer lingen, waarvan 6 tot de 4e klasse zijn bevorderd. Prijs niet toegekend. 4e klasse (bouwvaklieden), 10 leer lingen, 9 bevorderd tot de 5e klasse. Diploma Hub. van der Loo en Adr. Smits. 5e klasse (en vervolgklasse bouw vaklieden), 8 leerlingen. le prijs Jos. Vugts, le Hub. Koenen, 2e Lamb. Pols. Einddiploma: Jos. Vugts, praedicaat Uitmuntend. Hub. Koenen, Zeer goed. Lamb. Pols, Zeer goed. Hendrik Pullens, Even voldoende. Godefr. Smolders, Zeer goed. Josef Dumoulin, Voldoende. Antoon Lommers, Zeer goed. M. van Boxtel, Vrij goed. C. J. A. Pheninckx, Vrij goed. Adr. de Peffer, Vrij goed. Adr. Pijnenburg, Goed. VEREENIGING VAN LEERAREN IN HET SCHOENMAKEN. Maandag 5 April a.s. zal de Vereeni ging van Leeraren in het Schoenma ken een vergadering houden in de Rijksvakschool v. d. Leder- en Schoen industrie alhier. De heer Joh. R. Suermondt, leoraar aan b.g. school zal daarbij een voor dracht houden over de bereiding van overleder, 11a welke voordracht een excursie zal worden gemaakt naar overlederfabrieken. „HET KOUSENHUIS." Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie van ,,'t Kousenhuis", waarin wordt medegedeeld dat de verkoop van kousen ook tijdens de verbouwing doorgaat en geschiedt in 't pand eeni ge huizen verder, vroeger bewoond door den heer André v. Dongen, bloe menmagazijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Op 't politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: ?3ar wo^en handschoenen, een kerkboek, een kosteloos rijwielbelas- tingmerk, een bril. De bestuurder en de beide kinderen bekwamen gelukkig geen letsel. EEN LASTIG HEERSCHAP. Donderdagavond kreeg de caféhou der S. bezoek van een zekeren van E., die zich enkele glaasjes liet inschen ken. Toen het echter op betalen aankwam, kreeg men dit slechts met veel moeite van hem gedaan. Toen hij te veel van het goede be gon te krijgen, werd hem gemaand het café te verlaten, waaraan hij ech ter geen gevolg gaf en een brutale toon aansloeg. Door de politie werd hij tenslotte uit het café verwijderd en voor een nacht ingesloten. Van E. was pas sedert Woensdag, 1.1. op vrije voeten van een straf die Nogmaals vestigen wij de aandacht op de uitvoering welke morgenavond (Zondag) in »Thalia« gehouden wordt. Alle nummers zitten er uitstekend in, zoodat men van een vlotte af werking van het programma ver zekerd kan zijn. Wij hebben de eer U uit te noodigen tot het bijwonen van een die gehouden zal worden op des middags tusschen 2 en 5 uur in de Concertzaal „THALIA", ingang naast van Gend Loos. Onder het gebruik van een aangeboden kopje thee kunt U daar in werking zien DE NIEUWSTE GEÏMPORTEERDE AMERIKAANSCHE MACHINES. Deze middag moet U beslist niet verzuimen, daar deze U met vele leerzame dingen doet kennismaken de toegang tot de zaal is vanzelfsprekend vtij. Hoogachtend, „DE GROOTE IJZERHANDEL- WAALWIJK Hoek Raadhuisplein. P.S. Als U een beetje zin voor humor heeft, dan moet U ZATERDAG- of ZONDAGAVOND eens naar onze etalage komen zien wij verwachten iets zeer vermakelijks. hij in Breda had moeten uitzitten. PLOTSELING STERFGEVAL. De heer C. L. uit v.m. Baardwijk had de Paaschdagen met zijn gezin bij familie in Tilburg doorgebracht. Toen hij Dinsdag vandaar per fiets naar Baardwijk wilde terugkeeren zakte hij even na zijn vertrek op straat plotse ling ineen. Eenige oogenhlikken latei- waren de levensgeesten reeds gewe ken. De man, die pas 40 jaar oud was, laat een vrouw en een kind achter, voor wie dit tragisch verscheiden van een oppassend echtgenoot en vader Heden Zaterdagmorgen, te half 10 heeft de plechtige uitvaart en begra fenis plaats gehad waarbij de zangers Het geheel wordt in een zoo vlug mogelijk tempo afgewerkt. VEREENIGING VAN HUIS EIGENAREN. Woensdag 31 Maart j.l. 's avonds 8 uur, hield de Vereeniging van Huis eigenaren te v.m. Besoijen haar jaar vergadering ten huize van den heer J. v. d. Meijs. Na opening door den voor zitter werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd en getee- kend, waarna de secretaris-penning meester dhr. A. P. Maijers-'t Hoofd, rekening en verantwoording deed over het afgeloopen jaar, welke door de kas- commissie in orde werden bevonden en waaruit bleek dat de rekening sloot met vragen, en dit in verband metden interland wedstrijd Belgie—Nederland, waarvan de reportage door de radio zal geschieden. Daarom zou liet aanbe veling verdienen om zijn stem tusschen 12 en 2 uur uit te gaan brengen, daar het anders zou kunnen voorkomen, dat wan neer men 's middags knusjes bij de radio zit en naar de enthousiaste stem van Han Hollander luistert, de verkiezingen geheel vergeten worden en dit moet in leder geval worden voorkomen. Dus allen, zonder uitzondering, mor gen eerst naar de stembus en dan naai de radio. Bioscopen. "MUSIS SACRUM BIOSCOOP" "HET LEVEN VAN LOUIS PAS TEUR" (STRIJDERS OM HET LEVEN) De levensgeschiedenis van een der grootste weldoeners der mensch held. Het leven van Louis Pasteur is bewogen genoeg geweest om er een li lm van te maken. Hoe heeft deze eenvoudige geleerde, van oorsprong apotheker, later één van de grootste uactenologen moeten strijden tegen onkunde en geborneerde betweterij! Dag 111 dag dag uit stond hij bloot aan den smaad (of was het afgunst?) van zijn tegenstanders, die de'offi- cieele wetenschap uitmaken en hem doodverfden als kwakzalver, omdat hij zijn onderzoekingen meestal op medisch gebied deed, terwijl hij slechts bevoegdheid had als pbar maceut. Paul Muni heeft Pasteur bewon derenswaardig belichaamd. De sug gestie van zijn persoonlijkheid is dwingend en geen enkele aarzeling ontsiert de gaalheid van deze vol maakt doorleefde en tot in alle verfijning geacheveerde creatie, Bijzonder goed is de sfeer van 1860 enl890 (de perioden, waarin de film speelt) getroffen. Wilhelm Dieterle, die de regie heeft gevoerd, is in dit opzicht bij zonder gelukkig geweest. Het pathetische heeft hij zooveel mogenlijk bedwongen om met on zakelijkheden de boeiende feilen niet onnoodig te belaste. De samenstllers van het draaiboek hebben trouwens toch al voldoendestemming gemaakt. De neiging tot het naïve en het goedkoope heeft de draaiboekeniers echter niet bezeten, zoodat het no- hele karakter van het ontwerp er niet onder moest lijden. De film van Louis Pasteur is een verheffende afwisseling in het we keiijksch menu van zwaarwichtige amusementsfilms en luchthartige drama's, Het is een film die in een tijd van moedeloosheid als de onze, tot kracht, moed en jeugd aanspoort. Luxor Bioscoop. Mazurka. De Luxor Bioscoop komt deze 1 mmrnmè^m .£X9aaen9wJli>lsU 6.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9