3 s 'i pierpijnen met AKKE&Xloosferbalsem „De Echo tan het Zuiden" VEREENIGING VAN LEERAREN IN HET SCHOENMAKEN. verdwijnen direct Wilt ae op de hoogte ziin en bliiven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op Tielen, 30 jaar secretaris van Waal- wijks Belang. (Applaus). De heer van Gent vervolgt, met te zeggen dat hij er zoo juist op attent werd gemaakt, dat hij gezegd heeft de hulde van Groot Waalwijk, waardoor een misverstand zou kunnen ontstaan. Hij heeft bedoeld dat heel Waalwijk, dus van de brug van Drunen tot den overweg van Sprang in deze huldiging heeft bijgedragen. Bijdragen die van dien aard zijn dat ook de penningmees ter in deze huldiging kan betrokken worden en hem in feeststemming kan brengen. Al is het bedrag nu zoo groot niet als wij gaarne hadden gezien, toch kun nen we zeer tevreden zijn, want in de laatste maanden en weken, is, kunnen we wel zeggen, straat en steeg afge stroopt door collectanten van allerlei soort. Ik wil besluiten, aldus spr., met de hoop uit te spreken dat wij Waalwijk kunnen maken tot een plaats waarop wij allen met recht strots zijn. (Applaus) De Voorzitter brengt dan een woord van dank aan het huldigingscomité en de overige leden van W. B. voor dat gene wat zij voor deze huldiging en meer in het bijzonder voor wat zij voor de vereeniging gedaan hebben. Spr. zegt als bestuurslid ervan overtuigd te zijn dat de leden van W. B. werkelijk waardige leden zijn en dat het 't be stuur een moreele steun geeft, wanneer zij door een spreker uit hun midden op dergelijke hartelijke en sympathieke wijze hebben gehoord dat zijn werk ge waardeerd wordt. Spr. zegt dat het be stuur dit werk met dezelfde ambitie zal blijven voortzetten, voor het belang van Waalwijk, van de vereeniging en van de leden. Spr. zegt dat de heer v. Gent waar lijk een schitterend cadeau heeft gege ven; namens het bestuur dankt spr. hem daarvoor en hoopt er van dat het niet alleen een aandenken zal blij ven aan dezen avond en de sympathie ke woorden, maar dat er ook veel goe de besluiten onder door mogen gaan tot welzijn van de gemeente en de ver eeniging. Spr. hoopt tevens dat hij hem lang zelf zal mogen blijven han- teeren. Verder brengt spr. dank voor de prachtige gift onder couvert en de lijst met nieuwe leden voor den pen ningmeester. Hij vindt het een pracht- prestatie dat dit door de geheele ge meente is tot stand gebracht, waarin spr. ook medeleven ziet van de leden van W. B. Spr. vervolgt dan met te hopen dat het woord van den heer v. Gent niet tevergeefs mag zijn wanneer hij een beroep doet op het jonge geslacht, waarin het werk van nu zal moeten blijven voortleven en dat zij in vereeni- gingen en commissies onze belangen zullen willen dienen, nu en in de toe komst. Spreker brengt dan dank aan de le den van Waalwijks Belang voor de fraaie bloemenhulde die bij de opening van de vergadering aan het bestuur gebracht is en stelt voor dat deze bloe menmand gebracht zal worden ten woonhuize van den secretaris, die er naar zijn meening als jubilaris 't mees te recht op heeft. Spr. geeft dan ten slotte de leden de verzekering dat deze huldiging door het bestuur op bijzonder hooge prijs is gesteld en dankt de leden hier nog maals voor. De secretaris, de heer Jan Tielen, spreekt daarna een dankwoord en zegt eigenlijk te moeten beginnen met een excuus. Hij toch heeft verschillende le den aangemoedigd deze herdenkings vergadering bij te wonen en nu hij op zoo bijzondere wijze is gehuldigd, zou het er op lijken of hij de leden inviteer de om eens te komen luisteren hoe hij in de bloemetjes is gezet. Dit was toch geenszins 't geval, waar deze hartelijke huldiging voor hem een geheel onver wachte verrassing was. Een. hem zeer aangename verrassing nochtans, waarvoor hij zeer dankbaar is, hoewel hij overtuigd is in al die 30 jaren niets dan z'n plicht gedaan te hebben, een plicht die hij bij de stichting op zich heeft genomen en gaarne vervuld heeft, uit liefde voor de vereeniging, uit lief de voor z'n geboorteplaats. Hij zou daarom haast durven zeggen dat de hem toegezwaaide lof te groot is, als daar zijn de hartelijke woorden van gelukwensch van den voorzitter, met wien het hem een voorrecht en ge not is haast dagelijks te mogen samen werken; de sympathieke woorden van den voorzitter van 't comité, den heer A. van Gent, met de aanbieding van het schitterend souvenir en de harte lijke instemming der leden. Daarvoor zegt hij allen hartelijk dank en hoopt die dankbaarheid in da den te toonen, door zoolang hem daar voor de krachten gegeven worden te werken in 't waarachtig belang van de vereeniging en van Waalwijk. Hij zou ten slotte daarbij alle leden, alle Waalwijkers van groot tot klein op 't hart willen binden, om eensgezind saam te werken om Waalwijk vooruit te brengen, het de plaats te doen inne men, welke het toekomt, opdat het groeie en bloeie, wat z'n liefste wensch en ook zeker die van alle leden is. (Applaus) Telegrammen waren ingekomen van het gemeentebestuur van Waalwijk van den volgenden inhoud: „Gemeentebestuur biedt jubileerende vereeniging zijne gelukwenschen aan bij de herdenking van haar 30-jarig be staan en spreekt de hoop uit, dat zij nog lange jaren met succes op het gebied van bevordering van het vreemdelin gen-verkeer zal werkzaam mogen zijn. E. MOONEN, Burgemeester." van de liedertafel „Oefening Ver maak", van de Ambtenaren-Vereeni- ging „Tog" en een schriftelijke felicita tie van de Chr. Zangvereeniging Hal lelujah. De door 't comité namens de leden aan het bestuur aangeboden prachtige voorzittershamer van coromandelhout draagt op zilveren band de volgende opdracht: „In Hulde aan Waalwijks Belang van leden en vrienden 1907 1937. Het aan den secretaris geschonken schitterend souvenir in den vorm van een zilveren sigarettenkoker, bevat de volgende inscriptie: „Door de burgerij van Waalwijk in Hulde aan Jan Tielen, bij zijn 30-jarig jubileum als Secretaris van Waalwijks Belang 1907—1937". De heer Chr. J. van Liempt neemt de vrijheid aan de vele toespraken van vanavond nog een woordje toe te voe gen. daar de naam van Liempt door weven is met die van Waalwijks Be lang. Hij wijst op de bijzondere sympathie en samenwerking die er voorts steeds bestaan heeft tusschen Waalwijks Be lang en den Middenstand en biedt daarom ook namens den R.K. Midden stand het bestuur nogmaals zijne geluk wenschen aan. De Voorzitter besluit dan dit agen da-punt met een dankwoord tot den heer van Liempt voor de woorden die hij namens den Middenstand gespro ken heeft en zegt dat de Middenstand steeds op de volle medewerking van W. B. kan rekenen. Als laatste punt stond dan op de agenda de rondvraag, waarvan geen gebruik werd gemaakt. De Voorzitter zegt dan de vergade ring niet te willen sluiten zonder een klein verzuim goed te maken, door nog eens bijzonder te wijzen op het vele werk van de huldigingscommissie en dan in het bijzonder van den heer Kees Eibers Jr., die zijn vader wegens on gesteldheid vervangen heeft. Hij brengt voorts nog 'n woord van dank aan de dames die gecollecteerd hebben, voor de prachtige giften van vandaag en sluit dan deze bijzonder geslaagde hul digingsvergadering met een dankwoord aan alle aanwezigen voor de trouwe opkomst. JUBILEUM. Zaterdag 3 April herdacht de lieer G. Berkelnians den dag dat hij voor 25-jaren in dienst trad hij de firma (lehr. de Graaff alhier. Genoemde firma heeft dit feit op passende wijze herdacht. Omstreeks 12 uur werd de jubilaris ten kantore ontboden en in welgeko zen woorden door een der firmanten gecomplimenteerd met z'n zilveren ambts-jubileum, waarbij hem tevens een douceur onder couvert aangebo den werd. Ook wij bieden „Giel" onze ge lukwenschen. Maandagmorgen werd in de Rijks- vakschool v. d. Leder- en Schoenin dustrie alhier, een vergadering ge houden van de Vereen, van Leeraren in het Schoenmaken. De heer Joh. Suermondt, leeraar aan b.g. school hield daarbij een voor dracht over: „Overlederfahricatie", meer in het bijzonder de fabricatie van box-leder. Spr. verdeelde de fabrikatie hiervan in drie hoofdstadia: a. De omzetting van huid in bloot, (nathuisproces). Bij dit proces wor den de opperhuid en haren verwijderd, dit proces oefent dan tevens een gun- sligen invloed uil om de huid meer geschikt te maken om de looistof op te nemen. b. De omzetting van bloot in leder. Dit is 't uiteindelijke looiproces. Voor onze ledersoorten wordt gewoonlijk de chroomlooiing toegepast, en dit duurt slechts enkele uren, daar dan de bloot reeds leder geworden is, hetwelk ge constateerd wordt door de z.g.n. kookproef. Daaar het chroomleder nu nog te hard en blikkerig is ondergaat het nog enkele processen, zooals scha ven, kleuren, vetten enz., waarna de looiing als geëindigd kan worden be schouwd. c. De afwerking van het leder tot eindfabrikaat. Hierbij ondergaat het leder kunnen we wel zeggen, de „finishing touch". Het wordt glad en glanzend gemaakt, terwijl er ook de kleurstoffen op wor den gebracht met als laatste bewer king het bügelen. De finisharbeid is ten einde, het leder is klaar. Hierna sprak de heer Suermondt nog een kort woordje over de kleur stoffen en eindigde met de hoop uit te spreken, dat de aanwezigen hun voor deel uit deze lezing zullen putten ten nutte van 't algemeen in welks dienst zij zich hebben gesteld. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt en welke allen tot volle tevredenheid werden beantwoord. 's Middags werd onder leiding van den heer Joh. Suermondt nog een ex cursie gemaakt naar de overlederfa- brieken der firma's Jansen en Gom- pen, waar de excurbisten hun practi- sche kennis hebben kunnen vergroo- ten. Nadat zij nog een bezoek hadden gebracht aan het Raadhuis vereenig- den de deelnemers zich aan een geza- melijk diner in de „Twee Kolommen". UITVOERING W. G. V. Zondagavond gaf de W.G.V. in sa menwerking met de dames-gymna- stiekvereeniging „Orova" haar jaar- lijksche uitvoering in de zaal van den Gildenbond. Er was veel belangstelling; onder de aanwezigen waren Pastoor Heezemans en de kapelaans Völker en van Lierop, de burgemeester, weth. Smolders en de heeren Dr. Kolster, Drs. G. de Vries, J. van Iersel Sr. e.a. Na de voorstelling der turners sprak de voorzitter der W.G.V. de heer J. Dumoulin een welkomstwoord tot de aanwezigen, bijzonder de geestelijke en wereldlijke autoriteiten en speciaal tot den burgemeester die ook thans weer van zijn gewaardeerde belang stelling blijk geeft en reeds tal van ma len bij voorgaande gelegenheden de sociale waarde van de gym nasi iek- sport hoeft gepropageerd. Vervolgens dankt spreker „Orova"' voor de bereidwillige medewerking en de leiding den heer E. v. d. Geer en mej. L. van Poppel voor de moeite die zij zich gegeven hebben tol hel sa menstellen en instudeeren van het programma en vertrouwt dan ook dat dit de bezoekers zal bevredigen en zij aldus propagandisten mogen zijn. Daarna maakt „Orova" onder het zingen van een pittig liedje haar entree. De nummers die vervolgens door W.G.V. en „Orova" om beurten in vlot tempo worden afgewerkt bieden een rijke afwisseling en oogsten veel bij val. De W.G.V.-adspirantjes zijn in hun spel rap en behendig en bestrijden el kaar met enthousiasme de eerste plaats. De dames en adspiranten van „Orova" geven aardige Schotsche en andere volksdansen ten beste die even als haar vrije oefeningen blijk geven van geoefendheid en onberispelijk worden uitgevoerd. De leden der W.G.V. die het voor naamste deel van het programma voor hun rekening hebben, vertoonen knap pe staaltjes gymnastiek aan brug en rek. Hier munten vooral de leider en de'keurturners uit door soepele lenig heid en het fraaie strakke afwerken der oefenigen. Ook de ingewikkelde figuren der vrije oefeningen van deze groep zijn in hun rythmische bewegingen een lust om te zien, evenals die def adspi ranten die in deze hersen- en lichaams- sport zeer bedreven zijn. De dames van „Orova" besluiten haar aandeel in deze uitvoering met een in Spaansch costuum uitgevoer- den Spaanschen dans waarbij de leid ster als prima donna optreedt. Bij de slotgroepen door het W.G.V.- corps spreekt de burgemeester. Z.Edelachtb. zegt, dat het zoo de gewoonte is geworden dat hij op de jaarlijksche W.G.V.-avond een propa- ganda-woord spreekt. Hij wil dat thans, vooral nu „Orova" de gastrol vervult niet nalaten. Spr. juicht het toe dat ook de meisjes, die van nature en door modevoorschriften minder be wegingsvrijheid dan de mannen genie ten in haar vereeniging de gelegenheid geboden wordt de gezonde gymnas- tieksport onder deskundige leiding te beoefenen. Ongedwongen lichaams beweging toch komt de gezondheid ten goede en hij raadt daarom de ouders en de rijpere jeugd, het belang hiervan in te zien. Hiermede komt het einde aan deze goed geslaagde uitvoering waarop de vereenigingen en de bezoekers met vol doening kunnen terugzien. „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Het feit dat het traditioneele vasten avond-concert der Liederafel „Tot Bloei der Toonkunst" dit jaar moest worden verschoven tot na Pasehen is niet bevorderlijk gebleken voor een druk bezoek. Voor een niet zeer talrijk publiek hebben Zondag de zangers onder lei ding van dhr. W. Ligtvoet weer hun beste beentje voorgezet en 'n mooi pro gramma op voortreffelijke wijze ten gehoore gebracht. De verschillende ko ren vonden een aandachtig gehoor en oogstten een welverdiend applaus. De tooneelafdeeling der liedertafel zorgde voor een vroolijke afwisseling door de opvoering van een komische 2-acter „Zoo gewonnen zoo geronnen" een stuk weliswaar uit de oude doos, doch dat naast de humoristische ver handelingen ook behartenswaardige lessen inhield. Stuk en spelers vonden bij het publiek dan ook alle waardee ring. i Met een gezellig bal, waarbij „The Heymans Band" voor goede dansmu ziek zorgde, werd deze avond besloten. HARMONIE „St. JAN". De Harmonie „St. Jan" zal a.s. Zon dag het winterseizoen besluiten met een bijzonder verzorgde uitvoering die, hoewel het door allerlei oorzaken wat laat in het seizoen is geworden, toch ongetwijfeld nog veel publiek trekken zal. De bekende tooneelvereeniging der Jongens-congregatie uit Drunen neemt bijna het geheele programma voor haar rekening en komt met het zeer mooie en boeiende tooneelspel in drie bedrijven „Toen de zon opging" voor het voetlicht, alsmede met de komi sche operette in een bedrijf „Als mijn heer van huis is". De harmonie opent met enkele mooie muzikale nummers, zoodat we wel een zeer aantrekkelijk program ma krijgen van muziek, tooneel en operette, een variatie dus die „elk wat wils" biedt. t Mr. P. H. LOEFF t W rijven, maar wrijven met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet. Te 's-Hertogenbosch overleed in den ouderdom van 72 jaar de heer mr. P. H. Loeff, geboren te Baardwijk 12 Oct. 1864, een vooraanstaande figuur in onze provinciale hoofdstad, maar die ook in onze gemeente speciaal in v.m. Baard wijk nog steeds de hartelijkste sympathie genoot. Dit dankte hij mede aan de weder- keerige liefde die hij koesterde voor zijn geboorteplaats, waar hij nog steeds her haaldelijk vertoefde en welks bewoners hij voortdurend ten dienste was. Hij was nog steeds lid der plaatselijke vereenigingen en ook Waalwijks Belang han zijn -steun. Ook ons blad had zijne voortdurende belangstelling. Na een korte ongesteldheid is hij Zon dagavond ten 8 uur overleden. Mr. P. Loeff had zich na zijn academi sche studie in 1891 als advocaat en pro cureur te 's-Hertogenbosch gevestigd. Hij verwierf er spoedig een drukke prak- tijk. In 1901 werd hij henoemd tot rech- ter-plaatsvervanger in de rechtbank, van welk college hij op 6 November 1909 president werd. Hij vervulde deze func tie tot 31 December 1924. Op 1 Januari 1925 werd hij benoemd tot vice-president van datzelfde hof. Op 1 Juli 1933 werd hij president van dat hof als opvolgei van jhr. mr. A. v. Sasse van Ysselt. Met ingang van 1 November 1934 werd hem uit deze functie eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de wettelijk gestelde leeftijdsgrens. Op 10 September 1901 werd hij lid van Provinciale Staten van Noord-Bra bant voor het district Heusden, als op volger van minister mr. J. A. Loeff. Op 28 October 1908 Werd hij lid van het college van Gedep. Staten. Toen hij president van de rechtbank werd, nam hij als zoodanig ontslag, doch werd na dien tot buitengewoon lid verkozen en geregeld als zoodanig herbenoemd. In tal van organisaties op katholiek maatschappelijk en cultureel terrein vervulde de overledene belangrijke be stuursfuncties. Verder was mr. Loeff president-com missaris van de Provinciale Noord Brabantsche Elect riciteitsmaatschappij, president van de St. Jans-stichting, re gent van het Roomsche armenweeshuis en lid van het college van regenten over de gevangenis te 's-Hertogenbosch. Hij maakte verder deel uit van het bestuur van het Provinciale genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord Brabant en van het diocesaancomité van Ie St. Radboudstichting. Dankbaar zullen de velen hem ge denken die van zijn groote en vele goede Hoedanigheden geprofiteerd, hehben. Zijn ziel ruste in vrede. PIANO-RECITAL JAN VERHOEVEN. Wat de pers schrijft: Voor een goed bezette zaal heeft de pianist J .V. met zijn fijnzinnige pianis tische charme zijn hoorders weten te bekoren. Chopin een kolfje naar zijn hand en hart. Qua aanslag is deze jeugdige musicus technisch brillant en van een groeiende virtuositeit. Zijn sober spel getuigde van zekere techniek, van groote muzikaliteit, van veel gevoel. Hij is een athleet in de kracht van zijn slag en de beheersching van zijn handen, daarnaast weet hij ook de verstilde droo- merijen fijn aan te voelen. Hij werpt zich blijkbaar met harts tocht op het moderne in de muziek. Zeldzame muzikaliteit, uiterst virtuoos. Een muzikaal fijnvoelend artist. Uitnemend van vingertechniek en voordracht. Een prestatie van belang was de temperamentvolle weergave van Tedesco, ongewone Rhapsodic „Le Danze del Re David". Collégue et ami monsieur Verhoeven qui a etudié sous sa direction et dont le talent muri depuis par l'expérience et la réflexion mérite toute considéra- tion. Un musicien de grant talent que j'ap prècie fortement. Em. Durlet. Prof. au Conservatoire Royal. Bruxelles. Her Jan Verhoeven hat bei mir durch 4 Jahre hindurch studiert (Meisterklas se) und habe ich ihn als sehr begabten Pianisten, bcsonders fiir moderne Kla- viermusik schiitzen gelernt. Ich wünsche ihm das Beste fiir seinen wei teren Weg. Paul. Schramm. Piano virtuoos. Berlijn. VREEMDELINGENVERKEER IN I)E PROVINCIE. Op verzoek van de stichting Bureau voor Vreemdelingenverkeer te Den Bosch, heeft de Commissaris der Konin gin in Noordbrabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel, een vergadering uitge schreven van besturen der verschillende vereenigingen tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer en besturen van gemeenten, waar veel vreemdelingen verkeer is. Deze vergadering had plaats op Maan dagmiddag 5 April, in de Statenzaal van het gouvernement te 's-Hertogenbosch. Ook Waalwijks Belang was door zijn voorzitter en secretaris vertegenwoor digd. 1) vraag werd besproken of het wen- schelyk en mogelijk zou zijn te geraken tot oprichting van een organisatie voor de bevordering van het vreemdelingen verkeer in Noordbrabant. In beginsel werd deze vraag beves tigend beantwoord en het nut van een dergelijke organisatie algemeen erkend. Aan het slot der besprekingen werd op voorstel van den Commissaris der Koningin een commissie van voorberei ding benoemd, welke tot taak zal hebben een en ander nader uit te werken, sta tuten te ontwerpen en een volgende ver gadering voor te bereiden, waarop dan eventueel tot oprichting van een derge lijke organisatie zal worden besloten. De commissie werd samengesteld uit afgevaardigden der vereenigingen voor vreemdelingenverkeer te Breda, 's-IIer- togenbosch, Oisterwijk en Tilburg, ter wijl door den Commissaris der Koningin een vijfde commissielid zal worden aan gewezen. HOTELBEDIENDEN NAAR ENGELAND. Naar hel plaatselijk agentschap der arbeidsbemiddeling ons mededeelt, zul len Nederlandsche hotelemployes, die bij de a.s. Kroningsfeesten in Groot Brittannië, werk willen bekomen, zich rechtstreeks in verbinding mdeteii" "Stel len met de directies van hotels in Lon den. Gegadigden worden met nadruk ge waarschuwd tegen vertrek naar Groot- Brittannië, zoolang zij niet door de werk gevers in het bezit zijn gesteld van de vereischte „labour permit". WERKGELEGENHEID IN ZWEDEN VOOR BOUWKUNDIGEN. Naar het plaatselijk agentschap van den Rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling ons mededeelt bestaat er in Zweden werk gelegenheid voor Bouwkundigen. Nederlandsche architecten en teeke naars, zouden om werk te verkrijgen in Zweden zich kunnen wenden tot de navolgende adressen 1 Svenska Arkitekters Rikföobund. Ihungsgatan 32, Stockholm. 2 Svenska Arkitektförenungen, Brunkebergstorg 20, Stockholm. 3 Stockholms Byggmastereförenung aLstmakare, Stockholm. BIOSCOPEN MUSIS SAC HUM BIOSCOOP" „Olie voor China's lampen". Populaire voorstellingen heden en morgen. De roman van Alice Tisdale Hobart, waarnaar Mervyn Leroy zijn film: „Olie voor China's lampen" gemaakt heeft, is zeer lang, hij is rijk aan gcKeurtenissen en rijk aan problemen. Zoo is de film boeiend en interessant geworden. Het hoofdprobleem, de verhouding tusschen de olie-maatschappij in Ameri ka en haar werkers in China, is uit stekend weergeven en Pat O'Brien weet de gestalte van den olie-agent Stephen Chase, een petroleum-verkooper die zijn werk ziet in een hooger licht, letterlijk en figuurlijk, tot en werkelijk levend en sterk liefhebbend mensch weer te geven. De film geeft een uitstekenden kijk op de Oostersche mentaliteit, men leert er in, hoe men met Chineezen in China moet omgaan, en men krijgt ook een kijk op het China van heden met zijn moei lijkheden. Meesterlijk is in dit verband menige massa-regie-scène. Er zijn weinig regis seurs, die zooveel gevoel hebben voor het sociale conflict, in welken vorm het zich ook voordoet, als Leroy. De manier, waarop hij door de „bazen" laat beslis sen over d estandplaatsen van de assi stenten, een close-up van een harden kop, het gebaar, waarmee een pijp in den mond wordt gestoken, dat is, zeker in het verband met deze film, meester lijk, en wanneer het gordijn zich na de benoeming van Stephan Chase tot direc teur sluit, kan de toeschouwer in alle opzichten tevreden zijn. (Zie vervolg Prov. Nieuws 2e Blad.) i

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3