Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. E. BOOBD BRfiBABD" FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. Zomertijd. A H Beschermt de natuur. N*S*B«-boeket* Ter waarschuwing. PUROLO NUMMER 30. ZATERDAG 10 APRIL 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt UITGAVE: Advertentiën moeten Woensdag e| WOENSDAG en ZATERDAG Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Brieven, Ingezonden stukken, gelden, in ons bezit zijn. enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijs, per 3 maanden 20 cent per regel; minimum 1.50. 1.25. Franco per post door 't geheele Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Reclames 40 cent per regel. rijk 1.40. Bij contract flink rabat. We hebben van de week het zonnetje weer op onze huid voelen inwerken en dat beteekende, dat de zomertijd was begonnen. Een tijd, welke ons nog wel eenige kuren zal vertoonen, maar desniet tegenstaande zomertijd is en tot diep in September blijven zal, omdat de normaliteit van dit seizoen zon, licht en leven beteekent. Elk uurtje zon, dat we thans nog oogstten na onze dagtaak, rekenen we dubbel door onze sterk verhoogde waar. deering. Daarom zien we ook zoo verlangend uit naar de staats rechtelijke erkenning van wat de natuur ons wrochtte, d.i. naar het begin van den officieelen zomertijd. Die ving in België en Frankrijk op 4 April aan in Groot-Brittannië begint ze op Maandag a.s Bij ons echter wordt de klok op zomeruur gesteld, wanneer we minder dan een maand van den langsten dag verwijderd zijn, op 22 Mei n.l. Dan hebben we Paschen gehad en Hemelvaart en Pinksteren. Een mooi deel van den' zomer is dan reeds voorbij, dat deel n.l., waarin het nieuwe leven is ont loken en tot wasdom groeide. Wij proclameeren den zomer pas, als we ons aan dit jaargetijde hebben gewend en aangepast Wij worden verrast met een uur méér zon, als die haar hoogste hoogte heeft be reikt en we puffend... den avond verbeiden met zijn verfrisschende koelte. Er zijn bezwaren aan den zomer tijd verbonden bezwaren, welke vooral de veeboeren treffen. Ik weet niet precies hoe zwaar deze bezwaren moeten wegen en spreek me dan ook niet uit vóór of tegen zomertijd. Ik spreek me alleen uit tegen dat halfslachtige in de huidige practijk, waardoor de bezwaren van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 8 Ik ken niemand van ze, dat is een geweldig bezwaar. Ik weel niet met wat voor menschen ze omgaan en ken ook geen sterveling, die pre cies van hun omstandigheden op de hoogte is. Hij sprak op nadenkenden toon en staarde voor zich uit. Ik moet iemand hebben, die me helpt. Zou meneer Carruthers dat kunnen? Misschien; ik zal 't hem vragen. Hij is met vacantie, maar ik kan hem bereiken. Morgen spreek ik hem in elk geval, dan zal ik het er met hem over hebben. Maar ik verwacht,, dat hij zeggen zal, dat je beter doet de zaak te laten zooals ze is. Dat zal ik doen als ik Anne Wa- veney heb gevonden. Het is heel goed mogelijk, dat ze er absoluut niet op gesteld is, dat ik haar vind en in dat geval zal iedereen me voor een ver- slechts voor een uiterst klein deel, ot in het geheel niet, worden onder, vangen en zoo goed als alle voor- deelen verloren gaan. Is het instellen van een officieelen zomertijd noodig of gewenscht, laten we hem dan ook zóó tijdig doen ingaan, dat we ongeveer aan sluiting hebben met den zomertijd in België, Frankrijk en Engeland. We winnen aldus mede een uur aan zon en licht in den vóórzomer, d.i. dan, wanneer we de zon het meest waardeeren. Een sprekend vouwblad in kleuren, met plaatjes en berijmde onderschriften en een tot de jeugd van Nederland gerichte opwekking »Steunt ons strevenNatuurbe scherming is uitgegeven door de Nederlandsche Heide Maatschappij, den Kon. Nederl. Toeristenbond, A.N.W.B.. de Kon. Ned. Automo bielclub en het Staatsboschbeheer, met het doel, jong Nederland aan te sporen, mede te werken tct be. scherming van de natuur en bij haar eerbied, belangstelling en liefde te wekken en levendig te houden voor de ons omringende, levende natuur. Door middel van dit vouwblad, dat in honderdduizend exemplaren door heel Nederland wordt ver spreid, richten de vier genoemde organisaties zich tot de jeugd, met suggestieve, frisch gekleurde teeke- ningen en wijze vermaningen in korte, vlotte, gemakkelijk aanspre kende versjes om in het bosch en op de heide voorzichtig te zijn met vuur; de voor pic-nic uitgekozen plek niet door zorgeloos achterge laten afval te ontsieren; bloemen en vogels te sparen, broedplaatsen velende bemoeial uitschelden. Maar het kan ook best andersom zijn, dat ze in moeilijkheden is en den hemel zal danken dat iemand zich om haar bekommerd! In ieder geval ik houd er wel van om zoo'n mysterie op te los sen; ik schijn detectieve-bloed in mijn aderen te hebben! 'n Beetje ruzie heb ik er desnoods ook voor over! Begin je nu maar met me bij een paar men schen te introduceeren, die misschien weten waar ze is. Als het vrienden van de familie zijn, zullen ze het heel na tuurlijk vinden, dat ik graag kennis met ze wil maken. Ik zorg voor de rest. Hij trommelde tegen het venster, neuriede een soldatenliedje en keek weer naar de zwarte daken der para- pluies beneden. IV. OP ONDERZOEK UIT. De pastorie lag tusschen het kasteel Waveney en het dorp. John reed een breed toegangspad in, dat voorziening met nieuw grint hoog noodig had en waarover 't onkruid welig woekerde. Ook de uitgestrekte tuin maakte een indruk van verwaarloozing, maar de appelboomen waren aan het uitloopen en gele narcissen staken hun kopjes omhoog, zoodat het beeld van trooste- looze onverzorgdheid eenigermate werd getemperd. Hij trok aan de bel en hoorde be- van vogels te ontzienEen mooi en nuttig doel, dat ieders steun verdient en nog maar al te zeer veler steun behoeft. Deze »folders«, welke bestemd zijn op groote schaal te worden verspreid onder jongens en meisjes tusschen 10 en 16 jaar, zijn gratis voor ieder verkrijgbaar aan de kantoren der vier bovengenoemde Vereenigingen. We zouden er op willen aan dringen, «lat men deze propaganda nu eens niet alleen onder de kinderen der steden voert, maar ook en vooral zelfs, op het platte land Den kinderen uit de steden moet het inderdaad worden geleerd om b.v. geen rommel in bosch en veld achter te laten, maar de platte- landsjeugd heeft het misschien nog meer noodig om aan de waarde van de natuur in het algemeen te worden herinnerd dan de overige jeugd. De stedeling raakt buiten onwillekeurig onder den indruk van wat daar aan schoons en liefs is te vinden; de plattelander is aan dat alles gewoon, ziet het schoone en lieve deswege minder duidelijk weging in de hall, haastig, dringend gefluister en snel zich verwijderende voetstappen. Maar er werd niet open gedaan. Hij belde nog eens en nu ge beurde er heelemaal niets. Geduldig keek hij naar de zonneschijn, die op de narcissen speelde, en bracht ein delijk voor den derden keer de bel in beweging. Toen het geluid was weg gestorven, hoorde hij schuifelende, korte pasjes, als van een kind. De deur ging open en een klein meisje met vlasblond haar, vergeet-me-niet oogen en een blozend maar smoezelig gezichtje, stond voor hem. Ze staarde naar John en daarbij bleef het. John was het, die het stilzwijgen verbrak. Is je moederis mevrouw Thompson thuis? Het kleine meisje knikte. Ze had haar oogen geen seconde van John af. Kan ik haar spreken? Ik weet het niet. De woorden kwamen langzaam, stamelend en ze bleef hem aanstaren met haar ver schrikte blauwe oogen. Ik zou haar graag willen spre ken, als 't kan. Wil je haar even vra gen of het past Hij haalde een kaartje te voorschijn het werd door een niet al te schoon handje aangenomen en wachtte. Een oogenblik later hoorde hij een deur openen en sluiten en een klein vrouwtje kwam met zenuwachtige haast op hem toe. meer en kent bovendien bepaalde nadeelen, .welke aan alles, wat be staat, zijn verbonden. Hij is daar door soms hard jegens de natuur. Vogels en andere dieren onder vinden dat nog al eens. Zonder commentaar geven wij uit een verslag eener N.S.B.-ver- gadering enkele uitdrukkingen der beide sprekers weer, deze de uitdrukkingen als geplukte bloe men samenvoegend tot een boeket. Dan komt de heer Stet te spreken over Dr. Josephus Jitta, dien hij aanduidt als een »man van gestroomlijnd ras«. Wij N.S.B -ers zijn mieten, maar aan hebben we nog wel te presenteeren als in handen hebben, ze op rekenen, aldus geen antise de meesten een rekening we de macht daar kunnen spreker. Over een huldiging van een groot, industrieel zegt spreker: Als ik daar geweest was, zou ik gezegd hebben »jij wascht je vuile pooten in ons zweet. Het demo-—liberalisme is de grootste pestilentie die een volk overkomen kan en het is ons overkomen. Als Colijn zegt»wij zijn mede arbeiders Gods«, dan is dat een klap in het gelaat van God. Wij N.S.B.-ers hebben den strijd aangebonden met de moderne heidenen, mét en zonder predikants toga, mét en zonder priesterkleed. Wat zich thans in Duitschland afspeelt, vervult heel de christen heid buiten de grenzen van dit land en gelukkig ook nog milli oenen Duitschers zelve met angst en ontzetting. De leiders van O, Sir John, neemt u mij niet kwalijk, dat ik u heb laten wachten.... komt li alstublieft binnen. Ze ging hem voor naar een groote, sombere, spaarzaam gemeubelde ka mer. Wat vriendelijk van uhijgde ze, vuurrood. Ik vind het verschrik kelijk, dat ik u heb laten wachten bij uw eerste bezoek nog wel. Neemt u plaats alstublieft. John voldeed aan de uitnoodiging en nam zijn gastvrouw discreet op. Ze was klein en onaanzienlijk, het type van een afgetobde huismoeder, van wier geestelijke en lichamelijke kracht systematisch te veel gevergd wordt en die dientengevolge in een bestendige onrust verkeert. Toch moest ze vroeger knap zijn geweest; haar vriendelijke blauwe oogen had den ook nu hun aantrekkelijkheid nog niet verloren. John had bij zichzelf uitgemaakt, dat het niet meer dan zijn plicht was het predikantsgezin een bezoek te gaan brengen. En wellicht zoo hij tegelijkertijd waardevolle inlichtingen kunnen krijgentwee vliegen in één klap! Maar hij begon zich af te vra gen of hij van dit nerveuze gejaagde dametje wel veel gewaar zou worden. Hoe moest hij het in vredesnaam aan leggen? Hij had haar blijkbaar over rompeld op een moment, dat de visite van „Sir John" al bijzonder slecht gelegen kwam! Het leek hem het een der krachtigste volkeren der wereld zijn bezig de zielen der millioenen, die zich aan hen hebben onderworpen, te ontkerstenen en de christelijke beschaving te bannen uit het door hen bestuurde rijk. Aanvankelijk met kleine, maar geniepige middelen. Met de ver volging van de mannen n.l., die voorgingen in het christelijke maat- schappelijke werk, vervolgens door de jeugd te onttrekken aan de godsdienstige invloeden van de confessioneele school en de-jeugd- actie, eindelijk door ook 't woord van predikanten en priesters dat zij vanaf den kansel tot de lidmaten en geloovigen pleegden te richten, onder censuur te stellen. Tegelijkertijd werden door offici- eele nationaal-socialistische instan ties nieuwe denkbeelden inzake geloof en levensopvattingen gepro pageerd, welke lijnrecht tegen het christendom indruischen. Aan de vrijheid van propaganda voor deze nieuwe leerstellingen werd niets in den weg gelegd, maar aan de predikanten en priesters werd syste matisch het recht ontzegd om op hun beurt stelling te nemen tegen de nieuwe denkbeelden; om üun critiek op die theoriën werden zelfs meerdere christelijke voorgangers in concentratiekamp of gevangenis opgesloten. Thans schijnt het nationaal socialisme zich sterk genoeg te achten om zich ook van den aller- laatsten schijn van verdraagzaam heid jegens het christendom te ontdoen en openlijk stelling te nemen voor een terugkeer tot het oud Germaansche heidendom. DM is de practische beteekenis van de verzoening van den leider J3öby Het huidje blijft gaaf en gezond, in dien Uhetbehandeltmet bcslc maar te beginnen met haar stortvloed van verontschuldigingen te stuiten en met een afwerend handge baar verklaarde hij: Het is heelemaal niet erg. In tegendeel, ik stel het buitengewoon op prijs, dat u me direct hebt willen ontvangen, ik ben immers een vol slagen vreemde en ik dacht De deur vloog open. John kreeg een visioen van vlainmendrood haar, een wipneus, een heirleger van zomer sproeten en buiten verhouding groote handen. Toen hoorde hij een onthutst: „O"! en de deur werd met een smak weer dichtgetrokken. Maar Cyril! protesteerde de klei ne predikantsvrouw. John negeerde de stoornis en nam den afgebroken zin weer op. Ik ben een volslagen vreemde en ik zal heel dankbaar zijn als iemand maakt, dat ik me wat minder vreemd ga gevoelen. Daarom zou ik het zoo prettig vinden als u me eens iets wilde vertellen over het huis en mijn familie en de menschen uit de omgeving. O ja, begon mevrouw Thomp son en toen werd de deur wéér ge opend. Een lang meisje, armoedig ge kleed, kwam halverwege de kamer in. Uit haar te korte mouwen staken een paar beenige armen en handen. Wat is er, Delia? Daar is Annie, met een bood schap van mevrouw Anderson. (Wordt vervolgd). Waalv(jtsche en Langstraatscbe («uranl, Zich vorzak«r*n bi] aan goada maatschappij ia aan wijza voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSON EN BIJ DE IS VERZEKERD ZIJN De ,,NOORD>BRABAN D" betaalde In 1036 clroa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden wjj lettenen, ciiuus spieKer. en droog houdtmetPuroipoeder Purol 30 ct. Purolpoeder 60 ct.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1