#KING RECHTZAKEN. KANTONGERECHT, JR PEPERMUNT INGEZONDEN STUKKÊiT VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAATFN OMGEVING. King houdt U fris en monter! SPRANGCAPELLE. onzerzijds de heer Ph. Timmermans J deelnam, werden terzake gehouden, plannen ontworpen en conferenties met het gemeentebestuur gevoerd, tot tenslotte de gemeente besloot deze belangrijke aangelegenheid een voor werp van gemeentezorg te maken. Door samenwerking van de K.S.A. en hel bestuur van W. B. kwam de Volksbibliotheek tot stand. In 1914 werd de eerste poging ge daan voor verbetering van den weg Roestelberg, die eerst vele jaren la ter met succes zou worden bekroond. De eerste pogingen hadden echter weinig resultaat, doch het bestuur heeft de hoop nimmer opgegeven. In 1928 werd na een bijeenkomst met de Wegen-Commissie van Loon op Zand een bespreking gehouden met de in woners van het Loonsch Hoekje, die allen tot medewerking bereid waren, 'n Uitvoerig ep gedocumenteerd voor stel van samenwerking werd toen bij genoemde gemeente ingediend, even wel zonder resultaat. In verband met het initiatief voor de vestiging van een land- en tuin bouwschool in onze gemeente had het bestuur meerdere conferenties met de heeren Snellen en Huizinga. Volledige plannen en opzet werden gemaakt, maar ook hier was de inmiddels uit gebroken oorlog spelbreker; het rijk moest elke medewerking jammer ge noeg opschorten. Daar de geheele omgeving inkwar tiering had en vele ingezetenen ook gaarne van de voordeelen profiteer den, werd door een aantal leden eene algemeene vergadering gevraagd met het doel om te komen tot een besluit om inkwartiering hij de militaire autoriteiten te vragen. Deze geste werd door den voorzitter ontraden, daar het niet aanging vele leden lasten op te leggen ten bate van anderen. De stemmen staakten over dit punt en de president Dr. van Gils, aan wien vol gens d<° statuten toen de beslissing was besliste dat geen inkwartiering gevraagd zou worden. Intusschen kwam deze in 1915 ongevraagd. Bij hel lö-jarig bestaan in 191V werd op voorstel van den secretaris besloten tot orgr.isatie van een fancy- fair ten bate vaa de stichting van een fonds voor een ziekenhuis of operatie kamer. Het bestuur stelde een onder zoek in te Oisterwijk, waar juist een fancy-fair was gehouden. Ir. Knijpers te Amsterdam ontwierp de plannen, die schitterend waren en Musis geheel in een Oostersche sfeer zouden brengen, verschillende com missies werden benoemd, de fa. Jan- marl te Amsterdam zou tapijten in bruikleen afstaan, ver?chil!ende over eenkomsten waren reeds aangegaan, toen 17 April door het bestuur met kleine meerderheid besloten werd deze fancy-fair wegens de tijdsom standigheden niet te doen doorgaan. Ter sprake kwam in dit jaar reeds het pian om te trachten het Hoels- wiel als bad- en zwëmgelegenheid in te richten, maar de uitvoering werd uitgesteld tol de militairen waren vertrokken. Krachtige pogingen werden in dit jaar nog gedaan om te komen tot op richting van een Groentenveiling in onze gemeente. Een commissie werd daarvoor door W. B. benoemd, be staande uit de heeren Ph. Timmer mans en Cor Witlox, Waalwijk, D. Smits 's-Gravemoer, D. van Campen, Drongelen, P. Treffers, Capelle en A. Gijsman, Waspik. Tal van vergade ringen werden ten dezen aanzien ook met het gemeentebestuur gehouden, maar toen de zaak vrijwel voor elkaar was, kwam tegenwerking van andere plaatsen, (vooral uit het Westen), die eerst medewerking hadden toege zegd, zoodat dit plan geen voortgang had. Waalwijks Belang riep, toen de Roestelberg en Bergzicht publiek zou den verkocht worden, eenige heeren uit Waalwijk bijeen om te pogen in combinatie dit mooie bezit te koopen. Direct werd voor voldoende kapitaal ^eteekend om Roestelberg voor 17550.en Bergzicht voor ƒ5050.- af te mijnen. Door hooger bod gingen deze goederen in particuliere handen over. De schitterend geslaagde Vredes feesten werden door Waalwijks Be lang op touw gezet en initiatief werd genomen tot stichting van een oud heidkamer en verfraaiingscommissie in onze plaats. Voor verbreeding der Westerha- als blijvende verkeersweg Klei, werd meermalen ge ven kade met de werkt. Daar de Voetbalvereenigingen steeds sukkelden met geschikte terrei nen en ook de scholen geen oefenter reinen hadden, werd het initiatief ge nomen om te komen tot aanleg van een sportterrein, hetgeen te meer mo gelijk was, daar het Rijk 40% in de kosten van aanleg en 5% jaarlijks in de onkosten bijdroeg. Terzake con fereerde het bestuur met den heer Nuysten, inspecteur der Lichamelijke opvoeding, die zijn volle medewer king verleende. Het bestuur bezocht Wageningen en Tilburg, gaf Ir. van Veen opdracht plannen te ontwerpen, die in alle details opgezet er schitte rend uitzagen en die nog steeds op het secretariaat bewaard worden. De begrooting was plm. 40.000, waarvan 1G.000,door 't Rijk zou betaald worden en de rest moest ko men uit subsidie der gemeente en door uitgifte van aandeden. Tal van terreinen werden bezocht en tenslotte viel het oog op het ter rein van de Kinderen van Huiten, tusschen 2e en 3e Zeine, met daar naast gelegen terrein van „Noord Braband". Laatstgenoemd perceel was op zeer gemakkelijke wijze te krijgen en ook met de familie van Huiten was de prijs overeengekomen, terwijl het terrein een jaar in optie kon worden genomen legen 1.50.De noodige acten waren door notaris Jansen op gemaakt, alles was in orde, toen be richt kwam van 't Rijk, dat ondanks de voorloopige toezegging, dat jaar geen enkel sportterrein kon worden gesubsidieerd, maar dal Waalwijk nummer 1 aan de beurt was. Ondanks pogingen van afgevaardigden e.a. kon geen ander resultaat verkregen wor den. Ook het jaar daarop en daarop hetzelfde bericht, zoodat deze mooie en geheel afgewerkte plannen moes ten stranden. Waalwijks Belang organiseerde de algemeene hulde der Eerw. Zusters van J.M.J. bij haar 75-jarig verblijf in onze gemeente. Zij collecteerde voor de oprichting van een operatie-kamer fonds oin dit de jubileerende Zusters aan te bieden. Er werd een stichtings- acte voor het fonds gemaakt en de eerste collecte bracht ruim 5000. op. Dit fonds is de grondslag geweest voor het huidige St. Nicolaas-zieken- huis, een initiatef dus van onze ver- eeniging, waarop wij met recht trotsch kunnen gaan. Door schenkingen van particulie ren, door bijdragen van fabrikanten en arbeiders, door donaties van de gemeente, is dit fonds in den loop der jaren kunnen aangroeien tot plm. 25.000.een prachtig aandeel in de totstandkoming van dit zegenrijke werk. Tevoren heeft dit fonds al goed werk gedaan, door hare reeds voor radige instrumenten en artikelen af te staan aan de Kliniek van het Wit- Gele Kruis en door deze in haar l'i- nantieelen nood tijdelijk te helpen. In 1920 werd een propaganda-com- missie benoemd, bestaande uit de heeren W. Eibers, Jos Klijberg, Th. van Mierlo, H. Driessen, L. van Adel- herg, W. Hens, G. van Huiten, J. Wiesman en R. van Mil, die vooral voor de toename van het ledental veel heeft gedaan. Een 70 nieuwe leden worden toen ingeschreven. Ook voor tal van andere zaken had deze com missie groote verdiensten. In een speciale algemeene vergade ring sprak deze zich met bijna alge meene stemmen uit tegen de invoe ring van winkelsluiting door den ge meenteraad. In den tijd der annexatie werden krachtige pogingen gedaan om ook op andere wijze uitbreiding der gemeente te verkrijgen, waardoor het natuur schoon onzer plaats zeer zou zijn ge baat en ook andere belangen gediend. In Maart 1921 kreeg Ir. van Veen opdracht om een plan en begrooting voor een nieuwe kiosk te ontwerpen, waarvoor een fonds was gevormd van ƒ850.De kiosk kostte ƒ2080. voor de rest werden aandeelen uitge geven en geplaatst. Pogingen werden in dezen tijd ge daan om de voetbalclubs W.S.C. en Quick te comhineeren, die jammer ge noeg mislukten. Actie werd gevoerd voor het be houd der Dagnormaalschool. Deze werd echter opgeheven en in het ge bouw kwam de R.K. Hoogere Han delsschool. Krachtig werd de actie ondersteund voor verbetering van den weg Tilburg Waalwijk en een adres werd uit de algemeene vergadering aan den Raad gericht om de kermis te doen vallen onder de groote vacantie. De gemeen teraad nam het besluit om de proef te nemen, maar deze werd niet geslaagd geacht en daarna is de kermis op den ouden tijd teruggebracht. Een oudheidkamer werd ingericht in het raadhuis van v.m. Baardwijk. Waalwijks Belang organiseerde met een comité van veefokkers uit de om geving een druk bezochte fokveedag in de Mr. van Coothstraat. In ver band hiermede werd de actie vooi onze veemarkt opnieuw ingezet. Ver gaderingen werden gehouden met ge meentebesturen en landbouwvereeni- gingen uit den omtrek en besloten wederom premiemarkten en fokvee- dagen te organiseeren. Daar de ge- meenteraaad meende dat de tijd on geschikt was om de actie voor de markten te beginnen, werd geen sub sidie toegekend, welke echter onmis baar was voor de uitvoering der plannen. Op verzoek van 15 leden werd een algemeene vergadering belegd om tot B. en W. het verzoek te richten geen Zaterdagmiddagmarkt op te richten. (Wordt vervolgd). DE BRANDSTICHTINGEN TE HEDEL. De eisch van 8 jaar ge handhaafd. M. A. v. S., 29 jaar, bakker te 's-Her- togenbosch, gedetineerd, heeft terecht gestaan, verdacht van den inbraak bij H. Stuvers te Hedel op 5 September 1936, waarbij 34 en een portefeuille werden gestolen; brandstichting in de woning van K. v. d. Bogert te Hedel, op 4 October 1936; brandstichting in een hooi- en graanmijt te Hedel op 30 October 1936 van A. van Driel; brand stichting in een hooimijt van H. v. d. Heuvel te Hedel, op 20 October; ver nieling van een spiegelruit van G. Ruisch te Hedel, op 26 September 1936. In deze zaak requireerde de officier van justitie acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank gelastte 14 Jan. j.l. een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Door den president ondervraagd be vestigde verd. de door hem afgelegde bekentenis. Getuige-deskundige dr. Caspari handhaafde de conclusie van zijn rap port. Verd. is toerekenbaar. Hij heeft intellegentie genoeg om zijn verstand bij de door hem gepleegde daad te be palen. Alles is reeds met dezen man beproefd. Veel werd gedaan om hem leiding te geven, staande te houden en voort te helpen, maar alles is een mis lukking gebleven. Verd. blijft in de vrije maatschappij een gevaarlijk mensch. Het O.M. handhaafde den reeds ge stelden eisch van acht jaar. De zaak is door het psychiatrische onderzoek in een ander licht komen te staan. Verd. blijkt voor de toekomst gevaarlijk, omdat van hem te verwach ten is, dat hij weer tot de misdaad zal terugkeeren. Daarom stelt het O.M. den eisch dat verd. na het volbrengen van zijn gevangenisstraf ter beschik king zal worden gesteld. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Bergmann te 's-Hertogenbosch, voer de o.a. aan, dat h&uit de cel van verd. een brief ontvangen had, waarvan de inhoud er op wees dat verd. berouw had. Mocht de rechtbank met de con clusie van den psyciater meegaan, dan acht hij het gewenscht de straf van acht jaren cel niet toe te passen en verd. maar rechtstreeks ter beschikking te stellen. Uitspraak over 14 dagen. Na de behandeling van de zaak tegen M. v. S. verdacht van de brandstich tingen te Hedel, is gisteren de behande ling voortgezet van de strafzaak tegen verd. P. v. d. B., 43 jaar, huisvrouw van M. Q. te Hedel, gedetineerd, ver dacht van het uitlokken van brand stichting door M. v. S. hierboven ge noemd. In deze zaak requireerde de officier op 31 December j.l. 4 jaar gevangenis straf. De rechtbank stelde het onder zoek uit in verband met de zaak tegen M. v. S. Verder stond terecht M. Q., 48 jaar, petroleumventer te Hedel, gedetineerd, verdacht van 1. uitlokking van en me deplichtigheid aan brandstichting; 2 't aannemen van geld, door diefstal ver kregen. Op 31 December j.l. requi reerde de officier in deze zaak 4 jaren gevangenisstraf. De rechtbank had het onderzoek uitgesteld in verband met de zaak tegen W. v. S. Er waren eenige getuigen gedag vaard, van wie er slechts één versche nen was. De officier, verdediger en ook verdachten achtten verhoor van dien getuige niet meer noodig. Alleen de hoofdgetuige M. v. S. te vens hoofdschuldige, werd tegen het echtpaar gehoord, en verklaarde als in eerste instantie. Dr. Caspari, gevraagd naar de waar de van de mededeelingen van verd. v. S. verzekerde dat verd. als hij wilde naar waarheid en juistheid kon ver klaren. Dr. Caspari nam aan, dat v. S. de waarheid had gezegd ten aanzien van den diefstal van geld. Hij memo reerde dat de deur bij den benadeelde altijd open was. Hij zou wel geld heb ben, dus het was niet zoo moeilijk in de woning te gaan stelen. De officier vond geen termen den bo venvermelden eisch tegen het echtpaar Q. te wijzigen en persisteerde bij dien eisch. De verdediger, mr. Bloemarts, uit den Bosch, wees er op dat door den deskundige mede was verklaard, dat verd. M. v. S. ook leugenachtig was. Pleiter acht het mogelijk, dat v. S. als getuige dus ook niet de waarheid had gezegd en zijn verklaringen niet be trouwbaar zijn. Hij refereerde zich overigens aan het oordeel der recht bank. Uitspraak over 14 dagen. EEN WIELRIJDER ERNSTIG AANGEREDEN. Voor de rechtbank heeft terecht ge staan J. J. M. v. E., 26 jaar, winkelier te Waalwijk, gedagvaard ter zake, dat hij op 28 Febr. 1937 te Waalwijk als bestuurder van een auto daarmede hoogst roekeloos en onvoorzichtig heeft gereden, tengevolge waarvan hij in aanrijding is gekomen met den wiel rijder M. Laros, die ernstig letsel be kwam. Verdachte werd bij vonnis van 15 April veroordeeld tot 2 weken hechte nis en een jaar ontzegging van het rij bewijs. j. INBRAAK TE VLIJMEN. Voor de rechtbank had zich te ver antwoorden H. v. E., 32 jaar, manden maker te Vlijmen, thans gedetineerd. Aan verdachte wordt ten laste gelegd dat hij op 8 Dec. 1936 te Vlijmen uit een spoorwegwaggon doozen koffie, eigendom van Gebr. van Hest te Vlij men heeft ontvreemd; voorts: dat hij op 5 Febr. 1937 te Vlijmen leder uit een spoorwegwaggon heeft weggeno men, ten nadeele van de N.V. van Wa genberg-Festen, aldaar. Verdachte is eerder veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaar delijk. Hij beweerde uit armoede te heb ben gestolen. Hij is een eenzame, die op zijn eentje woont en zijn steuntje trekt. Bij den diefstal had hij een diefjesmaat in den persoon van den schoenmaker H. uit Vlijmen. De waggon, waarin de doozen koffie waren opgepakt stond open en was dus gemakkelijk toegankelijk, doch bij den tweemaal gepleegden diefstal van leder, waren de waggons gesloten en verbrak verdachte het loodje. Hij be kende volledig. De zendingen waren bestemd, de koffie voor Waspik, 't leder voor Val- kenswaard. De officier wees op den ernst van 't misdrijf. Immers de goederen worden aan de spoorwegen toevertrouwd in de overtuiging dat zij ter bestemder plaat se zullen worden afgeleverd. De eisch luidde tegen verdachte 10 maanden ge vangenisstraf. De verdediging werd gevoerd door Mr. v. d. Eerden, Den Bosch. Volgde verhoor van den medeplich tige G. J. H., 21 jaar, schoenmaker te Vlijmen. Hij had tijdens een diefstal van leder op den uitkijk gestaan om tegen onraad te waarschuwen. In Febr. had hij het gestolen leder verkocht in koopjes resp. van 9 en 18. Ook deze verdachte bekende. Wegens medeplichtigheid aan dief stal en wegens heling luidde den eisch 6 maanden gevangenisstraf. Als verdediger trad op Mr. van der Eerden, Den Bosch. Uitspraak 29 April. DEN BOSCH 't Is opvallend stil in de rechts zaal Maar we zien ook geen enkel »crisisgeval« vermeld. Geen boeren vandaag. Een spulteraar tegen zijn veroor- deelend vonnis. F. P. W. v. M. uit Breda komt in verzet. Hij heeft een fiksche boete gekregen omdat hij in Waalwijk de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Hij toonde zich erg gebeten op den hoofdagent van politie M. P. Kuijpers te Waalwijk, die hem had verbaliseerd. »Er stond géén filebegon ver dachte nijdig. Ja wel 1 't stond er hartstikke vol er stonden wel 100 fietsen, de file groeide aldoor aan en er stonden ook een paar auto's tusschen« aldus bevestigde de hoofdagent zijn rapport. »\k gaf een teeken om de Markt op te gaan, maar verdachte reed tegen den stroom in«. Getuige was met dat al voor zich persoonlijk in een gevaarlijke positie gekomen en had wel aangereden kunnen worden in die strubbeling van het verkeer. »Ik rijd al zooveel jarenbrom de verdachte en 'k heb nog nooit mol gehad«. Het O.M. vond geen aanleiding tot vernietiging of wijziging van het veroordeelend vonnis en de kanton rechter deelde die meening. Dus 't vonnis blijft zoo. D. H. uit Sprang-Capelle reed met een voertuig, dat noch vóór- noch achterlicht op had. In Waal wijk reed hij in de schemering langs 't Westeinde en werd ver baliseerd. Een natuurlijke verkwikking 't Kost hem tweemaal 50 een boete. Voor dezen keer nog eens voor- deelig, verzekerde de Kantonrechter, maar als je hier wéér komt met dergelijke onvoorzichtigheden op je geweten, dan denk ik er strenger over, hoor (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Aan de Redactie van De Echo van het Zuiden. Beleefd verzoek ik U om onder, staand Ingezonden stuk te plaatsen. Stemt Ge Deckersdan krijgt ge wat lekkers 1 Stemt ge N.S B. dan val', 't heus wel mee 1 Aldus luidt de rijmkroniek in het jongste pamflet van de N. S. B. ver spreid in deze gemeente. Dit pam- ilet wekt ons op om in Tilburg naar de Führer Ir. A. A. Mussert te komen luisteren. De in schelden zoo waardige nationaal-socialistische beweging tracht onder de aanhefDietse Volksgenoten (Duitschvolksgenos sen) in een zeer onbenullig betoog alleen bestemd voor argelozen, aan te tonen dat Mussert gelijk heeft. Het ondeskundig aftreksel van de Duitsche methode van 't regime van Hitler is niet waard om gesteund te worden. Maar van Deckers krijgt ge wat lekkers zegt Mussert. Wat dit is zullen we morgen op de Landdag van de R. K. Staatspartij te Waal wijk kunnen vernemen. Het zal allicht meer zijn als de holle woorden en beloften van een schreeuwer. P. SPRANG. Predikbeurten Zondag 18 April: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur leesdienst. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" houdt a.s. Dinsdagsdagavond in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk eene alge meene vergadering, waarin door den heer J. Vos Mzn. een onderwerp ge wijde geschiedenis zal worden behan deld. Onder leiding van haar voorzitter den Weleerw. heer Ds. W. Bousema, zal a.s. Woensdagavond 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een propaganda-vergadering worden gehouden vanwege de burger-afdeeling Sprang-Capelle der Nationale Vereeni- ging Pro Rege, waarbij medewerking zal worden verleend door de militaire- afdeeling Pro Rege uit Breda. Als spreker zal optreden de heer J. P. Scheltema uit Tilburg, bestuurslid van het Prov. Verband. De avond wordt verder gevuld met voordrachten enz. Belangstellenden zijn TONNEMA CIE^FABR. VAN KIN.Q PEfÊIWYtiljLSMÊÉJS

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6