Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON ANNE. .JOORD BIABAIID -4 Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. NUMMER 33. WOENSDAG 21 APRIL 1937. £r 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. 1 Telegr.-adres: ECHO. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag ef Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De Oslo-Staten. De conferentie der deskundigen van de Oslo-Staten (de Scandina vische landen, Finland, Nederland, België en Luxemburg) welke te Brussel werd gehouden, heeft ge leid tot zekere overeenstemming in algemeene economische principes, welke voor de naaste toekomst moe ten gelden. De besprekingen, welke te Brussel werden gevoerd, zijn Za terdag besloten, waarna een com muniqué van den volgenden inhoud aan de pers werd verstrekt De deskundigen hebben een voor ontwerp van een plurilateral over eenkomst ontworpen tusschen de staten van de Oslo-groep tot het uit- breiden van het economisch ruil verkeer als de eerste stap voor het beperken van de belemmeringen in den nationalen handel. De deskun. digen zullen dit voor-ontwerp aan hun resp. regeeringen voorleggen tegelijkertijd met een rapport. Dit programma zal eventueel in de naaste toekomst onderzocht worden tijdens een conferentie van verte genwoordigers dezer regeeringen. De Zweedsche minister van bui- tenlandsche zaken Sanders heeft gezegd dat een accoord op drie punten mogelijk is gebleken en wel 1. Nederland en België heffen bepaalde contingenteeringen op. 2. Denemarken doet handelspo litieke concessies. 3. Zweden en Noorwegen doen tariefconcessies. Om Mussolini's steun. Voor en tegen een herstel der Habs- burgers in Oostenrijk. Mussolini heeft het dezer dagen druk met het ontvangen van bui- tenlandsche gasten. Zoowel de Oos- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 11) (Nadruk verboden). Het geeft niets. U hebt er zelf ook naar gevraagd is 't niet? Hebt u er eenig succes mee gehad? Neen, niet veel. Ze waren aan het einde van de tuin gekomen, die door een muur van het kerkhof was gescheiden. Enkele me ters rechts van hen bevond zich een poortje. John leunde tegen den muur. Ik moet haar vinden, verklaarde hij ernstig. Als u mij alles vertelt, kan mij dat misschien bij mijn na sporingen behulpzaam zijn. Bijvoor beeld dit: wanneer hebt u haar het laatst gezien? Ze stond voor hem; haar oogen nog altijd op zijn gezicht gevestigd. Vijftien April van het vorige jaar. Ze zou Jenny te Londen ont moeten en kwam goedendag zeggen. We wandelden samen ditzelfde pad tenrijksche bondskanselier Schusch- nigg als de Duitsche rijksminister Goering komen de Duce bezoeken en wel met tegengestelde oogmer ken. Oostenrijk verlangt Mussolini's steun voor een herstel der Habs- burgers op den troon in Oostenrijk, omdat zulks het doelmatigst de Oostenrijksche onafhankelijkheid zal schragen en Goering komt zich tegen zulk herstel uitspreken omdat Duitschland van een schragen der Oostenrijksche onafhankelijkheid geenszins is gediend. Natuurlijk zal een en ander niet zoo opeuhartig worden uitgesproken als wij het hier hebben neergeschreven. Het schijnt, dat Schuschnigg, die Donderdag te Rome aankomt, geen bijzonder welwillend gehoor zal vin den. Hoewel Mussolini erkent dat het hier een Oostenrijksche aange legenheid betreft, weet hij hoe sterk Duitschland, Zuid Slavië, Roemenië en Tsjoego-Slavië er tegen zijn zoodat de toestand nog moeilijker zou worden. De besprekingen hebben in Ve netië plaats. Lansbury op bezoek bij Hitier. De vroegere leider van de Labour partij, George Lansbury, is gister, middag door rijkskanselier Hitier in audiëntie ontvangen in tegen woordigheid van den staatssecretaris en chef der rijkskanselarij, dr. Lammers. Naar Lansbury later aan de Britsch-Amerikaansche pers mede deelde, legde Hitier tijdens het onderhoud de belangrijke verklaring af, »dat Duitschland bereid is, deel te nemen aaneen wereldconferentie tot herstel van de economische samenwerking en van de weder- zijdsche overeenstemming tusschen ai en ik nam hier afscheid van haar. Even zweeg het meisje, toen: „Ik mag Jenny niet. Ik moet nu eigenlijk Lady Marr zeggenzoo is ze". Dit laatste met een grimmig lachje. John ontving een indruk, waar hij niet direct weg mee wist. Hij legde dien indruk terzijde in een hoekje van zijn bewustzijn, om hem later te ana lyseeren. Dus u nam het vorige jaar vijf tien April op deze plek afscheid van Anne Belinda? Had u een idee, dat u voor langen tijd afscheid nam? Delia streek haar weerspannige ha ren naar achteren. Neen, absoluut niet. Ik dacht, dat ze met een dag of twee terug zou zijn. Dat dacht ze zelf ook, maar ze kwam niet terug. Jenny is terugge komen, Anne niet. Er werd gezegd dat ze ziek was en daardoor niet bij de bruiloft kon zijn. Maar ik geloof er niets van. Waarom gelooft u dat niet? Weer kwam het trieste lachje van daarnet. Als ze werkelijk ziek was, waar om ging Jenny dan niet naar haar toe? Ik mag Jenny niet, maar ik kan me zelfs van haar niet voorstellen, dat ze haar eigen tweelingzuster moeder ziel alleen in Londen ziek laat liggen. En als Jenny niet kon gaan, waarom ging juffrouw Jones dan niet, haar alle landen der wereld, indien Roosevelt of het staatshoofd van een andere groote mogenheid het initiatief van zulk een conferentie zou nemen«. Hij sprak 2'/a uur met hem en was over dit onderhoud zeer vol daan. Hij hoopt tot een bovenbedoelde wereldconferentie te komen. Iedereen zou dit toejuichen, maar jammer is het dat de leider van het Duitsche volk geen bevelen geeft dat eerst de-vrede in eigen land moet worden gesticht waarna aan de groote problemen kan worden begonnen. Eiken dag doen zich nieuwe groote en kleine dwangmaatregelen voor die den vrede in 't binnenland blijven moeten verstoren. Spanning in Hongarije en Roemenië. Hongarije en Roemenië, >hoe tegen gesteld ze in nationalen zin ook mogen zijn, worden op het oogenblik door eenzelfde gevaar bedreigd de dictatuur van rechts. Voor wat Hongarije betreft, is het duidelijk, dat een belangrijke kindermeid sinds haar geboorte en later haar kamenier? En juffrouw Jones was dol op Anne. Die zou Anne nooit aan haar lot overgelaten hebben, terwijl ze ziek was. Ik zeg 11 nog eens, dat lk van die zoogenaamde ziekte van Anne geen woord geloof! Dat was wat anders dan mevrouw Tompson's aarzelen en ontwijken! Maar als ze niet ziek was, waar was ze dan? Het vuur in Delia's oogen doofde. Ze liep naar het poortje, opende het en ging het kerkhof op. Toen keek ze over haar schouder, weifelde, weerde terug en leunde op het hek. Wat wilt u over Anne weten? vroeg ze langzaam. John gaf niet direct antwoord; hij moest even orde stellen op zijn ge dachten. De stilte begon bijna pijnlijk te worden. hij werd er zich bewust van en zei eindelijk: Dat zou ik 11 niet precies kunnen zeggen. Ik moet haar vinden. Als ik u iets vertelbegon Delia in antwoord op deze verklaring. Toen trok een donkere blos over haar gezicht; ze brak den zin af en schudde het hoofd. Het is beter om er niet over te spreken. Onzin! Het is heusch beter, geloof ik. Ik. soms denk ik, dat er iets ver schrikkelijks moet zijn gebeurd. groep van de regeeringsmeerder- iieiu in het parlement duidelijk Blijk geelt van nationaal.socialis tische sympathiën en openlijk ver klaren ueze lieden, dat ze ronduit tegen de regeering stelling zullen nemen, indien deze niet ten spoe digste besluit, haar politiek te baseeren op de eiscben van de uiterst rechtschen. Er is op het oogenblik een poli tieke onrust in het land, waarvan de gevolgen nog niet zijn te over zien. in Roemenië staan de zaken niet veel beter. Ongecensureerde berich ten uit Roemenië wijzen er op, dat de toestand daar voortdurend kritieker wordt door de toenemende agitatie van de z,g. IJzeren Garde. Complot ontdekt tegen Titulescu Uit een getuigenverhoor lijdens een proces tegen een tiental leden van de »iJzeren Garde«, is gebleken, dat deze organisatie een complot op touw had gezet, om Titulescu te vermoorden. Een der getuigen verklaarde, dat Stelesco indertijd uit de IJzeren Garde was gezet, doch dat hem was medegedeeld, dat hij weer zou worden opgenomen, als bij Titulescu zou hebben vermoord. Degrelle en kardinaal van Roey. In het Franschtaiige dagblad der Rex partij heeft de leider van de beweging, Degrelle een artikel ge schreven over de verhouding Rex- Mechelen, waarin hij o.m. zegt: «Honderden Rexisten hebben ons geschreven, om ons te vragen, hoe ver wij, acht dagen na de nota van Mechelen staan. Wij antwoordenVan Maandag af heeft Rex zich ter beschikking van de kerkelijke overheden gesteld om een verzoening te helpen be werken. Deze taak zal, wat ons betreft, vervuld worden, volledig en met een algeheele loyaliteit dat zweren wij. Wij doen en zullen blijven doen alles wat menschelijkerwijze moge lijk is, opdat, waardig, zonder U moet me alles vertellen wat u weet, pleitte John. ik wil en zal haar vinden. Een diepe zucht, die veel van een snik had, kwam over Delia's lippen. Haar gezicht vertrok zenuwachtig. U kunt haar gaan zoeken.... ik niet. Ik benijd u er om! Er klonk ingehouden hartstocht in haar woorden. Wat doet het er toe, wie haar vindt? bracht John op overredenden toon in het midden. U en ik, onze ge voelens doen hier niet ter zake, dat ziet u zelf toch wel in. Het eenige waarop het aankomt is, dat Anne Be linda gevonden wordt. Er was iets van ontroering in de klank van zijn stem, toen hij den naam uitsprak. Vindt u zelf ook niet, dat u beter doet mij alles te vertellen wat u weet? Delia vocht dapper tegen haar tranen, maar het lukte haar niet ze in te houden. Ik geloof niet, dat ik iets van belang weet, zei ze gesmoord, maar ik zal u alles vertellen. Ik kwam be neden om een boek te halen; ik dacht, dat ze allemaal naar bed waren, maar toen ik bij de deur van vaders studeer kamer kwam, zag ik een lichtstreep en ik bleef even staan luisteren.... alleen 0111 te hooren of er nog iemand was. Ik heb een buitengewoon scherp kruiperigheid, zonder politieke capitulatie, maar ook zonder haat en wrok, een einde zal gesteld worden aan een conflict' dat velen der onzen diep kwelt, die hun ver knochtheid aan het land willen doen samengaan met den opbloei van hun geloof. Aan allen zeggen wij: Rex zal niets verzuimen om zeer spoedig tot volledigen vrede te geraken. Onze goede wil is en zal volledig blijven. Eerste doel is godsdienstige ver zoening en het einde van den twijfel, die vorige week Vrijdag in de gewetens is ontstaan. Ons tweede doel is van politieken aard: al de gezonde krachten van het land op te roepen tegen het roode gevaar. Hierin ligt stof tot meditatie en tot arbeid, in de dagen die komen«. Twee milliard dollar begrootingstekort in de V. S. Het Amerikaansche ministerie van Financiën deelt mede, dat het deficit op de begrooting der Ver. eenigde Staten heden, 19 April, 2.002.811.355 dollar bedraagt. Op 19 April 1936 beliep het tekort 2.451.890237 dollar Financieele des kundigen voorspellen, aldus United Press, dat het op 30 Juni a.s., den laatsten dag van het begrootingsjaar, tot 3 milliard dollar gestegen zal zijn. De toestand in Spanje. Met het oog op de ernstige be dreiging, die de troepen van generaal Mola ondanks de door het slechte weer veroorzaakte pauze in den strijd nog steeds voor de Baskische strijdkrachten vormen, heeft de Baskische regeering de recruteering bevolen van alle dienstplichtige jeugdige werkloozen. In vrachtauto's en luxe-auto's worden deze jongemannen in allerijl naar het front gebracht, opdat zij daar nog arriveeren vóór een ver betering in de weersgesteltenis in treedt, welke den nationalisten een hervatting van hun offensief za gehoor en als vader er nog was, zou ik het direct merken door zijn adem haling of als hij zijn stoel verschoof of iets opnam. Het was mogelijk, dat hij naar bed was gegaan en het licht had laten brandendat gebeurd wel meer, hij is zoo verstrooid. Ik vertel u dat maar, opdat u niet zult denken, dat ik voor luistervink wilde spelen. Maar juist toen ik dacht, dat er niemand *meer in de kamer was, hoorde ik moeder zeggen: „Arme Anne!" en toen moest ik wel luisteren of ik wilde of niet. Geen macht ter wereld had mij van die deur kunnen wegkrijgen! Het kan me niet schelen, dat het onbehoorlijk was., ik moest eenvoudig! Als je veel van iemand houdt, wordt alles immers anders. Haar stem werd lager en lager. haar manier van spreken en haar gelaatsuitdrukking hadden iets, dat John ontroerde. Haar scherpe trekken haar groote, beenige neus, haar hoe kige gestalte schenen er ineens niet meer te zijn, zóó sympathiek was ze hem nu. Ze ging voort, fluisterend bijna: Ik luisterde. Moeder zeiHet maakt me bang. Ik durf er nier aan te denken, wat er met haar gebeurd kan zijn. Toen zuchtte ze: O Cyril! dat is mijn vader en begon te huilen. En wat zei uw vader? (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwykstlie en Langstraatsche Courant, Zich verzekeren bij een goede maatschappij Ie een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1