Binnenlandsch Nieuws. Politieke Landdag te Waalwijk der R. K Staatspartij. advcptcitdt in nu Di *n mogelijk maken. De toestand in Bilbao schijnt ernstig te worden door de blokkade van Francode levensmiddelen raken op en er heerscht hongers nood. De stakingen in Amerika. Homer Martin, de president der vakvereeniging van arbeiders in de automobielindustrie, heelt thans te Detroit bij de «National Labor Relations Board« een aanklacht tegen Henry Ford ingediend wegens discriminatie en intimidatie van arbeiders, die lid van de genoemde vakvereeniging zijn. De leiders der vakvereeniging hebben gedreigd met een sympathie staking van 100.000 man der Gene ral Motors in de Ver. Staten, indien de Canadeesche directie de plaat selijke vakvereeniging te Oshawa niet erkent. De toestand in Frankrijk. Voor den nationalen raad van de S.I.F.O. heeft Blum afgerekend met zijn belagers in eigen kamp en dringend zijn volgelingen vermaand, de regeering niet onmogelijk te maken. De Engelsche begrooting. Neville Chamberlain heeft de be grooting in Engeland ingediend, in uitgaven op 862 en in inkomsten op 848 miliioen. Er zullen plm. 15 miliioen nieuwe belastingen geheven worden nl. de inkomstenbelasting wordt metl1^ °/0 verhoogd eu een belasting op be drijfswinst boven 2000 pond per jaar en daarmee zal er '/4 miliioen over zijn. Het tekort vindt z'n oorzaak in de geweldige nieuwe militaire wetten. der Staten-Generaal als zijn voor nemen heeft te kennen gegeven, thans een commissie ingesteld om hem teadviseeren nopens den inhoud van regels, volgens welke, in het bijzonder met het oog op de belan gen van het onderwijs, voordeheden- daagsche Nederlandsche schrijftaal de voornaamwoordelijke aanduiding dient te worden bepaald met dien verstande, dat in elk geval A. afzonderlijk aandacht worde geschonken aan de voornaamwoor delijke aanduiding van of met be trekking tot mannelijke personen en mannelijke dieren. B. worde onderzocht in hoevern ook voor andere dan onder A. be doelde woorden de speciale regeb zullen kunnen gelden, die daarvooi worden aanbevolen. In de commissie hebben zittinp genomen prof. dr. J. van Ginneken en prof. dr. J. C. F. H. Schrijnen, beiden hoogleeraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen en prof dr. C. G. N. de Vooys, hoogleeraar aar de rijksuniversiteit te Utrecht, terwij' prof. van Ginneken als voorzittei zal optreden. In het leven van velen onzer is iets ouds wat dringend vernieuwing noo- dig heeft. Vele oorzaken worden ge noemd om den chaos waarin we leven te verklaren, maar geen dezer oorza ken is voor uitleg vatbaar. We voelen heel goed dat veel ellende voortkomt uit gebrek aan liefde en rechtvaardig heid. Het leven is voor alles een kwes tie van het hiernamaals. Alles moet veranderen in het leven. Vernieuwing moet er komen zoowel op economisch als op sociaal gebied en hiervoor is het noodig dat we Chris tus volgen, ook in de Kruizen die hij toelaat, daar ze Zijn werktuigen zijn voor ons eeuwig geluk; in dier. geest het Kruis aanvaardt is het een wel daad en een zegen. Het is niet gemakkelijk om het groote vraagstuk van het lijden op te lossen. Weinig woorden die zoo zeer tot u spreken als het woord geluk, waarmee door communisten, nat.- socialisten enz. geschermd wordt, door te zeggen dat zij de lijdende mensch- heid gelukkig zullen maken. Het communisme beloofde geluk, het socialisme schreef in zijn vaandels dat de werknemers onder hun bestuur een betere toekomst, zouden tegemoet gaan, maar bij hen is geen geluk te vinden. Boven alles moet God heerschen, God moet zijn plaats in de wereld te rugkrijgen. De regeeringen zullen wel terdege rekening met God hebben te houden en als we voor Hem den knie buigen, zal Hij ons weer helpen. Wil de arme wereld weer gelukkig wor den, dan moet God een stralende rea liteit zijn. doch wanneer we God ver laten zal dat niet ongestraft blijven. Eén moet boven alles staan en die eene is God, daarom is het ook dat de stroomingen van het communisme, so cialisme, liberalisme enz. niet deugen, daar zij het zonder God willen stellen. Boven alle politieke, sociale en eco nomische maatregelen staat de vraag, wie zal God terugbrengen in de maat schappij en de eenige die dat kan is het Katholicisme. Ik ken het leed der menschen, en voel hun wanhoop, maar ik kan niet verklaren dat wanhoop en klachten redenen moeten zijn om allerlei par tijen in het leven te roepen, wanhoop en klachten moeten juist redenen zijn om zich te verheugen met de gedachte te weten dat we nog een partij heb ben die zooveel in het belang der lij dende menschheid doet. In velerlei op zichten valt een vergelijking van ons land met andere landen in het voor deel van ons land uit en dit hebben we dan te danken aan het werk van onze R.K. Staatspartij. Het Katholicisme is de eenige uit zichttoren naar een betere maatschap- pij. Gij hebt allen recht op een mensch- waardig bestaan. Wij, katholieken, mogen niet zijn als die menschen die alles van dit korte leven verwachten, we zullen nooit vergeten dat we vol gelingen zijn van Christus. We zullen daarom alle geoorloofde middelen aan grijpen, in onzen strijd om de burgers een menschwaardig bestaan te verze keren, we moeten er evenwel aan blij ven denken dat we kinderen zijn van de eeuwigheid. Laten we ons er van bewust zijn dat er een eeuwigheid is te verdienen met een leven dat slechts enkele luttele jaren duurt. Gij zijt allen vrije kinderen Gods en vrijheid is niets anders dan alles uit Gods hand af te wachten en dat zal ons geluk zijn. Breng licht bij hen die het nog niet kennen, zoodat ook zij weten op wie zij straks hun stem heb ben uit te brengen. Door uw stem uit te brengen op de R.K. Staatspartij geeft gij de volle 100% medewerking aan het herstel van het Christendom en aan den op bloei van het Katholicisme. Laat dat Uw leidsman zijn bij het bepalen op wie gij uw stem met de a.s. verkiezin gen zult uitbrengen. Ook deze spreker werd luid? toege juicht. De heer J. v. Well dankte als voor zitter van de plaatselijke afdeeling op de eerste plaats den HoogEdelge- strenge heer Max. v. Poll en den ZeerEerw. Pater Mackay voor hun geestdriftige woorden en zeide dat de sprekers er van overtuigd kunnen zijn dat de aanwezigen zullen stem men op no. 1 van lijst 1, daar hen dui delijk is gemaakt waarom dit noodig is en de voordeelen die er aan ver bonden zijn. Dank brengt spreker ook aan de le den der K.J.M.V. en K.J.V. en aan allen die op eenigerlei wijze hebben bijgedragen aan het welslagen van de zen Landdag. Voorts dankt spreker de propagandisten en de aanwezigen die door hun opkomst hebben willen too- nen als katholieken te zullen stemmen op de Katholieke lijst en dat zij zijn voor het program der R.K. Staats partij. Laten wij daarom dat program getrouw blijven ook bij de a.s. verkie zingen. Hierna werd gezongen het lied: ,,Aan U, O Koning der Eeuwen", waarna door den EdelAchtb. heer Mr. v. d. Heijden, voorzitter van den Sta- tenkieskring Heusden en burgemeester van Drunen deze Landdag met den Christelijken Groet werd gesloten. Dr. Colijn op het verkiezingspad In de Nenijtohal te Rotterdam heeft gisteravond de minister president dr. H. Colijn, voor een gehoor van meer dan 11000 per sonen een verkiezingsrede uitge sproken. Dit was de eerste van de 35, welke de heer Colijn vóór 2b Mei zal uitspreken in verschillende plaatsen van ons land. Candidaatstelling Tweede Kamer Dinsdag heeft in den lande de candidaatstelling plaats gehad voor de verkiezing van leden der lweede Kamer, waarover de stemming plaats heeft op 26 Mei a.s. Wij hebben reeds vroeger de namen gegeven van de candidaten der grootere partijen, die in den kieskring den Bosch en ïilburg zouden worden gesteld. Wij kunnen daar nog bijvoegen: Zwart Front (lijstaanvoerder A. Meijer); Nat. Soc. Beweging (Ir.A. Mussert), Actie Bouwman z.g. Kleine Boeren (A. Bouman), Nationaal Radicaal Verbond, Algemeen Be lang (lijstaanvoerder A. van Gent te Waalwijk. Preventieve werking van de waarborgsom bij de candidaat stelling. Bij deze candidaatstelling vond voor de eerste maal toepassing het bij de wet van den 23sten Mei 1935, S. 306 vastgestelde nieuwe artikel 37a van de Kieswet, volgens hetwelk bij de indiening van elke candi datenlijst een som van f250 in de consignatiekas van het Rijk moet worden gestort. Bij dit wetsartikel is tevens be paald, dat deze som aan den Staat vervalt, ingeval het stemcijfer van de lijst of van de lijstengroep of het stel gelijkluidende lijsten, waarvan de lijst deel uitmaakt, lager is dan 75 pet. van den kiesdeeler. Klaarblijkelijk heeft dezeeisch tot storting van een waarborgsom menigeen afgeschriktom candidaten- lijsten in te dienen. Immers bedroeg bij de vorige verkiezing van leden der 1 weede Kamer in het jaar 1933 het aantal partijen en groepen, dat candidaten- lijsten had ingeleverd, niet minder dan 53 met in totaal 824 candidaten, thans zijn slechts twintig candidaten- lijsten ingeleverd, waarop volgens de thans beschikbare gegevens 557 candidaten voorkomen. Sommige kleine groepen, bij welke het voornemen bestond aan de Kamerverkiezing deel te nemen en daarvoor reeds bij de verkiezings- bureaux formulieren hadden aan gevraagd, hebben het niet tot in diening der candidatenlijsten kunnen brengen, waarschijnlijk, doordat zij niet in staat waren de geëischte waarborgsom te storten. Prof. van Ginneken. Prof. Dr. van Ginneken wordt heden 60 jaar. Bladen van elke richting bevatten hulde-artikelen over dezen grooten kaiholieken geleerde, vooral op het terrein der Ned. taal en letteren. De officieren van „De Andra" gefusileerd. Men verkeerde nog steeds in on zekerheid betreffende de bemanning van het Ned. schip «Andra« dat met Hollandsche bemanning maar onder Panameesche vlag en opge geven als geladen met oorlogstuig voor de roode Spaansche troepen was in den grond geboord door een kruiser van Franco. Alle moeite werd gedaan om te weten te komen wat met de be manning gebeurd was. De Telegraaf heeft na door be middeling van den bijzonderen cor- respondent der Daily Telegraph« 't volgende bericht ontvangen. «Het bleek, dat zich aan boord een Spaansch regeeringscommissie bevond, bestaande uit drie leden Dit comité schijnt de munitie in het buitenland te hebben gekocht. De leden van dit comité en alle officieren van het schip werden door de militaire rechtbank berecht, ter dood veroordeeld en geëxecu teerd. De overige leden van de be manning werden naar het concen tratiekamp voor buitenlanders te Salamanca overgebracht Hun werd de doodstraf niet opgelegd, omdat de militaire autoriteiten te San Se bastian van oordeel waren, dat zij geen rol hebben gespeeld in den aankoop van munitie in het buiten land. De Java naar Spithead. De Hertog Hendrik zal naar Gi braltar vertrekken om de Java ai te lossen, tot zoolang de Johan Maurits van Nassau uit Curasao aankomt. Zoodra de Hertog Hen drik daar aangekomen is, keert de Java naar het vaderland terug om hier te worden gereed gemaakt vooi de vlootrevue, welke bij de kronings feesten bij Spithead zal worden ge houden. De controle op de non-interventie. De Staatscourant van Maandag avond bevat het aangekondigde Kon. besluit inzake inwerkingtreding dei beide Koninklijke besluiten van 30 Maart jl. in den nacht van 19 op 20 April. In laatstgenoemde beslui ten zijn, zooals men weet, de voor schriften neergelegd voor de onder werping van Nederlandsche schepen op weg naar een haven in Spanje, aan de ingestelde internationale con trole. Bij dezeecontróle voor de non interventie zijn thans aangesteld 3 Nederlandsche chief-obs er ving-olfi cers, met standplaatsen te Gibraltar Brest en Dover en 60 Nederlandsche observing- en assistent-observing- officers Bij de landcontrole zijn aangesteld een Nederlandsche ad ministrateur, een Nederlandscb chief-observing officer en 18 Neder landsche observing officers. Staking Scheepswerven De wilde stakingen op verschil lende scheepswerven te Amsterdam zijn gisteren opgeheven. Er zijn weer verschillende op drachten voor nieuwe schepen ge geven en in Rotterdam is de repa ratie zoo druk dat tal van scheper, van hier naar Amsterdam worden gedirigeerd. Genua en Savona in plaats van Antwerpen Rotterdam Er worden onderhandelingen ge voerd tusschen Italië en Duitschland om een deel van het transpoitvan tarwe, pyriet en chemischeproducten niet meer via Antwerpen en Rotter dam maar via Genua en Savona te doen geschieden. Recordprijs voor een Pieter de Hoogh. Ruim 157.000 gulden (17.500 pond sterling) bedroeg de recordprijs,die te Londen bij de veiling der de Rothschild-kunstschatten geboden werd voor een schilderijtje van P. de Hoogh «De Hollandsche Hof«. Voor dit bedrag het hoogste, dat ooit voor een P. de Hoogh is betaald werd de Londensche kunstfirma Agnew eigenares van het stukje, waarvan deafmetingen slechts41 x 46 c M. bedragen Het werd ingezet op duizend pond. De heer van Beuningen bood tot 17.000 pond. De burgemeester van Soest. De ongesteldheid van den burge meester van Soest, den heer mr. G. Deketh, die vorige week Donderdag tijdens den intocht van het Prinselijk Paar, kort na het uitspreken van zijn welkomstrede. plotseling onwel werd, heeft een ernstige wending genomen. Zaterdagnacht verloor de heerG. 'Deketh het bewustzijn en na dien tijd is hij niet meer tot bewustzijn gekomen. Hedennacht te half drie is hij overleden. Schrijfwijze van de Nederl. Taal- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, gelijk hij onlangs reeds in de Eerste Kamer Zondag. 18 April 1.1. werd op het Raadhuisplein in onze gemeente een groote politieke Landdag gehouden door de R.K. Statenkieskring Heus den. Voor deze gelegenheid was aan het Raadhuisplein een eenigszins feeste lijk uiterlijk gegeven, daar de K.J.M. V. eenige groote masten had opge trokken, versierd met het rood-wit- blauw en enkele spreuken op fraaie schildborden. Alhoewel het misschien voor velen een teleurstelling geweest zal zijn dat Zijne Excellentie Min. Dr. Deckers, wegens een keelaandoening geen spreekbeurt kon komen vervullen, had men toch nog in zijn plaats op een an deren spreker beslag kunnen leggen in den persoon van den Prior der Augu stijnen te Eindhoven, de ZeerEerw. Pater Mackay. De Landdag werd geopend met een plechtig Lof in de parochiekerk van St. Jan Baptist, waarna de beide plaat selijke harinoniën optrokken naar het raadhuisplein, waar inmiddels reeds vele belangstellenden waren samenge stroomd die geleidelijk aangroeide tot een flinke schare, zoodat de publieke belangstelling, gezien het slechte weer nog is meegevallen. Onder de aanwezigen merkten wij onder meer op het overgroote deel der geestelijkheid van Waalwijk, Burge meester Moonen tevens Statenlid, de beide Wethouders van Waalwijk en raadsleden uit deze en naburige ge meenten, het statenlid de heer M. van Dongen uit Waspik; voorts de burge meesters der gemeenten Kaatsheuvel en Waspik. De voorzitter van den Statenkies kring Heusden, de Edelachtb. heer Mr. R. v. d. Heijden die een openings woord sprak ving aan met zijn groote spijt te betuigen, dat door de ongeluk kige omstandigheid van een aandoe ning der stembanden, Z.E. Min. Dr. Deckers niet in staat was een spreek beurt te vervullen. Alhoewel spreker dit feit zeer betreurde, verheugde het hem eveneens dat hij in plaats van Z. E. Min. Dr. Deckers, den Prior der Augustijnen te Eindhoven, den Zeer Eerw. heer Pater Mackay naar Waalwijk had willen komen, die zou spreken over ,,Onze Vernieuwing". Met groot genoegen constateert spreker dat velen aan den oproep ge volg hebben gegeven en roept hen allen een hartelijk woord van welkom toe, in het bijzonder aan de beide spre kers, den HoogEdelgestr. Heer Max v. Poll en den ZeerEerw. Heer Pater Mackay. Verder heette spreker nog welkom de aanwezige Statenleden de heeren Moonen en v. Dongen en be treurde het feit dat hij geen welkom meer kan toeroepen aan den heer Mr. P. Loeff, die ons eenige weken geleden door den dood ontvallen is, maar wiens nagedachtenis bij allen in dankbare herinnering zal blijven. Verder heette spreker nog welkom de leden der pro- pagandaclub, en verdere leden der R.K. Staatspartij. Een woord van dank bracht spreker aan het gemeentebestuur van Waal wijk, door wiens welwillendheid het mogelijk was dezen Landdag op het mooie raadhuisplein te houden en aan de afd. Waalwijk die de organisatie van den Landdag ter hand had geno men. Spreker dankte verder de leden der K.J.M.V. en K.J.V. voor hun me dewerking aan het welslagen van de zen Landdag en ten slotte nog aan allen die hiertoe het hunne hebben bij gedragen. Spreker zeide dat van alle kanten ons vrij volksbestaan bedreigd wordt en dat wij daarom ons allen aaneen moeten sluiten om als een man pal te staan en dit dan in de R.K. Staatspar tij. De R.K. Staatspartij omvat alle la gen der bevolking en met een open oog voor de moeilijkheden van den tegen- woordigen tijd, stelt zij toch haar pro gram vast, waarvan de voornaamste punten zijn: Christelijke beginselen, werk voor 't volk en ordening van het bedrijfsleven. Spreker zeide dat we als een man achter haar moeten gaan staan, en onze eenheid met de a.s. verkiezingen moeten toonen door allen onze stem uit te brengen op no. 1 van lijst 1. In vertrouwen op Gods zegen zullen wij slagen aldus spr., en allen begees teren door onze eenheid, waarna hij dezen Landdag met den Chr. Groet voor geopend verklaarde. Rede Max. v. Poll. Katholieke kiezers, aldus spreker, de noodklok luidt op elk levensterrein en daar het hier niet de plaats is voor wetenschappelijke beschouwingen zul len wij een terrein beschouwen waar op de noodklok eveneens luidt, n.l. in het politieke- en sociale leven, waar we moeten uitgaan van de Christelijke grondslagen van den Staat. Wij zijn geneigd te zeggen dat Christus ons verlost heeft, maar die verlossing van Christus was niet al leen op godsdienstig en zedelijk ter rein bedoeld, maar op ieder gebied, dus ook op het staatkundige. Er zijn twee groote stroomingen, die onze christelijke maatschappij be dreigen n.l. het communisme en het nationaal-socialisme, die zeggen het herstel van den staat te kunnen be werkstelligen, zoodat slechts een man het bewind zal voeren, die overal een onbeperkte zeggenschap in zal hebben. Er is echter een God mensch moeten worden en moeten sterven om ons dui delijk te maken dat iedere mensch eigen rechten heeft, onafhankelijk van het staatsgezag. Het communisme en nat.-socialisme beweren echter dat we geen staatkundige rechten noodig heb ben en bestrijden daarom ons die rech ten waartoe ze in schapenvacht tot ons komen. Zouden we echter die staatkundige rechten hebben prijsge geven dan zou blijken dat die schapen wolven zijn, laten we daarom die rech ten met alle kracht handhaven, daar ze een waarborg zijn voor een christe lijke regeering. Nu weten we wel dat deze handha ving van onze rechten velerlei moei lijkheden zal opleveren, maar dit moe ten we niet te zwaar laten wegen, want dan zou dit de oorzaak kunnen zijn van de splitsing van onze macht. Behalve dat we dus iets te verdedi gen hebben, hebben we ook iets te handhaven. Veel is er daarom de laatste jaren uitgegaan van onze Katholieke Tweede Kamer-fractie. Het communisme en nat.-socialisme streven naar de staatsmacht en wan neer ze die hebben, zullen ze ons een on-christelijk systeem op leggen, maar de R.K. Staatspartij staat hen hiertoe in den weg. omdat de R.K. Staatspartij een groep vormt van laten we zeggen straks 30 leden, waarom zich nog enkele andere partijen scha ren, die voor het communisme en nat.- socialisme onverkomelijke bezwaren vormen. Wanneer we nu willen zorgen dat deze macht tegenover het communis me en nat.-socialisme gehandhaafd zal blijven is het ook noodig dat ge straks uw stem op de R.K. Staatspartij gaat uitbrengen. De sociale wetgeving met uitvoe rende maatregelen erbij die in ons land zoo ver zijn doorgevoerd dwingt respect af in alle landen der wereld en deze sociale wetgeving is tot stand^ge- komen door de stuwkracht der R.K. Staatspartij daarbij geïnspireerd door de encyclieken Quadragesimo Anno, Rerum Novarum enz. Wanneer ge nu meent dat dit alles zoo maar in eens gegaan is, hebt ge het mis. Wij hebben hiervoor moeten strijden en vechten en ten slotte is hieruit de algemeene overtuiging ge groeid, waardoor het doorvoeren van die velerlei maatregelen tot stand kon komen. Nu moet er weer eendrachtig sa mengewerkt worden om de gevaren die de christelijke grondslagen bedrei gen af te weren en het eenige middel daartoe is versterking van de macht der R.K. Staatspartij. Ik vertrouw dat het Katholieke Bra bant evenals in het verleden het ant woord hierop zal geven door zijn stem op de R.K. Staatspartij uit te brengen waardoor onze R. K. Staatspartij straks met tenminste 30 misschien wel met 31 zetels uit de stembus zal komen. Spreker mocht aan het eind van zijn rede een hartelijk en dankbaar applaus in ontvangst nemen. Nadat was gezongen ,,Roomsche Blijdschap" nam de tweede spreker 't woord. Rede Pater Mackay. Om te komen tot een verbetering en herstel van de Katholieke beginselen op politiek terrein zijn twee maatrege len noodig, zoo ving spreker aan, en wel hervorming der instellingen en verbetering der zeden. Het laatste is noodzakelijk om het eerste te bereiken, doch aan deze her vorming moet voorafgaan een ver nieuwing van den Christelijken geest.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2