Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Gemeenteraad Sprang-Capelle FEUILLETON ANNE. JOORD-BRABAND Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. NUMMER 37. WOENSDAG 5 MEI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Vrijdagmiddag, 30 April 1.1. kwam de raad der Gemeente Sprang-Capelle in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer burgemeester Smit. Secretaris de heer v. d. Berg. De leden Kerst, Timmermans en Michael waren afwezig. De voorz. zegt dat, daar deze ver gadering precies samenvalt met den verjaardag van H. K. H. Prinses Julia na, hij van God diens beste zegen zal vragen voor H. Iv. H. zoodat zij voor een lengte van jaren voor ons volk mag behouden blijven. Aan de orde; I 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 12 Februari 1937. De notulen worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen is: a.) Bericht van Ged. Staten waar in de gemeente gemachtigd wordt tot het doen van uitgaven tot een totaal bedrag van 2/4 op de nog niet goed gekeurde begrooting. b.) Van Ged. Staten machtiging om op de nog niet goedgekeurde be grooting uitgaven te doen in de kos ten der werkverschaffing. c.) Goedkeuring om het voormalig gemeentehuis te verhuren aan dhr. v. Drongelen. d.) Goedkeuring van de capitu- lan ten-verordening. e.) Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger. d.) Bericht van den minister van Soc. Zaken dat voor de loonen van arbeiders die werken aan de Bergsche Maas 90% vergoed zal worden. e.) Bericht van Ged. Staten dat de gemeente Kuijk is toegetreden tot het streekplan de Meijerij. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 15) Neen, niet allemaal. Maar ik weet toevallig nog wel wat Mr. Peterson in de bewuste noot vermeld heeft. Die handelt over de door u opgemerk te adder, die een bijna witte streep op den rug had inplaats van een zwarte. Mr. Fossick-Yaters rukte zijn bril van zijn gezicht en begon in vervoe ring de glazen met zijn servet schoon te maken. Schitterend! riep hij uit. Schit terend eenvoudig. uitermate vlei end. .ik heb er letterlijk geen woor den voor! Mijn adder in een noot ge citeerd Kunt ,u zich herinneren in welk hoofdstuk die noot voorkomt? Hoofdstuk vijftien, verklaarde John prompt. De kleine man plantte zijn bril weer op den neus, liet nogmaals zijn manchet uit de linkermouw schieten f.) Bericht van den min. van Soc. Zaken dal in verband met extra hulp aan werkloozen (steun B.) de gemeen te heeft *te betalen f 2 op een bedrag van f 5,30 per werklooze. Dit is in letaal f 482.Het Rijk heeft dan nog bij te dragen een totaal bedrag van ƒ597,30. g.) De schoolgeld-verordening is< niet goedgekeurd terug ontvangen, daar het laagste cijfer dat hier ƒ1. is geen oneven getal mag zijn. Dit moet dus worden 2. h.) Op eenige verzoeken betref fende ontheffing van schoolgeldbelas ting zal t. z. t. nog worden terugge komen. i.) Bericht van Ged. Staten dat niet is goedgekeurd de verordening op de besmettelijke ziektegelden, daar de door de gemeente aangnomen tarieven van Posthumus te Breda, in tegen stelling metvroeger, niet meer vol doen. Al deze ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. j.) Van Ged. Staten is bericht ont vangen dat een bedrag van 10. voor het tarief van den ziekenauto te boog is. Zij zagen dit gaarne gebracht oj 0.25 per K.M. De voorz. zegt wanneer men het tarief veranderd in 0.25 per K.M. dit een nadeel geeft, daar het hier ritten jetreft naar 's-Bosch waardoor dï kosten dan in totaal 12.50 komen te bedragen. Op voorstel van den heer Verheij- den wordt dan besloten het bedrag van 10.aan te houden. 3. Voorstel tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening (be. paling tegen bekalken van straten met politieke leuzen). Op verzoek van den minister van en krabbelde opnieuw een paar woor den. Toen rukte hij zijn stoel wat dich terbij. Sir John, ik heb dat zeldzame reptiel in levende lijve bij mij thuis, geen twee mijl hier andaan. Ik movet er op aandringen dat u hel komt be zichtigen. er zijn ook andere in teressante exemplaren in mijn collec tie. Natuurlijk blijft u dineeren. Mijn vrouw zal verrukt zijn.... Ze zal 't heerlijk vinden kennis met u te ma ken. Misschien hebt u haar wel hooren noemen. ze was indertijd 'n voor aanstaand strijdster voor 't vrouwen kiesrecht en ze schrijft veel over soci ale vraagstukken. Ze is de bekende mevrouw Fossick-Yates. Toen John dien avond naar zijn hotel wandelde, vroeg hij zich af hoe hij het in vredesnaam in zijn hoofd had gekregen zich te laten lijmen om gast te zijn in den huize Fossick-Yates. Hij zou vermoedelijk een hoogst mid delmatig diner krijgen, de heer des huizes zou hem vervelen met zijn slangen en diens eclitgenoote met so ciale gewichtigdoenerij. Hij kreunde bij het vooruitzicht en verwenschte z'n dwaasheid. Als Frederick Fossick- Yates ook maar een greintje minder oprecht en kinderlijk verheerlijkt was geweest met de vermelding van zijn wijsheid in hoofdstuk zes en de noot over zijn adder in hoofdstuk vijftien, Binnenl. Zaken stellen B. en W. voor om in dë algemeene politie-verorde- ning op te nemen dat het verboden zal zijn om tusschen 10 ,uur n.m. en G uur v.in. bij zich te hebben aanplak- middelen, biljetten, kwasten, verf, kalk, teer enz. Voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. 4. Vaststelling verordeningen heffing en invordering opcenten gemeen tefondsbelasting 1937/1938. Z. h. st. wordt aangenomen dat de opcenten der gemeentefondsbelasting 19371938 op 75 worden vastgesteld. 5. Wijziging begrooting 1936. In deze begrooting werden nog en kele posten gewijzigd, zegt de voorz., die van zuiver administratieven aard zijn. De begrooting is nu weer klop pend. Aangenomen. 6. Wijziging begrooting 1937. De voorz. zegt dat de begrooting 1937 is teruggekomen, daar er nog enkele wijzigingen moeten worden aangebracht, die echter over het al gemeen ook alle van onbeduidend belang zijn. Op een post is echter door Ged. Staten den nadruk gelegd en wel die betreffende de vergoeding voor Bijz. «ra» rrsT» VERZEKER U BIJ DE zou hij, John zich zonder eeni- gen twijfel verschanst hebben achter een oneindige reeks andere afspraken, maar de stralende oogen achter de groote brilleglazen hadden hem ver- teederd en verleid. Zijn gedachten lieten den kleinen slangenbezweerder, zooals hij den goeden Fossick-Yates bij zich zelf ge doopt had, los en richtten zich weer op Anne Belinda. Geen seconde kwam het in hem op Mr. Carruthers advies te volgen en de zaak te laten rusten. Dat hij dien raad gekregen had, was op zichzelf al voldoende reden om in precies tegenovergestelde richting te handelen Het was vele jaren geleden sinds iets anders dan lichamelijke pijn John Waveney uit den slaap had ge houden. Als regel viel hij, zoodra zijn hoofd het kussen aanraakte, in een diepen droomloozen, rustigen slaap, waaruit hij pas den volgenden och tend ontwaakte. Maar dien nacht lag hij uren wakker, z'n hersens pijnigend om de diverse vage inlichtingen, die hij had gekregen, methodisch te or denen en te trachten een spoor erin te vinden, dat hem wellicht den weg iiaar Anne Belinda zou kunnen wij zen. Hij hield denkbeeldige gesprek ken met juffrouw Jones en den ouden heer Carruthers, kolossaal sluwe ge sprekken, zooals hij zelf vond', waarin Scholen. Ged. Staten vinden een bedrag van 8.per leerling n.l. te hoog en dringen dan ook aan op beperking. B. en W. hebben, aldus de voorz. een conferentie gehad met het schoolbe stuur en gevraagd of zij met een min der bedrag genoegen willen nemen. De school voor Chr. B. O. te Sprang wil genoegen nemen met een vergoe ding van ƒ7.50 per leerling. De Ü.L. School in de Heistraat wil zich echter niet binden aan een bedrag van 7.—. daar zij hier momenteel nog niet toe in staat is. De heer Verheijden vraagt of de Ged. Staten dwang kunnen uitoefenen dat geen hooger bedrag dan ƒ7. mag worden vastgesteld. De voorz. antwoordt hierop ontkennend, en zegt dat het enkel een recht is van Ged. Staten om dit voor te stellen. Zij moeten met het vastgestelde bedrag genoegen nemen. De heer Vos is van meening dat men niet lager dan 8.behoeft te gaan, daar de scholen toch zeer zuin.g met het geld omspringen en er om de dl ie jaren met het bestuur afrekening volgt, waarbij het overgehouden be drag aan de gemeente ten goede komt. De voorz. vindt het ook aanbevelens waardig dat de scholen door het toe gekende bedrag eenige speling hebben. Wethouder van Willigenburg is van meening dat men hier niet verder op dit onderwerp behoeft in te gaan. Spr. vraagt om: 1ste te trachten invloed op de Openb. Scholen uit te oefenen dat zij zuinig moeten zijn; 2de, regelmatig probeeren pogingen aan te wenden om de O. S. met een minder bedrag genoegen te doen nemen. De voorz. zegt dat men tijdens de conferentie afgesproken heeft om elk jaar voordat de begrooting wordt vastgesteld te vragen of men met een minder bedrag genoegen kan nemen. De heer Verheijden zegt dat de O. S. 8.krijgt. De Bijz. Scholen kun nen rondkomen met 7.doch krij gen 8.Waar zit dan dat verschil in? De voorz. zegt dat dit verschil niets hij probeerde hun de mededeelingen ie ontlokken, die zij vastbesloten wa ren niet te doen! Uit een van deze gesprekken moest hij in een soort looden sluimering ge gleden zijn, want plotseling hoorde bij juffrouw Jones niet alleen spreken maar hij meende haar ook te zien. Maar het bleek juffrouw Jones heele- maal niet te zijnhet was de kleine mijnheer Fossick-Yates in vrouwen kleren, met zijn baard, zijn bril scheef op den neus en met een guir lande 'van sleutelbloemen om zijn glanzenden schedel. In een zotten ron dedans nam hij den krans van het hoofd, plukte dien uit elkaar en wifcrp de bloemen naar John. Zij verander den in slangen zoodra ze op den grond terecht kwamen! In zijn fantastische droom begon John te rennen met een snelheid, alsof de vleugels va den wind hem voort- droegen. Hij rende langs de oevers van de Amazone en 't volgende oogen- blik door de vallei van de Waveney, langs een smal, kristalhelder stroom pje dat zich in een wijden poel ver loor. Opeens bleef hij stilstaan, met een ruk, alsof toovermacht zijn vlie gende voeten aan den bodem had vast geklonken; aan den anderen kant van het water stond Anne Belinda en glimlachte tegen hem. Ze had haar oude bruine „overall" aan en het don- geeft daar na drie jaar het overschot toch weer aan de gemeente ten goed® komt. De heer Vos zegt dat in de praktijk bewezen is dat de scholen zuinig zijn, er komt altijd een bedrag bij de ge meente terug. Weth. Willigenburg zegt ook dat tie school te Sprang, regelmatig een bedrag van 2.per leerling niet verbruikt. De heer Verheijden zegt dat de scholen nu ook voor de exploitatie zorgen, daar zij van het verkregen be drag, zelf bijv. een kachel koopen ter wijl anders dit de gemeente zou moe ien aoen. De voorz. stelt voor het bedrag van ƒ8.te handhaven. In 1938 zullen B. en W. dan met het schoolbestuur overleggen of met een minder bedrag genoegen kan worden genomen. De raming van de opbrengst der belastingen is dit jaar in vergelijking met de raming der inspectie weuerom hooger geweest. De belastingen vallen dus weer mee. 7. Ontheffing straatbelasting 1936. Dit betreit enkele panden die het geheele jaar onbewoond zijn gebleven ol dubbel werden aangeslagen. De ontheftingen werden goedge keurd. 8. Verbetering „Eikendijk" uit te voeren in werkverschaffing. Dit is nog een uitvloeisel van de behandelde begrooting. Het rijwielpad van den „Eikendijk" behoeft verbetering, evenals de ber men en sloten langs oen weg. B. en W. zijn van meening dat dit werk goed in werkverschaifing kan worden uit gevoerd in samenwerking met de Hei- ue-Maatschappij. Goedgekeurd. 9. Mededeelingen. De voorz. deelt mede dat: a.) Een zestal arbeiders uit deze gemeente naar Duitschland zijn ver trokken om daar in het boerenbedrijf werkzaam te zijn. b.) Morgen aanbesteed zal worden de verbetering van de brug te Capetle. De heer Verheijden zegt hierom trent het volgende: Ik ben tegenstander van dit pruts- ->• kere haar viel in lange krullen om haar hoofd. Ze bleef hem glimlachend aankijken en een intens, vreugdevol verwachten rees uit de diepte van z'n droom omhoog. Maar wat hij ver wachtte wist hij niet. Hij ontwaak te en merkte, dat hij rechtop in bed zat. Hij ging weer liggen en peinsde over het vreemde visioen. Het was zonderling, heel zonderling. Maar van één ding was hij zich bewust: dat hij nooit tevoren zulk een vreugde door zijn heele wezen had voelen tinlelen. VIII. JENNY. Den volgenden dag ging John Mrs. Courtney een bezoek brengen Hij werd in den salon gelaten en wachtte daar terwijl het meisje mevrouw ging roepen. Vol belangstelling keek hij om zich liecn de kamer leek in niets op wat hij tevoren op dit gebied gezien had. Muren, vloer en plafond, 't houtwerk, en de bekleeding der meubels, het was alles in dezelfde, blauwachtig- grijze tint gehouden en tegen deze neutrale achtergrond contrasteerden de weinige versieringen van het ver trek op een wijze, die hun schoonheid en waarde heel wat sprekender deed uitkomen dan in een andere, minder sombere omgeving het gval zou zijn geweest. (Wordt vervolgd). ir Waalwjjksclie en Laiigstraatsche Courant NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN II

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1