Buitenlandsch Nieuws Binnenlandsch Nieuws. KING PEPERMUNT werk en geef B. en W. in overweging dit voorstel terug te nemen. Ziet sub sidie te verkrijgen uit het Rijkswegen- plan, Werkfonds en van de Provincie om de geheele brug op te ruimen. Ziet hiervoor in deze plaats te krijgen een ijzeren syphon van ll/s Ma diameter met schuif, benevens betonnen zij- vleugels. Op deze manier zijn wij voor goed van alle kosten af en heeft men de waterregeling eveneens zondei kosten in de hand. Veel deed onze ge meente voor het algemeen belang met onze schitterende wegen. Laat nu het algemeen belang ons minstens voor 3/4 in deze kosten tegemoet komen. Deze geheele brug is een obstakel in dezen grooten verkeersweg, die niet eens in den as van dezen weg ligt. Ik zou voorloopig niet verder gaan dan het houten brugdek wat opknappen. Weth. Middelkoop zegt dat er wei nig aan de brug behoeft verbeterd te worden. Wel moet er een nieuw anker m De voorz, zegt dat volgens den ge meente-opzichter het brugdek nog wel een jaar mee kan. Spr. zegt ook dat het werkfonds niet voor zulke kleine aangelegen heden zijn medewerking verleent. Weth. Middelkoop zegt dat nu al leen het noodzakelijke herstel zal plaats vinden. c. Den lsten Juli loopt de kas-geld- leening af. B. en W. willen nu den raad machtiging vragen 0111 'n nieuwe kasgeldleening tot een bedrag van ƒ35000.— te mogen aangaan. Een bedrag van 35000.-'is nu voldoende daar geen kasgeldleening behoeft te worden verleend aan het Burgerlijk Armbestuur in Capelle. De machtiging wordt verleend. Ruilverkaveling., d.) 12 Juni is er een vergadering betreffende ruilverkaveling perceelen aan de Kleine- en Oude Straat. De gemeente heeft hier ook een klein perceeltje. De heer v. d. Hoeven zegt tegen goedkeuring te zullen stemmen. Weth. Middelkoop vraagt waarom, daar het voor de betrokken personen toch hetzelfde blijft. De heer Verheijden zou hieraan gaande_ook gaarne een woordje wil len spreken: Daar ik als gevolmachtigde van vele mijner familie-leden tegen deze ruil verkaveling zal stemmen, zoo stem ik heden als Raadslid tegen ruilverkave ling der perceelen, afkomstig der oude Gemeente Capelle, en wel om de vol gende redenen: In streken zooals „de Peel „Maas kant" of „Vollenhoven" en in de hel» de-streken zoude ik wellicht voorstan der zijn doch niet dan na objectieve beschouwing ter plaatse. In dezen Capelschen Buitenpolder die heden gemiddeld 1500.per bunder verkocht wordt, acht ik het uit den booze. Van alle zijden komt onder de boeren-eigenaars verzet op dagen, en niet ten onrechte. Het is absoluut onnoodig dat van bovenaf, d.z. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant en Overijssel de eigenaars hiertoe dwingen. Bij vererving van eigengeërfde boeren of beleggers kun nen deze onderling tot ruilverkaveling overgaan. Dit gebeurt toch herhaalde malen in onze streek. De meeste per ceelen zijn ongschikt om te worden gescheurd. Waarom nu juist deze pol der en niet die ten Westen der Capel- sche haven? Het is voor een groot deel klein grondbezit en ik ben over tuigd bij de lage opbrengst der laatste jaren het de meeste eigenaars niet in hunne finantieele kraam te pas komt. Moeten de meesten huner ter wille van dit „nieuwtje" nu hun klein veilig bezit gaan belasten met hypotheek? Waar moeten de lasten vandaan ko men der perceelen, die belast worden of zijn? Is het plan soms van een paar groote eigenaars, die op zoo'n manier achter de schermen aan deze percee len trachten te komen? Het is een hoogst gevaarlijk spel en laat ze de „tiendkwestie" niet oproepen! Volgens mij eenige jaren geleden door wijlen Notaris Middelkoop, Va der van onzen tegenwoordigen Nota ris tevens wethouder verstrekte in lichtingen, zou grondbezit om de 30 jaren van eigenaar verwisselen en niet zooals die hooggeleerde Ingenieur mij op een dezer vergaderingen toe voegde om de 200 of 300 jaren. Hierop heb ik maar niet gereageerd. Zulke nonsens was mij geen re-of dupliek waard. Veronderstel eens, dat deze ruilverkaveling, waar Diaconie, Herv. Kerk en Burgerlijk Armbestuur van Capelle eveneens tegen zullen stem men, en zeer waarschijnlijk de Herv. Kerk te Capelle eveneens tegenstander zal zijn toch eens doorgaat en door gevoerd zal worden, wat krijgen wij dan? We komen alsdan wederom voor gevallen te staan, dat de Hoogstaande schatters, belust op buit, klaar staan hun vriendjes te bevoordëelen en politieke tegenstanders benadeelen. We krijgen hetzelfde spelletje als met de pachtwet, goed bedoeld doch ave rechts uitgekomen. Nog een paar voorbeelden. Jaren geleden maakte de Gemeenteraad den hoofdelijken omslag (Inkomstenbelasting) op voor de gemeenten. Destijds had men de „Zetters" (nu Schatters) ter bepaling huurwaarden „Gebouwd". Een ge konkel zooals ik inzake nooit aan schouwd heb en mij, die hierin nog kan meespreken, een gruwelen een walg was. Met deze poppenkast voor spel ik hetzelfde en de ruzies onder de boeren of bezitters onderling zul len niet van de lucht zijn. Indien het tot stemming komt in de maand Juni te dezer plaatse, wordt het mijn inziens een dubbeltje op zijn kant. Men moet evenwel op de Pro vinciale Griffie te 's-Bosch goed be grijpen, dat men hier zijn handen voor de zooveelste maal in een wespennest steekt, waarvan de eigengeërfde boe ren en kleine verpachters niet gediend zijn. Men moet aldus goed bedenken, dat de Gemeente Sprang-Capelle juist op de grens van Zuid-Holland en de Generaliteitslanden ligt en in eerst genoemde Provincie. Onze Gemeente is niet gediend van het tegenwoordig „georden" „gesocialiseer" en „gepro- tectionneer" der Generaliteitslanden. De boeren wenschen hier vrijheid en export, en de fikken van het grond bezit afhouden. Wij kunnen ons niet met deze schoone leuzen uit Brabant in combinatie met democratische par tijen ophouden. Wij knappen hier onze zaakjes zelf op. Een argument „werkverschaffing" heeft hier geen doel. Bekend is, dat ik persoonlijk groot voorstander was met steun van 't Rijk Gemeente en eigenaars den heelen polder te laten graven zooals in de „klei". Door onwil van enkele eigenaars, wellicht onmacht, kon dit evenwel niet gebeuren. Mijne naaste familie nam toen het werk zelve ter handen. Werk is duurder dan steun, toch ben ik voor werken, om geen arbeidschuwheid aan te kweeken. Di- iect en indirect ben ik bij deze pol ders betrokken, dus geen riemen van andermans leer snijden. Weth. Middelkoop zegt dat de heer Verheijden het mis heeft door te zeg gen dat deze ruilverkaveling van hoo- ger hand uitgaat. Een complex eigena ren heeft er zelf om verzocht. De Voorzitter zegt ook dat enkele eigenaren het zelf verzocht hebben. De Ged. Staten moeten dit dan in behan deling nemen. Dhr. Verheijden heeft, aldus spr., de Prov. Griffie ten on rechte beschuldigd. De generaliteitslan den. Noord-Holland enz., kunnen er al lemaal buiten blijven. Weth. Middelkoop zegt dat ongeveer twintig eigenaars het verzoek betref fende die ruilverkaveling hebben inge diend. De Ged. Staten moeten er nu de leiding van nemen. De heer Verheijden: Dan ben ik er toch zoo ver nog niet naast, wanneer ik zeg dat de grooten de leiding in han den willen nemen. Weth. Middelkoop zegt dat in ver schillende provincies reeds ruilverka veling heeft plaats gevonden. Van die 300 jaar, waar de heer Ver heijden het over had, is geheel iets an ders. Er was n.l. de vraag gesteld hoe lang het zou duren, wanneer het nu verkavelde land weer in allerlei kave lingen uiteen zou vallen, dus weer klein bezit geworden zou zijn, maar niet wan neer het van eigenaar zou veranderen. De Voorzitter zegt dat men deze din gen niet zoo bekrompen moet bekijken. Er zijn toch vele voordeelen aan ver bonden. Het onderhoud wordt minder. Er zijn nu 1600 M. sloot, terwijl na de verkaveling ieder een behoorlijk vier kant stuk land zou krijgen, waardoor de huurwaarde weer zal stijgen, enz. Weth. Middelkoop zegt dat men er in Waspik eerst ook tegen was, maar nu is iedereen tevreden. De verkave ling blijkt daar een groote verbetering te zijn geweest, o.a. blijft het land er nu goed droog. De heer v. d. Hoeven zegt dat de on kosten echter veel hooger zijn geweest dan oorspronkelijk op de vergadering was voorgehouden. De heer Verheijden zegt liever 20 boeren met 5 bunders land te zien, die zich hiermede van een bestaantje kun nen verzekeren, als één boer met 100 bunders. In Duitschland wordt, aldus spr., alles onder de kleine boeren ver deeld. Na stemming besloot de raad- tegen het plan te zullen stemmen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen waren de heeren v. Willigen- burg, J. Vos, Verheijden en v. d. Hoe ven, terwijl de heer Kraak buiten stem ming bleef. e. In de Korte Nieuwstraat staan nog steeds een aantal huizen leeg, al hoewel daar eenigen tijd geleden toch de huren reeds verlaagd waren. Dit is vanwege de huurderving een strop voor de gemeente. Wanneer het Rijk nu een gedeelte in de verlaging der hu ren wil bijdragen, zal de gemeente hier toe overgaan. Voorgesteld wordt dan de betere woningen van 3.50 op 3 te brengen en de andere van 3 op 2.50. De heer Verheijden zegt in principe voor deze verlaging te zijn, mits het Rijk bijdraagt. De Voorzitter zegt dat het Rijk zeer zeker moet bijdragen, daar anders niet tot verlaging zal worden overgegaan. De heer Verheijden zegt zich zeer vergist te hebben toen hij eenigen tijd geleden ook voor verlaging gestemd had, daar hij meende dat dan de wo ningen wel weer vol zouden komen. Maar de menschen gaan liever naar de nieuwe huizen, al zijn die wat duurder. De heer J. Vos zegt dat de menschen die het betalen kunnen wel eens naar duurdere woningen verhuizen, maar zij die hier bleven wonen dringend verla ging van huur noodig hebben. Weth. Middelkoop vraagt wat het bezwaar van die woningen is, of zij dan misschien niet goed ingericht zijn? De heer J. Vos zegt dat zij niet met particuliere woningen kunnen vergele ken worden. De heer Kraak is ook van meening dat de huurprijs omlaag moet. De wo ningen die later gebouwd zijn zijn voor eenzelfde huurprijs veel geriefelijker. De Voorzitter zegt dan het nog eens te willen probeeren. Rondvraag. De heer J. Vos vraagt of het brug getje aan de Kaatsheuvelsche pad niet verbeterd kan worden? De Voorzitter zegt dit te zullen doen nazien. De heer Verheijden zou graag we ten of voortaan iedere raadsvergade ring 's middags zal worden gehouden? De Voorzitter zegt van niet, maar dat nu een uitzondering is gemaakt in verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, waardoor er dezen avond in de gemeente het een en ander te doen is, waardoor de heeren geen gelegenheid zouden hebben gehad bij de verschillende gelegenheden aanwe zig te zijn. In het vervolg is de verga dering dus wederom s avonds. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. DUIDELIJKE VERKLARING VAN HITLEL. Duitschland heeft den 1 Meidag ge vierd met de gebruikelijke mani festaties. Hitier heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om 'n aanval te rich ten tegen de kerken. Tijdens een rede voor de jeugd in het Olympisch Sta dion te Berlijn heeft hij de aanspra ken der kerken op de godsdienstige jeugdvorming van de hand gewezen. Er bestaat zoo zeide hij één Duitsch volk en daarom kan er ook slechts één Duitsche jeugd met één Duitsche opvoeding bestaan. Zij, die hopen, dat toch nog eens de tijd zal komen, dat men, beginnend bij de jeugd, het Duitsche volk weer uiteen zal drijven vergissen zich. „Wij", voeden de kinderen op tot nieuwe Duitsche menschen. Wij vor men een gemeenschap uit hen en hou den hen bij elkaar tot ze 18 jaar zijn. Wij kunnen intusschen niet dulden, dat de autoriteiten van onze bewe ging, die de autoriteit is van het Duitsche volk door eenigerlei instantie op eenigerlei wijze wordt aangetast. Dat geldt óók voor alle kerken. Voor zoover zij zich bemoeien met haar godsdienstige problemen, be kommert de staat zich niet over haar. Als zij trachten zich door bepaalde maatregelen, door brieven, door en cyclieken enz., rechten aan te matigen, die slechts den staat toekomen, dan zullen wij haar terugduwen tot de haar toekomende geestelijk-zielzor gende activiteit. ERNSTIGE TAAL VAN BERLIJNS BISSCHOP. In alle Katholieke kerken, van Ber lijn is Zondag een herderlijk schrij ven van mgr. von Preysing, bisschop van Berlijn, over de christelijke op voeding voorgelezen. De bisschop herinnert er opnieuw aan, dat de ouders niet alleen den plicht, maar ook het door het concor daat gewaarborgde recht hebben, hun kinderen op godsdienstige wijze op te voeden. Met een toespeling op de verklarin gen, die nationaal-socialistische lei ders onlangs hebben afgelegd over de opvoeding in Duitschland verklaart mgr. von Preysing: „Men moet zich thans afvragen, of de „Duitsche trouw" dezen naam nog verdient en of het door den rijkskanselier gegeven woord beteekenis heeft". BECK'S BESPREKINGEN TE BOEKAREST. Het is bekend geworden, dat kolo nel Beek bij zijn recente bezoek aan Boekarest een niet geslaagde poging heeft gedaan om de Roemeensche re gering er toe over te halen een bilate rale conventie te sluiten, welke in werking zou treden zoodra een van de beide landen in oorlog zou komen met een derde mogendheid. Tot nog toe bestonden tusschen Polen en Roeme nië slechts afspraken betreffende een eventueele schending van de Oost grens met Rusland. Door deze nieuwe overeenkomst zou Roemenië Polen te nuip moeien Komen m geval van een cuinnei met isjecnosiuwaKije. nei ps^ciioiogis.cne enect van zuik een pact zou voor ue ivieine jcanenie ne- pauui vermengend zijn en zuik een accoord zou ook ten zeerste in strijd zijn met ue franscne poiiuek in jviiu- uen-JCAiropa. DE UITSLAG IN JAPAN. De Japansche verkiezingen zijn ge worden, wat verwaent werd, een vol komen nederlaag der regeering. Een opmerkelijk verscnijnsel is de aanzienlijke winst van LaDöur, in Ja pan sociaie massa geneeten. Het D.N.B. menu, dat het kabinet- Hajasji ondanks dezen uitslag, die zijn tegenstanders gelijkstellen met een motie van al keuring, heelt beslo ten aan het bewind te blijven en de medewerking te eischen van den nieuwen rijksdag. De minister-presi dent heelt tijdens een audiëntie met den keizer diens goedkeuring ontvan gen om zijn regeeringsprograin door te voeren. In politieke kringen legt men er den lnjzonderen nadruk op, dat de weermacht de regeering zal ondersteunen. In de Maandag gehouden bijeen komst van de ondercommissie van den geheimen raad heelt minister-presi dent Hayashi categorisch verklaard, dat tie regeering voor het oogenblik niet voornemens is, de bestaande kieswet door middel van een keizer lijk decreet te wijzigen, of den nieu wen landdag te ontbinden, ondanks het voor de regeering ongunstige re sultaat van de algemeene verkiezin gen. IN BELGIë NOG STEEDS STRIJD. De groote actie in België is nu weer voor of tegen annestie. Zondag zijn weer groote betoogingen ertegen ge houden door de oud-strijders, terwijl de Vlamingen a.s. Zondqg voor annes tie betoogen. De liberalen beginnen terug te krabbelen. Het wordt voor van Zee land een moeilijk parket, waar hij in de verkiezingsdagen vergaande toe zeggingen gedaan heelt in deze kwes tie. VAN DE SPAANSCHE FRONTEN. Vel nieuws is er niet. De Basken zeggen dat ze de nationalisten aan de kust van Biskaije hebben tot staan ge bracht, terwijl Mo la steeds nieuwe successen meldt. Ondertussehen wordt de burgerbe volking uit Bilbao geëvacueerd, waar bij Engeland hulp verleent, wat Fran co's toorn ernstig heeft opgewekt. AUSTRALIë—ENGELAND IN ZES DAGEN EN ELF UUR. Nadat hij Zondagochtend om 8 uur 2 minuten te Rome was aangekomen en binnen het half uur daar was ver trokken, is de Australische vlieger Broadbent Zondagavond om ongeveer 8 uur op het vliegveld te Lympne ge daald. Hij heeft het record van Brooks van 7 dagen 19 uur en 50 minuten met ongeveer een 30 uur verbeterd. WIJZIGING IN DEN STEUN. De Regeering heeft de bepaling in zake aftrek van inkomsten, bij de be rekening van den werkloozensteun, als volgt gewijzigd: in den vervolge zal worden vrijgela ten: 2.— van de verdiensten van iede- ren inwonenden minderjarige en 4.^. van de verdiensten van iede- ren meerderjarige. Uit een ingesteld onderzoek is n.l. gebleken, dat er zich gevallen voor doen, waarin het betrokken gezin van het aanvaarden van werk door den aftrek van 2/3 der verdiensten geen voordeel, zelfs financieel nadeel onder vindt. Om het werk te kunnen aanvaarden, komt men nl. voor meerdere uitgaven te staan, omdat men zich b.v. werkklee- King verdrijft ver moeidheid, houdt U fris en monter. King... geurig, sma kelijk en zuiver. Een natuurlijke verkwikkingf ding, zwaarder schoeisel of een rijwiel moet aanschaffen. Ook heeft men meer slijtage en is veelal zwaardere voeding met het oog op het verrichten van ar beid noodzakelijk. HET PRINSELIJK PAAR NAAR INDIë. Aneta meldt uit Batavia: In een onderhoud met Aneta heeft de oud-gouverneur-generaal Van Limburg Stirum, die een reis maakt door Neder- landsch-Indië, verklaard, dat het voor nemen tot een bezoek van het Prinse lijke paar aan Indië thans vast staat, echter nog niet het tijdstip, waarop dit bezoek gebracht zal worden. CANDIDAATSTELLING VOOR DE EERSTE KAMER. Voor de R.K. Staatspartij zijn candi- daat gesteld voor de Eerste Kamer in de provincie Noordbrabant: Eerste lijst: 1 W. M. van Lanschot, Vught; 2 P. W. de Jong, Tilburg: 3 A. N. Fleskens, Geldrop; 4 Ch. L iStule- meijer, Breda: 5 B. W. Th. van Slobbe, Breda; 6 P. J. van Haren, Tilburg, C. J. M. Foppele, Den Bosch; 8 J. C. van Beek, Deurne. Tweede lijst: 1 A. F. O. van Sasse van Ysselt, Den Bosch: 2 H. M. J. Blomjous, Tilburg; 3 J. C. AM. van de Mortel, Tilburg; 4 J. A. E. M. Mey- ring, Den- Bosch; 5 J. J. Beliën, Eind hoven; 6 L. M. A. van Loon, Steen bergen; 7 Jac. Vos, Roosendaal; 8 A. K. M. G. van Oldeneel tot Oldenzeel, Oosterhout. Op de lijst van de anti-revolution- naire partij komen voor: 1 H. v. Asch van Wijck, 2 P. Dieleman, 3 mr. J. de Wilde. 4 dr. G. A. Diepenhorst, 5 J. W. Goedbloed, 6 A. D. v. d. Schans. De lijst van de C. H. Unie luidt: 1 Jhr. mr. de Savornin Lohman. 2 mr baron van der Feltz, 3 mr. dr. Fro- wein, 4 C. Dane Gzn., Willemstad. 5 jhr. mr. Schorer. De N.S.B. komt uit met als lijsttrek ker mr. D. F. Pont. De K. D. P. candideert: 1 mr. A. Pe ters, Den Haag, 2 mr. P. Arts, Tilburg. DE INTERLAND-WEDSTRIJD TE ROTTERDAM. Is men over den wedstrijd in Rotter dam niet tevreden, wel was men dat over de regeling in 't geweldige sta dion. Allerminst echter over de ver keersregeling; er was voor auto s haast niet aan 't terrein te komen. Alles moest over één brug, waartusschen dan nog de tram heen wrong, 't Was hope loos en daardoor kwamen er bezoekers na de rust op het terrein aan. Ook aan Zwijndrecht was het meer dan erg! De Belgen die dezen dag tegelijk of speciaal naar de bollenvelden gingen, waren zeer teleurgesteld, sommigen be reikten hun doel niet. Een Brusselaar schrijft een Ingezon den Stuk in de N.R.Crt. Hij wilde met vrouw en kinderen naar de bollenvel den. Hij vertrok om 8 uur, meende om half twaalf in den Haag te kunnen zijn en daar te dineeren, om vervolgens door de bollenvelden huiswaarts te gaan, waar hij voor donker wilde aan komen. Door formaliteiten aan de grens, het wachten aan de pont bij Zwijndrecht èn in de file van auto's te Rotterdam, bracht hem ruim half drie in den Haag. Het koopen van een paar broodjes luk te niet vanwege de Winkelsluitings wet, en door langzame bediening in een restaurant werd het half vier, juist tijd TONNEMA CIE. FABR. VAN KING PEPERMUNT SNEEK

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2