Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE. 'BDUSmOi FEUILLETON „KOORD BRABAHD" Benauwd? Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. Theorie en practijk. VAN ECHT EN ONECHT. I De a.s. Eerste Kamer. NUMMER 38. ZATERDAG 8 MEI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Sommige groepen wringen zich in dezen tijd in de onmogelijkste boch ten om zich toch maar «aan te passen» aan de nieuwe geestesver- houdingen. Zoo zien we zelfs de communisten het «nationale» podi um beklimmen om er te getuigen van hun echt en gegarandeerd Ne- derlandsch bewustzijn. Ze geven een verkiezingsplaat uit, voorstellendede Nederlandsche leeuw in de Oranjeverf, worstelende tegen den met 'n wolfsangel gewa- penden heer Mussert. De leeuw vecht onder de leuze: «Nederland onafhankelijk, welvarend, vrij 1» Dat is de verkiezingsleuze der Nederlandsche bolsjewieken, zooals die ook wordt geheven door de in «Volksdagblad» herdoopte Tribune. Een andere communistische leuze van tegenwoordig isgodsdienst vrijheid 1 Hoe men in den communistischen kring overigens over den godsdienst denkt, bewijst niet alleen de nood zaak, welke de N.H. Kerk er toe dreef om den communistischen do minee Boers uil zijn kerkelijk ambt te ontzetten, maar vooral het ver loop van het officieele afscheid van dezen dominee van zijn gemeente. Na het gezamenlijk zingen van Gezang '237 1, ving ds. Boers zon der voorafgaand gebed zijn rede aan. Hij schetste al het lief en leed dat hij in de afgeloopen 37 jaren heeft ondervonden en hield een felle peroratie tegen «de mammonistische maatschappij», enkele malen onder broken door uitroepen van instem ming. De predikant eindigde zijn toe- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 16) V Er wareai kussens in minstens zes verschillende nuancen van purper en violet; op den schoorsteenmantel stond een groene klok, geflankeerd door groene kandelaars; aan den lang- sien wand, waarvan het groote, grijze vlak verder door nie onderbroken werd, hing een groote,, ets van een hoogen, donkeren pijnboom, gezweept door een feilen wind 4 kamer be vatte geen kleine, sin V snuiste rijen, ook was zij geen familiegalerij met een heirleger van portretlijstjes, alleen op de piano stonden drie foto's en deze waren alle van dezelfde per soon. Het kostte John geen moeite Jenny Marr te herkennen Jenny in bruidsgewaad, Jenny in hoftoilet met veeren en sleepen, de aardigste van de drie beeltenissen, Jenny in een eenvoudig maar gracieus huis kleed, gebogen over een slapende baby. De bezoeker vroeg zich af hoe de vrouw des huizes er wel zou uitzien en op hetzelfde oogenblik kwam zij binnen. Ze paste voortreffelijk in het interieur, want ook zij was heelemaal spraak met het declameeren van het «De Mei» van H. Roland Holst. Trouwens van het «nationale ge voel» en van die godsdienstigheid in de communistische staten zien we dagelijks voorbeelden genoeg in Europa en daarbuiten We zouden willen zeggen verlos ons daarvan Heer Neen, dan stemmen we maar lie ver op lijst 1, op de katholieke en christelijke lijsten I De Nederlandsche bladen ver maken hun lezers vrij regelmatig met citaten uit de jongste aanwinst onzer pers het «Nationale Dagblad» van »de» Beweging. De gezwollen, pathetische taal, welke daarin wordt gevoerd, doet even ónecht Neder- landsch aan als b.v. het volgende beeld, dat ter gelegenheid van den verjaardag onzer Kroonprinses werd geschapen van onze Oranjevreugde. Lees, lezer, en sidder. „Hoe komt het dat de Oranjezen onze wolken niet doorboort? Vanwaar dan toch de mist, die over onze landen hangt als een zware sluier Vanwaar de sombere trek op meenig gelaat Is dan onze Oranjeliefde niet echt? Zijn wij dan zoo vergramd dat wij niet deelen kunnen in de vreugde en de vroolijkheid die toch ook ons deel mag zijn Of ishetwatanders ?Iets,datzich niet uitspreken laat? Iets, dat onze keel dichtknijpt, nog vóór het Oranjelied over onze lippen komt? Hebben dan de pessi misten altijd gelijk in deze in het grijs hij zou later vernemen, dat zij nooit een andere kleur droeg! Massa's wit haar torenden in sierlijke, ingewikkelde krullen om haar hoofd ze had niet geofferd aan de korte- haarmode, integendeel haar kapsel wekte herinneringen aan de achttien de eeuwmevrouw Courtney's ge zicht was groot vierkant; haar trek ken waren niet vrij van hardheid en heerschzucht; haar donkere, energie ke oogen werden overwelfd door wenkbrauwen, onvrouwelïjk-borstelig liaast. Ze drukte John de hand en ook die handdruk getuigde van kracht. Toen ging ze zitten, keek hem een paar se conden monsterend aan en zeiHet doet me genoegen dat je gekomen bent. Je moet het me maar niet kwa lijk neen, dat ik je eens goed opneem. Je uiterlijk interesseert me: ik heb je vader en moeder gekend. Haar stem was diep een beetje barsch en ba zig, als haar trekken. John was heftig verbaasd. Hebt u mijn ouders gekend? Ik niet, zooals u misschien weet. Ja, dat wist ik. Wat vreeselijk jammer voor je! Je vader was de knapste man, dien ik ooit in mijn leven gezien heb. Je lijkt heelemaal niet op hem John kon niet helpen dat hij even moest lachen; ze vuurde den zin op hem af, alsof ze zich persoonlijk te kort gedaan voelde, alsof iemand ge tracht had haar een imitatie als echt in de handen te stoppen! Neen, ik hen bang dat ik daai niet tegenop kan. wereld? Is dan alle licht valsch en is alleen de donkerheid echt? Zeg mij dan toch, wachter: »\Vat is er van den nacht?» Is het dan eeuwig nacht?» Is het dan eeuwig nacht voor het Neerland's volk?» Na dit lugubere proza van de eerste bladzijde van het »Nationale Dagblad» te hebben genoten, stuit de lezer ter tweede pagina op een berichtgeving, welke als volgt aanvangt »De verjaardag van H. K. H. «Prinses Juliana is vandaag «overal in den lande met op- »gewektheid gevierd.» Wat moet die lezer nu doen? In zwijm vallen of alleen maar lachen Dat laatste is het meest écht— Nederlandsch 1 EEN POLIS LEVENSVERZEKERING Mevrouw Courtney fronste de zwa re wenkbrauwen. En je zult ook wel niet zoo'n lief lijke jeugdroman hebben beleefd als hij, vervolgde ze. Je vader was, toen ik hem als heel jongeman kende, al lol over zijn ooren op je moeder ver liefd. Ik was zijn vertrouweling van hen allebei trouwens. Je kunt je waar schijnlijk wel voorstellen waarom. Haar gezicht verzachte plotseling op een alleronverwachtste en eigenaardi ge manier, haar tamelijk-groote mond plooide zich in een waarlijk betoove- renden glimlach. Je moeder was het vchaltigste meisje van de wereld. Ze was zeventien toen en Tom drie-en- twintig ik was stukken ouder! Wel ze waren elkaar dierbaar en lief bij hun leven, zooals het oude, altijd nieuwe boek zegt, en zijn in den dood niet gescheiden. Maar het is en blijft een verlies. Een groot verlies, viel John haar ontroerd bij. Mevrouw Courtney knikte ernstig. Nu begrijp je zeker wel waarom ik verlangend was je te ontmoeten. Het spijt me dat je zoo weinig op ze lijkt ook met je lieve moeder heb je niet veel punten van overeen komst, maar daar zal ik aan moeten wennen. En laten we nu liever over het heden praten. Er is iets neerdruk- kends in dat-je-in-herinneringver diepen, vind je ook niet? De meeste menschcn van mijn leeftijd loopen met hun hoofd naar achteren gekeerd en turen steeds maar naar de dingen uit het verleden, naar de dingen waar al jaren geleden een streep door is Dezer dagen is de candidaatstelling geschied voor de verkiezing van de Eerste Kamer, die, met het oog op de Grondwetsherziening, evenals de Tweede Kamer is ombonden. De stemming zal op 27 Mei, dus den dag na die voor de Tweede Kamer, worden gehouden. De leden van de Proviciale Staten die op 26 Mei reeds hun algemeenen burgerplicht hebben vervuld voor de samen stelling van de Tweede Kamer, zullen den dag daarna nog eens, doch thans voor de vervulling van 50 zetels aan de andere zijde van het Binnenhof, zich van deze taak kunnen kwijten. De voorspelling van de samenstelling van den Senaat is aan veel minder ongewisheid onderworpen dan die van den uit slag van de Tweede Kamerverkiezing aangezien de politieke gezindheid en de onderlinge krachtsverhouding van de onderscheidenestatencolleges vestigt. Alleen de afspraken tusschen partijen, die stemmen „over" hebben en die, welke nog eenige stemmen kunnen gebruiken, kunnen nog ver rassingen brengen. De samenstelling welke deze afspraken en gunstige lijstcombinaties daargelaten, zich thans reeds laat berekenen, is als volgt Huidige Nieuwe Kamer Kamer R. K. 16 15 S. D. 11 13 C. H. 7 5 A. R. 6 6 Lib. 5 3 ND. 3 2 N. S. B. 2 4 St. Ger. 0 1 Gom. 0 1 Deze theoretische berekening zal in de praktijk worden doorkruist door den invloed van afspraken, gehaald. Goddank dat ik zoo niet ben. Ik heb belangstelling voor het heden, voor het leven en de menschcn om mij heen. Ik heb belangstelling voor jou. Ik hoop dat je je op Waveney zult vestigen. Ik weet het nog niet. Onzin, wat heb je aan een buiten goed als je er niet woont? Aan geld om het in goeden staat te houden en naar den eiscli te bewonen, ontbreekt het je niet, en dat is meer dan de meeste menschen tegenwoordig kun nen zeggen. Rus moest je maar naar een vrouw uitzien en Waveney tot nieuw leven wekken. De laatste maal dat ik er was, zag alles er even ver vallen uit om te huilen gewoon. Dat was kort voor Jenny's trouwen. Heb je Jenny eigenlijk al ontmoet? Haar stem kreeg een warme klank bij het noemen van Jenny's naam. Neen, antwoordde John. Zijn hart begon sneller te kloppen. Ik ben verlangend om kennis met haar te maken. En vooral Anne wil ik graag ontmoeten. Anne? De warme toon was weer weg. Jenny is mijn favoriet ze is mijn petekind, weet je. Ze licet Jeni fer ,naar mij. Ja, ja, John knikte afwezig. Toch zou ik Anne vreeselijk graag ontmoe ten. Hm. Ze is niet bij Jenny te ver gelijken! Ik erger me dood, wanneer ik kennissen hoor beweren, dat ze ze niet uit elkaar kennen. Lijken ze dan zooveel op elkaar? Och ja, er is een zekere .gelijke nis, dat wil ik niet ontkennen. Maar verder verschillen ze hemelsbreed. welke ook reeds in 1935 nadat de Maten pas waren vernieuwd merkbaar waren. Toen immers hadden de r.k. staatspartij en de c.h. unie volgens de beiekening elk een zetel moeten veiliezen, doch zij konden deze behouden. De S.D.A.P. had een lid moeten win nen, doch bleef gelijk. Aangezien voor de verkiezing \an de Eerste Kamer het land in vier afzonder lijke groepen van provinciën is verdeeld, die elk 13 of 12 leden afvaardigen, kan ook thans worden verwacht, dat de r.k. staatspartij in elk geval op peil zal blijven en voorts dat de S.D.A.P niet 13, doch Hoes t-Criep -Bronchitis-Asthma Véïhöógdéwé^q 75 cent \/^iaanrlp prijzen Jenny is het liefste schepsel dat je je denken k,unt ze doet je denken, aan een stralendcn zomerdag. En Anne? O, ik heb niets tegen haar. Maar ze is Jenny niet. Maar hoe dan ook, je zult haar niet kunnen ontmoeten, wat ze is ziek geweest en ik geloot dat ze nog in het buitenland is. En luister eens nu we het toch over liaar hebben laat ik je een kleinen wenk geven. Als je Jenny spreekt, doe haar dan geen verdriet door over An ne te praten. Waarom zou ik haar daar ver driet mee doen? Mevrouw Courtney haalde de wenk- brouwen op. Omdat ze zoo razend aan haar gehecht is. Ik heb nooit kunnen begrijpen waarom tweelingen altijd zoo aan elkaar moeten hangen. Maar in ieder geval Jenny trekt zich Anne's ziekte bijna op een belachelijke ma nier aan. Heeft een man, die haar op de handen draagt, een schat van een baby, alle luxe die een mensch bij mogelijkheid verlangen kan en je hoeft Anne's naam maar te noemen en het is alsof een schaduw over haai heenvalt. Dan voelt ze zich opeen dood ongelukkig. Vandaar dat ik het beter vind je vooruit te waarschuwen. John leunde naar voren. Mevrouw Courtney, waar is An ne Waveney? Kunt u mij haar adres geven Ik weet het adres niet. Ze is, ge loof ik, hier of daar in het buitenland. Om eerlijk te zijn, ik heb me nooit zoo bijzonder voor Anne geïnteresseerd. Jenny is mijn favoriet, zooals ik je vertelde. (Wordt vervolgd). en Langstraatscie Courant GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1