Jubileum J. Minos, Kaatsheuvel. DêTwakte Brieven uit Waspik. BRIEVEN UIT WASPIK. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Zaterdag 8 Mei 1937. No. 38 Oe Echo van het Zuiden Tweede Blad Zaterdag 15 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Jan Tuerlings bij 't openbaar onderwijs te Kaatsheu vel kwam, terwijl hij later overging naar 't bijzonder R.K. onderwijs der Eerw. Broeders, n.l. aan de St. Bernardus- school. Het is den inwoners van Kaatsheu vel voldoende bekend wat hij voor 't onderwijs ter plaatse heeft ge daan, z'n methode van onderwijs, z'n gedegen kennis, z'n algemeene ontwik keling, heeft hij steeds dienstbaar ge maakt aan de scholing zijner leerlingen. Voor dat alles komt hem zeer zeker alle hulde toe en het is dus alleszins begrijpelijk dat de autoriteiten, collega's en kinderen dit heugelijke feit niet on opgemerkt willen laten voorbijgaan en hem een waardige herdenking zullen bereiden, waarover hieronder meer. Maar even begrijpelijk is het tevens dat de ingezetenen van Kaatsheuvel de ze gelegenheid zullen aangrijpen, om den heer Tuerlings, die vanaf zijn komst in deze gemeente voor hare be langen op de bres heeft gestaan, van hun groote erkentelijkheid en waardee ring te getuigen. Wij, die vanaf 't begin 't Werk van den jubilaris hebben gevolgd, weten maar al te goed wat hij gedaan heeft in z'n tallooze functies, als voorzitter van feest-comité's, als leider van muziek gezelschappen, als oprichter en secreta ris van K. B., als voorzitter en secreta ris van tal van vereenigingen op cul tureel, maatschappelijk en sociaal ter rein, om Kaatsheuvel vooruit te stuwen en te brengen op 't plan waar het thans is beland en daarom verheugt het ons dat men deze gelegenheid niet onge bruikt laat voorbijgaan. Wil men een kleine bloemlezing uit het werkzaam leven van den jubilaris? Hier volge ze: De heer J. Tuerlings trad in dienst bij 't onderwijs op 15 Mei 1912. Deze benoeming dankte hij mede aan de bij zondere protectie van Mr. Frans van Lanschot, thans Burgemeester van 's-Bosch, destijds schoolopziener in 't arrondissement Langstraat, die hem uit zijn ambtsgebied kende en die aan Bur gemeester van Besouw 'n aanbeveling gaf, waarvan deze verklaarde: ,,ik moet U no. 1 plaatsen"; voorts werd zijn sollicitatie krachtig gesteund door het hoofd der school, den heer B. H. van Rooij, om zijn speciale kennis van de aanvangsklasse. Hij trad tegelijk in dienst met den heer Nic. v. Kuijk, thans Hoofd M.U.L.O.-school te Boxmeer. Tot 14 dagen vóór Paschen 1926 be hield hij de aanvangsklasse en kreeg toen de 6e en 5e klassen. In Augustus 1929 werd hij benoemd of overgeno men door 't schoolbestuur der Broeders van Liefde en bezette daar de 3e klasse St. Bernardusschool. Uit zijn openbaar leven stippen we 't volgende aan: In 1913, toen allerwege onafhanke lijkheidsfeesten gevierd werden, orga niseerde hij deze in Kaatsheuvel, als voorzitter van 'n feestcomité, dat enor me medewerking had van alle vereeni gingen, buurten, parochie s, wijken, en schitterend slaagde. In Sept. 1923 organiseerde hij de Ju bileumfeesten, opnieuw met enthousias te medewerking van de geheele plaats, ofschoon een ter plaatse gevormd Plaatselijk Huldigingscomité, zonder 't publiek te raadplegen, ordonneerde dat Kaatsheuvel geen feesten zou vieren. Juni 1927 volgden onder zijn leiding als secretaris de Groote Internationale Muziekfeesten, de zoo steeds met eere nog genoemde G.I.M.K. In Maart 1924 na een eerste misluk te poging werd de vereeniging Kaats heuvels Belang opgericht, die in hare jaren van bloei voor verkeers- en post- belangen, bij organisatie van feesten, St. Nicolaas voor arme kinderen, win kelweken, Koninginnedag-vieringen etc met groote activiteit optrad. In Juni 1918 werd hij benoemd tot secretaris der Bouwvereeniging Volks belang en sinds de combinatie der drie Bouwvereenigingen is hij secretaris van de vereenigde Bouwvereenigingen. In 1916 werd door hem opgericht de Tuinbouwvereeniging, Kon. goedgek. 1917, die later is opgenomen in den N.C.B. In 1921 stichtte hij de Hoenderclub Kaatsheuvel", die in Jan. 1926 de grootste tentoonstelling van het Zuiden met 1100 dieren organiseerde. Nog steeds beoefent hij de pluimvee- sport met groote ambitie; hij is een be kend fokker en neemt aan vele tentoon stellingen deel, houdt vele lezingen, besprekingen over pluimveeteelt enz en is een vraagbaak uit binnen- en buiten land. Einde 1927 ging z'n liefste wensch in vervulling, toen het hem mogelijk was de liedertafel ,,Bel Canto" (in 1934 ge volgd door een Dames- en Gemengd Koor) op te richten. Met dit keurcorps behaalde hij spoe dig schitterend^ overwinningen, o.m. te Zevenbergen, Eindhoven, Zaltbommel en Zeist. In 1934 werd hij benoemd tot direc teur van 't R.K. Zangkoor, terwijl hij daarnaast een kinderkoor formeerde, dat vooral in Kerstmis uitvoeringen toonde wat het onder zijn leiding ver-, mocht. Sinds 6 jaar is de jubilaris voorzitter van de R. K. Begrafenis-Vereeniging St. Jan, die alles uitstekend voor elkaar heeft gebracht en uitnemend is inge richt en 5 jaar voorzitter van de Bur gerwacht van Kaatsheuvel, die steeds met groote ambitie oefent en steeds in ledental toeneemt. Vanaf de oprichting is hij secretaris door Céhadé. VII. 9. Hij is het terrein wezen verken nen fluisterde Tom tegen Albert. Dan zullen er dadelijk zeker wel meer komen? Ik denk het wel. Na nog een tijdje te hebben ge wacht, zagen ze drie mannen aanko men, elk met een zak beladen. Hou je revolver klaar zei mijn heer de Wit die zullen we misschien wel nodig hebben. Ze waren hen al gepasseerd en nu ging het recht op de geheime berg plaats af. Ze hadden ook schoppen bij zich en direct begonnen ze te graven. Vol spanning luisterden allen, of ze niet het afgesproken fluitsignaal van Tom hoorden. Toen de dieven volop verdiept wa ren in hun werk, klonk een schril ge luid door de lucht en aanstonds spron gen allen' te voorschijn, met de revol ver in de hand en gingen naar de ver blufte dieven toe, die niet wisten waar van den Korenbond van 't dekenaat Waalwijk, is voorts vice-voorzitter van den Bond van Huiseigenaren. Voegen we daar tenslotte nog bij dat hij steeds de leiding had bij de huldi ging of begrafenis van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, o.m. bij 't ju bileum van Burgemeester van Besouw, dr. de Both, Pastoor Völker, de instal latie van Burgemeester Mallens, de bijde inkomste van den Bisschop, den deken; het overlijden van burge meester van Besouw, dan gelooven we dat we hier mogen spreken van een zeldzamen staat van dienst voor 't open bare leven. En laat ons dan op de laatste, maar haast voornaamste plaats memoreeren, wat we hierboven reeds aanhaalden, dat hij in die 25 jaren door zijn corres pondentschappen van plaatselijke en provinciale bladen, alles wat Kaatsheu vel ondernam en organiseerde met kracht en liefde heeft gesteund en be vorderd, en dat is niet de minst groote verdienste welke hij voor Kaatsheuvel heeft. Geen wonder dan ook dat van ver schillende zijden de waardeering zich heeft willen demonstreeren, die zich uiten zal in het volgende programma: Voor de schoolkinderen zal Vrijdag 14 Mei dit jubileum op feestelijke wijze herdacht worden. Des morgens te 8 uur zal in de St. Josephkerk een H. Mis tot intentie van den jubilaris worden opgedragen, waaronder gezamenlijke H. Communie der schoolkinderen. Een gemengd man nen- en jongens-koor zal een 2-stemmi- ge mis uitvoeren. Te half 10 zal er op de speelplaats der St. Bernardusschool een z.g. re vue-receptie gehouden worden. Br. Jo- nathus, die dit onderdeel van het feest programma heeft samengesteld, heeft hiervan iets heel bijzonders en toepas selijks gemaakt met muziek, zang en voordracht, waarover we thans echter niet verder zullen uitweiden. Tevens zal dan het geschenk der schoolkinde ren, waarvoor alle jongens der beide bijzondere scholen hebben bijgedragen, worden aangeboden. De heer Robben zal hier een huldi gingstoespraak houden. Voor de burgerij zal Zondag 16 Mei, Eerste Pinksterdag, gelegenheid zijn dezen verdienstelijke ingezetene met zijn jubileum te complimenteeren. In de zaal van den heer Jan v. Dun zal dien dag na de Hoogmis receptie gehouden worden. Door ,,Bel Canto" zullen ter opluistering enkele nummers worden uitgevoerd, terwijl deputaties van tal van vereenigingen hun opwach ting zullen komen maken. Voor ons blad is aan dit jubileum nog een bijzonderheid verbonden, n.l. dat de heer Tuerlings ongeveer den zelfden tijd, dus bijna 25 jaren onze correspondent is geweest. Aan z'n toegewijde, vertrouwde medewerking hebben wij het te danken, dat onze courant in Kaatsheuvel en omgeving al die jaren zulk een goede klank en groote verspreiding heeft gehad, be kend om z'n spoedige, uitvoerige en accurate berichten en verslagen, die ook aan den naam van Kaatsheuvel op verschillend terrein zooveel goed ge daan hebben. Wij zijn hem daarvoor zeer erken telijk en met onze beste wenschen, ho pen wij dat hij nog vele jaren met de zelfde ambitie deze functie zal blijven waarnemen. Sinds de oprichting is hij redacteur ze het hadden, toen ze eensklaps zes revolvers voor zich zagen. Ontvluchten kon niet meer gebeu ren, want ze waren waarschijnlijk geen van allen van plan om zich op een blauwe boon te laten tracteren. Hands up, riep Tom, wat over bodig was, want ze hadden al direct hun handen omhoog gestoken. Terwijl de andere vijf bleven staan, doorzocht hij de zakken en vond geen enkel wapen. Ziezo, zei Tom sarcastisch, de zwarte ster zal voorlopig niet veel meer uithalen. Doe de handboeien maar om, en stop ze maar in de auto, dan gaan we het bevolkingsregister van de gevan genis eens vermeerderen. Lachend deed de Wit handboeien om de polsen van de kerels en liet ze in de auto. Zogauw ze bij het politiebureau wa ren, werden de drie dieven veilig ach ter slot en grendel gezet, en de volgen de dag zou het verhoor beginnen. „De Zwarte Ster" achter slot en grendel. De morgen van dien volgende dag werden de drie ondervraagd. In het begin wilden geen van drieën iets ver tellen over de andere leden van de bende, maar tenslotte, toen ze er enke le keren door strikvragen in waren ge lopen, bekenden ze tenslotte, dat er nog twee leden van de bende waren, maar toen men de namen vroeg, keek van het „Nieuwsblad van Kaatsheuvel e.o.dat onder z'n bekwame leiding langzaam maar zeker „excelsior" gaat en dat een nieuwe stimulans is geweest voor den naam en de vooruitgang de zer gemeente. Ten slotte onze welgemeende felici taties aan den jubilaris, wien wij gaar ne een onvergetelijke dag, een hartelij ke huldiging toewenschen, die hij zoo dubbel heeft verdiend. Waspik, 5 Mei 1937. Geachte Lezers. Nu de verkiezingen over een paar weken wederom zullen gaan uit maken, welke regeeringsfracties en in welke mate, ons de komende 4 jaren de wetten zullen voorschrijven, worden onze brievenbussen weer volgepropt met allerlei propaganda materiaal der verschillende partijen en partijtjes. Bij ons belandt al dit »zoet gelluit der vogelaars« door gaans ongelezen in de befaamde prullenmand, maar toen we onlangs eens bij een kennis op visite waren, werden er juist eenige exemplaren propaganda voor de S. D A. P. binnengeloodst en vanzelf kwam toen het gesprek erop. We snapten niet veel van de politieke redenaties welke de heer des huizes er over opzette maar kwamen toen tot de volgende conclusies. Het papier der circulaires was maar middelmatig, geen goede introductie dus voor een goede zaak I De oplaag stond in de kop aangegeven als 1.800.000 exemplaren, welk getal ons blijkbaar de hooge belangen van het pamflet moesten doen inzien, een mede- deeling die overigens weinig indruk vermocht achter te laten. De ge zamenlijke inhoud der vlugschiif- ten kwam hoofdzakelijk neer op wat men noemt »afbraakpolitiek« en dat doet altijd een beetjeonaan- genaam aan. Ieder goed fabrikant of vertegenwoordiger zal zich wel wachten de waren van zijn concur renten af te kammen en een tooneelspeler die maar steeds het werk van zijn collega's afkeurend becritiseert, toont daardoor een zekere mate van eigen zwakle. Wij vragen ons dan ook schokschoude rend af; kan en zal er van derge lijke pamfletten iets uitgaan, wanneer daarin uitsluitend met alle mogelijke poespas en niet te con troleeren cijfers het ministerie Colijn wordt om hals gebracht? Wij ge looven van niet en vinden't jammer van de drukkosten. Wij willen hier geen stemming maken vóór of tegen Colijn, R.K. Staatspartij, NSB, SDAP, of wat voor é-ers dan ook, maar wij beoordeelen alleen de waarde van het SDAP pamflet als zoodanig. Voorts viel het ons op dat de geheele actie uitsluitend ging tegen Anti Revolutionairen, NSB ers en Communisten, terwijl de R.K. Staatspartij geheel niet genoemd werd. Of zou men voor het Zuiden soms een speciaal pamflet ontworpen hebben Het roer dat omstreeks Nieuwjaar werd omge gooid schijnt nog om dienzelfden boeg te liggen, het is alleen maar de vraag welke nieuwe manoeuvre ons Staatsschip hierna weer zal moeten maken. Onverschillig welke politieke groep ons in de resteerende de rechter verwonderd op. Hij keek in het ochtendblad en vertelde dat er in stond, dat de politie van Amersfoort gisteren twee dieven had gearresteerd, die dezelfde namen hadden als die ze juist van de drie dieven gehoord had den. Mooier kan het al niet, de hele bende ineens van de vloer af, riep Tom uit. En wat zal er nu met al die ge- i stolen rommel gebeuren? Wel, die geven we (voor zover we tenminste kunnen), aan de besto lenen terug. En natuurlijk zal men jul lie niet vergeten, want jullie hebt na tuurlijk ook veel gedaan om de bende te snappen. Ook boer v. d. Wiel was in de rechtszaal en feliciteerde met een hoogernstig gezicht de drie jongens, zelfs zo ernstig keek hij, dat de jon gens ervan in de lach schoten! Daarna liepen de jongens nog een sllikje om met Tom en hij moest be ioven, dal hij nog eens een keer terug moest komen, om nog eens wat te kunnen praten. Tom beloofde het en daarna namen ze afscheid van hem en gingen terug naar het kampeer terrein, namen nog een kijkje in de bergplaats, pakten de kaïnpeerrom- mel op hun fietsen (want de drie weken waren voorbij) en fietsten naar huis toe, waar ze alles nog eens in geuren en kleuren moesten verhalen. Enkele weken later kregen de jon- dagen nog met een boel paperassen komt opschepen, men zij op zijn hoede! De meesten bevatten niets dan mooie beloften en het is maar de vraag of ze deze later zullen (kunnen) inlossen. Laten ze ons liever de resultaten van 't verleden wijzen. Een tooneelclub uit Geertruiden berg gaf hier j.l. Zondag in hel Parochiehuis een uitvoering, welke de '2de winteruitvoering, welke O.B.K. haar leden placht te geven, moest vervangen. Waarom we O.B.B. zelf niet op de planken zagen is ons vooralsnog een raadsel. Gezien het jaargetijde behoefde het ons niet te verwonderen dat de opkomst van het publiek slechts zeer matig was. De executanten deden wel hun best, maar we kregen den indruk dat «Vlammende Vleugels« wel wat te zwaar voor de beschikbare kraehten was, al willen wij dan voor den hoofdrol speler een uitzondering maken. De greep was een weinig te hoog geweest en de toegift «Het valsche etiket« lag hun dan ook gemakke lijker en kon alzoo beter voldoen. Vorige week mocht onzen plaats genoot, dhr. Mar. van Dongen zijn officieele benoeming ontvangen als lid der Provinciale Staten. Het succes der laatste stemming, waarbij hij als plaatsvervanger werd ge kozen, kan dus nu tot uiting komen en daar de heer van Dongen met plaats en streek buitengewoon goed bekend is, twijfelen wij dan ook niet aan eventueele resultaten. Vooral ook in verband met de nog steeds hangende annexatiequestie en diverse ruilverkavelingen, kan het advies van den nieuwbenoemde van groot nut zijn. Onder aanbie ding van onze felicitaties spreken wij den wensch uit dat de heer van Dongen nog vele jaren met volle ambitie deze nieuwe functie moge vervullen Nog een andere felicitatie hebben wij hier neer te schrijven, n.l. aan het adres van Mej. M. OfTergelt, de alom bekende wijkverpleegster van het Wit Gele Kruis. Het was dezer dagen 12'/2 jaar geleden dat Zuster Olfergelt als zoodanig in onze gemeente werd aangesteld en de vele zieken en behoeftigen die in dit tijdperk hare hulp hebben inge roepen zullen zeer zeker met dank baarheid daarover vervuld zijn. Namens allen willen wij hier dan ook deze beminde Zuster hartelijk dank brengen en haar een «nog vele jaren« toeroepen. Vooral ook de moeders, die met hun baby's geregeld het consulatiebureau be zoeken, zullen zich gaarne hierbij aansluiten. ADEPT. gens een geldelijke beloning, voor hun medewerking aan de ontknoping van de Zwarte Ster". EINDE. Céhadé. RAADSELS. Verborgen plaatsnamen: In den beginne kende ik hem toch niet. Hij is toch thans weer te voorschijn gekomen. Ach je kunt toch overal geen acht op slaan. Ja, 't begint me nu te vervelen, ge hebt me al lang genoeg aan de sleur gehouden. Toen de politie er bij kwam, had de schelm onder een ledikant zich reeds verborgen. Daar komen wij niet op uit hoor, naar hen "luisteren (doen) wij toch niet. Jullie kunt blijven loopen als je wilt, maar ik ga met den tram.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5