Gemeenteraad Vlijmen. Het Duitsche Luchtschip .Hindenburg verongelukt. Circa_40 dooden. „De Echo van het Zuiden" Brandend neergestort bij landing te Lakehurst. LANGSTRATERS! R.K.V.V. HERCULES. DUSSEN. R.K.V.V. Dussensche Boys. R.K.V.V. Be Ready Nieuwe steunregeling voorgesteld. WASPIK. R.K.V.V. W.S.C. RAAMSDONKSVEER. Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester van der Ven. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met den Chr. groet, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd werden vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn verschillende proces- verbaals van kasopneming bij den ge meente-ontvanger, den penningmeester van het Burg. Armbestuur, den pen ningmeester van het nat. crisis-comité B, den penningmeester van het Burg. Armbestuur wijk Nieuwkuijk. Voorts o.a. nog goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot aangaan van een conversieleeninq qroot 66240.-. Alle voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. om aan Johannes Slagers opnieuw voor 10 jaren te verpachten een gedeelte van een perceel hooiland, gelegen aan den weg van Haarsteeg naar Bokhoven. Aangenomen. 3. Verzoek van Dr. A. van Seters om eervol ontslag als armenarts voor wijk Nieuwkuijk, met voorstel van B. en W. Aan Dr. A. van Seters wordt eervol ontslag verleend, met dankzegging voor de vele diensten aan de gemeente be wezen. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot voorziening in de geneeskundige ar- menpractijk voor wijk Nieuwkuijk. B. en W. stellen voor Dr. Weijers hiervoor te benoemen, met een vergoe ding van 100.— 's jaars. De heer Dobbelsteen wenscht hier over enkele mededeelingen te doen in geheime vergadering, weshalve dit punt wordt aangehouden. Na heropening der vergadering wordt met 12 stemmen besloten de ar- menpractijk voor wijk Nieuwkuijk op te dragen aan Dr. Weijers. Het lid van Dobbelsteen bleef buiten stemming. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot nadere wijziging van de verordening op de heffing van besmettelijke ziektengel- den. Op 'verzoek van den Min. v. Bin- nenlandsche Zaken wordt besloten de regeling van deze verordening betref fende de tarieven van 's-Bosch te schrappen. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot nadere herziening van de verordening op de heffing van vermakelijkheidsbe lasting. In art. 9 van deze verordening staat dat den aanslag die ten onrechte niet of te laag is geheven, op de betrokkenen kan worden verhaald. Het woordje kan, moet veranderd worden in wordt. Aldus wordt besloten. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van de aangehouden ver ordeningen op de heffing en invorde ring van schoolgelden. Overeenkomstig het voorstel van den heer v. d. Meerendonk in de laatste vergadering gedaan, wordt besloten deze verordening in dien geest te wij zigen. De heer v. d. Meerendonk dankt de raad hiervoor. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de verordening op de aanstelling en de bezoldiging van de veldwachters. De Commissaris der Koningin acht het wenschelijk een gediplomeerd chef veldwachter aan te stellen, nu de beide gemeente-veldwachters den dienst met pensioen gaan verlaten. Deze chef-veldwachter zou dan nog een extra bijdrage krijgen van 300.-. De heer v. d. Meerendonk is niet voor een verhooging van 300 gezien den slechten financieelen toestand van de gemeente. Spr. vindt 150 a 200 reeds voldoende, daar hij dan toch nog een totaal salaris van ongeveer 2000 heeft. De Voorzitter zegt dat in verband met de sollicitaties de gemeente deze extra bijdrage op 300 gesteld heeft, daar dan de mogelijkheid bestaat een werkelijk bekwame kracht aan te stel len. De heer Dobbelsteen zou deze extra bijdrage veranderd willen zien in ver band met de capaciteiten van den te benoemen veldwachter. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, daar, wanneer eenmaal een bedrag is vastgesteld dit niet meer veranderd kan worden. De heer v. d. Water zou den veld wachter dan zelf een politiehond laten aanschaffen. De Voorzitter zegt dan nog het meest te voelen voor een bedrag van 200. De heer v. Engelen vraagt of den veldwachter niet een gemeentewoning kan worden toegewezen. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, daar een gemeente-woning op de toe komstige veldwachtersstandplaats niet voorhanden is. Weth. v. d. Water is van meening dat wanneer men voor 100 meer een beteren chef-veldwachter kan krijgen, men het politiecorps niet voor 100 kan verknoeien. De heer v. d. Meerendonk zegt er van overtuigd te zijn, dat men voor 100 minder een even goede, chef veldwachter zal krijgen. De Voorzitter stelt voor een extra bijdrage van 200 en in de twee vol gende dienstjaren telkens een verhoo ging van 50, waarmede de raad ac- coord gaat. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot aanschaffing van 2 politiehonden. De Voorzitter is van meening dat, gezien de steeds toenemende criminali teit ook in deze gemeente geregeld toe neemt, de aanschaffing van twee poli tiehonden geen overbodige luxe is. De kosten zijn ongeveer 80.— per stuk. Aangenomen. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot herziening van de wedden van de ambtenaren ter Secretarie. De vorige vergadering is de raad op dit voorstel niet verder ingegaan. De ambtenaren hebben zich toen gewend tot de Ged. Staten en Ged. Staten weer tot den minister. De gemeente heeft nu van den mi nister een schrijven ontvangen dat hij zijn medewerking wil verleenen. De volgende regeling zou dan kun nen worden vastgesteld: Eerste ambtenaar 1500—1800, Tweede ambtenaar 1300—1500, Derde ambtenaar 1100—1300, Vierde ambtenaar 7001100. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten. De heer v. Meerendonk wil 't afwij zend standpunt van de laatste verga dering handhaven, daar z.i. de ge- meente-financiën een dergelijke wijzi ging niet toestaan. Ged. Staten stonden op het salaris van den armenmeester ook geen 100 verhooging toe en spr. zou het stand punt van Ged. Staten niet mooi vinden, wanneer zij hier wel verhoogingen toe stonden. j De Ged. Staten vreezen, aldus spr., dat de begrooting niet zal sluiten. Dan krijgt men weer verhooging van het vergunningsrecht, van de hondenbelas ting, geen subsidie meer of verhooging van bestaande enz. Spr. aich ?ich als raadslid niet ver antwoordt op het voorstel in te gaan. Aan de reeks van luchtrampen met groote luchtschepen is Donderdag avond weer een nieuwe catastrophe toegevoegd met het vergaan van „De Hindenburg", het trotsche luchtka steel, de roem der Duitsche techniek, het grootste luchtschip der wereld, dat we ook boven onze provincie zoo vaak bewonderd hebben als hij op zijn transatlantische vlucht ons land passeerde. De gezagvoerder. Het luchtschip stond voor het eerst onder bevel van kapitein Max Pruss met assistentie van kapitein Lehmann die vorig jaar het bevel voerde. Bei den zouden zich onder de gewonden bevinden. Het luchtschip was .Maandagmid dag uit Frankfurt vertrokken en pas seerde de gewone route Tilburg BredaVlissingen. Het luchtschip was met twaalf uur vertraging in Amerika aangekomen. Het luchtschip had 's middags boven New-York gecirkeld aleer het zich naar Lakehurst begaf. De Hindenburg zou om midder nacht weer naar Europa zijn vertrok ken. Aan boord van de Hindenburg be vonden zich 39 passagiers, terwijl de bemanning 01 leden telde. Te New-York heeft men het laatst de passagiers van de Hindenburg o.w. zich verscheidene studenten bevonden, die in de Vereenigde Staten terug keerden, gezien. Het luchtschip pas seerde er de State Building, vanwaar tal van belangstellenden de passagiers aan boord van den luchtreus, die voor de vensters zichtbaar waren, konden waarnemen. De geheele reis van het luchtschip Hindenburg is bijzonder moeilijk ge weest wegens de ongunstige atmos- pherische gesteldheid. Het was de twintigste reis naar Amerika en de eerste van dit seizoen. In het gezicht van Lakehurst werd het luchtschip door een hevig onweer overvallen en moest een uur in de lucht blijven, vooraleer het tot de landingsmanoeuvres kon overgaan. Toen het luchtschip langzaam tegen den landingsmast daalde, deed zich de ontploffing voor. Een geweldige vlam schoot uit het luchtgevaarte dat na enkele minuten vernietigd was. Alle ziekenauto's en particuliere wagens uit de geheele omgeving van Lakehurst hebben zich direct na het bekend worden van den ramp naar 't vliegveld gespoed om behulpzaam te zijn bij de overbrenging van de slachtoffers naar de ziekenhuizen. Het aantal slachtoffers. Was men aanvankelijk van meening dat van de 100 personen die zich in het luchtschip bevonden er slechts enkelen gered zouden zijn, uit latere berichten blijkt dat ruim 60 gewon den naar de ziekenhuizen zijn ge transporteerd, zoodat het aantal doo den ongeveer 40 zou bedragen. De oorzaak. De oorzaak van de ramp kon nog niet worden vastgesteld. Het luchtschip was gevuld met waterstofgas. Het was bekend dat Dr. Eckener maatregelen had getroffen om dit voor deze reis te vervangen door helium, doch de Duitsche regee ring weigerde de noodige deviezen uit te keeren om dit gas te betalen. Eenige bijzonderheden. De Hindenburg, de L.Z. 129, was het grootste luchtschip ter wereld. Het was 248 meter lang; de grootste mid dellijn was 41.2 meter. De gasinhoud 190.000 M8. De Dieselmotoren van hel luchtschip hadden een topprestatie van 4200 p.k. Het kon 60.000 kilo stookolie meenemen. De normale snel heid bedroeg 125 K.M. per uur. Het bevatte 50 bedden, groote recreatielo kalen en wandelgangen. Het kon 19000 K.G. nuttige lading meevoeren aan vracht en passagiers en had een actie-radius van 140000 K.M. De Voorzitter zegt dat de begrooting nu kloppend is en de gemeente geen ex tra bijdrage van het Rijk noodig heeft. De minister schrijft bovendien zelf, dat lij tegen een verhooging geen bezwaar ïeeft. Nadat het voorstel in stemming was gebracht, bleek dat alleen de beide wethouders, de heeren Wilgers en van Sprang vóór hadden gestemd, de an deren waren allen tegen, zoodat het voorstel van B. en W. werd verwor pen. 11. Voorstel van Burg. en Weth. om aan de besturen van de bijzondere scholen over 1937 te verleenen een voorschot van 80 van de kosten van instandhouding over 1935. De Voorzitter zegt dat dit een bedrag is van 6.-— per leerling (100 Aangenomen. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van eene vergoeding aan het bestuur van de bijzondere jongens school in wijk Nieuwkuijk voor den grond voor de vergroote speelplaats. B. en W. stellen voor een vergoeding te geven van 225.—. Aangenomen. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot uitbreiding van het electrisch net in de Kerksteeg, 't Hoog, Heistraten en Peperstraat. De Voorzitter zegt dat de totale kos ten circa 3500 zullen bedragen, waar mee tevens aan het verlangen der be woners voldaan is. De heer v. Griendt zegt dat de kos ten hem meevallen. De gelden zijn er volgens den kapitaaldienst voor aan wezig. Aangenomen. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van een perceel grond ach ter het ziekenhuis. Dit betreft een perceel grond als kloostertuin door de zusters in gebruik, die er vroeger de lijders aan besmet telijke ziekten verpleegden. Daar die echter nu voortaan naar Den Bosch gaan, is de tuin door de Zusters als kloostertuin in gebruik genomen. De tuin wordt verkocht voor 675. 15. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van een stukje grond van de B.B.A. Besloten wordt dit perceeltje tus schen café Luijben en den heer Boom voor 100 aan te koopen. 16. Verzoek van vergunninghou ders tot verplaatsing van de kermis in wijk Nieuwkuijk. Het verzoek wordt met algemeene stemmen verworpen. 17. Wijziging begrootingen 1936 en 1937. De wijzigingen zijn hoofdzakelijk van administratieven aard en worden goed gekeurd. 18. Vaststelling kohier hondenbe lasting over 1937. Aangenomen. De Voorzitter deelt dan mede dat van den Boerenbond een schrijven is ontvangen om een werklooze die bij een boer gaat werken, 25 van het grondloon uit te betalen en de gemeen te het resteerende. Het grondloon bedraagt 11.De boer betaalt dus 2.75 en de gemeente 8.25. Het is dus op de eerste plaats een voordeel voor de gemeente. B. en W. stellen voor op het voor stel van den Boerenbond in te gaan. Het bestuur van den Boerenbond is voornemens er op den a.s. Landdag met Min. Deckers over te spreken. In stemming gebracht werd het voor stel met 10 tegen 4 stemmen aangeno men. Tegen waren de heeren v. d. Griendt, Wilgers, Dobbelsteen en Ver schuren. Rondvraag. De heer v. d. Meerendonk vraagt of de uren van aangifte bij den Burg. Stand niet verlengd kunnen worden tot 12.30, daar dit voor vele personen een voordeel zal zijn. De Voorz. zegt dit met den secreta ris te zullen bespreken en zoo noodig in de wijken af te laten lezen. Hierna sluiting. ABONNEERT U op de courant van Uw streek 1 Uwe belangen zijn de hare en omgekeerd 1 WAALWIJK. Voor a.s. Zondag is wederom voor het 1ste elftal de wedstrijd tegen RKTVV 3 vastgesteld. Dit is nu reeds de -Idc maal dat deze wed strijd is vastgesteld. Hercules is echter genood zaakt in dezen belangrijken wedstrijd met drie invallers uit te komen. Laat dit echter voor de spelers geen ontmoediging zijn daar van deze wedstrijd alles afhangt. Want een gelijk spel is reeds voldoende om definitief kampioen te zijn. Wij verwachten dan ook dat alle spelers a.s. Zon dag zich geheel en al zullen geven om uit dezen wedstrijd minstens 1 puntje te halen. De wed strijd vangt aan om 2 uur. Vertrek om 12 uur 45 per auto-bus. Het tweede elftal is vrij. Het derde elftal speelt om 12 uur in Kaats heuvel tegen het 4de elftal. Het schijnt dat de lagere elftallen den laatsten tijd danig uit vorm zijn Het tweede elftal verloor tweemaal achter een met 3—0 respectievelijk van Sarto l en Vios terwijl het derde elftal Zondag j.l. een 4—0 nederlaag te incasseeren kreeg van SSS 2 Uden- liout. Het tweede elftal heeft zich echter reeds hersteld door een 43 overwinning op VJC in Drunen, welke vriendschappelijke wedstrijd ge speeld werd op Donderdag j.l. (Hemelvaartsdag). De competitie voor de junioren is thans ook geëindigd. Ilet b elftal speelde Zondag j.l. den laatsten wedstrijd tegen DES b en verloor met 9—.0. Het A elftal op Hemelvaartsdag een vriend schappelijke wedstrijd tegen VJC Drunen, en won welverdiend 'met 10. A.s. Zondag wordt op het Hercules-terrein een oefenwedstrijd gespeeld tusschen twee elftallen, samengesteld uit spelers van de RKJC. Uit deze twee ploegen wordt een elftal gekozen die op den 2den Pinksterdag den liuldigingswedstrijd spelen in liet Sportpark te Kaatsheuvel tegen DES A kampioen van de RKJC. •13. Blauw-Wit heeft alzoo kans gezien, revanche te nemen. Nog slechts één wedstrijd, en deze competitie is voor de Doys beëindigd. Zij zullen Ihuis WVR II ontvangen en daarmede is het seizoen 1936-1937 achter den rug. Hoewel het a.s. Zondag tweede Zondag der maand is, hadden we toch wel verwacht dat deze laatste wedstrijd alsnog vastgesteld zou worden. Hierdoor is deze competitie, voor de Boys al thans, onnoodig lang gerekt. Zoodra deze wedstrijd achter den rug is, kun nen de Boys aan hun zomerprogramma begin rien, dat zeer interessant belooft te worden. Verder is de definitieve oprichting van een jeugdell'tal in het verschiet. Be Ready viert a.s. Zondag op feestelijke wijze iiaarilé 2dê lustrum. Hierdoor is door deze ver- ccniging een tournooi georganiseerd tusschen elftallen uit de omgeving. A.s. Zondag zullen elkaar bekampen Veersche Boys 1—Waspik 1 en. >VVR|1--Be Readp 1 Dit belooft spannende wedstrijden, waarmede Be Ready zeer zeker succes zal hebben. Vanaf deze plaats kunnen we niet nalaten do gcel-zwarten met hun 10-jarig bestaan te com- plimenteeren. DAMMEN. W.D.V. NEDERLAAG-TOURNOOI. A.s. Dinsdag 11 Mei 's-avonds 8 uur zal het gioot nederlaag-tourtiooi van onze plaatselijke damver. WDV een aanvang nemen met als eerste wedstrijd WDV—WDC WASPIK Deze Waspiksche dammers zijn voor WDV ge heel vreemd en onbekend en het is daarom moeilijk iets omtrent den uitslag te voorspellen. Daar WDV nog geen enkele wedstrijd heeft ver loren, zullen zij wel alles In het werk stellen om ook deze match tot een goed einde te brengen. De opstelling is als volgt: W.D.V. W.D.C. (Waspik). D Verhagen—L. v. Diem v. d. Hammen—J. Zangerwerf A. MoonenJ. Coesmans 11. BrouwersP. Smits Ant. v. d. GouwA. Vloeimans Fr. v. d. GouwW. Schott A. HollemansC. Poppeller J. HulstB. Langenwerf H. HollemansUi. Langenwerf Fr. te VruchtenA. Gijsman Aanvang 8 uur in café rest. „De Molenvliet" alhier. In verband mei deze tournooi-wedstrijd staan de onderlinge competitie-wedstrijden voor een week stil. HULDIGINGSWEDSTRIJD W.S.C.—WASPIK (COMB.) 5—3. Onder vrij groote belangstelling werd op Hemel vaartsdag bovenstaande huldigingswedstrijd ge- speeld ter gelegenheid van het behalen van het afdeelings-kampioenschap door WSC. Haar plaats- genoote „Waspik" was uitgenoodigd dezen wed strijd met een conihinatie te komen spelen, aan welke uitnoodiging gevolg was gegeven. Voor de aanvang van den match werd 't woord gevoerd door den voorzitter van WSC de heer Vloei mans. Deze zeide het zeer op prijs te stellen dat „Waspik" zijn medewerking had willen verleenen voor een passende viering van het feit, dat het eerste elftal den kampioenstitel had veroverd. Hij zag daarin een bewijs van goede verstandhouding, welke ook zeker in den te spelen wedstrijd tot uiting zou komen. Hierna voerde de voorzitter van „Waspik" de heer Kamp het woord. Spreker gaf een korte uiteenzetting van het feit dut dit kampioenschap wel zeer bijzonder het stempel droeg van een innige samenwerking tusschen bestuur en leden van WSC. Hierna werd door den aanvoerder van „Waspik" aan den aanvoer der van WSC een prachtige bloemenmand over handigd, waarvoor deze in passende woorden dank bracht. Hierna voerde de heer Anemaat ver tegenwoordiger van het Hoofdbestuur van de RKVB Den Bosch, het woord. Het deed spreker genoegen te zien hoe hier een plaatselijke cub aanwezig was om een zustervereenlging te hul digen. Dit wees blijkbaar op een verstandhouding door het Hoofdbestuur zoo zeer gcwensclit. Spr. hoopte dat deze goede verhouding ook Toor de toekomst bestendigd mocht blijven. Na nog een dankwoord van de Voorzitter van WSC ving de wedstrijd aan. De eerste aanvallen waren voor „Waspik", doch deze strandden op de blijkbaar hechte verdediging 'der gasthceren. Tbcli kon de doelman tweemaal achter elkaar maar op het nippertje redden. De aanvalslinie van WSC zat ondertusschen ook niet stil en al spoedig verkeerde ons doel in groot gevaar. Nog juist op tijd kon het bezworen worden, doch het baatte niet voor langen tijd, want een hernieuwde aanval bracht voor ons doel een kleine strubbe ling, een onverwacht schot, dat een doelpunt werd. Kort daarop ontsnapt het WSC-doel aan een bijna zekere doorboring. Onze voorhoede blijft in het offensief. Een voorzet van links komt bij de ver naar binnen gezwenkte rechts buiten terecht. Dcife bedenkt zich niet en schiet onhoudbaar den gelijkmaker in het net. Het leer gaat nu van doel tot doel, en het is niet te zeggen wie de leiding hernemen zal. WSC blijkt echter het fortuinlijkst te zijn en brengt met een goed gcrieht schot den stand op 2—4, spoedig daarna op 31. Onze achterhoede is niet te best op dreef. Het mangelt hier en daar nog al eens. Dat ontgaat de voorhoede van WSC niet en zoo slaagt zij erin voor de rust haar voorsprong nog tot 1—1 te vergrooten. Na de thee spelen de onzen met cenig voordeel van de wind. Voort durend zijn ze min of meer in de meerderheid, doch voor het doel ontbreekt het resolute schot. Onze midvoor brengt het eerst verandering in de stand. Een goed aangespeelde bal wordt in eens ingeschoten en belandt via de paal in het net 4—2. Kort daarop brengt hij met een subliem schot de stand op 4—3. Er wordt nu voor de gelijkmaker gezwoegd, doch wat niemand ver wachtte gebeurde. Vrij plotseling breekt de WSC- voorhoede door. De linksbinnen krijgt even den bal vrij, en zonder aarzelen brengt hij den stand op 5—3. RKVV VEERSCHE BOYS. te- «i|> Morgen gaat ons tweede elftal op reis naar Lage Zwaluwe. De Zwal. Boys wachten hen daar op. Er zal terdegf aangepakt moeten worden, om de thuisclub de beide puntjes af te snoepen. GEERTRUIDENBERG. RKVV S.N.P. Morgen komt Be Ready uit Hank. Wanneer de gasten in vorm zijn als tegen WVR, staan onze kansen niet al te gunstig. Voor een gelijk spel zal heel wat moeten worden gedaan. ST. JOACHIMSMOER. BLAUW-WIT Op Hemelvaartsdag was voor bovengenoemde club weer een thuiswedstrijd vastgesteld, en wel tegen het Heike 2 uit Tilburg. De gastheeren trappen mct».wind tegen af, en na ongeveer twintig minuten weten zij door hun midvoor de score te openen. Even voor rust zien de Heike-lul kans, gelijk te maken, 1—1. Dan wordt gedraald. Na half-time worden de gasten geheel op eigen terrein teruggedrongen. Uit een scrimmage voor het Heikc-doel weet de rechtsbinnen van Blauw-Wit door een kluwen van beenen te doelpunten. Dan is het onze rechts buiten die de stand opvoert tot 3-1. Weer zijn onze Blauw-Witters in den aanval, en de links buiten maakt er 41 van. In de laatste minuten komen de Heike-lul op de Blauw-Wit-doelmond afstevenen, en door een fout in de achterhoede zien ze kans de achterstand te verkleinen tot

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7