Buitenlandsch Nieuws Binnenlandsch Nieuws. KANTONGERECHT. GEMENGD NIEUWS U TARZAN VAN DE APEN. I Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot „De Echo jan het Zuiden" Het Vaticaan en Berlijn. Men vraagt zich intusschen af, of de Duitsche minister Von Neurath te Rome het contact met Mussolini niet tevens gebruikt om besprekin gen te voeren inzake het conflict van het Derde Rijk met de Katho lieke Kerk. Moet de Duce ter zake wellicht als bemiddelaar fungeeren? Zeker is het merkwaardig, dat de pauselijke nota van antwoord op het protest der Duitsche regeering tegen de pauselijke encycliek is overhandigd op het moment, dat Von Neurath te Rome vertoefde. V^an Bergen, de Duitsche vertegen woordiger bij het Vaticaan, aan wien de nota werd overhandigd, kon deze daardoor onmiddellijk aan zijn chef overdragen. Vermeld wordt, dat in de ant- woord-nota met beslistheid de be schuldiging van de hand wordt gewezen, als zoude de kerk zich mengen in Duitschland's binnen- landsche rijksaangelegenheden. De nota handhaaft echter de beschul diging, dat de Duitsche Rijksregee- ring herhaaldelijk gehandeld heeft in strijd met den geest van het concordaat. Maar ten slotte wordt toch uiting gegeven aan den eerlij ken wensch des Pausen, dat de bestaande conflicten en geschillen door vriendschappelijke onderhan delingen geregeld zullen kunnen worden. Opleiding van Propagandisten. De Duitsche rijksminister Goebels heeft weer eens wat nieuws uitge vonden om met zijn propaganda middelen effect te verwerven op het gemoed van den eenvoudigen mensch en daarmee op de massa. Hij heeft n.l. bepaald, dat de hooge ambtenaren van het rijkspropagan- daministerie elk twee maanden als hulparbeiders in verschillende be drijven werkzaam moeten zijn. Op 5 Mei moesten de eerste 14 w.o. twee Ministerialraete en twee regierungsraete, hun arbeid aan de schrijftafel voor die als arbeiders in een groot bedrijf verwisselen. Ze zullen dienst doen als arbeiders bij den aanleg van autowegen, als hulpmonteurs, als steenkloppers, als tegelsjouwers, als kolentremmers op zeeschepen of als landarbeiders. Het ergste voor ze, zal wel zijn, dat ze in deze periode van hun arbeids loon moeten zien rond te komen. Als ze nou maar niet smokkelen met »geld van thuis« 1 Ook vertellen de berichten uit Berlijn niet, hoe de bedrijfsschade zal worden inge haald, welke door de »hulp« van deze hulparbeiders ongetwijfeld zal worden gewekt. We wachten intusschen op de consequentie van deze proef, n.l. dat men nu óók eens voor twee maanden het Derde Rijk zal laten besturen door kolentremmers en steenkloppers. De Engelsche Kroningsfeesten. Steeds voller slroomt Londen met vreemdelingen, die als gasten of bezoekers de plechtigheid der kro ning van het Engelsche koningspaar op Woensdag a.s. komen bijwonen. Inmiddels duurt de autobusstaking nog voort en wordt er zelfs van nieuwe sympathiestakingen gespro ken Toch heeft men hoop, dat er vóór Woensdag a s. een oplossing der moeilijkheden zal zijn gevon den. Amnestie-kwestie in België. De Belgische politiek wordt op het oogenblik geheel beheerscht door de amnestie-kwestie. De re geering-Van Zeeland, welke de ver zoening van alle bevolkingsgroepen nastreeft, meent dat er een streep moet worden gezet onder de ge - schiedenis der tegenstellingen tijdens den oorlog. Hij zal een amnestie ontwerp namens de regeering aan de Kamers laten voorleggen, waarbij volledige gena !e wordt geschonken aan de Vlaamsche activisten, die met de Duitsche overweldigers heb ben samengewerkt en deswege wer den gevonnist en van hun burger rechten beroofd in het bevrijde België. Tegen deze amnestie verzet, ten velen zich echter krachtig, in het bijzonder de liberalen en de oiid-strijdersbouden. Er hebben vele manifestaties plaats. Burgemeester Max verbiedt betooging der Vlamingen. Daar burgemeester Max van de voorgenomen betooging der Vlaam sche oudstrijders op 23 Mei a s. ten gunste van amnestie tegenbetoo gingen vreest, heeft hij besloten den optocht door Brussels grondgebied te verbieden. Den oudstrijders van de Fraternellis-groepeering werd de vorige week wèl machtiging verleend tegen alle vormen van amnestie, ook die welke door de regeering wordt voorgesteld, te betoogen. De premier Van Zeeland trachtte met een amnestie-voorstel verzoe nend op te treden. Het besluit van burgemeester Max stelt het pro bleem thans in al zijn scherpte. In zake verzoening van Vlamingenen Walen heeft burgemeester Max steeds een gelukkige hand gehad. Thans echter is de mogelijkheid niet denkbeeldig, dat hij de regeering- Van Zeeland er istig in moeilijk heden brengt. Het ligt immers voor de hand, dat de meeste Vlaamsche Kamer leden en ministers zich krachtiger dan ooit voor amnestie zullen moeten uitspreken. Daartegenover staat, dat de liberalen zich dezer dagen radicaal tegen amnestie heb ben gekant De toestand bij Bilbao. Het offensief tegen Bilbao schijnt voorloopig onderbroken te zijn. Volgens de nationalisten, omdat hun onverwacht-groote zege het noodig maakt om éérst de nieuwe posities te verzekeren door »zuive- ring« van het lusschengelegen ge bied en volgens de Basken, omdat die hun weerkracht in nieuwe stellingen zouden hebben hervonden en zij met succes tegenaanvallen ondernemen. De ontruiming van Bilbao door vrouwen en kinderen, is begonnen. Voor zoover deze over zee plaats heeft, beschermt de En gelsche vloot het transport. Intusschen schijnt een nieuw nationalistisch offensief tegen Ma drid te wachten te zijn. Lichtstraaltjes. Er vallen weer eenige lichtstraaltjes op Neerlands handelen nijverheid. De scheepsbouw, welke het toch al druk heeft, heeft mooie nieuwe orders geno teerd van de Koninklijke Shell, n.l. den bouw van drie nieuwe tankschepen. Twee schepen voor het vervoer van olie, elk van ongeveer 4.100 ton, zullen gebouwd worden bij de werf Van der Giessen te Krimpen aan den IJsel en bij de Nederlandsche Dokmaatschappij Sprutol. Bij alle Drogisten. te Amsterdam. Hel derde schip, dat bestemd is voor het vervoer van verpakte producten en dat ook ongeveer 4000 ton zal zijn, wordt gebouwd bij de werf Gusto te Schiedam. Met deze orders zijn eenige millioe- nen guldens gemoeid. Hoogere dividenden. Uit een door de firma Ingwersen en Co. samengesteld overzicht betreffende de dividenden van Nederlandsche on dernemingen over 1936 en 1935 blijkt, dat het gemiddelde dividend van 12 Nederlandschebankinstellingen steeg van 3';3 op 5'/j pCt. Van 16 industrieeie ondernemingen keerden 8 over 1935 geen dividend uit en over 1936 wel. Het gemiddelde steeg van 3-8 tot 7-7. De twee in het over zicfht opgenomen handelsondernemingen keerden over 1936 een gemiddeld di vidend uit van 5 pCt., terwijl over 1935 het dividend was gepasseerd. De aandeelhouders van 12 rubber ondernemingen ontvingen over 1936 ge middeld een uitkeering van 7 pCt., te gen 0.6 over 1935 Van deze onderne mingen betaalden er 9 over 1935 geen dividend uit. Terwijl over 1935 slechts één scheep vaartmaatschappij een uitkeering deed, gaven over 1936 vijf dezer onderne mingen dividend - uitkeeringen en wel gemiddeld 5/a pCt. Dij de twee in het overzicht behan delde tabaksmaatschappijen was het gemiddelde dividend over 1935 en 1936 resp. 9 en 11, en voor de zeven thee ondernemingen 4.8 en 9-8. Dij de vier cultuur ondernemingen steeg de uitkeering van gemiddeld 3 tot gemiddeld 17'/a pCt- en bij een groep van 11. diverse maatschappijen, van 2.8 tot 5 pCt. De Kievit maakt 20 K M. voor Athene een noodlanding. Passagiers en bemanning ongedeerd. Bij de K L.M. is bericht ontvangen dat de Kievit, gezagvoerder Moll, ongeveer 20 K.M. vóór Athene, een noodlanding heeft uitgevoerd, daar het vliegveld van Athene niet bereikt kon worden tengevolge van zeer slecht weer. Bij deze noodlanding heeft het vliegtuig ernstige averij opgeloopen, doch passagiers en bemanning ble ven ongedeerd. De K.L.M. zal vanochtend een toestel naar Athene zenden om de passagiers naar Amsterdam te bren- gen. De Kievit, die op 1 Mei van Ba tavia is vertrokken, was gistermor gen te Bagdad opgestegen. De bestuurder van het K.L.M, vliegtuig Kievit, de heer J. J. Moll, heeft, aldus Reuter, na de noodlan ding, welke hij met goed gevolg met dit vliegtuig heeft uitgevoerd, ver klaard, dat de oorzaak van deze landing te wijten is aan een gewel dige wolkbreuk, welke zich boven het vliegveld van Athene uitstortte. Het zicht ontbrak dientengevolge volkomen. Het was niet mogelijk, ondanks herhaalde pogingen, het vliegveld te bereiken, daar men in letterlijken zin geen meter vooruit kon zien. De bestuurder was daar. door gedwongen naar een landings terrein in den omtrek uit te zien. Het vliegtuig, dat een lange reis achter den rug had, had echter slechts weinig brandstof meer, zoo dat na korten lijd de benzine ver- bruikt was. De eenige keuze die overbleef, was terstond te landen. De bestuurder koos daarvoor een smal vlak terrein, dat echter bij de landing zeer moerassig bleek té zijn. Bij zijn uitloop wierp de Kievit ee nige boompjes, die het toestel op zijn weg ontmoette, omver, kwam met een der vleugels in aanraking met een huis en kwam tenslotte in een tuin tot stilstand. Gelukkig was de cabine onbeschadigd en bleven de passagiers, 12 in getal, en de 4 leden der bemanning ongedeerd. Een der vleugels van het vliegtuig en een der motoren zijn vernield De inzittenden zijn naar Athene vertrokken, waar zij in een der hotels hun intrek hebben genomen. Burgemeester van Lanschot en de Jamboree De Bossche burgemeester had Woensdag een goeden politieken avond! Metgroote meerderheid werd in de vergadering van den gemeen teraad het voorstel aangenomen aan het rijk medewerking te verleenen aan de tot standbrenging van de traverse door de gemeente in de groote verkeersverbinding Noord - Zuid. En nu heb ik nog iets, wat feite lijk nu buiten de orde is, maar waar de Baad toch eens naar moet luiste ren. En burgemeester van Lanschot vertelde: »lk ben er over opgetogen dat dit jaar de Jamboree in Neder land wordt gehouden! Toen zoo'n kranige jongen in zijn sportpak mij het program kwam aanbieden, ge raakte ik onder den indruk. Mijn jongens doen dapper mee aan die beweging en ik ondervind wat een goeden invloed er op de jeugd van uitgaat. Die Baden Powel is een wereldfiguur! Ik wilde wel dat er zoo een geweest was in mijn jongens! tijd, dan zou ik beter zijn uitgevallen De helft van de menschen zegt dat ik een toffe jongen ben, en de andere helft noemt me een mispunt! Maar was er in mijn jeugd een Baden Powel geweest dan zou ik een andere jongen zijn geworden. Ik hoop dat er in Den Haag een standbeeld komt voor dezen wijzen grooten man,den beroemden Baden Powel. Nou moesten de raadsleden me een pleizier doen en mij helpen ter herinnering aan de Jamboree in Den Bosch een blijvend bewijs te geven van onze bewondering voor het werk van den man met den wereldnaam. Laat nu Den Bosch de eerste stad in het land zijn die een straat doopt naar Baden Powell Ik doe het voorstel om in onze groote stadsuitbreiding »De Vliert« een straat naar hem te noemen Laat ons de Bossche jeugd eens blij maken! Wat zullen de jongens het fijn vinden!« Begeesterend roem de Mr. van Lanschot de heerlijke padvinderijl En de Bossche Raad, die aandach. tig en glunderend geluisterd had, besloot Den Bosch krijgt een Baden Powelstraat! Hoe zit het J K. te Vlijmen had te Waalwijk personen vervoerd zonder vergun ning Hij had geen kans gehad 3 dagen vóór de reis vergunning te vragen, omdat de passagiers zich niet hadden gemeld vóór Zaterdag Met den Zondag als rustdag voor den boeg, kon de vergunning niet worden uitgereikt. Toen werd de reis er maar op gewaagd. De Kantonrechter verlangde nader bewijs dat tenminste de aanvrage op Zaterdag was geschied, dus werd de zaak uitgesteld. Uitspraken. J. C. J. V., Waalwijk, Wapenwet, i lt> uot» A. v, d. G., Y\ ballen gooien, t 3 boete. A. v. G., Waalwijk, dronkenschap, f 10 boete. B. R. S., Drunen, f 10 boete. D. J. K., Waalwijk, minderjarig, a.r.d. Spooiwegen, berisping. W. B., Waalwijk, geen rijbewijs, t 4 boete. G. S-, Heusden, rijwiel zonder rem, f 3 boete. G. J. S, Waalwijk, rijwiel zonder hel, berisping. J. A. v V., Vlijmen, voertuig over voelpad, f 2 boete. Jacht over de daken. In den nacht van Zateidag op Zondag ontdekten buren, die gewaarschuwd werden door een alarmcentrale, die in het betreffende pand is aangebracht, dat er onraad was in het manutaduren- magaziin van de firma Hymans aan 't Groote Kerkplein te Rotterdam. Zij waarschuwden onmiddellijk de politie, die het blok panden begrensd door Delftschevaart, Dagijnenstraat, Groote Kerkplein en St. Laurensstraat afzette De politie heeft daarna op de daken een uitgebreid onderzoek ingesteld en daar trof zij vijf coupons stof aan op een plat gedeelte van het «lak. Het bleek dat van het magazijn een ruitje was vernield en dat de indringer door middel van een haak ae coupons stof naar zich had toegehaald. Van den indringer was op dat moment niets te bespeuren, maar op den zolder van een der panden aan de St. Laurensstraat, waar de politie tenslotte terecht kwam, vond zij een man. die met de schoenen in de hand zich irachtte te verb*rgtn, De man had de nooaige acrobatische toeren moeten verrichten, alvorens het hem gelukt was op dezen zolder een schuilplaats te vinden. Aanvankelijk weigerde hij elke verklaring voor zijn aanwezigheid daar, maar tenslotte zeide hij te zijn de 48- jarige W- M., een goede bekende van de politie en justitie. M. was passinds eenige maanden weer op vrije voeten. Hij had juist een gevangenisstraf van twee en een half jaar uitgezeten terzake van een inbraak bij de firma Hymans. De man is opgesloten Zou het nog eens: Driemaal is scheepsrecht worden Twee kinderen verdronken. Op verschillende punten in Woerden zijn Woensdagmiddag omstreeks vijf uur twee kinderen verdronken. Het tweejarig zoontje van de familie Stevens geraakte nabij de 2e Honthorststraat in een sloot. Een tweejarig meisje van den boerenknecht Jansen kwam dichtbij den spoorweg van Kattenbroek in het water terecht. De lijkjes van de kinderen zijn later door de ouders opgehaald. Kind onder den trein Woensdagavond ongeveer zes uur is op den onbewaakten overweg bij Deesd Gld. een jongetje van twee en een half jaar, zoontje van den nabij den spoorweg wonenden spoorbeambte Dokman onder een trein geraakt Het knaapje was op slag dood. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op Door EDGAR RICE BURROUGHS. 2. Plotseling werd er een stuk papier onder de deur der hut geschoven. Lord Greystoke vouwde het open en las de boodschap, die door een onge schoolde hand was geschreven. Hij werd er voor gewaarschuwd, geen rapport op te maken van het verdwij nen der wapens. Zijn vrouw, die het briefje meegelezen had, verbleekte, beducht als zij was voor het lot, dat hen wachtte. Een paar uur later was het gevecht nog steeds aan de gang en hetgeen Lord Greystoke toen op het dek zag, deed hem het ergste vrezen. Onophoudelijk werd er ge schoten, vijf officieren waren reeds gesneuveld. Aan het hoofd der mui ters vocht de Zwarte Michael. De woede der muiters was niet meer te temmen en de officieren konden, hoe wel zij dapper vochten, tegen deze overmacht tenslotte niets uitrichten. Aan beidé zijden vochten de mannen met de moed der wanhoop om hun leven, zodat het dek al spoedig met gewonden overdekt was. Ofschoon J.-ord Greystoke uiterlijk kalm was, •vas hij innerlijk hevig opgewonden, want hij vreesde, voor de veiligheid van het leven van zijn vrouw in de handen van deze wilde bende. „Hier zijn er nog twee voor de haaien", brul de een der muiters en rende naar vo ren, op Lord en Lady Greystoke at. 1933. Edgar Rice Burrough». Ine -

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8