VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KAATSHEUVEL. HERPT. SPRANG—CAPELLE. „De Echo van het Zuiden" 5*P i -p-^- 5* - -* /L Een foto die wel een sprekend beeld geeft van den omvang van het bedrijf Het gezamenlijke fabrieks- en winkelpersoneel der N.V. Ivo van Haren's Schoenfabrieken, met de directie in het midden, opgesteld voor het hoofdgebouw. wordt de verbeterde handelsbewe ging ook gedemonstreerd door de hooge opbrengst van het statistiek- recht f244,347 tegen het vorige jaar April f133.102. Jubileum 25-jarig betaan der Gemeente Gasfabriek. Op Donderdag 13 Mei werd het 25- jarig bestaan der gemeente gasfabriek herdacht, Voor deze gelegenheid waren door het College van Burgemeester en Wet houders uitgenoodigd de leden van den gemeenteraad, de Directeur en Hoofd Administrateur van het gasbedrijf, de gemeente secretaris, en de hoofden van dienst der gemeente secretarie, politie en gemeentewerken tot een gezellig samenzijn in Hotel A. A. Snoeren van Heesch des avonds om 8 uur. Burgemeester Mallens heette de aan wezigen namens B. W. hartelijk welkom waarna hij een overzicht gaf van het bedrijf, het ontstaan en de resultaten over de afgeloopen 25 Jaren. In een zeer uitvoerige beschouwing herinnerde spreker aan een schrijven, dat behandeld werd in de raadsverga dering van 13 Jan- 1911 van den heer J. J. C. Willekens, werktuigkundig in genieur en adj. directeur der gasfabriek te Tilburg, waarin verzocht werd hem voor 3 maanden concessie te verleenen voor hef uitsluitend recht voor het leg gen van onder en bovengrondsche Ieidin;en tot de oprichting van een steenkolengasfabriek, waarom hierop de raad afwijzend beschikte en waarop in Maart 1910 een onderzoek werd ingesteld te Dongen en Goirle. Een desolutie was wel het pover resultaat, dat werd bereikt met het uit zenden van circulaires waarbij gegadig den zich konden opgeven als afnemer van steenkolengas. Op 3 December 1910 werd het besluit tot stichting dergasfa briek aangenomen, waarna in de raads vergadering van 12 December d.a.v, een crediet van f 85000.— werd ver leend voor de stichting der fabriek en den aankoop van de daarvoor benoo- digde gronden. Vooral de plaats waar de gasfabriek zou worden gesticht heeft veel stof doen opwaaien. Op 17 Juni 1911 werd de eerste directeur benoemd, en hoewel de juiste datum niet met zekerheid is te zeggen, mag uit een door den voormaligen Burgemeester van Besouw gehouden rede worden aange nomen, dat de gasfabriek in werking is gesteld in Mei 1912. De zeer uitvoerige beschouwing die Burgemeester Mallens nopens deslich ting van dit kerngezond gemeentebedrijf gaf, zouden wij te veel beknotten indien wij geen melding maakten van de vol gende feilen De eerste steenlegging van het bedrijf had plaats op 30 September 1911. Het buizennet wa3 eind December 1911 lang 6737 M. In 1912 werd in bijna 8 maanden afgeleverd 13837 M3 gas terwijl toen waren aangesloten 474 per ceelen. Door de aansluiting van de gemeenten Vrijhoeve Capelle en Sprang werd het buizennet verlengd tot 11564 M- In 1921 moest reeds een 2e gashouder worden b'igebouwd. In 1930 kwam de aansluiting van Loonopzand tot stand waardoor het debiet in dat jaar reeds steeg met 22.000 M3 terwijl de totaal gasproductie toen beliep 645.145 M3, het hoogste wat ooit bereikt is. De productie over 1913 bedroeg 308070 M3 met een winst van f 6012,90. De productie over 1930 bedroeg 534.8*10 M3 met een winst van f 2576,02 plus f 2000.— reserve. De hoogste winst werd gemaakt in 1933 en bedroeg toen f 12943,77. Slechts twee verlies jaren maakte het bedrijf mede nl. 1917 en 1919. In totaal leverde het bedrijf in zijn 25 jarig bestaan een winst op van f 138.300, Aan het slot van dit resume brengt burgemeester Mallens hulde aan de heeren die indertijd tot de oprichting van dit bedrijf hebben doen besluiten, waarbij hij zich speciaal richt tot zijn ambtsvoorganger Burgemeester van Be souw, de heer Roestenberg, de eenige van het alstoen bestaande college thans daarin nog zitting heeft en het overleden lid van den Heuvel uit Loonopzand, waarvan de zoon thans het lidmaatschap van den raad waarneemt voor diens werkzaamheden bij de totstandkoming van dit bedrijf. De directeur van het Gasbedrijf de heer I. Teunissen drukt zijn spijt uit niet over die woorden te beschikken, waarmede burgemeester Mallens hen heeft herdacht die indertijd het initiatief tot de stichting van dit bedrijf namen. Hij richt een woord van gelukwensch tot het gemeentebestuur bij de herden king van het feit een kwart eeuw de exploitant te zijn van het gemeentelijk gasbedrijf, een bedrijf dat sedert zijn bestaan zich nog steeds in gunstigen zin ontwikkelt, daarbij het levenspeil beinvloed, zonder verhooging van lasten te brengen. Spreker wijst hierbij op actueele staaltjes van vooruitgang die het bedrijf in gunstigen zin beinvloeden. Met de beste wenschen voor het bedrijf en voor het gemeentebestuur besluit spreker. De heer Roestenberg reeds bij de totstandkoming lid van den raad waarin hij ook thans nog zitting heeft, herin nert zich nog zoo levendig de bespre kingen indertijd geveerd die de stichting van het bedrijf tot resultaat hadden. De resultaten bewijzen z.i. de juistheid van het in 1912 genomen besluit. Hij sluit zich met graagte aan bij de waardeerende woorden van burgemees ter Mallens aan het adres van Direc teur, administratie, personeel en de leden der gascommissie Hij hoopt dat allen dit in het belang der gemeente hun beste krachten zullen blijven schen ken aan het bediijf, dat in den loop der jaren bewezen heeft reden van bestaan te hebben. De heer van den Heuvel heeft met genoegen het keurig overzicht van bur gemeester Mallens beluisterd en stelt het op prijs dat het College van B. W. het 25 jarig bestaan van het gasbe drijf met een klein feestje heeft willen herdenken. Speciaal dankt hij burgemeester Mal lens voor de waardeerende woorden bij de nagedachtenis van zijn Vader die toch zonder twijfel bij de tot standkoming van het bedrijf heeft gedaan, wat in zijn vermogen lag. Hij brengt hulde aan den Directeur, voor wiens werklust en ijver hij alle respect heeft en eindigt met de hoop uit te spreken, die de be3te wenschen voor het bedrijf in zich sluit. Tot slot dankt burgemeester Mallens den heer Teunissen voor de door hem als Directeur van het bedrijf verrichte werkzaamheden. Met respect spreekt hij over zijn bekwaamheid, hetgeen hij zeker uit de resultaten mag afleiden. Met den wensch dat het bedrijf zij.i gouden jubilé in even gunstige omstan digheden zal mogen herdenken besluit burgemeester Mallens. Zilveren Onderwijzers jubileum Jan Tuerlings. Op Pinksterzondag had in de zaal van »Bel Gantocr de officieele re ceptie plaats bij gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van den heer Jan Tuerlings, onderwijzer aan de R. K. Bijz. Jongensschool St. Bernardus van de Eerw. Broeders van Liefde alhier. Naast het spontane schoolfeest van Vrijdag jl. en de daarop vol gende reünie tusschen genoodigden en officieele, geestelijke en wereld lijke autoriteitén, was dit gelegenheid voor het Kaatsheuvels Vereenigings- leven en de bevolking om hun sym pathie aan den jubilaris te bewijzen. Aan sympathiebetuiging heeft het dan ook niet ontbroken. Onder de aanwezigen merkten we op: de besturen van het R.K. Kerkkoor St. Jan, het Kon. Muziekgezelschap Euphonia en de Harmonie Apollo, de Vereeniging van Huiseigenaren, de Burgerwacht Kaatsheuvel,etc. etc. Daarnaast de directeurderGemeente Gasfabriek, Inspecteur van Politie van Helsland, Wethouder Groots- wagers, collega's uit andere scholen, Mr. Jos van Besouw, met Moeder, broer en echtgenoote, de complete vereeniging Bel Canto waarvan de Voorzitter Dr. J. P. M. Vercauteren, de leiding der receptie had, de Eerw. Overste en Broeders van de Eerw. Broeders van Liefde, de zangclub de Nachtegaal, het bestuur der gem. Zangvereen. «Bel Canto« uit Tilburg, de heer Jan Tielen uit Waalwijk, Mevr. Hesselmans Spran- gers, presidente der St. Elisabeths vereeniging alhier, en honderden particulieren, ouders van school gaande kinderen, oud leerlingen, vrienden en kennissen. In den aanvang van de receptie werd de jubilaris door zijn troetel kind »Bel Canto« gehuldigd, met zang en speech. Onder leiding van den heer Willem Berzeveld, 2e Di recteur, zong het koor eenige num mers voor mannen- en gemengd koor. De Voorzitter trad als tolk op van de vereeniging Bel Canto en andere vereenigingen in de plaats, den jubilaris huldigend voor het vele dat hij ook buiten de school voor het cuitureele sociale en be langen leven der plaats heeft gedaan. Namens Bel Canto offreerde hij hem een prachtige bureau stoel, de hoop uitsprekend, dat hij hiervan vele jaren een genotvol gebruik zal kunnen maken. Hij blijft echter rekenen op de krachten van den jubilares, zoowel voor Bel Canto, als voor verdere vereenigingen ter plaatse. Tal van telegrammen, feli citaties, kaarten en brieven waar - onder van de Inspectrice van het L. O. Mej. Jansen. Een 25 tal heer lijke bloemstukken en luxe voor werpen waren den jubilaris als huldeblijken geboden. Om niet van particuliere zijde te spreken moeten we hier noemen Bel Canto, Kon. Muziekgez. »Euphonia« en»Apollo«, R.K. Par. Kerkkoor van St.Jan.de Zangclub <ie Nachtegaal, de Bond van Huiseigenaren, Burgerwacht, Begrafenisver., red. Echo van het Zuiden en Nieuwsblad voor Kaats heuvel, de heer v. d. Horst, oud voorzitter van Bel Canto. Het waren onvergetelijke dagen voor den heer Tuerlings en zijne familie. Groote Openluchtvergadering. Op de buitenplaats van de R.K Jongensschool St. Jan in de School- straat werd Zaterdagavond 15 Mei een groote openluchtvergadering gehouden voor alle stemgerechtig den van Kaatsheuvel georganiseerd door de R.K. Kiesvereeniging St. Jan. De harmonie »Apollo« was het attractiepunt waarachter een groote massa belangstellenden om half 8 de speelplaats betrad. Na een wel kom ran den Weledelachtb. heer Mallens, Voorzitter van de R.K. Kiesvereeniging, betrad deEdelachtb. heer Krijgsman uit 's Bosch het podium om versterkt door een caruso luidspreker tot de groote massa het onderwerp »De groote Strijd« te .behandelen. Gekomen uit het millieu van den arbeider wist de heer Krijgsman zijn onderwerp op gloedvolle wijze te behandelen. Speciaal behandelde spreker de verantwoording van den kiezer ten opzichte van zijn eigen beginselen. Hij wees op de gevaren van NSB, SDAP,Communisme en Bolsjewisme maar daarnaast ook op die van de dissidentengroepen die wel ver - brokkeling brengen kunnen, maar nooit resultaten kunnen behalen. De bekende spreker kapelaan van Lierop had als onderwerp »Moet ook ons land weer Heidensch worden« Noch Mussert, noch Moskou was de kwintenses van zijn betoog. Duitschland als voorbeeld met concordaat, tractaat be be loftebreuk, met zijn verheerlijking van ras bloed en boden was het voorbeeld dat hij ter waarschuwing stelde, op de manier zooals spreker dat eigen is. Burgemeester Mallens dankte de sprekers waarop na het zingen van een strofe »Aan U o Koning der Eeuwen« de bijeenkomst gesloten werd. Kaatsheuvelsche Burgerwacht Hoogste schutters schietoefening 11 Mei j.l. Gijsb. v. d. Hoven 59 punten Walter Span 57 punten G. Builen 56 punten André van Bokstel 55 punten S. J. Pepping 55 punten G. van Rooij 55 punten P. van Mierlo 53 punten H. Molenschot 52 punten SINT JOACHIMSMOER. Dezer dagen vond de landbouwer v. R. alhier, een zieke koe in de weide. Nog voordat de inmiddels ontboden veearts te plaatse arri veerde, was het dier reeds gestorven. Hel leed aan de alom gevreesde kopziekte. Voorwaar een schade post voor de betrokkene 1 Vergadering van stemgerechtigde ingelanden van 't waterschap »Herpt en het Herptsche Veld«, gehouden op Dinsdag 18 Mei 1937 voorm. 10 uur in café J. A. Verhoeven te Herpt. Voorzitter Chr. A J. van Herpt. Secretaris Adr. M. v. Bokhoven. Aanwezig het volledig bestuur, alsmede enkele stemgerechtigde ingelanden. De voorzitter opent de vergade ring en doet voorlezing der notulen die onveranderd worden vastgesteld. De rekening over 't dienstjaar 1935/36 wordt vastgesteld met een bedrag aan inkomsten van f4142.13 en aan uitgaven f3125,61 alzoo een batig slot van f 1016,52. De begrooting voor het dienstjaar 1937/38 wordt vastgesteld met een bedrag van f 4329,27 aan inkomsten en uitgaven. Het bestuur wordt machtiging verleend tot het uitvoeren van werken in eigen beheer. Hierna werd de vergadering ge sloten. (j SPRANG. De Chr. Gemengde Zangvereeni- ging ..Exselsior" alhier, nam j.l. Maan dag onder leiding van haar directeur, dhr. Alb. Christ, deel aan het Zang concours te Amersfoort en behaalde in de afdeeling Llitmuntendheid een 2en prijs. CAPELLE. Donderdag 6 Mei (Hemelvaarts dag) was door de Harmonie «Indu strie» (P. Smit) te Rotterdam een Concours voor Muziek- en Zang verenigingen uitgeschreven. Dp dit Muziekfeest behaalde het Fanfarecorps «Sirena» te Vrijhoeve Capelle eene le prijs met 362 punten. Eene mooie prestatie vooral omdat «Sirena» van de 47 vereenigingen welke mede kampten, het hoogste aantal punten behaalde. Ook dient vermeld dat hare Directeur de Heer P. B. Bisselink door de jury eervol vermeld werd voor zijne goede leiding. Vrijhoeve Capelle kan trots op haar Muziekgezelschap zijn. Naar wij vernemen heeft deze vereeniging te kampen met finan- tieele zorgen Wij vertrouwen dat de Burgers van Sprang-Capelle deze vereeniging niet alleen haremoreele doch ook hare finantieele steun niet zullen onthouden. [j lot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Eemnes Buiten is beroepen Ds. J, Cuperus alhier. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid« maakte j.l. Zaterdag avond een muzikale wandeling over den Winterdijk (Westzijde), Willem van Gentsvaart en Nieuwevaart, hetgeen doordebewonersdier wijken ten zeerste op prijs werd gesteld. Op het j.l. Zaterdag te Wer. kendam gehouden Muziek- en Zangconcours behaalde het Chr. Kinderkoor »Hallelujah« uit deze gemeente in de 2e afdeeling een eersten prijs met 318 punten. De Chr. gemengde Zangveree- niging »Hallelujah« behaalde j.l. Maandag (2en Pinksterdag) op het te Amersfoort gehouden concours in de 2e afdeeling een eersten prijs met 315 punten. A s. Vrijdagavond 7 uur hoopt in het kerkgebouw der Geref. ge_ meente aan de Hoogevaart op te treden Ds. M. Heikoop uit Utrecht. Op Vrijdag 21 Mei a.s. des avond half acht wordt in het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje de jaarlijksche ver gadering gehouden van stemge rechtigde ingelanden van 't water schap «De Binnenpolder van Vrijhoeven—Cappel«. De agenda vermeldt: 1 Ingekomen stukken, 2 Vaststelling rekening 1935/36 en der begrooting 1937/38, 3 Voorstel het bestuur te machtigen tot onder- handsche aanbesteding of uitvoering in eigen beheer. VRIJHOEVE-CAPELLE De afdeeling van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bond houdt a.s. Donderdag 20Mei, des avonds 6 uur een personeel vergadering, ter bespreking van de onderhandelingen over 't Collectief Contract. Spreker is de heer M. J. Kunst uit Den Haag. Onze voetbalvereeniging Vrijhoevensche Boys speelde Zater dagmiddag een thuiswedstrijd voor de competitie van den Brabantschen Voetbalbond op het terrein aan den Loonschendijk tegen NEO uit Sprang, welke match in een gelijk spel 1 1 eindigde. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op Ml - Hwöj - a. r. w* »P rf* - - •*«L Ls

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3