Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelang :en. Werktijdenbesluit voor Kantoren. ANNE mm FEUILLETON ,H00RD BRAIAIID" Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD NUMMER 42. ZATERDAG 22 MEI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-adres: ECHO. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Arbeid op Zondag. Artikel 2. Een vrouw mag in kantoren op Zondag den hieronder genoemden arbeid verrichten: a. het verkoopen van plaatsbe wijzen. b. arbeid in kantoren van bad en zweminrichtingen. Arbeid op Zaterdagmiddag. Art. 3. 1. Een man of een vrouw mag in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags den hieronder genoemden arbeid verrichten a. het verkoopen van plaatsbe wijzen b. arbeid in kantoren van bad en zweminrichtingen; c. arbeid in kantoren van spaar banken d. arbeid in advertentie, en nieuwsbureaux en in kantoren van nieuwsblad-ondernemingen, die een Zaterdagavond- en Zondagochtend- of een Maandagochtendblad uitge ven e. arbeid tusschen 1 en 2 uur des middags onder voorwaarde, dat de arbeid op dien dag niet voor S'/j uur des voormiddags aanvangt; 1'. arbeid tusschen 1 en 3 uur des namiddags, bestaande in het uitbetalen van loon; g. arbeid in kantoren van con- sultatiebureaux voor tuberculose, bestrijding, zuigelingen- en kleuter zorg; h. arbeid in kantoren der N.V. algemeene transport onderneming en der N.V. expeditie onderneming van Gend en Loos, die direct ver band houdt met het vervoer van bestelgoed; i. arbeid in kantoren van eieren- exporteurs, die direct verband houdt met de verzending van eieren met zeeschepen, die op dien dag ver - trekken; van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 20) Enkele minuten later deelde ze aan een lustelooze vrouwelijke hotelbe diende mee, dat ze voor eenige uren de beschikking over 'n kamer wensch- te. Een sleutel werd haar in de hand geduwd, een register haar toegescho ven om te teekenen, zonder dat het niurksche meisje achter de lessenaar zelfs de oogen opsloeg. Anne had een beet je het gevoel van een koude dou che ze verlangde naar een inede- mensch tegen wie ze kon zeggen: O, ik hen toch zoo verschrikkelijk geluk kig. Ze zette haar naam in het regis ter en juist toen ze het boek weer wil de terugschuiven, viel haar oog op Aurora's Fairlie's fantastische hand- teekening hoven aan de linksche blad zijde: groot, dik, eigengereid. Anne zocht haar heil op de kamer die haar was aangewezen. Van alle menschen die ze kende, was Aurora j. arbeid in kantoren van bin nenvaart- en sieepdienstonderne mingen, die direct verband houdt met op dien dag aankomende of vertrekkende schepen k. arbeid in kantoren, behoo— rende bij ondernemingen, waarin het verrichten van den bedrijfs— arbeid op Zaterdag na 1 uur des namiddags niet verboden is, doch alleen voor wat betreft administra tieve werkzaamheden, welke on ontbeerlijk zijn voor den geregelden gang van den bedrijfsarbeid, die alsdan verricht wordt; 1. arbeid in kantoren van lucht vaartondernemingen die direct ver band houdt met het aankomen en vertrekken van vliegtuigen. 2. Eveneens mag een man of vrouw in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags den hieronder genoemden arbeid verrichten: a. arbeid in kantoren van nota. rissen, advocaten en deurwaarders, bestaande in spoedeischende admi nistratieve werkzaamheden; b. arbeid in bankkantoren en kantoren voor den geld- en effec tenhandel c. arbeid in verband met den verkoop of de verzending van op dien dag aangevoerde visch, schaal- of schelpdieren d. arbeid, bestaande in het be handelen van brieven, telegrammen ol telefonische opdrachten, waarvan de afdoening geen uitstel kan lijden, benevens het bedienen van telefoon toestellen e. arbeid in kantoren van be grafenisondernemingen, bestaande in spoedeischende administratieve werkzaamheden f. arbeid in kantoren, behoo— rende bij fabrieken of werkplaatsen, pakhuizen of magazijnen, bestaande in administratieve werkzaamheden, direct verband houdende met het laden of lossen van goederen of met de gelegenheid tot het verzenden of vervoeren van goederen. 3. Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags in kantoren den hieronder genoemden arbeid verrichten a. arbeid in verband met vei lingen van land- of tuinbouwpro ducten b. arbeid in kantoren, gevestigd in de gemeenten Alkmaar, Axel, Genemuiden, Harderwijk, Helmond, Hoorn, Leiden, Roermond. Sittard, Stavoren, Utrecht, Venlo en IJzen dijke, doch ten hoogste tot 4 uur des namiddags en alleen voor zoo ver de arbeid verband houdt met de op dien dag in die gemeente gehouden weekmarkt. 4. Indien een man of een vrouw den in het eerste of tweede lid of een arbeider den in het derde lid bedoelden arbeid op Zaterdag na 4 uur des namiddags verricht, mag hij of zij, behoudens het bepaalde in het vijfde lid, in de week, waarin hij of zij arbeid verricht op Zater dag na 1 uur de namiddags, geen Iairlie wel de laatste die ze begeerde l(> ontmoeten. Haar ademhaling ging n beelje gejaagd toen ze de deur sloot en de tasch op het bed zette. Aurora! Wat 'n onplezierig toeval dat die nu net hier moest zijn. De kwestie was, wat wist Aurora precies? En alleen Jenny kon die vraag beant woorden. Ten slotte kwam ze met haar gedachten altijd weer bij Jenny uit Anne liep van het bed de kamer door naar de toilettafel. Lang en ern stig bestudeerde ze haar spiegelbeeld. Toen zette ze haar hoed af. Neen, zóó kon ze niet naar Jenny gaan haar haar was niet om aan te zien! Dat nioest eerst behoorlijk bijgeknipt en geonduleerd worden. Overigens er was iets dat haar vreemd aandeed in wat zij zag. Haar huid had die bleeke, bijna vale lint, die het gevolg is van lang binnenshuis zijn. Ze wreef haar wangen en toen het bloed krachtig stroomde en ze wat meer kleur kreeg, vond ze dat ze een beetje meer op z'chzelf leek. Er waren donkere krin gen onder haar oogen en haar gezicht was mager, veel magerder dan een jaar geleden. En in dat smalle ovaal leken haar oogen eigenaardig groot. Van de gelijkenis met Jenny was niet veel te bespeuren. Met een ontevreden beweging liep ze van den spiegel weg en ging naar het bed terug. Ze zette zich op den rand, opende haar tasch, rommelde er in en haald drie oude brieven te voor schijn. Ze waren geadresseerd aan miss Annie Jones. Annie haalde ze uit de enveloppen, scheurde die in heel kleine stukjes en gooide de snippers uit het raam. Vervolgens nam ze de brieven op en begon die door te lezen. Ze waren alle drie van Mr. Carruthers niet getypt door een of anderen be diende maar in zijn eigen handschrift. De eerste, juist een jaar geleden gedateert, begon: Geachte Miss Jones, Tot mijn leedwezen moet ik u op de hoogte stellen van het plotseling overlijden van uw vader. Anne las den brief ten einde en ver scheurde hem toen. De tweede brief begon eveneens met een betuiging van leedwezen. Ditmaal betreurde Mr. Car ruthers het, haar te moeten mededee- lcn, clat haar naam niet voorkwam in baars vaders testament en dat alles aan haar zuster was nagelaten. Een diepe schaduw lag op Anne's gezicht, toen ze de snippers naast die van den anderen brief legde. Aan den derden brief besteedde ze meer tijd. Geachte Miss Jones, Uw zuster stelt er prijs op u te doen weten, dat zij een zoon heeft, thans een maand oud. Tegelijk laat ze u mededeelen, dat zij en de jonggebore ne wel zijn. Uw andere zuster is het arbeid verrichten, hetzij op ten minste een anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maan. dag vóór 12'/a uur des namiddags o. indien een man of een vrouw in het tweede lid bedoelden arbeid op Zaterdag na 1 uur des namid dags gedurende meer dan twee uren verricht, en daarbij te zijnen of te haren aanzien het bepaalde hij artikel 18 toepassing vindt, mag hij OI zij in de daaropvolgende week geen arbeid verrichten, hetzij op ten minsten één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12'/, uur des na middags. Volgens artikel 4, mag een man ol een vrouw in kantoren op Zater dag na 1 uur des namiddags arbeid verrichten, bestaande ij het reinigen van lokalen of in het houden van toezicht daarop en volgens artikel 5 mag een man in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verrichten, die uitsluitend of in hooldzaak bestaat in het verrichten van bewakingsdiensten, het bedienen van installaties voor centrale ver warming en zoo noodig het verrich ten van herstellingen aan gebouwen, meubilair, machines, ketels en lei dingen. Het bepaalde in dit besluit is niet van toepassing op den arbeid van afdeelingschefs e.d. Rusttijdenbesluit. Üe arbeidstijd van een arbeider in een kantoor moet eiken dag telkens na ten hoogste vijf en een hall uur arbeid worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Een vrouw, die iu een kantoor arbeid verricht, moet een dagelijk- schen onafgebroken rusttijd hebben van ten minste elf uren, waarin de tijd tusschen 11 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags begrepen moet zijn. Een man, die in een kantoor arbeid verricht, moet een dagelijk- schen onafgebroken rusttijd hebben van ten minste tien uren. Indien in een kantoor een opeen- hooping van werk voorkomt, of zich béat *mcp J.a NIET EENS V°°R R'JDEN geniet van de GEUR™ geheele jaar op reis geweest met juf- lrouw Dageraad. Uw zuster wenscht dat <lil u hekend is. Wilt u zoo goed zijn mij te telefoneeren, voor u zich in verbinding stelt met uw zuster? Met de meeste hoogachting, Uw dw., L. Austin Carruthers. Anne klemde het hoekje van haar mond tusschen haar lippen, terwijl ze het oudérwetsch-vormelijke epistel las. Ze zou niet alleen Jenny zien, maar ook Jenny's baby! Wat leuk, wat onuitsprekelijk leuk! Leuk vreemd Jenny met een baby.... Ze sloot de oogen en trachtte zich het tafereeltje voor te stellen. Maar alleen Jenny's gezicht wilde voor haar gees-' tesoog opdoemen. En niet Jenny's ge zicht, zooals ze het 't liefst wilde zien, maar zooals ze het de laatste maal gezien hadbleek tot de lippen, de oogen wijd en verwilderd van ver schrikking. Met een onderdrukte kreet sprong ze op. Waarom zag ze in haar gedach ten altijd Jenny zóó? Het deed zoo'n gruwelijke pijn ze begeerde niets heviger dan dat ellendige visioen uit te wisschen met het beeld van de ech te, gelukkige Jenny een en al stra lende liefdevolle glimlach met haar kleinen jongen in de armen. En dat was het heerlijke, dat haar vandaag wachtte. Ze keek weer in den brief. Jenny aldaar bijzondere omstandigheden voordoen, kan het districtshoofd vergunnen, dat in dat kantoor wordt afgeweken van het bepaalde inzake de rusttijden. Het besluit is voorts niet van toe. passing op arbeid van mannen en vrouwen in le. kantoren van reederijen van zeeschepen 2e. aanneemkantoren van sche pelingen voor de zeevaart en van havenarbeiders 3e. kantoren van voor de zee. vaart werkende ondernemingen van stuwadoors,cargadoors,expediteurs, veemen en scheepsbevrachtingen 4e. kantoren van overzee-expor teurs 5e. kantoren van zeevischexpor- teurs 6e. kantoren van tabakshande laren en -makelaars 7e. kantoren van groenten-, fruit en aardappelenexporteurs 8e. reisbureaux. Inwerkingtreding. Het treedt in werking met ingang van 1 Juni 1937, behalve voor wat betreft arbeid in bankkantoren en in kantoren voor den geld- en effectenhandel, waarvoor dit besluit in werking treedt met ingang van 1 September 1937. wilde haar aan het verstand brengen, dat Anne Waveney verondersteld werd dit heele jaar Uw andere zus- Ier is op reis geweest met juffrouw DageraadHet had haar een oogenhlik gekost om Dageraad als vertaling van Aurora le herkennen! Dus ze had gereisd met Aurora Fairlie. Even krulden Anne's lippen zich in een glimlach, wist Aurora het? dacht ze. Toen stierf de glimlach weg en een rimpel trok tusschen haar oogen. I)e brief was handig opgesteld dat was niet het werk van Mr. Carruthers die had hem alleen maar geschre ven maar van Jenny zoo proefde Jenny uit ieder woord. O, Jenny was handig, pienterAnne haatte die pienterheid even vurig als ze Jenny lief had. Er was iets opstandigs in uien haat. Ook den derden brief verscheurde ze. Ze wierp al de snippers in de pa piermand en ging daarop naar bene den om Mr. Carruthers op te bellen. Toen ze in de enge ruimte van de telefooncel op aansluiting wachtte, werd het haar toch een beetje bang om het halt. Ze was heelemaal niet zoo bijster gesteld op een conversatie met Mr. Carruthers het was niet moeilijk te gissen wat de advocaat van haar vader waarschijnlijk als zijn plicht zou beschouwen om tegen haar te zeggen. (Wordt vervolgd). n het Zui Waalwjjkscbe cn Liigslrutsrkt Cooranl, imocH Zich verzekeren bij een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1936 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden NIEMEUERs STER TABAK VAN 5T0T15 CT. P HAI p mit

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1