Binnenlandsch Nieuws Gemeenteraad Waspik. SPORT. AKKERTJES ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. Verdrijf die Kiespijn! BOUWMAN NIET TE OVERREDEN. Op uitnoodiging van den WelEerw. heer H. de Greeve hebben Mr. Teu- lings en Mr. Kolfschoten, resp. le en 2de secretaris der R.K. Staatspartij, namens die partij Woensdag 19 Mei een onderhoud gehad met den heer Bouwman, die vergezeld was van de heeren Van Roosmalen, Wigman en Hulsman. Na het onderhoud hebben de hee ren Bouwman en de zijnen aan den WelEerw. heer de Greeve toegezegd zich te zullen beraden, of zij alsnog hun politieke actie zouden staken. Blijkens Zaterdag bij de R.K. Staats partij ingekomen bericht van den WelEerw. heer de Greeve, is aan de zen medegedeeld, dat de heer Bouw man zijn politieke actie niet zou sta ken. Hr. Ms. FLOTTIELJELEIDER „TROMP" VAN STAPEL GELOOPEN. Meer dan vierduizend genoodigden en een groote menigte andere belang stellenden hebben zich Maandagmid dag tegen drie uur op en rond het ter rein van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij aan de Noordzijde van het IJ te Amsterdam opgesteld om getuige te zijn van het gewichtige moment, waarop, door een hamerslag van H.M. de Koningin, de flottieljeleider „Tromp" in zijn element zou glijden. Om ongeveer half vier arriveert H.M. de Koningin om de plechtigheid te verrichten. Zij slaat de hamer op het zilveren bijltje. De doopflesch slaat met een zwaai tegen den ijzeren scheepswand en spat uiteen. Tegelijkertijd valt het valgewicht en met een flinke klap wordt het laatste beletsel, de klink, die het schip nog op de helling houdt, weggeslagen. Er volgen eenige oogen- blikken van intense spanning. Lnag- zaam komt er beweging in de „Tromp", die allengs sneller en snel ler de helling afglijdt en, als hij zich in zijn element bevindt, zich een weg van schuim baant over het watervlak. Si renes loeien oorverdoovend. Een groot enthousiasme maakt zich van de toe schouwers meester. Gejuich klinkt op, hoeden worden gezwaaid, armen wui ven. Kettingen ratelen en langzaam wordt de „Tromp" „afgeremd". Ook Z.K.H. Prins Bernhard woon de de plechtigheid bij. DE KONINGINNEHARING IS ER. Maandag is te Vlaardingen binnen gekomen de VI. 197, stoomschip Noordster, schipper A. van Roon, van de Doggermaatschappij, directeur de heer I. J. Hoogendijk te Vlaardingen, met 14 last nieuwe maatjesharing van diverse schepen. Dit schip had onder meer ook haring aan boord van de VI 195, stoomschip Prins der Neder landen, schipper A. Poot, van dezelfde reederij, waarvan de qualiteit zoo uit stekend was, dat de opperkeurmees- ter G. Dam deze ook geschikt achtte voor aanbieding aan de Koningin. Dinsdag is deze haring onder certifi caat op de gebruikelijke wijze in de oranje geverfde vaatjes ten Paleize aangeboden. DE OSLOCONFERENTIE AANGEVANGEN. De conferentie der regeeringsgede- legeerden van de Oslo-staten is Maan dagochtend om 11 uur in de Lairesse- zaal te Den Haag aangevangen. Vertegenwoordigd zijn België, De nemarken, Finland, Luxemburg, Zwe den, en Nederland. Tot voorzitter werd gekozen de lei der der Nederlandsche delegatie, dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid. Dr. Hirschfeld hield een korte wel komstrede, waarna hij voorstelde on middellijk met den arbeid aan te van gen. INGRIJPENDE WIJZIGING DER KAPITILISATIE DER VAN DEN BERGH's FABRIEKEN. Van den Bergh's Fabrieken bericht, dat zij de inschrijving openstelt op nom. ƒ30.000.000 obligatiën ten laste van Van den Bergh's Fabrieken N.V. gevestigd te Rotterdam in stuk ken van 1000 en 250 elk, aan toon der tot de koers van 100%, op Maan dag 7 Juni 1937, van 9 tot 4 uur, te Rotterdam, Amsterdam en 's-Graven- hage, ten kantore van de Rotterdam- sche Bankvereeniging N.V., de Ne derlandsche Handel-Mij, N.V., de Amsterdamsche Bank, N.V., Bijbank Rotterdam, de heeren R. Mees Zn., alsmede ten kantore van de heeren Pierson Co. en Lippmann, Rosen thal en Co., voor: A. houders van 4J^% obligatiën ten laste van Van den Bergh's Fabrieken N.V. en anderen (vrije inschrijvingen) tot een nominaal bedrag van ƒ7.500.000 3]/2% obligatiën, uitslui tend in stukken van 1000 elk: B. houders van cum. preferente winstdeelende aandeelen A en/of B in Van den Bergh's Fabrieken N.V. tot een nominaal bedrag van 22.500.000 3J/£% Obligatiën, in stukken van 1000 en 250 elk. Grondige wijziging in het reglement van het Burger lijk Armbestuur. De raad der gemeente Waspik, kwam onder voorzitterschap van den Ed.Achtb. Heer Burgemeester Dekkers. Vrijdagavond 21 Mei 1.1. in openbare vergadering bijeen. Het lid Zijlmans was afwezig. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De Voorzitter neemt het woord; „Geachte Vergadering. Ik wil niet met de behandeling van deze agenda aanvangen, voor ik mijne gelukwenschen heb uitge sproken tot den heer v. Dongen, die benoemd is tot lid van de Prov. Staten. Mijne Heeren, het is in Waspik nog nooit voorgekomen dat een ingezetene lid van Prov, Staten werd en nog minder dat deze eer een raadslid te beurt viel. Ik wil graag bekennen dat de heeren een bijzonder goede keuze gedaan hebben daar de heer van Dongen bijzonder goed bekend is met deze streek en alles zal doen wat in zijn vermogen is om de be langen van deze streek te behartigen. De taak van den heer van Dongen is echter geen gemakkelijke, daar zijn voorganger de heer Loeff, een statenlid is geweest, dat niet gemak kelijk is te evenaren, doch zoover wij hem hebben leeren kennen als lid van den gemeenteraad zal hij een goed vertegenwoordiger zijn. Mijnheer van Dongen, wij hebben U steeds bewonderd om uwen goe den kijk op de zaken en daarom zijn wij er nu ook zeker van dat U zich goed zal inwerken in de be langen U in de Staten toevertrouwd. Ik wil de hoop uitspreken, dat gij nog vele jaren in de Staten mag zitting hebben, met hetzelfde succes, dat gij steeds als lid van den ge meenteraad heb mogen oogsten.» Instemming. Aan de orde; 1. Medededeelingen. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen van de begrooting 1937. Idem van de verordening aanwij zende de dagen waarop de bepalin gen der winkelsluitingswet niet gelden. B. en W. leggen ter visie voorde gemeenteraadsleden de begrooting van den keuringsdienst van waren 1937. Idem een rapport van de woning bouwvereeniging »Waspik.» B. en W. hebben de kas van den gemeente-ontvanger per 19-3-'7 in orde bevonden. De kas van het Burgerlijk Arm bestuur klopte eveneens met de bescheiden. Ged. Staten hebben kennisneming van het besluit toegezegd, waarin de gemeente Waspik niet verplicht is tot het aanstellen va capitulanten. Een dankbetuiging is ingekomen van het waterschap »Ten Oosten van de 's Gravemoersche Vaart» voor de verleende subsidie van f25.- 2. Wijziging besluit geldleening. Van den heer van Baal is bericht ontvangen dat zijn principaal ge neigd is de volgende leeningen te sluiten een van f36450.tegen 30 pari een van f11200.— tegen 4'/, °/0 k pari. Bij vroegere aflossing,*als in het contract staat opgemaakt, krijgt de gemeente 1 °/0 boete. Deze regeling is voor de gemeente iets voordeeliger, dan die welke in de desbetreffende raadsvergadering reeds besproken was. 3. Besluit extra steunverleening aan werkeloozen (steun B.) B. en W. doen den Raad het voorstel het gebruikelijke bedrag voor extra steunverleening aan de werkloozen. steun B, ook dit jaar wederom beschikbaar te stellen. De gemeente heeft dan te betalen f264.- en 't Rijk draagt bij f832.10. De heer Brokx vraagt er bij den minister op aan te dringen om dezen steun in natura zooveel mogelijk van plaatselijke middenstanders te betrekken. De Voorzitter zegt dat een dus danig schrijver aan den minister zal verzonden worden, meer is er niet aan te doen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. 4. Wijziging begrooting 1936 en 1937. Een der wijzigingen betreft hiel den post van het Burgerlijk Arm bestuur. Het Burgerlijk Armbestuur beeft n.l. nog een kasgeldleening loopen van f 7000, Hiervan heeft het Armbestuur zelf f1200, - afgelost. De Gemeente zou dan bijpassen f 2800,— en een subsidie van f3500, dus in totaal f $300,—. De voorz. zegt dat de gemeente hier niet aan kan ontkomen. De Ged. Staten wenschen echter een leening van f 3000,— In stemming gebracht werd het voorstel van Ged. Staten verworpen. De heeren Pruijssers en van Dongen stemden tegen. De heer Verschure bleef buiten stemming. De heer v. Dongen vraagt of de vergoeding aan den controleur van de steunverleening niet te hoog is. De voorz. zegt dat dit niet het geval is. De heer Smits vraagt of het contract van den controleur van jaar tot jaar loopt. De voorz. antwoordt bevestigend, en zegt verder dat het personeel ter gemeentesecretarie veel te klein is om de omvangrijke gemeente werkzaamheden naar behooren te vervullen. Ook het gemeentehuis zelf is veel te klein. Er zijn dus dringend verbeteringen noodig, maar in verband met den financi- eelen toestand van de gemeente kan zoo maar niet tot verandering wor den overgegaan. Wij wachten eigenlijk nog steeds, zegt-de voorz., op bericht van Ged. Staten, in verband met de mogelijke vereeniging van de gemeenten Raamsdonk en Waspik. Daar dan misschien tot ingrijpende verande ringen kan worden overgegaan, zooals b.v. het bouwen van een nieuw gemeentehuis of het verbete ren van het nu bestaande. Verder werden nog enkele af en overschrijvingen behandeld, voor namelijk van a^ministratieven aard die allen werden goedgekeurd. 5. Wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur. De voorz. zegt dat B. en W. deze wijzigingen niet voorstellen om een der leden van het Burgerlijk Arm bestuur onprettig te stemmen of om hem te kennen te geven dat het gemeentebestuur in eenigen twijfel verkeert dat het Burgerlijk Armbestuur niet behoorlijk zijn best doet, maar B. en W. achten het in het belang van een beteren gang van zaken dat er wijzigingen komen. Op de eerste plaats is het dan noodzakelijk dat het Armbestuur niet periodiek aftreedt. Het Armbe stuur heeft in totaal 112 bunder land te beheeren en als er om het jaar een aftreding plaats vindt is het onmogelijk dat een lid van het Armbestuur zich behoorlijk kan inwerken. Daarom is een zittingsperiode noodig van 5 jaar. Voorts vinden B. en W. het nood zakelijk dat het Armbestuur voor. taan uit 3 in plaats van uit 5 leden bestaat, t.w. een voorz. en twee bedeelende armmeesters. De eerste 2 leden die aan de beurt van af treden zijn komen nu te vervallen. De heer Brokx meent, dat voor zulke ingrijpende maatregelen het gemeentebestuur eerst wel eens voeling had kunnen houden met het Armbestuur. De voorz. zegt dat B. en W. vo rige week Vrijdag den raad hebben bijeengeroepen om te beraadslagen over deze kwestie, hierbij waren tevens de leden van het Armbestuur uitgenoodigd, waarvan er drie aan wezig waren. Daarom is de heer Brokx ook in de gelegenheid gesteld toen voeling te houden met het gemeentebestuur, hetgeen echter niet gebeurd is. Het gemeentebe stuur was zelfs niet verplicht, zegt de voorz., om het Armbestuur uit te noodigen. De heer Brokx zag graag dat er uit de vijf aftredende bestuursleden er drie benoemd worden en dat deze bepaling bij de wijziging werd opgenomen. De voorz. zegt dat dit niet gaat, daar men nu nog niet gerechtigd is de leden te benoemen. De heer Smits vindt 3 leden voor een dergelijk lichaam veel te weinig, Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwariier... weg is ook de pijn I Dai wonder voltrekken 1 of 2 AKKER.CACHETS daar zij een groote verantwoorde lijkheid hebben te dragen. De voorz. zegt dat drie leden de verantwoordelijkheid beter kun nen dragen dan 5 leden, met 3 leden kan men bovendien makke lijker tot overeenstemming komen en de zaken beter overzien. Mis schien komt er nu weer een Crisis pachtwet, die een flink toezicht op de landerijen noodzakelijk maakt. Het Armbestuur heeft in 3 jaar van de gemeente f 18ÜUÜ,— subsidieont vangen en de voorz. zegt nu al vast wel te kunnen verteilen, dat er het volgend jaar ook minstens een bedrag van f 8000, noodig is. De heer Brokx zegt dat er bij de leden van het Armbestuur onderling steeds een zeer goede stemming heerscht en dat het Armbestuur tracht de menschen steeds zoo veel mogelijk goed te doen. De wijzigingen worden in stem ming gebracht en aangenomen. Tegen was de heer Smits, terwijl de heeren Brokx en Verschure buiten stemming bleven. 6. Adres verbetering Vrouwkens vaartscheweg. In dit schrijven, onder een door een honderdtal inwoners ondertee kend, wordt ernstig aangedrongen op verbetering van bovengenoem- den weg. De toestand is er onhoudbaar slecht en de W2g is absoluut onge schikt om er over te loopen of te rijden. De Voorzitter zegt dat hij er ten volle van overtuigd is dat verbete ring dringend noodzakelijk is, maar de financiën maken een »conser vatieve» houding gewenscht. De heer Brokx zegt dat als men er een leening voor zou kunnen aangaan, terstond alle leden voor zouden stemmen. De voorz. weet dat de weg slecht is, doch weet ook dat er geen geld is. Hij stelt voor B. en W. den toe stand eens te laten bekijken. Men zou den weg b.v. kunnen laten ploegen, dan walsen en een laag goede bedekking er op laten aan brengen met teer erover, evenals gedaan is op den openbare weg tusschen Geertruidenberg en Made. De heer Smits vestigt ook nog de aandacht op het Eindje in Waspik- Boven, tot de Wed. v. d. Velden. De heer v. d. Rijken vraagt of men zich niet tot Ged. Staten kan wenden om subsidie, daar wanneer de Vrouwkensvaartscheweg verbeterd wordt deze weg een deel van het verkeer van den Provincialen weg tot zich zal trekken waaraan de Provincie ook voordeel heeft. De Voorz vindt dit een goed voorstel en stelt voor het request uit te stellen en zich met de hoogere autoriteiten voor subsidie in ver binding te stellen. De heer Verschure had verwacht dat B. en W. reeds thans met een afgerond voorstel zouden zijn ge komen, daar toch ook 'n wethouder zijn handteekening op het request geplaatst had. Nu wordt het mis schien weer op de lange baan ge schoven met al dat geschrijf naar Ged. Staten. De Voorzitter zegt dat wanneer de financiën goed waren, de zaak direct in orde gebracht zou worden, maar dat kunnen we nu niet, deze zaak moet eerst met de raadsleden besproken worden. De heer Brokx zegt dat als er te lang gewacht wordt, de weg niet eens meer voor verbetering vatbaar is. De heer v. d. Rijken vindt goed dat B. en W. de zaak met spoed onderzoeken en zoo spoedig moge lijk met voorstellen zuilen komen. Ook de overige raadsleden kunnen zich hiermee vereenigen, zoodat aldus besloten wordt. 7. Reclame schoolgeld. Wordt in besloten vergadering behandeld. Rondvraag. De heer v. d. Rijken vraagt hoe 't zit met den lichtmast op den Dijk De voorz. zegt in besloten verga, dering hierover te spreken. De Voorzitter sluit hierna de openbare vergadering, waarna de raad in geheime vergadering bijeen komt. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF WAALWIJK. DONDERDAG 27 MEI 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 8.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Pauze of graniofoonmuziek. 10.35 Londen Regional. 3.35 Droitwich. 6.20 Diversen. 6.40 Droitwich. 7.008.00 uur Gramofoonin. v.h. RDB. Opera Muziek: 3390 Rosenkavalier. 3523 Aida. Der Troubadour. 3199 Cavalleria Rusticana. 3198 Wilhelm Teil. 3419 Zauberflote. Die Entfuring aus dem Serail. 3418 Rigoletto. Ein Maskenball. 6253 Cavaleria Rusticana. 3453 Maurer und Schlosser. 8.00 Droitwich. VRIJDAG 28 MEI 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 8.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Pauze of graniofoonmuziek. 10.35 Londen Regionl. 4.20 Droitwich. 6.20 Diversen. 6.40 Brussel Vlaamsch. 7.008.00 uur Gramofoonm. v.h. RDB. Vroolijke Avond 6954 In Sanssouci, am Muhlenberg. Ileute bin ich so fidel. 3210 Die lustigen fuhrleut. K'uckuck Jod'ler. 2339 Gruss aus Schliersee. Tiroler Hozhackerbaum. 3456 Een ouderwetsere feestdag. 3374 Eine lustigen seefhrt. Links da liegt der Ozean 3420 Marsch Internationale. Groot Rotterdam. 3450 Straatliederen potpourri. 3440 Stettiner kre'uz polka. Amboss polka. 3440 Op marsch. 8.00 Droitwich. 9.40 Diversen of graniofoonmuziek. 10.20 Droitwich. ZATERDAG 29 MEI 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 8.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Pauze of graniofoonmuziek. 1035 Londen Regional. 1.05 Droitwich. 3.20 Londen Regional. 4.00 Droitwich. 6.20 Diversen. 6.50 Brussel Vlaamsch. 7.00—8.00 uur Gramofoonm. v.h. RDB. Buitenlandsch Cabaret 4424 Roll along prairie moon. 6928 Au devant de la vie. Les Partisans. 4155 lm prater bluhn wieder die Baume. Wien, du Stadt meiner Traunie. 7134 Ich knupfte manche zarte Bande. Nimm niein Herz in deinc Hande. 3382 Uns gehts immer fabelhaft. Wir Ziehen (lurch die Heimat. 3406 Tiger Rag. Some of these days. 3433 Lieberfeier. Sechse, Sieben oder Acht. 3451 Bye-Bye. Revenez. 6154 Traume vom Dreimaderlhaus. 8.00 Droitwich. 11.15 Londen Regional. VOETBALSPORT. K.N.V.B. Kampioenschap van Nederland. Derde klasse D. Volgens recept van Apotheker Dumont Wijziging in programma voorbehouden. Uitslagen van Zondag: PSV—Go Ahead 2—1 AjaxFeijenoord 2—0 AFDEELING IV. Promotlecompetitie 2de klasse. MiddelburgWillem II 03 Miranda—MVV 2—3 Promotlecompetitie 3de klas. TemeuzenRCS 50 TOP—Tivoli 2—1 F.SV—Gudok 0—2 Willem I—Heerlen 1—8 Zaltbommel—RWB 5-fl AJAX WEER KAMPIOEN. AJAX—FEIJENOORD. Ajax is kampioen geworden en reeds voor dat de competitie beüindlgd was, voorwaar 'n pracht- prestatie der Amsterdammers. De wedstrijd zelf is eerst in de tweede helft beslist. De tweede helft ging in met een dubbelblanken stond, terwijl er nog geen eindresultaat te voor- zieu was. Langzamerhand kwam Ajax er echter beter in en bare aanvallen werden hoe langer boe gevaarlijker. De Ajax-middcnlinie die in de eerste lielft sterk defensief bad gespeeld ging naar voren en de Feijenoord-acliterhoede, vooral van Heel, kreeg bet zwaar te verantwoorden. Van Reenen opende na 10 minuten de score waarna Stam den eindstand op 20 bracht. P.S.V.GO AHEAD. PSV heeft baar laatsten thuiswedstrijd in der kampioenscompetitie met 21 van Go Ahead gewonnen, een zege, welke zeker verdiend mocht worden genoemd. Over het algemeen zijn de Eindhovenaren in de meerderheid geweest, het geen ook duidelijk zou kunnen blijken uit het feit, dat Halle veel meer werk te doen heeft gekregen dan Boumans. De Visser gaf PSV voor de rust de leiding, terwijl in de tweede helft Hunting met een fraaie kopbal Leo Halle verraste. Tenslotte slaag-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2