li WERKSTER Net Dagmeisje, BIDPRENTJES Musis Sacrum. KT modem prentjes iolo-preeljes raïfll Het groot-winkelbedrijf van Albert Hein bestaat deze maand vijftig jaar» ^rMAGGI'JULIENNE rsMfeWi Jaarlijksche Hooigrasverpachting EEN FLINKE 4.95 Notaris Schreurs Notaris A. Schaap publiek verkoopeni Een groote partij HOLLANDSCHE HOUTWAREN. JACKIE COOPER JOSEPH CALLEIA RIN-TIN TIN. nu nit naur een: 3.75 30-48 ct. 65 cent Mag. „De Zon" B a a r d w ij k. te Drunen, zal op DONDERDAG 3 JUNI 1037, des voorm. 10 uur precies, in de VELDTENT te Baardwijk de Groote Jaarlijksche Hooi grasverpachting houden. Behalve het reeds gepubli ceerde zal alsnog worden verpacht Voor den Heer PIET VAN DAL le Drunen: 1. Hooiland, in de Vreite,naast het perc. van den Heer Joh. Pijnenborg, groot ongeveer 56.00 aren. Voorgras. 2. Hooiland, over de Hooi gracht, lie dam, groot on geveer 74.00 aren. Voorgras. 3. Hooiland, op de 3e Brug over de Wetering, naast net bosch van den Heer Dr. van Seters, groot ongeveer 70 00 aren. Voor en Nagras. Voor den Heer P. HAMERS te Loon-op Zand Hooiland, over de Laageind sche Wetering, groot 64.50 aren, zijnde de 9e dam van den Grintweg af. Tweemaal hooien. GEVRAAGD: voor de Zaterdag. Adres: Grootestraat 195, Waalwijk. 57658 te Waalwijk, zal op Donderdag 27 Mei 1937 voorm. 11 uur aan de Haven te Waalwijk Voor den heer J. PALS: GEVRAAGD: leeftijd 14- 15 jaar. Aanmelden 's avonds 68 uur. HOTEL VERWIEL. Adverteert in dit blad. Vanaf VRIJDAG as.: Metio Goldwyn Mayer's meesterlijke sensatiefilm met Wij hebben nieuwe monsterboeken met een keur-collectie en gereed. Bij voorkomende gele genheid gelieve deze be slist in te zien. Bij bestelling aan tus- schen-personen, gelieve men uitdrukkelijk te vragen naar het monsterboek van onze firma. Hoogachtend, aanbevelend, Wailwijkseho Stoomdrukkerij Antoon Tillen Loonopzond KAATSHEUVEL Oistervijk Een goede bekende bij de Neder- Iand sche Huisvrouwen, een goede be kende van de geheele Nederlandsche Bevolking zouden wij durven zeggen, gaat straks jubileeren! 27 Mei a.s. toch zal het 50-jaar ge leden zijn, dat de Heer Albert Heijn de van zijn vader overgenomen Krui denierswinkel te Oostzaan onder eigen naam voortzette en daarmede de grondslag legde voor 't bekende groot winkelbedrijf., waarvan men thans de filialen door geheel Nederland aan treft. Wanneer men de enorme ontwik keling van dit bedrijf in de 50 achter ons liggende jaren overziet, dringt on willekeurig de vraag op, waaraan dit succes in zaken is te danken en dan zou daarop hel antwoord moeten lui den „Aan de ongebreidelde energie en werklust van den Heer Albert Heijn, wien liet bezit van één Kruideniers winkel, zij hel dan ook een goed be klante dorpszaak, niet kon bevredi- gen". Hij toch zag toestanden in het Krui- dtniersbedrijf, die veel verbeterd kon den worden en „man van aanpakken als hij was werd geen oogenblik ge aarzeld, deze verbeteringen ook met terdaad tot stand te brengen. Zoo bracht hij wijzigingen in zijn winkel aan, die de hygiënische be handeling der waren zeer ten goede kwamen, legde zich van den aanvang af toe op den verkoop van uitsluitend kwaliteitsartikelen tot de laagst mo gelijke prijzen, maar.... streng con tant. Als goed koopman begreep hij toch maar al te goed, dat hel geven van lange credieten, zooals toen alge- zijn vrouw, die bij zijn afwezigheid, de zaken te Oostzaan op voortreffelij ke wijze waarnam. Mei de vermeerdering van het aan tal filialen bleek al spoedig de werk gelegenheid le Oostzaan, vanwaar de meeste goederen naar de winkels wer den gezonden, te klein en moest naar ruimer omgeving worden uitgezien. Daarom werd het hoofdbedrijf in 1899 naar Zaandam overgebracht, ter plaatse waar ook thans nog 't Hoofd kantoor en de Centraal Magazijnen der Firma zijn gevestigd. Oostzaan werd een filiaal. Sinds deze vestiging le Zaandam, mogen wij wel zeggen, dat een tijd van rustelooze opbouw en uitbreiding in den meest letterlijke zin van 't woord, was aangebroken. Met de uitbreiding van het aantal winkels werd regelmatig voortgegaan, zoo lelde men in 1907 reeds 23 lilialen en als gevolg daarvan moesten ook spoedig de magazijnen te Zaandam worden vergroot. Het zou echter 1911 worden aleer de Heer Heijn uitvoering kon geven aan een plan, waarmede hij al ger,ui- men tijd rondliep, n.m. het zelf fabri- ceeren van daarvoor in aanmerking komende artikelen. Zijn voortdurende zorg, de afnemers de allerbeste kwaliteiten te leveren had hem op dit idee gebracht, omdat hij daarvoor niet alleen de fabricage der artikelen zelf in handen had, maal' ook op de grondstoffen alle controle kan uitoefenen. Bovendien moest het zelf-fabriceeren de kostprijzen omlaag brengen, waardoor de artikelen weder- kcerig tot lagere prijzen in den handel gebracht konden worden. gebreide machinale verpakkingsinstal latie voor diverse artikelen. Vanzelf- meen gebruikelijk, van invloed moest ziin op de verkoopsprijzen. En zijn energiek werken had suc ces, want na enkele jaren werd reeds een filiaal gevestigd te Purmerend, spoedig gevolgd door winkels te Alk maar, Den Haag, Utrecht, Arnhem, enz. Juist de daarmee samenhangende drukke werkzaamheden ambieerde de Heer Heijn bijzonder. De winkels toch moesten worden bezocht en gecontro leerd, de inkoopen daarvoor worden verzorgd en dagelijksch was hij daar voor dan ook op reis. Gelukkig had hij daarbij een uistekende hulp aan Het eerste filiaal te Purmerend. De proef werd op bescheiden schaal genomen en waar aan de Westzijde geen ruimte meer disponibel was, werd aan de Oostzijde van de Zaan een heerenhuis met tuin gekocht. In een klein gebouwtje, hij het huis behoorende, werd een oven geplaatst en begonnen werd met de fabricage van Banket. De leiding van dit zoo primitief bedrijfje werd in handen gegeven van den Heer Joh. Hille, die omstreeks dezen tijd bij den Heer A. Heijn was in dienst getreden. Was dit bedrijf ook klein, de gemaakte ar tikelen waren goed en vonden gretig aftrek bij het publiek en spoedig kon De oprichter, de heer Albert Heijn. men tol den houw van een werkelijk modern ingerichte Koek- en Banket- fabriek overgaan, terwijl tevens de fabricage van drups en suikerwerken werd ter hand genomen. Niets stond nu meer een geleidelij ke, gezonde ontwikkeling van de zaak Albert Heijn in den weg, ware het niet, dat de oorlogsjaren 19141918 ook hier hun verlammenden invloed hadden doen gelden. De plotseling intredende moeilijk heden waren vele. Hel personeel groo- tciideels in militaire dienst, gebrek aan artikelen om het publiek te be dienen en allerlei beperkende distri butie-bepalingen, waren zoovele ob stakels, die overwonnen moesten wor den. Maar ook deze jaren kwamen ten einde bij het beëindigen van den we reldoorlog keerden de 2 Zoons, de Heercn G. en J. Heijn uit den mili tairen dienst terug en deden hun en tree in het bedrijf. De Heer G. Heijn was reeds na zijn leerjaren buitenlands eenigen lijd in de zaken van zijn Vader werkzaam geweest. De Heer Heijn Sr. achtte nu lang zamerhand de tijd gekomen, de leiding zijner zaken op jeugdiger schouders te leggen en zette in 1920 zijn Firma in een Naamlooze Vennootschap om, waarbij hij zelf als Commissaris op trad en zijn bovenvermelde zoons de Heeren G. en J. Heijn en zijn schoon zoon, de Heer Joh. Hille tot Directeu ren werden benoemd. Aangespoord door het voorbeeld van hun Vader, toog de jonge Directie met ijver aan bet werk en besloot tot den bouw van een groot Fabriekspand naast de bestaande Koek- en Banket- fabriek. Geleid door den Heer J. Heijn, die zich van den aanbouw af in het bij zonder met technische en bouwkun dige zaken heeft belast, had deze bouw een vlot verloop. Hier werden onder gebracht 'n Koffiebranderij, een Thee- afdeeling, een Wijnafdeeling en Li- monadefabriek, een inrichting voor 't zuiveren en bewerken van Peulvruch ten en granen en zaden, alsmede uit sprekend werden hij de installatie van de nieuwste uitvindingen op technisch gebied gebruik gemaakt en werd het bedrijf geheel naar toonaangevende buitenlandsche instellingen in dezelf de branche ingericht. De werkings-sfeer van de Firma breidde zich echter nog steeds uit en slechts luttele jaren na den bouw van het nieuwe pand, in 1923, werd besloten tot oprichting van een Cacao- cn Chocolade-fabriek. Ook deze bouw werd in eigen be heer uitgevoerd en in het gebouw wordt het Cacao- en Chocoladebedrijf. in zijn vollen omvang Uitgeoefend als Cacaomalerij-Ghocoladefabriek zoo wel voor tabletten als Bonbons. In 1927 ter gelegenheid van 40-Jarig bestaan verwierf de firma het predi kaat „Hofleverancier". Was nu aanvankelijk de meening, dal men de eerste jaren rustig kon voortwerken, de sterke uitbreiding van het aantal filialen dwong na eenige jaren opnieuw tot vergrooting en in dat jaai werd begonnen met het groote fabrieksgebouw, dat rechts van de bestaande gebouv-en is gezet en dat, met de direct daarna gebouwde Bis cuitfabriek, het kapitale complex vormt, zooals wij dat momenteel ken nen. Deze biscuitfabriek, op de modern- sle wijze uitgerust, heeft inderdaad baanbrekend werk verricht. Men heeft zich daar uitsluitend op de betere soorten toegelegd, deze onder het pu blick gebracht tot prijzen, die vóór dien onbekend waren en daardoor het artikel biscuits, dat voorheen meer als een luxe werd beschouwd, tot een da- werden alom in de lande nieuwe lili alen opgericht, en dat daarbij mei mo derne eischen is rekening gehouden bewijzen de even fraaie als hygiënisch ingerichte interieurs dezer winkels, waar'een keur van artikelen op aan lokkelijke wijze is uitgestald en ailes er op berekend is, de klant in een aan gename, prettige omgeving zoo vol maakt mogelijk ie bedienen. Momen teel heeft hel aantal winkels de 231/ reeds overschreden. En dezelfde zorgen, die de Direclit immer heeft gekoesterd voor de vol making van haar bedrijf, dreven haar ook, de belangen van haar personeel zoo goed mogelijk te behartigen. Zij stichtte daartoe in 1925 de Per soneels-Vereeniging ALBERT HEIJN, bestuurd door Leden van hel Perso neel en stelde de/ze Vereeniging in staat een ouderdoms- en weduwen- en weezenpensioenfónds te vormen, Het geen reeds menigen werknemer een onbezorgde ouden dag verzekerde of achtergebleven weduwen en weezen de financieele zorgen verlichtte. Verder werden en worden te Zaan dam keurige woningen gebouwd, die aan leden van hel personeel worden verhuurd, terwijl tenslotte het beken de „Albert Heijn's Fanfare Corps" sa mengesteld uit leden van het perso neel na gedane arbeid velen een pret tige ontspanning biedt. Voor de gezondheidstoestand van het personeel wordt ten slotte zorgge dragen door voortdurende medische controle van een fabrieksarts. Als wij aldus op de 50 Jaren van het bestaan van de Firma Albert Heijn terugzien, dan treft het ons, dat in dat bedrijf van den aanvang af sprake is van een gezonde expansie, uitslui- Albert Heijn's Fabrieken te Zaandam, waar alleen reeds 500 perso nen arbeiden. Werkoppervlakte 20.000 M2. gelijks verbruiksartikel gemaakt. En wat hierboven van de Biscuitfa briek is gezegd, zou eigenlijk herhaald kunnen worden van de Beschuitfa briek, die in 1934 werd geinstalleerd. De onafgebroken stroom van Be schuiten, die dagelijks uit de ingenieus samengestelde machines de consumen ten direct toevloeit, heett het gebruik van dit artikel sterk opgevoerd en het op tafel gebracht ook in die gezinnen, waar men Beschuit anders slechts bij bijzondere gelegenheid gebruikte. Als wisselwerking op de steeds groo- lere productie-capaciteit der fabrieken waarvoor afzetgebied noodig was, tend gegrondvest op het principe van den stichter „Geeft altijd het allerbes te, wat het publiek voor zijn geld mag verlangen". DONDERDAG 27 MEI a.s. zal de Directie het Jubileum met haar Per soneel op intieme wijze herdenken, terwijl des middags 2 uur van dien dag een receptie voor den handel zal worden gehouden. I I Deze soep bevat, evenals MAGGIS Groente - Groente met Vermicelli - Rijst Julienne - Tapioca Julienne en andere soorten, het edelste wat Holland's groente tuin ons bieden kan. Al zijn smakelijkheid, z'n yoe- dingswaarde en aroma vindt U in deze heerlijke MAGGIS Soepen terug. Menseniaclit Zijden Tricot Damesjapon *1 Zijden Tricot Dames-piama's Matz. Kousen modekleuren Zijden Tricot Dameshand schoenen modekleuren m 1 t- -- 1

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 4