PUBLICATIE IEB UITSLAGEN 11 MET BILTEI TWEEDE MMMKIDOllisiWvni. Plaatselijke Berichten. f 57510, f go- Prima AmerikaanstBe Grasmaaimacbines Zware Malvaniseeröe Gieters 6RASPEBKVEBST0IVERS vanai f 0.90 Fa. ANTON HOLTGREFE Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. De Echo van het Zuiden Tweede Bla d Overal heerlijk koel in huis. WIJ HEBBEN IN VOORRAAD leveren de beste kwaliteit voor de laagste prijs. DRUNEN. GEERTRU1DENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. Zooals reeds gemeld zullen wij hedenavond aan ons bu reau geregeld de gedetailleerde uitslagen publiceeren van belangrijke plaatsen, groepen van gemeenten en kieskrin gen, met vergelijkende cijfers van vorige verkiezingen. Door de luidspreker-installatie van het R.D.B. zullen ter afwisseling gramofoonplaten ten gehoore worden gebracht, terwijl ook belangrijke uitslagen per luidspreker worden omgeroepen. De publicatie vangt aan te circa 7 uur en verder kan men tot 12 uur 's nachts voor ons bureau het verloop der ver kiezing volgen. De volledige uitslag zal eerst laat in den nacht bekend zijn, deze wordt onzen abonné's morgenochtend vroeg thuisbezorgd. Het overnemen van door ons gepubliceerde cijfers om deze elders, op welke wijze ook, bekend te maken, is ver boden, daar deze publicatie aan Auteursrecht is onder worpen. PATER HENRICUS GAF EEN LAATSTE VERMANING. De N.S.B. geen zeven zetels. De zaal van den R.K. Gildenbond was gisterenavond tot berstens toe ge vuld met enthousiaste kiezers die kwa men luisteren naar het woord van den Eerw. Pater Henricus O.M.C. Nadat de voorzitter der Kiesvereeni- ging, de heer v. Well, de aanwezigen, in het bijzonder den Eerw. spreker, hartelijk welkom had geheeten en de harmonie St. Crispijn een vroolijke marsch had geblazen, ving de Eerw. Pater Henricus zijn rede aan over het onderwerp „Succes door Eenheid In welgekozen en voor iedereen recht duidelijke woorden zet spr. dan uiteen: Waarvoor, waarom en hoe? Waarvoor? Wij staan voor pen ka pot egoïsme. De handelsmoraal moet ter doopvont. De regeering moet ont last, de bedrijfs- en beroepsschappen moeten belast worden. Niet van Nederland een klein Rus land maken, ook geen klein Duitsch- land. Rassentheorie fokt imperialisme, broederkrijg en volkerenhaat en dit- zelfde zal ook Mussert brengen wan neer hij aan het bewind komt. Mussert wint NU, is zuivere legende. Ik geef de N.S.B. geen zeven zetels. Wij gaan ook niet in zee met de S.D.A.P., ook niet met de eenlingpar tijtjes, maar wel met de R.K.S.P. In het katholieke kamp is hoop op een katholieken kabinetsformateur; een groote meerderheid van de R.K.S.P. kan daarvoor zorgen. Wij gelooven in de kerk en in ons land. Ons doel: herstel der juiste orde in God. Geen aanpassen! Geen aan pappen, maar aanpakken! En dan wil ik sluiten met de woor den van den Koning van Denemarken: Voor Mijn God, Mijn Land, Mijn Eer. Deze rede, herhaaldelijk onderbro ken door een stormachtig applaus, sloeg geweldig in en het applaus na het beëindigen van zijn rede groeide aan tot een ovatie, kunnen we wel zeggen. De Voorzitter van de Kiesvereeni- ging dankte Pater Henricus voor zijn „rake" rede en zeide er van verzekerd te zijn, dat ze was ingeslagen. Hij dankte allen die tot het welsla gen van dezen avond hebben meege werkt, in het bijzonder de leden der propaganda-club door het versieren der zaal en spr. heeft dan bijzonder op het oog dhr. Chr. Klerkx Jr. Na nog eenige technische bijzonder heden voor de verkiezing besproken te hebben, werd gesloten met het „Aan U, o Koning der Eeuwen!" Een sympathieke hulde. Door de harmonie »St. Crispijna is aan Waalwijks Belang ter gele genheid van 't 30 jarig bestaans- jubileum een hulde aangeboden in den vorm van een gratis-concert, op een nader te bepalen tijdstip in dezen zomer. Dit vriendelijke aanbod is door het bestuur van W. B. natuurlijk gaarne aanvaard en op hoogen prijs gesteld. Roode-Kruis. Het bestuur van de afd. Waalwijk van 't Roode-Kruis, mocht van Ivo van Harens' Schoenfabrieken een bedrag van f 25 ontvangen voorde hulp op den drukken feestdag van 18 Mei 1.1. verleend. Verkooping. Gisterenavond werden in café City van den heer H. de Ruyter alhier, de door notaris Christ voor de erven Frans van Oosterhout geveilde goederen, n.l. dubbel huis met werkplaats, erven enz., afge mijnd voor de somma van f 6500, door den heer Arn. v. d. Broek, voor rekening van den heer A. de Kort-Klijberg alhier. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 15 Mei 1937 is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje.Nassau A.N.Fles- kens, wonende te Geldrop, voor zitter van het bestuur van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven. Wij bieden onzen oud-afgevaar digde der Tweede Kamer, die spe ciaal voor onze industrie in tijden van nood zooveel heeft gedaan, onze beste gelukwenschen bij deze hooge onderscheiding. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 27 MEI 1937. Nationale Reclasseeringsdag. Zaterdag 5 Juni a s. wordt in het geheele land de Nationale Reclas seeringsdag gehouden. Op dien dag zal er in alle plaatsen van ons land, dus ook hier, gecol- Inlichtingen geeft Fa. ANTON HOLTGREFE. 57663 anger dichtblijven dan zij gehoopt hadden. Steunt allen het mooie werk der ReclasseeringI Oranjevereeniging „Oranje Huis' In de achterzaal \an Hotel Ver- wiel hield «Oranje Huis» Maandag avond haar jaarvergadering, welke maar matig bezocht was. De secretaris de heer J. v. Hees- wijk bracht een keurig verzorgd jaarverslag uit. Een speciaal woord van dank werd daarin naar voren gebracht aan de buurtcomité's Grootestraat, Hoekeinde en Mr. v. Coothstraat Julianastraat—Burg. v. d. Klokken- laan, die resp.zorg gedragen hebben voor een mooie versiering en een kassaldo van plm. f 10.aan »Ons Huis» beschikbaar stelde. Het ledental bedraagt mo menteel 185, tegen 195 in 1935, een teruggang dus. Als nieuw bestuurslid werd ge kozen dhr. Ed. Bossaerts, terwijl de aftredende bestuursleden de heeren van Mierlo, de Hoop en Mahieu werden herkozen. Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer A. Froklage, dat keurig in orde werd bevonden, ontleenen we dat 1935 bracht een batig saldo van plm. f80.De inkomsten bedroegen inclusief het batig saldo f337,34, uitgaven f 306,25 zoodat resteert een batig saldo van f31.19, een achteruitgang dus van Een schitterende collectie Tuinparasols met KOGELLAGERS en 5 MESSEN uit speciaal staal. Prima in 5 verschillende inhoudsmaten, door vroeg tijdige inkoop nog tegen OUDE PRIJZEN. Tuinslangen, Tuinkranen, Gras- en Heggescharen. Verder alle voorkomende TUIN ARTIKELEN. vh. Bierlaagh-v. d. Heijden „De Groote Ijzerhandel" - WAALWIJK Hoek Raadhuisplein. lecteerd worden, om zoodoende middelen te verkrijgen, noodig voor de zedelijke en geestelijke verbetering der gevangenen. In alle bladen zal op dezen dag de aandacht gevestigd worden, ter wijl ook de radio haar volle mede werking verleent in den vorm van Radio-spreekbeurten die wij hier onder laten volgen: V.A.R.A. Zaterdag 29 Mei van 3,15—3,30 uur n.m. Mr. B. v. d. Waerden. K.R.O. Dinsdag 1 Juni van 7,15 —7,35 uur n.m. Pater Patricius. N.C.R.V. Woensdag 2 Juni van 7,35 7,50 uur n.m. Z.E. Prof. Dr. Slotemaker de Bruine. V.P.R O. Vrijdag 4 Juni van 8,30—8,55 uur n.m. Ds. P. v. d. Veer Amsterdam. Bovendien willen wij nog de aandacht vestigen op den Reclas- seeringskrant die door het geheele land huis aan huis, oplage 1.000.000, zal verspreid worden eu waaruit men een prachtig beeld krijgt van het zegenrijke werk der Reclassee- ring, dat ook zoo krachtig door de regeering wordt gesteund en haar volle sympathie heeft. In dat blad wordt tevens een prijsvraag uitgeschreven, waaraan iedereen kan deelnemen, met een totaal van 800 prijzen tot een waarde van f 5000,— Men ziet dus dat er veel werk van dezen dag gemaakt wordt,zorgt Gij er nu voor dat dit niet vergeefs is geweest, zoodat misschien velen door Uw schuld de gevangenispoor ten achter zich zien dichtgaan of ongeveer f50.— Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. O.a. werd de kwestie van centra liseering weer op bet tapijt gebracht. In het Centraal Oranje Comité zal dienaangaande besproken wor den om op 31 Augustus een grootsch feest op touw te zetten, waarnaar ieders belangstelling zal uilgaan. Dit plan is des te beter uitvoer baar daar deze dag op Dinsdag valt en de wijkfeesten gewoonlijk des Zaterdagsmiddags plaats. De heer G. v. Huiten bracht het comité dank voor het vele en dik. wijls moeilijke werk dat 't tot stand heelt weten te brengen om den Koninginnedag steeds zoo luisterlijk mogelijk te vieren. De Voorz. de heer van Mierlo sloot hierna de vergadering. Oranjevereeniging „Trouw aan Oranje". Maandagavond hield bovenge noemde Oranjevereeniging een alge- meene vergadering in de zaal van »De Lindeboom«. De voorz., de heer M. v. d. Heijden, drukte er zijn groote spijt over uit dat er slechts zoo weinig belang stelling was en gaf te kennen dat dit, gezien de telkenmale slechte opkomst, de laatste algemeene ver. gadering zal zijn. Wat betreft de financien verkeert de vereeniging in een hachelijken toestand, zoo zelfs dat wanneer bij de a.s. jaarlijksche collecte niet in ruime mate gegeven wordt er met Koninginnedag nagenoeg niets ge daan kan worden. Om eenigszins een beeld te geven van de geweldige aftakeling der giften zullen wij hieronder weer- geven de ontvangencontributie vanaf het oprichtingsjaar 1931. In 1931 werd aan contributie ontvangen f562.04, in 1932 f291.70, in 1933 f284.55, in 1934 f237.85. in 1935 f224.55 en in 1936 f 156.04. Men ziet dus wèt de vereeniging vorig jaar heeft moeten ploeteren om van de leesten nog iets terecht te brengen, bovendien zorgden de Julianafeesten dat het batig saldo terugslonk tot ongeveer f25. Wanneer nu de opbrengst der con tributie nog minder moet zijn dan in 1936, zal het onmogelijk zijn om iets behoorlijks voor de kinderen Ie doen en daarom zal het ook van die opbrengst afhangen of de kinde ren met een simpel bioscoopvoor. stellinkje moeten genoegen nemen of dat de middag zal gevuld worden met vroolijkekinderspelen, waaraan mooie cadeaux verbonden worden Er zal echter nog getracht worden om een loterij uit te schrijven om de ontvangsten nog eenigszins te steunen; kan dit echter niet ver kregen worden, dan zal wel gepast moeten worden, zegt de voorz. Van deze plaats willen wij de bewoners der St. Antoniusparochie dan ook nog eens terdege aansporen om wanneer de inzameling gehou den wordt, de heeren niet zonder iets weg te sturen, in het belang van de kinderen, die altijd met blijde verwachting naar dezen dag uitzien. Dienstvak der Directe Belastingen enz. Bij resolutie van den minister van financiën is de assistent F. G. J. Gulickx verplaatst vanBudel(veldd.) naar Kaatsheuvel. Jaarvergadering „W. S. C." De Waalw. Voetb. Ver. »W.S.C.» hield Maandagavond in het club - gebouw op het W. S. G. terrein hare algemeene jaarvergadering. Het bestuur bestaande uit de heeren J. Spijkei man, voorzitter A Zecken- dorf, secr. en J. Beerens, pennit gm. werd herkozen, terwijl als commis sarissen benoemd werden de heeren G. Hens, M. Klijn en P. v Eethen. De aftredende leden der elftal commissie t. w. de heeren Sasseu, Kools en van Eethen werden even eens herkozen. De training zal wederom ter hand genomen worden, voor de leden op Woensdagavond en voor de juniores op Donderdagavond. St. Elisabethvereeniging. Tot presidente van bovengenoemde vereeniging in de parochie O.L Vr. Onbevl. Ontvangen is benoemd Mevr. Surig. R.K. Meisjespatronaat St. Cecilia. In de vacature van presidente van het ILK. Meisjespatronaat St. Cecilia, alhier, ontstaan door het overlijden van Mevr.. Verwiel, is voorzien door de verkiezing van Mevr. van der Heijden-van Iersel. VERKENNERS ANDREAS ZIJLMANS-GROEP. Zooals we hebben bericht, zal a.s. Zaterdag en Zondag een demonstratie kamp in onze gemeente gehouden wor den door welpen en verkenners der Andreas Zijlmans-groep. Het kamp zal worden opgeslagen aan den Parallelweg; geen imitatie, maar met volledig materiaal en volledig kampleven: koken, demonstraties, kampvuur enz. enz. Tegen 'n kleine entrée (waardoor U onze jongens naar de Wereld-jamboree helpt) zult U alles kunnen bekijken en meemaken. Zatedag volgt volledig program. U komt? Natuurlijk. Welkom. KAP. ANT. VAN LIEROP. GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM. De Eerw. Zuster Josea, van het klooster Besoijen, zal op 8 Juni a.s. haar gouden professiefeest herdenken. Zal deze dag in intiemen geest ge vierd worden, Zondag 13 Juni zal er een meer algemeene huldigingsdag ge houden worden in de zaal van het pa tronaat, terwijl er 's avonds een huldi ging zal plaats hebben. Begin van brand. Toen de controleur van den nachlveiligheidsdienst van Ravestein met den agent van politie Nijssen in den nacht van Zaterdag op Zondag door de Julianastraat reed, zagen zij in de Stationsstraat vlammen opstijgen. Zij snelden er heen en constateerden dat in een bergplaats achter de fabriek der fa. A en J. de Kort een kist met poetsdoeken vlam had gevat en 't vuur zich snel uitbreidde. De politie agent begaf zich direct naar 't burean om de brand weer te alarmeeren. Toen hij terugkeerde constateerde hij dat de brand bijna geheel bezworen was. Dhr v. Rave stein had uit de fabriek een paar brandbluschapparaten weten mach tig te worden en had hiermee geheel alleen de brand, die zich in deze omgevingmet vele brandbare stoffen ernstig liet aanzien, weten te be dwingen. Voor zijn activiteit past zeker een woord van hulde. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar behoefde geen dienst te doen. De N. S. B. op den Roestelberg! Na de herhaalde vruchtelooze pogingen om in onze gemeente een zaal te krijgen, is de N. S. B. ten slotte geslaagd op een terrein van «Huize Roestelberg«. In een poëtische ontboezeming werd deze openluchtmeeting aan gekondigd met als sprekers partij secretaris Geelkerken en nog drie anderen, voorts muziek, zang en wat er meer bij hoort. Men had zorg gedragen voor een groot aantal supporters van buiten, ook enkelen uit Waalwijk en omgeving en zelfs zagen we onder hen een oud inwoonster die 'n ijverig propagandiste bleek geworden! De verdeie belangstelling was betrek kelijk groot vermoedelijk hoold- zakt lijk nieuwsgierigen of op sensatie belusten. Vooral heeft hiertoe zeer zeker bijgedragen de fantastische voorpraatjes, als b.v. muziekcorpsen uit Kaatsheuvel, kinderkoren, be reden marechaussée en wat dies meer zij Een respectabelegewapendemacht met den burgemeester van Loon- op Zand aan 'I hoofd, was present op en om het terrein en smoorde naarstiglijk elke kreet van afkeuring of i.d. uit 't publiek, elke zweem van lelletjes. Zelf hadden de zwarl- hemden hun eigen »knokploeg« meegebracht, die er in hun zwarte hemden met zwarten baud waarop een doodskop vervaarlijk uitzagen. Over 't gesprokene en gegalmde zeggen we hier niets; de stemming van vandaag zal uitmaken of de heeren iets van-beteekenis in de pan krijgen te brokken. Te oordeeh n naar de stemming die Zaterdag op en om den vreedzamen Roestelberg heerschte, zullen door deze propa ganda wel niet veel zieltjes uit deze streek gewonnen zijn. De eigen propagandisten waren ijverig genoeg met hun instemming en »hou zee« geroep, terwijl de belangstellenden zoo ze er maar even de kans schoon zagen zich uitputten in »We zijn niet bang«, »'t Willielmus« en Koning der Eeuwen« e.d. Maar iets heeft de N.S.B. leiding toch welverdiend, te wijlen aan de, zij het demonstratieve nieuwsgierig heid, nl. een paar foto's van het drukbezette terrein,diemen vandaag of morgen in «Volk en Vaderland® ziet afgedrukt met het onderschrilt «de enthousiaste schare op Roestel berg onder Loonopzand, luisterende naar kameraad die en die... WAALWIJKSCHE SCHERMVER- EENIGING „ATHOS". De Waakvijksche Schermvereeniging Athos heeft Maandagavond haar win terseizoen besloten. Bestonden er oor spronkelijk plannen tot het organisee- ren van de Zuidelijke Bondscherm- kampioenschappen op 30 Mei a.s., deze zullen thans niet doorgaan. Tot besluit van het seizoen staat den leden nog een fuif te wachten, aange boden door een der leden, zooals on derling besproken was. Het volgende seizoen zal voortaan geschermd worden in het gymnastiek lokaal der R.K. Handelsschool, alhier. Werkverschaffing. Als nieuw werkverschalfingsobjecl heeft het gemeentebestuur op het oog de ontginning van een stuk heidegrond de z.g. «Hooge lleide« nabij Giersbergen. Arbeidsbemiddeling. Met ingang van*l Juli heeft den heer C. Koks ontslag genomen als agent der arbeidsbemiddeling alhier. H Hart-monument. De plechtige intronisatie van 't H. Hart-monument op't Kerkplein zal plaats hebben op Zondag 6 Juni a.s. De Kermis. De kermis is achter den rug en de laatste Zondag, ondanks mooi weer, was minder druk bezocht dan de eerste kermisdagen. Mogelijk een gevolg van't festival te Vlijmen of.... crisis of een stille wenk voor een andere kermisrege- ling? B.-Steun. In de commissie voor B. steun hebben zitting de heeren M. v. Halder, W. v. d Wiel en H. de Wijs. Deelname. De harmonie der Jongens Con gregatie en de Kon. Erk. Harmonie «De Volharding« zullen a.s. Zondag deelnemen aan 't festival te Vlijmen. Geen festival. Wij vernemen, dat 't voorgeno men festival door «Zang en Vriend schap® te oiganiseeren niet zal doorgaan. Onze stadgenoot, de heer N G. E. Meijers, Wilhelminaplein no. 3 is aangesteld als Consul van den A.N.W B. -j Tijdens de gouden bruiloft van het echtpaar H. Ploeg Jansen aan de Elfhuizen hebben de dames uit genoemde buurt zoodanig en zoo goed gezongen dat zij nu besloten hebben een dameszang- vereeniging op te richten. Deze vereeniging telt momenteel een 10 tal leden, terwijl voorloopig bij de dames thuis om beurten wordt gerepeteerd. Aan mej. H. A. Offermans uit deze gemeente werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de R.K. Bijzondere Meisjes school te Heusden aangezien deze betiekking in het vervolg vervuld zal worden door een eerw. zuster. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag as des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. W. F. ten Brug genkate. Alhier is opgericht een afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Een tiental leden hebben zich opgegeven, terwijl als leider is gekozen dhr. H. Crijns. Zondag j 1 speelde onze stad. genoot, dhr. A. de Giaag, om het kampioenschap voor Nederland, remise tegen dhr. Metz. Maandag won hij van dhr. Ralden, kampioen van Zuid Holland, waardoor hij met 8 punten uit 7 partijen de 4e plaats inneemt. Gedurende de zomermaanden worden in het clublokaal door de damver. V I). damdemonstraties gehouden. De eerste zal plaats vinden op Maandag 30 Mei, aan vang 8 uur en verder iedere laatste Maandag van de maanden Juni, Juli en Augustus. Op 30 Mei wordt behandeld de partij Keiler-de Graag (1—1) door den zvvartspeler GEMEENTERAADS VERGADERING. Aangaan van geldleeningen. Zaterdagmorgen kwam de raad der gemeente Kaatsheuvel in spoed eischende openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren C. Roestenberg, J. van den Heuvel, A. Vrinten en Fr. Elshout, de eerste drie hadden bericht van verhindering gezonden. Voorzitter de heer J. A. Frans Mallens. Secretaris de heer M. A. van der Wee. De VoorziHer opent de vergade ring met de mededeelmg dat dezer dagen plaats gehad hebbende be sprekingen urgentie van deze raads vergadering noodzakelijk maakten en waarom hij ook gaarne zijn excuses maakt voor den korten ter mijn waarop deze vergadering is belegd. Zonder hoofdelijke stemming be sluit de raad tot hel aangaan eener geldleening groot f 125.0UO met de N.V. Rotterdainsche Verzekering Sociëteit (R.V.S) ter conversie van een drietal andere geldleeningen. Deze leening kan worden aange gaan tegen 'n rente van 33 4 °/0 pari koers, welke percentage na 10 jaren tot 4 wordt verhoogd. Daarmede zullen de 4°/0 lee ningen worden afgelost, zoodat vcor de toekomst een niet onbelangrijk voordeel wordt verkregen. Aan de leening is zooals bij ondeihandsche geldverstrekking gebruikelijk, de voorwaarde verbonden, dat voor exlra aflossingen gedurende de eerste 5 jaren een vergoeding van 1 °/0 moet worden betaald. De aflossingen zijn gelijk aan die, welke voor de te converleeren leeningen gelden. Eveneens besluit de raad zonder hoofdelijke stemming tot het aan gaan van een geldleening groot f 43 000 met de Eerste Hollandsche Levensverzekeringbank te A'dam Deze gelden zijn benoodigd voor: f3750 ten behoeve van troltoiraan- leg. f 20100 ten behoeve van de steenkolengasfabriek (verschil tus schén activa en kapitaal, ovenbouw en normale uitbieidingen over 1936 en 1937.) f2500 ten behoeve van de verbou wing van de dokterswoning te Loon op Zand en f16655 dekking van het tekort der bouwvereenigir.g «Volksbelang». Deze gelden worden belegd tegen 33/4°'o parikoers, waarbij de voor waarde is gesteld dat de geldgeefster zich de bevoegdheid voorbehoudt de leening 10 jaren na het sluiten in eens op te zeggen, mils zij van het voornemen daartoe 3 maanden te voren schriftelijk aan degenieente kennis geeft. Ook aan deze leening is de bepaling verbonden dat bij vervroegde aflossing binnen de eer ste 5 jaar een boete van 1 °/n zal verschuldigd zijn. De normale af lossingen voor deze leeningen zullen bedragen 1938 tot en met 1946 f3350 per jaar; 194/ f1500; 1948 lol en met 1956 f1125 per jaar; 1957 f 1225. De voorzitter dankl de leden voor de opkomst op dit min of meer ongelegen uur, daarbij de verzeke-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5